Transvaal en Oranje-Vrijstaat. ËmENLlm Staten-Generaal. STADSNIEUWS. VL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Protestantenbond. Landbouw en Yeeteelt. V* H De heer Riibot bestreed de verplichte ar bitrage en viel de revolutionaire redevoering aan, Üoor MaUerand te Lens uitgeeproken. De beer Millerand zei de, dat bij zijn denk beelden was getrouw gebleven, en dat hij trachtte de hervormingen, die hij voorstond, te verkrijgen. Ten slotte werd het voorstel om de inter pellatie-V aaealleg tot Donderdag aan te hou den, met 272 tegen 254 stemmen verworpen, (Luidruchtige uitroepen.) Do Spaanscbe reve- ring gaat, niettegen staande haar verklaring, dat de grootst mo gelijke kalmte op het geheele schiereiland heerscht, voort met te Madrid huiszoekingen en masse te laten doen, want zij denkt daar verschillende depóts van wapenen te vinden. De Carlistische troep te Berga was gewa pend met Llorens-geweren. Llorens, die voor hoen Carlistisch afgevaardigde was, wordt nu streng bewaakt. Tegen het in hechtenis nemen van eenige priesters wordt van de zijde van hun bis schoppen geprotesteerd, maar do regeenng ia vast besloten streng op te treden tegen al len, die aan de Cariistiahe beweging deelne men, wie zij ook mogen zijn. De pastoor van de San Lorenzo kerk te Madrid zal naar de „Petit Bleu" bericht voor een krijgs raad terecht staan. De „Liberal" bevat een telegram uit Opor to, dat er aldaar een monster-banquet geor ganiseerd is door de republikeinscbe Portu- geezen. Het banquet werd gegeven in het theater en bijgewoond door 500 personen, die alle maatschappelijke klassen vertegen woordigden. De loges waren door dames be zet, die bloemen wierpen op de tafels der republikeinedi» afgevaardigden. Verscheide ne redevoeringen zijn uitgesproken, waar-in een vooruitgang der republikeinsche princi pes in Portugal geconstateerd werd. De „Daily Mail" van 5 Nov. bevat het volgende telegram uit Berlijn van 4 dezer: „In staatkundige kringen beschouwt inen het bezoek van Chamberlain aan Malta als een wel overlegde politieke manoeuvre en een nieuw bewijs van den ruimen blik van dien staatsman. „Duitgeldand, Oostenrijk en Italië, d. i. de Triplo-alliantie, hebben er belang bij, dat Engeland sterk is in de Middeliandsdhe Zee. „De reis van Chamberlain wordt hier (te Berlijn) aangezien als een verkenning van een ondernemend generaal, die het terrein opneemt om slag te laveren." Telegrammen, tut New-York ontvangen, maken melding van ongeregeldheden, die bij de verkiezingen hebben plaats gehad, zoo zijn in New-York verscheidene personen ge dood. De stemming was druikker dan ooit te vo ren. In het Hotel des Indes te 's-Gravenhage is gisteravond uit Keulen aangekomen de heer Grobier, onder-staatssecretaris van bui- tenlandsche zaken der Z. A. Republiek. Uit Londen wordt aan de „Ind. Beige" bericht, dat de onderhandelingen over de schadevergoeding, welke aan de Ned. Zuid- Afrikaanscho Spoorweg-Maatschappij zal worden toegekend, bijna geëindigd zijn en dat eerlang een definitieve regeling kan ver wacht worden. Het Tranevaalsch'e paviljoen op de we reldtentoonstelling te Parijs is reeds den len dezer door den Transvaalschen commissaris voor de ten toonstelling gesloten, niet omdat het bestuur van de tentoonstelling het hem gelast heeft, zooals in een blad te lezen stond, maar omdat hij, met het oog op pre sident Kmger's komst, die hem als consul- generaal der Republiek werk zal bezorgen, nu reeds de tentoongestelde voorwerpen, in hun geheel aan een Nederlander verkocht, moet gaan inventariseeren, Spoorwegen. De exploitatie der spoorwegen gaf in de- nfdeelingen der Tweede Kamer aanleiding tot het uiten van allerlei grieven. De ver scherping der concurrentie der spoorweg maatschappijen had volgens vele leden een zeer nadeeligen invloed gehad. .Sommigen verlangden wederom Staatsexploitatie, ter wij] enkelen zich van besproking wilden ont houden, daar gedurende de loopende legisla tieve periode toch niet tot Staatsexploitatie zou worden besloten. Gevraagd werd, of de Minister eenige me- dedecling kon doen. omtrent de bevinding der commissie, die rapport uit moet bren gen over de vraag, wat bij Staatsexploitatie op wetgevend en administratief gebied zou moeten geschieden. Men klaagde over het te late aankomen en vertrekken der treinen, welk kwaad zeer groot was. Sommige leden zochten de oor zaak hiervan in te spaarzaam gebruik van materiaal voor personenvervoer, waardoor telkens wagens moesten worden aangehaakt. Naar de,meening van enkelen ware in het gebrek aan plaats eenige verbetering te bren gen door afschaffing der eerste-klasse- en in voering van doorloopende 2c-klaase-wagens, in welk geval, naar -men meende, de rook coupés en de vrouwencoupés zouden kunnen vervallen. In België schijnt de afschaffing der le-klasse tot bezwaren aanleiding te heb ben gegeven, maar daar tegenover staat dat de verdeelang in twee klassen in Engeland zeer gced voldoet. Verschillende voorbeelden werden g^even van langdurig oponthoud aan tusschensta- tions. In de regeling der tarieven van het perso nenvervoer, die naar sommiger meening over het algemeen te hoog zijn, valt een toene mende complicatie waar te nemen. Men wenschte, dat dö minister een eind zou maken aan al de bezwaren, verbonden aan bijzondere voorwaarden. Benige leden drongen aan op zónetarieven. Eveneens werd geklaagd over de ongelijk heid der tarieven, voor goederenvervoer; ook hierbij kwamen vaak waggons te kort, zoo dat hierin verbetering werd verlangd. Geprotesteerd werd tegen den weelderi gen vorm en de minder practische inrichting van verschillende stations, tegen welk pro test andere leden opkwamen. Geklaagd werd, dat de reizigers hun baga ge niet kunnen doen inschrijven voor andere lijnen dan die, waaraan bet station van ver trek ie gelegen, zoodat de bagage met zelden gedurende de reis opnieuw moet worden in geschreven. Nog werd opgemerkt, dat de dienst aan de loketten te wenseihen laat en dat het schriftelijk invullen van plaatakaarten te veel tijd vordert. "Wederom weid gewezen op de langdurige sluiting ver spoorwegbruggen, met name die bij Dordrecht en Zuidbroek. Te Zuidibroek is de brug des ochtends gedurende twee uren, 's middags gedurende een uur gesloten. Te Dordrecht is de brug van 7.24 's morgens tot 10.29 'sasvonds in het gebed slechts gedu rende 97 minuten geopend. Voor de scheep vaart zijn deze langdurige sluitingen hoogst bezwaarlijk. Gevraagd werd, of enkele brug gen niet door ondexgrondsdhe tunnels ver vangen kunnen worden. Het verkeer over het baanvak Gouda Rotterdam is in den Iaatsten tijd zoozeer toegenomen, dat grooto vertraging in den loop der treinen en het vorderen van buiten gewone inspanning van het personeel daar van het gevolg zijn geweest. In 1899 hadden op dit vak dan ook vier meer of minder ern stige ongelukken plaats. De Kamer van Koophandel te Gouda heeft zich bij een adres van 23 D-remiber 1899 ter zake tot den Minister gewt Gaarne zou men vernemen welk gevolg aai, dit ad ree is gegeven. Ter vermijding van omgtelukken werd an dermaal op de invoering van zelfwerkende koppeling der treinen aangedrongen. Men wenschte inlichting omtrent het feit, dat bij spoorwegongelukken niet de directie maar do subalterne ambtenaren steeds ver volgd werden. Sommige leden meenden, dat van de uit zondering op den maximum-diensttijd te veel gebruik werd gemaakt en dat de spoor- wegbesturen dikwijls als buitengewone om standigheden aanmerken, wat volgens de be doeling van liet reglement niet als zoodanig mag worden aangemerkt. Bij zulk een toe passing der gemaakte bepalingen leveren zij geen voldoenden waarborg op voor een be hoorlijke behandeling der werklieden. Hiertoe verlangde men. betere toepassing van do gemaakte bepalingen van den minis ter en inlichting omtrent het voorgevallene met den spoorwegwerker Mouw. Bij de openbare 'behandeling der loopende begrodting drong men aan op betere behan deling van vee en paarden bij vervoer en vroeg men naar het resultaat van de door den minister beloofde onderzoekingen. Gevraagd werd of de nieuwe brug te Wes tervoort tegen het einde van het loopende jaar in gebruik zal kunnen worden genomen, gelijk in uitricht gesteld werd in de Memo rie van Antwoord betreffende de loopende begrodting en of zich nog nieuwe scheuren vertoonden in de westelijke viaduct te Am sterdam. Men verlangde strenge voorschriften be treffende de snelheid van rijden hij de ex ploitatie van stoomtramwegen in verhand met de vele ongelukken op die wegen. Tweede Onderwijs Congres. Het tweede Onderwijn Congres komt op 25 November bijeen te Amsterdam an „Ons Huis" in de Rozenstraat. De agenda bevat veredbiliende punten van behandeling. In de eerste plaats een motie waann teleurstelling wordt uitgesproken over de omstandigheid, dat in de wet op den leerplicht verwaarloosd zijn de wenschen en verlangens, door de arbeiders uitgesproken met betrekking tot het belang hunner kin deren. Met kracht moet worden geijverd ter verkrijging van verbetering in deze. Verder worden in verband met de tot stand gekomen leerplichtwet verschillende voorstellen gedaan ten opzichte van kinder voeding en kleeding, schoolverzuim, herzie ning van de wet- op het Lager Onderwijs, de arbeidswet met betrekking tot het kind, het herhalingsonderwijs en de gemoedsbezwaren. Verder worden naar aanleiding van de vraag: Is de huidige inrichting der school te beschouwen als een voldoende voorbereiding voor het practische leven door twee spre kers de volgende stellingen verdedigd a, In het belang eener alrijidige ontwikke ling van het kind moet het Postaloszi-Frö- belsche beginsel, dat arbeid als element van opvoeding vraagt, bij het lager onderwijl zijn toepassing vinden. Zonder deze toepassing kan de volksschool niet zijn instituut van opvoeding, den grond slag leggende voor alle verdere ontwikke ling. Slechts op dezen grondslag is ook een deugdelijke vakopleiding mogelijk. Inleider: KL de Vries Se®., hoofd eener school te Enschedé. b. Een goed geregelde en deugdelijk voor bereide vakopleiding is, afgescheiden van de vraag in hoeverre zij nu reeds in de bestaan de maatschappelijke verhoudingen een vol doend middel voor individueele lotsverbete ring kan zijn, een onmisbare voorwaarde voor de arbeiders als klasse in hun streven naar algemeene economische verbeteringen. Inleider: H. H. Wollring, lid van der Ka mer van Arbeid voor de bouwvakken te Am sterdam. H. IJ. Spoorwegmaatschappij. Naar aanleiding van de sluiting van de Parijeche tentoonstelling op 12 dezer, gaat de H. U. S. M. tot en met dien datum voort met het uitgeven naar Parijs van. „bil lets collectiefs de familie", zoomede van „ge- zelschapsbiljetten, geldig 5 dagen", benevens van retourbiljetten, geldig 12 dagen. Retouibiljetten naar Parijs, uitgegeven na .12 dezer, hebben wederom den gewonen gel digheidsduur van 8 dagen. Het Kon. 'besluit van 24 Oct. 1900, be treffende de kosten der herschatting van ge bouwde eigendommen bepaalt: Art. 1. De kosten, volgens art. 33 der wet van 2 Mei 1897, „Stbl." no. 124, te betalen door hem, die hersdhatting van gebouwd eigendom heeft gevraagd, in de gevallen waarin die kosten niet ten laste van den Staat zijn, bedragen: f 1 per gebouwd eigendom, waarvoor af zonderlijke belastbare opbrengst is vastge steld b. bovendien 2 van de belastbare op brengst, bij de herschatting vastgesteld, per gebouwd eigendom als bedoeld onder a. Het verschuldigde volgens b. bedraagt voor elk zoodanig eigendom niet meer dan f50. Art. 2. De secretaris der hoofdcommissie, bedoeld bij art. 12 der voormelde wet, zendt binnen dertig dagen na de herschatting aan den directeur der directe belastingen, in wiens directie -de eigendommen gelegen zijn. een onderteekende opgaaf van het bedrag der kosten volgens het vorig artikel, van sec tie, noramer, grootte en belastbare opbrengst der eigendommen, waarvoor de kosten ver schuldigd zijn en van de namen, voornamen en woonplaatsen van hen, die de kosten heb ben te 'betalen- De directeur zorgt voor de invordering daarvan. Het bedrag Wordt aan het Rijk verantwoord. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandsdhe Zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Blijkens bij het Dep. van Marino ontvan gen bericht is Hr. Mis pantseidakschip G e 1- d e r 1 a n d, onder bevel van den kapt. ter zee J. H. L. J. baron Sweerte de Landae Wyborgh, 5 dezer te Djibouti aangekomen. Blijkens tbij het Dep. van. Marine ontvan gen bericht zijn Hr. Ms. panteerdeflcschepen Koningin Wilhelmina der Ne derlanden en Holland, onder bevel van den divieie-komm andaut, kapitein ter zee L. A. H. Lamde, 6 dezer te Tandjong Priok aangekomen. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag 7 November. Bij de behandeling van. het wetsontwerp, houdende algemeene regels omtrent het Wa terstaatsbestuur, dankte de heer RO'HLiL de Regeering voor de indiening van dit ont werp. Tevens bracht hij bij deze hulde aan de werkzaamheid van de commissie voor de Waterstaatswetgeving, in 't bijzonder aan haar ondernemenden, volijtverigen voorzitter, wijlen mr. De Vries. De MINISTER en de heer VILJïEOjAiN- DER HEEN sloten zich hierbij aan. De heer ROELL betoogde dat ten gevolge van de ingrijpendei wijzigingen dezer wet. een regeling van de administratieve rechtspraak meer dan. ooit noodig wordt, want anders zal 't z. i. gedaan zijn met de zelfstandigheid van onze polderbesturen, waar van alle beslissin gen van Ged. Staten aan den Commissaris der Koningin beroep wordt toegekend op den Koning, waardoor als 't ware de Minis ter feitelijk tegelijk partij en rechter in 't geschil zijn zal. De MINISTER ontkende dat door dit ontwerp een regeling van administratieve rechtspraak urgenter zou worden. De heer VLdELANDER HEIN meende dat het begrip wat onder waterschappen, veenschappen en veenpolders verstaan moet worden, te vaag was aangegeven. De MINISTER antwoordde dat de Staats commissie nadere omlijning niet mogelijk achtte. Na nog eenig debat, waarbij de heer VLIEEANDER HEIN den Minister nog in overweging gaf te onderzoeken, of er aan de waterschappen enz. niet een band kan wor den aangelegd ten aanzien van de te heffen belastingen, werd het wetsontwerp zonder stemming goedgekeurd. Nog werden aangenomen eenige wetsont werpen van gringen omvang, o. a, tot natu ralisatie van H. G. Brenninkimeijer e. a. provinciale heffingen in Friesland; onteige ning voor den bouiw van een standriool der gemeentelijke rioteering te 's-Gravenhage. De heer FRANSEN VAN DE PUTTE had bezwaar tegen, het wetsontwerp waarbij wordt voorgesteld de tijd door de beman ning van Hr. Ms. Friesl and te Lorenpo Marquez doorgebracht, te berekenen als diensttijd in de tropen doorgebracht. Spre ker meende dat men op den verkeerden weg waser moest een grens rijn. De MINISTER verdedigde het wetsvoor stel met er op te wijzen dat 't hier een bij zonder geval geldt, omdat de bemanning ge- ruimen tijd bij den Keerkring in een onge zonde haven heeft moeten verblijven, waar van tropische riekten, o. a. beriberi, 't ge volg was, vandaar dat de Minister hét voor stel deed in 't belang van die schepelingen die wellicht ten. gevolge van daar opgedane ziekten later afgekeurd zouden worden. Het wetsontwerp werd goedgekeurd, na bij den heer v. d. Putte had aangesloten. Bij de behandeling van het Wetsontwerp tot wijriging van de wet regelende de staats loterij, motiveerde de heer RiAihlUWEN rijn ©tem tegen het ontwerp. Hij 'beschouwde deze loterij als een ongeoorloofde speculatie op menschelijke zwakte. Het wetsontwerp werd aangenomen nadat de MIN1. VAN" ITNANCtDEfN! had geant woord dat ook hij de Staatsloterij niet be schouwde als een sieraad van onze Staatsin stellingen en hij haar niet zou voorstellen als zij niet bestond. Hierop werd de Kamer tot nadere bijeen roeping verdaagd. Zooals wjj gisteren reeds meldden hebben zeer velen gebruik gemaakt van de receptie welke door ds. Goslinga werd gehouden. Ook de avond receptie was druk bezocht. Onder hen die hunne opwachting kwamen maken noemen wij nog het bestuui van Patrimonium, afd. Schiedam, den kerkeraad der gereformeerde kerk teOverschie, waarvan de jubilaris langen tijd consulent is geweest den kerkeraad van de gereformeerde kerk A alhier, het bestuur der gereformeerde Zon dagsschool, van de Christ. Jonge!, Vereeniging Jonathan en de zendings-commissie uit de ge reformeerde kerken alhier. Voorts de hoofdonderwijzer met het onder wijzend personeel van de Christelijke School aan de Tuinlaan, personen die in eenige officieele of particuliere betrekking tot den jubilaris stonden, particulieren, gemeentenaren enz. Maar zeker was het den heer Goslinga aan genaam uit de ontvangen blijken van belang stelling te kunnen zien hoezeer hij onder alle gezindten in deze stad wordt geacht. In aanvulling op onze mededeelif'gen van gisteren kunnen wjj thans daaraan nog toe voegen dat bij het orgel, dat de gemeente aanbood, een prachtig door den heer Kooren gevel gecalligrafeerde opdracht was gevoegd, terwijl onder de cadeaux nog wel afzonderlijk mag worden genoemd een prachtige Stnten- bybel, verschillende bloemstukken enz. Op 20 November e.k. zal de heer van Oost, in de Oflieierenvereeniging aibier, een lezing houden over Transvaal, waarbij teven eenige groepen zullen worden vertoond. Deze avond wordt georganiseerd door de afdeeling nSchiedam" der Ned. Zuid-Afii kaansche Vereeniging. Omtrent het vreeseljjk ongeluk dat gisteren morgen drie knechts der firma G. J. VmceDt Co-, aan een werk te 's-Gravenhage bezig zijnde, trof, kunnen wjj nog het volgende mededeelen. Aan een in herbouw z(jnd café op den hoek der Boekhorststraat moesten ankers aangebracht en dergelijke werkzaamheden meer verricht worden, waartoe zich de drie werklieden dier firma J. Vredenbregt, 25 jaar, C. Pronk, 24 jaar, en J. Onkoop, 49 jaar, op de meter tiooge stelling bevonden. (Naar men ons verzekerde was deze stel ling niet gemaakt overeenkomstig de wette lijke voorschriften en is ook de gebroken balk door de politie in beslag genomen). Daarop bevond zich behalve deze personen niets. Plotseling brak de middelste der dwars balken met het gevolg dat de planken daar at gleden en de drie mannen naar omlaag vielen. Onkoop wist zich nog te grjjpen maar werd door Vredenbregt, die hem in zijn val aan de beenen greep, naar beneden getrokken Onkoop kwam er echter rnet enkele lichte kwetsuren af, doch Viedenbregt was onmid dellijk dood. Geen uitwendige kwetsuren waren op het lijk zichtbaar doch het bloed stroomde hem uit neus en mond. Pronk bekwam een diepe snede van onge veer 10 centimeter lengte aan het achter hoofd en was onmiddellijk buiten kennis. Onder de gebioken stelling lagen groote stukken zerk en steenen loamkozjjnen, waarop de ongelukkigen in hun val zijn terecht ge komen en hieraan is het ook in hoofdzaak te wijten dat de val zulke ontzettende ge volgen heeft gehad. Onmiddellijk werd een dicht bij h-t werk wonende dokter te hulp geioepen 'die bjj Vredenbregt slechts den dood kon consta- eeren, terwjjl de beide anderen op zijn !aat dadelijk naar hel ziekenhuis werden vervoerd. Onkoop kon des middags het ziekenhuis weder verlaten en is met den trein van 6.24 uur uit den Haag naar huis teruggekeerd, terwijl Pronk hedenmorgen nog steeds buiten kennis lag, hoewel de hoop toen nog niet was opgegeven om den ongelukkige te red den. Vredenbregt laat een zwangere vrouw en drie kinderen achter, terwijl Pronk nauwe lijks een jaar gehuwd is en éen kindje heeft De werklieden aan de fabriek der firrna G. J, Vincent Co zijn allen verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongelukken. Omtrent den toestand van C. Pronk meldt men ons hedenmiddag uit Den Haag, dat nog niets met. zekerheid is te zeggende verwonde heeft nog niet het bewustzijn her kregen. Vanmorgen zjjn bij den slager D. alhier drie varkens, die een natuui lijken dood ge storven waren, voor de consumtie afgekeurd en in beslag genomen. Springtij 4.30. Morgen (Donderdag)ochtend te *De bouwmonswoning, genaamd „Het Naeuwland", met 36 bunders weiland, de vo rige week alhier geveild voor f 85,800, is he denmorgen afgemijnd door den heer Dijiks- hoorn voor de som van f 86,500. yIn de Parijeche Opéra Comique is de claque nu voorgoed afgeschaft. Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 7 November 4900.' Schiedam. Openbare dronkenschap: A. F. T, R., tot f 2 boete sufob. 2 dagen hechtenisW. P7 f 6 boete aribe. 3 d. h. Politie-overtreding J. v. E, S. J. v. B., W. 't H., G. J, v. G., D. V-, A. B. en D. A M. v. d. 35J ieder tot f 1 boete subs. 1 d. L; J. T. R* 2 maal, tot 2 maal f 1 boete suft». 2 maal dag hecht.; A. T., vrouw v. C. K., tot (2 boete ©ribs. 3 d. h.A. G. T., vr. v. H J W. B-, J. C. S. 'S., vr. v. J. L. V J. v. d. R., vrouw van W. G. v. P., A "W vrouw van. D. v. 't Z., M. G-, vrouw va® j' d. G., ieder tot 2 boete subs. 2 dagen hech tenis. Vlaardingen. Straatschenderiji A. Ml, tot f 0.50 boete suite. 1. d. h..; A P. H-, O. v. d. B., ieder tot f 1 boete sutu 1 d. h. Overtreding van de spoorwegwet: W. T. v. R., tot f 1 boete subs, il d, h. Verwekken van rumoer bij avond A. P. S,, M. W, L., A. V., B.' B., J, P. P. en J. O., ieder tot f 1 boete suite, j dag hechtenis. Openbare dronkenschap H. H., tot f 1 boete subs. 1 d. h-A. S f 3 boete sabs. 3 d. h. Politie-o-verbreding G. D, T. G-, T. d. H., ieder tot f 1 boete sribe. 1 dag hechtenis. Maassluis. Openbare dronkenschap; J. v. K., tot f 1 boete sribs. 1 d. h. Politie-overtreding J. v. d. E, tot f 2 boete subs. 1 d. h. Overtreding van de spoorwegwet: JW. S., tot fl boete sulba, 2 d. h'. ai as P Jb fC E: «t S» lil nn aa loei .oe jr 0] Ie<b d die vr eer 'ov Gisteren zou de kantonrechter te Amster dam uitspraak' doen in de bekende zaak tus sehen den heer Herm. Heijermans en mevr. Van Greuningen. De advocaat van den heer H., edscher, mr. D. E. Lioni, vroeg geen von nis te wijzen, aangezien de quaestie tusschen zijn cliënt en mevr. Van Greuningen onder hands was geödhikt. (Zie ons nummer van 4 en 5 dezer onder gemengd.) De advocaat van gedaagde, mr. H. J. Biederlack, zeide echter dat hem van een dergelijke schikking niets was gebleken en hiji daarom op een von nis aandrong. Dit vonnis is dan ook gewe zen. De reohter verklaarde de actie ontvanke lijk, doch aangezien, de gedaagde alle feiten had ontkend, moest de edscher toegelaten worden tot benvijs en zal hij alleen moeten bewijzen dat mevrouw Van Greuningen zel ve met een zwaar voorwerp op den grond heeft gestampt zoodat het plafond in elscher's vertrek werd beschadigd, of dat zij opeaettelijk met een zwaar voorwerp' op den grond heeft doen beuken. Geëcarteerd werd: echter dat edscher zou bewijzen dat anderen het beuken, gedaan zouden hebben. Tot het dus geformuleerde getuigenibewijs werd de eificher toegelaten tegen den 4en Dec. ek. Maandagavond werd het onderzode betref fende het verloren gaan van het stoomschip Prins Willem I, van den Kon. W.-I. Maildienst, door den Raad van Tucht voor de koopvaardijschepen, voortgezet. Als getuige werd nu gehoord de kapitein van het schip, de heer A. R. Nijlboer, Deze verklaarde niet de gewone route ge volgd te hebben, omdat dia, welke hiji had genomen, 31 mijlen korter was. Zes malen had hij denzelfden weg reedb met goed go- volg afgelegd, en dat hij in dat vaarwater gekomen was, verklaarde de kapitein, door dat het schip in twee dagen 40 mijlen venset was door don stroom. Door de directie is geen vaste route voor geschreven, doch spoed moet er altijd ge maakt worden. Een der raadsheeren maakte de opmerking, dat de zeO-aanwijringe® te paald vedbdecten de Caïeospassage waar veel stroom loopt. De kapitein zeide, dat men volgens zij'n berekening daar de passage over dag zou genomen hebben, maar dat het be stek gefaald heeft. De fout der waarnemin gen lag aan de atmosfeer. Nadat de verkla ringen in de vorige ritting afgelegd, den ka pitein waren voorgelezen en deze eenige kor te opmerkingen had gemaakt, -werd de uit spraak bepaald op 19 November a.s. In rin| alt !s 2 hei ijn, M I redr H' diei rer vn, ÏDge Nieuwlandte Serooskerke, Eiland Schou wen, (toez.) door ds, J. W. F. Roth. Christ, Gëref, Kerk. Bedankt; te Euschede door ds. P. J* M. de Bruin te Apeldoorn. De heer A. L. W. Seyffardt heeft z'gne benoeming tot lid van het hoofdbestuur van den Nederl. Protestantenbond aangenomen. De Minister van Binuenlandsdhe Zaken brengt ter algemeene kennis, dat in Decem ber, en zoo noodig Januari, te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam ge* legenheid zal worden gegeven tot het afleg gen van de practische examens van apothe ker. De dag van aanvang dier examens zal na der wbrden bekend gemaakt. Voor het examen apothekersbediende zjjn gisteren te Zwolle geëxamineerd 2 mannelijke caudidaten, geslaagd de heer J. de Jong, van Sneek; te Breda geëxamineerd 5 vrouwelijke candidaten, geslaagd de dames G. O.'Spechens, van Viissingen, A. Filedt Kok, van Delft en J. C, J. A. Heyse, van Haarlem. De landbouwers en veehouders in de ge meente Zoeterwoude rijn door de heeren. 0. Lagerberg, wethouder, en A. A. van GiH secretaris aldaar, opgeroepen tot het houden van een bijeenkomst op heden 7 Nov., om te spreken over de oprichting van een Boeren bond op Chiistelijkeu grondslag. san Dit i v. O fabri lijke het i eteui port V< het voor. D roep zij ib draai U. succc heel hébb „Wc W ■het i voor zijn D dal de werk Na dag was. - E Van opge tour

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 2