54"" Jaargang. Zondag 11 en Maandag 12 November 1900. No. 10394. Tweede Blad De „beroemde" familie. BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Vraagt aan den buurman. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Teeteelt. SPOBT. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Pi-jjs per weekVoor Schiedam en Vlaarjdingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aarf het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zii innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van zjjn gmtis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Knterc. Telefoon Mo. 133. Mr. van Honten aan 't woord. Donderdagavond trad de heer van Hou ten, oud-minister van binnenlandsche zaken, op uitnoodiging -van de liberale kiesvereeni- ging te Etikhuizen op met het onderwerp „de- tegenwoordige politieke toestand". Vooreerst herinnerde spr. aan twee ge beurtenissen, nl de verloving van II. M. de Koningin met iemand, die er zeker niet aan denken kan, zijn poli-rieken invloed hier te willen aanvaarden, en ten tweede de nauwe re aaneensluiting der volken, met medewer king van ons Kabinet tot stand gekomen, waardoor geschillen langs den weg van arbi trage kunnen worden, opgelost, zeker iets van groot belang voor kleine volken. Vervolgens zeide mr. v. H-, den poli rieken toestand met het oog op de aanstaande ver kiezingen te willen bespi'eken. Men moet niet trachten een candidaat te- krijgen, die geheel met onze zienswijze in stemt, want evenmin als een volksvertegen woordiger altijid zijn eigen overtuiging tot rich ten oei- kan nemen, maar dikwijls ter ver krijging van een goed resultaat iets van zijn denkbeelden moet opofferen, moet ook de kiezer dit doen. Hij moet op het einddoel letten, d. i. het verkrijgen vaal een constitu- tioneele regeering in eigen richting. Mten moet do partijen niet verbrokkelen er moeten twee partijen zijn, zond-er dat kan geen regeering met vaste gedragslijn be staan. Tot dusver zijp in ons land twee hoofd partijen. Die indeeling is niet willekeurig. Sedert 1848 waren er liberalen en conservatieven. Er was geien Vrijheid van onderwijs, recht van vereeniging en vergadering, of vrijheid van kerkgenootschappen. Het volle wenschte echt-er van die voogdij ontslagen te worden, maar toen die vrijheden gekomen waren, kwamen er ook hooger eischen en langzamer hand wae de indeeling in Liberaal en Cleri- caal geboren. Deze indeeling kreeg de over hand bij de verkiezingen van '97. In beginsel bleef het verteerd, dat de Staat kerkgenootschappen steunde, ge- wensch't werd een toestand als die van de staatsregeling van 1798, waarbij ieder kerk genootschap in eigen onderhoud voorzag. Het aantal bijzondere scholen werd uitge breid, er werd geld gegeven, maar nu de Staat eenmaal geld gaf, zal men m'eer willen hebben, tot men verkrijgt secbarisch-open- baar onderwijs, reeds in '57 gewild'. Het verschil tusechen de partijen beslaat Humoreske van LUDWIG VON PLOTZ „Mijn beste- Heinz, de Messerschmi-dts rijn. een der oudste familiën onzer goede staid. Reeds ten tijde van Karei don Vijfde waren wij hier gezeten patriciërs. Dit ie een feit, en een bweede feit is, d'at jij het laatst overgebleven lid van deze beroemde familie bent. Bijgevolg het je plicht, er nu einde lijk eens over te denken, dat j-e uit de doeh- teren des lands je een huisvrouw kiest. Ik vind het heel mooi, dat je met je zuster zoo eendrachtig samenwoont. Maar aan den an deren kant zeg ik je, Heinz, dat, als een zóó beroemde familie uitsterft, dit eeuwig jam mer is." Zoo had de reeds eenigezins bejaarde da me met de hoogmoedige gelaatsuitdrukking nu al voor de derde maal tegen den rechtsge leerde He-inridi Messer-schmidt gesproken, die zich achteloos in een schommelstoel wie gelde en uit zijn eindeloos lange studente-n- P'IP grijze rookwolken naar de hanglamp zond, die haar licht over beiden uitgoot. Te genover hem aan Jen wanld, boven de donke re boekenkasten, die zijn juridische biblio theek vormden, hing een rij van familiepor tretten, roodwangige gestalten* met smalle wenkbrauwen, witte halskragen en gouden Ereketenen. »Zie je, Heinz, dat waren allen mannen, die hoogó maatschappelijke posities bekleed den. Wij zijn een beroemde familie." Do rechtsgeleerde was opgestaan en druk te der bejaarde dame de hand. goed, 't is goed,-'tante Rosalie. Maak mij het hoofd maar niet verder warm. Ik zal wel eens over je voorstel nadenken en geloof wel, dat ik je raad zal opvolgen." 'Nadat hiji de tante, die het zoo goed met s jiberoemide" familie meende, tot aan de rap had begeleid, liep hij geruimen tijd in onrustige .stemming zijn v^erkkamer op en in vóór of tegen de uitbreiding van de wet- Mackay. 'De liberalen verzwakken, zij denken maar toe te geven, ICiijjgen de cteriealen in 1901 de meerder heid en komt er een clericaal ministerie, dan zullen zij streven naar meer subsidie voor het bijzonder onderwijis. Do liberalen moeten trachten van de 60 zetels dio na aftrek van de katholieken (25) en de anti-revolutionairen (15) overblijven, een meerderheid boven de 50 te veroveren. De liberalen moeten dus een krachtige partij- vormen en daarom moeten zij zooveel mogelijk candidaat stellen, hen, die hun vol le vertrouwen bezitten. De fout van '97 was, dat de liberalen eerst onderling zijn gaan vechten en dr. Kuyper weet daar uitstekend partij van te trekken. "Ik vind dre tactiek eerlijk, maar ik wijs de liberalen op heb gevaar van onderlinge oneenigbeid. Gesteld, in een district Kunnen de liberalen over der stem'men beschikken, en stellen 2 candidaten. De tegenpartij stelt geen eigen candidaat, maar stemt dadelijk op dien candidaat, welke haar liet meest welbehagelij.k is, zooals onlangs te Deventer is geschied en vroeger te Groningen. Die tactiek is den Clericalen zeer goed bevallen, en zonder twijfel zullen zij haai- in 19Ö1 we der in toepassing brengen. Men heeft te kampen melt storende in vloeden, o. a. de vorming van de radicale partij te Amsterdam. Er is geen beginselver- schil tusschen hen en de liberalen in het Noorden van ons land. Het gevolg was, dat zij liever andere candidaten steunden dan die der liberalen. Dit geldt ook voor de Soc.- Dem. Partij. Wanneer men haar als een zelf standige partij zal beschouwen, zal die niet bevorderlijk voor de algemeene ontwikke ling van ons land zijn. Ook een srfco rende factor is de Liberale Unie, die steeds een eigen candidaat wil. De gekozen candidaten sloten ziah aaneen onder den naam van Vrijzinnige Democrati sche Cluib; dit was de wijze, waarop zij zich aan liet program der L. U. Melden. Die naamsverandering vindt spr. niet ver keerd, maar men had rekenschap moeten geven aan de kiezers, die hen op het pro gram der L. U. hadden gekozen- Een dor opstellers van het program der L. U., minister Borgesius, had een vrij be langrijke wijziging m het kiesrecht gebracht, hoewel het program het kiesrecht niet aan de orde stelde. De L. U. wilde niet over de quaestte van het onderwijs transigeeren en toch belooft de minister gouden bergen en wel met het oog op d'e leerplichtwet, waar voor een meerderheid noodig was. De L. U. vond nu, dat de liberalen grond wetsherziening wilden, maar waartoe dat' Alleen wanneer daaraan herziening van het neer en dacht over alles, waarover zij zoo even ha did en gesproken, nog eens na. Uit de kamer daarnaast klonken zachte, weelce accoord-en tot hem door. Hem rich opendo de deur halverwege, leunde uit het venster en luisterde. 'tWas zij'n lievelings lied, een sonate van Beethoven. Toen het laatste aecoord was weggestor ven, trad een slanke vrouwengestalte in een eenvoudig huisgewaad zijn werkkamer bin nen. „Zie zoo, nu is 't tijd. t Souper is gereed- Je zult wel honger hebben; kom mee!" In de eetkamer was de tafel gedekt, zeer smaakvol. Niets ontbrak. „Ga zitten, Heinrieh, zooals je ziet, zijn de spiegeleieren niet vergeten, je lievelmgs- kost. Halt' laat ik eerst Hans even tér ruste leggen." Zij was opgestaan en hing een kleedje over de groote vogelkooi, die aan he* venster stond. ,,'fcle goed van je, dat je het diertje niet vergeet, Marie," prees Heinrioh haar-. „Stel je voor, dat ik Hans zou vergeten 1" „Dokter- Klaus heeft hem miji geschonken, die brave man. God hebben zijn ziel Toen zij tegenover elkaar zaten, kwam de rechtsgeleerde voor den dag met wat hem drukte. „Marie,- tante heeft mij weer aan de ooren gereld over een huwelijk, opdat onze „'be roemde" familie niet zou uitsterven. Ik ge voel mij anders bij jou zoo geheel op mijn gemak, en ik weet zeker, dat ik liet nergens beter zal hebben. En toch geloof ik, dat zij gelijk heeft, dat de familie niet mag uitster ven." Zijn zuster klopte lachend op tzijn gebruin de hand, die zenuwachtig met een mes speelde. „Natuurlijk heeft zij gelijk. 'tZal mij an dere zwaai- vallen, j'ou te moeten verlaten. Wij' waren, zoo geheel met elkaar vertrouwd' geworden." „Mij zal 't waiarsehijnlijk nog moeilijker vallen." kieerechtartikel verbonden was, zou spr. er voor zijn. Ten slotte de richtte de spreker tot de aanwezigen de vraag: „Zijt gij overtuigd, dat de aansluiting leidt tot uxue, tot de zege praal der liberale beginselen Yan de gelegenheid tot deibat werd door een paar aanwezigen gebruik gemaakt, waar na de vergadering, nadat de heer v. H. ge repliceerd had, werd gesloten. Het plan moet bestaan om, als de tyd het toelaat, het reeds jaren aanhangige wets ontwerp tot het tegengaan van knoeieryen bij de aangiften in de vermogensbelasting, bij Hoofdstuk VII B aan de orde te stellen. 80 cent per regel. Dikwijls gebeurt het dat men het een en ander vernomen heeft en dat men van de waarheid niet overtuigd is, mea spreekt er over met verschillende per-onen en wel 't eerst met zijn buurman. Vele personen heb ben hooren spreken over de verschillende genezingen door de Pink Pillen van Dr. Williams verkregen en vragen alvorens tot het gebruik over te gaan aan hun buurman wat hij er ion denkt. Onze verslaggever ontwaarde zulks op zijn reis door Nederland eveneens, dat het gebruik der Pink Pillen door den eenen buur am den ander wordt aanbevolen, waar hij er over sprak hoorde hij de Heer die, Mej. die, heeft ze ook ge bruikt en bevindt zich thans welvarend. Tot CAFE LEVENSLUST last hebbende de verschillende personen te bezoeken die hunne genezing geschieven hadden, maakte zulks op hem een goeden indruk en werd dan ook overal op vriendelijke wijze ontvangen. De Heer J. Ph. Scheers, sCafé Levenslust", bij de Duinen te Vlissingen, had ons ge schreven Ik gevoel mij verplicht U te doen weten dat mijne Echtgenoole door liet gebruik der Pink Pillen volkomen genezen is, sedert jaren had zij veel te lijden aan maagkram pen en is thans door het gebruik vsd 3 doosjes geheel genezen. Deze schriftelijke vei klaring werd door Mej. Scheers aan oiven vei slaggever mondelings bevestigd, en IlEd. „Maar tante Rosalie heeft toch gelijk De familie mag niet uitsterven. Nu is 't even wei een andere vraagwaar zul je aan een vrouw komen Jongemeisjes ken je met en als ik je met eeu liarer kennis wt laten ma ken, loop je weg alsof er slangen om je heen schuifelden." Heinnch streek zich nadenkend met de hand over den korten baard, (Waarin reeds hier en daar een enkel grijs haar te zien was, en glimlachte vergenoegd. „Wees niet bezorgd voor mij, MarieIk zal mijn vrouw wel krijgen. En als ik ge huwd ben, zal ik er ook voor zorgen, dat jij behoorlijk onlder dak komt. Want het zou jammer vrezen, als je in een gesticht zoudt komen; je verdient een braven, rechtscha pen man. Lach mij niet uil, omdat ik dat zoo beslist durf zeggenik ben wel een on handige kerel, maar ik zal toch wel een vrouw weten te krijgen. Ik krijg een heel zeker want ik weet den weg." De rechtsgeleerde Heinrich Messcrachmidt had geweigerd op liet huwelijksbureau van Julius Werth zijn naam en adres op te ge ven. Dei gedachte, dat de gelieele wereld mis schien zou weten, dat hij „langs dezen meer en meer gebruik el ijken weg'' een vrouw had gezocht, had voor hem iets bijzonder pijn lijks. Hij nam zich voor, na zijn verloving met liaar, die zijn h'art zou winnen, een hei lig verbond te sluiten, dat geen sterveling ooit zou vernomen, op Welke wijze zij -elkaar hadden leeren kennen. Zoo bleef hem "dus niets andere over dan van tijd tot tijd eens in 'hoogsteigen persoon naar liet bureau te gaan, o-in te informeeren of er voor den trouwlustigen „rechtsgeleerde op eenigszins gevorderden leeftijd" zich ook iemand had aangemeld. Vandaag kon de heer Ju-lus Worth zijd cliënt eindelijk mededeelen, dat er werkelijk „iets" voor hem was. - Het bureau was een kleine, onaanzienlijke ruimte, die allerminst overeenstemde met voegde er tevens bij dat nog andeie leden in hare familie tot liet gebruik waren over gegaan en er zich wel bjj bevonden. Maakt mijne genezing gerust bekend en ik zal ze een ieder als een heilzaam middel ten zeerste aanbevelen, zulks waren bare woorden toen onze verslaggever afscheid nam. De Pink Pillen zijn de onovertreflelijke spierversterker zij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor de delicaatste personen onschadelijk. Zeer werkdadig tegen bloed at moede, rheumaliek, zenuwpijn, Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in ai de tijdperken der verzwak king bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en géestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prijs ƒ1.75 de doos, ƒ9.per Gdoozen. Verkrijgbaar bij J. 11.1. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoolddepothouder voor Nederland en apotheken. Wacht U evenwel voor de namaak=els, verschaft U de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Alle andere per sonen verkoopen goedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever vet nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn, en hoegenaamd ni'-t de minste uitwerking (lezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink nog nooit Pillen heeft iemand genezen. Afbeelding der doos: U.UVS.S ONNES Ter gelegenheid van haar vijftigjarig be staan heeft -de Kon. Tooneel-Maatechappij „De Taalzucht" te M echte en een tooneel- prij'sfcamp ingericht, waaraan de voornaam ste Maatschappijen van Antwerpen, Brussel, Gent en ook van Holland deelnemen. „Onze West" van den 2Oen Oct. meldt. "Van de expeditie-Cappelle cs. is nader 1-e richt ontvangen. Zooals wij bereids meie deelden, is uitvoering van het gewijzigde plan, om eerst de Boven-Nickerie op te va ren on dan over land te trachten de Copoe- name-iivier bij do Raleigli-watervallen te be reiken, opgegeven. Ten gevolge van ondervonden tegenspoed met de stoombarkas en het daardoor ontsta ne oponthoud, heeft de expeditie veel tijd noodig gehad om de Bo-ven-Niokerie te be rei- O O ken, vooral ook door den lagen waterstand die inmiddels was ingetreden. De expeditie de opgeschroefde annonces, welke lie't „we reldberoemde instituut" in alle groote bla den der residentie deed plaatsen. Boven den schoorsteen hing een schilderij, Amor voorstellende, mot liet onderschrift: „Deze is de overwinnaar der wereld", 't Was dezelfde teekeniug, welke op de brieven van de firma stond. Verder hingen aan de mu ren overal affia1 vs, die in hoogdravende be woordingen liet ,ucices verkondigden, waar mede de firma „op streng discrete wijze" de zaken behartigde. Julius Werth, een kleine man met c-enigs- zins afgeleefde trekken en een kalen sche del, wreef zich onafgebroken de handen en begeleidde d-eze bewegingen met een voort durend hoofdknikken. „Mijnheer, duid het mij niet ten kwade, dat ik u zoo dikwijls moest teleurstellen. De zaak ging helaas heel slecht. Wij konden u slechts weinig dames presenteeren. 'tls nu juist de slechtste tijd. Mijn bureau mag ziah anders in een uitstekende renommee,verheu gen; 't heeft relatiën in alle beschaafde lan den der wereld." „Dait interesseert mij volstrekt niet1" viel Heinrich hem op barschen toon in de rede; ,,'t ecnige wat ik verlang te weten is, of er zich werkelijk een jonge dame heeft aangemeld, die mijn vrouw wil worden." „Zeker heeft er zich een aangemeld. Na tuurlijk, natuurlijk' En ik durf zeggen: juist een, die u past. Zij past uitmuntend voor een man van beschaving als u. Groot, knap, heeft eenig vermogen, heeft prachtige tanden." „Goed, goed, bezorg mij dan maar een sa menkomst met haar." Heinrich Messersciimidt gevoelde zich nu juist niet aangenaam te moede in de'„zaak" van den heer Julius Werth', maar den „meer en meer gebruikelijken weg", dien hij nu eenmaal had ingeslagen, wild© hij tot het einde toe volgen, want het was er thans om* te doen, een vrouw te krijgen. Hij wild-e der „beroemd-©" familie dab offer brengen. Zoo werd dan bepaald, dat de heer Jhlius heeft niettemin getracht zoo hoog mogelijk de Boven-iNdckerie op te gaan, doch werd daarin verhinderd door de groote moeilijk heden, verbonden aan het overladen van do vaartuigen over de vele dijken die ter plaat se de stroomversnellingen vormden. De expeditie zal dientengevolge spoedig terugkeeren en naar beweerd wordt in een gunstiger tijdstip -den tocht vervolgen. Gelukkig genieten al de leden der expedi tie een goede gezondheid. In de Donderdagavond te 's-Gra.ventage gehouden bestuursvergadering der N-eder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, werd een statutenwijziging voorbe reid in verband met heb besluit der laatste algemeene vergadering om in 't belang der propaganda, in zooveel mogelijk gem-eenten afdeel ingen op te richten. Door de zorgen van 't bestuur zullen nest- kastjes ter uithanging, om vooral in 't barre jaargetijde don vogels bescherming te verzekeren volgens 'b systeem van d-em bekenden ornitholoog en vogelbe-sdienner Fieiiherr von Berlepsdi (wiens brochure de „Algem'eeno Vogelbescherming" ook' in Ne derland door de vereeniging ie verspreid) te gen billijken prijs verkrijgbaar worden ge steld bijl de firma W. F. van Vliet, te 's-Gra- venhaso. In het laatst verschenen nummer van „Heb Rijwiel" verdedigt de NederL Wieler bond zich tegen de door den A. N. W. B. m d'e „Kampioen" gevoerde oppositie naar aan leiding van het ongeluk te Arnhem, Hoofdzakelijk worden in dat artikel do wijze van optreden en de door den A. N. W. B. gebezigde middelen tot bestrijding ge laakt, terwijl de schrijver er op wijst, dat „de onbegrijpelijk roekelooss onvoorzichtig heid van de getroffene" de oorzaak! van het ongeluk is. De bewering als zouden wegwed strijden gevaarlijk zijn, «preekt hij' tegen. De vrielrijder J. A. Sleeker daagt iede.en wielrijder uit in een matoh van. Amsterdam naar Haarlem met levende gangmaking. De inzet is te bepalen door hem, die de uitda ging aanneemt. Gaarne sou 'Slssker zien, dat v. d. Knoop de match aanging, met wien, zooals het schijnt, hij nog een -oud geschil heeft te vereffenen. Een -bepaalde voorkeur voor een datum heeft de uitdrger niet, maar het best zou het hem op Zondag 18 Novem ber schikken. Jaap Eden gaat in Londen een autcmo- bielenzaaik opzetten. Reeds den 22en ver trók t hij naar Engeland. Hij zal nu voorgoed het racen vaarwel zeggen. Werth een ontmoeting met de groote, knap pe, eenig geld en goede tanden bezittende da me zou voorbereiden. Den volgenden dag reeds ontving Hein rich het bericht, dat dien avond te 9 uur aan de poort der stad het lendez-vous zou plaats hebben. Gedurende dien geheelen dag verkeerde Heinrich in een „onbeschrijfelijke onrustige stemming. Hij liep reeds des ochtends vroeg naar den fxiseur en liet zijn baard zóó ge heel naar de nieuwste mode knippen, dat zijn zuster bijna voor hem schrikte. Ook zijn haar. dat anders altijd buitengewoon een voudig zat, was thans met bijzondere zorg opgemaakt. Toen hij naar de rechtbank vertrok, had hij zijn galarok aangetrokken, in plaats van zijn eenvoudig zwart postuum. Hij kon ook daar zijn gedachten niet bij zijn werk hou den deze waren .voortdurend bij het rendez vous. Hij belde de uren en vloekte, dat zij zoo langzaam voortkropen. Eindelijk was liet 9 uur geworden. Hein nch wierp zijn vrijden havelock om, drukte den slappen hoed op het hoofd en spoedde zich met kloppend hart naar do voor het ren dezvous bestemde plaats, nadat hij eerst onwillekeurig nog eens een weemoedigen blik op zijn omgeving had geworpen, waar zijn zuster altijd zoo goed voor hem had ge zorgd. „Wat doet men al niet ter wille van zijn familiemompelde hij met een halfgesmcor- den vloek en dacht daarbij aan de portretten, der voorvaderen met de smalle wenkbrau wen en de gouden eerektetens. Daar slceg het^ op de torenklok 9 uur- Heinrich versnelde zijp schreden-; hij kon de dame toch onmogelijk op zich. laten wach ten. Daar ontmoette hijplotseling zijn collega Meiring, die ook in het dagebjkscb leven zijn breedsprakigheid nooit verloochende. „Halt, geen stap verder, andere neem ik je gevangen!" Heinrich stiet de hand, die op zij'n sehou-

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 5