5 54"* Jaargang. No. 10396. 'g, li f, Woensdag 14 November 1900. Koolasch te koop, De strijd om geluk. fi. tegen 5 cent per hub. Meter. UIT DE PERS. BUITENLAND. V Transvaal en Oranje-Vrijstaat. SCHËDAMSC1COl Mtlï oezicht Deze courant verschijnt d a g e ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: "Voor Schiedam en Vlaardingen fi. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekYoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'ïetjbureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige-Kvoorwaarden. Tarieven hier van z^jn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leleimm advmrtentië» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. raai 11 rsvest IJLU Te bevragen bij den Heer D. J. HALLINK, Hoofdopzichter v. d. Gem. Reinigingsdienst te Schiedam. Gemeen Overleg. Naar aanleiding van de bestrijding door de „Stand." van. -de artikels van -de „Ned.", beantwoordt dit blad de „Stand." en zegt, dat de „Stand." niet goed onderscheiden beeft. De „Ned." beweert alleen de gedragslijn der Regeering verdedigd te hebben tegen 't verwijt van de he eren Kerdijk en. Kuyper als zou zij inconstitutioneel gehandeld en zich tegen ons Staatsrecht vergrepen hebben, in zake de Ongevallenwet. Wat de Regeering in ieder bijzonder geval doen moet, is een vraag van Staatsbeleid, maar of het recht heeft om te handelen, gelijk zij' gedaan heeft, dat is een quaes tie van Staatsrecht. Maar de heer Kerdijüc had gezegd' en dr. Kuyper had daarmede zijn instemming be tuigd, dat de Minister, die nu eenmaal ter stond een Ongevallenwet wilde tot stand brengen, geen rekening met het gevoelen der Eerste Kamer had mogen houden, en dat hij, dit doende, onze Constitutie ont wricht heeft. En hiertegen alleen is de „Ned." in verzet gekomen. Zij zegt aange toond te hebben, dat gemeen overleg ge pleegd wordt, niet met de Tweede Kamer al leen, maar met de Sta ten-Generaal. Voorts, dat in geen geval de kiezers geroepen rijn om de eenheid der beide Kamers te forcee- ren. Ook de vraag of de Eerste Kamer wel op doelmatige wijze wordt saam gesteld, heeft, naar de „Ned." aanmerkt, met de hier be handelde quaestie niets uit te staan. Men kan daarover denken zooals men wil. Houdt men in het oog, dat het tlhans al leen de vraag geldt, wat, èn naar de letter èn naar den geest der Grondwet, de Regee- ring mag niet wat ziji verplicht is te doen, dan zal men, h. i., in het „Standaard"- artikel geeü wederlegging vinden van haar beweringen. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 13 Nov. 1900. Zuld-Afrlha. Van het oorl ogsterre in. Maarschalk Roberts heeft weer aan het ministerie van oorlog een telegram vol „goe de tijdingen" gezonden. In de telegrammen van gisteren zijn reeds de daden van Me- thuen, Plumer en Kitchener vermeld. Ook Kelly-Kenny is weer bezig geweest. In het Zuid-Oosten van den Vrijstaat heeft hij Phi- üppolis weder bezet, na de Boeren uit die omstreken na een gevecht van 4 uur verdre- DOOR PAUL ROBRAN. 34) Toen ik mij omkeerde, stonden er twee heeren achter mij, Italianen, die vergenoegd glimlachten. Plotseling Werd ik ernstig en snelcfe als een. dame, dio haar gezelschap zoekt, heen. Ilc vond grootmama nog op de bank, maar toen ik mij naast haar neder zette, gingen de twee heeren langzaam voor bij ons. Toen reden wij terug door de Sam- pierdarena, waar uit alle vensters gescheurd wasehgoed te drogen hing en zoo naar hei hotel. Toen ik grootmama bij het uitstappen be hulpzaam was, kwam er een ander rijtuig voorbij, waar de beide Italianen'in zaten. Sedert dien tijd zie ik hen voortdurend. Wanneer ik het h'otol verlaat, volgen ze mij als twee schaduwen maar zeer vriendelij ke schaduwen. Frida heeft mij reeds voor bid, dat ik dergelijke avonturen zou beV v®®., en, in Berlijn kon ik haar niet gelooven. Het schijnt evenwel, dat zij gelijls heeft ge- ïïad. Maar wat bekommer ik er mijj om Vandaag wae ik in het bekoorlijke, kleine het Viletito Negro. Men gewent spoe- ig aan de kleurenpracht en aan de groene Februari.Ik vond 'het zeer na- dat ik midden in den winter onder ven te hebben. Zijn verliezen waren 8 man. Hieruit blijkt, dat in de laatste dagen de Boeren Philippolis voor de tweede maal be zet hadden. Lord Roberts had er niets van gemeld. Hij erkent vandaag eerst, dat Kel ly-Kenny met een vijfvoudige overmacht Philippolis weer genomen heeft. Bij de be zetting door de Boeren verloren de En gel- schenden twintigtal manschappen. Van Boe- renverliezen wordt niets gemeld. Dit is het wat lord Roberts seint. Voor de honderd en zooweeJste maal meldt hij overwinning op overwinning in de laatste zes maanden. Veel te vorderen echter schijnt hij niet, want de Boeren blijven vechten als of geen Methuen, Plumer, Kitchener, Kelly- Kenny ooit een overwinning behaald had den. Uit dit alles concludeert de „Petit Bleu" „Eén van tweeof deze telegrammen ver draaien de waarheid en in dat geval behoeft men er volstrekt geen waarde aan te hech ten, of zij stellen de feiten voor zooals zijl in werkelijkheid zijn, en dan volgt er uit, dat geen nederlaag, geen verlies van mensclien, geen „neersabeling hij maneschijn", de Boe ren ontmoedigt, wier mol, verheven boven allen tegenspoed, leeft en zal blijven leven voor den strijd, zoolang één hunner nog strij den kan." Elen niet officieel telegram uit Bloemfon tein méldt, dat gedurende deze week 500 Boeren, gek.oren.rnalideerd door B*rand, zoon van den oud-president van den Oranje-Vrijt staat, tot op 18 K.M. ten Z.O. van Bloem fontein aanvallend optreden. Zij verklaren onafhankelijk van de Transvalere te hande len, met geen ander doel, dan om den En- gelschen zooveel mogelijk verliezen toe te brengen. De Boeren hebben twee nachten geleden, de brug bij Witteput aangevallen in de rich ting van Kimberley. Zooals altijd hébben de Bngelscben ze zonder groote verliezen voor zich zelf afgeslagen, terwijl het verlies dor Boeren weer zeer groot was. Een andere troep Boeren heeft gisteren, in de Kaapkolonie, tusschen. Warrenton en de Transvaalsdhe grens een. Ebgelsch konvooi begeleid door 18 man en bestaande uit twee wagens, aangevallen. Zij hébben de twee wa gens, die vol met levensmiddelen en munitie waren, buitgemaaktde luitenant en ver scheidene manschappen zijn gewond, terwijl er v 9 vermist wordengedood of gevangen gei' omen. De zestien Canadeesche dragonders van de divisie Smitli-Dornen, wier gevangenneming bij Komatie-Ri vier gisteren door ons gemeld werd, zijn, na ontwapend te zijn, weer losge laten; zij verklaren, met de grootste welwil lendheid door de Boeren behandeld te zijn. Brieven uit Durban melden, dat op den lOen October de Boeren in Natal een trein hebben aangehouden, waarin zij ongeveer an derhalf millioen gulden vonden. Een welko me buit voorzeker. In een der brieven wordt gezegd, dat de censor bevolen had, over dit feit niet te spreken. Men kan hot er gerust voor houden, dat de censuur dagelijks dergelijke feiten achter houdt, terwijl zij de telegrammen van En- geisöhe overwinningen nog wat uitgebreid iaat doorgaan. Nu president Kruger Europa hoe langer hoe meer nadert, zal men er op voorbereid moeten, zijn om meer Britsche successen to zien. Het gaat er om, om iedere $1 bloeiende laurierboomeu zat en mij verheug de in de schaduw te kunnen uitrusten, om dat ik het in de zon zoo gloeiend warm ge kregen had. Ginds staat het standbeeld van. Mazzini. Het trekt mijn opmerkzaamheid, dat vele van de Italiaansche standbeelden zulk een le vendige gelaatsuitdrukking hebben. Zoo iets ademloos en opgewondens. Maar men behoeft zich sledite op straat te begeven, en men ontmoet dergelijke typen, in den omnibus, bij het Boccia-spel en wanneer twee koetsiers twisten over een vreemdeling, dien. zij beiden in hun rijtuig willen lokken. Nervi. Voor mijn venster breiden palmen hun reusachtige bladeren over d'e grasperken uit en over de toppen der pijriboomen heen zie ik de eindelooze blauwe zee. Uit de glanzen de 'bladeren komen rootle en witte „camelia's te voorschijn in den tuin tjilpen de vo gels en klinken heldere kinderstemmen. Het is lente; maar dat is slecht® schijn. Wanneer men slechte een half uur den berg bestijgt, is men omringd door een troost el oo- zo woestenij en beneden in de bloedende tui nen sluipt de dood rond. Hoeveel ellende wordt niet geleden door degenen, die uit de gebeele wereld, hier samenkomen, om, hun leven nog met enkele maanden te verlengen, zij zitten in pelzen gewikkeld in den warmen zonneschijin, slopen zich kuchend, op een stok mogelijke interventie van Europa te ontwij ken -en men moet dus trachten, de meening ingang te doen vinden, dat Transvaal zijn laateten ademtocht uitblaast. Uit Kaapstad seint men, dat het Rhodes- blad „South Africa" liet nog wint op de be dreigingen van den heer Robinson (die wij' onlangs hebben medegedeeld) Het blad ver klaart namelijk, dat wanneer het Engelschc gouvernement niet regeert volgens de wen- schen van Cecil Rhodes, deze binnen vijftien jaar eon groote „Zuid-AIrikaansclie Repu bliek" gesticht zal hebben, oven onafhanke lijk van Engeland als de Verecmgde Staten, en die als president zal hébben Cecil Rho des zelf. Dab zijn geen geringe bedreigingen. Maar men moet nooit vergeten dat Cecil Rhodes voor Chamber! am bezwarende documenten, m handen heeft, waardoor hij hem wel dwin gen zal aan zijn leiband te loopen. De toestand van de dochter van lord Ro berts wekt ongerustheid. In plaats van Cecil Rhodes, die bhang weer paard rijdt, ig nu generaal Baden-Po well aan het ziekbed gekluisterd. Hij lijdt aan typhus. De Republieken en Europa. Het „Comité Kruger" te Brussel heeft in zijn vergadering van gisteravond, liet adres vastgesteld, dat het hoopt te overhandigen aan den „eerbiedwaardigen" president Kru ger, ter gelegenheid van zijn aanstaande komst in België. In dat adres, dat in hot Hollandsch en in het Fran sell op perkament geschreven zal worden, zijn in do kleinste bijzonderfieden weergegeven de handelingen, door de Boeren gedaan, om den oorlog te vermijden; de groote eischen, door de tegenstanders ge steld, zijn er ook met do grootst mogelijke waarheid in opgesomdhet adres herinnert eveneens aan den buitengewoon democrati- sdlieu toestand van Transvaal, waar de wet ten dadelijk na hot votum, van den Volks raad van kracht zijn, zonder dat de Presi dent er zijn toestemming aan behoeft te ge ven of er zijn „veto" over kan uitspreken; hot eiridigt m!et het uitspreken van de ver wachting, dat do reis van den President ten gevolge zal hebben, dat de bloedige oorlog die het Zuiden van Afrika verwoest, een einde zal nemlen. Behalve dab adres, zal het comité ook aan den President een buitengewoon album aan bieden, waarin alle sympathiebetuigingen van Belgischo vereenigngen zullen verzameld worden. Op dit oogenbhk zijn er reeds 550, terwijl nog van vele antwor-d wordt ver wacht. De gemeenteraad van Mende (Frankrijk) heeft het volgende adres gericht aan den se nator Pauliat, voorzitter van liet algerneene comité voor do onafhankelijkheid der Boe ren „De gemeenteraad van Mende, in buiten gewone zitting vereenigd, spreekt met eejfc» stemmigheid en een vaderlandsch gevoel zijn sympathie uit met de feesten, die Marseille organiseert tor gelegenheid van de landing van den eerbiedwaardigen en „illustre'' pre sident van Transvaal. Hij verzoekt den voor zitter van het algerneene comité voor de on afhankelijkheid der Boeren bij den verheven grijsaard de tolk te willen zijn van zijn ge voelens van bewondering. Hij begroet m leunend op de wandeling voort en trekken zich angstig in huis terug, wanneer de sche mer valt en de ondergaande zon de zee rood kleurt! Dat is de keerzijde van de mooie me daille Wij zijn nu reeds veertien dagen hier-, en van de gasten heb ik behalve met een vroo- lijke jonge wednnve uit Berlijn, nog met nie mand kennis gemaakt. Er zijn veel vreem delingen in het hotel,' vooral Engelschen, maai' ook wel Italianen. De beide heeren, die ik in den Pailavicini- tuin ontmoette, hebben hier ook vóór eenige dagen Iran intrek genomen. Him verschij ning zal bij de Italiaansche dames wel een soort sensatie veroorzaakt hébben. De kleine weduwe gelijkt wel een levende hotel kroniek, en zij verveelt mij doodelijk met haar voortdurend gebabbel. Zij praat zonder ophouden; menigmaal haal ik onwillekeurig voor haar adem, omdat ik denknu zal zij toch eindelijk wel weer eens behoefte aan lucht hebben. Maar zij weet van geen ophou den! Van de beide Italianen wist zij, nauw keurig te vertellen, wie zij waren. De groote, slanke is een graaf Striano. Zijn familie is afkomstig uit Genua, en een jon gere broeder van zijn vader heeft een paleis in de Via Balbo. Zijn vader woont in Paler mo en behoort tot de weinige adelijke fami- liën, die niet tot verval zijn gekomen. De kleine, dikke is zijn vriend metgezel of iets dergel ij,kg. Die twee zijn een grappig paar- Graaf hem den republikein, den vaderlander, den kampioen van het miskende recht." Men weet, dat Chamberlain de Boeren voorstelt als de bewerker® van dezen oorlog, op de manier van la Fontaines fabelde Wolf en het Schaap. Aan de universiteit te Oxford heeft men, volgens een oude gewoonte, aan de candida- ten bij gelegenheid van de laatste juridische promoties aan die universiteit, vragen ge steld over actueel e punten van het volkeren recht; o. a. heeft men hun gevraagd, wat hun meening was over het Boetenultimatum van heb vorige jaar. Het eenstemmige ant woord der studenten was dit „Het ultimatum ie volkomen wettig, want uit het oogpunt van het volkerenrecht kan men zich geen ernstigeren „casus belli" den ken, dan wanneer de tegenstander met vijr andelijke bedoelingen troepen bij do grenzen concentreert." Wat de professoren, belast met 't afnemen der examens, betreft, zij zouden hébben toe gestemd, dat er aan de argumenten van de studenten niet te tornen viel. Arme Chamberlain deniengde Mededeel In gen. Woensdag wordt de zitting van den Duit- sollen Rijksdag geopend. Men ziet haar met belangstelling tegemoet, daar men van den nieuwen rijkskanselier graaf Von Bülow een programrede verwacht. Ook is men benieuwd naar het antwoord der regeering op de aan gekondigde interpellatie® der liberalen en so cialisten over de Chineesche quaestie. De overeenkomst tusschen den Zrwitser- seben Bondsstaat en de Centraal-Zwitsersche Spoorwegmaatschappij betreffende de ver vroegde naastig van "het Centrale Spoorweg net. is onderteekend. De r. aas tings om bedraagt 75,000,000 frs., of 750" francs per aandeel, betaalbaar in Staatsrente. Het spoorwegnet zal op 1 Januari a.s. aan den Bond worden overgedragen, maar nog een jaar door de Maatschappij geëxploiteerd worden onder toezicht van den Bondsraad. De overeenkomst moet nog goedgekeurd worden door de aandeelhouders dei- Maat schappij en door de Bondsvergadering. Dit is de eerste naasting van spoorwegen, door het Zwilserbdie volk met groote meer derheid van stemïnen goedgekeurd. Generaal Moore, de generaal der Carlisten in Ca'talonië, heeft van den pretendent, Don Carlos, een schrijven ontvangen, waarin deze den jongst en opstand verraad noemt. Zonder discipline is het onmogelijk zegt hij dat de Carlisten winnen. Ziy, die zonder bevel van hoogerhand gehandeld heb ben, zullen uit de partij gestooten worden. Don Carlos is blij, dat zijn beproefde volge lingen zich kalm hebben gehouden. Hij zou •ffflbit van zijn rechten afstand doen, dodh hij wensdhte den ondergang van Spanje niet. Een langdurige 'burgeroorlog zou natuurlijk heb begeeren van vreemde mogendheden op wekken, en dit moe6t vermeden worden. Hij zou slechts dan met geweld optreden, in dien hij zeker was, dab liet met succes zou worden bekroond. Koning Karei van Rumenië zou een brief Striano is een hartstochtelijk speler, en daar om wordt hem door zijn familie signor Al- berti als mentor medegegeven. Het grappi ge is nu, dat signor Alberti oven graag speelt en daarenboven altijd gelukkig is, terwijl Striano voortdurend verliest. Zeer vriend schappelijk maken zij op hun. reizen een uit stapje naar Monte Carlo, terwijl vooruit- ge schreven brieven door den kellner van hun zoogenaamde verblijfplaats naar Palermo worden gezonden. Beide heeren zitten aan de talblo d'hote tegenover ons Striano is altijd zeer galant en let nauwte urig op wanneer hij grootma ma een schotel of een karaf water ka.n over reiken. Maar tevergeefs zoekt hij een gesprek aan te knoopen, want grootmama spreekt geen woord Italiaanseh, haar sehoolfemsdh is zij op „bonjour" en „merci" na vergeten, en ik "héb er geen lust m hem te helpen. Sedert ik vernomen héb, dat hij speelt, gevoel ik nog meer antipathie voor hem. Een speler! Ook Benno speelde, en dat was de voornaamste reden Ach, al weer deze treurige herinnering! In hot hotel logeert ook een gravin Bian- chi met twee dochters; de eene i® mooi, de andere leelijk. Beiden zijn 'brunetten met groote donkere oogen. Striano flirt veel met haar. Ik zat met grootmama in do veranda en keek de couranten in, Striano zat in een an deren hoek en las ook de couranten. Toen hebben ontvangen waarin hiji gewaarschuwd -werd, dat er een aanslag op zijn leven zou plaats hébben. Volgens de „Memorial Diplomatique" ne men de troebelen in Engelscli-Indië een ver- ontruetenden keer. Het 9de en 17de infante- rie-regiment van Bombay worden naar de grens gezonden, waar de zwakke garnizoens door de Waziris ingesloten moeten zijn. Generaal Hill i® bezig een opstand m de Tocfai-Vallei te onderdrukken. Op verzoek van het Engel soli-Indische gouvernement zullen de Indisdhe troepen, die op heb oogen- blik in Transvaal zijn, voor heb einde van November repatrieeren. In China zijn er moeilijkheden gerezen tusschen de mogendheden naar aanleiding van het verzoek van Nederland, België, De nemarken en Spanje om deel te nsmen aan de onderhandelingen- Rusland ig er steirk voor. Duitechland bestrijdt heb voorstel. De uitbreiding van den opstand in Zuid- Clnna wekt ongerustheid. Japan zal mis schien zijn bemiddeling aanbieden. De Aknerikaansche troepen, die uit China zijm terug ontboden, 35,000 man sterk, zul len naar de Philippijnen worden gezonden. Dat is dus liet bewijs, dab nu de verin ezings- spanning voorbij is, het Kabinet van Mc Kmley geen afstand heeft gedaan van rijn imperialistische neigingen. Generaal Mac Arthur pakt de zaken nu ook weer krachtig aan, en in overleg met ad miraal Derwey is besloten, de blokkade van het eiland zoo volkomen mogelijk te doen zijn, terwijl het landleger een nieuw» klop jacht zal "beginnen; de diplomatie zal haar best doen, de revolutionaire junta te Hong kong, die de Philippijnsche beweging krach tig steunt, van daar ie verdrijven. De heer Sixto Lopez, de agent van Ajgui- naldo, heeft verklaard, dab de Philippi jhen slechts den strijd zouden opgeven als de on afhankelijkheid verworven was; zij zouden die aannemen op gelijke voor-waadden als de Cubanen. Het Z. A. driemanschap vertrekt Zaterdag naar Parijs, om vandaar president Kruger bjj zyn aankomst te Marseille te ontvangen. Men gelooft niet, dat de President een manifest zal uitvaardigen noch by zijn aan komst in Europa, noch hier te lande. Naar aanleiding van het bericht, dat de Boeren waarschijnlijk genegen zouden sijin, naar Madagascar te verhuizen en daar een nieuwe Boereukolonie te stichten, heeft de Ned. Zuid-Afnk. Vereeniging bij de Fran- sche regeenng geïnformeerd' naar 'de voor waarden, waarop zij bereid is concessies op Madagascar te verleenen. De Ver. beeft deze voorwaarden en alle verdere inlichtingen omtrent dit eiland in een boekje verzameld, dat rij! belangstellen den aanbiedt. Bijl d» behandeling te Hamburg" van heb verzet der firma Arendt en Colm, tegen de inbeslagneming van de 30 kisten goud uit Zuid-Afrüka dg door de eischers beweerd, dat de afzenders van 't goud, de firma Acker- mann en Wilcke, ook de eigenaren rijn. De kwam de kleine Berlijnsche weduwe binnen hij ston'd op en begrootte haar, waarna rij naar ons toe kwam- „Sedert wanneer kent u dien heer V' vroeg grootmama. „U kende hem tot nu toe tocto niet? „Sedert gisteravond,' zeide rij, „en hij heeft mij zoo juist verzocht de dam-e® aan hem voor te stellen." Ik gaf grootmama een wenk, te weigeren, maar zij is er reeds lang door betooverd, d'at hij een graaf en zeer rijk is. „Nu, stel u hem dan maar voor De vroolijlke weduwe wenkte, en hij trad nader. Het was een grappig gesprek tusschen ■grootmama en hem. Hij sprak een paar woorden Duiteck, en die had hij bepaald wel voor deze gelegenheid geleerd. Voortdu rend maakte hij mij1 vleiende complimentjes over mijin Italiaanseh, dat mij beter gelukte dan ik dacht, en staarde mij aan, totdat ik ten laatste het gevoel "kreeg, alsof hij mij met zijn oogen wilde doorboren. Toen signor Alberti nu ook nog kwam eu ik zag dat een glimlach over zijn gelaat vloog, verzocht ik grootmama met mij naar het strand, te gaan. Nu kan ik natuurlijk niet nalaten, aan ta-' fel met hem te spreiken; maar hij ig zeer fijngevoelig. Hij bemerkt, dat ik hem niet aanmoedig, en houdt zich op eerbiedigen af stand. (Wordl vervolgd)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1