,4"" Jaargang. Donderdag 15 November 1900. No. 10397. De strijd om geluk. F. - UIT DE PERS. 30. BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelqks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco jer post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Viaar'dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jan 'telbureau bezorgd zg'n. Bureau t Boterstraat 68. l'rrjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeehgegvoorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ftleiia« advevtentiëi* opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, hg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 183. luw MIS n. ;che B Evenredig Kiesrecht. De „Tijd" meenft, dat het in den laatst en tijd door zoovele katholieke organen aange prezen evenredig kiesrecht ter sprake be hoort te komen. Men mag als feit aannemen, dat het even redig kiesrecht onder do JSfod. Katholieken veel voorstanders telt en terecht, zegt re „Tijd", want het vol'dodt beter dan het te genwoordige stelsel aan het billijkheidsge voel, en er ligt tevens de krachtigste aanspo ring in tot trouwe vervulling van den kies plicht. Bovendien zou het dm katholieken in liet Noorden en, Westen van 't lanid een aan hun sterkte geëvenredigd getal oigen vertegen woordigers geven. Maar er is oen keerzijde. Vooreerst acht do „Tijd" het in hét alge meen onjuist te zeggen, dat elke minderheid tot haar recht zou komen, maar bovendien vindt zij het duidelijk dat het getal min derheden, die niet vertegenwoordigd worden, zal aangroeien naar mate de kiesdistricten kleiner worden. De strenge consequentie zon dan ook mee brengen het geheele land als één enkel kies district te beschouwen, wat echter art. 81 der Grondiwet verbiedt. Hot ligt h. i. voor de hand, dat bij invoe ring van E. K, de indeeling van het land in provinciën ook tot grondslag zou strekken van de indeeling in kiesdistricten. Bondgenootschappen tusschen partijen, die op zich zelf niet sterk genoeg waren om in alle provincies eigen candidaten te doen slagen, zonden dan echter toch komen. Natuurlijk zullen de verschillende fracties van iedere partij bijt candidaatetelling hun best doen zoo sterk mogelijk op de lijst ver tegenwoordigd te worden. D'it heeft bij het tegenwoordige stelsel riet plaate, daar men zich nu meer ziet te verstaan met elkaar om een gemiddelde te krijgen. Het E. K. daarentegen leidt tot het eterk op den voorgrond treden van allerlei frac tion, onder-fnetiën en verschillende belan gen; het zal moeilijk blijken het in den boezem der partij toe te passen. Komen de verschillende fracties niet tot overeenkomst, dan zal uifeenspatting het ge volg zijn, ja kan zelfs de geheel e partij zon der vertegenwoordigers blijven. Ten slotte zegt de „Tij3", dat het geens- a'ns haar doel met dit artikel is, de invoe ring van het evenredig kiesrecht als eisch of „desideratum" op oen eventueel sameu te stellen verkiezingspi-ograim te ontraden of aan te bevelen. H. i. is het oogehblik daar voor nog niet aangebroken. Zij heeft alleen materiaal willen leveren, voor ernstige over weging. DOOR PAUL ROEKAN. 35) Bs heb nu ook met gravin Bianchi en haar beide dochters door hem kennis gemaakt. Het was slechts een voorwendeel, om meer met mij te kunnen spreken, want hij is te veel Italiaan om mij aan te spreken, wan neer ik alleen ben, en ik ben veel alleen. Die meisjes zijn verbazend vroolijk; veel vr ooiij ker dan een Duitsche ooit zou kunnen rijtn; maar haar moeder ia steeds bij haar, of een kamenier, die groote gouden ringen in do ooten draagt en alle mannen met verliefde blikken aanziet. Onlange waren, wij 's avonds allen in den Grepall o-tuin. Striano wae spoedig naast mij, terwijl de anderen vooruit liepen. j,Waarom ontwijkt u ,mij toch altijd, sig norina?" „ft?" „Ja, u vermijdt het steeds, met mij te spreken. Be val niet in u*W smaak!" „Ik heil) er nog nooit over nagedacht, of u mij bevalt of niet," zedde ik en deed moeite 6 anderen in te halen. „Israijh gezelschap u dan onaangenaam „wel neen," zeidei ik lachend. „Het is nuj J&» 'shemels wil, zeg u nu niet: onver- 1 sigDorina. Ik wil U' lietver on&ahge- dan onverschillig zijn.!" Ik keek heim kalm aan. ?nneer u ^lfc, «dat ik m'eer m&t tl een aanknocpen,moogt u miji iets ««rgelqke niet zeggen," - Algemeen overzlvht. SCHIEDAM, 14 Nov. 1900. Zuld-Afrlka. Van het oorlogsterrein. Uit Maserou wordt geseind, dat de Boeren een konvooi van 12 wagens (waarschijnlijk op de Engelschen buitgemaakt) te Fickkburg hébben binnengebracht. Zij gebruiken wind molens om het graan, dat zij buitmaken, te malen. Volgens telegrammen uit Kaapstad wor den bijna dagelijks gevangen Boeren te Kim- berley gébracht. lederen dag .leest men van gevangengenomen Boeren en van de over macht der Boeren (zie bijv. do telegrammen van gisteravond). Dit kan niemand rijmen, behalve de Engelsalien zelf. Hun combinatie vermogen schijnt wel groot te zijn. Het schijnt dat er dezer dagen een ge vecht gelerepd is in de Kaapkolonie bij Ho ney's Nest Kloof, waar tien maanden gele den een bloedig© slag busedien Metihnen en Cronjé plaats gehad heeft. De uitslag wordlt niet gemeld. Verder oorlogsnieuws is er niet. Wel ech ter zijn er weder «enige brieven openlbaar ge maakt van soldaten, die ons doen zien op welke wijzo lord Roberto de Republieken tracht te paoificeeren om zoo rijn woede te koelen, dat hij zoo'n hardnekkig volhouiden- den vijand ontmoet heeft. Een Sdhotsch vrijwilliger schrijft, dat hij bevel had gekregen om met een sterke pa trouille een Boerenwoning te visiteeren en te verwoesten, terwijl hij niet wist wat de men- sdhen misdreven hadden. Op het oogeriblik dat de patrouille de hoeve binnendrong, zong do dochter van den Boer, zichzelf begelei dend op de piano, het bekende „Ho-me, sweet home". „Wij brachtén den B'oer bijt den ge neraal," schrijft de vrijwilliger, „en deze liet hem dadelijk naar Kaapstad voeren, om te worden getransporteerd naar Ceylon. En vóór het avond was, was de hoeve niets meer dan een rockende puinhoop." Ziedaar, den eerbied' der Engelschen voor het „home, sweet home" van anderen. Een ander Sohotech vrijwilliger schrijlft „Weldra zal dus waar&ehijinlijlk dat zoo dap pere ras der Boeren verdwenen zijn. Wij gaan eefis of tweemaal per weelk het veld in lossen dan eenige schoten, verwoesten eenige hoeven, maken wat gevogelte en haas buit en keoren dan in ons kamp terug'. Verleden week hebben wij vier dagen, onder de beve len van generaal Barton gestaan. In dien tijd hebben wij een twintigtal hoeven, ver woest, al het meubilair, waaronder prachtige piano's en orgels, verbrand. En ik Tu*eeg me delijden met die arme moeder®, toen lk zag hoe rij haar tranen inhielden om haar kin deren te troosten. Wij hebben de hoeve van generaal Botha verbrand, na er eerst voor een waarde van 75,000 gulden aan vee, veld vruchten enz. uit gestolen te hebben. De jonge dochters van den generaal lagen ge- „Ik wil alles doen, wat u beveelt. In wel ke quahteit mag ik met u spreken V' „Als een goed vriend, wat mij betreft." Hij glimlachte en maakte een lichte bui- fe-riig. „Ik zal u gehoorzamen." Hij heeft het 'begrepen en laat heft zich ge zegd zijn. Wel kan 'hij niet nalaten af en tos geestigheden te zeggen, dat behoort nu eenmaal bij de conversatie. Maar wij spre ken nu over allerlei, in 't Framscb of Ita liaanse!),, juist zoo a Is het uitkomt. De schoo- ne gravin Bianchi werpt miji uit haar ziw!arte oogen ijverzuchtige blikken toe. Mijn hemel, hij is mij even onverschillig als alle mannen op één na! if De graaf en sign or Alberti zijm verdwe nen. Waarschijnlijk weder een uitstapje naar Monte Carlo. Ach, die bloemenpracht in de tuinen en die woestenij m de bergen Het valt mij' moeilijk stil te zitten. Ter wijl grootmama sliep, waudeld'e ik door het dal, waarin een zeer smal beekje langzaam in een breede, steenachtige bedding stroomt. Ik had 's morgens een brief van Frida ontvan gen en wilde hem in de eenzaamheid lezen. Het was een hartelijke, lange brief, maar over Klara stond er weinig in. Ehi toch riep hij mij allo smart weder zoo duidelijk voor den geest, dat dlio oude, koortsachtige onrust rich opnieuw van mij meester maakte! De h'eeren zijn weder terug: Carlo Stria no zeer terneergeel agan, Alberti stralend van vreugde. Vandaag heb ik een langdurig gesprek met Alberti gehad. Hij vertelde mij van de familie Striano. Zij_ is rijk en Carlo is de knield, met den Bijbel in haar hand, en ik verzeker u, dat de tranen mij in de oogen stonden, toen ik het bevel kreeg al het meu bilair te verwoesten, niettegenstaande de smeekbeden van een oud© vrouw, drie jonge meisjes en een kleinen jongen, die mij smeekten om toch d© meulbels te sparen." „Men spreekt dagelijks, maar nooit ge noeg," merkt do „Petit Bleu" op, „over deze afschuwelijke misdaden, die Engeland vo-or a 11 ij d onteeren, en die de goheele wereld onteeren, indien riji geen gebruik maakt van de komist van President Kruger, om een ten- de te maken aan de misdaad van de horde barbaren, die Transvaal en Oranje-Vrijstaat binnengerukt is. „In alle gevallen, getuigen deze vergrij pen tegen a* 'act memsehelijke van oen waar achtige ve" ;ng van Engeland. Deze oor log kost L'. reeds milhoenen. En. wat zal hij nog kosten, eer de puinhoopen weer omgeschapen rijn tot hoeven Als een staaltje van geloofwaardigheid der berichten van maarschalk Roberts, dien© liet volgende, waarop een lezer van de „Petit Bleu" de aandacht vestigt. Hot slaat op het telegram van lord Ro berta dd. 29 October, waarin hij zegt dat Steenkamp, kommandant der Kaapschei op standelingen, zich bij de Boeren in de om- gtrakeu van Pietersburg bevindt. Nu is Steenkamp reeds verscheidene we- 'ken bier in Hólland. Hij zal wel geglimlacht hebben bij het leaen van lord Roberts' dé pêche. Steenkamp, die vrederechter was in de Kaapkolonie, sloot zich 'bij den eersten inval der Boeren in de Kaapkolonie dadelijk bij dezen aan; hij nam o. a. deel aan den slag bij! Stormlberg, waarin generaal „Groot spraak" alias Gataere zoo leedijk klop kreeg- Lord Roberts heeft hem tot landverrader verklaard en 25,000 gulden, op zijn hoofd ge zet. Om niet in handen der Engelschen te vallen, is Steenkamp nu naar Nederland ge vlucht. (Men kan nu hierdoor een weinig oordeeleu ovwde waard© van „Bobs" berichten aan gaande de bewegingen van den vijand, den naam hunner kommandanten enz. Onze lezers zullen rich herinneren dat ver scheiden weken geleden maarschalk Roberts ons den dood meldde van kommandant Tlieron, den onverschrokken guerilla-voer- der. En nu meldden enkele dagen geleden' alle Engelsche telegrammen, dab Theron een trein had opgehouden in den Vrijstaat. Ra, ra, wat is dat? De Republieken en Europa. De troebelen in den DuMinschcn gemeen teraad, waarvan wij melding gemaakt heb ben, zijn slechts het voorspel van een agita tie, die binnen korten tijd Engeland groote moeilijkheden zal veroorzaflten. Onder voor zitterschap van den heer Redmond heeft de lersdio partij besloten om voor het nieuwe Parlement de qua as tie van „home mie" weer te berde te brengen en ook de agrarische, om onophoudelijk te opponeeren tegen tien Zuid-Afrikaanschen oorlog en om er zich te- eenige zoon. De oude gravin is fanatistisch vroom. Zijn moeder heeft hem door de Je zuïeten laten opvoeden, in de hoop, dat hij priester zou worden. Maar hij is van hen weg geloopen, zoodra hij meerderjarig was, en haat de Jezuïeten. Tusschem 'hem en rijn moeder moeten heftige scènes hebben plaais gehad. Alberti houdt veel van Carlo Striano. Hij heeft een hart van goud, zegt hij, alleen is hij wat lichtzinnig. Dat kan ik nu werkelijk met beoordeelen; maar in ieder geval is hij een zeer bemin nenswaardig mensch, met voortreffelijke mar nieren en zonder dat gedwongen© in den om gang. dat onzie heeren kenmerkt. Ieder van zijn bewegingen verraadt de aangeboren be valligheid van zijn volk. Hij heeft grootmama uitgenoodigd, in Ge nua het paleis van rijn oom te komen bezich tigen, maar ik heb het haar afgeraden. Terwijl ilc hier boven bij heb flauwe licht schrijf on grootmama zich reeds ter ruste beeft begeven, gaaf. het beneden in de salon weder vroolijk boe. Er wordt bij afwisseling gedanst en gezongen. Ik zou ook heel gaarne eens zingen of danseoi, maar de toon -van het gezelschap bevalt mij niet. Onlangs, toen ik mij geducht verveelde, ging ik naar beneden, omdat ik verteerd werd van verlangen, naar vroolijkheid. Carlo Striano danste met' Car- lotta Bianchi, riji had onder liet dansen een schoen verloren en danste tocli maar vroolijk verder op een zwarte kous. De oude gravin lag in. een hoek der sofa, en kon van lachen niet tob bedaren komen. De graaf bemerkte mij en geleidde Carlotta spoedig naar de so fa. Toen noodigde hij mij uit met hem te dansen, maar ik bedankte, nams spoedig een boek uit de boekenkast en ging weder heen. Den volgenden morgeff ontmoette ik hem in de veranda. Hij maakte aanstalten, alsof hij gen te verzetten dat de oorlogskosten door de belastingplichtigen betaald worden en niet door de bezitters der goudmijnen, om het obstructionism© met evenveel kracht- voort te zetten als onder Parn-ell, en om rich tc verbinden met een i-eder, die iets tegen Chamberlain op touw zet. In ministerieele kringen schijnt men on gerust te zijn over dit besluit. In de hoop Ierland tob kalmte te brengen, heeft men besloten dat, evenals dit jaar de Koningin het „zruster-eiland" bezocht, in April 1901 Ierland door een bezoek van den Prins van Wales zal worden ver-eend. De Pers. De Westminster Gazette" wijdt een hoofd artikel aan de vraag, hoe deze oorlog tot een einde gebracht moet worden en wijst er op, dat het meer dan ooit noodig is, het gezond verstand in deze te laten beslissen. Alles is beproefd om de beide iveroverde" staten tot rede te brengen. Proclamatie is gevolgd door proclamatie, de een de ander vernietigende of tegensprekende. i Ongepaste zachtmoedig heid", zooals het genoemd werd, is gevolgd door steeds toenemende strengheid, en noch het een, noch het ander heeft eenig succes gehad. De li "Westminster" heeft nooit veel ver trouwen gehad in beide methodes. De meening dat krijgsgevangenen, naar hun hoeven kon den teruggezonden worden, waar zij zooals de gebeurtenissen aantoonen, aan de genade van hun terugkeerende en nog niet onder worpen vrienden worden overgeleverd, komt het blad meer dom dan wel zachtmoedig voor. Want men kon het op zijn vingers natellen, dat de Boerenaanvoerders weigeren zouden den eed te erkennen, en de burgers desnoods met geweld zouden pressen de wa penen weder op te nemen. In de »Matin" beschiijft .Tean Catière, die tegenwoordig geweest is bij de wegzending der vrouwen van de Boeren naar haar man nen, wat hij gezien heelt op het station eenige oogenblikken voor het vertrek. De schrijver was in khaki gekleed. De vrouwen der Boeren hielden hem voor een Engelschmau. Eensklaps op een teeken hellen allen tegelijkertijd een langzaam, maar geest driftig gezang aanhet volkslied van de Zuid-Afrikaansche Republiek, En nu geven wjj het woord aan den heer Carière. ïDeze dappere vrouwen hebben niets beters kunnen vinden om mij haar minachting te toonen, dan haar land te bezingen. En de djepe noten, op pen godsdienstigen rythmus gezongen, klonken tegelijkertijd als een gebed en als een bedreiging en mijn hart was ont roerd door die bevende stemmen der oude vrouwen en die aarzelende der kinderen, stemmen die den hemel wilde getuige doen zijn van een lijdend volk en die nu de wiaak wilden doen voelen, die zetelde in haar zielen, die zich nooit zullen onderwerpen. En ik, daar staande, onbewegelijk, ik ont blootte (evenals wanneer ik mijn hoed afzet als de Engelschen aan den avond van veld slagen het ïGod save the Queen" zingen) vol eerbied mijn hoofd, veel meer bewogen zich wil-de verontschuldigen, maar ilc liet hem er geen gelegenheid toe. Menigmaal zit ik urenlang aan het strand te lezen. Even dikwijls zit Carle Striano ook aan het strand, zonder evenwel te lezen. Al tijd heeft hij mij uit de verte dan slechte be leefd gegroet. Zoo mag hij rich in geduld oefenen, wan neer hij zooveel tijd heeft' Gisteravond werd grootmama, plotseling ouwel, zij viel flauw, zooals liet in den kaat sten tijd in Berlijn wel meer gebeurde. Toen zij weder half tot bewustzijn was gekomen, vroeg zij om aether, maar onge-lukkigerv-ij- ze was de flesch ep reis verloren gegaan. Niet vei van ons hotel is een apotheek. Ik snelde heen, om zelf aether te halen, om dezen zo© spoedig mogelijk te hebben. Beneden zat Car lo Striano- m een schommelstoel te rooken. Hij wierp zijn sigaret weg en haalde mij bij de deur in. „U kunt nu niet meer alleen op straat gaan, signorina." „Waarom niet vroeg ik gejaagd. „Laat mij als 't u belieft passeeren, ik moet naai de apotheek!" „Hij greep rijn hoed. „Sta mij dan toe, met u mede te gaan." „Ik heb er niets tegen 1 Hoewel ilc geloof, beter alleen to kunnen gaan dan onder geleide." „Dat kan in Duitschland zoo rijn, in Ita lië kunt u dat niet Wij liepen on-dertussahen door de stille, uitgestorven straten tmssehen de witte mu ren, waarop het maanlicht helder scheen. De apotheek was reeds gesloten. Striano klopte lui'de op hét venster, eindelijk verscheen een slaperig gelaat. Striano maakte den apothe ker duidelijk wat wij verlangden, maar het door de honderdtallen heldhaftige viou- wen, die een vaarwel en een tot wederziens zeiden, tot die huizen waaruit men haar ver joeg, maar die in haar trots zich niet haar liefde, haar hoop lieten ontnemen, ïDeze vrouwen lieten haar verdriet niet zien. Tot dr. Liebaart die haar toesprak, zeiden zij ïEen geweer, dokter, een geweer, wij zullen een geweer nemen wanneer wij bij onze mannen zjjri en wij zullen ze neerschieten die khakis 1 Ja, zij jagen ons uit onze wonin gen 1 Laten zij oppassen 1" nAUen zwaaiden met de Transvaalsche vierkleur. Een Engelsch geestelijke, die bjj het vertrek tegenwoordig was, vroeg aan een zeer geziene en aan de Boeren bekende dame haar bemiddeling om van die vrouwen 4 of 5 vlaggetjes te koopen voor pl. m. zestig gu'den. De ongelukkigen hadden geen cent, maar toch zij weigerden hare vlaggen te verkoopen voor welken prijs dan ook. sOnze vlaggen aan de Engelschen Gij spot I" sToen de trein vertrok hieven zjj opnieuw het »Kent gjj het land" aan, het lied van uittarting in het overwinnende leger. En zij gingen mij voorbij, medegevoerd door den trein, staande te midden der bagage, allen, vrouwen en kindered zwaaiende hare vlaggen, zingende ik weet niet wat, maar iets verhe vens, dat mjj scheen te verkondigen de overwinning fiemengde Mefledeellngen. In Parijs liep gisteren in de couloirs der Kamer 't gerucht, dat de verbannencn Dê- roulède en Marcel Haberb San Sébastiaan verlaten hadden om zidh naar Frankrijk te begeven. De politie werd in kennis gesteld en maatregelen werden genomen. De Engelsche iegerh-ervormingen, die in het "begin van heft volgend jaar zullen wor den ingevoerd, komen ongeveer hierop neer. De duur der jaarlijksche veldoefeningen, die tot heden slechts zes weken was, zal tob tien maanden worden verlengd, vier maanden zullen gewijd zijn aa.n de compagnieschool, vier aan de bataljonschool en twee aan de manoeuvres. De verloftijden zullen van de twee overige maanden genomen worden. Het getal patronen, jaarlijks door eiken soldaat te verschieten, zal aanzienlijk verhoogd wor den. Groote terreinen worden ingericht voor artillerie-oefeningen. De gewone corveedienst die gewoonlijk liet grootste deel van den dag in beslag nam, zal verricht worden door mannen, Welker diensttijd geëindigd zal zijn en tob een afzonderlijk korps worden ver- eenigd. Aan de „Frankf. Zig." wordt uit Berlijn gemeld,dat men met zekerheid kan aanne men dat de troonrede, waarmede de Rijks dag geopend zal woéden, ook een passage zal bevatten over de redenen, waarom de Rijiks- dag niet eerder bijeen is geroepen om de kosten van de expeditie naar China voed te keuren, en dat liet evenmin twijfelachtig is dat graaf Bülow dadelijk, als hij in den Rijksdag liet woord neemt, nog voor de be- duurde tamelijk lang, eer het flesdkje gereed was. Ik liep zoo hard terug, dab Striano mij trots ziju lange beencn, nauwelijiks kon bij houden. „Ik zal in de salon wachten, siignorina. Be schik als 't ai belieft over mij, wanneer u mijn hulp kunt gebruiken!" De aether hielp, maar het was toch bijna middernacht, eer grootmama weder geheel on al tot bewuafcziji was teruggekeerd. Ein delijk schoot het nij te binnen, dat Striano in de salon op eenig bericht wachtte. Dt schelde, maar er kwam „Iemand. Ik was nu wel verplicht zelf te gaan. De heeren zaten een partij te schaken, toen ik binnenkwam. Carlo Striano sprong op en trad mij tegemoet. „Hoe gaat het, signorina?" „Het gaat weer goed dank u." Hij greep haastig mijn hand. „Hebt u zich zeer bezorgd gemaakt, sig- M. O O norma „Ja. Het ie verschrikkelijk, alleen in den vreemde te ziju en dus alle verantwoording te m oaten dragen „Wilt u al "heengaan, signorina Ik keek om mij heen in de salon, waar de meeste lichten reeds uit .waren. Hij bemerk te mijn blik, haalde met edit Italiaansah ge baar de schouders op en geleidde mij toen tot aan de deur. Het was misschien dom ik had niet in de salon moeten gaan. Maat thij was zoo vriendelijk geweest, ik kon toch onmogelijk nog onbeleefder ziju dan ik reeds ben. Nog nooit 'beviel hij mij zoo goed als toen hiji daib vervelende kofmaken achterwege liet, om dat mij mij werkelijk wilde helpen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1