I 54'" Jaargang. Dinsdag 20 November 1900. No. 10401 De strijd om geluk. m :^p Stremming scheepvaartverkeer. UIT BE PERS. RUITENLANB. "I - schiedaü i en Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaaridingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zjjn. BureauBoterstraat «38. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zi,i innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde "kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luterc. Telefoon 3to, 183. Te beginnen met Woensdag 81 No vember a.s. zal de SPIIISJUJIS aan de Korte Ilaven alhier, tot nadere aankondiging voor scheepvaartverkeer gesloten eyn. Schiedam, 19 November 1900. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De Secretaris, G J. BISSCHOP. Even redigheidsstelsel. In een nieuw artikel gaat de „Standaard" voort over Bovengenoemd onderwerp te spre ken en houdt zich. nu bezig met de bespre king van de volgens haar meening daarte gen bestaande1 bezwaren. Beee bezwaren nu zijn: lo. Het eweuredighoidsstelsel voert zonder correctief !het individualisme op electoraal gebied ten top en verwijdert ons verder van het denkbeeld eener organische vertegen woordiging. Logisch hoort het evenredig heidsstelsel bij het individualistisch. stem recht, gelijk dit zelf, logisch doorgevoerd, moet ui bloopen. op het algemeen stemrecht. De „Stand." lean zich toch wel voor dit stelsel verklaren, omdat zij ihet verikieslijQc vindt, dat zoo eenmaal 'het persoonlijke kies recht heersdht, dit dan ook in den minst on- recht,vaardigen, vorm .te laten optreden- Men moet echter wel bedenken, dat het ©venre- digheidsstelsel de fout van ons tegenwoordig kiesrecht niet wegneemt, doch wel laat voort duren. 2o. Hot kwaad van de helft plus één, dat door dit stelsel van de stembus geweerd .wordt, in de Kaaner zelf met verhoogde 'kradbt terugkeert. Zijn de honderd leden van de Kamer niet reeds door de stembus in zekere groepen ver deeld, dan zal een dergelijke verdeeling plaats hebben in de Kamer zelf. Ook hier zijn immoreel© transactiën zeer goed denkbaar, ja zij zullen nog bedenibelij- ■feer worden, vooral als de splitsing van par tijen voortgaat en de politieke consdottieri in grooter aantal optreden. - 3o. Er schuilt gevaar in de. splitsing der partijen zelf. 4o. De partijen zullen in het land veel scherper tegenover elkaar komen te staan. 'Men ziet, dat tegenover de groote voordce len ook groote nadoelen staan, zoodat, alvo rens er beslist worde, een volksovertuiging moat rijpen, die kans biedt, bij invoering van het ©venredigheidsstelsel een maximum van voordeden aan een minimum van nadoe len te verbinden. DOOK PAUL ROBRAN. 39) Nauwelijks-was zijn hooge gestalte achter de portière verdwenen of zij nam mijn hand in de hare. „U is gekomen, om mijl te vertellen, dat u op uw besluit .terugkomt?" „Neen absoluut niet." „Wat heeft Carlo u gezegd?" ^„Volstrekt niets, want ik heb heari na dién tijd nog niet gesproken." „Jammer! Ik werd onlangs geheel mede- gesleept door zijn enthousiasme. Wanneer hij met u zoo had. gesproken als met mij „Het valt gemakkelijk, zich te verzetten tegen de liefde van een man, wanneer men hem niet liefheeft, on zeer moeilijk wan neer men hem wel bemint „Ach ik begrijp u. .Zal ik dit aan Carlo Jfgg?n?" „Wanneer u gelooft, dat hij dan spoediger ®>u kunnen vergeten Maar zeg u hem, als -A11 -belieft, dat in mijn loven nu voor liefde ...geen plaats ie. Dat ik wil atbeiiden, om mijn doel te bereiken." gravin keek mij langen tijd aan en zuchtte. '>G-lukkigeU. heeft een doel in hot le ven, ta u heeft energie. Wat voor arbeid n ter hand nemen - „Be ben beeldhouwster en. naar Italië ge- 'j ,om te Sfeudeeren. Dit oponthoud in p Ir"lar ®on intermtezBo, dat mij al ^batzettenddang gevallen is" Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 19 Nov. 1900. Zuld-Afrlka. Van hot oorlogsterrein. Uit de verschillende oorlogsberichten zijn twee conclusies te trekken, nl. dat de tele grammen ons feiten melden, die reeds vier of vijf dagen oud zijn. Ziedaar het bewijs van het succes waarmede de Boeren de tele graaflijnen vernielen en alle communicatie van Roberts afsnijden. Ten tweede, dat op het oogenblik zelf, dat de Engelschen de leu gen rondstrooien, volgens welke Botha zich met Roberts in contact zou hebben gesteld om over den vrede te onderhandelen, de Boeren doorgaan met op alle mogelijke pun ten der Republieken te etrijden. De Engelschen beroemen zich den Boeren een gevoelige nederlaag toegebracht te heb ben bij Ederiburg, ten Zuiden van Bloem fontein aan den spoorweg, dien de Boeren trachtten te vernielen. Het is mogelijk na den heldhaftigen eed„Onafhankelijkheid of de dood". Maar zooals wij reeds opmerk ten, wij moeten ons wachten voor aÜe mo gelijke overwinningen. Men heeft er reke ning mede te houden, dat Kruger deze week zal landen, en Engeland moet natuurlijk iedere mogelijke interventie voorkomen. Vandaar de officieel genomen maartegelen van Portugal (natuurlijk op aansporen van Engeland) om „der wereld luide te verkon digen", dat het geen Transvaal, geen Oran je-Vrijstaat meer kent. De intrekking van het TransvaaJsche consulaat in Lorengo-Mhr- quez berooft nu de families der Boeren van het laatste middel om gemeenschap te heb ben met de kust, de wereld, hiaar edhtgenoo- ten, broeders en zoonen, die gevangen zijn op St. Helena of Ceylon. (Het (kabinet Salisbury verwacht natuur lijk meer gevolgen nog van dezen maatre- 'gelhet hoopt, dat het voorbeeld van Por tugal door andere mogendheden, groot of klein, zal gevolgd worden. Zou Portugal wellicht hopen, dat Enge land nit vriendschap en uit dankbaarheid voor Portugal's meegaandheid, aan dit Rijk de betting zal kwijtschelden van het nril- liocn pond sterling, dat Portugal als schade loosstelling moet betalen, volgens de uit spraak van het Berner scheidsgerecht in de zaak van den Delagoa-epoorweg? In ieder geval, het is bijna komisch om aan de Zuid-Afrikaanseh'e republieken, die op dit oogenblik' haar onafhankelijkheid nog als leeuwen verdedigen, die te zien betwis ten door de Portugeescbe regeering, die als een hond kruipt aan de voeten van het „machtige" Engeland, en op bevel alle kunst jes doet, al komen zij ook niet met honden- waardigheid overeen. Heb zou den mogendheden eerder paSsen, Portugal's afhankelijkheid te erkennen, dan die der Republieken. Trouwens heb is niet te denken, dat de groote en de in werkelijkheid onafhankelijke kleinere staen Portugal's apporteeren zullen navolgen, maar dab zij zullen wachtten de „Wat benijd ik u," zeide de gravin lang zaam. „Waar gaat u studeoren?" „Dab zou ik liever niet zeggen." „U is bang, dat ik het aan Carlo zal ver raden? Wees daarover niet bezorgd! Mijn hand erop!" Zij reikte mij de hand en drukte de mijne stevig. „In Florence bij mevrouw Litton-Fre- den." Zij sprong op en. drukte, met moeite ade mend, de tanden in de onderlip. „Bij Litton," zeide zij toen zadhb. „Mijn leeraresWil u eens meegaan, ik zou u gaar ne iets willen laten zien Zij ging mij voor van het terras door haar slaapkamer, die met ongelooflijke weelde was ingericht, en door een voorkamer in een ongezellig vertrek, dat voor atelier werd ge bruikt, en waarin veel onvoltooide bustes stonden. Zij greep een hamer en sloeg op een daarvan. Ik wild® haar arm vasthouden, maar reeds was het te laat en lag de kop in stukken op den grond. „Maar die budte was zeer goed, mevrouw!" riep ik ademloos van schrik uit. ,,'t Ib mij om het even. Het maakt mij krankzinnig, te denkeu wat er van mij had kunnen worden, wanneer ik niet met kinder lijke eerzucht de hand naar de gravenkroon had uitgestrekt. U heeft groot gelijk, trouw u maar niet! Het huwelijk deugt niet voor begaafde vrouwen. U kiest het beste deel, wanneer u zich aan de kunst wijldt." „Werkt u nu volstrekt niet meer?" Zij lachte smartelijk. „Dikwijls," antwoordde zij toen. „Daar was ik pas aan. begonnen, maar ik ging er Britsche suprematie te erkennen, totdat de Boeren die hebben aangenomen. Wanneer de Transvaalsdhe regeering de Kaapkolonie eens wilde annexeer en, zouden do mogend heden het ook moeten erkennende Boeren maken het den Engelschen daar lastig ge noeg. Van hot oorlogsterrein komen do volgen de berichten. De Boeren bezetten Fickiburg en ver wachten das De Wet zich daar bij hen zal voegen. Zij houden een sterke stelling bezet in de bergen, en verklaren dat zij voldoende 'kleeding en levensvoorraad hebben voor twee jaar. Echter sohijnen zij niet te weten, dat De Wet zijn kanonnen verloor, waarop hun 'hoop gevestigd was. Ten gevolge van het gewedbt bij Edenburg van gisteren kwam de trein van Kaapstad, die gisteren had moeten aankomen, pas de zen ochtend aan. De Boeren werden terug gebleven en de lijn vrij gemaakt. Men ver neemt, dat een gewapende trein eveneens >n actie was. Latere berichten melden, dat de Boeren volkomen in de pan werden gehakt in het gevecht hij Edenburg. Bén lezing luidt, dat de verhezen der Boeren 75 dooden en gewon den bedroegen. De Boeren deden verschillende niet ge slaagde pogingen om den spoorweg ten zui den van Bloemfontein te vernielen. Een telegram van lord Roberts uit Johan nesburg van 16 dezer meldt: Generaal Bar ton nikte van Potohefstroom en generaal Douglas yan Ventersdorp op; zij beseften Klerksdorp den 16eu zonder tegenstand te ontmoeten. Dong ton. had dagelijks onsamen hangende gevechten met het komando van Liedenberg. De Ehgelschen namen vijftien man gevangen en maakten een groote hoe veelheid schapen en vee buit. Lord Roberts maakte verder melding van onbelangrijke Boerenaanvallen op Eingelsche patrouilles of escorten op verschillende pun ten. De „Daily Mail" verneemt uit Kaapstad dat de spoorweg van -de Kaapsch-Vrijstaat- scbe grens tot Bloemfontein op niet minder dan twintig plaatsen is vernield. De lijn Belmont-Kimberley is ook door de Boeren afgesneden. Laffan meldt, dat twee sterke komman- do's met vee nabij Balmoral zijn aangeko men. Ieder hunner is gelaagerd aan een der oevers van de Wilge-rivier, Zij zijn van het boscibveld gekomen, waar het leven zomers niet mogelijk is. Hun plan is blijkbaar, om een gezonde plek op te zoeken in bet Erme- lodistriöt, waar het vee kan weiden. De passen in de MagalieSbergen rijn sterk bezet door de Engelsehen. Volgens berichten uit Durban aan de „Standard" is het nog zeer onrustig in het district Standerton. De bewoners van de plaats met denzelfden naaan voegen zich bij de kommando's. Een bericht uit Cradock meldt dat gene raal De la Rey in de Kaapkolonie tussohen Vrijburg en Veertienstroomen staat. De „Standard" verneemt van zijn corres pondent te Pretoria dab de toestand nog on veranderd is en de Boereu voortgaan met niet mede voort omdat liiji mijl niet be viel." Nu eerst bemerkte ik bij het venster een kop, die in natte doeken gewikkeld „was- „Mag ik hem niet zien?" Zij stootte met den voet die stukken der buste weg en zeide een paar Elngeleche woor den, die ik niet verstond. Ik breid ze even wel voor een toestemming, ging naar de bus te, ontdeed ze van de natte doeken en uitte onwillekeurig een kreet van bewondering. „Wel," zeide rij kalm. „Vindt u. dat hiji gelijkt, mijn huismeester? Een mooier mo del kan men nauwelijks vinden." „Een prachtige kop, mevrouiwHet is mij onlangs reeds opgevallen." „Niet waar?" zeide zij met vuur. „Het is een prachtstuk, maar zonder eenige uitdruk king in het gelaat." „Ken huismeester beeft zeker ook niet vod verstand noodig," antwoordde ik lachend. •Zij lachte ook zooals men uit 'beleefd heid lacht. „Het werk ging mij vervelen, juist omdat er geen geest in dat gelaat zit. He zal hot weder bedekken „Ach, laat u mij nog een oogenblik heb is werkelijk wondermooi moot hem in een toga „Of in Romeinecihe kleoderdrach t,1' zeide zij glimlachend. „Dat gaat editor niet, wamt hij is geen model stil, mijtn man' Ik houd er niet van, dat hijt in mijn atelier rondsnuffelt." Haastig hing rij de doeken weder over de buste. „Littou-Freden!" zeide rij. „Ach, wil u mij. die speld even aanreiken Groet haar,* kun operaties in verschillende deelen van de republieken. Generaal Simth-Dorrien's gevecht togen duizend Boeren onder kommandant Fourie bij Geluk een nieuw gevecht waarvan wij nog niet hoorden; Smith-Dorrien streed de laatste maal bij Belfast was van denzelf den aard als de gevechten van French en Mahon tegen denzelfden troep. De Boeren leden (natuurlijk) zware verliezen. Lord Kitchener, die te Ladysmith is aan gekomen, moet verklaard bobben dat hij voornemens is de bewolking der steden weg te zenden, daar heb moeilijk is den vijand ten onder te brengen, wanneer men in zijn bewegingen wordt belemmerd door een civie le bevolking. Lord Kitchener is blijkbaar op den goe den weg. Hij begint te'begrijpen, dat de Boerenrepublieken nooit onderworpen zullen zijn zoolang er nog een Boer over is. De Attorney-General voor Natal heeft zich beklaagd, dat hij zoo moeilijk getuigen kan vinden tegen verdachte rebellen die in voorarrest zitten. De Kaffers, zeide hij, schijnen bevreesd te rijn on willen niet ko men. Dat is ongetwijfeld heel jammer, die Na- talsehe Kaffers schijnen niet van het beste soort te zijn; de Kaapsdhe begrijpen hun positie beter. Zou sir Alfred Miüner den Nia- talsehen attorney-general niet een paar van dat soort kunnen zenden die verstaan de kunst al zoo'n beetje. De Republieken en Europa. Er worden te Marseille groote toebereid selen gemaakt voor de ontvangst van pre-' sident Kruger. Afgevaardigden van gemeen ten en vereenigingen, journalisten en Boeren- vi jenden komen dagelijks in groolen getale aan. Dr. L<yls komt Zondag. Van segv-ungswege worden strenge maat regelen genomen om het Britsche consulaat te besebei men tegen mogelgke vijandelijke houding van het publiek. De politie heelt aanschrijving gekregen, den dag van President Kruger's aankomst als een feestdag te be schouwen en alle uitingen van geestdrift den vigen loop te laten. De troepen zullen in de kazernes gecon signeerd zijn om de Britsche onderdanen en hunne huizen te beschermen en een coidon van politiebeambten zal president Kruger aan al te geestdriftige bewonderaars ontrek ken. Er is voor deze gelegenheid eert lied ier vaart! igd, dat de Marseiilanen nu teeds uit volle borst zingen. Onder voorzitterschap van dr. Georg Hirth te München, waarbij zich te Berlijn o. a. Herman Sudermann, Ludwig Fulda e. a. hebben aangesloten, heeft zich een comité gevormd om President Kruger de hulde van het Duitsche volk aan le bieden. In het adres, dat overhandigd worden zal, spreekt het comité van den heldenstrtjd der Boeren. Al is die worsteling niet ten einde, naar menschelyke berekening zal tegen het noodlot niet langer gestreden kunnen wor den, heet het daarin. De wereld heeft met diepen weemoed den kamp gadegeslagen, waarbij een klein volk te gronde gaat Nu verschijnt in Europa de man, die de als 'b u belieft van mij. Ik houd niet van. haar, want ik heb haar al te zeerbenijid. Ik zou haar mijn dochter niet toevertrouwen, tenminste wanneer mijn dochter mijn ka rakter liad. U is zeer flink en "bezit energie. Wellicht zal u 't gevaar ontgaan, door haar demon besmet te worden. Zij heeft een zeer grooten invloed op zwakke naturen!" De graaf trad binnen, als altijd lachend en vroolijk. Zij greep hem bij den schouder en draaide hem om. Toen hij hoorde, dat ik was gekomen om afscheid te nemen, drong hij er op aan, dat ik ten minste nog tot den volgen'den Zondag zou blijven, wanneer :!e grootste van Italiè's redenaars zou spreken. Hij begeleidde mij tot aan het rijtuig en be val den koetsier, voorzichtig te rijden. „Tot weerziens, ondeugdMag mijn vrouw u Zondag niet komen afhalen „Wij vertreüdkten vast Zaterdagavond. Ad- dio!" „Niet addio1 A rivederla tot weer ziens, juffrouw!" Toen de paarden aanzetten, hoorde ik nog zijn har tel ijlken laoli. De koffers zijn gepakt, de hotelrekening heb ik betaald goddank! Ik dank werke lijk den hemel, dat deze episode adhter don rug isBij zulk een dolce far nienite komen iemand slechts domme dingen in de gedach ten, en vei slapt Weztkelijk alle werkkracht. Grootmama, weent ieder oogenblik! Ik moet mij heel moedig houden, anders loop ik alle kans, dat rij besluit in Florence bij mij te blijven. Ik honld veel van haar, maar, dali zou mij toch niet bevallen. Ilk zou ©ven- als tot dusver aan den leiband moeten loo-' verpersoonlijking van dat volk geacht kan wordenPresident Kruger, de grijze patri arch, Boer en staatsman in éen persoon. Verder heet het, dat het niet in het plan van het comité ligt, de staatkundige plannen van den President te steunen of op eenige wijze te bemoeilijken, maar wel, uit te spre ken, hoezeer het Duitsche volk medeleeft met het lijden en strijden van de stamge- nooten in Zuid-Afrika. Oostenrtfk-Hongarije. De ernstige gebeurtenissen van de laat ste maarudeu in het verre Oosten en in Zuid- Afrika hebben voor het oogenblik de atten tie van de politieke wereld afgewend van. den strijd, die in Oostenrijk wordt voortge zet busschen het Gzechnsche en het Duitsdhe el.'ment. In verband met de naderende ritting van •den B'oheemscken landdag, komt de taal- quaestie weder ter sprak© en het schijnt wel, dat geen der partijen er aan denkt, zidh te ontwapenen noch om concessies te doen. Men moet erkennen, dat de regeering door haar onhandigheid, zeldzaam de zaken ver ergert. Zoo melden telegrammen uit Praag da' de rechterlijke autoriteiten bevel hebben 'gekregen geen andere dan de Duitsdhe taal meer als landstaal in de rechtzaal te dulden. Daar zijn wij dus weer verre van de goede schikkingen, in den loop der vergaderingen van de verzoen in gsco m missie 'getroffen, vol gens welke het in beginsel geoorloofd was, dal liet Czeoliisdh evengoed als het Dilitsök mocht wïorden gebruikt in do districten, waar het Ozedhisoh element overiheerschend hs. Zooals te voorzien was, heeft deze maatre gel, door heb Kabinet te Weeneu. genomen, een nieuwe uitbarsting van verontwaardi ging veroorzaakt bij al d© jongere Chechen en d© politieke personen, die rich het meest Igeneigd toomden om de systematische parle mentaire obstructie op te geven, hebben op slag besloten de .oppositie weder te beginnen, die den boventoon voerde voor de ontbin ding van den Rijksraad. Te mem* kan men zich voorbereiden op hevige incidenten in dan loop van do naderende rittm'g van den Bolicemschen landdag, die plaats heeft on middellijk voor de verkiezingen en die bij gevolg een prachtige gelegenheid zal zijn vior de Czech en om hun vaste besluit te ken nen te geven in de taaiquaeebie niet te wij ken De meest vooruitstrevende bladen ra den de leden van den Landdag aan, ccn strijd op te heffen, die loopt over heb recht van h«b koninkrijk Bohemen als historische staalt, om voor Bohemen terug te eischen het recht, dat het parlement van Hongarije heeft, bijvoorbeeld om te beraadslagen o rei de verklaring betreffende de opvolging van 'den aartaüiertog-troonopvolger een verkla ring, die, zooals men rich, zal herinneren, de kinderen, die uit heb huwelijk van aartsher tog Frans en gravin Ghotak zouden kunnen geboren worden, van den troon uit te elui- ten. Heeft dat debat plaats, dan zal men er 'de meest karakteristieke bötoogin'g in moe ten rien, die tot dusverre gehouden is mor de separatistische neiging. 11 van Bdhemen, want de stand van zaken is nu zoo, dat de pen, en ik wil eindelijk eens vrij rijn. Ik heb niemand noodig, en heb allerminst Carlo Striano, die mij hindert, met rijn melancho lische oogen. "Wat moet ik beginnen met een man, die over niets ernstig heeft nagedacht, die niets kan en niets is alleen slechts een man en een signore Ja. Ik wil heel oprecht rijn. Dikwijls beviie- len zijn lieve complimentjes en rijn bevallige manieren mij zeer goed. Maar ik zal niet meer aan hem denken, zoodra ik hem niet meer ieder uur zie. Ik wil mijn gedachten ekxMs tot één punt bepalen mijn kunst, en die witte marmeren gestalte, die ik bijna iederen nacht in mijn droomen zie Wanneer ik er aan denk, dat ik binnen acht dagen geheel alleen in Florence zal rijn, zonder een sterveling, dien ik bon, daalt >do angst mij om het hart. Todh is heb geen on- gename gedachte, want mijn toekomst ligt voor mij als een wit vel papier, waarop ik ieder teeken schrijven kan, dat ik wil. Dan zal ilc moeten bewijzen of ik kracht en talent bezit. Mijn hemel, wanneer ik het talent niet heb, dat ik verwacht, en waaraan ik zelf me nigmaal twijfelde! Want al was het onder wijs van Wolter ook niet zoo bijzonder voor treffelijk, toch had ik wellicht meer kunnen prestecren. Wanneer ik geen talent heb, wanneer ik niet dien roem behaal, waarop ik m de toekomst hoop Neen daar moet ik vokdrek't niet aan denkenWanneer mijn Eva eens werkelijk in verblindende schoonheid voor mij staat dan zal ik gelukkig rijn eer niet! (TFordt vervolgd) X-V^tyjEA V

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1