r:o Koolasch te koop, De strijd om geluk. 54"* Jaargang. Woensdag 21 November 1900. No. 10402 tegen 5 cent per Lult). Meter. BUITENLAND. V mm msan; iourani: Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en V1 a a r d i n g e n fl. '1.27. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar'dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBeverstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ftleine (idrerte»t>8o opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon So. 123. Te bevragen bij den Heer D. J. HALLINK, Hoofdopzichter v. d. Gem. Reinigingsdienst te Schiedam, Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 20 Nov. 1900. Zuld-Afrlka. Van heb oorlogsterrei n. Hoeveel malen hebben de Engelsche gene raals en de Londensche bladen met de Boeren beschuldigd, dat zij onder bescherming van de witte vlag ^rradelijk op de Engelschen schoten De militaire correspondent, Hales, die ge durende negen maanden het leger van lord Boberts heeft gevolgd voor de Daily News" verklaart nu heden, dat hij gedurende die negen maanden honderd malen de Boeren heeft hooren beschuldigen van dat verraad, zonder dat de aanklacht een enkele maal gegrond was. Hij toont aan hoe het meeren- deel der dagbladcorrespondenten zich ver beelden overal" de Boeren als verraders te zien handelen en optreden, hoe de Engelsche soldaten daden, die in strijd zijn met het oorlogsrecht, aanbrengen van Bceren, die er even onschuldig aan zgn als de Engel schen zelf. En toch hoeveel dappere republi keinen hebben de Engelsche generaals niet laten fusileeren, aangeklaagd door soldaten, die zich wilden wreken voor de wonden, die de «Boeren hun toebrachten? Napoleon had wel gelijk toen hij zeide ïlk heb nooit zulke bedreven en systema tische leugenaars gezien als de Engelschen". De »Volkszeitung" beweert op de meest besliste wjjze, dat de documenten uit de Transvaalsche archieven, die de kwade trouw en schandelijke handelingen der Erigel-cben moeten aantoonen, onlangs in een Italiaansche haven binnengebracht zijn, waar zjj door de gedelegeerde Boeren in ontvangst zgn ge nomen. De openbaarmaking wordt zeer spoedig verwacht. Een telegram uit Standerton meldt, dat de Boeren 18 November liet station Vaal- rivier hebben aangevallen (ten N. van Stan derton op de Ign NatalJohannesburg). De Engelschen- hadden twee gewonden. Patrouilles Boeren vallen onophoudelijk de Engelschen bij Amersfoort aan (ten Z.O. van Standerton). Volgens een dépêche uit Kaapstad zou generaal Erasmus op dit oogenblik bij Middel burg gelegerd zijn op den weg naar Pretoria. Hij zou 2000 man, 1000 wagens en 12000 stuks vee b\j zich hebben. Een en twintig man van de Kaapsche Politie en van de Cape Mounted Rifles, die bij Hoopstad werden gevangen genomen en van wie beweerd werd, dat zij door de Boe ren waren vermoord, zijn te Wolmeransstan DOOR PAUL ROBRAN. 40) Florence, Maart. En nu ben ik alleen. Grootmama ia afgereisd. Lk ben van uit het hotel naar een particuliere woning ver huisd. Mijn (kamer ziet op do binnenplaats uit, waar allo mogelijke dieren rondsprin gen, (kruipen of kakelen. Alleen de konijn tjes zijn stom gelukkig! Maar -wanneer ilk thuis 'ben, ihoor ik van venster tot venster lachen en praten. Yan boven uit worden manden aan koorden naar beneden gelaten «a dan verschijnen gestalten dn raadselach tige toiletten en met papillotten in bet haar. Mijn kamer heeft twee deuren. De eene geeft toegang tot den corridor en de andere tot een groote plaats, «waar planken, bezems em tobben vreedzaam bij elkander staan. Ik heb volstrekt nog niet kunnen ontdekken, hoe het buis eigenlijjk gebowld is. Overal springen muren en hoeken uit. »In een-hoek is een fontein, waarin, bet wa ter langzaam omboog springt, en in een hou ten hokje houden 'drie kippen 's nachts ver mijt overdag wandelen zij ro-nd op de piahfe of woeien 'de aaide om in een tobbe, waana een pemklboompje alle krachten, in- 3®Vo» t© groeien. De lieve dieren ver- «fhaffén mij lederen morgen een versdh) ei mtdat ia buit eenige prettige hoedanighéid. Mijn hospita; ia een'» oude weldiïWe uit een vrijgelaten en in Christiana aangekomen. Al len op een na waren zij zwaar gewond. De nieuwste leugen is dat Botha een eigen republiek gesticht heeft in Roosenekal (ten Westen van Lijdenburg). China. De Chineesche quaestie in den (Rijksdag en in. de F ranse he Kamer. Gisteren lichtte de Rijkskanselier von Bü- low het wetsontwerp betreffende China toe, en zijn eerste optreden voor den Rijksdag heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt; zelf.a de sociaal-democraten luisterden met aandacht en vielen den premier niet in de rede, hetgeen ook niet te verwonderen is, daar zijh rede van een zeer groote handig heid getuigde. Na een 'bespreking van hetgeen aan de Chineesahe onlusten was voorafgegaan, zeide von Biilow, dat Duitsclüand het eerste land was geweest, dat ingezien had, welke geva ren er in het Oosten dreigden. Hij roemde de houding van den gezant Yon Ketteler en verklaarde in geenen deele te Willen mede gaan met de bewering, dat de bezetting van Kiau-Fbjou, de oorzaak van de onlusten ge weest was; de regeering wijlde niets weten vap een veroveringspolitiek en zal ook dank zij het Duiteoh-Engelsche verbond, nooit in een verdeeling van China treden. De pnemier las daarop voor den tekst van de met algemeen© stemmen genomen beslui ten door de vertegenwoordigers der mogend heden in Peking, betreffende de eisdhen, aan China te stellen. Deze zijn geheel in overeen stemming met de mededeelingen van de pers. De rijkskanselier zeide voorts, te h-open, dat het gelukken zal, het door de mogend heden beoogde doel te bereiken. De herha ling van dergelijke gebeurtenissen te voor komen, kan door het groote gerwicht van de ter sprake gebrachte ethische en materieele belangen niet op zijde worden gezet, zonder de Duitsdhe toekomst onverantwoordelijk prijs te geven. Men moest dus in China met een aan den tets tand geëvenredigde land- en zeemacht optreden. Het denkbeeld, om de rechten van den Rijksdag te miskennen, heeft nooit voor gezeten. "De rijkskanselier gaf dienovereenkomstig een verüdaring. Hij verzocht alanog-goedkeu- ring der uitgaven, die zonder sanctie van deu Rijksdag zijn geschied. Na von Biilow sprak dr. Lieber, de voor zitter van de centrumpartij. Na den rijks kanselier eenige woorden van lof toegezwaaid te hebben en. erkend te hebben dat Duitsoh- land krachtig moest optreden, verviel hij in een bitterder toon, toen hij de quaestie van het passeeren van den Rijksdag ten berde bracht en de uitlatingen van den Keizer. Hij laakte de geringschatting Waarmede in som mige kringen over de consbi iubioneele rech ten van den Rijksdag wend geqprofcen. „Hooge heereu moeten gezegd hébben: Wat zou het dan nog, als de Rijksdag niet intijds bijeengeroepen werd? Later houden ze dan. eenige redevoeringen era staan de kre dieten toch too." Dr. Lieber eindigde: „Die van die adelijfce familiën, zooals men ea* in Italië zooveel aantreft; Donna Carolina wordt zij eenvoudig genoemd, naar het voor recht der adelijke dames en volgens Ita- liaanscihj gebruik. Des morgens komt een werkster een paar uren, het overig© doet •Donna Carolina zelf, aio een oud moedertje, dat zij niettegenstaande haar itrotschen, oulden naam,, ook werkelijk is. Dbnna Caro lina moet vroeger mooi geweest zijn. Zij heeft een fijnbesneden gelaat, dat nu even wel met tallooze rimpels bedekt ie. Haar oogen zijn lichtblauw en dof; waarschijnlijk zijn haar ook geen tranen gespaard gebleven. Zij ziet er ui't, alsof zij veel geleden heeft, 's Morgens heeft zij heel weinig haar en geen tanden. Na den middag evenwel is zij voor zien van een reusaohtige bruine haarbos, die als een kroon ©pjden 'kalen schedel prijkt, en een schitterend gebit. Wat een. verschil tusschea mijn tegen woordig leven en die vier weken in Nervi Daar: licht, leven, weelde; hier brandt 's avonds mijn petroleumlampje in de kale kamer en verlicht den rood-sbeenen vloer, wadrop een paar van' bont laken lapjes ver vaardigde kleedjes de plaaite van hét tapijt innemen I Ik heb al den tijd', Florence eens te be zichtigen, want mevrouw litton-Freden is in Miindhen, waar zij een tentoonstelling ar rangeert, en komt eerst den len April te rug. Dat vernam ik in hét atelier, waar ik wel haar witte kat Themistodes aantrof, maar haarzelf tot mijn groote verwondering niet. hooge heeren moesten met vergeten, dat het toch per slot van rekening zonder den Rijks dag niet zou gaan, en dat men ten slotte de volksvertegenwoordiging haar zin zou geven." Ten slotte stelde de centrum-bader voor, het ontwerp naar een commissie te verwij zen. De indruk was, dat hot centrum de ge vraagde oredieten zal toestaan. De redevoering van Befcel, die op vele punten zeer hartstochtelijk was, bracht inde kalmte, die tot nog toe in den Rijksdag ge- heerscht had, eenige verandering. De socia listische afgevaardigde wees op het verkeer de dat de minsters niet verantwoordelijk wa ren en vergeleek den gee&t van den vroege- ren Rijksdag met dien van. den tegenwoordi- gpn. „Onder Bismarck wae de Rijksdag na ijverig op zijn voorrechten, nu is hij een lam." De redevoeringen, die de Keizer gehouden had, werden door Bebel ook nogal onder handen genomen. „De Keizer heeft gespro ken van wtraak en van de toorts van den krijg enz. Dat was zeer onchristelijk, want „Mij is de wrake", spreekt de Heer, „en ik zal vergelden." Daarna besprak spreker de gruwelen die door de Duitsdhe sM daten in China bedreven werden tegenover de Boksers (welke hij even groote patriotten noemde als -de Pruisen die in 1812 tegen Napoleon vochten), ten slotte verklaarde hij dat zijn partij „geen. enkelen penning voor zoo'n Chineesche poli tiek als Duiteahland nu voert, kon toestaan." De minister van oorlog, Gossler, trachtte verscheiden beweringen van Bebel te ontze nuwen, wat hem echter niet al te wel ge- lukte. Eén geweldig rumoer ontstond toen de minister de keizerlijke uitdrukking „Hun nen" wilde verdedigen. Ook in de Fransche Kamer is de Chinee sche quaestie ter sprake gekomen. De heer Destournelles vroeg hoe lang de expeditie in China zou duren en wat zij zou kosten. Indien alle mogendheden dezelfde som vroegen als Duitsohland, zou men 1200 mülioen francs moeten hebben. Indien men deze neemt van de Chineesche douane-ont vangsten, zou dit hetzelfde beteekenen. als dat Europa 't betaalde. Indien zekere naties zich m natura wilden laten betalen, zou het een algemeenen oorlog ten gevolge hebben. Laat Frankrijk de hoefden der schuldigen eisdhen, maar niet hun geld, wat ons duur te staan zal kunnen komen. 'De heer Sembat zeide, dat de regeering aan de Kamer moest vragen, of men tot een oorlog met China had behooren over te gaan, en waaroin Frankrijk geen adhaesie betuigd had aan de vredelievende voorstellen van Rusland, om Peking te ontruimen. Hij toonde aan, dat de verantwoordelijk heid van den toestand in China lag bij de zendelingen, die provoceerden. Hij vroeg op heldering omtrent plunderingen en barbaar- eche daden, en drukte zijn spijt uit over de goedkeuring door Frankrijk van, de benoe ming van graaf Von WalAersee. De politieke toestand. De „Reichsanzedger" publiceert een sdhrij- M^vrouiw Litton heeft mij vandaag ge schreven een bijna onleesbaren brief, en kel hanepooten, schots en scheef door dikan- der1 Ik kan beginnen met een kleine schets van ongeveer 50 cM. hoog; een ander leer ling, miss O'Brien is toch in het atelier en werkt naar een model. Het zou 'tegedijiker- 'tijd mijn eerste proeve zijn, opdat zij zien kan, hoe ver ik ben. Miss O'Brien heeft rood haar en een ge laat vol zomersproeten, zij draagt geen cor set, een uitgerafekieiï zwarten rok en een blouse, die bepaald ©enige jaren, geleden rood gè weert is. Zij rookt steeds sigaretten, ter wijl zij werkt, en wanneer zijl niet rookt, fluit zij. Maar zij is een „goed kameraad"; zij liec-ft mij geholpen, 'toen ik in liet begin niet iwist, wat met het ra odd aan te vangen, omdat ik nog nooit zelfstandig een pose had aangegeven. Ik heb veertien dagen ais een krankzinni ge geiwerkt. Zelfs liet ik mijn middagmaal in den steek, om geen tijld te verliezen, ©n wanneer ik honger kreeg, a.t ik een stukje van 'het afschuwelijk onsmakelijke tarwe brood en dronk een teug wijn. 's Avonds (knikten rnijh knieën van"het lange staan en misschien ook wel van 'het vasten. Morgen komt mevrouw Litton. Wat zal zij van de schets zeggen? Ik vroeg het mijn lersahe medeleerlingezij legde de handen op den rug en bekeek mijn wenk oplettend. „IJ moet nog veel leerea!" i Toen stak zij een andere sigaret op, floot ven van den keizer van China, gedateerd 14 November, aan keizer Wilhelm. In dat schrijven beantwoordt de Keizer het telegram van keizer Wilhelm van 30 September, betreffende do beloofde strenge bestraffing van de aan den moord op den gezant Yon Kotteler medeplichtige waardig- ■heiclsbeklceders, en de spoedige herstelling der vreedzame betrekkingen. Kiwang-iSoe hoopt en verklaart, zoodra de vredesonderhandelingen tot het gewenschte einde zullen hebben geleid, zijn terugkeer naar Peking te ziullen bepalen. De bescherming der Christenmissies zal, vooral den hoogsten provinoie-beambten, na drukkelijk worden aanbevolen. De bewoordingen, waarin de voorloopige nota der mogendheden aan de Chineesahe ge delegeerden vervat zal worden, zijn nog niet opgemaakt. Men verwacht, dat nog eenige tijd zal verloopen, vóórdat de nota overhan digd kan worden. Men gelooft, dat de voor stellen, vervat in de Fransche en Duitsdhe nota's, met zekere wijzigingen als basis voor de eisdhen der mogendheden zullen dienst doen. De Gouverneur-generaal van Szech-Wan ontving bevel zich bij het Keizerlijk Hef te voegen. Dit veroorzaakt onder, de provincia le autoriteiten groote opgewondenheid. Men beschouwt het als een beefcen, dat heb Hof zich naar Szeoh-Wan begeeft. Yolgens de verhalen van vluchtelingen uit Canton, zijn de anti-christenen-onlusten in de provincie Ewangsi weer begonnen. De niet-christenen dragen insignes. Alle perso nen, die zonder insigne zijn, loopen gewaar gedood te worden."De onderkenning benoem de een speaialen afgevaardigde om de eischen van Frankrijk in Thoen-Tak te onderzoeken. Drie Fransche kanonneerbooten vergezellen hem, blijkbaar met het doel, de Fransche eischen te ondersteunen. f r"> J «A./ Oemengiie ïfifeiSedeclicgen, Chamberlain moet voornemens zijn van Italië over Weenen naai' Berlijn, te reizen, met het doel oen toenadering te bewerken iusschen Engeland en het Drievoudig Yer- bond. wan-voor hot tienein reeds geeffend zou zijn don' de Engelsch-Duitsche overeen komst in zake de China-politiek. Rusland en Frankrijk zonden hiermede voor goed de kans op 's,heeren Chamber- Iain's vriendschap hebben op te geven. In de zitting van de Kamer heeft Mvre de Yilers in zijn rapport over de koloniale begrooting meegedeeld, dat het aantal man schappen, dat Frankrijk in zijn kolonie» en in China moet onderhouden, 140,000 man bedraagt Na met Idem het belang te hebben verde digd van een krachtig leger zeesoldaten, voegde hij er aan toe, dat heb totaal der troepen kon gebracht worden op 488,122 man, en dat, indien Frankrijk in Europa met de een of andere mogendheid in botsing kwam, de bezittingen groot gevaar liepen. Een overwinning m Azië of Afrika, meende hij, kou Frankrijk niet schadeloosstellen voor een nederlaag op de oostelijke grenzen. Aan het Yankee-Doodle en ging weder aan het werk zonder zich verder om mij te bekom meren. Eindelijk heb ik van papa een brief ont vangen. Hij schrijft aan mij, alsof hij een telegram opstelde. Hij wil erop vertrouwen dar ik in moeilijkheden tactvol zal optreden en bij alles wat ik onderneem aan hem zal denken. Ik vind, dat hij zeer weinig vertrou wen in mij stelt, dat hij het noodig oordeelt, om nog een dergelijke vermaning te geven. Over Klara geen woord! Is dat nu een goed of een zeer slecht toeken Frida heeft mij ook niets kunnen of willen meedee- len. Wanneer men zoo alleen in den vreemde is, verlangt men zoo vurig naar 'bericht, en nu schrijft men mij slechte allerlei onibetee- kenende zaken. Ik heb bepaald heimwee maar ik durf het in Berlijn niet laten mer ken, want ik héb het toch zelf zoo gewild, zullen zij zeggen. Dionna Carolina zag miji den brief lezen. Zij had gedacht, dat ik geen ouders meer liad. Een Italiaansche moeder laat haar kind niet eens alleen op straat aan, en ik was alleen zoo ver van huis. Povera bambina," zeide zij en streelde mijn hand, „maar het zal wel hoog noodig zijn I" (dat uien uit liefde tob den arbeid werkt, kav rij ach volstrekt niet voorstellen. Ein dan bovendien een jong meisjeWaartoe wil ik mijn oogen met lezen en teekenen beder ven Ik zou toch spoedig trouwen. Of ik vol strekt geen amante had? Zij vroeg mijl ook, of ik in Nervi waarvan zij voor 't eerst in haar leven hoorde met niemand 'ken- het slot van zijn rapport raamde hij de kos ten voor de koloniën op 191 millioen francs. In zeer bedekte termen wordt door ver schillende Fransche bladen als „Éclair" en „Intraneigeant." gesproken over een politiek schandaal, een handel in decoraties. De schuldige zou de zoon van een Minister zijn, en er zou niet alleen sprak© wezen van handel in decoraties, maar ook van hot ver duisteren van politieke stukken. Drie personen vroegen om een decoratie- Twee van hen zouden die door bemiddeling van den zoon van een minister verkregen hebben. De derde, een Parijlsdh handelaar, die 20,000 francs gestort had, ontving niets en heeft nu een klacht ingediend tegen den schuldige. Alle pogingen, van hoogerhand aangewend, om het schandaal te sussen, zou den ijidel zijn en spoedig zou de zaak alge meen békend worden. Zóó wordt in de bureaux der bladen ver haald. Een journalist zou o>k slachtoffer van dezen handel wezen, maar geweigerd hebben een (klacht in te dienen. In de gistermiddag gehouden zitting der Fransche Kamer heeft de heer Revil de re geering over deze zaak geïnterpelleerd. De minister van koloniën Decrais antwoordde, dab alles wat gebeurd is, het daglicht kan velen. Hij protesteerde op den meest veradh- telijken toon tegen de zware beschuldigin gen, dab de candidaten aanbevolen werden door afgevaardigden. De heer Decrii6 zeide, het oordeel van de Kamer met vertrouwen af te wachten. De heer Millerand verklaarde, dat twee der gedecoreerden op zijn voorstel werden geridderd en dat was ten volle gerechtvaar digd. De heer Drumont zeide, dat de artikelen in de „Liibre Parede" niet van hem zijn en stelde voor een enquête te doen houden. De heer Waldeck-Rousseau zeide, dat hij te vergeefs den aanbrenger van de Wacht., die aanleiding gaf tob de interpellatie, heeft doen zoeken. Op gumeene manier tracht men de algemeene opinie te bewerken, omdat ver schillende discussies over het onderwerp in 't zicht zijn. Men zal ons echter geen vrees aanjagen. De minister-president Waldeck-Rousoeaiui weigerde do gewone orde van den dag, en nam daarop de orde van den dag, waarin vertrouwen in de regeering wordt uitge drukt, aan. Deze werd met 379 tegen 31 stemmen aangenomen Onder de nieuwe moties die bij den Rijks dag zijn ingediend, is er een van de natio- naal-liberale partij, waarin gevraagd wordt oni de oprichting van Duitsche kamers van koophandel in het buitenland. De Duitsobe avondbladen deelen mee. dat de oatweip-ibegrooting in ontvangsten en uitgaven 2,240,947,301 mark beloopt. (De vas te uitgaven worden begroot op 1,912,608,694 Mark, de gewone jaarlijksche op 224,583,914 Mark, en de 'buitengewone jaariijkbche op 103.754,695 Mark. Artikel 2 machtigt den kanselier van het Rijk een leening te sluiten tot een bedrag van 97,286,384 Mark, ten einde de buiten gewone jaariijksche uitgaven te dekken. nis had gemaakt. In den loop van het ge sprek vernam ik van haar, dat zij familie is van Carlo Striano. Zij had hem aïs kind wel gedragen en wilde nu van mij weten, hoe hij ©r uitziet, of (hij knap geworden ia en zoo flink als zijn vader. Dat ik ook in Genua graaf Francesco had bezocht, maakte haaf bepaald in de war. Zij kan maar niet begrij pen, dat een jong meisje, dat bijl haar in een achterkamertje van 50 lire per maand woont en het karig avondmaal met haar deelt, met die voorname 'bloedverwanten had omge gaan. Eerst toen ik vertelde, dat mijn vader generaal is, scheen haar een licht op te gaan, hetgeen ©venwel niet van langen duur was, want nu kwam het haar nog vreemder voor, dat ik wil weiken. Wederom schudde rij medelijdend het hoofd en zeide „Arm Mud. Het zal zéker wel hard noo dig rijn." Eerst moest ik over dezen eenvoud lachen, en dacht ik: sanct» simplicitasMaar nu schoot het mij te 'binnen, dat ik hiertoe vol strekt geen recht heb. Oordeelde men thuis dan anders? Was men ook daar niet van meening, dab ik mij eerst een paar jaar kon amuseeren en wanneer ik niet troutwde. kon men immers altijd nog rien? Aan den in- nerlijken diwarag hechtten rij even weinig ge loof als de goede donna Carolina. 5 (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1