54"" laargang. No. 10425. De strijd om geluk. 61 Dinsdag 18 December 1900. Kennisgeving. Kennisgeving, Hamrs van Arbeid te Schiedam. Büitenland STADS-ZIEKENHUIS. SCHIEDAMSCHE COURANT BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN SOD/EDAM, brengen ter openbare kennis, dat de op 1 Januari a.s. in werking tredende vei orde ningen op de heffing en invordering van Schoolgeld op de herhaling s- ichool verbonden aan de lagere school voor jongens met uitgebreid leerplan, Sluis ge ld aan de binnensluis, Schotgeld aan de buitensluis, Kraangeld, Pont geld, Bruggeld, Weegloon aan de Waag, Begrafenisrechten op de aigetneene begraafplaats, Kei' loon van V i s c b, Retributie n voor het op buitengewone tijdstippen ontsluiten van het hek der Koop nansbeurs, Rechten voor het gebruik van tafels, bakken en kasten op de Koopman s- beurs en Lejgesgelden, vastgesteld door den Gemeenteraad den fiten Mei 1900, op heden zijn afgekondigd, eo dat afdrukken van die verordeningen ter gemeente-secretarie verkrijgbaar zijn gesteld. Schiedam, 15 December 1900 Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris G. J. BISSCHOP. Deze courant verschijnt dagelgks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardt ngen fi. 1.25. Franco pa- post fl. 1.65. Prijs per week: "Voor Schiedam en Ylaarding nlO cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jgn het bureau bezorgd zijn. Bureau Boterstraat 68. de kaarsen-, de gas-, de glas-, de soda-, de zeep- en de cartonnagefabrieken aan hunne verplichtingen om vóór 15 Januari e. k. eene lijst op te maken van de namen, voornamen enz. der mannelijke en vrouwelijke per sonen, die in hun bedrijf binnen liet gebied der bovengenoemde Kamer van arbeid (hetwelk zich uitstrekt over de gemeente Schiedam) als patroons of in hun dienst als werklieden wetkzaam zijn of zijn geweest gedurende het laatst verloopen kalenderjaar (1900) of, indien het bet bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden dat in dat bedrijf is gewerkt, en om die lijst, mede vóór 15 Januari a.s., te zenden aan Burgemeester en Wethouders. Ten aanzien van hem, die in het bedrijf van het bouwvak vveikzaara is geweest, wordt op de lijst opgegeven gedurende welken tijd hij in dat bedrijf werkzaam is geweest. Op die lijsten mogen niet vermeld worden zij, die gedurende het laatst verloopen kalenderjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende bovenbedoelde 7 maanden, niet binnen het ge bied der bovengenoemde Kamer van arbeid bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder werk- ?aam zijn geweest en behoeven met te worden vermeld zij, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn, of die op 15 Februari 1901, den leeftijd van vijf en twintig jaar met zullen hebben bereikt. Onder patroons worden verstaan de manne lijke of vrouwelijke hoofden of bestuurders van een bedrijf, waarin ten minste één persoon boven de 20 jaren tegen genot van loon werk zaam is, en allen, die op het beheer der boof den of bestuurders toezicht houden terwijl met patroons gelijk gesteld worden de personen, die door het hoofd of bestuurder van een bedrijf in den regel belast woiden met het ontwerpen van wetenschappelijke plannen en modellen, of met het doen van wetenschappelijke proeven, de procuratiehouders alsmede de personen, die bij ontstentenis van het hoofd of den bestuui- der van het bedrijf dat hoofd of dien bestuurde! vervangen. Onder iverhlteden worden verstaan alle ande ren, die tegen genot van loon in een bedriji wetkzaam zijn, behalve zij, die geheel of gedeel telijk gezag over anderen uitoefenen. Zij, die gedurende het laatst verloopen kalen derjaar of, indien het het bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van 7 maanden, d.it m dit bedrijf is gewelkt, niet in het bedrijf van hetzelfde hoofd of denzeifden bestuurder vveik- zaarn zijn geweest, on die aanspteak kunnen maken om geplaatst to wot den op de kiezerslijst voor de bovengenoemde Kamers van arbeid zijn bevoegd daarvan vóór 15 Januari e. k. aangifte te doen bij Burgemeester en Wethoudeis, De formulieien voor bedoelde lijsten en aan giften zijn kosteloos voor belanghebbenden ver krijgbaar ter gemeente Secretarie, afdeelmg A Schiedam, 17 December 1900. Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG. Ds secretaris, G. J. BISSCHOP. en Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien de wet op de Kamers van Arbeid, het Kiesreglement voor de Kamers van Arbeid en het Koninklijk besluit van 13 Mei 1899, No. 47. herinneren de hoofden of bestuurders van de TOtolgende bedrijven: Voor de ALKOHOL-INUUSTRIE: de branderijen, de distilleerderijen mouterijen de gistpakkeiijen het molenaarsbedrijf; het bedriyf der wegets of meters van graan ea steenkolen en dat der zakkendragers. Voor de BOUWBEDRIJVEN: het bewerken van hout, steen of metalen het schilders-, stoffeerders-, behangers-, stukadoors-, mandemakers-, kurksnijders-, aardwerkers- en straatmakersbedrijf het ontwerpen van en het houden van toe licht bij het uitvoeren van bouwplannen. Voorde VOEDINGS- en GENOTMIDDELEN de brood-, koek-, beschuit-, suiker- en banketbakkergen de slagergen de bierbrouwerijen, de azijnfabriek, de zoutziederijen de zuivel- en de kunstbolerfabrieken, het bedr'gf der drinkwaterleiding; de tabak- en sigarenfabrieken het vervaardigen van kleeren, hoeden of schoenen de boek- en courantdrukkerijen; DOOB PAUL BOBÖRAN. Hoe langer ik aan de buste- werk, dee te meer valt héb mij op, welke fijuo trekken hij fceeft. Bet is werkelijk een. genot, snik een te maken. Wanneer wij) klaar zijn en het Wordt mg zoo vroeg donker blijft hij een half uurtje in den schemer in mijn salon. Zoo lang ik anbei-d, kan. ik toch geen geregeld gesprak voeren; ik ben dam te veel ver strooid.. Wij ritten aan dén haard en Fingal aan ome voeten. Carlo en Fingal zijn goede vrienden. Fingal weet precies, hoe laat -Carfo komt. Hij wacht hem dan aitijld! op het tuinihelk, en dan hoor ik aan zijn Woolijfc blaffen, wanneer hiji Carlo ziet aan komen. Misschien praten do mensdhen nu weer mij. Baronesse Felsing staat iederen on-ddag op den uitkijk. De boom en zijn'kaal, gten blad belot haar studiën. De baron heeft zich na zijn heldhaftig ge- - tegenover mij, weder als een slak in huisje teruggetrokken. Ditmaal ligt bat Wenwel niet aan mijl, ofschoon mij-n „vrien- *r~en" beweren, dat ik alle menschen afstoot |s®or mijh stroefheid. Gaarne had ik in mijn .Jljl^aatóheid rijpt naad ingenvbmtm, want ik rijn vriendschap zeer op prijs. Maar tot De COMMISSIE VAN ADMINISTRATIE voor het STADS-ZIEKENHUIS te SOüIE- DAM, zal op Vrijdag 21 December 1000, aanbesteden de levering van kruideniers-, grutters- en kolo niale waren, als koffie, tliec, rijst, suiker, erwten, booncn, zeep enz. enz., ten dienste van dat Gesticht, gedurende-bet jaar 1901. meer toenadering is het niet gekomen ik geloof, dat rij mij do eer bewees, jaloersch te rijn. Februari 1897. Do voorjaarswind suist door het dal; 's nachts beletten do beide pijnboom-en in mijin tuin mij zelfs door hun geruisch, den slaap te vatten. Ik ben zenuwachtig of ziek, of ik weet niet wat. Een voortdurende on rust kwelt mij. Ik geloof dart ik mij overwerkt heb. Zoo dra het dag werd, stond ik reads bij; mijn beeldjes, en bovendien moest Carlo 'ana-* middags altijd nog geruimen tijld poseeren Het is maar goed, dat ide buste acht dagen geleden klaar is gekomen, anders zou ik zo onvoltooid moeten laten, omdat mijn krach ten uitgeput rijn. Carlo was van plan, een dezer dagen te vertrekken. Of hij reeds heengegaan as zon der af«*heid te nemen 1 Zeer beleefd zou d'at nn wel niet rijn; maar jonge dames, die al leen staan op de wereld, worden nu juist niet door al te groote beleefdheid verwend. Daarin heib ik reeds zeldzame en juist niet vleiende ervaringen opgedaan. Maar van Carlo zou zoo iets mij bevreemden en krenken. De regen kletterde tegen de ruiten en Ie wind gierde om het huis- Niettegenstaande ik didht bij den haard zat, had ik heb toch neg koud en gevoelde mij dl] eindig en verla ten daar kwam"Carlo. Op dien Meinen af stand van' hot rijtuig -door den tuin was hij De inschrijvingsbiljetten moeten, vergezeld van mousters, op den dag der aanbesteding vóór 's middags 12 uur aan het Ziekenhuis bezorgd zijn. De voorwaarden van aanbesteding liggen aldaar ter lezing, iederen werkdag des moigens van 9 tot 12 uur. De Commissie voornoemd, VAN WESTENDORP, Voorzitter, W. A. VANDOLDER Dz„ Secr.-Penn. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 17 Dec. 1900. Zuld-Afrlka. Van hot oorlogsterrein. Nieuwe wreede (althans voor Eogeland) waarheden zijn door het War Office den volke verkondigd, nu het Parlement zeker voor twee maanden uiteen is. Wij behoeven er nu niet langer aan te twijfelen of de over winning van De la Rey heeft als pendant één ja zelfs twee nederlagen der Engelschen die van Vrijheid in het Z. O. van Transvaal en die van Zastron in het Z. O. van de zusterrepubliek. Het is zeker, zegt de nPetit Bleu", dat de Boeren na minstens 25 Engehche gedood en gewond en 32 gevangen genomen te hebben, Vrijheid bezet hebben, zich van levensmiddelen enz. voorzien en er nu een flinke basis hebben om in -Naial te opereeren. Lord Kitchener meldt dat 13 De cember de Engelschen 600 Boeren van Schee persnel verdreven, een hoeveelheid wapens buitmaakten en hun zeer zware verliezen toebrachten. Het bericht is niet zeer vertrouw baar. De Engelschen beginnen toch altijd onveranderlijk te melden van Boeren, die aanvallen, teruggeslagen zijn, daarna (een dag of twee later) melden zij weer, dat de overwonnenen op hun sporen teruggekeerd zijn en iiet tad van fortuin naar hun kant zou wentelen. Die 600 Boeren nu zijn de zelfden die Vrijheid aanvielen waarbij de Britscho bevelhebber, overste Gaione, dooije- Ijjk gewond werd in het gevecht. Verder weid luitenant Woodgate ernstig gewond. In allen gevalle hebben de Engelschen, nu zich een commando te Vrijheid bevindt, des te meer te vreezen voor eeu aanval in Natal, omdat Botha niet ver meer af is, zgn achterhoede is nu te Ernieioo, zijn voorhoede zooals wij Zaterdag reeds meldden te Stander- ton, Op het punt waar hij zich bevindt, kan Botha twee dingen doen óf zooals wij reeds zeiden, in Natal vallen waar veel levens middelen hem wachten en waarschijnlijk vele flollandsche Boeren zich bij hem zuilen aan sluiten óf de hand reiken aan de Wet, die nu ongetwijfeld aan alle pogingen om hem te omsingelen, ontkomen is. Hg heeft een klein gedeelte van zgn macht met een paar kanonnen daartoe moeten op offeren, maar hijzelf is met de hoofdmacht door het Britsche cordon gebroken en dus is ook de poging vaa generaal Knox om hem te vangen mislukt. Dat is een heele teleurstelling voor de En gelschen, te zwaarder te dragen, omdat ze onmiddellijk volgt op de nederlaag van gene raal Clements en omdat de eerste berichten van generaal Knox den Engelschen moesten druipnat go worden en Fingal, die hem kwis pelstaartend volgde, was zoo bemodidsrd, dab ik hem in den corridor moest laten. Tik' was boos, dat öarl-o zoo laait kwam. „Zoo laat,/' zei'de hij1, „maar het is pas haJff negen, dus neg met te laat een visite te maken. Ik wilde afscheid van u n-enven!" „Waarom is uw vrouw niet met u méde gekomen?" vroeg ik wrevelig. Hij, haalde de schouders op. „Een soiree u weet toch, dat mijn vrouw «lat noodt laat passeoren." Hij was in rok gekleed en Huiverde van koude. Dat kon ik niet aanzien. „Warm u een oogenlbiLkje bij den haard," zeide ik. Hij mo-mpelde een woord van id'ank en strekte de handen boven het vuur uit. Ik rüep Elvira en verzocht haar voor thee te zorgen. Eerst bedankte hij', snaar gebruikte toen toch gaarne oen kop thee. Ik had hem dadelijk moeten wegzenden, zcoala ik dat eerst vnirib doenToen wij een maal' aan d<? taf-ei zaten voor het flikkerende vuur, spraken wij over den storm, die mij 's nachts zoo verontrust haid. Ik geveelde mij zoo behaaglijk, dab ik or geen achit op sloeg, hoe snel de tijd voorbijging, en schrikte eerst op-, toon de pendule elf sloeg. Hij, zag, dat ik ontstelde. „Veag-eef mij," zeide hij zocht, „ik hald er met op gelet hoe laat he-t was. Leef gslufkfcijg on tot weerziens!" „Tot weerziens," zeide ik werktuigelijk, en reikte hem de hand'. Hij boog en ging naar Prig's der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zii innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleitue mdvertentiët» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 123. doen gelooven dat De Wet het zeer benauwd bad. Het Boerensucces te Zastron is niet minder belangrijk. Hierbij komen de twee commando's die de Wet, naar het N. ontsnappende toen hij. door Knox vervolgd werd, achter had gelaten. Io zijn telegrammen van eergisteren sprak generaal Kitchener er van, dat die twee commando's door de Engelschen van de Wet's hoofdmacht waren afgesneden en dat zg spoedig in handen zouden vallen van de bereden infanterie, die hen zeer dicht insloot. En nu is juist het tegenovergestelde ge beurd: de ingeslotenen hebben deEngelsche bereden infanterie gepakt en welke die van generaal Brabant, die horde van Kaapsche vrijwilligers, die roovende en plunderende bende, die eenige maanden geleden juist daarom was ontbonden, en nu weder om die wreedheden door generaal Kitchener opge roepen is. Het debuut is gelukkig niet ge lukkig. Het is niet alleen een groot succes voor de Boeren, 120 man van dat kleme legertje met hun paarden, geweren en ammunitie gevangen genomen te hebben, maar het kan onverwachte gevolgen hebben. De twee over winnende commando's zouden best van de gelegenheid kunnen gebruik maken, nu de Engebche troepen van Knox naar het N. getrokken zgo, om de Wet te achterhalen, om het oorspronkelijke plan om in de Kaap- kolome te tallen, te volvoeren en er de Hollanders van geweren te voorzien. Op deze wjjze dus zal het drie dubbele succes der Boeren, Nooit Gedacht (of Hex- pooit), Vrgheid en Zastron, zeker een groo- len moreelen invloed uitoefenen zoowel op de Boeren als op de Afrikaanders, die ge zworen hebben hen te helpen om hun on- alhankelijOieui te behouden. Telegrammen uit Taaibosdi (Noorden van den. Vrijstaat) Vrijdag verzonden, anetMen dat geheel© BoereinfamiIi.es, samen ongeveer 400 man en komende van Transvaal, de Vil- joensdrift over de Vaal hebben overgestoken. Een B o ere uk omm a ad o is dezelfde rivier over gegaan bij 'Emgeïbreöh.ts iets meer oostelijk, en ia daarna gegaan naar Heilbron en Lindiey, waar generaal B*ruco Hamilton ope reert. Men is overtuigd dab de Boereu m die streken talrijke versterkingen van Kaapsdho Hollanders gekregen hébben en men ver wacht een aanval op het kamp van Bruce Hamilton. De EngeLsche depêche spreekt 4© vrees uit, dat de Boeren zullen trachten zidh. meester te maken van de spoorbrug- naar Taoiiibosch, die bijna vo-ltooid is. Anderzijds méldt een telegram uit Zee- rust (bij Mafeking) dat men sinds Donder dagmorgen kanongebulder hoort in de rich ting van Vanlikop. Men vermoedt, dait de kol'onno van generaal Broad-vood', -die aan het terugtrekken is na haar nederlaag hij Magaliiesfoerg, Zeerast tracht te bereiken en Langs den geheel en weg door de Boeren be stookt wordt. In veibanid hiermede moet melding gemaakt wonden van een telegram, gistermiddag door het "War Office 'bekend ge maakt, waarin gemeld! wordt, dat de Boeren, die den siaig bij Hexpoort (Nooitigedacht) ge wonnen hebben, rich in twee afdeelingen ge splitst hébben, waarvan de eene am Noord westelijke richting ttro-k, dus generaal Broad- wood' achterna en de andere in Zuid'elijike richting naar den Vrijstaat. ue deur, keerde nog eens om en trad' plotse ling weder voor den haard, geheel veranderd, bleek en met fonkelende- oogen. „SignoriM., heeft u nooat eens gedacht, loe geheel anders het zon zijn wanneer u mij m Nervi niet had afgewezen V' „Maar ik ben heel geiluikikig." „U gelukkig? De-nikt ui, dat ik niet de taal versta, die uw oogen spreiken U is on gelukkig evenals ik 1" „Evenals u?" vroeg ik op zachten toon. „Maar u heeft toch een allerliefste vrouw!" „Spreek niet van mijn vrouw!" zedde hij opgewonden. „Ik smachtte naar getest, naar av geest. Ik leef slechts. Wanneer ik u rio en u hoor spreken Hij stond' bevend aan den anderen kant van den haard, en zijn hand-en waren kramp achtig gebald. „Oim Godswil ga nu heen!" „Ik ga niet eer, voor iik weet, waarom u mi in Nervi afgewezen heeft. Maar wat vraag ik nog' Die vrouw, wier el-c-dhtlkcid ik teen nog met kende, en die nk verzocht, tot u te gaan „Gravin Maud behoeft u niets te jverwij- tou."' „Heeft zij u gezegd, d'at ik u aanbad Dat ik een ander mensoh geworden Was, sedierb ik u liefhad „Ja jal" „En waarom heeft u dan mijn Befde ver smaad Zijn hartstochtelijldiédjd! sleepte mij imede. Waarom? Ik kon geen reden ibedetofcen.Bin- Veirschei-den telegraaflijnen rijm in die streken door do Boeren vernield. Hetzelfde heeft plaats gehad in het Zuidwesten van Transvaal, want een telegram uit Warren- ton (tassdhen Kimberley en Taungb) meldt, dat de verbinding melt Ghristiania (nn den Vrijstaat) is afgesneden. Tegenover al die minder aangename tij dingen van de Engelschen staat echter het heldenfedt van lord Metkuen. Kitchener seint nl.Lord' Methuen is uit Ottcahoop teruggekeerd met 200 stuks vee en duizend schapen. Hij; vernietigde een groote hoeveel heid graan. lord Kitchener's nieuw veidtochtsplan, waarvan wij reeds zooveel h-eSbben gehoord!, zal weldra worden ingewijd. Generaals sir Archibald Hunter, sir Leslie Bundle en Hec tor Macdonald zullen beilangrijike komman do's ontvangen. 'Do hoofdkwartieren der di visies blijven bestaan. Elk hunner zal twin tig brigades tellen, waarbij zullen worden in gedeeld de- acht brigades der bereden düvïsu?. De verbindingslijnen zullen worden verdeeld in vijf secties die van Kimberley, de wes telijke, de midden, de oostelijke en de Na- talsche sectie en de infanterie zal zoo over de liniën worden verdeeld, dat toet opbreken van spoorwegen of afsnijden van telegraaflij nen een gevaarlijk spelletje zal worden. In- tusschen zullen de bereden afde-alingen het terrein afjagen en da ondonsdhedden kol onnes in zoover met elkander voeling houden, dat ze op Vooraf bepaalde kruispunten elkander zullen ontmoeten. In de laatste zes wok-en zijn- ruim. 4500 vrijtwilligers uit ZuidAfnfca bij het Briteseh'e leger ingedeeld. Uit Aldershot gaart, in het begin van Ja nuari een bereden bataljon van 800 man naar Zuid-Afrika. Ook de bereden infanterie op Malta, 400 man sterk, heeft bevél ontvangen naar liet oorlo-gsterrein te vertrekken. De sterkte der Boeren in het veld wordt door de Engelsche bladen als Volgt opgege ven De la Bey in de Magalieelx-rgen met 2500 man, De Wei in den Vrijstaat met 2000 man, Louis Botha bij Standerton mat 1500 man en Coefcze© bij Komatdpoort met 1500 man tezamen 7500 man. Verder rijn er tal van guerilla-benxten bij' Barberton, Nelspruit, Lichteriburg, Vrijheid, Ottoe- 'h-oop, Bethlehem-, Vrede en elders. Uit een 'brief uit Zuid-Afrikai ontvangen, blijkt weer eens hoe lieflijk de toeeren Engel schen hun plicht doen. Op een plaats liet generaal' French vijf ka nonnen op een huis richten waar verscheide ne familie-s in gevlucht Waren. Een soldaat zeide„but general, there are women and' children too m the house" (maar generaal, er zijn vrouwen en kinderen ook in 't kiuis). Vloekende zeide hij„I dont care. Shoot the beggars. Axri ca n'derd om must be swept from the earth." (Het kan mij niet schelen. Schiet de Hot Afri'kaaniderd'om moet van de aarde gevaagd worden.) Mét de 5 kanonnen schoten zij het huiis aan stukken, zoodat de bommen de vrouwen on kinderen^uit dé hui zon dreven, -en lioten hen zoo liggen, zonder te aien of er een f>ij was, dié nog leefdfe. He zon een boek kunnen vullen met gruwelda den!, wilde ik ze neerschrijven Hier is voor ons hoegenaamd' geen recht of verhoor. del ijk schoot heb mij rte binnen: „Ik wilde een kunstenares worden, slechte diie gedach te bezielde mij!" „Zou ik u daarin dan verMndlarü hebben Ik, due ui juist liefhad, omdat u anders was, dan alle vrouwen die ik kende? Ik zou u op mijn handen gedragen hébben, en gelukkig rijn geweest met uw triomfen „En toch zeide gravin Striano mij, dat u van uw vader afhankelijk was." „Die ellendige!" mompelde hij, „waarom zeide rij dat? Ik was toen reeds meerdéararig, en ik ben geen bedelaar, dk ben een graaf Striano 1" „Maar ik had u toen evenmin lief, alfa ik u nu liefheb." „U heeft mij- niet lief? Weet u dan. wed, wat liefde -is?" Ik weiek terug voor zijn bevende 'handen, di- de mijne wilden grijpen en vluchtte mid1- den i'n de kamer. „Wanneer ik hét u zeg1, be looft u mij dan, dadelijk heen te gaan „Ik beloof n dart." .Duister dan. Etrgc-ns op de wereld leeft een man, Idien ik toen grenzen! o-os liefhad'." ,,En waarom is u niet met heoni ge trouwd „Hij had mij niet lief," zeide ik ademloos. Carlo lachte. „Wat een dwaasHij ver- sii)aaid'd'o uw liefde?" „Hij wist niet, dat ik hem liefhad en heeft het nooit gjeweten." „En dat noemt u liefdé? Voor zulc een schaduwbeeld heeft u mij versmaad ,v (JFordl vervolgd

Schiedamsche Courant | 1900 | | pagina 1