r PRESfflEM IB M EUROPA. fa 4' bericht, dat do Keizer de vooisvaarden dei- nota zou hebben goedgekeurd. Hij schrijft dit toe aan een misverstand, en meent, dat het Hof alleen heeft ge- wenscht; dat de gevolmachtigden over elk punt der nota breedvoerig met de gezanten zouden onderhandelen, om de beste voor waarden te verkrijgen niet alleen op de aan gegeven punten, doch ook op de anderen, die niet in het telegram uit Peking ge noemd zijn. Doch het bericht uit Peking laat sveinig twijfel over aan üe juistheid dor opvatting, dat de voorsvaarden der nota zijn aangeno men en de wapenstilstand is afgekondigd. In Si ede riant!. Gistermiddag zijn de doctoren Vinkhiijjzen en Coert met den geneesheer san President Kruger, dr. Heijmans, in consult gesveest omtrent den toestand van den President. Na afloop is liet volgend bulletin opge maakt sDe President is sinds eenige dagen door een herhaling zijner bronchitis aangetast, die met het oog op zijn leeftijd en dehierheer- schende klirmtische invloeden hem noodzaken zal zich meer dan gewoonlijk in acht te nemen. Dr. A. HEIJMANS. C. YINKHUIZEN. Dr. J. COERT." Het bulletin van heden omtrent den toe stand van President Kruger luidt als volgt Hoewel de nacht niet zoo rustig was, be vindt Z.H.Ed. zich hedenmorgen iets beter. De bronchitis neemt haar normaal verloop." Het vertrek van President Kruger naar Utrecht is, behoudens onvoorziene omstandig heden in veiband met zyn gezondheidstoe stand, bepaald op den lOn dezer maand. Nader vernemen -wij hieromtrent Met het ooe op den gezondheidstoestand van President Kruger is, naar men verneemt, besloten voorloopig af te zien \-an zijn vei- trek op 10 dezer naar Utrecht. In het Kruger-Museum te Dordrecht zul len geplaatst worden de geschilderde beel tenissen van President Kiuger en de voor naamste lieer en van zijne omgeving. President Kruger zou dezer dagen poseeren voor Israels maar daarvan kan thans voor eerst niets komen: Bekende Neder tandhelle schilders maken sedeit dagen in Hotel des Indes portretten van de leder, der Z.-Afr. deputatie. V Piesident Kruger heeft aan denjterkeraad van Bazel zyn aiepgevoelden dank laten over brengen voor de giften, die daar ten behoeve der Boeren-vrouvven en kinderen worden bijeengebracht. De juiste opbrengst der Boeren-collecte zal 6 Januari worden bekend gemaakt en dan tevens over de wyze san besteden san het geld worden beslist. De Elgersburger Ridderschap heeft volgens een bericht uit Beilijn den president, den ^strijdbaren, on vei schrokken, goiivruchtigen held van het dappere Boeren-Sulk" tot eere burggraaf van deze ridderschap benoemd. Een prachtig bewerkt, in meesterlijke calligraphic uitgevoerd diploma, waarin een schoon gedicht is opgenomen, is hem met de overige schrifturen en eerebesvijzen toege zonden. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Morgen wordt te 'sGravenhage terugver wacht Dr. Leyds, die eenige dagen in het buitenland ongesteld svas, De legatie van de Zuid-Afrikaansche Re publiek beeft ook een telegram van nieusv- jaarsgeluksvensehen g, zonden aan den heer Loubet, president der Fiansche Republiek. De voorzitter van het hooldcomité van het Nederlandsche Roode Kruis verzoekt het vol gende mede te deeien Bij de goederen die ten behoeve van de ambulances in Zuid-Afrika door het hoofd comité per stoomschip Admiral naar Lorenzo Marquez verscheept zijn, waren ah geschenken gevoegd 2 kisten chocolade enz. van den heer G. Hattiuk te Apeldoorn en 1 kistje boeken van den heer B. Ten Cate, te Utrecht. Ook het Amsterdamsclie dames comité, onder de leiding van mevrouw Weit- heimBicker aldaar, liet zich niet onbetuigd en verzond tegelijkertijd aan dr. Lingbeek eenige kisten met diversen voor hetBoeren- hospitaal te Lorenzo Marquez. Door tusselienkomst van den heer mr. C. A. Nieuwenhuis te 's Gravenhage ontving het hoofdcornité van een Deensche dame een bij drage van honderd Deensche kronen voor de zieke en gewonde Boeren te Lorenco Maiquez, Het personeel van de Nederl. Roode Kruis ambulance, dat bjj de intrede van het nieuwe jaar zich nog, voor zoover bij het hoofdcomité der Vereeniging bekend, in Zuid-Afrika be vindt, bestaat uit de volgende personen a. Bij de Boerencommando's 1. De artsen dr. I. C. I. Bierens de Haan, vertrokken uit Nederland 5 November 1899; L. J. Janssen, vertrokken 23 December 1899; J. H. Pameijer, vertrokken 9 April 1900. 2. De verplegers jhr. J. Bowier, II. Jeltes en R. C. Leonhard, deze laatsten vertrokken 28 October 4899. b. Hospitaal te Lorenzo Marquez: 1. De aitsen dr. G. W. S. Lmgbeek, ver trokken 5 November 1899. Na in het laatst van 'Juli jl. in Nederland te zijn teruggekeerd, om aan bet hoofdcornité verslag uit te brengen over den toestand en den at beid der ambu lance?, keerde genoemde chef der le Nederl, Roode Kruis-ambulance in Sept. 1900 naar Zuid-Afrika terug, om als gecommitteerde van hel hoofdcomité de verdere leiding van het geheel op zich te nemen. A. II. C. van Engelen, vestrokken September 1900. 2. De pleegzusters A. .f. Schipper, ver trokken 5 Nov. 1899; G. van Sevenhoven en A. M. D/ayton Lee, beiden vertrokken 25 Nov. 1899J. Boogh en W. De Jonge vertrokken 3 Dec. 1900. Op reis naar Lorenjo Marquez is de arts G. H, Kaiser, die in het laatst van Jan. 1901 aldaar zal aankomen. De verbinding met de ambulance, nog onder de Boeren werkzaam, is verbroken. Het verzoek van dr. Lmgbeek, om toegang tot de Z.-A. Republiek, om een onderzoek in te stellen naar den toestand dier ambu lances, werd afgewezen. Het verlof van het personeel loopt lot 1 April 1901. Als krijgsgevangen op Ceylon bevinden zichde artsen dr. J. D, Koster, vertrokken uit Nederland 2 Dtcember 1899; C. Pino, veitsokken I Dec. 1899; G. van Houtum, vertrokken 2 Dec. 1899. De administiateurs D. D, Ihle en de ziekenverpleger F. Meule- man, vertrokken 25 Nov. '1899de kok J. C. van Oosten, die niet door het hoofdcornité werd uitgezonden, maar door den chef der ambulance in Afiika in dienst genomen. Deze leden der 2e ambulance, dus niet het geheele personeel, werden met enkele veipleegsters den 3n Juli 1900 kiygsgevan- gen verklaard. De vrouwelijke leden werden naar Nedetland teruggezonden; de boven gemelde mannelijke leden vertrokken den 18n Juli d.a.v. van Kaapstad naar Ceylon, waar zij sedert S Augustus 1900 geïnter neerd zyn. Tot dusverre konden wij geen melding ma ken vau een brief, door het dames-comité voor de Bóeren-krijgsgevangenen te Middel burg ontvangen vau den heer Yersélevvel de Witt Hamer, waarin dank wordt gebracht voor de grooto toezending goederen (ter waarde van ƒ1000), dei 22n October j.l. aan onzen consul-generaal te St. Helena Ion behoeve der krijgsgevangenen aldaar gezonden. De heer de Wilt Hamer zegt in zijn schrijven, dat alles naar zjjn beste weten onder de kiijgsgevangenen verdeeld is. De gift van f 600 werd besteed tot het houden eener tentoonstelling van door krijgsgevan genen vervaardigde voorwerpen van kunst en smaak, tot het aanmoedigen van de ar- beidzamen, het opwekken van de tragen, het beloonen van hen die fraai werk leveren en het bevorderen van kunstzin. Het succes der Tentoonstelling was zeer groot. sAla u dit schrijven ontvangt," zoo gaat de heer De YVitt voort, sis het Kerstfeest, en roept men luides Vrede op aarde." Even als ten vorigen jare zal dit klinken als eene bespotting. Toch meent ieder menscb een goed Christen te zijn, al zijn de handelin gen van Christenvolk en Christenvorsten of vorstinnen in flagranten stryd met de toe passing van de leer van naastenliefde. Maar Iaat ik my no niet daarin verdiepen laat ik u, namens de Krg. toewenschen een aangenaam Kerstfeest en een gelukkig Nieuw jaar. Mocht dit jaar ons weder terugzien in deD schoot dar onzen. Nogmaals onzen inni- gen, hartelijken dank. Met de meeste hoogachting, UEd. dw. dr. Yersélevvel de Witt Hamer Kap. H. V. C." Het dames-comité deelt tevens mede dat de eerstvolgende verzendingen voor de krijgs gevangenen naar St, Helena, Ceylon en Simon- stad en voor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangenen naar Kaapstad, 3 en 10 Januari van uit Amsterdam vertrokken. De goederen moeten gezonden worden onder het merk >M. C." met opgave van den inhoud aan de heeren De Vries en Co., De Ruyter- kade 100, Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het comité. De heer C. Rijsdijk, secretaris-penning- meester van het Zuid-Hollandsch comité voor de krijgsgevangenen heeft een brief gekregen van de heer De Witt Hamer, waarin de goede overkomst van het door het comité gezondene wordt gemeld. Daar dq, ruimte te beknopt was, heeft men besloten een nieuw schoollokaal le bouwen van bamboesriet. Er wordt gpklaagd, dat de tijd den gevan genen lang begint te vallen. Allerlei zaken kunnen nog, o zoo goed worden gebiuikt, schrijft de heer De W. H., zooals mansbroeken, wat atlassen, schoenen en tabak. Moge vooral hel rookend Nederland ook eens aan de ledige pijpen op St. Helena denken Van den consul-genei aal der Nederlanden heeft het perskantoor van het Algemeen Nederlandsch Verbond bericht ontvangen, dat de secretaris van het Indentiteits-Depar- tement van het Transvaalsche Roode Kruis te Pretoria hem heeft te kennen gegeven, dat het thans niet meer mogelijk is met de commando's der Republikeinen in vei bin ding te treden, zoodat het Idenliteits-Depar- tement geen berichten meer kan inwinnen omtrent het sneuvelen of het gewond raken van personen die bij de Boerenmachten stryden. Het perskantoor van het Algemeen Neder landsch Verbond heeft dringend behoefte aan betrouwbare gegevens omtrent het barbaar- sche optreden der Engeische soldaten in de beide Zuid-Afrikaansche Republieken. Ieder in den lande, die dergelijke gegevens in zijn bezit heeft, wordt, ter wille van het bevor deren van een duidelijk inzicht bij onze over- zeesche buren, vriendelijk verzocht deze bij zonderheden aan het perskantoor mede te deoien. Uit Johannesburg wordt aan de sN. R. C," geschreven: Den 26sten November is te Johannesburg een vergadering gehouden (met toestemming van den militairen gouverneur kolonel Mac kenzie) van Z. A. S. M.-personeel met 't doel om voeling té houden onder 'tzoo verbrok kelde non-activiteitspersoneel en door onder linge samenwerking elkaar te steunen. De bijeenkomst had plaats om 5.45 in de »Spes Bona"-schooi onder voorzitterschap van dr. Wiedeman. De heer Oudschans Dentz fungeerde als secretaris. Er werden unaniem de 3 volgende moties aangenomen la, De vergadering besluit geen discussie te voeren. 2o. Het personeel der Z. A. S. M. op 26 Nov. 1900 in de 3>Spes Boaa"-school te Johannesburg vergaderd, brengt zjjn dank toe aan de directie der Z. A. S. M. voor al 't geen zij tot dusver voor hen gedaan heeft en spreekt zich vol vertrouwen uit, dat de directie ook verder voor hen zal doen, wat slechts in lmar vermogen is. 3o. De vergadering stelt een commissie aan van 5 leden, vertegenwoordigende de ver schillende afdeelingen, wien zij 't be hartigen van haar belangen toeveitrouwt en opdraagt. De commissie is dadelijk aan 'twerk ge gaan en met do directie in communicatie getreden, omtrent hun toestand, die voor velen zorgwekkend is. Uitbetaling toch is gestaakt en voorschot op depositogelden wordt geweigerd door 't Nederlandsch Bijstands- fonds van medische hulp is men verstoken en groote armoede staat bij velen voor de deur. 't Is te hopen dat de Z. A.S. M. zich ook 't lot een weinig zal aantrekken van hen die in Zuid-Afrika zyn achtergebleven. Kommandant Giover Botha .vordt welclia hier te lande uit Napels verwacht. IIij is veigezeld van zijn secretaris en eenige Trans vaalsche dames met haar kinderen. Binnenkort komt ook kolonel Ricchiardi, van het uitlanders-koi ps, naar hier. BINNENLAND. Hofberichten. Voor het gala-bal hedenavond ten Ilove, strekken de uitnoodigingen zich uit tot dezelfde categoriën van gasten als op de Nieuwjaarsparty ten vorigen jare, nl. de leden der respectieve Huizen van Hare Ma jesteiten, het corps diplomatique, de hooge staatscollegién, de Munsters, de besturen van gewest en gemeente, de rechtelijke macht, schutterij, zeemacht en de landmacht, hootil- ambtenaren der Departementen, hooggeplaat ste Indische burgerlijke en militaire autori teiten en tal van particulieren, behoorende tot de uitgaande kringen der residentie. De versiering der zalen met planten ge schiedt ditmaal met de gewassen uit de pas gebouwde kweekkassen in den tuin van het Koninklijk Paleis. "Wegens den toestand van Z. K. H. den Groothertog zal er op deze soireé geen muziek uitgevoerd, noch gedanst worden. Huwelijk der Koningin. Naar men verneemt is door 12 heeren van den adelstand te 's-Gravenliage aan H. M. de Koningin aangeboden en door H. M. met erkentelijkheid aanvaard een eere-escorte tei begeleiding van hel Koninklijk Paar wanneei het zich in de bruidsdagen huiten het paleis begeeft. Den dag van het huwelyk van H. M. de Koningin zullen alle hoofden van Nedei land- sche gezantschappen in 't buitenland receptie moeten houden voor de in hun standplaats aanwezige Nederl, kolonie. Aan het Feestcomité te 's-Gravenhage, bij Ilr. Ms. huwelijk, is door de diiellantenver- eenigingen ïNieuwland", »St. Caecüia" (van den R. K. Volksbond) en sDoor Eendracht Bloeiend" (onderofficierengezelschap) welwil lende medewerking toegezegd bij de volks concerten en -feesten in verschillende zalen. Huwelijkswetten. In het antwoord der regeering op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer betoogt de minister o.a., dat een bijzondere bepaling om den minister van justitie het register van den burgerlijken stand over te geven niet noodig is, omdat de vei houding van dezen minister als ambtenaar van den burger lijken stand voor dit speciale geval tot de andere ambtenaren van den B. S. geheel gelijk zal zijn aan die van die ambtenaren onderling. Evengoed ais een ander ambtenaar vao den B. S. zal dus de minister de beschikking over het register hebben. Betreffende de quaestie of liet al of niet wenschelijk is den hertog tydens zijn eeht- vereeniging een jaarlijk-ch inkomen uit de staatskas te geven zegt de regeering, dat het door iiaar voorgestelde ontwerp niet piaema- luur is noch een uitbreiding van bij de Grond wet vastgestelde regelen ter zake van de uit gaven uit 's lands kas. De tegeering achtte haar voordracht in overeenstemming met de Grondwet, De minister is ook van meaning, dat er onderscheid behoort te worden gemaakt tus- schen het tijdperk gedurende hetwelk het huwelijk bestaat en dat hetwelk door ont binding daarvan kan volgen en hare uitwer king in de bepaling van het hierop betrekking hebbende artikel vindt. ïDe uitdrukking sDuitsch Staatsverband" is gekozen, doch bij nader inzien vindt ook de minister sontslag uit het staatsverband van Mecklenburg-Schvverin" wenschelijker. De bedoeling is, dat de wet in werking treedt op den dag van afkondiging, doch daar zonder nadere bepaling de wet alleen voor het toekomende zou werken en daarentegen beoogd wordt aan den Hertog het Nederlan derschap met de in deze wetsvoordracht daar aan gehechte gevolgen toe te kennen op den dag waarop Zyne Hoogheid uit het tegen woordig Staatsverband zal zijn ontslagen, is het noodig voorgekomen, opdat ook van een tijde lijk gemis van nationaliteit geen sprake kan zyn, de wet tot op dat tijdstip te doen terug werken. Mocht het ontslag verleend woiden vóór den dag der afkondiging, dan zal de wet niet geacht kunnen worden vóór dien dag in werking te zijn getreden, doch zullen alleen hare bepalingen, eerst vei bindend door de afkondiging, geacht worden van het ge noemd tijdstip al te hebben gegolden. Geneeskundige Raad van Zuid-Holland. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Jan. 1901 benoemd tot lid van den genees kundigen raad van Zuid-Holland dr. A. O. II. Tellegen te 's-Gravenhage en tot plaats vervangende leden dr.W, Nolens, hoogleeraar te Leidendr. P. M. S, Kros te 's-Graven- hngs; dr. B. E. Scheltema te Delft; dr. P. Langeveld te Sliedrecht; dr. W. H.M. Götte te 's-GravenhageW. II. J. Gantvoort apo theker te Rotterdam, dr. F. van der Feen, apotheker te Brielle. Ned. Ewartguldensverceniglng. II. M. de Koningin-Moeder heeft aan de Kwartgnldensvereeniging voor Ileideontgin- ning een gift van f 200 geschonken. Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 15 Jan. 1901 tot burgemeester der gemeenten Kuinre en Blankenham, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der gem. Buiksloot, J. E. Immink. Hoogloeraar Kiiimer is uit Den Haag naar Utrecht teruggekeerd van waar hij zich naar Mecklenburg begeeft tot voortzetting zyner voordrachten voor Hertog Hendrik. In den loop van den dag sliep de groot hertog van Saksen meermalen, 's Avonds zes uur was de tempeiatuur normaal, de pols zwak. De laatste nacht was rustig, er was geen kooits. De longontsteking is voorby, doch de lijder is zeer zwak en de toestand steeds nog zeer ernstig. De Minister van Ooi log heeft aan de Tweede Kamer toegezonden een uittreksel van de rapporten nopens de geoefendheid van de miliciens der lichting 1900. De gewone audiëntie van den ministei van financiën zal deze week niet plaats hebben. Men meldt ons uit Amsterdam Naar \vy uit goede bron vernemen, is op dit oogeubhk bij het Ministerie van Water- •4 sat, Handel eri Nijverheid een plan in be werking voor den aanleg van een geheel nieuw ondergrondsch telephoonnet, waai van de kosten geraamd woiden op drie en een half mitlioen gulden. De Minister moet het stellige voornemeD koesteren het daarheen te willen leiden, dat dit plan nog in dit jaar ten uitvoer wordt gelegd. Hr, Ms. gezantsclmpsiand te Londen, Baron Schimmelpenninck van der O'ye, is uit Den Haag naar zyn post teruggekeerd. De attaché, Jhr. Mr. van der Goes, wordt nu van zyn detacheering te Londen in Den Hang terug verwacht. De heer H. Howard, de Engeische gezant bij ons Hof, die geruimen lijd met verlof in Engeland was, is met zijn familie te 's-Gravenhage terug. De gezanten van Zweden en Noorwegen en Mexico zijn afgestapt aan het nilotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage, komende van Brussel. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flotillevaartuig Assahan onder bevel van den luitenant ter zee der le klasse F. E. baron Mulert, 1 dezer te Colombo aangekomen, Hr. Ms. Gelderland is heden van Suez vei trokken. Brieven en andere stukken voor de Ge 1 d e r- land zullen voortaan met elke daartoe be staande gelegenheid uit Nederland naar Baiavia worden verzonden. De Commissaris oer Koningin in Gelderland heeft in 1900 ruim 8000 bewijzen van Ne derlanderschap afgegeven ten behoeve van naar Duitschland vertrokken werklieden. In eene vergadering van crediteuren der N.-B. Bank, is met algemeene stemmer, de surséance aangenomen, terwijl de rechtbank de voorloopige surséance heelt verleend. Tot leden voor Nederland van het defini tieve bureau van den internationalen Socia- listenbond zijn gekozen de heeren Troelstra en van Kol. In Weststellingwerf is voor rekening der heeren Ten Cate te Almeloo en G. Bakker te Blesse met ontginning van woeste gronden aangevangen, waarmede 50 arbeiders werk vinden. STADSNIEUWS. Met ingang van 16 Januari a.s. is benoemd tot hoofdbesteller aan het postkantoor alhiei de heer L van der Have, assistent der pos terijen te Rotterdam. Daar liet laatste gedeelte van ons bericht van gistmen, betreffende de nieuwe bepaling bij den Telephoondienst niet geheel juist is, laten wij dit hieronder verbeterd volgen. Intercommunaal aangeslotenen, die bij den diiecteur van het telegraafkantoor geen waar borgsom voor het houden van telephonische hesprekken deponeerden, kunnen niettemin intercommunale gesprekken voeren, doch be talen, boven het tarief, 10.10 per gesprek, onverschillig of dit 3 min. of langer duurt en of het dringend is, dan wel de oproep geen gehoor ontvangt. De voor deze gesprekken verschuldigde bedragen worden perquitantie ingevorderd, door tusschenkomst der Poste rijen. In 1900 werden aan het Telegraafkantoor alhier behandeld 44393 telegrammen, als: Verzonden gewone telegr. 1783-7 Ontvangen t> 26454 Verz. en ontv. diensttelegr. 102 Totaal 44393 Telephonische gesprekken werden gehou den 16302, als: Uitgaande gesprekken 6340 Inkomende 9962 Totaal 16302 "Wy verwijzen naar de in dit nummer opgenomen annonce van de huishoudschool alhier, volgens welke nog eenige leerlingen aan den strijkcurcus kunnen deelnemen; tot dit-doel wende men zich tot de directrice mej. v, d. Ven alhier. Ten huize van den heer Jac. van Rhyn, broodbakker in liet Broersveldontstond hedenmorgen teötyj uur brand, doordien do vlam van een petroleumlichtje, zich op de een of andere wijze had medegedeeld aan het tafelkleed. De vrouw des huizes werd gelukkig wak ker en bemerkte nog bijtijds het gevaar, zoodat zij baar man en de knechts te hulp riep. die weldra er in slangden het vuur met zakken te dooven. liet vloei kleed, het tafelkleed en de tatel hebben in hoofdzaak van de vlammen en de petroleum geleden, waarvan de schade echter door assurantie is gedekt. Een vrij net gekleed heer van ongeveer 50 jaar, heeft hier by verschillende loge- menteu getracht eeu onderkomen te vinden, waarbij hij voorgaf te zyn belast met de aan planting van boomen langs despoot lijn Schie dam—Iloek van Holland. Werd er naai- hem geïnformeerd dan ver dween hij weder. Daar de man niet ruim in het geld bleek te zitten, is het mogelijk dat hij dezelfde prak tijken ook eldeis znl toepassen, zoodat men op zyn hoede dient te zijn. Gisteravond werden drie personen gesnapt die in een roeiboot zich bezig hielden met vissehen iu het verboden vischwater van de afgesloten naven der firma van Deventer Zn., aan de Hooidstraat. Een van hen w,st zich tijdig weg te maken doch de beide anderen werden geverbaliseerd. Hedenmorgen heeft een hond een kip doodgebeten die hij had gehaald uit het hok der weduwe Groenendaal aan de Hoofdstraat. Bij het laatst gehouden examen voor liet telegraafradicaal is o, a. geslaagd de heer G. J. E. Meijer, commies der posterijen alhier. 'Bevorderd tot agent van politie le klasse de agent van politie 2e klasse P. Hoorweg. 'Tot agent van politie 3e klasse is* be noemd A. Groeneveld, woonachtig te Nieuw- Heivoet gewezen militair van het O.-I. leger. 'In het departement Vlaardingen der maat schappij uTot Nut van 't Algemeen", zal morgen, Vrydag 4 dezer, des avonds te 8 uren, in de zaai ^Harmonie" ah spreker optreden de heer G. W. Heesen, van Leeuw arden inet het onderwerpjDe goede, oude tijd' 'Gisterenavond te 9'A uur werd er in de nabijheid un het politiebureau alhier een schot gelost, en bleek na onderzoek dat J. K. zich schuil hield tegen de kerk. Op de vraag van een aaent van politie, of hij dahscliot griost had, gaf hy" een be vestigend antwoord en zei dat hij het gedaan had met de bedoeling zich van 't leven te berooven. In de wacht gebracht weid op hem be vonden een revolver, geladen met 4scherpe patronen, benevens een doosje met denzelfden inhoud. Men vermoedt, dat de man zich het ontslag op vei zoek uit do suikerfabriek zoo danig aantiekt, dat hij in zijn geestvermo gens gekrenkt is, zoodat zeer waarschijnlijk een opname in een zenuwgesticht nuodig zal zyn. Nader meldt men ons dal genoemde K. hedenmiddag onder politiegeleid naar het St. Jorisgestichl te Delft is overgebracht. Kunst eu Wetenschap. II. M. de Koningin en Z. II. Hertog Hendrik hebben den heer N. A. Bouwman, Directeur der Kon. Mil, Kapel, dank doen betuigen voor het door hem gecomponeerd muziek- weik: Verlovings-Hülde. R echtzaken. De Hangsche rechtbank heeft heden den burgemeester der residentie in alle opzichten vtijgesproken van de hem ten laste gelegde beleediging van den heer Van Schermbeek, zoodat ook de civiele actie daardoor is ver vallen. De bekende Pieter van Bysterveld, door den kantonrechter te Rotterdam veroordeeld tot 4 maal 14 dagen hechtenis wegens het onbevoegd en zonder noodzaak uitoefenen der geneeskunde, heeft, zooals bekend, hooger beioep aangeteekend. Ook de ambtenaar van het O. M. is echter van liet vonnis in hooger beroep gekomen. De eisch toch was 4 maal 2 maanden hech tenis. Kerk en School. Tot leeraar in de klassieke talen aan het gymnasium te Haarlem is benoemd dr. J. J. G. Vuitheirn te Leiden. SPORT. Ui feesten te Zeeuwarden, De 3-daagsche groote ysfeesten, ter gele genheid van het 50 jarig bestaan der Ver eeniging jde IJsclub" zijn thans definitief vastgesteld op Zondag 6, Maandag 7 en Dins dag 8 Januari. Zondag 6 Jan. matinee, ringsteken, 'savonds concert vaiië, harmonie. Maandag 7 Ilardryder'y. 32 der besto uit- genoodigde rijders op de korte baan, 's avonds bal Harmonie. Dinsdag 8 Schoonryden. (Dames, heeren, dames en heeren) en wedstrijden op de lange baan om het kampioenschap van Ne derland. 's Avonds groot avondfeest Har monie. F Maandagavond heeft in de Folies-Bergère de match HackenschmidtConstant le Bou cher plaats gehad. Om 1 uur was de stryd r -yi wnrr; ^M-rim.mi' »nr—ww>—mé 1 i i

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2