54"" Jaargang- Dinsdag 8 Januari 1901. SCHULDEN ïMo.10440 Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BUITENLAND Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 1.25. Franco post fl. 1.65., Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen lO cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur het bureau bezorgd zijn. Prijs der Advertentiën: Van ,16 regels fl. 0.92 iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Meina advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Bureau Botcrstraat 68. latere. Telefoon No. 123. Te Hammonia werden vee en wagens buit gemaakt en 28 man gevangen genomen. Het kanonvuur staat geen oogenblik stil. Ficks- burg is geheel verlaten. Volgens een telegram aan de rEvening Slandard", zijn alle Engelschen,* door de Boeren den 29en December bij Helvetia ge vangen genomen, in vrijheid gesteld. Bericht wordt, dat een aantal Itaapsche Afrikaanders een paar dagen geleden in 't geheim van de Westelijke districten naar het Noorden trokken; waarschynlyk om zich to voegen bij de invallers. Volgens onbevestigde Kaffer-berichten trok een troep, honderd man sterk, door het Clan William district, zich bewegende in de rich ting naar Malmesbury. Het is onzeker o' het Boeren of Kaap- kolonisten zijn. Ziedaar alles wat in twee dagen over den toestand in de Kaapkolonie gemeld wordt. Heel veel wijzer worden wij er niet door. Te Londen loopt het gerucht dat de Boeren nu op 25 mijlen afstand van Fraserburg zyn i gekomen. Dat de toestand in de Kaapkolonie echter I verre van rooskleurig is voor de Engelschen blijkt uit liet volgende uit Kaapstad gezon den telegram I De minister-president en Sir Alfred Mil tier hielden hedenmorgen een lange confe rentie, waarvan het resultaat was dat een buitengewone zitting van den Raad werd bijeengeroepen. Een belangrijke kennisgeving I is te verwachten. Het totaal der Brilsche verliezen in den Zuidafrikaanschen oorlog bedraagt, naar luid van officieele opgaven, op dit oogenblik 51,689, waarvan 2249 officieren. Daaronder zyn natuurlijk een groot aantal zieken en gewonden, die wel kunneu herstellen, maar toch blijft na aftrek van deze het zeer aan- I zienlijk totaal van 14,880 man over, die voor altijd voor het Britsche leger verloren zijn. Onder deze laatsten zijn 1570 invalieden, die ongeschikt zijn voor den dienst, 604 officieren en 11,554 man, die in den strijd sneuvelden, 456 man die aan ziekte overleden en nog 7 officieren eu 898 man, die in krijgsgevangenschap zijn. Wij deelden dezer dagen mede, dat een vredes-comité rich had samengesteld, ten einde in overleg niet Lord Kitchener slappen te doen bij de Boeren te velde, om hen over te liulen de wapenen neer te leggen. Van iemand, die jarenlang in Zuid-Atiika woonde, vernam de sTelegraaf'het volgende: Het lid Rensburg is Hendrik van Rensburg, lid van den Eersten Volksraad voor liet district Heidelberg, voorzitter von de zooge naamde »Burgerwagt". Hij werd door de patriotten nooit erg vertrouwd, W. Steyn was lid van den Eersten Volksraad voor het district Utrecht en zeer anti-ICrugersgezind. Nooit beeft oeze zegsman gehoord, dat zij eenig werkdadig aandeel aan den oorlog heb ben genomen. Zeederbcrg was nooit generaal. Hij was waarnemend vuldkornet van Pretoria en voor den oorlog ondernemer van den postkoets- dienst in Noord-Tiansvaal en Rhodesië. De Koek is zekere Meyer de Kok, sedert jaren woonachtig te Belfast, een soort agent of zaakwaarnemer. Hij was eenigen lijd on der het Lijdenburg-commando te velde, maar uit St. Petersburg, dab men daar liefc sluiten van een Rus si scli-CM neesché overeenkomst betreffende 'de tijdelijke bezetting van de provincie Tong Hoen, in Mbwlsjoerijie, dooi de Russen, bevestigt. Li-Koeng-Gbang is weer ingestort en titans ernstig ziek. Aangifte voor «lc belasting op dc honden. BUROEMEESTER EN WETHOUDERS na Schiedam, brengen de ingezetenen onder de aandacht, dat ingevolge liet bepaalde bij de verordening tolheffing eener belasting op de honden, van 4 December 1873' ieder ingezetene, die éen of meer bonden houdt' daarvan aangifte rnoet doen bij den gcmcente-ont" vanger, vóór den lijden Januari van ieder jaar. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7dcn Januari 1901. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG. De secretaris, G. J. BISSCHOP. H. M. de Koningin-M'oeder heeft aan het hoofdbestuur der Ned'. Zu'id-Afrikaansché Vereeniging ten bewijze barer belangstelling in het werk der vereeniging en tob sterking van het fonds tot. leniging van de rampen des oorlogs een som van f '100 doeii toeko men. Het dames-comitd te Middelburg heeft als nog ontvangen voor de vrouwen en kinderen der krijgsgevangen Boeren f 824.02. Verder kreeg het comité allerlei kleeding- stukken. Voor de Boerenkrygsgevangenen te St. He lena en Ceylon werd ontvangen f98 alsook kleedingstukken, tabak, sigaren, schoolboe ken, lectuur enz. Het totale bedrag der tot dusver ingekomen gelden is 17922.76. Voor alle gaven betuigt het comité zyn harielijkeu dank. Te Zwolle en Goiinctiem vormden zich sub- comité's tot het inzamelen en verzenden naar Amsterdam vaD golden en goederen. De kleederen voor de vrouwen en kinderen door mevrouw Waszklewics aangevraagd, worden door het Middelb. comité naar Kaap stad gezonden. Hel comité bericht tevens, dat liet gaarne meerdere goederen en geldelijke giften voor do vrouwen en kinderen der gev. Boeren en voor de krijgsgev. te Simonstad, St. Helena en Ceylon in ontvangst neemt. Vooral ont vangt het gaarue goederen voor de krijgsgev. te Ceyloo, die blijkens een schrijven van de- heeren dr. G. van Houtum, P. Postma en P.St. Roux 8 December door het comité ontvan gen, nbyna allen zeer .behoeftig zijn." Gevraagd worden voor de krijgsgev. aldaar: tabak, pijpen, sporthemden, havermout, vuur- houtjes, eu schoolboeken voor lager en meer uitgebreid lager onderwys, beginselen van Engelsch, Fransclt en Duitscli, en bijbels, psalm- en gezangboeken. Voor de krijgsgev. te St. Helena worden gevraagd: tabak, kleereo, ondergoed en bovengoed, conserven, sigaren, postpapier, inkt, muziek voor viool en voor mannenkoor, een goede viool en een alt-viool. Het comité ontving tevens 15 Dec. en 4 Januari brieven i van Mevrouw KoopmansDe Wet waarin opnieuw dringend gevraagd wordt om kleeren etc. voor nde vrouwen en kinderen." Verder vraagt mevr. Koopmanswollen of katoenen kousen, liefst zwart, 3 grootten, katoenen hemden, nachtjaponnen, pantalons voor vrouwen, hand- en zakdoeken, lakens, sloopen enz. Mevrouw Koopmans verzoekt tevens dringend goederen en versnaperingen ctc. voor de krijgsgevangenen te Simonstad en te Greenpoint, vooral voor de zieken aldaar. Het comité, gaarne deze goederen vragende, bericht dat de eerstvolgeude zendingen naar Kaapstad, Ceylon en St. Helena 10 en 17 Januari van uit Amsterdam vertrekken. Alle goederen gelieve men onder bet merk M. C., Algemeen «certtlch». SCHIEDAM, 7 Jan. 1901. Xluld-Afrlka. Van het oorlogsterrein. Een telegram van Lord Kitchener, 4 Jan. uit Pretoria verzonden, luidtDe Westelijke afdeeling schynt naar Calvinia op te rukken. De Oostelijke troep schynt in kleine afdee- liDgen te zyn opgelost. Éen nieuw troepje trok gisteren de Oranje rivier over, ten Westen van Aliwal-Noord. De Boeren verschenen weder op den spoorweg in de nabijheid van Rhenosler, doch het is niet zekér of De Wet bij ben is. Een curieus telegram, dat van Kitchener. sHtit schijnt, het is niet zeker". Een aardige terminologie om de menschen, die naar nieuws verlangen op de hoogte te brengen. »Het schijnt" dat generaal Kitchener niets weet. 't Is nu bijna een jaar, dat liet gcheele Engehclie leger de Wet najuagl, reeds we ken, dat Knox met de Wet in contact is, en nu weet in eens de hooldaanvoerder niet waar de Vrijstnatsche generaal is. Daar bij twi,jfelt of de Wet ion Noorden van Kroon stad i-, is er wel reden om te gelooven dal bij zich daar ergens bevindt, gereed om nog eens de verbindingslijnen van Kitchener met den Vrijstaat en de Kaapkolonie af te snijden en ziclt van levensmiddelen en munitie te voorzien, ten koste van eenige Engelsclie de tachementen. Tussclien de regels door van de zeer zeld zame en verwarde telegrammen uit de Trans vaal kan men nog lezen, dat de Engelschen na den Z. O. hoek van den Vrystaat ont ruimd te hebben, nu ook een gedeelte ten O. van Basutoland hebben moeten ontruimen daar gebrek aan levensmiddeleu door den inval in de Kanpkolonio en het telkens op breken der spoorwegen zich ook aan die zijde sterk doen gevoelen. Generaal Knox die nog altijd De Wet ach tervolgt, zonder echter te weten waar deze zich bevindt, heeft zijn leger in drie korpsen gesplitst.. Het eerste marcheert over Ham monia, liet tweede over Commando-nek en het derde over Wolmaians Hoek. fieiocngdc Medcdccllngen. Dte prins en de prinses van Wales zullen een bezoek brengen aan Dublin. Volgens de „Birmingham Post" heeft pre sident Loubet aan Sir Ediimmd Monson, den Rritsohcn gezant te Parijs, den wenschi te kennen gegeven om door koningin Victoria te worden ontvangen bijl gelegenheid van haar bezoek aan liet Zuiden van Frankrijk. De commissie die -benoemd is voor boton derzoek naar de noddzaikelijilce administratie ve hervormingen in bet Loiiidensabe departe ment van oorlog, zal Dinsdag met baar ar beid aanvangen. De bewoners van Nc-w-Fouudlan d bobben de keizerlijke regeering te Londen niet met manschappen in Zuid-Afrika, geholpen, maai de regeering van Nev-Foundl an d nam een voorstel aan om den modus vivendi met Frankrijk te hernieuwen. Volgons berichten van de „Times" zal Engeland editor het vol gend jaar ook die intellectueele hulp missen. Thans heeft men ter sprake gebracht niet liet reehit om op de luist van Néw-Found- lanld te visschen, dat volgens Chamberlain zelf .onbetwistbaar is, maai- liet recht van Frankrijk op de kust zelf, op de „treaty" of de oude massieve poort, die nog uit de veertiende eeuw stamde, door wae, zag men Weyer's aardig in kodden baksteen opgetrok ken, nieuwe woonhuis, adhtc-r het sierlijke smeedijzeren hek liggen. Daarachter lag het kolossale fabrieksgebouw, eerst voor tien ja ren gebouwd1. De streek .was vlak en eentonig; zoo vel de blik strekte, zag men niets dan suiikér- bietvelden. Reeds sedert heb begin der eeuw- had de beetiworteltcclt zich hier te lande krachtig ontwikkeld en Maagdenburg, de naastbiji-iggende groote stad, was de hoofd markt voor dit artikel geworden. Tot voor ongeveer tien jaar werden ook de Rooh.liteer bicten te Maagdenburg verkocht, totdat Achim's vader- het eens op een dag, deels uit- gemakzucht .in den zin kreeg, zijn gezamen lijke velden aan den voormaligen opzichter "Wever te verpachten. Wat kon het den ouden Rochhtz schelen, da.t h.ij! daarmede alle winst uit de handen gafHijl wilde met die joden ook met de eluistenen die zijn ihtiis bestormden als liet oogsttijd word, niets te doen hebben. Nu liad- de vroegere oprichter Weyer hier zelf een fabriek opge- I richt, aanvankelijk met geleend gold; later, na eenige goéde j.aron, kon hij! het vil-la-aeh- t'ige woonhuis laten zetten liij ging nu door voor een man, die in goede omsta.n'dllg- h-cden verkeerde. Eli daartoe hadden die .paar duizend marie uit de Roehlitzer kas, den grondslag gelegd), dataelfd'o geld, dat -AJchim nu zoo hard noodig liad. De vader wel is waar,"de oude Rocliïitz had indertijd' het geld goed kunnen missende eisolfën waren in verhouding bescheidener en de be- I langen van zijp huis werdén goed behartigd. zoon dee huizes maar niet wilde leeren voor zich zelf te zorgen. De heer von Golbz bewoonde een breed huis, vau één verdieping hoog, zooals men die in de hoofdstraten van afgelegen dorpjes vindtzonder opschik of stijl-, maar ruim en aan een aardig tuintje grenzend, welk6 ou'derwetsche, vriendelijke haag gedeeltelijk aan de zijstraat uitkwam. Achter deze meidoornhaag klonk nu plot seling een stem, die AWh'im von Rocliïitz het bloed naar het hart deed vloeien naar het hart en dan weer naar de wangen. Waidine lachte 1 Eiu de hartstocht, door den rouiw tij delijk onderdrukt, bruiste in den jongen man op. Zijn polsen klopten. O, mijn God, wat had hij dit meisje- hef, tot tvaanzinnig- wordens toe, hoe verlangde hiij) naar haar, met zijn geheele ziel, met al zijln zinnen Hij was echter modem genoeg om tot ridh- zelf te zeggen, dat hijl gek was. Zijn verstan dige lieden ooit zoo verliefd? Hij kende de motaal van zijn stand- zeer goed, de moraal, voor welke slechts twee wegen open ston den: óf een meisje, dat men op liet juiste oogenblik zonder bijzondere offers weer kwijt kon raken een liefje óf een geld huwelijk. Maar zijn hart was sterker dan de aangeleerde wijsheid. Hij: beminde de sdhoone Waidine, dit beeldsch'oone, straatarme meis je, dat toch vereerd wilde zijp als een prin ses. Ja, zelfs zijn goede, overleden vader had' de verliefdheid van rijn zoon begrepen. „Jongen," zeide hijl, „wees verstandig! Je richt ie door dit huwelijk ten gronde! Je -liébt geld noodig, nog eens gold." Hoe, kwam er niet op aan, Waidine von Goltz moest de zijne worden. Hij wilde zui- Dat wa6 in den laatsten tijd anders gewor den, Achim's kosllbare luitenantstijjd had daar niet weinig toe bijgedragen. De Weyersche fabriek was, zooals reeds ge zegd, snel tot bloei gekomen. Wel is waar stond ze op 't oogenblik stil-; men had een massa" vreemde arbeiders moeten ontslaan. Mislukte oogsten, te groote speculaties naai de werkelijke opbrengst en vóór alle3, de te vlugge aanschaffing van nieuwe, zeer dure machines, zouden daarvan de redén zijn. Maar Weyer had iets tot stand gebracht, dat was zeker. Onder de vele, onverschillige, gedach- tenlooze oprichters was er ten minste één die zijn vak verstond. „Maar," zoo dacht Acliim op zijn weg door het stadje, „was de-ze han delszaak dan ook niet te leeren? Kan men er op deze wijizo weer niet bovenop komen? God wat die Weyer kan Opeens waren al deze heldere gedachten weggevaagd. Acliim ging over de markt, eu sloeg den lioefc om die door het huis van de von C-ol-tzen gevornid1 werd. De burgemeester van Mandburg, do héér Ewald von Ge-lta, was een gepensioneerd' ka pitein, een man van de oude school, die het niet tot majoor had- kunnen brengen. Mén -had hem 'hier tot burgemeester benoemd, daar een kleine, nabijjgelegen badplaats, waar zich een groote kazerne bevond, tot het stadsbestuur behoorde. Zeer tegen rijn zin leidde do «enigszins hoogmoedige man dit bescheiden bestaan, dat niettegen staande 'liet -officicrepensioen, en de rente van het vermogen zijner vrouw (dat tot 'Ijorgstelling gediend had) en het burgemees- terstrakteniciit van 2-200 Mark bijna arme lijk genoemd kon worden; vooral d'aar de ni-g zijn, zich schikken, iets beginnen, waar geld mede te verdienen was. Reeds keek hij door de haag. Dat was 011- kiesch, maar liij, kon niet anders, want nog altijd lachte Waidine. Hoe kon zij! lachen, terwijl hij; in rouw was? Ach, zij was zoo mooi, zoo jong een kleine koningin. Zij kegelde met de jeiuiesse dorée van Mans- burg; een paar student-en, die vacantie had den. Paid Weyer was niet in hun midden. Hier, van uit zijn schuilhoek, bemerkte Acliim nog slechts een of ander klein gansje uit de stad, een dochtertje van een der no tabelen, dat men naast Waidine eigenlijk in 't geheel niet opmerkte. Ach! Waidine! zij had een verschoten, ouderwetsch rose ba tist kleedje aan, zooals het armste naaister tje te Berlijfi niet gedragen zou hebben; dan droeg zij een fhtweeJ'en haarstrik, lie- men nergens meer zag. En toch en toch zelfs te Berlijn, ook in dit kostuum, zou het meisje overal opgevallen zijn door haar schoonheid. Een wonderschoon gezicht met een fijn, gebogen adelaarsneusje, met zeld zaam dacht bij- elkaar staande groote, grijize oogen, met een belachelijk klein mondje; dan had zij' 'nprachtige n bl-os en wonderlijk- blond baar 1 En hoe bewoog zij' zich, hoe gaf zij zich, hoe speelde zij met deze domme jongens, die ze nauwelijks daarbij: aankeek. Slechts voor haar eigen genoegen. Zij- wierp juist den bal, en sprong bevallig terug; haar lage schoentjes waren gelapt arm, be klagenswaardig prinsesje! {Wordt vervolgd Roman van F. VON KAPiFFESSElNiTHER. Achim lachte; dc zaak liet ricihj dus nog j niet dreigend aanzien. „Drie jaar nog, denk je? Niu in dlion tus- seheutijld kunnen wij- eerst nog eens over leggen. Maar denk aan jo goeden naam „Zend me toch weg, Acliim, als je denkt, dat ik je zal conipronrittceren!" Weer staarde Aohim haar verschrikt aan. „Liselotte om Godswil! Je blijft natuurlijk liier, moet hier blijwen waar denk je aan?" „'Nu, wees dan ook verstandig eu maak geen grappen." Dat was een verschrikkelijk meisje. Hoe had pap haar zoo op kunnen laten groeien? Ach., 'het was moeilijk, de heer des huizes te rijn. Dïutr Louise's geheimrinniige liefdes roman, en hier Lise-lotto's modern-verstan dig hwvölijteprogramma hoe moest hij 'daarin handelen 1 Zijn hart stemde ,voor ver draagzaamheid' en toegevendheid. Misschien was er aan die zaken niets te veranderen. Maar aan den anderen kant, was liet niet als broeder zijtn plicht, op te komen tegen die openlijke dwaasheden? Maar biji dit alles werd het tijd. om naar Weyer to gaan, er bleef niets anders o-ver. 'De wiissel verviel morgen. Langzaam wandelde hij naar het stadje, dab men door moest gaan óm bijl de bezit tingen van Weyer to k-omen. Éérst als men

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1