PREMMT KROGER IN EPROPA. Jaargang. Zaterdag 12 Januari 1901. No. 10444 SCHULDEN. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25, Franco per post fl. 1.05. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Starean s Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92; iedere iegel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleimm achoerfentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inierc, Telefoon No. 123. BUITENLAND, Algemeen mncicht. SCHIEDAM, 11 Jan. 1901. Suld-Alrlka. Van bet oorlogsterrein. De ontzaggelijke uitgestrektheid van het oorlogstooneel levert een buitengewone ver scheidenheid. Nu komen uit Transvaal de echo's van kanonnen en geweervuur. In de eerste plaats dan het groote gevecht tusschen Belfast, Wildfontein, Pcya en Helvetia, waar generaal Lyttelton 29 December j„i. 300 man verloor. Het gevecht, waarover gisteravond de telegrammen iels meldden had plaats op een gedeelte vau den spoorweg PretoriaKomatipooitenis volgens Kitchener geëindigd met het terugtrekken der Boeren, die echter eerst den vyand een verlies van 83 dooden en gewonden toebracht. Dit getal zal binnenkort wel verhoogd worden. Ook wanneer de Boeren hebben moeten terugtrekken (wat nog niet zeker is), dan behoeven onze lezers dit feit toch niet als een echec voor de heldhaftige Transvalere, le beschouwen. Hot doel van Botha is (en daar kan niet genoeg nadtuk op gelegd wor den) de helft van Kitchener's leger vast te houden in Ti ansvaal, terwijl de Wet de andere helft in dsn Vrijstaat immobiliseert, om zoo aan hen, die de Kaapkolonie binnengevallen zijn, vrij spel te geven. Hij moet dat doe! nu bereiken door plotselinge en hevige aan vallen, om zelfs wanneer hij moet wijken, den volgenden dag weder te verschijnen. Het is dus voor Kitchener onmogelijk om zijn slrjjdmacht in de Republieken ten voor- deele der Kaapkolonie met één man te ver minderen, zoolang zij blootstaan aan aan vallen als die van Botha. Integendeel, de verliezen moeten worden aangevuld. Dezelfde opmerking geldt voor het gevecht bjj Krugers- dorp, tusschen Pietoiia en .lohannebbnig. Het bewij«t, dat de goud mijnstreek altijd nog bedieigd wordt, heden zoowel ais gisteren; wat dan ook de buitengewone verdedigings maatregelen voor Johannesburg wettigt. En tei wijl de Boeren zich zoo onvermoeid betoonen in de Noordelijke Republiek zoowel als in de Zuidelijke (waaruit geen berichten komen, oogenschijnlgk omdat de troppeu van generaal de Wet de verbindingslijnen van Kitchener gestoord hebben) gaat het in de Kaapkolonie steeds voorwaarts. Ook daar lijkt alles op een gueiilla: kleine Engelsche posten worden aangevallen en ontwapend convooien en postwagens opgehouden in streken waar geen spoorwegen zijn; vee buitgemaakt en tele graaflijnen doorgesneden. Komt zoo iets ter oore der Engelschen, dan wordt een macht uitgezonden, maar dan is het: xpoppetje gezien, kastje dicht" zooals een gisteravond medegedeeld telegram ook bewijst. En men kan niettegenstaande de schaarschte van berichten met gerustheid zeggeD dat de Hollanders zich in massa's met hun stamge- nooten vereenigen en dat de paniek in Kaap stad heerscht. Het bericht dat er zelfs m - die stad verschansingen worden opgeworpen bewyst dit voldoende, evenals de smeekbede, die liet door Kichtener uilgevonden Vredes- comitë gericht heelt tot de Hollanders om geen hulp te veileeuen aan de binnengeval lenen. Roman van F. VON KAPEFESSEiNiïHsEiR. In het kort de algemeene toestand laat zich voor Engeland hoe langer hoe somberder aanzien en men kan het als een wanhoops daad beschouwen, dat nu ten tweede male het garnizoen Gibraltar verminderd wordt, om de troepen van Zuid-Afrika te versterken. Indien de skousebandridder", die nu voor de militaire aangelegenheden vap het geheele Rijk aansprakelijk is, niet oppast, zullen spoe dig alle garnizoenen zoowel aan de Middel- landsche zee als in het Vereenigd Koninkrijk zelf ontbloot zijn van verdedigers. 't Is wel de laatste troef, die Engeland uitspeelt. Indien er morgen een conflict mocht ontstaan tusschen een groote Europeesche of Aziatische mogendheid en Engeland, dan zou het zich in den ergsten toestand bevinden, dien men zich denken kan. Het is verwonderlijk, dat zijn staatslieden aan zulk een mogelijkheid niet denken en niet overwegen, dal de huidige niet-interveutie wei eens de voorbode zou kunnen zijn van een doodelijken slag, dien men het wenscht toe te brengen. In verband hiermede schijnt ons niet on belangrijk het volgende bericht van de nFrank- furter Zeitung": sEen geheele Russische divisie zal woiden gebracht naar de grenzen van Afghanistan, hoewel de geheele grens reeds met troepen bezet is. De minister van oorlog wil gereed zijn op iedere eventualiteit om deor te dringen in Afghanistan dat door Engeland lesehermd wordl), in het geval Jat de toestand in Zuid-Afrika nog verwikkelde*' zou worden zooals de inval der Boeren doet verwachten, Een telegram meldt, dat de strydende Boeren te Christiana (uiterste Westen van Transvaal) verschenen zijn en het garnizoen lastig vallen. Een weinig Noordelijker is generaal Douglas die onder Methuen diende, ernstig ziek ge worden hij wordt naar Engeland terugge zonden, dooi kolonel Kekewich (kolonel Kik- vorsch zeggen de Boeren) opgevolgd, die Kimberley zoo dapper verdedigd heeft. Een telegram uit Durban meldt, dat be richten van sde Rand" aantoonen, dat de stad Johannesburg doodscher is dan zij het ooit sedert het begin der vijandelijkheden geweest is. lederen dag worden ongeregelde troepen naar sde Rand" gezonden en men neemt haastige maatregelen om de lieve goudmijntjes" te beschermen. Lotd Kitchener heeft de zending \an twee escadrons bes eden fuseliers toegestaan, die jehaald zijn van andere punten van bet oorlogstereem om de goudslreek te ver dedigen. Men heeft van Durban 300 man en 1 officieren van het Indisch regiment naar Pietermaritzbui'g gezonden. Men vermoedt dat ze eerstdaags naar Transvaal zullen vertrekken. 800 man van hetzelfde regiment zjjn gereed in den loop van deze maand te vertrekken. De officieele verliezenlijst toont aan, dat het gevecht bij Nauwpoort in Transvaal, op den 5en dezer, tusschen Babington en de la Rey bloediger is geweest dan Kitchener het eerst voorsteldeaan den Engelschen kant zjjn toen gesneuveld 2 officieren en 11 min deren, gewond 2 officieren en 31 minderen, en velen gevaarlijk, Zelfs in de kringen van het ministerie van oorlog, zoo seint de Londensch correspondent van de »Rhein-Wéstfalische Ztg.", erkent 10) „Zelcer, vader, m'en Iran er van leven. Geen mensch zal dat tegenspreken. Ik heib oolc slechts twintig Mark voor mijn kamen benevens ontbijt, vijf en twintig vooi het middagmaal, twintig voor liet avondeten cna twintig voor d'e vvasoh, voor laarzen, ldecde- ren etc., gemiddeld uitgegeven. Toen bleven er vijftien Mank o-ver voor „diversen" waartoe ook eigenlijk wel behoort, Wat i!k voor studie-doeleinden noodig heb." ;,Dab kan nooit vijftig pfenmgen per dag ibedragen,hield dei vader vol. Hij' kon zich zeor goed. den tijd herinneren, waarin, hij geduromto de geheele week slechte vijftig pfennigen voor „diversen." uitgaf. ,(Het is niet genoeg, vader," vertekende Paul eenvoudig, bijna smeeikfeiid, „heb is werkelijk niet genoeg." „In alle geval," riep Weyer toornig uit, „is hot genoeg voor een matig, eenvoudig, verstandig mensch, zooals je broeder is, niet voor een Met opgeheven handen onderbrak Paul smeclteud' den toornigen man, om een nieuw scheldwoord te weerhouden. „Spreek dab Woord! niet uit, vader, le zaak wordt er niet beter door. Voor geen schooier, wilde u zeggen. Maar -dab ben ik niet. Ik heb slechts van het leven genoten, zooals ik dacht, dat het me toekrcvaan, dat hot met mijn toekomstige positie overeen kwam. Misschien zoo nu en dan iets meer Maai" niet veel, vader, we-ikelijk niet. Ik Iben ééns in de week naar den sohouwlburg gegaan, heb Zondag's een uitstapje gemaakt, i!k heb schaatsen gereden, geturnd en danst; ik verkeerde ook in families, moest dikwijle fooitjes geven, had af en toe een nieuws das, een lbouqnetje, ja ook wel eens een rijtuig noodig. Ik (behoorde tot een stu- denten-vereemging. Kroeg geloopen heb ik eigenlijk niet, daar heb ik geen lust in! maar af en toe een glas bier dat ds wel voorgekomen. En voor dit alles Waren de vijftig pfennigen, die mijl dagelijks voor di versen restten, lang niet genoeg. Hier li'öbt Ui mijn Iheele zondenregister." „En waarvan heib je dit alles betaald „Ik hefb schulden gemaakt, vader, schul den op mijn eigen naalm, die ik hoop af te lossen, wanneer lis eenmaal op eigen beenon sta Maar ik geef toe, men gaf me crediel, omdat u mijn vader rijt, Hot .geld Was duur on zoo bon ik, mot nnjii toch matige mbgae ven, bijna twee duizend Ölailk1 schuldig ge werden." Paul zalf schrikte over de uitwerking zijher wooiden. iD'eze anders zoo koele, 'kalme va der ach, plotseling begreep de jonge man lioo na het gezag over zijn zoons den vaden aan 't hart lag' Misschien was dit ook de sleutel tot zijin karakter. Zijtn vader beaam de onbewust dit vermoeden, toen hij met on geleende, moeilijk (bedwongen heftigheid! los barstte „Dab is schandelijk! laag! He had minder dan jij), Paul, veel, veel minderIk had niets in 't geheel geen zakgeld. Op jouw leef- men nu dat generaal Knox het spoor van de Wet geheel en al kwyt is. De berichten van Kitchener geven op dit stuk geen ophelde ring, terwyl de kleine gevechten die Knox in de laatste dagen gehad heeft, vermoede lijk met enkele afdeelingen Boeren zyn gele verd, die de Wet tot verheimelijking van zijn nieuwe krijgsverrichtingen heeft achter gelaten. Britsche rapportgangers die van Buit fontein naar Brandfort moesteö gaan, zijn in eerstgenoemde plaats teruggekeerd daar in den omtrek Boeren rondzwerven. Een Britsch detachement dat op een commando van Ba- denhorst stiet, maakte een paar karren en paaiden buit. V 'De gewoonlijk goedingeliohte correspon dent van de „Mhgdeiburgisrihe Zeibumg" te Londen geeft, op grond vaon berichten uit Kaapstad, het volgende overzicht van den toestand in de Kaapkolonie. De Boeren rukken gestadig op. Hos lan ger hoe meer Kapenaars sluiten zich, bij hen aan of steunen ben. Da westelijke 'kolonne heeft Clan William bezet. Het versterkte korps onder Her-zog trekt van den kant van Sutherland op Ceres aan, waar hij' zich zal vereenigen met de westelijke afdeeling om gemeenschappelijk naar Kaapstad op te luk ken. De Wet is vermoedelijk van liet Noor den onderweg en leidt de krijgsverniohtin- gen. Een later bericht behelst dat verscheide ne afdeelingen Boeren, van de Westelijke ko lonne evenwijdig met den spoorweg optrek ken, (blijkbaar om den spoorweg in heb Hex- rivi-engelbeagte te vernieten. Ei- worden En gelsche troepen gezonden naar het bedreig de punt. Men verzekert dat Kitchener zdj'n verzoek om nieuwe versterkingen m een vertrouwe lijk rapport heeft toegelicht, waarin hij zegt dat de hoop op do vorming van groote vrij willigerskorpsen in Zuid-Afnkai zich niet schijnt te verwezenlijken. Dö poging om to Johannesburg een korps van 500 man te lichten, is gehe<$!%aislukt; er hébben zich slechts menschenTvan zeer twijfelachtig ge halte aangemeld, die een soldlij van ten min ste een pond pea- dag verlangden. Ook in de Kaapkolonie kunnen geen korpsen gevormd worden, omdat do 'bruikbare manschappen reed® voor Baden-Powell's politiekorps rijn aangeworven. Do oproeping van do militie zou gevaarlijk zijn, omdat men Zoodoende veio elementen die met de Boeren sympa- thiseeren, zou wapenen. Te Worcester is cte vorspiel ding van „Ons Land" en „andere disloyale ti|dsdrriftea" verboden. V De „Pebit Bleu" heeft een interview ge had met iemand uit de) omgeving van presi dent Kiuger en deelt het volgende mede over het interventie-idee van Sir Wilfmed Laurier, eersten minister van. Canada, die tusschenkomst tusschen Engelschen en Boe ren voorstelde, gebaseerd op een federatie van alle Zuid-Afrikaanseho kolonies en de autonomie van Transvaal en Oranje-Vrij staat. De zegsman beweerde: Het is niet tever- wonderen, dat die liberale staatsman zoo iets voorstelt, maar wel, dab Ohamlberlain er over nadenkt. Klaahblijfcelijlki wil Enge land het einde van den oorlog en nu het alle interventie der mogendheden heeft gewei gerd, luistert hot naar- de interventie-voor stellen van een zijner kolonies. Dat is wel rijn eer ophouden. Wat echter de poging betreft, dient men e<r op te lebten, dat een Z/uid-Afrikaanscho federatie mot een autonomie van Transvaal en Oranje-Vrijstaat, onder Elngelsohe suae- reiniteit, van Etagelsek standpunt be schouwd, een stap is op den wieg der verzoe ning. Nu hangt echter alles nog af van don toon der onderhandeling. De federatie ouder Engelsche suizer eini- 'tedt is echter een geheel onvoldoend voor stel. Onze burgers vechten zich niet -dood voor een gedeeltelijke vrijheid en onafhan kelijkheid of voor een toestand van haïï- slavernij. Zij vechten voor de volkomen on afhankelijkheid van zich zelf, hun kinderen en kleinkinderen, voor de vrijheid der twee Zuid-iAfrikaansehe republieken. iSesacngde Medcdecllngen, tijd, niet meer dan een boerenarbeider. Ik heb alles gemist wat jijl zoo onder ,,-diVer sen" rangschikt en ben er toch' gekomen. En ik dacht, wanneer je dat ook niet leor- det ontberen, zich bekrimpen en daarbij toch zorgen vooruit te komen dan kwam er mets van jullie terecht. Bijt Rudolf khvam dat zoo mooi uit, en jijt jij je verzet je ei tegen met voordacht Paul was geschokt. Hij had er niets in ge vonden, iets achter den rug van zijn stren gen vader om te doen; nu liiji het bekend had, was hot hem alsof hij gezondigd had'. „Met voordacht, vader, neen, zeker niet 1 Ik zal alles betalen, geloof me „Je bent een dwaas," onderbrak de vader hem toornig, „je- weet niet, wat schulden zijn Ja ik had er ook, en ik weet dat 'dat niet vrooliyk stemt. Schulden dat is morede ondergang 1" „U is te angstig, vader! Schulden! Mijn hemel, wie heeft geen schulden! U hebt toch zelf ook nog schuld, kondt -er niet van buiten, ze to maken dat kunt u niet ont kennen. Wie mankt he'den ten dage nu geen schulden, als m-en maar krediet heeft! En waar is dan de grens? Wanneer kan men zog- geil onvergeeflijk?" „Spaar me je moraal dat is de moraal van lieden, die morgen tot den bedelstaf voert. En over mij kan jo zoo niet spreken. D'e schulden die ik heb, dat zijn geen schul den dat rijn zakensdhuldenpersoonlijke schulden heb ik niet, heib ik nooit gehad, daar ik ze verafschuw. Ik heb jullie zelfbe dwang voorgehouden, opdat je geen schul den zoudt behoeven te maken. Jij echter, jij hebt ze gemaakt, omdat je op miji rekendet, De uLeeds Mercury", gewoonlijk goed ingelicht, verneemt van zijn Londenschen correspondent, dat koningin Victoria ljjdt aan verval van krachten en er geen sprake is van een reis naar het Zuiden van Frankrijk, ondanks al de genomen maatregelen. over het garnizoen. Alle vaandels en stand aarden zullen voor deze plechtigheid van frissche lauwerkransen worden voorzien. De prins-regent van Beieren zal zich bij het feest doen vertegenwoordigen door prins Rnprecht. Keizer Franz Joseph zendt aartshertog Franz Ferdinand om hem te vertegenwoor digen. De bejaarde Koning van Denemarken moet de eeuwigdurende staatkundige crisis in zjjn rijk moede zijn en er aan denken af stand van den troon te doen ten behoeve van zgn zoon, den kroonprins. De regeering te Washington heeft haar voorstel teruggenomen om de onderhandelin gen betreffende de door China te betalen schadeloosstellingen en de herziening der handelstractaten over te brengen van Peking naar Washington, wijl enkele mogendheden dit voorstel niet steunen en anderen een weifelende houding aannemen. In de Fransche Kamer hield-Te voorzitter, de heer Paul Deschanel, een toespraak waarin hg er op wees, dat zijn herkiezing het bewijs is, dat de Kamer elk denkbeeld verwerpt strekkende om het presidentschap te verbin den aan deze of geene staatkunde. Hjj voegde er bij dat de nieuwe eeuw Eutopa aan diep gaande wijsigingon zal bloot stellen en wie er op het beslissende oogenbhk niet bg is of verstrooid blijkt, zal worden overwonnen. Daarom moeten de Franschen vereenigd bly- en den blik naar buiten geslagen houden zij moeten waakzaam en oplettend zijn voor alle gebeurtenissen, steunend op een werk zame diplomatie, op een ki aehtig eensgezind en geëeibiedigd leger en op nauwgezet be- heeide financiën, In dezelfde zitting verzocht de heer Sembat een intei pellatie te mogen richten tot- de regeeting over de inmenging van het Vaticaan iri de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk. De minister-president Waldeek- Rousseau verzocht deze mterpelaiie te doen plaats hebben na de anderendit werd door de Kamer verworpen met 297 tegen 216 stemmen. De vaststelling van de behandeling op Maandag en de samenvoeging der inter pellatie bij het wetsontwerp op de geestelijke vereenigingen, die door den heer Waldeck- Roussau werden aanvaard, werden daarna aangenomen met 352 tegen 194 stemmen. De zitting werd opgeheven. In de Spaansche Kamer werd gisteren een besluit voorgelezen, bepalende dat de zittingen geschorst worden. Da tweehonderdste jaardag van de kro ning van den eersten koning van Pruisen, 18 Januari, zal to Berlijn worden herdacht met een kronings- en ordefeest. 'Vooraf houdt de Keizer in het Tuighuis een wapenschouwing omdat je da-cht-, do oude moet daarvoor maai- opkomen 1" „Het is met waar, vader ik kom zelf op voor mijn schulden!" Paid was dood'elijk bl'eek geworden; rijn fijn geared verzette zich. tegen deze beleedi- gende veronderstelling. Maar de vader ging onbarmhartig voort: „Ik zal wel, of ik wil of niet, je schulden, moeten betalen, dat ben ik aan mijn naam verpliclm. Ik kan geen losbandige-n zoon heb ben, geen schal demmake-r. Schulden s-dhuil- den dat mag in mijn lrai3 niet voorko men Ik duld dat niet en ik zal' voor je be talen." „Wanneer ik dat niet wil, vader?" „Dat is mij onverschillig. Je sclnilden moeten uit de wereld ik zal ze betalen, rij bot ook -met-zware offers. Jij moet je ech ter van nu af aan zelf onderhouden, geheel alken, hoor je? Dat zal heilzaam voor je zijn Nog eens wilde Paul daartegen opkomen dat kon hij niet verdragon. Maar daar werd aan de deux geklopt, eens, tweemaal, eindelijk riep Weyer haast mechanisch „Binnen Aébim von Roolrlitz trad ibinn-en, met rijn aardig, rustig hiitenantsgeriolit, met een vriendelijk, d!och altijld eenigsrins nedeiibui- gend lachje op d-e>, door een sierlijken, goed verzorgden blonden baard bedekte frissche lippen" Hij, droeg een eenvoudige, donkere burgerMeeding, „Ik stoor, geloof ik," zeide hij nog in de dour staande, de opgewonden stemming te gelijk met dé kamerlucht inademende. En hij maakte aanstalten, zich terug te trokken. De Japansche kroonprins zal in de aan staande lente een'reis door Europa en Ame rika maken. In (Nederland. Het geschenk van Nijmeegsehe Bóeren- vrienden aan president ICruger een maand- tekstkalender zal a.s. Zaterdag verzonden worden. De ziekte van den President was oorzaak van de vertraagde toezending. De heer W. I. C, Brebner is waarnemend thesaurier-geueraal van den Oranje-Vrystnat. Voor het Afrikaansch Museum, dat de heer Hidde Nijland te Dordrecht sticht, worden de portretten belangeloos geschilderd. De schilder Toorop zal daarvoor het portret schilderen van 9r. Hendrik Muller, consul- gèneraal van den O. V. S. 'Ds. van Broekhuizen is Donderdagavond wegens ernstige faimlieomstandgbö ten uit d'e Residentie naar Schoblnnct vertrekken en kan dus de volgende week de aangekondig de spreekbeurten niet vervullen. De heer Max van Hulstejjn, Consul van den Oranje-Vrijstaat te Madrid moet ten bate der Boeren schildergen bijeengebracht hebben van Spaansche meesters, die naar 's-Gravenhage zullen worden opgezonden om daar voor genoemd doel te worden verkocht. In „Ons Land" komt een brief van 30 November 1.1- voor uit heb kamp van. vrou wengevangenen te Bloemfontein, waarin ge meld wordt welk een -ellende de vrouwen te verduren hébben. Zes -uren te paard in de gloeiend heete zon was de schrijfster ver voerd en in de tent was het ook zoo warm, dat geen dier er in kon leven. 'Maar Karl Weyer had rich snel hersteld. Koel' en hoffelijk, als altijd', noodigde hij den gast uit, nader te komen. „O! volstrekt niet, mijnheer de baron! 'Het is mij altijd een eer en eon genoegen Paul was den vriend zijner jeugd bartelijjk tegemoet gegaan; maar hij bemerkte dade lijk, hoe gereserveerd deze zich! hield. Het was gemakkelijk te raden, dat ook in dit ge val rijn verhouding tot Iigélotte de aanlei ding daartoe was. Karl Weyer had den baron een stoel aan geboden. Eta nu sprak hij' van den overlede ne; hij sprak met de gemakkelijkheid van den welgestelden man van d'e wereld', zonder zijn vroegere afhankelijkheid te laten door schemeren. Hij noemde den overledene ge lukkig, omdat hij zich niet met politiek be moeid had, on omdat hij vreemd gebleven was aan het moderne, industrieele streven. Men kwam daaihij niet tot rust, niet tot huiselijken vrede. E-h dergelijke praatjes metr. Achim glimlachte nog altijd', maar' hij sprak nu op zijta aardige, voorname manier den man tegen, die daar zoo welgedaan tus schen rijn mbraakvrij© brandkast en zijin netjes opgeruimde, groote schrijftafel zat. „Zoo tevreden en gelukkig als gij gel-ooft, mijnheer Weyer, was het leven van mijn va der niet. Hij is zeer achteruitgegaan, huis houdelijk meen ik, en wd, daarom, omdat hij te weinig met rijn tijd meeging. Ik héb den toestand slechter bevonden, dan ik ooit voor mogelijk had gehouden." (Wordt vervolgd SCHIEDIMSGHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1