m 54"e Jaargang. Dinsdag 15 Januari 1901. No. 10446. SCHULDEN. Verplichte Hengstenkeuring. lUJlTfiA'LAJVU. V CKIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Pi ijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. fiSwrcau s Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere rege meer -15 eents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden lileine advertentiën opgenomen tot den prijs van -40 cents per" advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. zoogenaamde Intcrc. Telefoon Wo. 123. '-"VSK-vrr De Gedeputeerde Staten der provincie ZUID-IJOELAND, Maken bekend dat ingevolfie liet door de Provim iala Staten vastgesteld Reglement ter bavoi (lering van de paardenfokkerij in de Provincie Zuid-Holland, peen andere dan overeenkomstig de voorschriften van dit reglement goedgekeurde, minstens drie jarige hengsten tot dekking van mei tién in deze Provincie mogen worden gebezigd, tenzij do hengst en de menie minstens tien dagen in vollen en onvoorwaardelijken eigendom bij eon en dencelf- den petsoon zijn geweest en tijdens do dekking nog zijn; dat bij overtreding van dit verbod de eigenaar, houder of hoeder van den hengst zal woiden gestraft met oene geldboete van ton hoogste vijf en twintig gulden en de pigenaar, houdei ot bonder van de menio met eene geldboete van ten hoogste tien gulden dat telken jare in de maanden October eu Februari keuringen der bovenbedoelde hengsten zullen plaats hebben door een kourings-commissie van vijf leden en dat deze commissie voor do Februari-kevnng van het dekseizoen 1901 zal zitting honden te Ratte»dam op Donderdag 21 Febtuaii 1901, 's tnoigens to 101/2 uur. In herinnering woidt. gebracht dat da keu ringen, in Fcbmaii 1900 vei richt, krachtens tut. 6 van het Reglement, niet langer geldig zijn geweest dan tot den lsten October i900 's Gi a ven h a g e, den 8-ten Januau 1901. Be Gedeputeerde Staten voornoemd PATIJN, Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier ü£jc- izScht, SCHIEDAM, 14 Jan. 1901. KuStl-AirÜia. Yin het oorlogsterrein. Do Londensahei coirespondent van de „Petat Bleu' acht het een merkwaardig tee- ken dat de Jmgo-pers reeds nu zoo krachtig propaganda, maakt tegen de reis van de lieQ- ren Sauer, Memman eu Hofmeyr naar En geland. Hij schrijft o. a. „De missie ComvrighteSchremei' en nog een andere waren uit Zuid-Afrika gekomen om zoo mogelijk een verzoening te 'bewolken, zonder dab iemand daartegen opkwam. Zi) mislukten en konden zich zelfs zoo goed' als met doen hcoien. Maar thans is de omme keer m de gevoelens van het Bntsche volk, de wensch naar een spoedigen vuede, reed» zoover gevorderd, dat do lieer Chamfbeilam en de zijnen gevoelen, dat deze ommekeer een krachtigen stoot zou kunnen krijgen door de mededeelmgen van d'e drie aanzien lijke Hollanders, die de waarheid komen vertellen aan oen publiek, dat thans wei ge neigd is, om naar hen te luisteren"' „Ik vestig de aandacht op de vrees, die de aankomst van deze Afiukannd-cie aai? mih- Roman van F. VON KAPFF—ESSENTHEÜR,. taiiisten inboezemt. .Zijl erkennen daardoor, dat hun woorden op de gezindheid, van liet volk van krachtigen invloed zouden 'kunnen zijn. Dit is oen sprekend teeken dat het volk meer en moei afkeong wordt van de bloedi ge en noodlottige staatkunde van het Kaibi- nel." De correspondent heeft gelijk Dcxgelijke zaken toekeiiBn den gemoedstoestand waarin Engeland veilceert, Ibetc-r dan allo (berichten aan couranten gezonden uit Zuid-Ajfnka, die slechts moeten helpen om d'ö hoop m Enge land levendig te houden Nu is het vVeer het Boeren-vredc-s-comité, waarop aller verwach tingen gevestigd zijn. Alle correspondenten zijn het er over eens dat door do bemoeiin gen van dat comité veel goods tot stand zal komen. Doch daartegenover verklaart do cor respondent van. de „M'oining Post" op gezag van oen d°r leden van het comité, dat de poging van het comité niet veel Kans van slagen hebben. D'e man zeide rondweg dat hij zelf, als luj niet gevangen was genomen, zou weigeren de wapens neder 'te leggen, zelfs niet op de schoonste beloften Volgens den correspondent denkt men er m Pretoria algemeen zoo over. Zal Kitchener slagen? Ook hum geven we weinig kans. Hij! zit trouwens voor een even moeilijke keus als Paris, die te kiezen had tusscben Hera, Athene en Aphrodite, ter wijl bij te kiezen heeft tusschem Transvaal, Oianje-Vrij1... (we bedoelen Oranje-rivierko- lome) en Kaapkolonie. Welke moet luj' lue^ zen? De een biedt hem Botha aan, de ander Do Wet, de derde Henzog. D'e keuze is met gemakkelijk, waarschijnlijk had hij' het aan bod liever niet gehad, maar de grijze Vioto- na heeft hem er toe gedwongen. Terwijl wij Kitchener-Paris in zijtn overdenkingen met vei der storm, willen wij' nagaan hoe de toe stand in Zuid-Afnka ie. 0 Allereerst de Kaapkolonie. De Kaapsolie coiresp011 dent van do „Stan dard" geiefb de volgende uiteenzetting om trent den toestand. „De spoorwegen zijn alle intact, ondanks herbaalde aanvallen Do oostelijke mvalsko- lonno opereert 111 kleine troepen tusschem Graaff-Remet, Richmond en Murraysibutg Voor deze tioepen is de temgtocht naar het Kooiden zoo goed als onmogelijk" „Herzogs westelijk kommando heeft Cal- vima bereikt, dat don 6en Januari werd be zat. Het deel dat nu tu«sohen Frasersbmg en Sutherland is, woidt door oen Butsch de tachement gevolgd. De noordelijke streek is. rustig en van sterke garnizoenen Voorzien „Do noctdeiijke ïnvalsko-lonno die het laatst bij Griquastad was gezien, is afgetrok ken op enkele kleine garnizoenen in Griqua land-West. Het garnizoen van Damelskuil, bestaande uit, liovleid vrijwilligers van het regiment des hertogs van E'dmburg, werd een paar dagen geladen omsingeld, maai hield dapper stand. „Eventually" gaf do vij and den aanval op en tiok luj in zindelijke richting af naar Diachoender en Kenhaidt De latcio bewegingen van doze kolouno sajn niet bekend. Er zijn tal van kleine garnizoe nen 111 dit district en aanzienlijks vcratorkm- gen woiden van Moddmuvler en Kaapstad afgezonden." „Het feit dat de militaire overheid schan sen laat graven op de renbaan van Keiul- worth, op zes mlijilen afstands van Kaapstad, wordt daar druk besproken Een gouvcmeimeiiti/bericht, dab 10 Jan jl te Kaapstad uerd gepubliceerd, meldt dat de invalids du spoorlijn en de zelfs met kleine garnizoenen bezette steden vermijden. Zij verplaatsen zich onophoudelijk, overal paarden en mondkost opkommandeerend. Hun snél heen en weer trekken heeft tot heden toe ren ernstig troffen voorkomen. De ontmoetingen gedurende de laatste week wa ren slechts scheimutselingen, waarbij aan beide zijden geinige verliezen werden gele den Heb Wester-kommando heeft Calvmia bezet. In bet Oosten der Kaapkolonie werden Poeren op 9 Januari nabij!Shortie gezien. Zij kapten do telegraaflijnen naar Maraisburg. Alles is rustig Do kolonische Boeien in de districten die onder d-e krijgswet staan, zijn na eerst op vrije voeten 'te zijn gesteld, we derom 111 hechtenis genomen. Bij Barklcy Oost (ver ten zuidoosten van A'liwal Noord in de Kaapkolonie) is door Bntsche vrijwilligers tegen honderd Boeren gevochten tDezen verloren na een govec van zes uur twee gewonden en 26 paarden. Do Bntsche verhezen waren twee paarden 12) Aclr.m von Roclilitz verliet de kamer, maar Paul volgde hem op den voet. De jon ge Weyer was grootmoedig genoeg, zijn var der niet meer aan te zien, die zich dezen smaad moest laten welgevallen. „Je zult me te woord staan, Achim," zoi- de hij, toen ze in den voortuin stonden, „je zult me voldoening gewenM3jn vadetr laat ik op d'eze manier met beschimpen." Achim blikte 111 da eerlijke, blauwe oogen van den vriend zijner jeugd.. B11 een mildere stemming kwam over hem, „Het spijt me voor je, Paul," nu zeide hij ook „jet" „maar je vader heeft ongelijk en luj beschimpt dhs don mijnen Beweeg hem tot een emlijko bekentenis, dan zal ik je „voldoening" geven misschien wel de hand van mij'n zuster, wanneer heb ja ernst is maar je) mag me eon slag 111 't gezicht geven, alg je me overtuigen leunt, dat ik je vader onrecht aandeed. "Wacht tot wc zoo ver zijn „Goed, ik ik! wacht Zoo scheid den ze. Want in Paul was de plotselinge angst opgekomen, dat zijln vader werkelijk onwaarheid sprak. Hij was niet al leen op d'at oogenblik m verlegenheid, maar wilde voor zijn zoon ook niet bekennen, schulden to hebheu. De jonge man zuchtte. Zijn vader was sti-eng geweest, zeer streng, maar hij was hun toch altijd als een beeld van rechtscha penheid voorgekomen. Eu hijl, Paul, mocht niet aan hem twijfelen. Snel 'besloten gmg hij naar zijns vaders werkkamer benig Zijn wader zat lusteloos, nu 111 gebroken houding, nog op dezelfde plaats als tevoren. „"Vader' Vader1" nep de jonge man hartstochtelijk, „als u het hom schuldig zijt, zeg het me dan ik bid 11, om Gods wjl'" „Zwijg en bemoei je met je eigen zaken," antwoordde Karl Weyer somber. „Met 'den heer baron zal lie bet zelf wel Maar spelen Tegen dezen hoogmoed zijn nog middelen En ga nu zitten en laten we eens nareke gewond. Een troep Boeren, die in de Kaapkolonie zijn binnengevallen ongeveer honderd twintig man sterk zijn bij Tulbagbkloof, dat op honderd mijl van Kaapstad ligt, ge signaleerd. I11 het district Beaufort West zwerven eveneens Boeren, die in de kolome zijp bin nengedrongen, rond. Omtrent den Vrijstaat lezen wij, dat vol gens een telegram uit Vemterburgs Road (ten zuiden van Kroonstad) de Engelschen een onbeduidend succes hebben behaald, zij zou den drie Boeren gevangen genomen en een zekere liotveelhaid vee en levensmiddelen buitgemaakt hebben. Hetzelfde telegram ver zekert dat Phdip Botha (een broeder van Louis), waai van men gemeld had, dab hij aan het hoofd van een kommand'o m do Kaapkolonie stond, met een groot aantal Boeren Venterburgs Road bedreigt. 'II13 ver klaart, dat 'do Boeren den strijd niet zullen opgeven, vcordat de Engelschen hun land hebben ontruimd. Kommandant Haazebi oek zou voor het oogenblik zijn kommando ver laten bobben. Een particulier telegram bevestigt oen ge rucht, dat reeds ui Londen do ronde deed, dat Vrijdag een detachement van 40 Engel schen bij Heilbron, m bet Noorden van don Vrijstaat, is verrast Er zouden 10 of 11 En gelschen gedood of gewond' zijn, terwijl de rest gevangen genomen zou zijn Hot gaat nier, daar Heilbron ten Kooiden van Lmd- ley gelegen is, waarschijnlijk om een vooruit-' geschoven afdcelmg dei- troepen van gene raal CRjion, door een detachement van De Wet gepakt Nadere bijzonderheden ontbre ken nog. Er beginnen langzamerhand belangwek kende bijzonderheden omtrent den toestand van Johannesburg bekend te worden. Berich ten door de „Vossisclue Ztg ontvangen, (en die en passant eonstaleercn dat Botliavdle •en Ventersburg niets meer dan woestijnen zijtn, daar zij totaa"1 verwoest en geplunderd zijn door generaal Brace Hamilton, die tegeiiWooidig Brute (Beest) Hamilton ge noemd wordt) tooneu aan, dat het leven te Johannesburg ellendig is Ten gevolge van do moeilijkheden op de veihindingshjnen, die onophoudelijk door de Boeren vedbroken of bedreigd worden, is de prijs dier levens middelen. onrustbarend hoog gestegen. Met goud moet- mien meel, rijst, suiker en spek betalen. Een zak aardappelen kost GO a 70 gulden, de eieren 50 ets. per stuk. Er is niets meer in de ho tells, geen brood, geen boter, geen bier Alle levensmiddelen zijn gemono poliseerd door den Engelsohen intendance- dienst. De prijs d'er levensmiddelen en do ontbe ringen zijn echter niet de eemge rampen, die de burgerlijke bevolking ondervindt De of- fieieele betrekkingen worden aille aan vriend jes gegeven, zoo zelfs dat er ontevredenheid lieerscht onder do Bngélsche burgers. Daar de exploitatie dier mijnen onmogelijk is, stelt men zich tevreden met het 'leegpom pen der mijnenmaar eolc dab gaat met al te goed, daar de werklieden geen zin hciblben om mei een ledige maag te werken. Daar do militaire overheid de handelshui zen, die in heb begin van den oorlog aan de Boeren verkochten, wil boycotten, heeft zij een lijst laten aanleggen van vele Duitschc en Franscbe magazijinen, torwij! men van de mijineigenaaas een lijst heeft geeischt van het personeel en Inm nationaliteit, om ailde vreemde werklieden te vervangen door En- gclsche, en dat geschiedt in bet land, waar Bnceland beweerde de vrijheid te wil len brengen en „gelijücbeid voor alle* blan ken". Zou do Brit zioh verdedigen door to zeggen dat de andere blanken „zwart van zonden" aijh Achim was geheel hinten zioh zelf thuis gekomen. Die"" Weyer, die schaamtelooze man, d'ie geld aan zijn vader schuldig was en dat nu brutaal ontkende wast dat niet iets om woedend' te woiden? Ach' om het geld was bet hem nu niet meer te docn;^ zijn goldvenegeiiheid moest achterstaan bij deu heiligen toom, die liean bezielde Want Weyer was schandelijk ondankbaar Met billijk» pacht, mot andere ondersteuningen, met zijh eigen geld, dat hij t-odh werkelijk niet to veel had, met raad en daad had de overledene medegewerkt aan de opkomst van dien man en deze 0 hij' kon, zich niet inhouden. TTlj verte-ide "Viki den geheelen loop dei' zaak. Zij, de oudste, moest zich dat toch her inneren kunnen. En zij wist hot ook zeker het geld was niet terug gegeven, heel onre gelmatig was eeuige rente betaald. Hoeveel ie som bedroeg, kon zij wel is waar ook niet zoggen. Ook tij.dens den lbouiw had hun va der dikwijl's geld gegeven; zeven, acht dui zend mark moesten het zeker zijn Terwijl Aohnn nu zij'n verontwaardiging lucht gaf, r'ep Viki plotseling uit: „Nu hij zal wal betalen anoet betalen. Maai wanneer? En, Achmieben onze wis sel „Ilemcl ja, de wissel, dien moet ik uatmuujik betalen. Dan dan zal ik me tot een geldschieter moeten wenden. Ik ken nog vel dezen of genen uit mijn officiers- tijd." \,Om Godswil, Acbimclien tocli geon woekeraar? Dat niet'" „Men meet niot direct van „woekeraar" -preken, Y.ki „Waarom mag men de dingen met bij den naam noemen ?Neen, neen voor je daar aan ook zelfs maar denkt neem dan liever mij'n zoogenaamd „uitzet", Aolnm De bruidsschat der zusters stond hypothe cair vast op de bezitting. Daarenboven bad do anders lichtzinnige vader voor iedere dochter 3000 Mark voor liet uitzet bij de spaarbank te- Maagdenburg gedeponeeid, op dat hij niet onverwacht voor hot feit zou ko men te staan E'en huwelijk! had liij' wel is waar niet beleefd. En nu wnde dat goede meisje' baar uitzet geven, opdat Achim met naar een-woeker aar zou behoeven 'te gaan. „Maar Yilri," meende bij aan t« moeten voeren, als je eens „Als ik tocli nog eens tot oen huwelijk kwam, meen je? Aan dien onzin denk ik in 't geheel met! Als jij maar een verstandig Uit Transvaal kunnen wij het volgende melden: Acht hondetd Boeren onder bevel van kommandant Beyers, vielen, na de tele graaflijn te hebben doorgesneden, in den mot gen Kaalfontein aan, het derde station ten Zuiden van Pretot ia. üe bezitting bestond uit honderd en twintig «oblaten, onder bevel van ten luitenant. De Boeten omsingelden den troep en bombardeerden hen onophou delijk. De Engebche soldaten trokken door de li nten der Boeren heen en kwamen tot aan Ohfantslontein, vanwaar zij naai Pretorn om hulp seinden. Een gepariserde ti ein met ver sterking werd on middel ijk gezonden, In afwachting daarvan .slaagde liet garni zoen er in de Boeren tei ug te drijven zonder een enkelen man te verhezen. De Boeren lieten dtie gewonden achtet. Voordal zij weg trokken, heten zij de spoorlijn ten Zuiden van Knalfontein in de lucht vliegen. Volgens een telegram van lord Kitchener uit Pretotta, hebbjn er verschillende gevech ten plaat« gehad, waarin de Boeren werden teiuggedreven, met gering vei lies aan beide zijd en. In een gevecht bij Srheka! werden kommandant Dupteez en acht Boeren gedood. Machadodorp is Dondei dagnacht opnieuw door de Boeren aangevallen. Zij werden voor het aanbreken van den dag afgeslagen. Lui tenant Elanïs van de Royal Dish fusilieis sneuvelde; verdere Bntsche veiliezen zijn nog onbekend. Paget heeft Donderdag een lalt ijke krijgs macht van de Boeren benooi den Pretoria aangetast en vei dreven; bet is blijkbaar stechts een schei tnulseling geweest. Men 7,iet bier nochtans in dat Kitchener een zware taak heeft, veel zwaarder dan Robeits. De kleine afdeeimgen van de Boeren zwer men over bet gansche land, terende op be zette Kaflerdorpen, waar mielis, aardappelen en panrdenvoer ruimschoots te krijgen zijn. Om het land schoon te vegen brengt Kit chener nu een corps van dertigduizend ruiters bijeen. Een telegram uit Pretoria aan de »Stand- ard" geeft bijzondei heden omtrent het ge- bevecht in de Magahesbergen, onlangs door ons vermeld, welke bijzonderheden doeu zien waarom in de eet ste berichten bijzonderheden moesten ontbreken. De conespoudent meldt dat ongeveer 3000 Boeren tegenover de genetaals Babington en Cordon stonden. Het hoofdaandeel in het gevecht kwam voor rekening van de slmpe- rta! Light Horse", welk korps daarbij zwaarder verliezen leed dan op Wagenheuvel. Twee eskadrons gevolgd door de iScouls" rukten voorwaarts om een langen heuvelrand te bezetten maar bevonden dat 600 Boeren hen daar voor was en geweest. De Boeren lieten de nScouts" naderen, maar openden het vuur toen het eskadron tot op 90 yards was gekomen. Er was geen tijd om af te stijgen en stelling te nemen en dientengevolge werden tal van mannen uit den zadel geschoten en vele paarden ge dood. Toen volgde een wanhopig gevecht op kor ten afstand. De mannen vochten, hoewel ze pas aangeworven waren met de uiterste koel bloedigheid onder zeer undeelige omstandig heden. ;Een der eskadrons verloor meer dan de helil van zijn manschappen. Een kwartier lang boden ze weerstand aan den kogelregentoen kwam het bevel om tetug te trekken. De Boeten schoten (iaat op op gesneuvelden en gewonden. Een man die op drie plaatsen was gewond, wer den de schoenen algeiukt. De teiugtocht van de hoofdmacht werd uitstekend geleul. Kolonel Sampson liet zijn mannen later voortrukken in ver-pretdeorde en bestormde den rug, masr de Boeten ont kwamen in den mist, zonder den aanval af te wachten. Men ziet uit dit vei haal dat ook dit ge vecht voor de Engcl-chun alles behalve gun stig is tdgeloopen. De ptueiiuge teiugtocht der verslagen Hoepen en het schieten der Boeren op ilooden en gewonden benevens hun verdwgnmg in jen dikken ratst, die voor de 70oveelste maal kwam opzetten toen de Engelschen de nederlaag wilden uitwisschen, moeten alleen maar dienen om het ongun stig verloop van den stryd te bemantelen. Uit een telegram van uit Dmban gezonden, blij k t, dat de Boeren, die aan de grens van Natal opereeren, de Zoeloegrens oveigetrok- ken zijn om zich van levensmiddelen te voor zien. Zy hebben veel vee buitgemaakt. Hun voorposten ztjn tot Melrnoth, nabij N'Qutu dootgedrongen. De Engelschen hebben een post moeten plaatsen bij Eshowe, in het Z. van Zoeloeland, waat langs de Boeren Natal zouden kunnen binnenvallen. 000 man zijn aangevraagd om de iulandsche politie te ver stel ken. Men ziet het ooilogsterrein wordt steeds grooter. Daar de Boeren het Noorden van Natal ernstig beginnen te bedreigen is men bezig te Dundee een stadswacht te organiseeten. huwelijk wilde doen dat gaat me veel meer aan 't hart." Hij lacht 1 een beetje gedwongen. „Ik blijf voor mijn lierie leven je schulde naar, Viki, a's ik dat aanneem." „Neem het maar, Achimdicn neem bet' En weee maar niet bang, inijta jongen, je blijft toch heb hoofd des huizes ver trouw daar maar opilc zal 1110 wel aanmel den, wanneer bet zoover moclit komen." Een goede meid, die Viki 1 Zoo'n scliuld- eischeres k"n men wel aannemen Het was de volgends avond. Vandaag was Liselotte ook naai het giaf baars vaders gegaan Zij gmg liet hefet alleen. De zon ging onder over de 'beetworcelveldsn van Mamftmrg en wierp haar roodgouden stralen over de uitgestrekte, haast^ onafzienbare vlakte, zijl beseheen bet pauv, bet aardige kerkje en bet kerkhof. Liselotte was zeer nadenkend gestemd- Zij moest eigenlijk bij bet melken zi/n, waar Viki op po»t stond, ze moeet helpen en lee- renbeden was zij' weer weggebleven. De koestal en de kaasmakerij, de moestuin en de keuken, dat alles verveelde baar. Zij moegt zichzelf bekennen, dat 2e1 geen lust had m de huishouding Zij was nu weer naar het graf haars va ders gewandeld, alleen om aan die huiselijke plichten te ontkomen. Eli toch zon hiji zeker graag gehad hébben, dat zij ze waarnam Maar zij veriangde van luer weg to komen, in een andera wereld', naar B'erlijlu'bijiv. leven, beweging, werk, succes, alle krachten inspannen, zoo ongeveer zag de wereld barer di'oomen or uit. Precies wist ze het echter ook niet int te' drukken. Hoe gelukkig waa Paul toch ach, Paul I De wereld stond voor hem open, hij kon iets worden. Daar ginds teekinde zich de> schoorsteen der Woyersche fabriek tegen de blauwe lucht af. Hij rookte vandaag niet, maar hijl zou weer gaan rooken. "Want de Veyens waren geen menscben van nietsdoen. E11 daar kwam Paul ook aan. Hijl bad haar zeker van den tuin uit gezien Wat keek hij ernstig' Maar dat was natuurlijk; daar zijl van 't kerkhof kwam, was er geen reden tot schei tsen. O, Paul waa verstandig en goed. Zij' had met eens een hoed op en was in haar eenvoudig, zwart huisjaponnetje, van wego den iouW. „Ik kom afscheid van u nomen," sprak Paul haar aan, „ik ga weg, mejuffrouw Lise- lotte En daaiom wilt u het wel excuseeien, dat ik u zoo overval." „Maar d" vacantie is toch nog lang met om „Ek ga toch weg, lievei juffrouw, en ilc wil u wel zeggen waai om u alleen' Niemand' anders zal het weten." „Ja, Paul, zeg het mij1' Maar eerlijk, zoo als het is." „Ik zal geen woord verzwijgen." Zij waren van jongs af aan ver tl ouwe-lijk geweest Paul begon te biechten. „Ik heb schulden gemaakt, Liselotte, veel schulden, omdat ik niet too kon komen met hetgeen vader me zeer krap had toegeme- ten." (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1