Transvaal en Oranje-Vrijstaat. 3"""BmT3BiyLA3yP.""""~~"~ V V 'V' STADSNIEUWS. Do Amerikaansch© generaal 'Wade en Lud low vertrekken -den leu Maart naar Manilla. Do bladen verzekeren dat Wade bestemd is om generaal Mae Arthur op to volgen als gouverncnr-generaal van de Plrillippijusche eilanden. Men zegt ook dat president Mac Kinley zijh best doet om liet Congres over te halon, burgerlijk bestuur op de Philippijneu in <te voeren. Een telegram uit Port of Spain zegtBo- riobten uit Caracas melden, m overeenstem ming met vertrouwbare berichten uit Pitch- lake. dab de toestand onrustbaneud is. 150 Engelsehe negers die politiedienst deden, vluchtten naar do Jungle, toen de opstande lingen vuurdenzij lieten slechts 25 Ameri kanen achter om Iran leven en bezittingen te beschermen. Do boodschapper smeekte bij de flegatio der Termiigds Staten te Caracas om bescbenning. Do Amerikaanseiie gerzant, de hoer Loomi-s, antwoordde, dat do berichten waarschijnlijk overdteveu zouden zijn, doch dat hij naar Washington zal seinen. Berich ten zijn ontvangen, dat de opstandelingen Carupauo hebben hernomen, en woldra Cu- mana zullen aanvallen- De stoomboot-en krijgen geen vergunning passagiers of posten te Carupauo aan wal te brengen. De berioMen uit Britscb-Indië van den laatsken tijd luiden volstrekt niet gunstig. Niet alleen vreest men weder voor hongero nood, maar tevens voor moeilijkheden met de stammen aan do Noordelijke grenzen. Er bestaat dringende behoeft© aan de \orvan- ging van 20,000 man Engelsehe troepen, wier diensttijd is verstreken, maar het departe ment- van oorlog weot- niet waar de man schappen van daan to halen» tenzij uit Zrrid-Afrika. Zoo althans vinden wij aan de „Temps" uit Londen gemeM. Een telegram uit Peking aan do North China Daily News" meldt, dat Li-Hoeng- Chang zoo zwaar ziek is, dat men aan zijn herstel wanhoopt. Hij moet do koorts heb ben en ijlend'o zijn. Het dnmes-eomité te Middelburg ontving namens de commissie gevormd voor de hulde aan de nagedachtenis van generaal Joubert een gift van f 902.50 en van den bekenden redacteur van de slntransigeant" te Paiijs, Henri Ttochefort, een som van 1100 francs. Het comité, hartelijk dank zeggende voor deze milde gaven, meldt dat de gift, geschon ken door de commissie te Amsterdam, ten behoeve der Boerenkrijgsgevangenen za] be steed worden, terwijl de gift van Henri Rochefort onmiddellijk naar de Fransche krijgsgevangenen te St. Helena wordt over gemaakt. Het perskantoor van het Algemeen Neder- landsch Verbond te Dordrecht vraagt inlich tingen omtrent de volgende personen Sim Jacobs, bestuurder van de Bulleidoorn kolenmijn; Barend Blaauw, op kommando Johan Holzen, postbeambte te Pietoria; J. Koeaderink, rijksopzichter, O. V. S.J. Hora van der Lely, te Dullstroom of Waterval- Boven J. Lugtenburg, hoofd der schoei te Rietfontein bij Klerksdorp, en Hendrik Jan Kraayenbrink, te Johannesburg. Het ïBeiliner Tageblatt" verneemt uit Zürich, dat met het oog op de groote ellende onder de Boerenbevolking, die in de Zuid- Afrikaansche kuststeden gevangen zit, van daar een opwekking uitgaat, dat Zwitserland het initiatief neme tot het overbrengen van deze ongelukkigen naar Europa, zooals Zwit serland dat in '70 met de bevolking van Straatsburg heeft gedaan. Bij Frankryk en Nederland zou men aandringen op medewer king. De in Zwitserland bijeengegaarde liefde giften (ongeveer 200,000 francs) zouden vol doen om de grootste ellende te lenigen. Het Koninklijke Bruidspaar. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, bij besluit van 30 Jan. 1901 no. 26, Hoogst- derzelver aanstaanden Gemaal, Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg, met ingang van 31 Januari 1901, te benoemen tot schout bij-nacht ft Ja suite.' V* Bij Kon. besluit van 30 Januari 1901 no. 28 is, met ingang van 31 Januari 1901 H.M. aanstaande Gemaal, Z. H. IJeitog Hendrik van Mecklenburg, benoemd tot generaal- majoor a la suite van de landmacht. Bij Kod. besluit van 30 dez-r no. 30 is H. M. aanstaande Gemaal, Z. 11, Hei tog Hendrik van Mecklenburg, met ingang van 31 dezer, benoemd tot genei aal-majoor a la suite van het leger in Nederlandsch-Indië. (»St.-Ct.") f -i Hr. Ms. adjudant, de luit. ter zee le klasse Ze-gers Rijser, is hedenochtend naar Olden- zaal vertrokken o,m aldaar Z. H. Hertog Hendrik tegemoet, te ireizen, die met een extra-trein naar Den Haag doorreist en al daar hedenavond ten 7 xt. 55 m. stadstijd aankomt. Bij de officieel© ontvangst aan heb Staats spoorstation aldaar zullen o. a. tegenwoordig zijn. dc grootefficieren van Hr. Ms. Huis, ministers en andere autoi-iteiten, zoowel bur gerlijke als militaire. Dg aanstaande Gemaal van ET. AL, die, zegt imen, de uniform van den hem verleen den generaalsrang zal dragen, zal de op het pen-on en voor het Koninklijk Paleis opge stelde «erewachten inspecteeren. De Hertog Wordt aan het Paleis op het- bordes opgewacht door baron Clifford, hof maarschalk. Hare Majesteiten de Koningin en de Ko ningin-Moeder bevinden zich met gevolg in de vestibule om den Vorstel ijken Bruidegom te ontvangen ea zullen dus niet aan het sta tion tegenwoordig zijn. De voorhal van het Paleis, do ingangen en de trap zijn met een keur on xljikdoin van planten en bloemen versierd, ,in welko groe pen do witte kelk domineert. Na afloop van het concert 'in don Kon. Schouwburg' 'te 's-Graveuhage, heb Hooge Bruidspaar op Dinsdag 5 Februari aan te bieden, zal een schitterende soiree worden gegeven door don Duitsehen gezant bij ons llof. graaf de Pourtalès, welke zai worden bijgewoond door alle- m Den Haag aanwezige Vorstelijke personen. Do soiree zal wor-den bezocht door 200 genoodigdon. Aan het défilé van vak- on andere vorcena gingen, gevestigd 'to 's-Gravenliage, georga niseerd door het Volkshul'decomitó en te houden op Woensdag 6 Februari e.k., des namiddags to half 2 uur voorbij het Konink lijk Paleis, 'ter huldiging van Kêt Koninklijk Bruidspaar, zullen deelnemen tal van corpo ration met een gezamenlijke sterkte van 3S50 deelnemers, met 55 banieren, verschil lende muziekkorpsen on een viertal fec-stwa- gens. De stoet zaX worden geopend door hot mu ziekkorps van het 3e ieg huzaren. Het muziekkorps van het 2e reg. veld artillerie zal den optocht besluiten. Do volgende weg zal door den stoet wor den genomen Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genoot schap, Benoorden]ioutsch-cn Weg, Koningin negracht, Kanaalstraat, Mauritskade, Park- -traa.fi, Oranjestraat. Noordeinde, Koninklijk Paleis, Noordeinde, Plaats, Lange Vijverberg. Touniooiveld, Korte Voorhout, Priucesso gracht, Kon, Zoöl, Bot. Genootschap. Het comité dat to Seheveniugen is ge vormd voor dei regeling van d'e deelneming aan het défilé bij gelegenheid van het huwe lijk van H. Al. de Koningin, heeft ook de feestelijke versiering van Seheveniugen bij het bezoek, dat II. AL aan tie zeeplaats zal brengen, tor band venomen. Op den weg waarlangs H. AL mot Hertog Hendrik den rijtoer zal maken, wordt een viertal eere- poorten geplaatst en wel bij den ingang tus- schen de Duinstraat en de Badhuisstraat en de overige in Keizerstraat, aan het Strand enz. De poorten zullen door groetrversiering worden xrerbonden. Huwelijk der Koningin. De Hertogin van Albany zal wegens den rouw in hare familie de huwelijksplechtig heid in Den Haag niet bijwonen. Bij aankomst der vorstelijke genoodigden bij Hr. Ms. huwelijk aanstaanden Alaandag- avond zullen aan liet station der Staatsspoor te 's Gravenhage en aan de hotels sdes Indes", 3>den Ouden Doelen" en »de Twee Steden" eerewachten met muziek zqn opge steld van de grenadiers en jagers,, van de koloniale reserve en van de huzaren, elke eerewacht 100 man sterk. Op den huwelijksdag zullen 2ich eerewach ten bevinden aan het Kon. paleis (grenadiers) en aan de groote kerk (fchutterïj). Bij de plechtige inzegening vao het huwe lijk van H. M. de Koningin op 7 Febr. a.s. zal de kapitein Bosboom van het 2e regt. veld-art. te 's-Graveahage bij de ontvangst der genoodigden optreden als ceremonie meester in de Groote Kerk, terwij! hem worden toegevoegd 32 officieren van verschil lende wapens en de schutterij als aide-cere- moniemeesters. Het wordt thans bevestigd, dat de 'troepen van heb garnizoen te 's-Gravenhag© -en uit andeie garnizoensplaatsen op den dag van 't huwelijk van H. AI. dc Koningin „en haie" zullen zijn opgesteld langs den door den stoot Ie volgen weg van het Paleis naai- de Groote Kerk, en wei als volgt Het reg. Grenadiers en Jagers van hot O O Koninklijk Paleis af, langs Paleisstraat, Oranjestraat tot aan do katholieke kerk in de Parkstraat, dan shift zich aan het korps Alariniera langs de Parkstraat tot den Kneu terdijk; vervolgens de 'troepen uit het gar nizoen Utrecht, waarnaast een 'ge-deelt© ves ting- en pamtserforbartilleri© uit de Residen tie, tot aan de Gevangenpoort, dan het per soneel der Normaal schietschool en daar naast hot 3e reg. huzaren, met een gedeelte veldartillerie, vanaf de Gevangenpoort langs den weg dien de stoet x-olgt over het Bui tenhof tot de Gravenstraat; voorts in de Gravenstraat detachementen van liet 4© Re giment infanterie uit Leiden en Delft en ein delijk de koloniale Reserve op de Groen markt, langs hot stadhuis tot aan den in gang der Groote Kerk, alwaar de eerevacht der dienstd'oende schutterij) is opgesteld'. Het commando cavalerie tot opening van den stoet op 7 Febr zai bestaan uit 58 man en het commando veldartillerie als eere escorte tot sluiting van den stoet eveneens uit 50 (bereden) manschappen. De commando's cavalerie die op 4 Febr. bij de illuminatie respectievelijk het Konink lijk rijtuig zullen voorafgaan, en den stoet zullen sluiten, zullen ieder bestaan uit een half escadron. De 101 saluutschoten onmiddellijk na de voltrekking van Hr. Ms. huwelijk te geven, zullen in de Alaliebaan worden afgeschoten. Alle militairen zullen in het openbaar in groote tenue verschijnen van 4 Febr. a.s. 's avonds 9 ure af tot het vertrek van alle Vorstelijke personen, vermoedelijk eerst den 8n Februari. Het huwelijksgeschenk van de 's-Grasen- haagsche Vereeniging ïBijbel en Oranje" aan H. M, de Koningin en Hertog Hendrik zal zijn de in 1895 door professoren Kuyper, Bavinck en Rutgers bewerkte by bel, gebon den in kalfsperkament met het Kon. wapen op het voorplat. Het programma voor de feestvoorstelling op 7 Februari in den Grooten Schouwburg te Rotterdam is als volgt vastgesteld 10, eene feestouverture 2o. Oranje en Nederland, dramatisch tafreel in één bedrijf door H. J. Schimmel 3o. 5 tableau's, bestaande uitNo. 1. Prins Willem I zjjne kostbaarheden verkoopende ten bate des vaderlands; No. 2. Aankomst van den eouvereinen vorst Willem I te ScheveningenNo. 3. Koning Willem II als PrinsNo. 4. Koning Willem III bij den watersnood in de BommelerwanrdNo. 5. Koningin Wilhelmina, het oorlogsschip de Gelderland. Te Brussel zal op den dag van het huwelijk van II. M. door de Nederlandsche kolonie een feestmaal gegeven worden. Het feestmaal der Nederlandsche Veree niging te Londen, dat 7 Februari ter viering van het huwelijk van Koningin Wilhelmina zoude worden gehouden, is wegens den dood der Koningin uitgesteld. Het geschenk voor de door de Brussel che »Petit Bleu" ingezamelde gelden aan de Koningin aan te bieden zai bestaan in een Minena-beeld in bron«. Op liet voetstuk zal eene koperen plaat aangebracht worden, veisieul met een teeke- ning, Oedipus vooi stellende, geleid door Antigone, met een opschrift in het Fransch en het Vlaarnsch en den datum 7 Febiuan 1901. Bij dit beeld zal gevoegd worden een artistiek album, de namen bevattende van de inschrijvers. Dpu 7ij Februari zal het artistieke geschenk plechtig overhandigd worden aan den Neder- iambchen gezant te Biussel,jhr. Vau Pestel. 11. M. de Koningin heeft de aanbieding van dit geschenk welwillend aanvaard. Nationaal Huldeblijk. Voor het nationaal huldeblijk is te Arnhem bijeengebracht f 4949.76. Bond van Katli. Klesveroenlglngen. In do gisteren te 's-Gravenhag© gehouden vergadering van R.-K. Kiesveiretenigéngeii werd met algeimeene stemmen d© we-nsehe- lijkheid uitgesproken tot het vormen van •een Bond. Er waren 33 gemeenten vertegen woordigd en 5 centrale R.-K. Kiesvereenigin- gen. Besloten werd een commissie van 7 perso nen te benoemen voor deze aangelegenheid. Tot leden van die commissie werden be noemd' de heeren: Speudei Henri, te Kat wijk; jhr. Von Fisenne, te Rijswijk; Klom- pé, te 's-Gravenliage; Meijer, te Ro-tterdam dr. Karvel, te Noord-wijk; 'Streefkerk, té Zoeterwonde, on Vau (Baaien, te Schoonho ven. Prins Georg van Saksen, Prins en Prinses van Schatunbtm-g, Prins Carl van Hessen, Prins iBmsb van Saksen-Altenburg en Vorst van Waldeck-Pyrmont, zijn allen gister avond van Vlissingen. naar Engeland per nachtboot vertrokken. Prins Ren S3 en Erfprins van Aleiningexi zullen hedenavond naar Ehgöland vertrek ken. Grootvorst-troonopvolgei' Michael1 van Rus land zal éveneons hedenavond met een exbra- nachibboot der maatschappijl „Ze-eland" de reis naar Engeland maken. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdeksehip Gelderland, onder bevel van den kapitein ter zee J. H. L, J. baron Sweerts de Landas Wyborgh, 29 dezer te Batavia aangekomen. (»Stct,") Hr. Ms. pantserdeksehip Noord-Braban t komm. de kapt. t/z. I. van den Bosch, dat te Vlissingen is aangekomen, zal in de binnen haven aldaar komen tot het verifieeren der kompassen zoodra de kruiser Zeeland daarmede klaar is. KETHEL EN SPALAND. Wegens plaats gebrek moeten wij het verslag van de gis teren gehouden gemeenteraadsvergadering tot morgen laten liggen. KETHEL EN SPALAND, 31 Jan, Gisteren zijn hier weder eens een zevental kippen ontvreemd. Uit goeden bron vernemen wij echter dat de dader de hier welbekende en beruchte v. B zou zijn. Hij heeft reeds aan den rijksveldwachter Didier en den gemeente veldwachter Groen bekend.' De levering van perceel 1 (straatkeien) van de op 10 dezer gehouden aanbesteding is door Burgemeester en Wethouders gegund aan den heer H, J. Bosman te Rotterdam voor 17288.18. Lezing Monselgnour Lans. Gisteravond had in de zaal der Officieren- vereeniging een bijeenkomst plaats opgeroe pen door het bestuur der St. Wiilebrordus- stichting alhier, in welke bijeenkomst Mons. Lans, president van het Seminarie te War mond, vroeger pastoor by O. L. V. Visitatiekerk alhier, over het katholieke bijzondere onder wijs sprak. Een talrijke schare hoorders uit alle standen waren opgekomen om den vroegeren herder nog eens weer te hooren. De heer J. M. Daniëls, deken-pastoor alhier, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom aan de talryfc opgekomenen. Die talrijke opkomst, zegt spr., verrast ons niet en bevreemdt ons niet omdat dit is een ver wacht blijk van onverouderde belangstelling in het Kath. onderwijs in deze stad waar geen middelen onbeproefd blijven om de zege ningen van het Kath. onderwijs te doen deel achtig worden. Bovendien de groote attractie van dezen avond is zeker wel het welsprekend woord van den hoogeerwaarden president van het seminarie te Warmond, monseigneur Lans. Ten slotte zegt spr. dat deze bijeenkomst niet is om een financieel overzicht te geven van de ontvangst en uitgaven over het afge- loopen jaar, of te spreken over den meerderen of minderen bloei van het Kath. onderwijs, maar om een noodkreet te doen weerklinken om financieelen steun bij de uitbreiding der behoeften voor hot Kath. onderwijs, en aan niemand kan dit zoo goed worden toever trouwd als aan monseigneur Lans, wiea spr. thans het woord geeft, Monseigneur Lans zegt dat het applaus waarmede bij is ontvangen hem grooten moed en groote geiusiigheid geeft want nog nooit had spr. zoo'n last van beschroomdheid en nooit had hij zoo in den brand 'gezeten als nu hij gaat spreken over het kath. onderwijs in deze stadspr. vreesde dat men knorrig op hem zou zijn. AVant, daartoe zou eenige reden wezen. Door spr. en door nu wijlen pastoor v. Meegen is indertijd het lokaal sAurora" gekocht en daarna het z.g, Liefde huis", vervolgens grond daarachter en zoo doende was het kath. onderwijs door hem op zware lasten gezet Hierbij voegt spr. echter dadeijjk de medo- deeling dat hot bedrag der koopsom, f 1100, door een weldadig stadgenoot, sedert over leden, was cadeau gedaan. Het schoolbestuur stond voor een tekort van (4000; wanneer er nu nog eens 4 zulko weldadige siadge- nooten waren dan was het tekort gedekt; spr. stak dan met een rustig geweten zijn on uitgesproken rede weer in zija zak en met een sGod zegen je" keerde hij weer terug. Ik vreesde ook, zegt spr., dat de Schie dammers ons zouden verwijten dat wij iien voor de gebakken peren hadden laten zitten. Pastoor van Meegen ging naar den Hemel en ik naar Warmond. Begiijpt ge nu, vraagt spr., waarom mij de angst om het hart was geslagen? De ontvangst is mij medegevallen, zegt spr., en rondweg gesproken, ik heb ook geen berouw gehadhet tegenwoordige bestuu- heeft er ook geen spijt van dat wij het die lasten hebben moeten nalaten had het Kath. onderwijs niet zooveel steun noorlig gehad dan hadden de Katholieke Schiedammers hun offervaaidigheid niet zoo kunnen toonen. Dan betoogt-spr. uitvoerig dat de R. K. keik de eenige ware vraagbaak is op eik gebied, dus ook waar het geldt het onderwijs. De R. K, kurk nu heeft het neutrale onder wijs veroordeeld omdat het den scheidsmuur wegneemt tusschen waar geloofdwaal- geloof en ongeloof. Er groeit dan uit een passe-partout-godsihcmi, en scAeo/godsdionst en staatsgodsdienst die allen gelijk staan met geen godsdienst. De neutrale school wil absolute afscheiding hebben tusschen godsdienst en wetenschap. De laatste wordt daar alléén behartigd. Maar verstand en wilzijD beide gaven des Scheppers eu de ware opvoeding moet èn verstand èn wil bewerken. Naar het voorbeeld van koning Salomou's eerste recht, in den twist der beide moeders van wie slechts een haar kind had verloren, terwijl beiden het levende kindje opeischten als het hare, vraagt spr., wilt gjj het, kind halveeren Neen, de moederkerk eischt het kind in zyn geheel op, beide helften wil zij, of nietsde staatsschool wil echter het kind halveeren en bezit dus niet de moederlielde die de R.-k. kerk toont. Met aanhalingen van uitspraken van eenige pausen toont spr. voorts aan hoe het neutrale onderwijs, overal waar het is ingevoerd, door de kerk en haar opperpriesters is veroordeeld en hoe bij voortduring is gewaarschuwd tegen de onheilen van die kweekplaatsen voor het ongeloof. "Spr. eindigt dit gedeelte van zijn rede met den uitroep: Waar dus de kerk is de moeder van het kind, daar willen wij Hare wenschen vervullen en bereidwillige oilers brengen om het katholieke ouderwijs in deze stad te doen bloeien. Dan wordt een halfuur pauze gehouden. Na de pauze brengt spr. hulde aan het krachtig geloof der Schiedammers van vóór 40 jaren, die zoo haastig naast de neutrale school een katholieke school hebben gesticht. Daardoor bezit Schiedam thans scholen zoo als menig andere gemeente ze niet kan aan wijzen. Maar dat geloof moet levend blijven door uwe werken voor het katholieke onderwijs wordt geviaagd geloof, mnar daarnaast liefde 1 A.s. Zondag zal in de 3 kerken onder iedere H, Mis een oproeping tot u gericht worden om bij te dragen en dan volgt een schaal- collecte. Alocht er echter iemand zyn die in stilte een groote gift wil doen, dan kan hij zich daarvoor wenden tot een der pastoors of bestuursleden en desnoods van avond nog tot spr. Het bestuur dat reeds voor een tekoit stond van f3000 heeft toch nog een uitgave gedaan van f1500 om daardoor mogelijk te maken dat alle katholieke kinderen op de scholen konden worden toegelaten. En dat was goed gezien. Ten slotte rekent spr. voor, hoe gemak kelijk het te kort kan gedekt worden. Er zijn, zegt hij, 7000 commuuiquanten in deze gemeenten, dus dat zou ongeveer 50 ct. per hoofd zijn om het geheeie tekort te dekken. Maar spr. beeft een andere reke ning opgezet. Er zullen allicht we! 5 personen hier gevonden worden jdie voor een keer wel f 100 kunnen geven took wel 10 die f50 en 25 die f25 kunnen missen. Spr. rekent onder deze 40 personen dan de pastoors en kapelaans mede en heeft op die manier reeds f1625. Zoons en dochters van gegoeden en de meer bejaarden onder den burgerstand vormen een groep waaronder er zeker wel gevonden wor den b.v. 100 die f 10 en 100 die f5 kunnen missen; dan 200 van f2.50 en 200 vanfl, een veronderstelling die spr. aiet als ite gewaagd" beschouwdedat vormt te samen weer f 2200 eu met het vorig bedrag f 3825 van 640 contribuanten. Bij den werkmansstand zijn er zeker 100 die f 0.50 willen geven en 100 die f0.25, 200 die f 0.10 en 200 die f 0.05 willen afstaan, vormde alzoo met 400 die 2!£ ets. kunnen geven weer 1000 personen die f115 bjjdragen. De rekening staat dan reeds 1640 bjjdragen met eea bedrag van f3940. Er blijven dan nog 5000 communiquanten over waarvan .er allicht 1000 zijn die 1 cent kunnen offeren en dan mankeeren er nog maar f50 aan het bedrag. Die f50 heeft spr. reeds mede gebracht als geschenk van een zjjner vrienden wien by mededeelde dat hjj de Schiedammers moest gaan opwekken om geld te geven. Waar spr. indortjjd heelt medegewerkt om de St. Willebrordus-stichting op iasten te zetten daar wil hij ook medewerken om die lasten te verminderen en op hoop van navol ging geeft hij onder vier oogen deelt spr. het mee - - f 100. En dan kan spr. nog mededeelen dat een hulpvaardig Schiedammer niet heeft willen onderdoen voor den vroeger genoemden stad genoot en ook aan spr. f 1100 heeft toegezegd. Met een levendige opwekking besluit spr. zijn rede, die, herhaaldelijk door applaus onderbroken, met een daverende toejuiching besloten werd. Pastoor-deken Daniëls bracht den dank van allen- aan den hooggeachte» spr, voor zfju reden die het gevoel voor het Kath. On derwijs weer geheel heeft opgefiischt en in liet goede spoor geleid. Scbfed. Huishoudschool. Een aangenaam, feestelijken indruk ont vingen wij roeds dadelijk gisteravond bij het binnentreden van het Volkshuis gedurende de oppnbate les der Schied, Huishoudschool door het aangebrachte groen, dat door enkele particulieren welwillend was afgestaan. Een welriekende geur van heerlijke spijzen kwam ons vanuit de keuken te gemoet, waar nlle leerlingen druk ia de weer waren om aan de talrijke aanvragen te voldoen en dat alles tusschen tal van bezoekers en be zoeksters, hetgeen het bezorgen van de chocolade, erwtensoep of hutspot nu juist niet tot een gemakkelijke taak maakte. Maar met een weinig geduld kwamen de spijzen toch in de groote bovenzaal, waar eenige mrisjes van den dagcursus in het buffet de honneurs waarnamen. Ook deze zaal was aardig versierdlangs twee kanten waren tafels geplaatst waarop het werk der leerlingen was tentoongesteld en trokken de kinderjurkjes, het gemaakte ondergoed, het gestreken goed, en het ver stelwerk om beurten de aandacht. Van de leerlingen van den dagcursus zagen wjj een aardig poppenledikant, al het bedden goed was keurig oeijes genaaid en het uitzet der pop was reeds halverwege klaargekomen. Ook waren aardige proeven gegeven van huishoudweik xan verschillenden aard. Middenin de zaal stond een groote tafel, beladen met verschillende gerechten, die tot koopen uitnoodigdenheerlijke taarten, pud dingen, gebakken vischjes enz. deden velen watertand en en menigeen wilde er ook eens van proeven, 't zy dadelijk, 't zij, dr.t de gekochte schat werd medegenomen uaar den huiselyken haard. Talrijke oud-leerlingen der kookschool hadden gratis een proeve ingezonden als bewys hoezeer het genoten onderwijs uog steeds wordt gewaardeerd, de inzending aller- tog Hendrik" gebak was ook wel een teeken van den humor en de vadeilandsliefde der jeugdige kookster. De leerlingen van den tweeden knipcursus hadden in een hoek van deze zaal een plaatsje gezocht, en waren druk bezig met het maken van patronen, terwijl die van den eersten cursus in de zaal-ensuite een aardig groepje vormden. In de kleine achterkamer, waar ook niet vergeten was eenige versiering aan te brengen, hadden de leerlingen der verstelles druk bezoek en namen wij gaarne een kijkje, nadat wij de strijkles, die op de zolderkamer werd gegeven, een poosje hadden bijgewoond. Waar men ook kwam, overal zag men blijde, vroolijke gezichten om zich heen en heerschte eeu prettige, opgewekte toon, waaruit wij meenen te mogen hesluiten, dat deze openbare les ook weder volkomen ge slaagd mag worden genoemd. Uitvoering Kinderkoor. Een volle zaal, een opgewekte stemming, ziedaar vol-d-oond-e gegevens om met belang- etelling heb begin van de uitvoering tege moet te zien. En waarlijk, xvijt werden niet teleurgesteld!. Toen Jiot goi*dij(n werd weggeschoven1, za gen wiji de talrijke scluura van jongens en meisjes, gereed om op het teeken van hun di recteur, te toonen wat flinke studio onder krachtige leiding vermag. 'Meit vuur werd de cantate „In den zomer uit" van Richard Hol gezongen. Wij hoorden hot aan den zang, ho© de jeugdige nitvoerders in hun geest den heer lijken 'dag in dei dxiinen meemaakten. 't Was een lust om aan te hooren en wat kwam het er flink uit, dat „hop ATajannefcje, hop," of „tusschen Keulen en Parijs" enz- enz. Wij1 zagen ze de spelen uitvoeren. En dan, wanneer het spel gedaan was, dat lied bij heb aan tafel gaanalle lekkernijen wier den ons vooi* oogen getooveowi on wij wed den, dat allen bij dien veirassendlen uitroep „Pannekoeken" werkelijk oen paar- lekkere koeken voor zich meenden 'te zien. Maar waren dit gedoelton, die vanzelf goed ra o 'e s fc e n slagen, om da t heb zoo geheel uit het laven dor jeugd gegrepen was, ook hoi overig© wérd kloek gezongen. Het ibweed© nununeir dooi- heb kinderkoor uitgevoerd, „d'e Us jonkvrouw", vormde voor velen zeker het glanspunt van den avond. In hun keurige toiletjes zagen zij' or aller liefst uit, d© hofdam'.es en hofliecron. Alten kweten zich. h-ed. aardig van bun dikwijls lastig© taak. Alen zag zoo, dat zij hot béste wilden geven wat zijl konden. Een mooio, holder# «tem.- had do koning en ook

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2