HUWELIJK EER KOMffl Transvaal en Oranje-Vrijstaat. 'V* V V V BINNENLAND. STADSNIEUWS. Het ontwerp werd met algemeene stem men aangenomen. „Central News" meldt dat uit Ve-necaiela officieel bevestigd wordt, -dat de troepen en ■de opsta.ndeli.ngcn verscheidene honderden dnoden en gewonden hadden m de gevech ten dio onlangs in do nabijheid van La Cue- vas hebben plaats gehad. Uit Peking wordt aan de „Frankfurter Zeitung" gemeld„Li-Hoeng-Ghang is over leden; de gouverneur van Ghantimg Juan- tsji-Kai zal in zijn plaats do vredesonder handelingen voeren. Men meldt ons uit Rotterdam Den 5en Juli j.l. werd door het mannen- comité van het sRoode Kruis" te Rotterdam aan de krijgsgevangenen op St. Helena ver zonden een kist met 170 boekwerken. Ofschoon eerst in langen tijd niets van deze verzending werd gehoord is zij toch gebleken in goede handen gekomen te zijn en wordt het gezondene ten hoogste door de krijgs gevangenen gewaardeerd. Gaarne zal men nog meer boekwerken ontvangen, vooral werken van Andriessen, Werner, Gerdes, Hofman en anderen wier inhoud binnen de bevatting der lezers liggen. De heer W, J, Spruit, "W. Jzn. penning meester van het mannencomité van het Ned. Roode Kruis is gaarne bereid geschenken van dien aard in ontvangst te nemen. 11. M. de Koningin, Hr. Ms. aanstaande Gemaal en H. M. de Koningin-Moeder woon den gisteren voormiddag de godsdienstoefe ning by in de Nieuwe Kerk onder gehoor van Ds, van Gheel Gildemeester. De voorganger deed in zijn preek vooral uitkomen, dat niet door list en bedrog of door geweld een volk verhoogd wordt, doch door gerechtigheid en waarheid en heiligheid. In zijne zegenbede aan het einde van de godsdienstoefening smeekte hg in het bijzonder over de vorstelijke personen 's hemels zegen af overeenkomstig de woorden vanhetWien Neerlaodsch BloedvBescherm o God" enz. Onmiddellijk hierop speelde de blinde orga nist der Nieuwe Iveik, de heer Ryp, het volkslied en werd het bedoelde couplet door de gemeente aangeheven. De vorst van Waldeck-Pyrmont arriveerd" gisteravond uit Vlïszingen met trein 54 te "Rotterdam en reisde onmiddellijk door naar Den Haag, Z. H. kwam te 40 uur in Den Haag aan en werd ran het Hcilandsche spoorstation ontvangen door den hem door II. M. toeg°- voegden kolonel Simon, en in een gala- hofriituig raar het Hotel den Ouden Doelen, waar Z. H. van eeo eeiewacht der huzaren de militaiie eerbewijzen ontving, Grootvorst YVladimir van Rusland heeft zich gisteren met zijne dochter Grootvorstin Helena en Groothertog Boris van Rusland uitPeteis- burg naar Den Haag begeven, waar hij heden zou aankomen tot bijwoning der huwelyks- vohiekking van H. M. V* Hedenvoormiddag omstreeks 10 uur be vonden H. M. de Koningin, Hertog Hen drik en de Koningin-Moeder, benevens eenige leden dter Hofhoudingen en de bur gemeester der residentie, baron van Iïa- rmxma ihoe Slooten, deze gekleed in ambts gewaad, zich. aan het Staatsspooratation, omdat tegen dat uur verwacht werd de aan komst van prinses Louise van Wied en van den Brfpnns en de Erfprinees van Wied. Wegens den zeer zwaren mist echter, die in den ochtend boven de stad hing, kwam de trein eerst tegen elf uur binnen. Toen Hare Majesteiten en de Hertog, die in open rijtuig naar het station waren ge reden, zich uit do met bloemen en planten versierde koninklijke wachtzaal op het plan kier begaven bij de nadering van den trein, ging een ontzaglijk gejuich op uit een dichte menigte, die ter weerszijden van de waeht- salon geschaard stond. Aangenaam verrast groetten de Vorste lijke pereonen de juichende menigte. Her tog Hendrik, in schout-bij-nacht-uniform, salueerde herhaaldelijk op militaire wijze. Ho compartiment waarin zich de vorste lijke geaoodigden bevonden, kon niet tot voor de wachtzaal gebracht worden, wegens de buitengewone lengte van den trein, om dat daarmede ook de 300 manschappen van de koloniale reserve, die in de feesbweek in de residentie dienst zullen doen, medeikwa- men. Onmiddellijk begaf Hertog Hendnk, ge volgd door de heeren der hofhouding, zich langs den mensehenmassa naar het einde van het plankier en ontving daar de aange komen Vorstelijke familie, waarna hij Hen vergezelde naar de Koninginnen dio op het perron voor de wachtzaal waren blijven «taan. Een allerhartelijkste begroeting volgde daar tusschen Hare Majesteiten en de nieuw aangekomenen, aan Wie de aanwezige hee ren der beide hofhoudingen en de burge meester werden voorgesteld. In een galr-hofrijfuig red-en de I-eden der familie van Wied. naar het Hotel Poules. Bij den terugkeer naar het Paleis werden het Bruidspaar en de Koningin-Moeder geestdriftig toegejuicht door een inmiddels in de Rijnstraat verzamelde groote menigte, terwijl de manschappen der koloniale reser ve, inderhaast, zich opstellende c>p het bui tenplein, de Vorstelijka personen militaire honneurs bewees. De Griekscbe gezant te Londen i3 gisteren vandaar vertrokken tot bijwoning tan het vorstelijk huwelijk.' Zateidag is ten Paleize bezorgd het huwe lijksgeschenk voor H. M. de Koningin van het damescomité uit den Nederlandschen adel. Het bestaat uit een kosibaren verguld massief zilveren toiletspiegel en een juweelen arm band met snmiagd-medaition in étui. Er is een album met calligrafnche opdracht byge- voego, Als huwelijksgeschenk is voor Zijne Hoog heid Hertog Hendrik door den hofgoudsmid Joost te Sehwerin een inktstel van massief zilver vervaardigd. Op het onderstuk dat op vier pooten rust is de volgende inscriptie aangebracht: >7 Februuri 1901. Aan Zyne Hoogheid Hertog Hendrik van Mecklenburg, de leden van het groothertogelijk Mecklen- buig Schweriner ministerie van financiën". Op het onderstuk staat in het midden een beker, waaisclnjniijk voor de stempels be stemd. Op het deksel van dezen beker staat een klokje, aan de zijden van den beker staan de inkt- en de zandpol. Op alles is het Mecklenburgsche wapen aangebracht. Het kostbare geschenk is vervaardigd naar een inktstel dat in het bezit was van Zjjne Ko ninklijke Hoogheid Groothertog Frederik Franz II. Het past zeer goed by de reeds vermelde schrijftafel. Het geschenk dat namens do vrouwen en meisjes van Rotterdam aan H. M. de Ko ningin bij gelegenheid van IIDz. huwelijk zal worden aangeboden, bestaat uit een com pleet sehryfgarnituur (15 stuks) van verguld zilver in stijl Louis Seize door de firma Hoeker te Amsterdam vervaardigd. Het geschenk is vergezeld van een prach tig door mevr. v. d. Kaay leerares aan de Industrieschool voor meisjes uitgevoerde oor konde of opdracht op perkament. Het geschenk zaf worden aangeboden in een satynhouten cassette. Een aantal Nederlandsche jonkvrouwen bieden H. M. de Koningin bij Haar huwe lijk een prachtig vloerkleed, aan, dat in de Groote Kerk onder de zetels van het Vor stelijk Pa.or zal liggen en belegd zal worden met fluweelen kussens, waarop de Eclitge- nooten bij de inzegening van Hun verbin tenis zullen knielen. De rand van. dit kmel- kleed' wordt gekleurd door de 60 familiewa pens der geefsters, dooi- haar naar teekenin- gen van den ontwerper geborduurd' in ruit vorm, de kwartieren der oudste geslachten bovenaan. De bewerkte rand is in applica tie-borduurwerk in echt goud op zilver-bro- caat, alles gestileerd in bladen en bloemen, waartusschen de familiewapens gearran geerd zijn. De rand is afgesloten door een borduursel van zilver en goud op lichtblau- wen grond. Het middenvak is van roodzij den peluclie, m de benedenhoeken versierd door gestileerde oranjeappelen, in de boven hoeken door de wapens der Koningin en van den Hertog. Het gehezle kleed is 4 M. 30 bij 3 M. 30 groot. Het geschenk aan de Koningin aan te bieden door de inwoners van Suriname, be staat uit een stuk goudhoudend kwarts, waarop in goud het wapen van Suriname. Het geschenk, dat het schilderkundig ge nootschap sPulchri Studio" aan H. M. de Koningin bij gelegenheid van Haar huwelijk zal aanbieden, bestaat uit 112 teekeningen door leden van het genootschap vervaardigd. De overhandiging van dit kunstgeschonk zal later plaats hebben, V Op '1 Febr. heeft H. M. de Koningin in plechtig gehoor ontvangen den buitengewonen gezant en gevolmachtigd Minister der Fran- sche Republiek bij Hoogst derzei ver Hof, den heer Monbel, ter overhandiging aan Hare Majesteit, ter gelegenheid der voltrekking van Hoogstderzelver echtverbintenis van een ge schenk, beslaande uit een behangseltapijl, vervaardigd in de Francche nationale werk plaats der sGobelins", alsmede van een brief van den Piesideut der.Fransche Republiek, houtlende aanbieding van dit geschenk. (sSt.-Ct") Namens den algemeenen kerkeraad der Ned. Herv. Gemrente zullen nan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar huwelijk worden aangeboden dne complete kerkboeken (Bijbel, Berijmde Psalmen en Gezangen met veivolgbundel en de keikelijke formulieren) De boeken eenvoudig gebonden in terra-cotta-fluweelen banden zijn bestemd om gebruikt te worden in de Regentesse- kerkéén voor H. M. de koningin, Hr. Ms. Gemaal en één voor H. M. de Koningin- Moeder. Z. H. Hertog Hendrik ontving uit handen van den gezant van Zweden en Noorwegen bij ons Hof in eene aan hem verleende audiëntie de versierselen van de hoogste klasse in de Serafynen orde. De Commissarissen der Koningin en de twee oudste leden in jaren van de colleges van Gedeputeeide Staten in de onderscheidene provinciën zijn uiigenoodigd tot by woning van de kerkelqke inzegening van het huwelijk van H. M. de Koningin en Hertog Hendrik. De 7e Febr. zal voor de marine als Zondag geldenvoor dien dag is groot tenue voor geschreven, Zoodra in de verschillende direc ties telegraphisch bericht is ontvangen, dat het huweiyk van H. M. voltrokken is, zullen de oorlogsbodems pavoiseeren en worden er saluutschoten gelost, De aubade, Dinsdag achter het' Paleis door de Kon. Nat. Zangschool met andere zangv-ereenigingem te geven, wordt begeleid door de Kon. Mil. kapel. De directeur NP. A. Bouwman heeft de bege-ledding bij de 6 nummers gemaakt en voor harmonie-orkest geïnstrumenteerd, zoomede do begeleiding der uit te voeren serenade op 4 Februari', terwijl het comité der Aubade te Amster dam bij gelegenheid van hoti bezoek der Koningin hem. heeft ui'tgenoodigd' do insfcmi- menl-atio daarvoor -to vervaardigen. Donder dag a s. wordt tijdens het déjeuner ten Ho ve oen door hem gecomponeerd muziekstuk „Oranje-NassauMecklenburg" uitgevoerd- H. M. ontvangt morgen voormiddag de bij lust Nederiazt'dsclie Hof geaccrediteerde gezanten, ter overhandiging der brieven van gelukwensching. Bij gedegenheid van het Vorstelijk huwe lijk is het gezantschap van Spanje veran derd in een buitengewone xniasife, waarbij buiten hot gewone personeel geplaatst zijn als militair attaché de luit.-kOlonel man-Mos al militair attaché de luit.-kol'onel markies de So te Mayor. Aan den gezant van Rumenië by ons Hof is opgedragen nan H. M. de Koningin en Haar aanstaanden Gemaal het Grootkruis de orde van de Ster van Rumenie aan te bieden. Het gezantschap is voor die gelegenheid uitgebreid met een Secretaris van legatie waartoe benoemd is de heer Mitilioeu. Als hulde aan 'b Vorstelijk Paar bij! zijn toebt naar Rijswijk wordt op den Rijsvrijk- scken weg, op imtialtief dor „Oranjevcreeni- ging" buiten het Viaduct een ecrepoort op gericht, waarbij zich een deputatie uit die verceuiging met de banier zal opstellen. De cour van gelukwenschen door het Koninklijk echtpaar te Amsterdam te houden zal plaats hebben op -. Dinsdag 5 Maart van des namiddags 2 u. 30 m.5 uur voor civiele en militaire auto riteiten, commissiën en particulieren aldaar gevestigd of woonachtig. Woensdag 6 Maart van '10 u, 30 m. tot 12 u. 30 m, voor civiele en militaire autori teiten, commissiën ea particulieren buiten Amsterdam gevestigd, terwyl Donderdag 7 Maait des voormiddags te 10 uur gelegen heid zal worden gegeven aan commissiën en deputation tot het aanbieden van geschenken en adressen van hulde. In de gala-voorstelling in den Stadsschouw burg te Amsterdam zal worden uitgevoerd een van "Wagner's werken door het koor der Wagner-Vereeniging en het orkest van het Concertgebouw, Daarna zullen tableaux-vivants worden vertoond. In een der pauzes zal het eerste bedrijf van >Romanesk" worden ge speeld, in de andere pauze waarschynlhk een voorstelling betrekkelijk liet volksleven in Mecklenburg. Bij de sterke vei warming van de Groote Kerk te 's-Gravenbage, -waardoor de warmte graad in het orgel tot 75 graden rees, is het mechaniek en daardoor het meerendeel der registers van 't orgel in 't ongereede geraakt. Orgelmakers uit Utrecht heden aan gekomen zullen trachten met alle kracht het orgel weer in bruikbaren staat te herstellen. Sir Howard, de Britaehe gezant, zal uit hoofde vaai den rouw wegens heb overlijden van 'koningin Victoria, aan geen fe-estetijk- he-den -deelnemen, doch alleen tegenwoordig zijn. bij den eerde ten. Hove ea d© huwelijks plechtigheid in do Kerk. Hedenmiddag 12 uur rukte de koloniale reserve, die in deze week te 's-Gravenhage zal zyn iot het doen van garnizoensdienst aldaar, met volle muziek binnen, gevolgd door een nieuwsgierige menigte voor welke de kranige troep in de koloniale uniform veel aantrekkelijks had. H. M. de Koningin-Moeder heeft f 1000 ter beschikking gesteld van het comité van volkshulde bij gelegenheid van het huwelijk vart H. M. de Koningin, als bijdrage ten behoeve der door liet cornité" beoogde uit reiking aan de armen van 's-Giavenhage. In de provincie Drente is een bedrag van f4103 bijeeDgebiacht voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden huldeblijk. De residentie in feestgewaad. Nu de'feestweek is begonnen en de hofstad zich hieiloe in een daaitoe passend kleed heelt gestoken willen wij eenigen der meest bezienswaardige versieringen beschi ijven om onzen lezers een kleioen indruk te geven van het feestelijk aanzien, dat de residentie heeft gekregen. Oranjeappels en groen nemen overal de eerste plaats in, doch ook de witte bloera wordt zeer veelvuldig aangetroffen. Aan de woning van een der hofdames op de Prinsengracht is op het plat van de over kapping boven den ingang, een pyramide- vorrnig bed van 't prachtigst siergroen neer gelegd, waaruit de oranje appel welig opschiet. Ais middelpunt van de overigens elegante gevelversiering, door middel van flinke en met bloemen doorwerkte groenslingers tot bijna aan den nok van het hooge heerenhuis, maakt deze oranjerie in 't klein een wonder mooi effect. De weg, dien de koninklyke stoet van het paleis naar de kerk za! nemen, belooft wer kelijk koninklijk te worden. Van het paleis af tot aan de kerk is deze weg één laan van eeredoorgangen. Op onderlingen afstand van ruim 20 Meters worden opgericht een vyf-en-vijftigtai eere- bogen, nauwkeurig aan elkander gelijk, en die bestaan uit twee zuileD, over de breedte van den weg geplaatst en waarvan de verbin ding gevormd wordt door een zware guir lande van sparregroen. Deze eeredoorgangen worden gehouden in de bruidskleuren, zooals door den heer Jur- riaan Kok, een der ontwerpers van het versieringsplan voor den bruidsweg, oorspron- kel§k gedacht. Elke zuii heeft een zuiver wit voetstuk ter hoogte van 2 M. en is met een ornament in den nieuweren stjjl versierd. De zuil zelf wordt geheel bekleed met dennengroen, waai tegen latwerk (berceau's gewyze), op hetwelk fijn groen en oranje bloesem worden gebracht. De kop van de zuil wordt gevormd door een stralende zon van goud en wit, als zinnebeeld van het toekomstige huwelijksgeluk. Uit bloembakken, onder de zon, hangt fijn groen af waar- tusschen witte bloemen. De guirlandes, die, zooals gezegd, de zuilen verbinden, worden doorwerkt met Oranje bloesem, terwyl wit zyden linten, in het midden door een strik verbondeii, -zich om de guirlandes slingeren. In de straten, die geen voldoende breedte bezitten om de zuilen te plaatsen, worden halve zonnen aan de huizen bevestigd als verbindingspunten voer de guirlandes. Gezamenlyke buurtversieringen treft men slechts hier en daar aan, zoo b.v. in een gedeelte van liet Noordeinde, een tooi van groenslingers aan oranje- en andere kleurige palen, met kleine nationale en Mecklenburg sche vlagjes in top en voorzien van wapen schildjes. Zoo ook op de G,-dempte Gracht. Een wandeling van het paleis langs Noitd- einde, Hoogstiaat, Plaats, Yenesstraat, Wa genstraten en Spuistraat is alleszins aanbe velenswaardig. Bijzonder in liet oog vallen voorts de versiering in het Noordeinde aan bet agent schap van de Nederl. Bank, aan welks gevel, onder kromioopende Venetiaansche masten, waaraan Oranjewimpels, zeer smaakvol uit gevoerde wapens van Mecklenburg en Neder land, en van provincie en gemeente zijn aangebracht, te midden van frissche viaggeo- tropseën. Maar 't fijnste effect maken de groote hoorns van ovei vloed, omwoeld met witte tule, tus schen die wapens bevestigd uit welke met recht een overvloed van kunstbloemen in ver scheidene kleuren te voorschijn komt. In het Korte Vuoihout is aan de woning van den commissaris der Koningin een pracht van afhangende sierplanten afgewisseld door witte rozen. De raamlijsten van den rez-de-chauseé zijn omgeven door sparregroen met oranje appels terwyl zware slingers van 'tzelfde groen op zeer losse en bevallige wjjze de verdere ver siering-van den geve! uitmaken. De markies van de woning van de Russi- schen gezant is gedrapeerd met ponceau rood fluweel met gouden franje, waardoor deze het aanzicht kreeg van een baldaquin, in het front waarvan het Russische Rijkswapen, en verder een tropee uit de Russische, Neder- lamRche en Mecklenburgsche vlaggen. Da Ionische zuilen van de Academie voor Beeldeude Kunsten zijn geheel roet groen en bloemen omwonden. By de firma Pander is het bovengedeelte van het hoekhuis Vlamingstraat- -Wagen straat verscholen achter ramen van siergroen op wit latwerk en in het midden waBrvan groote geschilderde medaillon-portretten van bruid en bruidegom, en een met oranje doorwerkte lauwerkrans. De geheele gevel in de Wagenstraat is getooid met groen, tropeeën en wapenschilden. Het balkon geeft de Koninklyke Kroon te zien, rustende op een wit kleed met goud omzoomd, dat van het balcon afhangt. Uit de bloemvazeu ter weerszijden schieten plan ten Makart veeren op. Ook de woniog van graaf O. van Bylaridt, president der feestcommissie in het Lange Voorhout, is smaakvol versierd, evenals het paleis van prins Yon Wied. De illuminatie van hedenavond zal zonder twijfel de aldus feestelijk getooide stad een schitterend aanzien geven. Duizenden mensehen vulden gisteren de straten van de residentie. Vooral by het paleis verdiong zich een ontzettende menigte. Uren lang vatte zij daar post en toen het Hooge Bruidspaar uitreed en ook by zijn teiugkomst kwam er aan het gejuich schier geen einde. Ook langs den weg, dien het paar passeerde steeg het gejuich als een naderende donder uit duizenden kelea op en geen wonder, want de Zondag en het mooie weer brachten tal van vreemdelingen iD de residentie, wien het niet gegeven was in da week een kijkje te komen nemen in de hofstad. (Vervolg ouder Laatste Uieuws.) Gemeenschappelijk Grondbezit. Onder presidium van den heer D. de Clercq had Zaterdag te Utrecht een vergadering plaats van voorstanders van gemeenschap pelijk grondbezit. Het voornemen bestaat de vereeniging te noemen Vereeniging Gemeenschappelijk Grondbezit. Het doel isMede te werkpn door woord en daad tot het terugbrengen van den grond in gemeenschappelijk bezit, ter bevrediging van het rechtsgevoel, tot gezonde ontwikkeling van alle deelen der samenleving en tot leniging van armoede. By Kon. besluit is aan den heer W. C. KÖhler Christensen op zyn Terzoek eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van consul der Nederlanden te Reikjavik. Baron K. J. G, van Hardenbroek van Heeraertsberg en Bergambacht, vertegen woordiger van H. M. de Koningin by de be grafenis van Koningin Victoria is gisteren weder uit Londen vertrokken. Heden kwam hij in de residentie terug. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Blykens hg het Depart, van Marine ont vangen bericht is Hr. Ms.pantserschip Piet Hein, onder bevel van den kapt. ter zee J. H. M. Jansen, 2 dezer te Saigon aangekomen. Er komen het ïLeidache Dbl." geruchten ter ooren, dat men, evenals eenigen "tijd geleden, weder pogingen van hoogerhand heeft aangewend, om het Ethnographisch Museum uit Leiden over te plaatsen naar Amsterdam. Zaterdag heeft de centrale commissie voor de Parysehe Wereldtentoonstelling den voor zitter, baron Miehiels van Verduynen, een medaille aangeboden, aan de eene zijde ver- toonend de beeltenis van den voorzitter, aan de andere zqde een afbeelding der tentoon stelling. Te Zalt-Bommel overleed de heer C. P. Lensbroek, burgemeester dier gemeente. Da heeren ridder de Stuers en Jhr. von Pestel, Hr. Ms. gezanten te Brussel en Parijs, worden te 's-Gravenhage verwacht. OVERSCHIE, 4 Februari. Morgen (Dinsdag) zal de christelyke zangvereeniging nAsaf" een feestavond geven. Verschillende muziek stukken zullen ten g.-hoore worden gebracht, terwyl Ds. J. Schrijver predikant te Schiedam als feestredenaar zal optreden. Het huwelijk der Koningin. T-eir geHegeruhedd van bet 'huwelijk! van H. M. die Koning-in zal liet lean boor der gas fabriek en Waterleiding op Donderdag a.s. gesloten zijn. Het Diaconie-Armbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier zal op den huwelyksdag vau H. M. de Koningin voor de armen oen extra-bedeeling houden, bestaande uit steen kolen, aardappelen en vleesch. Namens het bestuur dar sociëteit „de Vereenigingf' wordt ons medegedeeld dat do versiering in <d« socaetoitszaal dn „Musia" niet is aangebracht door den restaurateur, maar door de sociëteit zelve. Gaarne willen wijl deze rectnficatie ter tennis van onze lezers brengen. Naar wij vernomen, zal door dei feestcom missie, gevormd, tijidens die vodrbemding der kroniingsfeesten van do L. en K. Achter weg en Naeuwstraat op Donderdag a s. des avonds oen verlichting it giomo in die stra^ ten aangebracht worden, terwijl een muziek korps daar een kort programma zal uitvoe ren. Helt personeel der bierbrouwerijl van de firma. J. M. v. d. Schalk Co. zal a.s. Don derdag- vrij' hebben om dan do feesten ter eere van Hater Majesteit» huwelijk bij te wonen. Gaarne voldoen wij aan de to-'t ons gerich te uitnoodi'ging om onze lezers nog eens te helpen -herinneren aan do bussen bij de hee ren G. Odé, boekhandelaar, en J. .Zoetmul der, sigarenhandelaar, beiden op do Markt, om offers 'te ontvangen van hen die willen medewerken om do oudjes uit het Gasthuis en hot Liduina-gesticht op Donderdag as. oen prettigen feestavond te betraden. Wij vertrouwen echten dat die opve-klang overbodig zal zijn, omdat wij overtuigd zijn dat alle-n zeker gaarne iets in dio bussen willen bijdragen tot dit goede doel. Hot genot da-t dio onden van dagen nog zullen kunnen smaken is zoo gering, dab waarlijk een gelegenheid zoo bij uitnemendheid daar voor geschikt als heb huwelijk vau H. M. do Koningin, wol met bei-do bandon zal worden aangegrepen. Zooals wij vernamen, was hedenmorgen reode een bedrag van f 47 ontvangen. B. K. Volksbond. Be afdeeling Schiedam van den Ned. R.- K. Volksbond vergadferd© gisteren in do groote zaal der Officieren-Voneeniging, wel ke bij deze samenkomst goed' bezet was. Ate spr. trad op kapelaan J. H. M. Mohr- manu der St. Janskerk, die een overzicht gaf van hetgeen do ttaatsbo oauw voor do R.-K. Kerk was geweest Spr. noemde als oorzaak van do revolutie dio in hot laa-tet dteir 18e ©euw uitbrak de hervormers Lutlher en Calvijn, die hen zaad hebban gestrooid voor dio theorieën, later door Voltaix-e en Joan Jhques Rousseau ver spreid. Dio mannen zweepten het volk op door hun ve-rwsrpingi van gezag jegens hoo- gere 'machten in den Staat en jegens God. Die revolutie heeft eeu -groot aantal slacht offers gemaakt en vele priesters en anderen die op den veredschton eerbied jegens God en heb recht van gezag d'er mensclion. wezen, wordfen aan kun wrooden bloeddorst opgeof ferd. Do paus, Piua VT, -stierf in ballingschap, maar al1 moebti d'e Kerk ooki 'tijdelijk ver drukt worden, God1 bleef haar steunen, en hot was Napoleon, -die het middel in Gods hand was om den Paus weder op Petrus' stoel on in Rome tb herstellen. Later werd Napoleon och ter door eerzuch t vervoord en onderdrukte hij wederom de kerkelijke macht, maar in Rusland' toonde de Heor we derom daJt hij zijn Kerk niet Verlaten had door don ovorwoldigor den „tot hiertoe" toe te roepen. Nadab de omwentelingen eon einde had den genomen, waarbij spr. nog een eera-sa luut -bracht a&n do mannen diio hun huis had dim verlaten om' vearoo vau daar te strij den tot bescherming van dien H. Vader, d'en Paus, wees spr. er op dat voor do Kerk toen aanbrak oen période van rust en bloei, dio na Pius IX nog toenam toen Leo XIH den troon beklom en d-oor zijd gtrooto gaven «en helder licht doet afstralen van den zetel des plaatsvervanger» van. Petrus. Spr. wok te allen op om getrouw aan hot Verleden en hot lied to, ook in de toekomst te zijn goed'e katholieken die niet door flauwhartigheid medewerken tot schade van do Kerk. De geestelijke adviseur pater v. d. Bei'gh dankte don spr. voor zijn gloedvolle rede

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2