54"c Jaargang. No. 10475. Zondag 17 en Maandag 18 Februari 1901. Tweede Blad 1800-1900. ZENUWZIEKTEN. Kennisgeving. K ENNIS GEVING. Burgemeester en wethouders van Schiedam BINNENLAND. Ingezonden Mededeelingen. Landbouw en Yeeteelt. Kerk en School. Gemengd Nieuws. I SCHIEDJMSCi: COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cant. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Adicrtentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn, BureauBoterstraat^GS. Prys der Advertentiën: Van 1G regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. Telefoon Ko. 123. De uunorsiEESTER van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat liet kohier der Peisoneele belasting no. 12, dezer gemeente, over liet dienstjaar 1900, door den lieer directeur dor directe belastingen !o Rotter dam op don 141en Februari 1901 executoir VoiKhiord, op heden aan don ontvanger der diiecte belastingen ter invordering zijn overge maakt. Vooils wordt bij deze heiinneul, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dal lieden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de leclames tegen dozen aanslag behoor on te weiden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het belloon, den löden Februari 1901. De Burgemeester voornoemd, 'VERSTEEG. brengen, ter voldoening aan art. 15 van het kiesieglement voor de kamers van ai beid, ter nlgemeene kennis, dat de op 15 dezer vastgestelde lijsten van palioons en van werklieden, kiezen van leden der kamers van arbeid voor de Bouw bedrijven, de Voeduigs- cn Genotmiddelen en de Alcoho'nuuslrto, ter secretarie der gemeente voor een ïedei ter inzage zijn gelegd. Schiedam, 1G Febiuari 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Seciet avis, v. LUIK, L.-S. XII. Terwijl Frausche, E"gelsche, Duitsche en Belgische onderzoekeis Afrika in alle rich tingen doorgingen om maikten te zoeken voor den Europeesehen handel, vormde zich in Europa een nieuwe groepeering der mogendheden. Fraukrijk begreep de nood zakelijkheid uit zijn isolement te treden. In Europa had 'tde politiek van deTriple Alliantie te vreezen, in Afrika en Azië bevond het zich tegenover Engeland, wiens invloed in Azie zich eveneens verzette tegen dien van Rus land. Een Franseh Russisch verbond lag dus in den logischen gang der zaken en kwam dan ook meer tot stand door den drang der omstandigheden dan door het verlangen dei staatslieden der beide landen, die de eenen Republikeinen, de anderen, getrouwe dienaars van den eenigen autocratischen heerscher, dien Eui opa op dit oogenblik nog telt, moeielijk gemeenschappelijk politieke inzichten konden hebben. Toen Grevy president geworden was, volgde do Fiansche regeering een bepaald aoti-re- actionnairen gedragsregel. Het ging er om de Republiek zoo krachtig te maken, dat noch de Bunapartisten, noch de royalisten ooit een aantal meer zouden wagen. Gambetta, de held van de »Dé(tmse nationale" leidde den strijd tegen de ciericalen maar by een ver- kiezingsoiitwerp viel hy (1882). De Freycinet handhaafde zich een oogenblik, maar door zijn non-interventie in de Egypti-che expeditie moest hij aftreden en Jules Ferry die na den tiagischen dood van Gambetta leidei der republikeinsche party was geworden, werd minister-president. De Bonapartisten en roya listen begonnen zich te roeren en de reacti- onnairen trachten van de moeilijkheden van het oogenblik gebruik te maken om een scheuring in de lepublikeinsche partij te veroorzaken. Een manifest van prins Jerome-Napoleon werd in Parijs aangeplakt. Maatregelen wer den tegea do prinsen genomen, de hertog van Auniale werd uit het leger verwijderd Op dat oogenblik bracht de dood van den graal van Ghainbord eun toenadering te weeg tusschen de Orleanisten en de legitimisten. Feny zou ongetwijfeld alle moeielijkheden te boven gekomen zijn, indien hg het hoofd had weten te bieden aan den parlementairen sloim, dien eenige gedeeltelijke nederlagen in Tonkin ontketenden. Hij viel in Maart 1885. De noodzakelijkheid om op te treden tegen de loyalisten bracht Brissou aan het bewind en met hem een kabinet dat bestond uit leden der linkerzijde. Hij kon echter niet lang stand houden tegen de parlementaire oppositie en na de heikiezing van Jules Grevy ti ad de Freycinet weer als minister op, die een republikeinsche concentratie van de meest gematigden tot de meest radicalen tot stand biacht. In Freycinet's kabinet trad Boulanger als minister van oorlog op. Boulanger was toen nog een repubiiekein en hij was het voornamelijk geweest die den hertog van Aumale na zijn protest tegen zijn verwijdering uit het legger, had laten ver bannen. Toen kwam de quaestie des preten denten ter sprake en in Juni 1886 stelde het ministerie voor de verbanning van alle roya listische en Bonapartistische pretendenten, welk ontwerp in de hoop aldus een einde aan anti-republikeinsche woelingen te maken, werd aangenomen. Ongelukkigerwijze begonnen, toen eenmaal dat resultaat vei kregen was, de groepen der republikeinsche concentratie zich wederkeeiig te bestrijden. Freycinet trad af en werd achtereenvolgens door een radicaal en oppor tunistisch kabinet onder Goblet en Rouvier vervangen. Deze laatste steunde voornamelijk op de rechterzijde en de reactionnairen kon den hopen nog eens do macht in handen te jjrijgen, - toen in 1887 het Wilsonscliandaal uitbrak, dat president Grevy noodzaakte zyn ontslag te nemen. Carnot werd tot president gekozen, maar eerst speelden de reaction nairen, toen de Boulangistendie zich toen begonnen te roeren het schandaal tegen de republiek uit. Toen generaal Boulanger zich in verscheidene departementen candidaat iiad gesteld, stelde het ministerie Tuard hem op pensioen. Dit was het signaal voor een algemeene Boulatigistische beweging tegen de gematigde republikeinen. Alle oppositiepartijen verston den zich om een herziening van de Grondwet te vragen en toon dat voorstel was aange nomen, moest Tirurd dit bewind afstaan Floquet. Het Boulangisme werd door het monarchisme ondersteund en door de Bona partisten, al welke partyen voordeel hoopten te hebben uit den revolutietoestand, dien Boulanger trachtte te scheppen. De generaal werd in verscheidene departementen tegelijk gekozen. De.bproemde sLigue desPatriotes, wier doel het was Frankrijk wraak te laten nemen voor den oorlog van 1870, steunde Boulanger, die bij de verkiezingen in Parys van 1889 meer dan 244000 stemmen ver kreeg. Dit was een stap naar een coup d'état, de republiek zag zich ernstig bedreigd, want, hetzij Boulanger voor zich zelf, hetzij voor imperialisten of monarchisten werkte, zyn campagne moest uitloopen op de omverwer ping der bestaande orde van zaken, zijn cam pagne, die slechts kon slagen door hel op wekken van het platste chauvinisme. Het ministerie Tirard, dat in Februari 1889 weer opgetreden was, besloot een groolen slag te slaanhet ontbond de Ligue des Patriotes en toen het een huiszoeking gedaan had by de voornaamste verdedigers van Boulanger, besloot het dezen le vervolgen en van land verraad aan te klagen. Boulanger nam de vlucht naar Brussel. Deze vlucht verbrak de bekooring, die hy op het Fransche volk had uitgeoefend eD de kalme periode van de Tentoonstelling in 1889, die op het beroeida tijdperk volgde, deed ten slotte al die reactionnaire pogingen mislukken. De Senaat zetelende als Hooggerechtshof, veroordeelde Boulanger en zyne voornaamste aanhangers tot deportatie naar een versterkte afgelegen plaats, maar de meeste veroordeel den waren naar liet buitenland gevlucht en op liet ketkhof te Ixelles beroofde de gene raal, die geen dictator had kunnen zyo, zich van het leven. Nog eenmaal dus was de Republiek gered, maar deze paitystryd putte de beste krachten van Frankrijk uit en verlamde zijn buiteniand- .sclie politiek. De noodzakelijkheid van een toenadering lot Rusland werd hoe langer hoe dringender. Een demonstratie in die richting had plaats in Augustus 1891, toen een Fiansch eskader officieel Kroonstad bezocht. Twee jaar later stevende een Russisch eskader naar Toulon, waar het met groot enthousiasme werd ontvangen. Van dat oogenblik af sprak meu openlijk van een of- eu defensief verbond tusschen Rusland en Frankryk, zoowel tegeri de Triple- Alüantie als legen Engeland gericht. Men wachtte zich echter om officieel van dit ver drag kennis te geven en eerst in 1897 toen Felix Faure het bezoek, dat hem in 1896 door den Czaar gebracht was, beantwoordde, werd het woord alliantie officieel uitgespro ken. De groote reserve, die Rusland tui dat oogenblik aan den dag gelegd had aangaande zyn gevoelens jegens Frankrijk, kwam voort uit de inwendige crisis, die Frankiyk na het Boulangisme te doorstaan had. Den strijd tegen de reactionnairen doorstaan hebbende, moesten de republikeinen nog een nieuwen strijd strijden, ditffiaal tegen de revolution- naire elementen. De hevige actie der socialisten was niet meer te vreezen, sinds zy zitting hadden ge kregen in het Parlement, maar de annrchisten lieten zich nu gelden en hun propaganda door de daad verwekte in Frankryk groote vrees. De eerste aanslag van Ravacho! had plaats 11 Maart 1892. 25 April op den voor avond van den dag waarop Ravachol voor het assisenhof moest verschijnen, sprong het restaurant Yéry, waar Ravachol gearresteerd was. Men wilde er meer in zien dan een toevalligheid, de organisatie vanéén groot anarchistisch complot. By deze verfoeilijke agitatie kwamen nog andere elementen van wanorde. De werk staking van Carmaux en de bloedige toonee- len, waartoe deze aanleiding gaf, hadden discussies tengevolge over groote economische problemen, die men tevergeefs beproefde praktisch op te lossen. De Panamaquaestie, waarin baron Reinach de allen bekende rol speelde, gaf een grooten stoot aan de anti- Joodsche beweging, die door de reactionnairen op touw gezet was. Het eene ministerie volgde na verloop van eenige maanden op het andere, het eene omvergeworpen door de uiterste linkerzijde, het andere door de rechterzijde en de anti semieten. Daar de ciericalen na het treurige echec van Boulanger niet meer openlyk de Republiek durfden aanvallen, trachtten zy die met behulp der monarchisten en Bona partisten omver te stooten onder voorwendsel liaar te bevryden van de Israëlitische finan ciers, die, naar zij zeide, langzamerhand den rykdom van Frankrijk uitputten. De anti-semieten vatten den strjjd op waar Boulanger dien had moeten opgeven d. w. z. zij wakkerden het chauvinisme aan, eerst door het aanstoken tot een oorlog mil Duitschland, daarna met Engeland, toen eenmaal het verbond met Rutland de nieuwe richting van de Fransche politiek had bepaald. Toen president Carnot 24 Juni 1894 door den anarchist Caset io vermoord was, bereikte de verwarring haar toppunt en een oogenblik kon men voor een staatsgroep dor reaction- naiien vreezen. De Kamer en de Senaat te Versailles be noemden Casimir-Péiier tot President, die zich echter niet kon handhaven, aangevallen door de uiterste linkerzijde en genoodzaakt te steunen op het centrum en de rechterzijde wier politiek piestige zeer verminderd was door heL Panamaschamlaal en de zaak der Zuidelijke spoorwegen. (Slot volgt.) Incident Pott. In de »Kolnisehe" wordt gemeld dat het Portugeesche gezantschap te Berlijn verklaait, dat de bijlegging van 'tg«schil met Neder land niet is geschied onder uitdrukkelijk beding van den terugkeer van den heer Pott naar Lorenzo Maiquez, en dat de heer Pott zeker niet als consul daarheen zal terug- keeren. Reuter seint uit Lissabon d.d. 15 Febiuari: De Nederlandsche regeering vroeg Portugal vei lof voor consul Pott, om naar Lorenzo Matques te mogen lerugkeeren als eenvoudig particulier, die zich aan de bestaande wetten van het land onderwerpt. De Portugeesche regeering had in het geheel niet den heer Pott verbannén als eenvoudig particulier. Hij zal hoegenaamd niet lastig worden gevallen als by zich aan de wetten onderwerpt. Ten slotte lezen wy hieromtrent in een particulier telegiam van de >N. R. Ct." uit Lissabon De officieuze nota uit Den Haag in de Nedeilandsche pers, waarin uiteengezet werd hoe het Pott-incident was geregeld, schy'nt hier veikeeid begrepen te zijn; de regeeringsgezinde bladen hier laten uitkomen dat Pott enkel als particulier naar Delagoa- baai kan terugkeeren, daar hij nog niet was uitgezet. Dit heeft het Portugeesche minis terie van builenland-ehe zaken aan verschil lende Europeesche kabinetten geseind. Dit alles le zamen maakt het dunkt ons niet ongewenscht dat In deze zaak voor ons wat licht ontstoken worde. Vrouwenkiesrecht. Luid ons het jaarverslag <kr Ver-eeiuging voor Vrouwenkiesrecht nam' het ledental toe eu telt -de Vereeniging thans 14 afdeelin- gen. In verband imet -de aanstaande verkie zingen zullen slappen worden gedaan om de belangen der voreeniging door spreeksters te doen bepleiten in vergaderingen dei- Libera le Urne. Ver. tot bestrijding1 van knoeierijen in den boter- en kaashandel. Het bestuur deser voreeniging heelt tot do Tweede Kamer een adr-es gericht, waarin de volgende wijzigingen in de Boterwot ver langd worden lo. dat aan de fabrikanten van margarine do verplichting' wordt opgo- legd om de margarine de vermengen' met ze ker percentage sesamolie, en 2o. soo moge lijk, overgenomen wordt de Bngedsohe be paling, dat iedere fabrikant van of groot handel aar in margarine verplicht is een re gister te houden, dat inhoudt de hoeveel heid en de bestemming van dke zending margarine, die afgeleverd wondt; welk re>- gister ten allen tijde door do beambten van het ministerie, waaronder d'e (landbouw res sorteert, kan worden ingezien. N»d. It. K. Volksbond, Nader blijkt in de gisteren door ons ver melde zaak over het te Haarlem gebeurde, dat in de boekjes, die de leden krijgen, wat het ontslag betreft, alleen staat, dat ïhet lidmaatschap wordt verloren door viy willig of gedwongen ontslag", zoodat de leden daar geen zeggen over hebben. Artikel 3 der Kon. goedgekeurde statuten nu luidt wat betreft de aanneming en het ontslag van leden, dat: als gewone leden van de afdeeling kunnen worden toegelaten alle R. K. mannen, dis den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en aan het bestuur van vol doend zedelijk en godsdienstig gedrag voor komen. Het lidmaatschap wordt verkregen op voordracht van een of meer leden of by persoonlijke aanmelding by het bestuur. Het lidmaatschap wordt verloren door vrijwillig of gedwongen ontslag, hetwelk op voorstel van het bestuur door de leden wordt aan genomen enz. Het centraal-bestuur ook heeft dat der afdeeling Haarlem als zoodanig ontslagen, en is daarby gegaan buiten zijne bevoegdheid. Beide zaken worden nu onderzocht. 30 cent per regel, De zenuwziekten komen voort door eene groote zwakte der zenuwen en eene min of meerdere bederving van liet bloed. Een krachtige spierhersteller en vernieuwer van het bloed is noodig in deze omstandigheden. De heer O. Borgstein een zeer uchtbaar persoon, wonende teCulemborg in de provincie Gelderland vertelde aan onzen verslaggever, het volgende: sGedurende een reeks van jaren is mijne echlgenoote lijdende aan zwakte op de zenuwen, voortdurende pyn in 't hoofd, in een woord aan al de ggvolgen der zenuw ziekten. Menigmaal de gunstige resultaten van de Pink Pillen van Dr. Williams gelezen heb bende, besloot ik ook eens eenige doozen dier pillen aan le wenden en na eenige maanden gevoelde zy klaarblijkelijk zeer veel ver lichting, want de hoofdpyn is veidwenen. En ofschoon ik aan de aanbiedingen en aanbe velingen die de couranten en nieuwsbladen dagelijks bevatten, geen geloof hecht, kan ik met zekerheid constateeren, dat de Pink Pillen van Dr. Williams myne vrouw van een groot lijden verlost hebben en beveel ze de iydende personen ten zeerste aan." De Pink Pillen van Dr. "Williams zyn werkdadig in alle gevallen van lichamelijke verzwakking, zoowel by de vrouw als by den man ten gevolge van de verarming van het bloed, zooals bleeke gelaatskleur, bloed armoede, rheumatiek, algemeene lichaams zwakte. Zy zijn een hernieuwer van het bloed, een versterker der spieren. Verkrijgbaar a 1.75 Gld de doos en 9.Gld. de 6 doozen, bij J. H. I. Snabilió, 27 Steiger, Rotterdam, hoofddepolhouder voor Nederland. Franco toezending tegen postwissel. Wacht U evenwel voor de namaaksels, verschaft U de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depóthouders die onder de attesten in de couranten z'yn aangegeven. Alle andere per sonen veikoopen goedkoopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om hel publiek te bedriegen. Onze verslaggever vei nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pmk Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. wi»i Hiernevens afbeelding der(JJj?-1 doos inet de echte Pink Pillen. fu.uv.r s J IKK cpSonnesI -ALJ" Voor de aangekondigde pluimveetentoon- stelling, uitgeschreven door de Veieeniging ïAvicultura" en te houden in den Dierentuin te 's-Gravenhage op 8, 9 en 10 Maait, zyn tal van pi ijzen uitgeloofd. De keuze zal wor den gegeven tusschen geldprijzen en medailles. Door H. M. de Koningin is uitgeloofd een zilveren medaille en door H. M, de Koningin- Moeder een groote bronzen medaille. Ned. Hekv. Kerk. Beroepen: te Moeidyk de beer P. N. Gysman jr., cand. te Aalsmeerte Burg (Schouwen) ds. J. F. L, A. de Jagher, cand. te 's-Gravenhagete Meeuwen (N.-Br.) de heer J. F. L. A. de Jagher, cand. te 's Gravenhage. Aangenomen het beroep te Den Bom mel door den heer L. Emmen, cand. te Rot terdam. Bedankt voer het beroep te Klaaswaal en te Noorden door den heer P. N, Gijsman Jr., cand. te Aalsmeer- - voor Leilens door den heer J. Ankerman, cand. te Utrecht. Geuef, Kerken. Tot de evangeliebediening is toegelaten de heer D. Pol, cand. te Kampen. Beroepen te Bierum ds. R. J. Lamberts te Onstweddete Almelo ds. P. A. Veen- huizen te Workum. Hooger onderwijs. Leiden, Tot doctor iu de rechtswetenschap is bevorderd, na liet verdedigen van stellin gen, de heer G. M. Vroesom de Haan, geboren te Amsterdam. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op stellingen de heer A. M. de Groot, geboren te Utrecht. De heer Ph. L. Tsmineau is tot arts be vorderd. Groningen. Tot doctor in de rechtsweten schap is bevorderd de heer E. Boijes, geboren te Midwolda, op stellingen. Middelbaar Onderwijs. By Kon. besluit is benoemd tot leeraar aan de Rijks-H. B. S. te Leeuwarden A. Engels man, thans leeraar aan dell. B. S. te Veendam. Benoemd te Haarlem tot leeraar in de Nederlandsche en Engelsche taal en letter kunde aan de H. B, S, met 5 en 3jarigen cursus, de heer G. Nulst Trinitë, te Utrecht. Den JUngehch blad over onze Koningin. „The Daily Mail" schrijft over onze Ko ningin „Hoewel Koningin Wilk el mlna een der rijk ste vrouwen van de woretld is, verscheen zij voor hot altaar dn een bijzonder eenvoudig kleicd. Toch was do japon, vei nikkel ijk mooi, omdat de etof van zilver was, door haar eigen onderdanen <met diamanten 011 paar- leai bewerkt. Do oranjebloesem was voor -deze 'bruid uit. liet huis van Oranje nog moer toepasselijk dan voor andere bruiden. De bloemen be dekten bijna geheel haar kroon 011 in kaar hand droeg zij' zo ook, vctrmeugcl met zeld zame witte orchideeën. Men had .gedacht dat haar sluier van bijhoud ere kostbare kant zou zijn. In plaats daarvan droeg zij gewone tuilo, di» als een witta wolk van reinheid haar omgaf. Vreemd dat zij' geen bruidsmeisjes had on vreemd ook, dat zij met haar aanstaan den Geniaal naar de kerk reed, dn plaats van hem daar ook te ontmoeten. Don dag na haar huwelijk wandelde zij, gekleed in bont, niet den pms op hot L00; zeker dacht ze toen met oen huivering aan do kou van don vorigen dag iu haar gedecol leteerde bruidsjapon." Als ie halveren op het ijs dansen. Men schrijft uit Deventer aan do „Niian. Grt.":' 1 1' Voor het eerst in mijn leven was ik lue. van 11. Zaterdagmorgen gobuigo. Ik wilde net het plantsoen inwandelen, bij de via duct aan den Zwolschen weg, toen ik op merkzaam werd gemaakt op het ijs van. de Singelgracht. Eerst kon ik zueha onderschei den dan een paar grauwe figuren, mi aar na derbij komend zie ik zoowaar, tot mijn ver bazing, precies midden op liet ijs, twee kal veren, zoo groot haast als kooien. De dieren stonden onbeweeglijk met do koppen omlaag zooals zij idioot-achtig kunnen staan. Schuw geworden door het gorier van jongens, wa ren zij, zich van hun ge&aider losrukkend, van den hoogeu kant afgehold en op het ijs geraakt. Natmnlijik een Jioop menschen op den kant en ook oenigen in het plantsoen, olim plaats van do dieren nu naar dit plantsoen te drijven, waar de kant laag en glooiend is, gingen een paar kerels waai achtig de dieren juist naar den hoogen wal jagen. Zij dansten een poosje, onafscheidelijk vap. elkander als de Siameesche tweelingen, links en weer rechts (wat, zooals ik later be merkte, veroorzaakt werd doordat de die ren met de mekken aan elkaar gebonden wa ren) en toen, wat te voorzien was, gebeur de: de dansende kalveren waren te zwaar voor het ijs eu pa's, daar1 lagen zijl ér door. Alleen de koppen (kwamen boven hot ijs uit! "Wat nu? Een lief dienstmeisje bracht eeu lango haak eu deze werd met eenige moeite iu het touw gehaakt. Toen aan 't hijsohen.

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 5