De blijde inkomst van liet Vorstelijk Echtpaar. in. BINNENLAND. V "Volgens bericht van de Britsche telegraaf- administratie is door de Kaapkolonie te Aden gedeponeerd de «Bedford Mc Neïlls Mining and General telegraphie code 1899". Deze code kan, evenals de in de sStaats- courant" van 29 November, no, 280, bedoelde coden, voor het verkeer met de Kaapkolonie, Natal, Zanzibar, de Seychellen, Mauritius, Madagascar, Britscli- en Oost-Afrik», Mozam bique en Lorenzo Matquez worden gebezigd. (»St.-Ct.") Naar het »Vad." verneemt heeft een Fransch vrijwilliger, in zjjn land teruggekeerd, aan zijn nog strijdende makkers een honderdtal Saltn- spelen naar Z.-Afrika gezonden. De regels van het ï>Salta"-spel komen die van het schaakspel, dat de Boeren doorgaan? machtig zijn, eenigszins nabij. Alleen is liet *Salta"-spel minder gecompliceerd. Het schaakbord is op gevernist doek ge schilderd, de figuren de steenen zijn keurig afgewerkt. Ten einde op het veld het »Salta"-spel ge makkelijk in den zak te kunnen dragen is het in een speciaal voor dat doel vervaardigd lederen étui gestoken. Is het gewone jaarlijksche bezoek van de Koninklijke Familie aan de hoofdstad reeds een feest voor Amsterdam, in dubbele mate was dit op heden het buitengewoon bezoek, waarbij H. M. de Koningin voor het eerst Haar Gemaal, Prins Hendrik der Nederlan den, kwam voorstellen aan de hoofdstad des rijks. Wat wonder dat voor die ibljjde in- eomste" de stad zich voor een groot deel in feestdos had getooid. Wij gaven van dien tooi reeds eene korte beschrijving. Wezen wij daarbij reeds op het feestelijk aanzien dat de A mstelstad had ver kregen, thans was dit nog verhoogd door de vrooiijke driekleur en den Oranjewimpel, die schier overal in top was gehesclum. Want al moge de vaderlandsehe vlag de meest een voudige versiering zijn, zij is tevens de meest ware en de meest oprechte. Vroeg in den ochtend reeds was de drukte buitengewoon. Vooral langs den Intochtsweg en op den Dam. Reeds te 8 uur trokken dichte drom men met oranje of de miniatuur-porti etten van het vorstelijk echtpaar getooid door de stad, al was ook de aankomst van den koninklijken trein eerst op 11.30 bepaald. En de straten wemelden van militairen van alle wapens en alle rangen in groot tenue. Overal zag men vreemdelingen en stad- genooten zich spoeden naar de appartementen aan den intochtsweg, waar zij gelegenheid zouden hebben veelal tegen hooge prijzen om den Kon. stoet te zien voorbijtrekken. Het opgewekte spel van het carillon in den toren van het Paleis, en het betrekken der eerewacht op den Dam door het zevende regiment infanterie met de stafmuziek voorop, bracht de groote massa Amsterdammers, ver meerderd met de honderden die per trein en boot waren aangekomen, in de feeststem ming. Het optrekken van de zesduizend werk lieden met hun honderden vaandels en banieren, die met hun muziekkorpsen het Paleis voor Volksvlijt verlieten om zich op de aangegeven punten langs den weg op te stellen waarvoor de commissie met deri heer G. P. Wijnmalen aan het hoofd, zich niet geringe moeite en inspanning getroostte gaf aan de menigte mede een gewenschte afleiding. Op het Stationsplein, dat geheel was afgezet, stonden de paarden der eerewacht onder commando van jhr, mr. C. J, den Tex ongeduldig te trappelen, en bewogen zich vele militaire en civiele hoogwaardigheids bekleders. Ook het aanrijden en opstellen der vorstelijke galarijtuigen gaf hier veel afwisseling. Op het Stationsplein stond links een com pagnie der dienstdoende schutterij te Amster dam als eerewacht met het vaandel en de muziek, Tegenover de Koninklijke ontvangkamer stonden de adjudanten van het Koninklijke Echtpaar, die achter het Konioklijke rijtui? zouden rijdenter rechterzijde daarvan de ordonnans-officieren van H, M. en daarnaast het le gedeelte van de aan het Koninklijke Echtpaar aangeboden eerewacht te paard; bet tweede gedeelte van deze eerewacht ter linkerzijde van de adjudanten van liet Ko ninklijk Echtpaar en daar achter het escadron huzaren, bestemd tot sluiting van den stoet. De stedelijke schutterij en het garnizoen van Amsterdam waren opgesteld op den weg door den stoet te volgen. Langs den intochtsweg (Staatsspoorweg- station, Sarphatistraat, Hoogesluis, Sarphati- straat, Frederiksplein, Utrechtschestraat, Heerengracht N, Z., langs Thorbeckeplein tot aan het Koningsplein, Leidschestraat, Keizersgracht W. Z. tot aan de Raadhuis straat, N. Z. Voorburgwal, Paleisstraat, Dam) hadden zich de afgevaardigden van werklie den en militaire vereenigingen (zesduizend in aantal, vertegenwoordigende 69 vereeni gingen met hare banieren opgesteld. De minuutwijzer schreed langzaam voort, totdat opeens een der 101 saluutschoten uit de kanonnen der artillerie en van de ter reede liggende oorlogsschepen gelost, de aan komst van het Vorstelijk Echtpaar op Amster- damsch grondgebied aankondigde. En op dat donderend sein beierden alom de klokken in de torens en weldra was heel de stad vervuld van gebeier en gejuich. Toen de trein het station was bsnnen- gestoorm!, werd het eerste welkom het Voistelijk Echtpaar toegeroepen door de leden der Amsterdamsche feestcommissie, die het vergund was zich op te stellen rechts van den ingang van de koninklijke ontvangkamer, w*dk<», zooals we reeds meldden, in prachtigen Moorsclie stijl en kwistig meigroenen bloemen was versierd. Links stonden burgemeester en wethouders van Amsterdam en de leden van den gemeenteraad de Hooge Gasten op te wachten, die aan het. koninklijk saionrijtuig ontvangen waren door den chef van het mili taire huis der Koningin, luitenant-generaal graaf Du Monceau, de dame du palais mevrouw Van Loon-Egidius en de dienstdoende kamer- heeren baron Tindal en baron Röell, In de koninklijke wachtkamer waren de commissaris der Koningin in Noord - Holland met de leden van Gedeputeerde Staten en den griffier. de president, de vice-president, de procu reur-generaal, de griffier en de substituut-grim;rs van het gerechtshof te Amsterdam, de president, de vice-president, de officier en de substituut-officieren van Justitie, de griffier en de substituut-griffiers van de arrondissements-rechtbank te Amsterdam, de kantonrechters te Amsterdam, de bevelhebber in de iste militaireafdeeling, de directeur en commandant der marine in de directie Amsteidam, de commandant der 1ste divisie infanterie, de plaatselijke commandant van Amsterdam en de commandant van de schutterij van Amsterdam, het eentraal-comité voor de feesten in Am sterdam, Bij het binnenkomen van den trein speel de de schuttersmuziek aan het hoofd van de op het Stationsplein opgestelde compagnie het xAYilhelmus". De burgemeester sprak als volgt: Mevrouw Het gemeentebestuur van. Amsterdam roept Uwe Majesteit een hartelijk welkom toe. Met- het Nederlandsche volk, met de Amsterdanische burgerij heeft het zich innig verheugd in het huwelijk van Uwe Majes teit en hot waardeert ten hoogste naast Uwe Majesteit thans den echtgenoot,' te mogen begroeten, die geroepen is met Haar lief en leed to de-elen en door bevordering van hu welijksgeluk aan Uwe Majesteit de kracht te schenken, de moeilijke regfeeringstaak mot opgewektheid en liefde te blijven vervullen. üe warme ontvangst alhier aan Uwe Ma jesteit. bereid, besohouwe Zijl als de uiting van den iimigen wensch der bevolking, dat de gewichtige gebeurtenis, welke onlangs plaats vond, Uwe Majesteit en Haar Huis ten zegen zij. Koninklijke Hoogheid Een groot voorrecht is heb voor Uwe Hoogheid als Gemaal plaats te nemen naast een Vorstin, die gesproten is uit een Huis, dat door de nauwst© banden sedert eeuwen met Nederland is vereenigd en die boven dien nu reeds door Haar ernstige levensop vatting, Haar- plichtsbesef en Haar toewij ding alier liefde heeft veroverd. Uit den vreemde komt G-ij tot ons om U voortaan te bewegen te midden van een vrij heidlievend, m'aar tevens oprecht en trouw volk. Door onze Koningin uitverkoren, door Haar bij ons ingeleid en door Haar voor gelicht, zal het U evenwel niet moeilijk val len, spoedig onze harten te vinnen. Ook Uwe Hoogheid heet het Gemeentebe stuur welkom in Nederland's hoofdstad. Hierop zeide Ao Koningin verheugd' te zijn, dat Zij zich in Amsterdam bevond en dankbaar was voor het vriendelijke wel komstwoord. Ook de Prins dankte den "burgemeester voor zijn vriendelijke woorden en zeide zeer verheugd to zijn de hoofdstad van zijn ge liefde echtgenoot© te mogen leeren kennen. Mevrouw Veiling Meinesz bood do Ko ningin een kostbare bouquet aan, waarna de autoriteiten werden voorgesteld. De Koningin beklaagde zich herhaaldelijk over het ongunstige weder en dat het Haar leed zou doen, indien de illuminatie lifideai- avond mislukte. De stoet was als volgt samengesteld I. Een escadron van het regiment huzaren met den Standaard en de muziek. II. Een stalfourier en 2 rijknechts. III. De kamerheer-ceremoniemeester van H. M., baron Taets van Amerongen gezeten in een rijtuig met twee paarden. IV. De kamerheeren van H. M. gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden. In het le .rijtuig zaten Mr. W. baron Roëll, Mr. "W. P. graaf tan Byland, jonkheer W. J. P. van den Bosch, jonkheer W. F. H. van de Poll. In het 2e rijtuig: jonkh. mr. R. W. J. van Pabst van Bmgerden, G. S. M. baion Taets van Amerongen van Natewisch, G. A. baron Tindal, C. Ch. baron Snouckaert van Sclmuburg. De hofdames van H. M. en de adjudanten der marine van H. M. en van Z. K. H. gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden. In het eerste rijtuig zaten: C. E. B. barones Sloet van Marxveld, jonkvrouw M. A. Snoeck, luitenant ter zee le klasse, C. C. Zegers Rijser, adjudant van Z. K. H. In het tweede rijtuig: A. J. Juckema van Burmania barones Rengers, kapitein-luitenant ter zee jonkh. I. A. G. van der Staal, adju dant vac H. M, VI. De groot-officieren van H. M., gezeten in twee rijtuigen, elk met 4 paarden. In het eerste rijtuig zaten: J. Werner baron van Pallandt van Oud-Beijerland, opper jagermeester, K. J. G. baron van Harden- broek van 's-Heeraartsberg en Bergambacht, opperkamerheer, J. E. N. baron Sirtemavan Grosestins, grootmeester. In het 2e rijtuig: luitenant-generaal jhr. G. M. Versprjck, adjudant-generaal, mr. A. W. baron du Tour van Bellincbave, grootmeester honorair. VII. De dames du Palais van Hare Ma jesteit mevrouw Groeninx van Zoelen, geboren van de Pollmevrouw de Barones van Wassenaer van Catwyck, geboren barones van Boetzelaer; gezeten in een rijtuig met vier paarden. VIII. De grootmeesteres van Hare Majes teit mevrouw de barones van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergambacht, geboren gravin van Limburg Htirum de dame du palais van Hare Majesteitmevrouw van Loon, geboren Egidiusgezeten in een rijtuig met vier paarden. IX. De opperceremoniemeester van Hare Majesteit de KoninginA. J. C. baron van Pallandt Neerijnen, gezeten in een rijtuig met vier paarden. X. Het eerst» gedeelte van de eerewacht te paard. XI. De ordonnans officieren van H. M. de KoninginJ. H. F. graaf Du MonceauF. W. J. Loudonjhr. R. H. S. G. Six, te paard rijdende op één gelid. Ilare Majesteit de Koningin en Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, gezeten in een rijtuig, bespannen met acht paarden, gaande een koetsier naast elk paard. Rechts van het Koninklijk rijtuig: Ter hoogte van het achterwielde chef van het militaire huis van H. M,, luitenant- generaal C. II. F. graaf Du Monceau, adju dant-generaal ter hoogte van hel voorwiel: de comman dant van de eerewacht te paard jonkh. C. J. den Tex. Links van het rijtuig: ter hoogte van het achterwielde bevel hebber in de de militaire afdeeling generaal- majoor J. G. F. van Houtsma ter hoogte van het voorwielde onder commandant van de eerewacht te paard jonkh. mr. W. F. Röell. Achter het koninklijke rijtuig XII. De adjudanten van H. M. en Z. K. H. E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Seroos- kerken, jhr. A. S. E. van Tets, R. J. graaf Schimmelpenninck, J. W. P. van Hoogstraten, jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, te paard rijdende op 2 gelederen. XIII. liet tweede gedeelte der Eerewacht te paard. XIV. Een escadron huzaren tot sluiting van den stoet. Onder mot- en stortregens aanvaardde de koninklijke stoet den zegetocht in open rij tuigen volgens den wil van de Koningin. Het Echtpaar was gezeten in de witte calèche met verguld beeldwerk in 1898 van de Koningin-Moeder ten geschenke ontvangen. Het Echtpaar zag er welvarend uit. De Koningin was in het wit satijn, de Prins droeg de uniform van schout-bij-nacht. Langs den geheelen weg was het één gejuich en gevvuif. Kort na de aankomst aan het paleis ver scheen het Echtpaar even op het balcon om de juichende menigte te groeten. Hedenochtend tusscheo half 9 en half 10 uur vertrokken de Koningin-Moeder en de Hertog-Regent van Mecklenburg, benevens de groot-officieren en verdere leden der hofhou ding van de Koningin uit den Haag naar Amsterdam in een extra-salontrein der Holi. IJz, Spoorwegmaatschappij. In de wachtzaal van het Vorstelijk Paviljoen der H. IJ. S. M. bevonden zich mede de bur gemeester der Residentie en de gouverneur der Residentie. De Koningin-Moeder was in een lilakleed onder een langen mantel de Hertog-Regent in uniform. Velen waren op het stationsplein en hel gewone perron van het vertrek getuige. Van het stationsgebouw en van eenige woningen aan den stationsweg wapperden de vlaggen. Bij aankomst te Amsterdam werden de hooge personen aan het centraal station be groet door den burgemeester, wiens dochter een bouquet aanbood. De stafmuziek van liet zevende regiment infanterie speelde het sWilhelmus". Aanwezig waren onder meer de consul- generaal van Duitschland en de commissaris der Koningin in Noord-Holland. Na een kort verwijl in de wachtkamer reden de hooge personen spoorslags naar het paleis. In plaats van Leden, zooals eerst het plan vaa, zijtn de feesten reeds gisteren ingeleid en wel door het uitreiken van een feestgave aan do 83,000 leerlingen van de openbare en bijzondere lagere scholen door dames en hoe ren hoofden en Hasse-onderwijizers. Deze feestgave bestaat voor de jongens uit een tinnen gedenkplaat, vc-rtoonende een Oran jeboom, waaromheen de woorden: „Oranje- Mecklenbm-g 1901"; daaromheen de wapens van Oranje en Mecklenburg xn-eb kinderen die om een Oranjeboom dansen. Van deze gedenkplaat zijn er 45,000 geslagen en in doosjes bewaard, waarop een W en H. in monogram. Een exemplaar in zilver wordt daarvan aan hot Vorstelijk Echtpaar aan gebeden. De meisjes ontvingen een roodstee- nen bloempot op dito schotel, gedeeltelijk geglazuurd. Om de pot is m oud-HolIand- schea stijl het randschrift aangebracht: „Wilhelmina van Oranje*Hendrik van Mecklenburg 1901"; voorts aan de eene zijde een medaillon waarin een Oranjeboom met daaromheen dansende kinderen, met 't randschrift: „Aan de kinderen van Amster dam." Hiervan werden 41,50 exemplaren vervaardigd. In tegenwoordigheid van een groot aan bal journalisten, zoowel' van buiten- en bi:: - nenlandsche als Amsterdamsche pers is gis teravond het persgebouw geopend dat tij dens de fc-estweek den journalisten tot een aangenaam verblijf zal zijn. De heer Tersteeg, voorzitter van de veree niging ,J)e Amsterdamsche Pers", sprak 't openingswoord, waarin hij in de eerste plaats den aanwezigen dames heb welkom toeriep, en daarna den vertegenwoordigers van hot gemeentebestuur, den wethouders Van Leeu wen en Blobker, on den directeuren van post- en telegraafkantoor, die allen do per3 in deze dagen groot© diensten zullen bewiji- sen. Met deze toespraak was hot officieel e deel van don avond afgdoopen ©n werd' daze gezellig doorgebracht met zang van freule D. de Stürler de Frienisberg en don heer Orelio, ©n de „ehat noir" van den heer Jan Foith. Het pensgebouw bevat werfdkamor, bureau en converaatieka-rner, alles smaakvol ingericht en van vele gerieven voorzien. O. a. zullen or dö gunsch© week eenige telegram fisten aanwezig zijn voor het aannemen van perstelegrammen. De lokalen werden welwil lend afgestaan door den heer D. A. van Waalwijk, directeur van het „Nieuwsblad voor Nederland", welles nieuw© bureaux hier zullen gevestigd worden. V Twee Goesche weesmeisjes vervaardigden onder leiding van eene onderwijzeres een zeer fraai canapékussen en een antimacasser. Deze voorwerpen zullen Donderdag ten paleize te Amsterdam tioor haar aan de Koningin ten geschenke worden aangeboden. Op de audiëntie van II. M. de Koningin en Prins Hendrik op Donderdag zal ook wor den aangeboden de Staten-Bjjbel (uitgave de Flakkeesche Drukkerij), welk geschenk op initiatief van de heeren J. van der Linde, ds. W. A. Gispen en P. Pouwels uit tal van kleine bijdragen is bekostigd. Hofbericht. Na de feesten keert 11. M. de Koningin met den Prins der Nederlanden naar het Loo terug, om daar, naar het >Yad" verneemt, tot 1 April te vertoevendao gaat het Vor stelijk echtpaar naar Sclnverin, vanwaar B. M. en Z. K. 11. 12 April op Het Loo worden terugverwacht. Eerst in het laatst van Juni zal, wanneer aan de voorloopig gemaakte plannen gevolg kan worden gegeven, het Koninklijk paar voor eeoigen tijd naar het buitenland vertrekken. Gisteravond to 8.56 lewam Z. II. de Her tog-Regent van Mecklonburg met de loden van zijn .gevolg te 's-Gravrnhage aan. Z. H. werd namens H. M. de Ivoningin- Moeder door den intendant van Haar Huis jlu'. De Rauibz begroet. Ook waren aanwezig de Buitsehe gezant bijl ons Hof, graaf De Pourtalès, en de led'en dor legatie, alsook de gouverneur dor residentie. Vergezeld van jhr. De Ranitz ging1 Z. II. in ©en gala-Hofrijtuig na eonige oogenblik- ken naar het paleis van H. M. de Koningin. De aangekomen© werd door een honderd tal voor den uitgang van het station ge schaarde personen met hoera/s begroet. De le luit. jhr. C. L. van Suchtelen van de Haare, ndjudant van Z. K. II. Prins Hen drik der Nederlanden, Hertog van Mecklen burg, wordt in 't begin van April bevorderd tot kapitein en blijft in zijn tegenwoordige betrekking alsdan voorloopig gehandhaafd. Pachtcoinmlsslën. De Minister van Brnnonl. Zaken hoeft op nieuw voorgesteld, thans bij afzonderlijke suppletoir© begrooting, om f 4000 beschik baar te stellen voor subsidies aan pachtcom- missiën. Doze post bedoelt alleen bevordering van d© bestaand© paohtcommissies on d© moge lijkheid van vollediger en beter werk dezer commissies. Be aanstaande verkiezingen. Als candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer van de liberale kiesver- eeniging de aGrondwet" te Veendam wordt genoemd dr. D, Bos te Winschoten, die zich heeft bereid verklaard de candidntuur te aanvaarden. Volgens aflet Volk" heeft het soc. democr. districtscomité den heer Melchers definitief candidaat gesteld, voor de Tweede Kamer in het district Leuwarden. Liberale Unie. Zaterdag 30 dezer zal te Amsterdam eene algemeene vergadering gehouden worden van de Liberale Unie. Gisteravond had te Rotterdam een verga dering van de liberale kiesvereeniging iRot- terdam" plaats ter bespreking van de be- stuursmotie betreffende de afscheiding vun de Liberale Unie. Niet alleen de leden, doch ook het bestuur, zoo werd van de bestuurstafel herinnerd, waren over afscheiding van de Liberale Unie of aansluiting bij een nieuwe beweging ver deeld. De vergadering besloot toen tot het aan gesloten blijven aan de Liberale Uniernen wist toen nog niet, dat meerdere vereeni gingen zich zouden afscheiden. Daarna echter bedankten verschillende aangesloten veree nigingen en ook werd het bekend dat dezer dagen een poging zou gedaan worden om een meuwe partij te vormen. Men moest dus toen beslissen, aanblyven of zich aansluiten bjj de nieuwe paitij of niet. Het bestuur besloot te adviseeren voorde verkiezingen de vereeniging haar zelfstandig heid te doen hernemen. Vandaar om tacti sche redenen (n.l. om geen grooter verwar ring te stichten dan er reeds was), het voorstel tot afscheiding van de Unie zonder meer. Na eenig debat werd daarop de motie met 49 stemmen tegen 1 en 4 blanco aangenomen, Tot voorzitter werd herkozen de heer D. de Klerk, die bereid was de benoeming te aanvaarden, onder uitdrukkelijk voorbehoud dat hij by de verkiezingen, waarin hij zelf is betrokken, de leiding aan andere handen zal toevertrouwen. In de andore vacature werd «oorzien door de verkiezing der heeren A. Verhage Jr. en mr. E. S. Hollander. In de buitengewone algemeerie vergadering van de centrale liberale kiesvereeniging ïde Grondwet", te Veendam, is besloten, dat de Grondwet als centrale zich zal afscheiden van de Liberale Uniede vereenigingen af zonderlijk worden geheel vrijgelaten. Geen bijvoegsel. Door de postadministratie is tot in hoogste ressort beslist, dat feuilletons van couranten, die zijn gezet en opgemaakt iu den vorm van losse bladen van boekwerken, niet als bijvoeg sels van een courant mogen worden be schouwd en dus moeten gefrankeerd worden als gewoon drukwerk. De Uitgeversmaat schappij Vivat" beklaagt zich daarover in een uitvoerig protest, wijl daardoor »het voornaamste deel" van een door haar ver spreid weekblad met hooger port wordt be zwaard. God. Heraldisch Genootschap. In de gisteravond to 'sUira-veuhage gehou den jaarvergaidering van het Gen. U-er. Ge. nootschap „Do Ned. Leeuw" deeld© de voor zitter mede dat het lid van het genootschap, de heer Morren, n'amens de commissi© dié zich bezig houdt met de bibliografie Van Den Haag, medewerking verzocht heeft voor het genealogisch gedeelte. De heer Voraterman van Oyen verklaarde sinds lang een algemee ne genealogische en. heraldische bibliografie van Nederland onder handen to hébben en bereid to zij'n, aanteekeningen, vocht zooveel die betrekking hebben op Don Haag, ter beschikking te stellen. Do be-er Beolaerts van Blokland bracht verslag uit namens de commissie voor de prijsvraag betreffend© eon loden-diplom». Yereeniglng van Hoofden van Scliolon. De vereeniging van hoofden van scholen in Nederland' zal haar dorde algemeene ver gadering op' Zatc-rdg 6 April t© Utrecht hou den. Tot de punlen van behandeling behoort o. a. lo. Voorstellen van het hoofdbestuur aan gaande do stichting en het beheer van een hulpfonds voor collega's, die ouvordiend ge vaar loopen hun betrekking te verliezen. 2o. Voordracht van d'en heer C\ F. A. Zar- nike te Amsterdam „D© vrije school". 3o. Het herhalingsondorwijs. 4o. Do voorstellen dor ILegeering tot wij ziging der wet op liet lager onderwijs en daarvan met name, hot verhoogd subsddi© aan de bijtondere scholen. Het hoofdbestuur der vereeniging heeft een adres aan de Tweed© Kamer gericht, waarin hot t© kennen geeft, dab, daar door de voorgestelde wijziging in do wot op hot Lager Onderwijs, de subsidie aan do bijzon dere scholen zeer verhoogd wordt en daar door hot aantal-dier scholen zal toenemen, menig openbaar- onde>rwijjz»r op wachtgeld zal worden gesteld. Het bedrag ©n den tijd -der wachtgelden acht het bestuur niet voldoend©, vandaar dat het do Kamer dringend' verzoekt art. 39 wet L. O. zoo to wijzigen, dat het wachtgeld tot aan de plaatsing of tot het begin van liet pensioen wordt toegekend en het be drag op of 1/ï to stellen naar gelang van het aantal dienstjaren. Yeveen. tot bovord. van het onderwijs In handenarbeid in Nederland. De 20o algemeen© vergadering van deze vereeniging zal op Zaterdag 13 April e.k. te Delft worden gehouden in het gebouw „Be Gemeenschap". Voor de pauz» zullen ver schillende onderwerpen van huishoud dijken aard worden behandeld', terwijl daarna de heer K. de Vries Sr. le Enschedé d© vraag zal inleidenWelke beteekenis hebben voor ons streven d© gehouden besprekingen op de jongste vergadering van dei Vereeniging voor Paedagogiek. Nog voor de pauze zal do keer L. K. Ha zel horat, to Delft, een woord spreken ot toelichting voor do tentoonstelling. Het Paviljoen der Delftsche Nijverheid in het A'gneta-park staat voor do bezoekers der algemeene vergadering tar bezichtiging open. Belangstellende, die daarvan opgave doen, voor 12 April aan den secretaris, den beer A. van Waart to Schiedam, kunnen het voor naamste van de in werking zijnde Ncder- landsche Gist- en Spiritusfabriek zien. De tentoonstelling van voorwerpen, ver vaardigd op de verschillend© cursussen der Delftsche Slöjdschooï, zal op den. dag der vergadering voor de bezoekers geopend zijn. Ned. Kludcrbond. Uit het jaarverslag over 1900 blijkt, dat ei- 3 nieuwe afdeel ingen bij kwamen. Het getal kinderleden en contribueerende en werkende leden van den Bond «tijgt steeds, doch ca- is weder een nadeeliig saldo. Een poging va.n het hoofdbestuur om het kinderspeelgoed, dat- op oorlog of woeste sport betrekking heeft, door iots anders to vervangen, is voorloopig niet gelukt, daar zij geen instemming vond bij de Holland- sche speelgoedfabrikanten. Het winnen van de publieke opinie blijft volgens bet verslag het krachtigste middel tot bereiking van het doei. De gewone audiënties van de ministers van koloniën en marine, zullen deze week niet plaats hebben. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bankf 954,788,18 Va bij de betaalmeesters. - 3,097,696.84V9 Te ramen f 4,052,4b5,03 Ook heden wordt le 's-Gravenhage, zooals meermalen bij gewichtige gemeente-aange legenheden een bijeenkomst gehouden van een aantal raadsleden. Vermoedelijk zal daar de schouwburg-quaestie (ter sprake zjjn ga- komen, waaromtrent men met grond meent te mogen veronderstellen dat in 't belang dor betrokkenen naar een overgangsmaatregel zal worden gezocht. Met die overleggingen staat het tijdelijk voortbestaan van tegen woordig schouwburggebouw niet in onaf scheidelijk verband. Aan den fakkeloptocht te Apeldoorn op Zaterdag e.k., die uit 35 nommers bestaat, zal worden deelgenomen door vereenigingen

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2