Transvaal en Oranje-Vrijstaat. De Wijde inkomst van liet Torstelijk Echtpaar. V V* BINNENLAND. STADSNIEUWS. Verbond en van het handelsverdrag met Duitschland een nota zond naar Berlyn en naar Weenen". Deze verdragen vervallen in het einde van 4903, en de onderhandelingen over de ver nieuwing ervan zullen eerst over vijf of zes maanden beginneu. De Italiaansche regeering heeft echter middelen gevonden, om de Kabi netten te Weenen en te Berlijn te polsen, on koestert de gegronde hoop, dat de onder handelingen, hoe moeilijk ze ook zullen zjjn, tot een goed einde zullen worden gebracht." De Amerikaansche Senaat heeft liet voor stel aangenomen om aan Spanje voor de Philïppijuen 100.000 dollars te betalen. De Amajubacollecte bracht te Haarlem f3001 op. Te Berlijn heeft Koos Jooste, een verga dering van 4000 menschen toegesproken. Er heerschte groote geestdrift. Dr. Stbcker, de bekende ex-hofprediker, verklaarde te midden van geweldige toejuichingen, dat van de 50 millioeH Duitschers er 55,990,000 of meer aan de zijde der Boeren stonden in dezen onrechtvaardigen oorlog. IV. H. M. de Koningin-Moeder ontving bij aan komst ten paleize op den Dam het jonge Echtpaar in de vestibule van het paleis, waar een allerhartelijkste begroeting plaats had. Nadat gisteren de lunch ten paleize was gebruikt begon de cour voor militaire en civiele autoriteiten en van particulieren uit Amsterdam. Niettegenstaande het zeer ongunstige weder was toch deze cour van gelukwenschen bij het Vorstelijk Echtpaar zeer druk bezocht. H. M. was gekleed in een blauw zijden kleed, Haar Echtgenoot droeg de uniform van Schout-bij-nacht. Van alle zijden stroomden officieren van alle wapenen toe, zoo van land- als van zeemacht, hetzij te voet of per rijtuig, wat aan de omgeving heel wat levendigheid gaf. Een piket cavalerie deed behalve de gewone politiebewaking dienst om de nieuwsgierigen voor den ingang van het paleis aan de zijde van den N. Z. Voorburgwal op een afstand te houden. Het aantal officieren, die hun opwachting maakten, alleen uit Amsterdam, bedroeg ettelijke honderden. Zy die den Cour hadden medegemaakt, waren vol lof over de minzame ontvangst, ook van de zijde van den Prins-Gemaal. De cour had plaats in de Troonzaal, Toen het uur gekomen was voor de cour voor burgerlijke autoriteiten, was die voor de militairen nog niet afgeloopen. Eerst omstreeks half vier waren de laatste militaire bezoekers vertrokken. De Cour van civiele autoriteiten en par ticulieren was eveneens zeer druk bezocht. Deze werd o. a. meegemaakt door vele leden der Prov. Staten, leden van den gemeente raad, een deputatie van de Kamer van Koop handel, de meeste hoogleeraren der Universi teit, deputaties van kerkgenootschappen, vele leden der rechterlijke macht en der balie en deputaties van de meeste vereenigingen. Het slechte weêr was oorzaak dat veel meer personen reden dan gewoonlijk. Dit gevoegd bij de omstandigheid, dat het binnen komen en het verlaten van het Paleis door dezelfde deur moest plaats hebben, had tot gevolg, dat velen te laat ten Paleize verschenen en dus niet tdt de Cour konden worden toege laten. Gisteren was het groot diner ten Hove. Genoodigden waren de commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, de burgemeestei van Amsterdam, de commandant der Stelling van Amsterdam, en de commandant der Marine, die de dagelijksche gasten zijn. Voorts het personeel der Duitsche legatie, de com mandant der le divisie der infanterie, dp ministers, de vice-president van den Raad van State, de president van den Iloogen Raad, de wethouders en de Raadsleden van Amsterdam, de president, vice-president en procureur-generaal van het Gerechtshof, de president en officier van ja-titie van de Rechtbank, de president van de Xederlandsche Bank, de directeur van het Grootboek, de president van de Kamer van Koophandel, de directeur van de Registratie, de directeur van de Directe belastingen, de rijksadvocaat van Noord-Holland, de president van de Handelmaatschappij, de rijksbetaalmeester, de hoofdingenieur van den Waterstaat van Noord-Holland, alle hoofd-officieren van het leger, de vloot en de schutterij, de ritmeester van het escadron huzaren te Amsterdam in garnizoen, de voorzitter, onder-voorzitter en penningmeester van de Feestcommissie. Het vroeger beschreven geschenk van president Kruger aan H. M. Koningin is gisteren aan H. M. aangeboden. In de laatst gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde werd besloten, eene commissie uit haar midden te benoemen om aan H. M. de Koningin bij H.Dz. verblijf te Amsterdam een adres van gelukvvensching. vergezeld van een bloemstuk, namens de maatschappij aan te bieden. De commissie hiertoe zal morgen ten pa leize worden ontvangen. Na afloop van den intocht spoedde een ieder zich naar huis of naar een café of melk inrichting en spoedig waren al deze inrich tingen overvuld met menschen en werden de deuren gesloten, waarop daarbinnen de feestviering werd voortgezet. In de uKarseboom", waar wel de deuren gesloten waren, doch de ramen openstonden, kropen de dorstigen door de ijzeren stangen heen naar binnen, waar hun komst met ge juich werd begroet. Op de straat zeil maakten de mannen met parasols en parapluies goede zaken een ver kocht ze zelfs met Oraujekant er om. De regen, die reeds de geheelen dag bij stroomen was neergevallen en aan de ver sieringen en zelfs aan de feeststemming een knak had gegeven, hield tegen 8 urea op en 'n prachtige sterrenhemel met de volle maan vriendelijk lachend naar benedenkijkende, was in een oogenbiik in staat de menschenmassa's weer in de gewenschle stemming te brengen. In dichte drommen kwamen de menschen weer opzetten en moesten vetglaasjes en lampions het ook tegen de elementen hebben afgelegd, de gas- en gloeilampen trotseer den ben. De Dam lag in een fel wit schijnsel van boog- en gloeilampenhet was er klaar lichte dag. Op verschillende plaatsen waren verder illuminaties ontstoken, meestal van electrische vet lichting. In het postkantoor stonden achter de ramen tal van kaarsen te branden, een indruk van rust makende. Toch was dit alles slechts een klein voor proefje voor Donderdag, want de eigenlijke illuminatie piag niet door. Niet onvermakelijk was het te zien eu te hooren, hoe velen optrokken om de illuminatie te zien, die niet plaats had, want velen had den niets van het afbestellen gehoord. Raakten zij ook al in verukking, wanneer zij hier of daar een kleine op zich zelf staande verlich ting zagen, de hoofdindruk was toch teleur stelling. Vooral treurig was het te zien, hoe vele versieringen van regen en wind geleden hadden. Maar, men was nu eenmaal uitgegaan om feest ie vieren en men moest dat dus ook doen ten koste van wat dan ook. Het was zeer vol op straat en hoe later het werd, des te grooter werd de drukte. In slieren, bij groepen, gingen weer dooi de natte modder, de mannen en vrouwen, luid zingend, joelend, soms brullend zelfs, en de geliefkoosde liederen klonken weer vol uit de zingende kelen. De boventoon voerden het onsterfelijke iBokkie, bè", afgewisseld door »Dat vrije volk" en »Wien Neêrlandsch Bloed", daarbij kwam nog het getoeter op toeters en mirletons, zoodat het als een duivelsch orkest weerklonk. Ook vinden velen smaak in de klappers. Worden die goed bediend, dan komt dit bordpapieren instrument op de hoeden terecht en is het gevolg nog slechts een bedorven hoed, maar in de haast of door onbekend heid met het gebruik komt het harde voor werp dikwijls op hand, oor of arm terecht en dan is het gevolg op zijn minst een nijdig gezicht en veelal een vechtpartij. Maar, waren dergelijke dingen al minder geschikt om de vreugde te verhoogen, het geheel leed er niet onder. Draaiorgels klonken tot laat in den nacht, draaiorgels versierd met oranje-nationaal, goed bedoeld, al is het niet altijd even smaakvol gebeurd. En om die draaiorgels het typisch Am- sterdamsche tooneeltje. dansen en slieren, een schuifelen van bolle rokken en werve lend gedraai. De koffiehuizen waren stampvol, muzi kanten gingen rond met een schoteltje. En het pubhek zong mee de melodieën var. de melancholische viool, van de snerpende kla rinet. Evenals op den avond van de huwelijks plechtigheid werden door den directeur van iFlora" ook gisteren allerlei tafereeltjes opge nomen, met dat gevolg, dat reeds gisteravond velen in dat lokaal het "Vorstelijke Echtpaar door middel van de bioscoop in het rijtuig zagen stappen aan het station, den stoet den Dam zageo oprijden en het Echtpaar op het balcon van het paleis zagen verschijnen, welke reproducties natuurlijk door de toeschouwers geestdriftig werden toegejuicht. Wat nog sterker isook te Rotterdam werden gisteravond reeds dezelfde opnamen vertoond in het Circus Pfliiging. Bij "Van Lier uitte de feeststemming zich in een ware danswoede. Overbodig dus te zeggen, dat het bal heel gezellig washet was inderdaad zoo geanimeerd, dat de dan sende feestvierders zich soms zelfs den tijd niet gunden vooiaf hoed of jas af te doen, ofschoon ze, te oordeelen naar Iiiid blozende gezichten, niet den minsten last hadden van keu. Tot laat in den nacht weid er in den om trek van den Dam gedanst. In de Warmoes- straat hield een kernkorps nOempa's" den geest en de beenen wakker en op den Dam improviseerde men oikest en ceremoniemees ters. In sommige kringen heerscht ontstemming over de verdeeüng van de invitatiekaarten voor het galaconcert in 't Concertgebouw en voor de galavoorstelling in den Stadsschouw burg. Verschillende hooge functionarissen, die bij vroegere gelegenheden steeds uitgenoo- digd werden, zijn thans voorbijgezien, omdat te veel kaarten werden ter beschikking ge steld van familiën hier ter stede, die groote sommen voor de feesten hebben bijgedragen en ook van familiën in Den Haag. Maandag hebben te Haarlem 2000 personen zich van plaatskaarteo voorzien naar Am sterdam, en gisteren tot 2bs uur werden nog 500Q biljetten afgegeven. De stad was gisteren dan ook uitgestorven, behalve aan het station, waar men zich letter lijk verdrong om een kaartje te bemachtigen, terwijl boven de hoofden der menigte een zwart dak van regenschermen wiegelde, waar van af en toe een naar beneden ging om niet meer boven te komen, omdat het werkelijk onhoudbaar was. Op den grond vond men dan ook behalve andere voorwerpen verschei dene geraamten van deze onmisbare en toch ook weer zoo lastige metgezellen. Do aubade der 2000 zangers onder lei ding van. den lieer Ant. 'fierihedearmbr- gen van liailf tien tot tien uur liet Vorste lijk Echtpaar voor het Kon. Paleis gebracht, heeft plaats gevonden bij frisoli, droog doch vrij koud weder. De zangers warm m een breede schare opgesteldin het midden de kapel van het zevende regiment, infanterie eu daarachter de batlier en. Aan het publiek was liet veroorloofd tot. voorbijl hot monu ment te naderen. Do liederen werden uitstekend uitgevoerd, Het programma bestond uit de volgende nummers I. Moraal uit sLobgesang" van Felix Men delssohn, woorden van dr. N, Beets Dankt allen God den lieer Met hart en mond en handen, Die groote dingen doet Aan ons en alle landen. Die ons van kindsbeen af, Voor lichaam en voor geest, In liefde onnoemlyk goed, Een hulpe is geweest. Die God, zoo eindloos ryk, Moog' ons in 't aardsche leven Een altijd bly gemoed, Een vromen vrede geven Moog' zijn genade ons Bewaren vroeg en spa, En ons uit allen nood Verlossen, voor en na. Lof, eer en prijs zij God, Den Vader pn den Zoon, En Zijnen Ileil'gen Geest. Hy, die van 's Hemels troon Erbarmend op ons ziet; Hij blijft te allen tijd Oneirdig groot. Hem zy Steeds onze zang gewijd. II. Zegekoor uit het Oratorium nJosua" van Hiindel Roemt en juicht met blijden klank I 't Jublend lied vertolk' uw dank 1 Strooit uw palmen, vlecht uw krans Alles straal' in zonneglans 1 Dag vol licht en hemelgioed, Schoone feestdag wees gegroet 1 Rijk is 't heil, dat zij ons biedt Vroolijk klink' ons zegelied 1 III. Hollands Glorie, woorden van Dr. H. G. 11. Groenewegen, muziek van Richard Hol. 't Hart klopt ons met 'nooger slagen, Holland, by Uw dierbren naam Naam, langs zee en strand gedragen. Glorievol en zonder blaam Wie zijn land met fierheid noem' Hooger, Holland, stijgt uw roem Ja, de daden blijven spreken, Door der vaadren moed gewrocht: Nimmer zal de roem verbleeken, Met hun goed en bloed gekocht; Wat onsterflijk biyken zal, Hollands Glorie bovenal. Zegen God! oud Hollands grond, Door der vaadren bloed geheiligd, 'tLand, in menig hangen stond, Door Uw trouw en macht beveiligd, Schenk het zoons, Jen vaadren waard Rijk in deugden, kloek van aard. Stort hun immer in de boret Liefde tot hun Land en Vorst. Spaar der vaadren erf en pand, Schenk het zegen, bloei en vrede Iloud Oud-Holiands roem in stand. Hoor, verhoor die bede, God, voor 't Vaderland 1 Hollands zoneu, toont U waard 't Bloed van d'ouden heldenaard, Vloeiend dooi uw aadren. Weest, gelijk uw vaadren, Fier en moedig, vroom en goedig, Koel van zinnen, warm van bloed, Trouw en vroed. En dreigt, wat God verhoed' De krijg met feilen gloed, Dan 't oog op God, Oranje aan 't Hoofd, Oud-Hollands glorie niet gedoofd 1 Doet, houw en trouw In nood en dood, Dan der vaadren leus gestand Goed en bloed voor T Vadeiland IV. Feestlied bij het husvelijk onzer Koningin. Woorden van dr. E. Laurillard. Muziek van Richard IIol. Wilhelma van Nassouwe! Neerlands lied klinkt om Uw troon; Neerland huldigt U als Vrouwe Met zijn hoogsten jubeltoon 1 'tWenscht dat immer liefde en trouwe Zegen stichtend met U woon', Vreugd U biede, bloei ontvouwe, Krans van rozen om Uw kroon. Vorst, door 't edel hart verkoren, Dat veel duizend harten boeit, 't Juichend Welkomdoen we U hooren, Aan de volle ziel ontvloeid. Wees een zegen, ons beschoren Waar de blijde dank uit groeit; Veel verloren veel herboren, Neerland en zyn Stamhuis bloeit 1" V. Wilhelmus. Jammer dat de wind van 'Eet Paleis af was, zoodat vermoedelijk een gedeelte van den zang is verloren gegaan voor de vorste lijke familie. Gedurende Eet zingen van Eet eerste lied was EL NL de Koningin, in een crème wandelcostuuxn met. "bruin bont afge zet, met den Prins voor een der rechisahe vensters gezeten., terwijl H. M, de Koningin- Moeder, in een lila toilet, met den Hertog- Regent zich voor oen nevenvensfer vertoon de. Toen de laatste galm van Eet eerste lied was weggestorven, openden ziek de balcon- deuren en trad Eet vorstelijk Echtpaar naar buiten, de Koningin blootshoofds. Bet. twee de lied werd, staande op 'het balcon, door het Echtpaar aangeboord. Daarna trokken Zij ziek weer in kot. Pale ie 'terug, om echter, na ket zingen van kot slotlied, liet "Willkol- ïmis, weder Eet baloon ito betreden, 'luide door publiek en zangers toegejuicht. Juist om 10 uur was do aubade geëindigd. De di rigent word daarna aan het Echtpaar en do andere Hooge Gaston voorgesteld en kom verzocht den dank van het Vorstelijk Paar aan de zangers over te brengen. Na afloop dor aubade was er ten Paleize onmiddellijk weder cour van gvlukwen- sehirg, waaraan door vele mi lit ai to en ci viele vuitoriteite-n uit heel liet iland werd deelgenomen. Na den lunch te 2 uur reed het Koninklijk Echtpaar naar het Rijissanuroum om aldaar 'do hulde, te ontvangen van de werklieden, vertegen worn digd door corpora tion on vereenigingen, ten getale van 3000. Hot. Koninklijk Echtpaar nam op oen estrade in de groote, majestueus*?, door ge schilderde hooge rameu zeer indrukwekken de Hal plaats omringd door don gemeente raad, want heden was ket 't gemeentebe stuur dat deze receptie, had voorbereid. Een kinderkoor, bestaande <uif leerlingen van do veieeuiging tot verbetering van don volkszang en leerlingen der muziekschool van O O de Mij. tot bevordering van Toonkunst, on der leiding alweder van den heer Ant. M. Tie-iie, voorde eenige liederen uit. Gezon gen werden 1. Gebed van J. J. C. van Dok- kum; 2. Gelukkig in liet land; 3. Waar dat men ziek al weert of wendt, alle drie van Cntli. van Ronnce; 4. Ivoninginne-Ikdvan Richard Hol; 5. Vlaggelied, van Heijo; 6. Bergen op Zoom. Na dezo huldebetooging dor werklieden werden een aantal voorname kunstwerken in het Rijks-Museum bezichtigd en daarna van 3.15 tot 4 een rijtoer gemaakt. Z. H. Prins Hendrik bracht voor il2 uur een kort bezoek aan liet Museum Six. Vervolg onder Laatste Nieuws.) Hofbericht. Het gevolg van H, M. gedurende Haar aanstaand verblijf op Het Loo zal bestaan uit do hofdames, alsmede de heereo jhr. Van Pabst van Bingerden, le kamerheer, rit meester jhr. Van Tets, adjudant, le-luit. jhr. Six, ordonnance-officier. Vanwege het kabinet der Koningin zal dienst doen de referendaris baton De Vos van Steenwijk. Bij gelegenheid van den intocht te Apel doorn zullen II. M. derwaarts vergezellen mevr. de barones Van Hardenbroek, groot meesteres, de grootmeester baron Sirtema van Grovestins en de le stalmeester baron Bentinck. De nieuwe woning van de Kouingiti-Moeder. Het uit de 18e eeuw dateerende gebouw in het Lange Voorhout heeft een geheele verandering ondergaan. Het fraaie trappenhuis wordt door een in het dak gebouwde lantaarn zacht en gezellig verlicht, getemperd door gebrand-geschilderd glas. De kleur van vestibule en trap is licht groen, terwijl het snijwerk van deuren en tiap, zwaar verguld, tegen dien fond prach tig uitkomt. Langs de wanden van de trap hangen de portretten van Prinsen en Prin sessen uit het Huis van Oranje. De meeste salons der benedenverdieping zijn in Louis XV-styl en vooral zeer fraai is de achterzaal in den rechtervleugel van liet paleis. Naar de fraaie caméee boven de deuren zou men dit vertrek de camée-zaal kunnen noemen. Ilier en in 't voorvertrek hangen o. n. de portretten van H, M. de Koningin door Chr. Bisschop en Thérèie Schwaitze en een por tret van Z. M. Koning Willem III door De Josselin de Jong. Uit deze fraaie salons komt men in de balzaal, waartoe men ook direct van uit de binnenvestibule toegang heeft. De interieure versiering is in Louis XVI-stijl. Het wit en goud en daarmee samenstem- mend geel satijn der wanden, maakt een hoogst aangenaam effect. Deze zaal is ge meubileerd met de zeer fraaie stoelen, die U, M. de Koningin-Moeder onlangs van lioogstderzelver dochter ten geschenke ont ving. Eenige mooie sèvres-vazen prijken tus- schen de vensters, die op den tuin uitzien, en aan den wand hangen schilderijen van Van de Sande Bakhuyzen, Wijsmuller en Du Chattel, Uit dezo zaal betreedt men de suite van vertrekken in den rechter-benedenvleugc! van het gebouw, in de eerste plaats een salon, vooral in style Louis XV en waar 't oog geboeid wordt door 'n mooi plafond en schoorsteenbotimmering en door een kapi taal schilderij van Mari ten Kate, Javaan- sche vrouwen, badende in de heilige bron. Door een kleiner vertrek komt men in de dagelijksche eetzaal met een fraai afgewerkte betimmering, sierlijken schoorsteenmantel en schilderijen ii la Watteau boven de deurpa- neelen. Deze zaal ziet op straat uit. Boven deze zaal, op de eerste verdieping, is de bibliotheek, die gebouwd en gedecoreerd is in Louis XIV stijl. Daaraan sluit zich aan de balkonkamer style Louis XVI, terwijl de geheele linkervleugel van deze verdieping wordt ingenomen door de pmticuliere appar tementen van H. M. In de tweede verdieping rondom hel trap penhuis bevinden zich de vertrekken voor de hofdames, terwijl een derde verdieping geheel nieuw is opgetrokken voor het dienstperso neel. Ook het onderhuis heeft een algeheeie ver nieuwing ondergaan. Een doelmatig ingerichte lokaliteit is daar voor zilverkamer ingericht. Van uit den terrasvormig in style Le Notre aangelegden tuin, komt men in het staldepar tement, voorzien voor een 24-tal paarden. Stallen en koetshuis zijn wat inrichting betreft geheel jn overeenstemming met deze deftige woning. Van de hoogere ligging van den tuin achter het aangrenzende perceel, dat voor de inten dance van II, M. is ingericht, heeft men gebruik gemaakt om dezen tuin met een terras in gemeenschap te brengen met den tuin achter het paleis. Beide tuinen, aldus één geheel vormende, heeft men aangelegd als wintertuin door het aanbrengen van coniferen, rhododendrons, tulpen en hyacinten. Ten slotte zy nog vermeld dat het geheele huis electrisch verlicht is en van een elec trische sehelgeleiding is «oorzien, terwijl het trappenhuis door heete lucht wordt verwarmd. De aanstaande verkiezingen. De liberale kiesvereeniging Algemen Belang le Franeker heeft met algemeene stemmen den heer F. Lieflinck weder candidaat ge steld voor de Tweede Kamer. De liberale kiesvereeuiging Barradeel te Sexbierum heeft het Kamerlid de heer Bon man, tot voorloopïg candidaat voor de Tweede Kamer gesteld. Bij Kon. besluit is aan mr. W. U. de Beaufort, minister van buitenl. zaken, verlof veileend tot het aannemen der versierselen der orde van de Rijzende Zon, le kh, hem door Z. M. den keizer van Japan geschonken. De gewone audiëntie van don minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag 9 Maart ".k. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zaken zal Vrijdag a.s» niet plaats hebben. Onze gezant te Londen, baron Gericke van Herwijnen, wordt binnenkort te 's-Graven- hage verwacht. In de eerstvolgende zitting van den Ilaag- schen gemeenteraad komt een belangrijk voorstel aan de orde uitgaande van een groot aantal raadsleden, betreflende de schouwburg- quaestie, en waarschijnlijk terstond te be handelen. Nader wordt gemeld dat het in te dienen voorstel in zake den Haagschen schouwburg zal strekken om van gemeentewege te be sluiten tot het bouwen van een nieuwen schouwburg en om eene commissie uit den gemeenteraad te benoemen voor de uitvoering van dat besluit. j y j- -v J OVERSCIHE, C Maart, Gistermorgen vroeg is de 19-jarige schippersknecht Jacobus Van Buuren, wonende te Amsterdam aan boord van het tjalkschipNooitgedacht,schip per G. J. De Weerd, varende in de Delftsche Schie, nabij den Tempel overboord geslagen en verdronken. Door den wethouder van onderwijs, den heer J. H. van Westendorp J.Dz., werd gisteravond de commissie tot wering van school verzuim met een kort woord geïnstalleerd. Na installatio werd tot voorzitter benoemd de heer J. C. Sander en tot secretaris de heer C. A. M. Jansen. TrnnsY&nlaTODd. Gisteravond had in het. lokaal „Patrimo nium' een bijeenkomst, plaats, waarin als spreker optrad de heer C. E. Solndenburg, vroeger landdrost te Luchten burg in Trans vaal. De voorzitter van Patrimonium noodigde de aanwezigen vit om te zingen. Ps. 6S I, waarna hij een gebed uitsprak, eu vervol gens dein heer Schulcnburg1 voorstelde'al.9 een in Transvaal geborene, die langen tijd ckn oorlog had medegemaakt. Do heer S., het woord verkrijgende, ver klaarde volstrekt niet de gave van liet woord te bezit ton en als zijn vrienden, in Afrika zouden hooren dat liiji op volksbijeenkom sten voordrachten hield, zij zouden gieren van 't lachen. Maar spr. zal ook maar losjes weg eenige mededeeldngen doen uit zijn ervaringen op 't oorlogsterrein on er bleek geen re-den aarsoa- lent. noodig te zijn om uit den groeten schat van ervaringen, dien epr. blijkbaar had, een aaneengeschakelde rij van feiten oiied© te» doelen, door spreker beleefd, die zijn hoor ders aan z n lippen deed hangen. Spr. 'is 27 jaar, en de eerste maal dat hij do kogels om do ooren hoorde fluiten was in '96, toen hij mee de Ja meson inval hielp keeren. Bij het uitbreken van don oorlog had ook spr. zich met zijn jongst©broertje van 17 jaar bij de komman do's aan do Wostcrgrene aan gesloten. Onder bevel van generaal Do la.Rey, voor wien spr, een oprechten eerbied bleek te koesteren, tro-kkon zij naar do grens, waar do beslissing omtrent hot al of niofc uitbreken van den oorlog bekend zou worden. Het laatste uur voor de beslissing heerscht© in 't geheele kamp doodscho «tilte, maar toen da generaal te 5 uur made-deelde dat de Engel- schen ook do laatste toenadering onvoldoen de hadden geacht en do oorlog verklaard, waa, toen vereenigden zich allen in het ge bed en vol moed. en vastberadenheid- togen zij ten strijde. Hot -gaat voor ons natuurlijk niet aan, om den spreker in al zijn medciltelingen op den voet te volgen. Slechte een paar punten willen wij daaruit mededeeJen. Spr. verklaarde dat de Boeren Mafeking niet konden bestormen omdat op verschil lende punten dynamic tmijnen lagen die te veel slachtoffers zouden eischen, en dat 10,000 Kaffers van de mijnen geheel gewra- pend gereed, gehoud'en werden om de- En- golschen. to helpen. Voorts vertelde spr. hoe na de overgave van Cronjó en don terugtocht van Do la Rey hij als waarnemend landdrost te I/uch- tenburg achterbleef om. do stad aan do En-

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2