BINNENLAm STADSNIEUWS. dat die maatregel de beste politieke gevolgen zou hebben en definitief den vrede in de Balkanstaten zou verzekeren. Indien de kleine staten moeten afzien van de verwezenlijking hunner droomen, zullen zij er ook onraiddelijk voordeelen uit trekken, die niet te verwerpen zjjn, wanneer men zooals zij in een moeiiyke financieele crisis verkeeren, die slechts kan worden opgelost door belangiijke verlaging van belastingen. Verlaging van het oorlogsbudget zouden de kabinetten te Sophia en Belgi ado in staat stellen publieke werken tot stand te doen komen, waardoor de handel en indistrie hun normale ontwikkeling zouden kunnen volgen. Men zou geen ernstige vrees beloeven te koesteren ten opzichte van de nationale ver dediging der beide landen, daar de groote mogendheden natuurlijk zouden zuigen voor de handhaving van het status quo in de Balkanstaten. Indien het plan werkelijk bestaat, zooals de ïMorning Post" verzekert, verdient het zeer de aandacht der politici. Moge het ook nog geen definitieve regeling der Oostersche quaestie zijn, 't zou voor tien jaren de vrede verzekeren, tien jaren, gedurende welke de politieke evolutie misschien zich zóó zou doen gevoelen, dat de oplossing der Oostersche quaestie zeer vergemakkelijkt zou worden. Volgens de „Memorial Diplomatique" heeft de vorst van Montenegro aan Servië doen weten, dat hij weigerde mee te doen met de intriges, welke gevoerd werden op het Balkan-schiereiland tegen het behoud van den Europeesohen vrede. Tegelijk heeft hij den Albaneesc'nen agitators meegedeeld, dab hij hen niet zou bijstaan, indien zij trachtten het juk van den sultan af te schudden. Gemengde SSededeellngen, In het Lagerhuis werd een commissie be noemd om te beraadslagen over de civiele lijst van den Koning. Het nieuwe bureau van den gemeente raad van Parijs heeft gisteren een bezoek gebracht aan president Loubet. Er waren 4 stemmen voor, en 3 tsgen het brengen van dit bezoek. Het heeft dus weinig gescheeld, of het nieuwe gemeentebestuur was weer op een slechten voet met den president der republiek gekomen. Volgens de „Patrie" zou koning Leopold president Loubet verzocht hebben om een onderhoud tijdens dien bezoek aan Nizza. I>e Koning zou met den President diploma tieke aangelegenheden willen behandelen. Tusschen patroons en werklieden te Ma- nilea bij Barcelona zijn geschillen gerezen. De laatsten vielen het clubgebouw der fabri kanten aan en losten een aantal schoten, waardoor een groot aantal personen gewond werd, o. a. de alcade {stadsrechter in Span je) en diens zoon. De oproerlingen staken twee huizen in brand en sneden de verbin dingen af tusschen Manilea en Barcelona. Er zijn troepen naar de plaats gezonden. De ..Memorial diplomatique" zogt, dat de generaal der Jezuïeten te Home wordt ver wacht om met den Paus- te beraadslagen over den godsdienstigen toestand in Spanje en Portugal, De bladen te Home vragen aan heb minis terie van oorlog tegen te spreken de ernstige aantijgingen in een correspondentie uit Chi na opgenomen, dat het den Italiaanschen soldaten aan alles ontbreekt, dab zij bongel en koude lijden en in lompen gekleed gaan zelfs zouden hun officieren een beroep heb ben moeten doen op de edelmoedigheid der vreemde troepen om hen voor het nijpendst gebrek te bewaren. De „Capitan Frascasca", in connectie staande met het ministerie, zegt, dat het smartelijk zou zijn, dat Italië twaalf mil- lioen zou hebben besteed, om tweeduizend soldaten in den vreemde te zenden, alleen om daar hun ellendigen toestand te vertoo rnen. Het „Berliner Tageblatt" meldt, dat de Italiaansche regeêring de uitzetting gelast heeft van den correspondent van het ge noemde dagblad te Home, op grond van eenige door dezen geleverde artikelen. Kaar aanleiding van den aanslag op den Keizer van Duitschland, zal deze in het ver volg door een sterker politiemacht bewaakt worden. Een afdeeling Berlijnsehe politie «al hem op zijn reizen vergezellen. Ds New-York Herald" spreekt in een telegram uit Rio de Janeiro over een door de politie ontdekt complot tot herstel der monarchie. De „Daily Mail" verneemt uit Jokohama dat de Japansche regeering dringende orders gezonden heeft om den houw van den Japan- schen kruiser Hatsoese te Eiswick te bespoe digen; het oorlogsschip moet zoo spoedig mogelijk naar Japan gezonden worden. Ook andere maatregelen van de Japansche mari ne duiden aan, dat de regeering haar oor logstoebereidselen verhaast. Hofbericht. Op het Loo wordt thans de dienst van adjudant bij Prins Hendrik waargenomen door luitenant ter zee le kl. Zegers Ryser. Legerwetten. Door de regeering is een vierde nota van wijzigingen ingediend, strekkende om art. 125 zoodanig to veranderen, dat zal vast- staan, dat de herhalingsoefeningen der vier- maanders zullen dienen tot voorziening in den dienst gedurende het tijdperk, dat de ter volledige oefening in te lijven manschap pen nog niet aan de wacht- en corveedien sten zullen kunnen deelnemen. Hoewel het in de bedoeling der regeering Md gelogen, voor do zoogenaamde viermaan- ders vrijwiligers uit den haudwerksstand aan te nemen, moest zij dit laten varen, om hierdoor geen ongelijkheid te scheppen tus schen de verschillende standen der maat schappij nu zou erin er een dergelijke on gelijkheid mogelijk in liet leven worden ge roepen voor de meer ontwikkelde jongelie den, indien dienstneming bij het reserve kader voor hun met aantrekkelijker bleef dan de dienst als viermaander. Hiertoe dient bovengenoemde maatregel, waardoor- tevens een financieel voordeel bereikt zal worden, omdat, zoo men tussdhen 15 Maart en 15 Juli in den dienst bij de korpsen van het leger moet voorzien, er een verhooging van ongeveer 21 ton zal moeten komen. Ten tweede zal door de voorgestelde be paling de zekerheid worden verkregen dat geen enkele dienstplichtige van een onbere den wapen langer dan 12 maanden achter een in dienst wordt gehouden, zooals bij on verhoopte aanneming van amendement IV van den heer Kuyper op art. 122 zeer licht mogelijk, zooal niet waarschijnlijk zou wor den, welk amendement trouwens door de Reg. niet aanvaard zal kunnen worden, om dat het een te beperkt aantal dienstdoende personen aanbiedt. Ten gevolge van de aanneming van het amendement-Van Gilse, betreffende de eer ste twee zinsneden van art. 49 der Militie- wet, heeft de minister van binnenl. zaken, ook namens zijn ambtgenooten van oorlog en marine, aan de Tweede Kamer doen toe komen een gewijzigde tabel wegens het toe kennen van vrijstelling van den dien«t. bij de militie op grond van den dienst van broeders. De aanstaande verkiezingen. Als candidates voor het lidmaatschap dei- Tweede Kamer in district III te Amsterdam zjjn gesteld de heeren C. H. den Hertog, mr. Z. van den Bergh en Henri Polak. In het district Zwolle is A. baron van Dedem weder door een combinatie van vele kiezers candidaat gesteld. Daar by het algemeene secretariaat van den Bond van Ned. Onderwijzers geen andere candidaat voor de Tweede Kamer is opgege ven dan de heer Th. M. Ketelaar, is deze volgens art. 5 van't verkiezingsreglement tot bonds-candidaat aangewezen. Jhr. mr. 3. II. J. Quarles vau Ullord, bur gemeester van Noordwijk, is thans door de antirevolutionaire kiesvereeniging te Steen- wjjk candidaat gesteld. Bond van E. K. KicBvereeuigingen. Zondagmiddag had te 's-Gravenhage een vergadering plaats van de afgevaardigden van 32 locale en 5 centrale R.-K. Kiesvereeoi- giogen in Zuid-Holland, ter behandeling van het concept-regiement voor een «Bond van R.-K. Kiesvereenigingen" in deze provincie. Na belangrijk geamendeerd te zijn werd het concept goedgekeurd. De Bond stelt zich ten doel. met volkomen eerbiediging van volstrekte zelfstandigheid der aangesloten Kiesvereenigingen, de eenheid in het politiek leven ouder de R.-K. kiezers in Zuid-Holland te bevorderen. Hg tracht dit doe! te bereiken a. door het beleggen van algemeene ver gaderingen, waarop belangryke politieke onder werpen kunnen worden besprokenb. door in verkiezings-aaugeiegenheden advies te geven aan de aangesloten kiesvereenigingen over de algemeene politieke gediag-lijn, bij algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer of de Provinciale Staten te volgen, met dien ver stande, dat het advies nooit personen mag betreffen. Bij gewichtige tusschentijdsche ver kiezingen kan zulk een algemeen advies ook gegeven worden, doch alleen wanneer dit wordt gevraagd door een algemeene leden vergadering van een aangesloten kiesvereeni ging in het district, waarvoor de verkiezing is uitgeschreven. Tot deD Bond kunnen alle plaatselijke en centrale R.-K. Kiesvereenigingen toetreden. De algemeene vergaderingen mogen alleen worden bijgewoond door de afgevaardigde leden en vei tegen woordigers der R.-K. pers als zoodanig. Ieder afgevaaidigde heeft éen stem. De aangesloten vereenigingen contri- bueeren 1 cent per lid en per jaar. Het bestuur bestaat uit 9 leden, waarvan de voorzitter door de vergadering, de overige functionarissen door het bestuur onderling worden benoemd. Het goedgekeurd reglement zal worden londgezcnden aan de Kiesvereenigingen, die tot 1 Mei kunnen opgeven, of zij toetreden. Den eersten Zondag na 15 Mei vergadering van afgevaardigden en verkiezing van een definitief bestuur. Liberale Unie. Op verzoek van den heer C. A. Zelvelder te Heeren veen, afgetreden secretaris van de L. U. melden wij, dat alle stukken de Unie betreffende, geadresseerd moeten worden aan den heer A. Roodhuijzen te Eokhuizen, die voorloopig als secretaris fungeeren zal. Volksweerbaarheid, Het bestuur der afd. Amsterdam der ver- eeniging „Volksweerbaarheid" heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waar in wordt betoogd dat de reeds vrij talrijko deelneming van leden der afdeeling aan li- chaams- en schietoefeningen, in hooge mate zal toenemen, bijaldien den deelnemers in uitzicht kan worden gesteld, dat hun stre ven van direct nut zal zijn voor onze weer kracht, en van directe bate voor hun zelve, en dat zulks het geval zal zijn, als het aiucn- denient-Verheij op artikel 122 dor in behan deling zijnde militiewet, de instemming der Kamer verwerft, aansrezien dan allo toekom- stige dienstplichtigen kans hebben op ver korting van hun diensttijd in de kazerne voor eerste oefening, cu niet sledhts zij, die voor korte oefening onder do wapenen wor den geroepen. Centraal Bureau voor Sociale Adviezen. In een buitengewone algemeene vergade ring vau de Vereeniging «Centraal Bureau voor Sociale Adviezen" te houden Zaterdag 23 Maart, 3 uur, by Krasnapolsky, Amster dam, zullen in behandeling komen 1. Mededeelingen van het bestuur. 2. Statutenwijziging in verband met de voor waarden, door de Regeering verbonden aan het verleenen van de toegezegde rijkssubsidie. Het bestuur stelt vooreen gedeelte van art. 1 te doen luiden »De Vereeniging draagt den naam van «Centraal Bureau voor Sociale Adviezen" en heeft, met terzijdestelling van de bevordering van eenig partijbelang, uitsluitend ten doel sliet verstrekken van gevraagde techni sche, juridische en economische adviezen ten opzichte van de oprichting, organisatie, lei ding en administratie van instellingen en regelingen, welke beoogen de maatschappe lijke positie der arbeiders eri van bon, die, naar het oordeel van het bestuur, ten aan zien van hun economische positie, met dezen zijn gelijk te stellen, op eenigerlei wijze te verbeteren". Yereeniging van Nedcrlnndsclie Werkgevers Het bestuur der Vereeniging van Ned werkgevers is van plan op de aanstaande ledenvergadering in behandeling te brengen een vooistel dat gegrond is op de overwe gingen van een rapport, dat welhaast uitge bracht zal worden door een door het bestuur benoemde commissie. Deze commissie heeft nagegaan op welke grondslagen de risico-ovei dracht wegens be drijfsongevallen voor werkgevers, die uit het verband der Rijksbank willen treden, mout ivorden georganiseerd. In veiband met de bovenaangeduide plannen tot reorganisatie der risico-ovei dracht geeft het bestuur den leden in overweging geen verbintenissen te dezer zake aan te gaan, alvorens een oordeel kan worden geveld over de wijze, waarop deze zaak vermoedelijk door de Vereeniging zal worden ter hand genomen. Xed. Bond tot Bestrijding der Vivisectie 'De denkbeelden van den Nederlandschen Bond ter bestlijding der Vivisectie winnen blijkens het heden door den voorzitter, jhr. F. L. Ortt uitgebrachte verslag over den toestand van den Bond in het afgeloopen jaar gestadig veld, vooral onder de meest vooruitstrevende personen en greepen. Intusschen neemt het aantal bladen, die tegen de vivisectie partij trekken steeds toe. De Bond telde op 1 Maart 1900 876 leden en 30 donateurs; op 1 Maart 1901 923 leden en 25 donateurs. Een der toege treden leden (tot de afd. Amsterdam), is de afd. Amsterdam van den Neder!. Vegeta- ïiersbond met 73 leden. Er is een plan in bewerking tot vorming van een groote humanitaire Federatie, waartoe alle vereenigingen, die een deel van het huma nitair program d. i. deernis met het zwakke en bescherming van liet verdrukte nastre ven, zullen worden uitgenoodigd toe te tieden. Bij Kon. besluit is J. A, Diijber met ingang van 1 April 1901 benoemd tot burgemeester der gemeente Stavoren met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ameland. Weldra kan worden tegemoetgezien bet verslag der Staatscommissie in zake de ver ontreiniging der binnenwateren. De minister van financiën maakt bekend dat op 9 dezer bij de betaalmeesters in kas was f 1,901,491.10 en dat op denzei trien dag door de Noderl, Bank, in gevolge art. llbis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van - 2,111,002.60Vs De Min. van Binnenl. Zaken noodigt hen, die zich in 1901 aan het eindexamen der gymnasia en daarmede gelijkgesteld examen wenschen te onderwerpen, uit daarvan vóór 1 April 1901 te doen blijken aan den in specteur der gymnasia te sGravenhage, mei opgave van hun woonplaats en van de facul teit waarvoor zij het getuigschrift verlangen en met vermelding of zij ieeilingen zijn der zesde klasse van een gymnasium en of zij aan het eindexamen van een der gymnasia dan wel aan het examen voor een Staatscom missie wenschen deel te nemen. Het feit dat veelal de bij het wapen van het Koninkrijk en van het Kon. Huis be- hoorende kroon op Oranje-briefkaarten min der juist werd weergeven, heeft den directeur van het Huisarchief en van de bibliotheek van H. M. de Koningin aanleiding gegeven, om van die kroon, naar de voorschriften van een kabinetsorder van 24 Juni 1810, een juiste afbeelding in lithographischen druk te doen vervaardigen en deze is nu bij grootte getalen in het land verspreid en bij den boek handel verkrijgbaar gesteld. Daardoor zal voortaan een meer getrouwe navolging wel verzekerd zijn. Er was heden buitengewoon groote belang stelling in de vergadering van de Tweede Kamer bij de stemmingen over de amende menten op de legerwet. Verschillende gene raals en andere hooggeplaatste militaire officieren waren er o. a. tegenwoordig. De heer Nolting zal waarschijnlijk vooreerst de vergaderingen der Tweede Kamer niet kunnen bijwonen dooi dien hij jl. Donderdag te Amsterdam van een tra mi y tuig is ge vallen, waai by hy eeD been moet bezeerd hebben. Mr. Van Royen, gezantschapssecretaris by de legatie te Washington, zal zich de vol gende week naar zijn post begeven. Den 14en dezer wordt de Fransche gezant by ons Hof van zijn huwelijksreis met zijn echtgenoote in Den Haag teiugverwacht. De lieer De Laïgue, consul-generaal van Frankrijk te Rotterdam, is in dezelfde hoe danigheid overgeplaatst naar Triest. Hij wordt vervangen door den heer Laurent Cochelet, consul-generaal van Frankrijk te Nieuw- Orleans. In de vergadering der commissie van prae- advies uit den Ned. Bond voor Ziekenver pleging in zake statutenwijziging, gehouden ie Utiecht, weiden benoemd tot bestuurder commissie: de heer J. van Deventer, voor zitter; de heer F. H. Schreve, vice-vooizilter, peuningmeester; mej. Meerkamp van Embden, secietaresse. De Etnografische Tentoonstelling in do vorige weck door do vorstelijke bezoekers be zichtigd in het Stedelijk Museum to Ani- steidam, is gisteren officieel voor het pu bliek ter bezichtiging opengesteld en plech tig geopend door mr. N, P. van dcu Berg, ducctour van do Ncderl. Bank. Vele heken- de indologen gaven door hun tegenwoordig heid blijk van belangstelling, zooals de oud- gouverneur-geneiaal jhr. Van dor Wijck. Als voorzitter dor commissie, welke tijdelijk de besdiikking over de verzameling ver- wiei f, dankte mr. Van den Berg de aanwezi gen voor die belangstelling in de collectie in zoo korten lijd bijeengebracht. Hij stelde kortelijk de heteokenis der verzameling in het licht en bracht hulde en dank aan de Regeering voor don moreelen en fmaucicc- len steun en aan de particulieren en veree nigingen voor de completeering van de col lectie. Hij verklaarde voorts, dat van het bijeengebrachte do bestemming nog onbe kend is. Daarna werd een wandeling door de zalen ondernomen. „Schiedam Vooruit." Wil ontvingen het volgende verslag van de vereeniging „Schiedam Vooruit" Aan den Gemeenteraad. Ilot bestuur van de vereeniging „Schie dam Vooruit" heeft de eer Uwen Raad, ter voldoening aan de voorwaarde, aan do ver leende subsidie verhonden, hierbij rekening en verantwoording over te leggen over het jaar 1900, sluitende met een voordeelig sal do van f 1413 914de daarop betrekkelijke bescheiden zijn geheel ter Uwer beschik king. Voorts zijn wij zoo vrij, U een overzicht te geven van hetgeen zij, tob nu toe, heeft kunnen tot stand brengen. Toen in onze ver gadering van 28 Aug. de benoeming van on zen directeur had plaats gehad, trad de be noemde op 1 Sept. in functie, zoodat, waar met de vestiging van ons bureau nog een 14 dagen heengingen, en we toen eerst ernstig aan 't werk konden gaan, die mededeelingen loopen over slechts 31 maand. Dit in aan merking nemende, verheugt 't ons U te kunnen wijzen op reeds 2 tastbare resulta ten, namelijk de fabriek van de heeren Ter Horst k van Hasselt, te Amsterdam, waar voor de vereischte vergunning reeds door het co-llege van B. on W. is verleend, en die van den heer Van Alphen te Rotterdam, wiens aanvrage te zijner tijd zal inkomen. Buitendien zijn verschillende fabrikanten door onze bemiddeling in beginsel er toe be sloten hun fabrieken naar hier te verplaat sen, zoodat U met gi'ond moogt verwachten dab U eerlang van meerdere industrieën die zich hier vestigen, zult hooren. Wij hadden de volgende aanvragen voor terreinen aan diep water 10,000 vierk. >M.pl. m. 2000 vierk. M. 1500 a 2000 vierk. M.pl. mr. 3000 vierk. Meter waarvoor terreinen, aan de gemeente behoo- rende, in aanmerking kwamen als 't nog niet zooveel tijds eischto om ze gereed te hebben. Wat betreft eerstgenoemde aanvraag, waren we zelfs zoover dat aan B. en W. een aan vraag werd gericht, die echter tot onze spijt hoofdzakelijk om heb bovengenoemde be zwaar, naar wij hooren, .weer werd ingetrok ken. Alweer in aanmerking nemende den korten tijd dat wij werkzaam zijn, achten wij die aanvragen wel zoo van belang, dat wij niet mogen nalaten Uwen Raad er hij zonder op te wijzen, zoodat U daarmede re kening 'kunt houden, waar 'b gelden mocht te besluiten tot exploitatie van de bedoelde grienden. Wij behandelden 21 aanvragen voor pan den en terreinen hier, en waren buitendien met 15 personen en firma's over hun vesti ging .hier in onderhandeling, aan die allen verstrekten wij de door hen gevraagde in lichtingen van allerlei aard. Verder deed onze vereeniging .wat zij noo- dig oordeelde in de volgende aangelegenhe den, nl. in zake Schut- en havengelden Het doen stoppen van meer treinon aan heb station alhier; Wijziging van het tarief vooV opslag van goederen op gemeente-terreinen Verlichting van het 'Havenhoofd; Verbinding tussdhen Maas en binnenland over Schiedam; Het verleenen van, door de Kamer van Arbeid gevr&agden steun in zake het doen loopen van 2 vroege trams d'agclijks, voor het vervoer van werklieden Behoud van de gelegenheid voor inter communale telefoonverbindingen, direct van uit de aangesloten porccelen; en waren wij reeds meermalen in de gelegen heid, waar in bladen van buiten de stad een verkeerden indruk van de toestanden hier werd gegeven, op de onjuistheid daarvan te wijzen. Wij maakten zooveel mqgelijk een passen de reclame door advertentién enz.jammer dat een door onzen_directeur ontworpen re clamekaart niet uitgevoerd kon worden, om de enorme kosten aan de plaatsing daarvan verbonden; immers uit den aard der zaak zou die reclame vooral aan 't doel beant woorden indien ze geplaatst werd aan do verschillende spoorwegstations en juist dat blijkt ver boven onze financieele krachten to gaan. Ten einde daaraan zooveel mogelijk tegemoet te komen, liecft onze directeur toe zegging gedaan om geleidelijk groote recla meborden, bijv. 3 bij 1.75 M., te schildoren, om die aan do hoofdstations te plaatsen, waarvan wij ons veel succes voorstellen. Nog doelen wij U mede dat wij meenden in een lang gevoelde behoefte tegemoet te komen, door de uitgave van een Platte grond van de gemeente en daarom besloten tot den aankoop van dc door den 'heer J. K. Dommicus ontworpen kaart, die zeker aan alle billijke eischen zal voldoen; wij kopen binnenkort aan liet college van B. cn W. daarvan een proef-excmplaar aan te bieden. Op ons programma komt voor als recla me-middel do uitgave van een brochure, om naar buiten een overzicht te geven van de bestaande toestanden hier, die in bewerking is, maar die nog niet vroeger kon worden uitgegeven omdat wij die wensdhtcn tc voor- non van een veildcinde reproductie van bo venbedoelden plattegrond, dit een cn an der dient tevens om. U te verstaan te geven dat het saldo onzer rekening wol zeker nau welijks toereikend zal zijn om al deze kosten le bestrijden. Meer dan ooit zijn wij vol vertrouwen op hot welslagen van ons streven en blijven daarbij vast rekenen op den voortdurenden wel will end en steun van het gemeente-be stuur, zoowel financieel als moreel; heb zal blijken dat, waar veel onze gemeente ont viel, maar er gelukkig nog zooveel enorgio overbleef, de toekomst van onze gemeente nog verzekerd is. Wij wenschen U van harte toe dab het Uwen Raad gegoven moge zijn, in het pas ingetreden jaar veel tot stand te brengen en geven U gaarne de verzekering dat ook onze vereeniging al haar krachten zal inspannen om daartoe mede te werken. Hoogachtend enz. Kamer van Arbeid voor de Yoodings- en Genotmiddelen. In de gisteravond gehouden vergadering werd o, m. besloten aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijvciheid adhaesie te betuigen met: lo. liet door de Kamer van At beid voor de metaal- en boutbeweiking te Amsterdam verzonden adies tot wyzigiiig der wet op de K. v. A.; 2o. het door de Kamer vati Aibeid voor de Aleoholinduslrie, alhier verzonden adies inzake losdagen van schepen. De „Stct." (no. 59) bevat de statuten van de naamlooze vennootschap Fabriek van chemische producten, te Schiedam. Doel liet vervaardigen van chemische producten cn den verkoop van het fabrikaat. De ven nootschap kan ook deelnemen in andere on dernemingen die hetzolfdo doel beoogen als deze naamlooze vennootschap en dergelijke ondernemingen steunen. Duur: tot 1 Ja nuari 1976. Kapitaal: 180,000, verdeeld m 5 serieënde eerste groot 60 aandeelen, elk ad f 1000; de 4 volgende ic-der groot 30 aandeden, elk ad f 1000. Van de eerste se rie zijn geplaatst 50 aandeden. Bestuur Voor de eerste maal worden benoemd tot directeuren de heeren A. ter Horst en R. van Hasselt, en tot commissarissen de hee ren A. K. Ph. F. R. van Hasselt, dr. S. Hoogewerff on mr. F. R. ter Horst. In breng: een huis en erve, henevens alle zich daarin bevindende machinerieën, voorraden en vaste en losse gereedschappen. Het aantal sollicitanten naar de betrek king van onderwijzeres aan school C. (hoofd de lieer C. Kerdel) bedrargt 33. Door den Inspecteur der Directe belastingen en liet College van Zetters is in de plaats van W, van Zon, oveileden, aangewezen tot schatter voor het mobilair voor de personeels belasting W, van Zon Pz. De Nationale Christen-Geheelonthouders- Vereeniging, afd. Schiedam, zal op Donderdag a. s. een openbaie samenkomst houden, waarin als spreker zal optreden de heer J. I. Dorgelo, rijksambtenaar alhier. liet slotwoord za! ge sproken worden door mejuffrouw wed. W. Werst geb. AsmusseD, te 's-Gravenhage. Bij deze samenkomst zal het geheelonthou ders-zangkoor eenige liederen ten gehoore brengen. Een sterk stukje. Hedennacht is een sterk stukje geleverd. Op descheepstimmerweif »de Hoop" aan de Lange Nieuwst! aat stond een tjalk, de V rouw Aaltje, loebehoorende aan schipper B. Scholte, gedomicilieerd te Amersfoort. De tjalk was op de helling geplaatst en had daar een reparatie ondergaan waarvan de rekening beliep f379; hiervan was het verbruikte hout, ter waarde van f 72 door Scholte betaald. Do eigenaar der wei i P. Kok, had dus nog een vordering van f307. Om redenen, die wij niet hebben te noemen, achtte Kok het veiliger, dat schipper Scholte, alvorens da tjalk af te laten loopen, eerst

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2