54"* No. 10497 DE FALKHER'S van SenFALfflHOF, laargang. Vrijdag 15 Maart 1901. BUITENLAND. EUFEM1A VOM ADLERSFELD-BA1LESTREM- V SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar dingen fl. 1.25. Franco per post fl. '1.05. Pi-ijs per weekVoor Schiedam en V 1 a a r dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prijs der Advertcn tien: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames '30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ftteins eulmevtemtiën, opgenomen tot den pry's van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïoterc. TTcïefoou Wo, 12S. -Jügcjiseess osvi-r.Seïuu SCHIEDAM, 14 Maait 1901. Xultl-Afrika. Van het o or 1 ogs terr-ei n. Behalve het feit dat de Boeren weer een trein hebben laten springen bij Wilgcnri- vier tusschen Bronkhorstspruit en Balmo ral, laat de telegraaf vandaag weer weinig door. Maar het opblazen van den weg en het buitmaken van dien goederentrein heeft een groote beteekenis. In dc eerste plaats willen wij er op wijzen dat dit feit plaats gehad .heeft juist op dezelfde plaats waar volgens dc waarheidlievende Chainborlainistischc or ganen, do vredesonderhandelingen tusschen Kilchcner en Botha plaats zouden hebben, onderhandelingen, die er toe geleid zouden hebben, „naar men meent", dat gisteren een bijzondoren ministerraad heeft plaats gehad. Men behoeft zioh echter niet af te vragen hoe het met die onderhandelingen en dien wapenstilstand slaat, nu op het terrein der besprekingen zelf, de Boeren Engolsche trei nen in stukken laten springen on zich mees- Ier maken van de munitie en levensmidde len, die daarmede vervoerd werden. De correspondent te Londen van cle Pe tit, Bleu" heeft in dezen do meoning ge vraagd van verscheidene Eugolsche officie ren, die niet lang geleden uit Zuid-Afrika zijn teruggekeerd. Dezen hebben bekend, dat wij hoogstens een tiende gedeelte weten van hetgeen op het oorlogstenein geschiedt. Geen dag gaat er voorbij of er worden klei ne gevechten geleverd in de Kaapkolonie, den Viijstaat, op allo punten van Trans vaal, schermutselingen, moorddadiger dan ware .veldslagen voor het Engclschc leger, daar hot dan acht- of tienmaal meer man nen in het gevecht kan brengen dan de Boeien. Maar nu ontwijken die domme Boeren groote ontmoetingenzij dccimeeren eeliter het Engelsche leger door kleine aan val lotjes, die iedere ontknooping van het oorlogsdrama onmogelijk maken, terwijl zij bovendien het Engclschc leger uitputten en vermoeien, zoodat dit den oorlog meer clan moe is Dezelfde officieren vorklaren ook dat liet niet de schuld van Kitchener is dat hij die voorvallen niet meldt. Do Boeren doodden cle Engoisrhen bij één, twee of dne man tegelijk, en daarvan kan Kitchener geen verhalen maken; het ecnige wat hij kan doen, is cle verliezenlijst aanvulIen. Een inderdaad interessante bekentenis: sommige personen hebben wij in de laatste dagen het vermoeden hooren uitspreken, dat de Boeren uitgeput en gedemoraliseerd zijn omdat wij r.icts hoorden zij kunnen zich nu gerust stollen, Engelsche officieren verzekeren clat de strijd onophoudelijk wovcll voortgezet. Wij zijn echter door die officieren van Botha's overgave afgedwaald. De Engelsche bladen beweren nu, dat de overgave uitge steld is tot morgen (Vrijdag), daar dan een Roman van 13) Een oogenblik was het stil, heel stil in de kamer. liet eerst zoo opgewonden gelaat van mevrouw Rusz was kalm geworden, angstig kalm en strak, dc oogen zonder le ven, als waren ze blincl. Het gelaat van haar man was aschgrauw geworden hij moest zich zichtbaar bcheorsclicn, voor hij weer in zijn gewonen, zaoliten, mildcn toon verval len kon. „Ei, dab zijn verrassende berichten," zei- de hij langzaam. „Nu, we zullen zien of zo wettig zijn: Eon spilleleen alzoo, en waarom heeft men dat nooit geweten 1 Adelheid, lie ve vrouw, wees bedaard Ik sta je moedig ter zij.de om jou en Alfred's goecl recht te beschermen en te verdedigen, in geval dit noodig is -'li'1-! ze&gen, als ik dat noodig vind, liep Falkner, zich hoog oprichtend. „Maar ik twijfel er aan, of ik uw bijstand ooit noo dig zal hebben 1" „Ah! mooi zoo! de Lrotsehc Falkner natuur openbaart zioh -in uw zoon, Adel ■held, antwoordde doctor Rusz gematigd. „En mag ik vragen," voegde hij er honend bij, „mag ik vragen wat ons lot zal zijn, als de Braziliaansehe oom met zijn neger- en papegaaiengevolg hier weer zijn intrek noemt?" „V; ij zullen in dit geval het huis, waarop we geen aanspraak -hebben, verlaten, niet waar, lieve moeder?" algemeene krijgsraad zal gehouden worden door de Boerenaanvoerders, waarbij Do Wet ook tegenwoordig zal zijn. De dwaasheid van dit beridhb springt in het oog. Indien Do Wet alleen naar het Noorden trekt om mot Botlia te spreken over een overgave, waarom vervolgen, de Engolsohe troepen hem dan Waarom geven zij hem geen salonrij'tuig om zijn reis, die zulke uitstekende resultaten voor Engeland moet hebben, te vergemakkelijken en te verhaasten Van het oorlogsterren! kunnen wij verder melden dat generaal Bruce Hamilton uit Aliwal Noord getrokken is en Zondag te Becitekraal gekampeerd heeft, waar hij tot Maandagmorgen op oen convooi wachtte. Een patrouille van twintig man werd uit Snijman's hoeve te Grasfontein beschoten Een officier sneuvelde. De graanschuren dei- hoeve werden vernield. De vrouwen in het distriet Rouxville zijn uiterst bitter ge stemd en verklaren clat cle oorlog nooit uit zal zijn. Kolonel Pilcher heeft de streek tusschen Bloemfontein en de Oranje-rivier schoonge veegd. Hij heeft van daar 30 gevangenonen 3000 paarden medegebracht. De „Durban"-correspondent van cle „Stan dard" verneemt uit Ilarrismith, dat daar troepjes Boeren rondtrekken, die verleden weck do lijn tusschen llan-ismith en Alber- lina vernielden. De „llamsntiBh Horse" trok uit, maar kon den vijand niet vinden. Een telegram uit Colesborg meldt, dat een afdeel ing Engelsche telegrafisten dooi de Boeren is omsingeld dicht bij Phïlippo- lis. De Engelsehen zouden Zondag- ontzet zijn, na één doode en zes vermisten verloren te hebben. Uit Brussel wordt gemeld: Een telegram uit Chiasso aan een der avondbladen meldt dat cle Italiaansehe po litie aan de grens 200 boeren aangehouden heeft, die door Engelsche ronsclaais aange- O worven waren. De „Standard" verneemt uit Kaapstad, dat er nu 100 pesigevallen, waarvan 30 doo- cl cl ij It, onder do kleurlingen zijn voorgeko men, en 20 ouder do Europeanen, waarvan G doodclijk. 800 Kaffers zijn gisteren naai een kampement overgebracht. De q u a e s t i c-G o 1 v i 11 e. De groolo strijd ton opzichte van do wijze waai op cle Engclschc regeering gemeend heeft cle fouten cloov generaal Colville be gaan in Zuid-Afrika, te moeten straffen, is, zooals wij gisteren reeds meldden, weer be gonnen in hel Lagerhuis Een der leden had voorgesteld een enquête-commissie te benoe men, waartegen Brodriek en Chamberlain zich verzet hebben, te kennen gevende dat het aannemen van dat vooistel blijk zou ge ven van wantrouwen in Roberts, daar naar aanleiding van zijn rapporten de overwonne ne van Sanna's Post gestraft is; het voor stel is dan ook verworpen. Onze lezers zullen zieli de quacslie herin neren Men lieeft generaal Colville zijn komando over Gibraltar ontnomen, om hem te straffen voor zijn ongeluk of onhandig heid tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog. Zijn troepen lieten zich immers zoo verras sen bij Sanna's Post, en hij was hot ook, die cle vreeselijke nederlaag cler yeomanry bij Lindiey niet wist te voorkomen of ten min ste te verzachten. Is Colville ongelukkig of onhandig geweest? Dat is dc vraag. Daar lord Roberts hem streng berispte en alles aan zijn onbekwaamheid toeschreef, deelden natuurlijk alle conservatieve en ministerie 3- !c elementen die mecning, terwijl cle libera- len er zich over verwonderen, dat men geen enquête wil, en meenen, dat de officier in quaestic best het slachtoffer kan zijn van een schreeuwende onrechtvaardigheid. Daar Roberts opperbevelhebber was, is hij onge twijfeld meer dan iemand anders bevoegd 't gedrag van generaal Colville te beoordee- len, maar men moet ook niet vergeten dat een opperbevelhebber middelen genoeg heeft om zich te ontslaan van een officier die hem niet bevalt. Hij kan hem met on voldoende troepen op een gevaarlijk punt zetten, hij kan hem heiasten met iels, waar toe hij zeker weet, clat zijn ondergeschikte mot in staat is. hij kan hem ten slotte laten strijden te midden van onvooizicne omstan digheden. In ieder geval is de veldmaar schalk de voor allo gebeurtenissen verant woordelijke man, daar liij zoowel de gebre ken als de goede hoedanigheden van zijn in- ferieuren moet kennen. Wanneer een korpo raal mot zes man zich laat verrassen op zijn post, clan valt do verantwoordelijkheid op den opperbevelhebber, cbe weten moest clat de post bedreigd werd. Alen kan dus heel ge schikt Colville berispen en straffen, maar met evenveel recht kan men Roberts be schuldigen, al was het alleen maar, om on der zijn bevelen iemand te nemen, waarin hij geen vertrouwen stelde. Onder die om standigheden is een enquête noodzakelijk en dc regeering heeft, door zieli er tegen te ver zetten, eveneens een taktischc fout begaan. Het geval met Colville maakt overigens een uitzondering en het schijnt wel dat men hem heeft willen opoffeion om de publieke opinie tot kalmte te brengen. Indien men de noodzakelijkheid voelde om generaal Col ville te straffen, waarom straft men clan Red- vers Bullcr niet, die bij zijn ijdole pogingen om dc Tugela over to steken mot 40,000 man, terwij1 er hoogstens 7000 Boeren te genover hem stonden, het Engelsche leger zoon belachelijk figuur lieeft doen slaan, dat cle gemakkelijke overwinningen van Ro berts die niet hebben kunnen te niet doen. Waarom straft men lord Mcthuen niet, die ziek een even goecl veldheer betoonde te gen Cronjc als Buller tegenover Joubert? Waarom straft men lord Roberts niet, die zijn leger heeft voortgedreven naar Preto ria, zonder voldoende te zorgen voor zijn verbindingslijnen? Waarom straft men de hooge hoeren van liet War Office niet, die generaal White genoodzaakt hebben met 12.000 man te beginnen, terwijl mt 280,000 mali nog niet voldoende blijlcen? Waarom straft men ten slotte Chamberlain niet, die met een onbegrijpelijke lichtzinnigheid den oorlog verwekt heeft, zonder er zich eerst rekenschap van te hebben gegeven of de Republieken m staat waren zich te veidcdi- gen of niet? Om evenals de „Times'" te beweren dat het geheel en al verkeerd is om van de zaak- Colville een partijquaesiie te maken, is on juist. Do oppositie maakt van dezelfde mid delen gebruik als de regeering en zij heeft groot gelijk, omdat zij slechts op die wijze tot het volk kan spreken. De regccring heeft een partijquacstie gemaakt van het inci dent Wolseloy-Landsdownc, van de benoe ming van Roberts tot opperbevelhebber. Zij maakt een paitijquaestie van de organisatie van het leger, zooals de ..Star' uitlegt in een artikel, waarin dit blad betoogt, dat het onlangs ingediende vooistel in do mmiste- rieele klingen als een voorloopig plan wordt beschouwd en geschikt om het land voor te bereiden op de militaire conscriptie, die bin nen vijf of zes jaar onvermijdelijk zal blij ken en de absolute triomf zal zijn van 't imperialisme. In dien toestand moet cle oppositie van eclcr voorval, hoe klein ook, gebruik ma ken om hot land voor te lichten, en wij ge- looven clan ook clat de zaak-Calville nog rijk aan incidenten zal zijn, die op een zeer dui delijke wijze zullen bewijzen dat alles in de zen monsterachtiger! oorlog tegen de belan gen van het Engelsche volk zelf is. GSesnengilc SS-rnSt'ctvoHnuesr. „Als bedelaars!" zeide ze met een onbe- schrijfel ijken klank in den half gesisten, half gcfluistcrden toon. „Vis a vis do rien," vulcle doctor Rusz aan, „Wat mij betreft, ik heb mijn bcioep," antwoordde Falkner. Ik kan in het minis terie komen en zal er in ieder geval voor zorgen, dat_ u, lieve moeder, volgens uw stand leven kunt!" „Hemel, hoe heldhaftig!" riep doctor llusz met een lachje, clat zoo uitdagend mo gelijk ldonk. Falkner mat hem met fonkelende oogen. „O," zeicle hij smalend, „nu doet zich de gelegenheid voor, uw vcelgeioemd professo raat te verkrijgen, en ook het uwe te doen voor de vrouw, clie haar lot vertrouwend aan het uwe verhonden heeft in één woord, te bewijzen dat u ook verdienen, niet alleen verteren kunt!" „Alfred stoof mevrouw Rusz op, aangevuurd door ecu innigen handkus van haar echtgenoot. „Ik ga naar mijn kamer, lieve moeder," .antwoordde Falkner rustig. „Bespreekt u al les met uw man ilict gaat niet als ik or bij ben, dat weet ik, vooral nu niet, nu ik van mijn voetstuk als erfgenaam van den Faikenbof gevallen ben." De toestand van den ouden vrijheer van Falkner verergerde in den loop der uren zichtbaar; .hij verloor wel is waar liet be wustzijn niet, maar de lichnmolijko zwak heid kreeg de overhand, en de onrust over don naderenden dood kwam over hem en liet hem niet met rust. In de ziekenkamer naast den stoel van den stervende, zat Al fred Falkner en hoorde hoe hoogb vlucht de fantasie van zijn oom nam, en clc grilligste, vreemdste voorstellingen maakte. Behalve hij, was nog cle bestuurder van den Falkcu- hof aanwezig, de heer Engels, wiens krach tige, sterke Hunnengestalte met don zeer langen, nu grijsgeworden baard, welbekend was in veld en woud, tot het welzijn van de uitgestrekte bezitting arbeidend. Dc onder geschikte positie die hij innam, was hem aan zijn wieg niet vooispclcl, want als zoon van een liooggoplaatsten staatsambtenaar had hij een degelijke academische opleiding genoten. Toon kwam echter liet jaar 1848 en Kar! Engels liet zich door den uitbar stenden storm medevoeren, om op de barri caden mee te vechten en, in gevangenschap geraakt, mocht hij van geluk spreken, dat slechts een langdurige vestingopsluiting zijn straf was. Toon hij zijn gevangenis verliet, moest hij hard werken voor het dagelijkseli brood, tot eindelijk zijn .goed gesternte hem zijn ouden vriend en studiegenoot deed ont moeten, den bultigeu Falkner, die hem eerst als schrijver aannam, on hem later tot opzichter aanstelde, wat beiden partijen ten zegen strekte. Het was ecu eigenaardige vevhoudmg tus schen die twee geweest. Het vertrouwelijke „je' uit hun jeugd hadden ze behouden, maar in zaken-aangelegenheden hadden ze steeds als heer en dienaar tegenover elkan der gestaan, hadden niettegenstaande alle harmonie nooit dezelfde meening gehad en waren minstens tweemaal in de weck doods vijanden geworden. Dat behoorde tot cle ge zondheid van het zonderlinge tweetal en schaadde hun niet, nog minder echter den Faikenhof, die voortreffelijk daarbij gedij- .Dc Fransche Kamer heeft het amende ment van Zévaès, strekkende tot opheffing" der congregaties, verworpen niet 515 tegen 34 stemmen. Ook het amendemcnt-Morlière, dat de congregaties wikle noodzaken tot een verklaring ten aanzien van doel, waarborgen en domicilie, werd door de Kamer verwor pen. Men meldt uit Madrid Er loopt een gerucht dat er een oproer uitgebroken is te San Quirico de Besora (ten noorden van Vich, prov. Barcelona). Men zegt dat daar fabrieken in brand zijn gesto ken. Er zijn troepen heengezonden. De re- gecring is besloten, zoo noodig den staat van beleg af te kondigen. Lord Salisbury zeide aan het feestmaal dor Kamer van KoophandelHel strekt ons volk tot groote eer, clat onze eenheid en onze macht niet verminderd zijn, na een worsteling van zooveel maanden. Ik betwij fel of een ander volk iets dergelijks zou kun nen doen. Van Engelanu's handel spreken- clo, drong Salisbury aan op een meer prac- tischc opvoeding, om het hoofd te kunnen bieden aan tegenstanders, die hoe langer hoe geduohter worden. Een van onze gvoolste gebreken, zeide hij. is onze geringe kennis van vreemde talen. Alle handelslieden be- hooien ten minste Franseh en Duitsch te kennen. Salisbury gelooft niet dat Enge- land's handel werkelijk in verval is, maar ware clat zoo, dan zou hij clat toeschrijven aan de parlementaire inmenging. In elk ge val komt het er op aan, op onze hoecle te zijn, men mag niet vergeten dat welvaart altijd tot waakzaamheid noopt. Lord Brays heeft in liet Hoogerlruis de kat de bel aangebonden en een wetsvoorstel ter tafel gebracht om liet gedeelte uit den koninklijken eed te schrappen, waaraan de Engclschc katholieken aanstoot hebben ge nomen. De koning van België wordt niet vóór 20 Maart te Brussel terugverwacht en zal kort daarna weer naar liet Zuiden gaan. de, en len laatste was het zoo'n gewoonte ge worden, dat ze het als oen slecht voorteeken beschouwd zouden bobben, als ze soms de zelfde nieenmg gehacl hadden. „Karl, wie zal je nu ergeren, als ik er niet meer ben?" had de zieke gezegd toen En gels binnentrad. „Nu, bekommer je daar niet over," had cle viicncl geruststellend geantwoord. „liet doet me tocih verdriet," zeide de vrij heer, die altijd tegensprak. „Mijn hoop is op dat satanskind, Friedrich's dochter, ge vestigd die zal je wel drillen, zoodat je de engelen in den hemel zult hooren zingen, Kai-li" „Nu, dat- is goed," antwoordde Engels, die geloofde dat zijn vriend ijlde, want hij wist even weinig van de erfopvolging als Al fred Falkner een paar uur te voren. Eeist toen de laatste hem in de kamer daarnaast inlichtte, begreep hij de uiting van don vrijheer. ..liet spijt me zeer voor u," zeide hij en reikte Alfred de hand, „dat was niet goed van hem, u zoo lang te misleiden! Nu, als hij den aanval to boven komt, zal ik het hom zoggen, ongezouten, daar kunt u zekei van zijn. Maar ik verheug me er toch m, het meisje, vrijheer Friedrich's dochter, weer le zien. Daar zat leven in, zeg ik u1 Dat schuimde en bruiste als in een champagne- flesc-lt, maar de juiste leiding ontbrak, daar aan lag het cn do overmoed had vrij spel. Ik mocht haar gaarne, zeer gaarne, de kleine, roode -holes Alfred Falkner knikte hij zag haar nu weer duidelijk voor zieli in den maneschijn aan de bron, den rozenkrans vlechtend en dat, mooie lied „von der Jugend'zeit" zingend; Het Kabinet Zanardelli heeft zijn eerste nederlaag geledc-n, bij do verkiezing van de bcgrootingscommissie. Tan de acht der te kiezen leden behoorden er zes tol de oppo sitie. De toestand van keizer AVilhelm blijft be vredigend. Mmmclag werkte de monarch in zijn kamer met den chef van zijn civiel ka binet, don heer Von Lucanus. 'Zijn volledig herstel zal eeliter ccuigen tijd vorderen, zoo dal de onthulling van het gedenkteeken voor keizer AVilhelm I te Potsdam, die 22 dezer zou plaats hebben, is uitgesteld. Op last van keizer Frans Jozef wordt dooi den bouwmeester Bolle, van de industrie school te Agram, op 'liet graf van wijlen ko ning Milan, een monument geplaatst. Uit Sofia meldt men clat de typheuse ver schijnselen bij den erfprins Bons veidwenen zijn cn in zijn toestand verbetering is geko men. De regeering van Montenegro heeft aan (wee Italiaansehe maatschappijen concessie verleend voor don aanlog van spoorwegen van Anti van eu Niksisch naar Podgorstza, in concurrentie met Bosnische lijnen. De Oud-President der Arercenigde Staten, de heer Hairison, is gisteien overleden. Nu beslist is dat van den verkoop der Deensdie Antillen aan cle Vercenigde Sta ten niets komt, heeft president Mc Kiniey de Dcensche ïegeering dringend verzocht tc willen verklaren, dat de eilanden tijdens een mogelijken oorlog volstrekt onzijdig zul len blijven. President Mc Kinley zal tegen half April naar hot AVesten gaan. tot San Francisco en bij die gelegenheid president Porfirio Diaz van Mexico ontmoeten. Do regeering der Arercenigde Staten heeft haar goedkeuring gehecht aan generaal Chaffee's plannen tot het terugtrekken der Amerikaanselie troepen in China. Er zijn want er zijn soms herinneringen nit vroege- ïo jaren, die niet verbleeken. Zij drukken zieli zoo cliep in-de gedachte in, dat de kleu ren friseh blijven, tot ons leven zelf van ons gaat een oogenblik in het uurwerk der eeuwigheid. Zwakker en zwakker werden cle krachten van don slotheer van den Faikenhof hij het scheiden van den dag; onophoudelijk vroeg hij naar den justilieraad Muller, zijn zaak waarnemer, dien hij naar den Faikenhof ont boden had. en reeds vreesden zijn neef en Engels dat de langverwachte te laat zou ko men, toen hij eindelijk na zonsondergang veiscbeen. Doctor Rusz, die zich met zijn vrouw ver van de ziekenkamer liad gehouden, kwam den kleinen, lovondigen lieer reeds in de vestibule tegemoet en bracht hem op de hoogte van den toestand van zijn cliënt. Zijn vraag, of hij ook van dienst kon zijn, weid ontkennend beantwoord; niettegen staande dat echter, geleidde doctor Rusz hem naar de kamers van den vrijheer en trad tegelijk mot hem binnen. „Wat doet d i e liiei bromde Engols voor zich, want hij en doctor llusz mochten elkaar niet lijclcn. niettegenstaande cle on uitputtelijke bron van vriendelijkheden, welke de laatste over den opzichter liet stroomen. „Nu, justilieraad, wat breng je voor be richten?" vroeg de vrijheer ijverig en zijn halfgesloten oogen begonnen nog eens te flikkeren. Wordt vervolyd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1