Transvaal en Oranje-Vrijstaat, BINNENLAND. V* V STADSNIEUWS. V YL A AltDIN OEN. G e m o e ii t e i* a a d. 00 bevelen gezonden, do soldaten te Bjan-hai- K.wn.n in te schepen. Als legatiowacbt blij ven twee compagnieën achter, welke in den zomer tot één zullen worden verminderd. Generaal Cliaffee zelf vertrekt naar Manil la om generaal Mac Arthur te vervangen. In Japan dreigt een ministerieele crisis, omdat de Senaat geen lust heeft, wat de Kamer wel gedaan heeft, de nieuwe belas tingen toe te staan tob dekking der kosten van de Ghineesche expeditie. De Mikado heeft reeds tweemaal de zitting verlengd verklaard, om te trachten den Senaat nog tot andere gedachten te brengen. De Grond wet laat geen verdere verlenging toe, zoo dat, als de Senaat niet toegeeft, heb Kabi- net-Ito zal moeten aftreden, daar van ont binding van den Senaat geen verandering to verwachten is. Men acht het ook niet on mogelijk, dat de ïtegeering eenvoudig de Kamers naar huis laat gaan en een tijd lang zonder parlement regeert. De lieer Fischer, lid van de deputatie, eeide gisteravond in een particulier gesprek dat hij geen geloof hechtte aan liet bericht van de „Daily News" aangaande vredeson derhandelingen, en instelling van een bui- gerlijke regeering onder Milner, met een Raad, bestaande uit Botha, Lucas Meijer en Schalk Burger. Het driemanschap der Zuid-Afrikaansche republieken vertoeft op het oogenblik in het hoteï des Pays-Bas te Utrecht, waar ook dr, Lejjds is afgestapt. Hofbericht. H. M, de Koningin en de Prins-Gemaal zijn voornemens Maandag van het Loo naar de residentie te komen en aan H. M. de Koningin-Moeder een bezoek te brengen in Haar nieuwe woning. Naar het sHdbl." verneemt, is het huwe lijksgeschenk door de bevolking van Curasao Harer Majesteit der Koningin aan te bieden, naar Nederland verzonden. Het geschenk be- stnat uit een casette, gemaakt van 8 hout soorten uit de kolonie, rijkelijk met schild pad en goud gemonteerd en bevattende 12 zakdoeken door dames van Curasao bewerkt. Het geschenk moet inderdaad prachtvol zijn. De regeeiende Voist van Waldeck en Pyr- mont is hedenochtend uit Den Haag naai Duitschland vertiokken, uitgeleid door vel schillende autoriteiten, Jhr. Van Suchtelen van de Haere, adju dant, en jhr. Von Engel, particulier secre taris van den Prins-Gemaal, zijn hedenochtend rut Den Hang naar het Loo vertrokken. De adjudant van den Groothertog van Saksen-Weimar luit. generaal De Palézieux, -vertrok heden naar het Loo. Provinciale Staten vau Zuid-Holland. Bij de gisteren gehouden stemming voor de vacature in de Prov. Staten van Zuid- Holland in het district Oud-Berjerland kreeg de heer J. L. Verhoeven, anti-lib., te Zuid- Beijerland, 1136, dr. K. Lodder, hb., Ie Oud- Beierland, 670 en de heer D. Kluifhoofd, lib., te Numansdorp, 627 stemmen. Er moet dus een herstemming plaats heb ben tusschen de heeren J. L. Verhoeven en dr. K. Lodder. De aanstaande verkiezingen. De anti-xev. kiesvereeniging Vreest God, eert den Koning, te Maassluis, heeft voor de Tweede Kamer candïdaab gesteld den heer Brummelkamp. De anfci-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Rozenburg heeft tot candi- daat voor de Tweede Kamer in het district Brïelle gesteld den heer H. Cn. Vegtel, voorzitter van „Nederland en Oranje" te 's-Gravenhage. Door de Ch r i s t el i jlc- H i s to ri s ch e kiesveree niging te Arnhem is definitief tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld dr. J. Th. de Visser, predikant te Amsterdam, thans afgevaardigde voor Rotterdam I. („Amk. Ct.") De voorzitter der r.-c. centrale kiesveree niging in het district Eist, heeft volgens een bericht uit Lent aan de „Gelderlander" van mr. van Basten Batenburg bericht ontvan gen, dat hij zich tot zijn leedwezen genood zaakt ziet te blijven bij zijn besluit om niet meer voor de candidatuur van de Tweede Kamer in aanmerking telcomen. Ook de liberale kiesvereeniging Baardera- deel heeft den heer F. Lieftinck candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. O Zondagsrust bij de post. Bij de administratie der posterijen wordt een onderzoek ingesteld, of en in hoeverre het mogelijk is, den dienst der hulpkantoren nog meer te beperken en bijv. slechts èéo uur des Zondags geopend te doen zijn. De nfdeelingen der Tweede Kamer hebben- nog benoemd tot rapporteursover de wets ontwerpen tot vaststelling voor sommige gemeenten van het voor iederen inwoner uit te keeien bedrag ingevolge de wet van 24 Mei 1897en tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk III der slaatsbegrooting voor 1901 de heeren Mees, Van Heemstra, Michiels van Verduynen, Fokker en Drucker en over het wetsontwerp tot vei hooging der Ind. be- jgrooting voor 1901 ten behoeve van de ver betering der haveninrichtingen en van de heffing van in- en uitvoerrechten te Makasmr de heeren Mees, Van Heemstra, Van Kol, Fokker en Drucker. 's Rijks middelen brachten over Februari op 3,909,663.87, d. i. f 2,123,982.33 bene den de raming. De opbrengst over Februari van het vorige jaar bedroeg f S,569,OOG 90. De opbrengst over de twee eerste maan den van 3901 is nu 18,524,328.521-, dat is f 3,542,963 S7J beneden de raming. Een vóór-ontwerp is gereed tot pension- neeiing vau openbare en bijzondeie onder wijzers, A.s. Zatenlag vergadert te 's-Gravenhage de commissie voor de consulaire examens, om naar aanleiding vun de beniadslaging in de Tweede Kamer over de motie-Van Raait-, een reorganisatie van het consulaire corps te bespreken. De heeren 11. Enno van Gelder te Roltei- dopv, A. van Oven te Doidrecht, I. II Gun ning Wzn. te Utrecht, A. A. Beekman te Schiedam, R. A. van Sandiek te 's-Graven hage e» I. C. Dijxhoorn te Delfi hebben een •adres opgesteld nan den minister van binnen- lundsche zaken, waarin zij verzoeken de be noeming ëener Staatscommissie om een aantal quaesties rakende liet voorbereidend, middel baar en hooger ouderwijs te ondei zoeken en daaromtrent de Regeering van advies te dienen. Het ndies zet nader uiteen, welke quaes ties voornemelp worden bedoeld, zich aan sluitende aan de geschriften, door de onder teekenaars, bepaaldelijk de heeren Gunning en Beekman meermalen aan dit ondeiwerp gewijd. De groole grief is de noodzakelijkheid voor jongens van 12 en 13 jaren reeds een beroepskeuze te doen, die hen dikwijls drijft op eets met hun aanleg niet ovei eenkomen den weg. Het denkbeeld wordt aangestipt om een voorbereidende school te doen volgen op de lagere school, om eeist na 2, 3 of 4 jaren tot een splitsiog in de lichting van gymna siaal of hooger burgerschool onderwijs over te gaan. Andere vraagstukken betreffende het verwerven van een doctoralen graad en de bevoegdheid om onderwijs te geven, ook liet vraagstuk der overlading knoopen zich daar aan vast. Naar men verneemt, zal bij den raad der gemeento Tie! weidia een voorste! tot pen- sionneering van gemeente-ambtenaren wor den ingediend. Naar de sL. K," meldt, heeft de Gemeen teraad van Venloo een plan waarvan de uitvoering f 250.000 zal kosten tot alge- meene verbetering van ongezonde toestanden wat betreft afvoer van huis- en hemelwater en faecahën nieuwen en doeimatigen aanleg van straten en wegen verfraaiing en ver betering van plantsoenen, met algemeene stemmen aangenomen. De raad van Veendam heeft besloten in de bestekken der uit te voeren gemeentewerken bepalingen op te nemen omtrent het uitbe talen van gepast geld, het niet schenken van sterken drank en het verkrijgbaar stellen van goede volk-dranken op het werk. In de eerstvolgende dagen mag de indie ning van het wetsontwerp tot onteigening van gronden ten behoeve van de doorgraving van den Rjjn bij Malburgen (Arnhem) worden verwacht. Reeds een paar weken geleden toch is het om advies aan den Rand van State gezonden (Arnh. Ct) Het Materialisme en de Godsdienst. De tweede voordracht over* dit onderwerp door di'. H. IJ. Groenewegen gehouden, weid door de aanwezigen gisteravond met belangstelling aangeboord. Had de beer Gr. den vorigen keer gehan deld over bet materialisme als wereldbe schouwing, thans was aan de beurt de be spreking van het materialisme als levensleer en levenspraktijk. Spreker wees er op, dat er een onafschei delijk verband bestaat tusschen iemands leer of geloof en zijn levensopvatting, zijn practisübe loven. Gelijk iemand denkt, zoo zal hij ook zijn leven aanzien en op den duur volbrengen. De vraag is, wat is het meest wezenlijke in het heelal? Het opperste zijn aller dingen sluit in, wat is het hoogste goed, het eenige, waarachtige doel en oogmerk van ons leven. Is iemand opgevoed in het geloof of de wijs- geerige beschouwing, dat het stoffelijke be staan het eenig eigenlijke bestaan is, het eenige, waar alles op aankomt en waartoe alles dient, dan ligt daarin, dat op het ge bied der stoffelijke dingen de hoogste goe deren, om zoo te zeggen het eenig noodige ligt opgesloten. Is daarentegen iemand opgevoed in de ge dachte, dat het hoogste ligt in het geeste lijke, dan zal men verstaan, dat in den kring der geestelijke goederen het eenige bestaan ligt, het eenig noodige. Dit voorop stellende, staan wij voor aller wonderlijkste tegenstellingen tusschen het geloof, dab men belijdt en de daadwerkelij ke levensopvatting. Yelen verzaken helaas hun leer. "Wij zien menschen, wier handel en wandel in volko men tegenstelling is met de beginselen, die zij lieeten voor te staan. Iemand kan een vernis van een op het zieleleven zich rich tende levensopvatting hobben, geheel an ders dan hij werkelijk heeft. Ook de meeste bruuske materialisten ma ken soms hoofdzaak van hetgeen volgens hen bijzaak is. Spreker blijft vragen, wat er "bij conse quente dooivoering van dat materialistische gelooveu terecht zal komen van het practi- sdlie leven en wel omdat lo. iemands geloofsopvatting, die hij vormt, zijn gedachten behcersoU en zoo ook zijn oordeel, gevoel en wil enz. 2o, omdat iedere geloofsovertuiging of le vensopvatting niet zal en kan rusten, voor zij het menschelijke leven in het gareel hoeft gebracht. Tal van materialisten duiven echter al de consequenties niet aan. Waalioe voert het materialisme tot in zijn uiterste consequenties? Het is tot dus ver niet opgetreden met een nieuw element vau zedeleer, een .hoogeren standaard van zedelijke begrippen. De materialisten geven op hun wijze de zedeleer weer, die wiji aan het Christendom danken. Het onderscheidende kenmerk toch van het materialisme iser bestaat eigenlijk maar één ding: de stof, waar-bij als tweede element een zekere beweging komt. De gees telijke dingen zijn daar niet bet wezenlijke en blijvende onder al wat is, maar het bij komstige en tijdelijke. Deze leer is in de praktijk do meest bru tale onderschatting van den geest en zijn waarde. liet maken van den geest tot een altijd maar vergankelijk dingetje is een evi dente onwaarheid, indruischcnde tcgon alle denken, want is niet altijd het geestelijke leven door alle denkende schepselen begre pen als bet eenig waarachtige van ons be staan? Denk dc wereld over millioenen jaren zon der mensch, zonder geest, zonder gedachte; er gebeurt niets dan dc beweging der hemel lichamen, niets dan wat de natuur- en schei kunde ons loeren. Kwam daar dan door een toevallige combinatie plotseling een volle dig materialist, dan zou hij vragen, wat is hel heelal, wat beduidt dat? Heb dient ner gens toe, hot is niets, heeft geen zin, het is onzin. Hij zou zeggenmaar dan ben ik een bedrogen man, want dienen die dingen tot niets, dan is dat niets, het gelieele leven is dan een leeg, doel- en waardeloos woord. Ieder gevoelt, dab dit een leugen is. Al wat wij weten, wordt eerst belangrijk, zoo ome gedachte erin heeft gewerkt. De geest is voor den geest altijd het eenige waarach tige redeneert de geest den geest weg, dan blijft er een waardeloos zoodje. In heb materialisme nu ligt slechts dezo consequentie, dat waarheid, goedheid, vioomheid en dergelijke niets dan een toe vallige beweging, van de hersenmassa is. O O O Toevallig streefde de geest altijd naar waar heid, gerechtigheid, maar welke waarborg is er, dat dat altijd zoo zal blijven? Het be wustzijn van een zedelijke verplichting wordt in dit stelsel een illusie, te danken aan lien, die ons dat hebben voorgepraat. Do ideeën van toerekenbaarheid en dergelij ke zijn volgens dit stelsel onzin. Yan een idee, van eerj levensroeping blijft niets over, heb wordt een waan en ten slotte heeft de verstandige mensch volgens deze leer slechts te zorgen zich het leven zoo aangenaam mo gelijk te maken en verveelt, het, dan maar doodhet zijn de menschen, die zeggen laat ons maar eten en drinken en vroolijk zijn, want morgen zijn wij toch dood. Onder de materialisten is tweeërlei le venspraktijk. Er is een practisch materialisme, dat deze leer ten volle in praktijk brongt. Het treedt op in alle standen. Voor een zeer groot deel van de voormannen van de sociale evolutie komt de geheele vraag om aan al de nvaat- sdhappelijke zonden, de misstanden een ein de te maken, neer op de broodvraag; bot ideaal is, hoe zijn aandeel in geld en genot te kunnen krijgen. Vandaar de verdachtmaking, haat, ver- dierlijking, ruwheid zij maken dikwijls don strijd hopeloos. Dit practisch materialisme vindt men zeer brutaal in de klasse dei- meer gegoede burgerij. Hoewel bedekt, is hun streven bijna altijd geld en genot; vooral heerscht daar die zoogenaamde deugd „het fatsoen". De maatschappelijke zonden groeien daar liet weelderigst; velen zijn zonder liefde, vroomheid. Ook onder de hoogste klassen komt dit helaas voor, men denke bijv. maar aan den Zuid-Afrikaar.schen oorlog. In de ki-ingen, waar men geblaseerd is van weelde en genot, treft men de meeste zelfmoorden aan. Togen deze consequentie lieeft hot mate rialisme geen enkel wapen. Hiertegenover staat een materialisme, dat terughuivert voor de consequenties Dit is een gevolg van het feit, dat allen, materia list of niet, in dezelfde wereld, in denzelf den geestelijken dampkring zijn opgevoed, waarin sedert 19 eeuwen het Christendom invloed heeft. Hun zitten do Christelijke grondbeginselen in 't bloed. In welken vorm dan ook, de godsdienst is altijd uit 's menschen diepste bestaan opge groeid, dooh het materialisme komt mot be denksels (in den goeden zin), niet gebaren uit den innerlijken zielsaanleg, maar uit theoretische constructie. De menschelijke ziel zal hier echter steeds voor bedanken. In de leer openbaart zich het leven. Waarom denken en doen de menschen zoo verschillend? Omdat zij zoo zijn. Onze per soonlijke aard en karakter ondergaan den invloed van de leer, die wij omhelzen, maar omgekeerd ook. Een grof besnaard gemoed, zal grove, ru we klanken voortbrengen; wat dezen niet kunnen zien, zullen zij niet rekenen, zij heb ben voor het edelere geen oog. Voor hen is het materialisme een soort van uitkomst. Doch ook het omgekeerde is waar; wie ver langt meer te weten, dieper te denken, wie fijn voelt en een wil, die willen wil, heeft, die moet er naar haken de wereld zoo te he grijpen, dat geestelijke goederen het eenig» goede, het eenige waarachtige zijn, oen mid del om iets eeuwigs te vinden. Gedachteloos jubelt een deel mede met hen, die de waarheid vertrappen, doch een ander deel kan dat nooit bevredigen. Er is dan ook niet de minste vrees, dab 't materialisme op den duur bevredigen zal. Geen enkele theorie of filosofie kan op den duur den adel van de menschelijke ziel versmoren en zoolang de mensch haakt naar het lioogere, zal gelden, dat de mensch naar God dorst gelijk het doistende hert naar wa- terstroomeu, Zooals wij reeds zeiden, hoorde het aan wezige publiek deze tweede voordracht- we der aandachtig toe. Moge bij de derde en laatste voordracht een talrijker schare den heer Groenewegen voor zijn moeite loonen. Christ. Jougel. Ter. Gisteiavond vierde de Clir. J. V. uDe IIet-re zal 't voorzien", aldeeling van het Ned, Jonge lings Verbond, haar 15e jaaifeest in het Vereenigingslokaa! aan de Broersvest, De ie voorzitter, de heer 11. Wilkeshuis, opende de vergadering op de gebruikelijk?» i ?e, en schetste in korte trekken den ai beid ii- vereeniging t» Pr bet afgeloopen jaar. Met voldoening kon geconstateerd worden JhI de vereeniging, zoowel in ledental ah financieel was vooruitgegaan. De plannen voor de toekomst beloven veelvergaderingen zullen woiden gehouden en daarin de mede wei king en den steun van anderen worden verzocht. Daarna werd den feesliedenaar voor dezen avond, den heer fis. J Schiijvpr alhier, het woord gpgeveidie de feestvierende vereeni ging toespiak, en zijn feestrede hield naai aanleiding van Spreuken 20 29»Der Jongelingen sieraad is hunne kracht". Aan bet slot noodïgde spieker de ver- gadeulen uit tot liet zingen van Ge?.. 62 9, waarna de vergadering met dankzegging weid gesloten. Leden en begunstigers dei veieeniging bleven nog eenige uurijes aangenaam bijee". Voordi achten, opslehen en samerispiaken wisselden elkander af. Met voldoening mag het. bestuur der vei eeniging op dezen goedgeslaagden feestavond terugzien. Bij de indeeling der miliciens die gisteren te Rotteidam heeft plaats gehad, zijn de lo- tolingen ingedeeld bij de korpsen achter hun namen vermeld. C. A. Landsbergen, no. 1, 3e reg. inf. Ber- gen-op-ZoomC. Merkus, no. 3, 4e reg. inf., Delft; Jac. van Os, no. 5, 4e reg inf., Delft; W. Lob stroll, no. 7, 3e reg. inf., Bergen-op- Zoom; W. H. Dries, no. 8, 4e reg. inf., Lei den A. van Tol, no. 9, 4e reg. inf., Lei den; A. van Koesveld, no. 11, 4e reg. inf., LeidenJ. J. F. Drost, no. 12, 4e reg. inf., Leiden; J. Oranje, no. 14, veld-artillerie, Utrecht; A. Vreugdenhil, no. 17, vald-ar- tillerie, UtrechtJ. van der Waal, no. 18, 3e reg. huzaren; A. "an der Sloot, no. 19, 3e reg. inf., Bergen-op-ZoomF. J. H. M. Gokke, no. 22, reg. gren. en jag., 's-Graven hage; T. Glaudemans, no. 23, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; A. J, van Schendeln, no. 25, 3e reg. inf., Bergen-op-ZoomK. L. Le- polder, no. 26, veld-artillerie, Utrecht; P. Herstel, no. 28, 4e reg. inf., Delft; A. van Dijk, no. 31, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; A. van Wieringen, no. 32, 4e reg. inf., Delft; J. P. J. Zwaanenburg, no. 33, huza ren, Haarlem; L. de Vogel, no. 36, 3e reg. huzaren; A. Lelivald, no. 39, 4e reg. inf., Leiden; A. van der Lugt, no. 40, 4e reg. inf., Leiden; A. van der Tas, no. 41, 4e reg. inf., LeidenTj. S. Goslinga, no. 43, 4e reg. inf.. Leiden F. Groeneweg, no. 48, 4e reg. inf., Leiden; M. van Wagtendonk, no. 54, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; C. A. Yre- denbregt, no. 55, 3e reg. inf., Bergen-op- Zoom; A. Munnik, no. 56, 3e reg. inf., Ber- gen-op-Zoom; G. L. v. Wijk, no. 59, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; H. Lems, no. 63, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; W. A. J. Bran denburg, no. 65, reg. gren. en jag, 's-Gra venhage; J. van der Most, no. 66, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; H. J. A. Nioberg, no. 67, 3e reg. inf., Bergen-op-ZoomP. J. C. Vlek, no. 68, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom H. C. Visser, no 69, 3e reg. inf., Bergen- op-Zoom J. G. M. de Mol, no. 70, corps genie. Utrecht; J. Krabbendam, 110. 71, 4e reg, inf., Leiden; R. S. Steens, no. 72, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; G. Dooreleyers, no. 73, reg. gren. en jag., Den Haag; L. A. Maagdenburg, no. 74, 4e reg. inf., Delft; M. G. van Waart, no. 78, vesting-artillerie, Den Haag; F. B. C. J. M. Wijzenbroek, no. 79, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; C. van Eijk, no. 81, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom J. Krabbendam, no. 85, 3e reg. inf., Bergen- op-Zoom; J. de Ronde, no. 88, 3e reg. hu zaren; J. Mak, no 91, 4e reg. inf., Delft; N. Visser, no. 92, 3c reg. inf., Bergen-op- Zcom;J. F. Wessel, no. 95, 3e reg. inf., Bergen-op-ZoomC. J. Dekker, no. 96, 4e reg, inf., Delft; C. Hijgemann, no. 97, 4e reg. inf., Delft; A. Tielemans, no. 102, zee- miUrie; J. Koning, no. 106, 3e reg. inf., Bergen-op-Zoom; J. C. M. Feltzer, no. 107, reg. gren. en jagers, 's-Gravenhage. On?,e stadgenoot de heer A. M. van der Wel is benoemd tot onderwjjzer te Rotterdam. Een naar stal terugkeerend rijtuig van de firma v. V. passeerde op den Dam een daar staanden verhuiswagen, waardoor de paarden schrikten en op hol sloegen. Door den ruk, die zij daarbij gaven, braken de leidsels waardoor de koetsier de macht over de dieren verloorhet rijtuig reed het van de andere zijde tegenkomende melkwa- gentje van den melkvetkooperH, J.A.Meijer aan, waarvan het lemoen brak, terwijl door den schok de paarden van rijtuig en wagen vielen en in hun val de boom braken, Door dien val was men meteen in staat de paarden te grjjpen en waren verdere on-" gelukken voorkomende palfrenier echter was minder gelukkig. Op bet oogenblik der botsing sprong h(j juist van hot rytuig en geraakte tusschen de voertuigen tengevolge waarvan hij noga! ernstig geblesseerd werd aan de rechterheup. Geneeskundige hulp werd verleend waarna de man per rijtuig naar zijn woning werd gebracht. Gisteravond wilden een paar jongens een vlieger lossnijden van een jongen die deze op den Korten Achterweg opliet. De;ze verzette zich daar natuurlijk tegen waarbjj een worsteling ontstond en hij van de baldadige knapen het mes in de hand kreeg en daar door een ernstige kwetsuur bekwam. Gisteravond laat toen de beruchte A. K. zich huiswaarts begaf viel hij eenige personen welke hij passeoida lastig, zoodat de politie er zich mede moe-t bemoeien. Aangezien hij geen gevolg gaf aan de aanmaning der politie om zich te ver <vy deren werd hy naar het politiebureau gebracht, natuurlijk onder hevig verzet. Hij weid ter kalmeering in bewaring ge steld tciwijl trgeo hem weer eens proces-ver baal zal worden opgemaakt wegens weder- spamngheid. Hedenmorgen werden aan de vischmaikl aangevoerd S manden schol en griet, de prijzen waren voor schol van al f0.25 tot f 1.20 griet van af f0.25Vs tot f 1.10 alles per koop. bevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie Een witte kinderzak; een gedeelte van een koopaeteeen lorgnet, b. Terug te bekomen aan de volgends adressen Een hond (fox-terrier) bij K. L. Bijloo, Boterstraat 14; een portemonnaie met f 0.361, bij M. v. d. Burg, Kreupelstraat ISeen heerenparapluie, bi] W. van Zon, Lange Kerkstraat 35een zilveren ringetje, bij H. van der Most, Lange Haven 135, een lederen muilkorf, bij J. Krabbendam, Wiüemshofje 14; een zartharige hond, bij P. J. Meijer, Westerkade 6; oen zgn, den- ncnlcolder, bij J. v. Gervcn, Kamp 34een. pak doosjes schoensmeer, bij J. C. v. d. Meer, Nieuwstraat 45; een zilveren schakel armband, bij M. v. Waard, Broersvest 45. 'Gisteren had allver in de eonsistoi iekamer van de Ned. Ilerv. Kerk de verkiezing plaats over de beslissing kiescollege of kerkeraad. Ingeleverd waren 386 stemmen, waarvan op kiescollege 237 en op kerkeraad 149 stem men, zoodat beslist is geworden dat de belan gen der kerk worden toevertrouwd aan een kiescollege. 'De heeren C. Schippers, A. de Haan en Jac. Niestadt, de vorige week gekozen lot bestuursleden van de Clir. Hist, kiesver eeniging alhier, hebben allen voor de be noeming bedankt. 'In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de kiesvereeniging sNeöerland en Oranje" is gekozen tol bestuurslid de heei J, Pool. De tentoonstelling van de voorwerpen, die vei kocht zullen worden ten bate van het fonds van den R, C. Volksbond alhier, zal plaats liebffen op Zondag en Maandag 24 en 25 Maart a.s. 'Alhier is opgericht een ziekenfonds onder den naam van jVooizorg". Geneesheer is de heer M, de Graaf, apotheker de heer C. A. Beckei en bode W. A. v. d. Daais. 'Aan den heer J, Griffijn, nr.r. smid, alhier, i-, te Haarlem het diploma uitgereikt als theoretisch cn practisch smicL 'Ons bericht, dat de slrnatmakers dezer gemeente de bijl zouden hebben neergelegd is eenigezins onjuist. De straatmakers hebben ter verbetering vao hun positie getracht in een andere gemeente werk te krijgen, het welk bun gelukt is en hebben er daarop den Directeur van Gemeentewerken alhier kennis van gegeven, zoodat zij hun ontslag hebben gekregen tegen 1 Mei of zooveel eerder als in hunne plaats voorzien is. Vergadering op Woensdag 13 Maart 't avonds 7 ure. Tegenwoordig zijn 11 leden. Afwezig de heeren v. d. Brugge, W. J. van Dnsseldorp, Hoogeudijk en v. Qelderen. De notulen worden ongowijzigd goedgekeurd. Nededeeling wordt gedaan vnn de telegrammen aan II. M. de Koningin en aan H. H. de Koningin- Moeder ter gelegenheid van H. M.'s huwelijk be- noYenB van de antwoorden daarop. Ingekomen zijn van Gedep. Staten Goedkeuring van het raadsbesluit tot vaststel ling der verordening op de vleeschhallen id. van het suppl. kohier Tan den H. O.; id. van het besluit tot wijziging der gemeento- begrooting 1900; id. id, 1901 id. mededeeling hunner beslissing op de reclames tegen den aanBlag in den hoofdelijken omslag. Op die van J. Hofman en A. v. d. Wind wordt af wijzend beschikt, torwjjl verlaagd worden die van K. v. Zeventor, J. 0. v. Baaren en K. Vricns; id. goedkeuring van do wijziging der verordening regelende hot lager onderwijs; id. mededeeling dat het bedrag der vergoeding in de kosten van L. O. in deze gemeente is vast gesteld op f7150. Worden alle voor kennisgeving aangenomen. De heer Hoogeudijk verschijnt tor vergadering. Yan de vereeniging van Ziekenverpleging ver slag van den toestand over het afgeloopen Jaar. Zal worden opgenomen in het verslag dezep gemeente.

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2