54"'° Jaargang No. 10499. Eerste Blad. Bnrpr-AToiÈcM te Scliieiai. DE FALKKB'S van MALKENHOF. Zondag 17 en Maandag 18 Maart 1901. BUITENLAMP. EUTEMIA Yülï ADLERSFELÜ-BALLESTREM- i Deze courant verschijnt dagelijks, met uilzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.G5. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen Worden dagelijks aangenomen. Advertcntiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Botcrstraat <88. Prijs der A d v e r t e n t i n Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeeüge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis ran het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. Telefoon Ho. 133. Zij die wenschen te woi den toegelaten tot het mind-Bxanien aan bovengenoemde inrichting, hetwelk zal afgenomen worden op Woensdag 3? en ïKondcrdag 38 Blaart c.k., kunnen zich bij den Direcieoi aanmelden 's avonds tusschen 7 en O uur. De Directeur, J. A. I1INGMAN. llgeiaeen overzicht. SCHIEDAM, 16 Maart 1901. Suld-AlrEha. Van hot oorlogsterrei n. Ret telegram van Kitchener, dat ouzo le zers gisteravond gezien zuilen, hebben, is in zijn oogenschijnlijke onbeduidendheid be langrijk. De generalissimus erkent niet precies te weten waai' De Wet is. Hij vermoedt, dab de alomtegenwoordige Vrijslaatsche generaal in de omstreken van. Senekal, of 125 K. M. ten N.W. van Brandforb, waar hijl den laatsten maal gesignaleerd was (want wij Kunnen de d'waze telegrammen ter rijide laten, volgens welke De Wet N. O. w aarts zou marcheeren, naar don kant van Naanagualand, telegram men, die niofc eens de moeite van een bespre king waard zijn). Db gissing van Kitchener is waaischijnlijik. De Wet heeft zeer waarsobijtn- lijk don spoorweg van Brandfort langsge- troldcen naar het Westen, waar hij voorra den heeft en waar bijl gemakkelijk zijn ver spreide troepen kan verzamelen om nieuwe aanslagen te doen op de lijnen naar Kroon stad en de Vaal. Maar het belangrijkste van Kitchener's telegram is wel dit. Terwijl de Eigelsche bladen beweren, dat „Kitchener en Botlia slechts op Do Wet wachten te Pretoria, om over de definitieve vredesvoorwaarden te spreken", Komt do generalissimus zelf zeg gen, dat hij niet weet, waarheen hij', op wien hij wacht, gaat noch waar hij! .is. Onze lezers willen zeker nu zelf de conclusie wel trekken De twee andere gedeelten van het tele gram van lord Kitchener zijh niet minder balangrijlk. Sedert 8 dagen (de laatste berich ten over de expeditie van French in het Oosten van Transvaal dateerden van 8 Maart) heeft generaal French de gisteren vermelde Qioeveelheden geweren, vee enz buitgemaakt, 146 Boeren gevangen genomen waaronder natuurlijk de 'grijsaards en zuige lingen begrepen zijn, die de EuigoLsahen ge regeld in hun overwianigsbull'etins opnemen a—maaatcM—semiimuuivjiiTWii nnnwii n nn Bom an van 15> De vijfde in dit gevolg was de justitie- raad Muller, die dikwijls op 'het punt liad gestaan zijn onaangenamen diënt de bons i te geven, en de zesde en toch de eerste, vooi allen uit .loopend, was de erfgename van den Falkenhof, Dolores, vrijvrouwe von Falkner, in 'b zwart gekleed, den zwarten orê- pen sluier over 'b prachtige, goudroode haar geslagenhet lieden bijzonder bleeke gelaat, van klassieke schoonheid, stond zoo diep ernstig, dab Alfred von Falkner te vergeefs de opgewonden Satanella-uitdrukking daar in terug kon vinden. Hoe dikwijls had de doode daarginds: haar „duivelsgebroed" genoemd, een harteloos, boosaardig ding, op wio hij liefst de honden bad aangehitst; hoe dikwijls had hij den toorn, dien hij voor haar vader en den haat, dien hij: voor haar trotsche, onverschillige moeder koesterde, op haar gewroken en haar alle kwalen der aarde toegewenscht en heden stond ze als zijn erfgename aan de gapende groeve en een onbehagelijk gevoel sloop haar door de ziel, dat de aan liefde ar me, rijke, boosaardige man tusschen de vochtige, dompige wanden moest rusten, in plaats van ouder de groene graszoden en dat geen enkele bloem, door lieve handen ge plukt, op zijn laatste, enge rustplaats neer viel Het was voorbij, en de omstanders, even als de bediendenstoet, maakten plaats om om een groot aantal' hiji elkaar te krijgen. Verder heet het, dat French 46 Boeren bui ten gevecht heeft gestelddit nu gerekend over hot aantal van 8 dagen, is niet groot te noemen, vooral wanneer wij, in aanmerking nemen dat behalve al zijn duizendtallen van buitgemaakte kogels en stuks vee, French ook opgaven, heeft moeten inzenden van verliezen. Een der eerste lijsten bevat de na men van 200 zieken en gewonden van do ko- lonnes in het oosten van Transvaal, welke het hospitaal te Newcastle hebben bereikt. „De operaties van French'," zegt hij, „wer den door de regens zeer belemmerd". Men moet nu wel blind zijn om vol te houden, dat de generalissimus, die zich. ver ontschuldigt dat ecii zijner medbbevelbeb- Ibers zoo weinig succes van rijn werk heeft en die belooft, dat het beter zal gaan, wanneer de regens zullen ophouden, een generalissi mus is, die op dat oogenblik vredesonderhan delingen voerde en die hoopt die binnen wei nige dagen tot een einde te brengen. Van het bericht uit Londen, dat aldus luidt Do avondbladen pdbliceeren een. telegram uit Standerton van heden, meldende, dat de kolonnea onder generaal French niet verder oprukken, zoolang de onderhandelingen, die thans tusschen lord Kitchener en Botha wor den gevoerd, duren, gelooven wijl dan ook alleen het eerst gedeelte, het tweede niet; de vredesonderhandelingen zullen wel in overeenstemming met Kitchener's telegram door regens moeten vervangen worden. Heb lakonicke slot van Kitchener's tele gram schijnt niet minder on tmoedigend voor hen, die voor „morgen" het ophouden der vijandelijkheden voorspelden. Heb luidt: „Generaal Methuen is te Warrenton aange komen." De laatste maal had generaal Me thuen KJerksdorp bereikt in het Zuidwes ten van Transvaal, na het geheele land' tot Wanenton „sclioongeveegd" te hebben. Nu gaat mijnheer denzelfden .weg dus weer be ginnen, maai- in omgekeerde richting, na tuurlijk omdat de Boeren zich achter hem samentrekken en een van hum kommando's (waarschijnlijk dat van Eraemus) Kimberley genaderd is, waarheen wij vermoeden, dat Metliuen trekken zal. Is het nu, na dit alles, nog noodzakelijk, met de Engelscho organen, die, met de be doelingen, die onze lezers kennen, traditen do belastingbetalers in slaap te wiegen, dooi ze iederen dag den vrede voor den volgen den dag te voorspollen? Van al die fantasti sche en optimistische berichten, die, naar mem vermoedt, door de regeering zelf geïn spireerd worden, is slechts één ding te unt il ouden nl, dat. ziji iederen dag bewijzen, dat E'ngeland bereid' is hoe langer hoe meer concessies te doen. Want de Engelscke bla den van gisteren spraken nu niebjilleen van een amnestie voor de Holladsdie rebellen, van .schadeloosstelling van verwoeste hoeven, van opneming van sommige Boeren in den Baad, die Milner bij] moet staan, maar rij spreken van een „groot» mate van zelfregeering", d. w. z. dat Engeland iederen dag meer geneigd is, om, moede als de erfgename door te laten. Alleen ging ze door de rijen, alleen ging ze naar de poort, waar de rijtuigen stonden; op vijf pas af- stands volgden do anderen. Mevrouw Eusz had op den heenweg geweigerd met de „co- mediante" te rijden, zij had het zoo opval lend gedaan, dat heb bleeke gelaat van don na Dolores een weinig rood was geworden natuurlijk weigerde ze ook, aan de zijde van baar nicht naar het rijtuig terug te wandelen en daar ze zich dadelijk met groot vertoon van den arm van haar man meester maakte, zoo was het dezen ook onmogelijk, de erfgename zijn geleide aan te bieden, voor het oog van de wereld. Daar Alfred Falkner m het geheel geen plan had, zich tot haar slaaf te maken, en Engels met zeer juist tactgevoel het niet voor zijn plicht hield, zoo moest donna Dolores alleen gaan, maar op twee pas afetands volgde haar senor Bamo Granza, haar secretaris, bestuurder en kamerdienaar in één persoon, de trouwe Ramo, die haar als kind op den rug gedra gen on haar nooit verlaten had. Hij hielp haar nu bij hét instijgen en ging toen met onveranderlijp«m ernst op den bok zitten, tot ergernis van den Duitschen bediende, die den „Braziliaansdien aap" vroeger al, toen hij met zijn beer naar den Falkenhof gekomen was, naar den duivel gewensdib had. Dus moest ze alleen terug, moest ze al leen naai- de bibliotheek gaan, waar de vrij heer op de haar had gelegen en waar nu liet testament zou worden voorgelezen. Terwijl ze op den voor haar hestemden zetel plaats nam, den sluier opsloeg en de handschoenen van haar veel-bewonderde, prachtig gevormde handen afstroopte, moest het den oorlog is, dien te betalen met een zeer hoogen prijs. Maar die prijs is nog niet voldoende voor de Boeren, die alleen den vrede willen sluiten, indien rij verkrijgen datgene, waarvoor zijl nu reeds zoo lang 'heb veld houden:hjin onafhankelijkheid, In overeenstemming met deze beschou wingen is dan ook Wat do Londensdie oor respondent van de Magdc-burger Zei-ung' seint omtrent den eergisteren gehouden mi nisterraad. Hij meldt nl. dat daarin besloten is den Boeren vers trekken de oonoeö- s i e s door Milner te laten doen, onder voor waarde dal onmiddellijk de vrede wordt ge sloten. 'De oorzaak zoude to zoeken zijn in een dreigende wending van den toestand in Oost-Arië en in de spanning der Bussisch- Japansche betrekkingen. Tiouwens ook andere feiten wijzen er op, dat het met den oorlog volstrekt nog niet gedaan .is, waarom zon anders gisteren Chamberlain in het. Lagerhuis verkondigd hebben, dat er zeven nieuwe transporten in gereedheid worden gebracht om 5200 man versterkingen naar Zuid-Afrika +e zenden, tusschen 20 en 23 dezer maand? Waarom zouden or anders gisteren 600 Australiërs te Kaapstad ontscheept rijn, terwijl er binnen eenige dagen nog 400 verwacht worden? Waarom gaan andere de Vereenigde Staten door om evenals Oostenrijk de neutraliteit te schenden? Immers een telegram uit Nieuw-Orleans dd. 15 Maart meldt het af zenden van een nieuw convooi van 1000 paar den voor hot Engelsche leger in Zuid-Afrika, terwijl' uit Eiume weer een Engelsdh trans portschip met 450 paarden naar Zuid-Afrika. vertrokken is. Zoo lang de oorlog duurt ie dit. reeds het een-en-twi'ntigste schip, dat paardentransporten uit deze haven is komen halen. Verder heeft de Fransohe senator Pauliat, die, zooals men weet, aan het hoofd staat van den „Federation des comités p~our l'in- d'épendance des Boers" van President. Kru- ger een telegram ontvangen om hem te be danken en waarin de „pelgrim van het Recht" zijn vertrouwen uitspreekt in den uitslag van den strijd. Een nieuw démenti! dus voor do vinding rijke Engelschen, die beweren dab Kr-uger uitstekend op de hoogte is van de beweerde „vredesonderhandelingen". Daar wij. hierboven eerst Kitchener's tele gram wilden bespreken, hebben wij nog geen melding gemaakt van -een telegram uit Bloemfontein, dat aldus luidt Generaal De Web zei de in een onlangs tot rijn burgers gehouden toespraak, dat hljl vol komen van zich afwierp .do verdenking, dat hij iete te maken 'had met. da onderhande lingen in Transvaal gevoerd. Omtrent de Kaapkolonie wordt het vol gende gemeld De Engelschen te Kroon ap Rivier komen er zelf voor uit dat Kruitzinger hun weer a l'instar De Wet, een poets heeft gebakken. De kolonne De Lislle had zulk een mooi plan ontworpen en zelfs reeds uitgevoerd om Kraitriuger's kommando te omsingelen ze aan do kinderjaren terugdenken, die ze hier op den Falkenhof doorleefd had. Toen, in het zorgeloos voorbijgaan van den tijd, had zij ze beheerscht door heb gouden ko ninkrijk van een eerste jeugd, als men de hcele wereld voor zich alleen geschapen waant. Met de honden speelde ze krijgertje in de kruisgangen en in de schaduwrijke la nen van het park en lachte daarbij luid, met jeugdigen overmoed, als zij daarbij!strui kelde en viel; maar ze lachte ook, als zij bij die wilde jacht iemand omver liep. Wat men bij andere kinderen over heb hoofd ziet, werd haar als een misdaad aangerekend, als opzet, om anderen te hinderen, en uit trots had ze zich nooit verdedigd. Er werd altijd kwaad gesproken van dat „satansgebroed" en dien „Braziliaanschen duivel", dien men zich op den Falkenhof veel slechter dacht dan dien van het Noorden. Ten laatste schikte zich de kleine erin, voor duivel te spelen en jaagde eens het personeel een lie- vigen schrik aan, toen ze eens een uitgehol- den reuzepompoen met vreeselijke uitgesne den figuren over haar hoofd trok en in 'dezen tooi, een roode sjaal om de schouders gesla gen, in den maneschijn in de kruisgangen ging wandelen. Zij herinnerde rich nog dui delijk, dab de pompoen wel gemakkelijk over haar hoofd gegaan was, maar niet meer terug wilde, zoodab Ramo hem eerst open snijden moest, om haar te kunnen bevrij den. En toen Dolores daaraan dacht, moest ze glimlachen het was een vluchtig lach je. maar heb werd tooh opgemerkt, want mevrouiw Rusz zeide halfluid en geërgerd tot lsaar zoon „Hab je ze zien lachen, dait harteloozo schepsel? Zij is 200 blijl over baar erfenis, dat reeds was do invaller opgesloten in don hook, gevormd door de Grootevisch-rivier en de Kroonap en "daar haalt d© Boeren-aan- voerder or het in zijn hoofd, gebruik te ma ken van de eenige drift, Leeuwendriffc, die onvoldoende bezet Was door luitenant Bo berts, en ontglipt zijln vervolgers! Verder klagen de Engelschen, dat de Boe ren er weer in geslaagd zijn zich paarden uit het district Albany te verschaffen, die reeds door de Engelschen voor eenige tienduizen den ponden van de bevolking opgekocht wa ren. Kruitzinger's hoofdtroep is in den nacht van 12 op 13 Maart langs Adelaide getrok ken. Van Adelaide en Kenhardt wordt door Beuter nog van twee schermutselingen mei- o o ding gemaakt. Kapitein Reünie met een afdeeling kolo niale troepen, kwam Woensdag bij' Donkers- hoek in aanraking met 100 van Kmitzinger's Boeren. De laateten verloren een doode, drie gewonden, een man ©n zes paarden gevan gen. Do gevangene zeide, dat de niarsch van het kommando naar Tarkastad was. Dinsdag ontmoette een Engelscho patrouil le tusschen Kenhardt en Kakamas een troep van 20 Transvalere en 30 rebellen bij Koe- gas. Er werd van (beide zijden veel' gevuurd. De Boeren verloren drie dooden en zeven ge wonden onder de laatsten doodelijik gewon 1 de „rebel" veldkomeb Jan Bedelinghuis. De verliezenlijst geeft 17 man gesneuveld, waaronder 1 officier; 18 man gestorven aan ziekten, waaronder 1 officier; 9 man gewond en 1 vermist. Hit Rome wordt aan do „Daily Mail" ge seind dab 1000 Italianen 'in de laatste -drie dagen van Milaan naar Antwerpen rijn ver trokken. Zij: zijp. aangeworven voor Zuid- Afrika. D'e Italiaansche politie houdt er nog 300 in arrest, omdat dezen' geen paspoorten hebben. Chamberlain verklaarde gisteren, dat het plan om behoeftige loyalen, die door den oorlog in Zuid-Afrika geleden hebben, en hulpbehoevende Boeren van geschrikte land bouwwerktuigen te voorzien, overwogen wordt. De bedoeling is, dat de onkosten van dezo hulpmiddelen zullen worden gedekt door Transvaal' en den Oranje-Vrijstaat een oorlogsschatting op te leggen. Lord Wolselcy bestreed in zijn antwoord op de door minister Landsdowne uitgeoefen de orltiek op rijn daden als opperbevelheb ber, de tegen hem uitgebrachte beschuldi gingen. Hij erkent de sterkte der Boeren- maoht te hebben onderschat, doch schrijft dat. too aan het feit, dat Boeren een hard nekkigheid vertoonden, die niet in overeen stemming was met de vroeger opgedane er varing. Hij vroeg de openbaarmaking van de door hem over deze qu'aesties geschreven stukken. Minister Landsdowne hield de juis'heid ze niet in staat is, haai' vreugde m dit ern stige oogenblak to onderdrukken, zooate het behoort!" Alfred Falkner knikte hij had maar half geluisterd, maar heb lachen ihad hijl ge zien, omdat nu ja, omdat hiji de oogen niet af kon wenden van het bleeke gelaat met do diepe, donkere oogen, van dit gelaat, dat hem zoo „antipathiek" was, zooals hij den schilder Keppler vertelde. Misschien keek hijl haai' slechte aan, omdat de web van „aantrekking door midldel van afstootiugi" op hem werkte zoo verklaarde hijl het zich zelf teil minste. Zoo brak de zeker niet aan overvloed van hartelijkheid lijdende mevrouw Rus® den staf over de „lachende erfgename", en ze deed slechts wat de heele wereld doet, die zoo graag naar den schijn oordeelt, als de waarheid niets afkeurenswaardigs oplevert. Misschien zou mevrouw Rusz 110°* boozer Ge weest zijp, als ze geweten had', 'dat donna Dolores in dit ernstige uur aau liaar kander- sbreken, aan den pompoen gbdaoht had. Dan was liet misschien nog beter, aau een rijke erfenis te denken, want dat was toch min stens hartel'oozer, zooals het- niet anders van dit „Birariliaansche schepsel" te verwachten was. O, die lieve naasten, die zoo gaarne voor ons denkeu, en altijd in de weer zijn, ons hun eigen slechte of onzuivere gedachten aan t© rekenen 1 Want het rijn witte raven in do wereld, die hun eigen, vriendelijke har telijke ideeën ook andereu toemoten 1 Alleen doctor Rusz scheen blijkbaar niet op donna Dolores te letten. Hij zat met ge bogen hoofd op rijp stoel on knikte dikwijls goedkeurend over zijn eigen gedachten. Zijn van zijp vroegere critiek over" lord Wolselcy staande. Na een zeer levendig debat werd met 62 tegen 38 stemmen de vraag! voor openbaarmaking der documenten verworpen. «einengdc Mededingen. De parlementscominisai e, aangewezen om het wetsontwerp voor te bereiden voor de civiele lijst des Konings, heeft volgens do „Times" van do regeenng een voorstel ge- la'-eigen om het bedrag op 470,000 pd. sb. te brengen. De voorstellen, waarbij manschappen cm gold werden aangevraagd, volgens het plan van staatssecretaris Brodriek, werden in het Lagerhuis aangenomen. Do debatten werden daarop verdaagd tob een lateren datum. De koning en de koningin vau Engeland, vergezeld van den hertog en de hertogin van Corwall, begave zich gisteren naar Ports mouth, vanwaar Hunne Hoogheden de her tog en de hertogin van Cornwall heiden zul len vertrekken op hun voorgenomen reis naar de E'ngelsolie koloniën. De Fransdie bond van de Rechten van den Meusolr heeft aam den grootkanselier van het Legioen van Eer geschreven, de we deropname van Ernile Zola in do orde pu bliek te willen bevestigen. Twee Fransen© afgevaardigden, Cliassaing en Louis Martin, hebben voorgesteld het. ge tal afgevaardigden der Fran scire Kamer van 581 tot 450 te verminderen. Prins Hohenlohe, de vroegere Duitsche Rijkskanselier, die zich sedert December jl. te Meran bevond, is geheel van rijn aanval len van asthma bevrijd en denkt spoedig naar Barlijn terug te keeren. In den D'uitselien Rijksdag is het eerste supplement oir krediet voor do öhineesclre expeditie aangenomen. De Rijkskanselier Von Brilow verdedigde het voorstel in een redevoering, die zeer veel overeenkomst ver toont met zijn vorige, 'besproken in onze nummers van 21 em 22 Nov. 1900. Li-Hung-Chang, die wederom genezen is, heeft, naar men zegt, rich' geschikt in de eischen van Rusland ten aanzien van M'and- schourije. Aan de „Standard" wordt van Woensdag uit .Shanghai geseind, dat Japan aan do Chineesche regeering heeft doen weten, dat het voornemens was in de provincie Eo-Kien gelijkwaardige concessies te vragen als Rus land in Mamdschourije zou kunnen" verkrij gen. Men beweert nu, dat de eigenlijke man, die de Mandschourije-overeehkomst op rijn geweten heeft Yoeng-Loe is. rust was dooi' de verspeelde erfenis niet ver brokenniemand had daar ten mins4te iets van bemerkt. Hot was juist ©en oogenblik voor hem, om allen to bewijzen, hoe onbaat zuchtig hij was, en dat. hij zijn. oudere vrouw niet om het geld getrouwd had'. Integendeel, hij had dagen te voren in den-schoot zijner familie, voor de beambten en heb dienst personeel de voordeden opgesomd en bewe zen van een spilleleen, hoeveel rechtvaardi ger dit was, dan een zwaardleen on ten laat ste de belangen van de erfgename wartm ver- dedigd. "Wat hij wilde, bereikt© hijl daarmee de. Mevrouw Rusz prees luid den edeldenken- den geest van haar echtgenoot. Alfred Falk ner wist niet wat hij hiervan denken moest, want hij begreep de beweegredenen van rijn stiefvader nog niet; do anderen prezen hem oh de justftieraad Muller zeitie in zijn bin nenste: „Ik heb me in je vergist, vriend Rusz, en zeg peocavi 1 Men denkt altijd aan zulke beweegredenen wanneer >een man een oudere vrouw trouwt Sela!" Slechte één stemde niet iu met den alge- meenen lofzang op d'en „vriendelijken" doc tor Rusz. Dat was de oude Engels. Deze streek met de hand over rijn vollen baard, kneep een oog dicht en floot als doctor Rusz sprak. „Mij1 maak je niets wije," zoo kon men dit fluiten uitleggen. Eindelijk, nadat de belanghebbenden iu drukkend stilzwijgen een tijdlang in de bi bliotheek gewacht hadden, verscheen de jus- te tic-raad met het. testament en nam aan een tafeltje plaats. Na de inleidende formalitei ten verbrak hiji het zegel, vouwde het docu ment open en begon te lezen. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1