EE FALKNER'S van den FALKENHOF. 54"° Jaargang. Woensdag 20 Maart 1901. No. 10501. Kennisgcvin g'. BUITENLAND. EHFEM1A VON ADLER3FELD-BALLESTREM SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 4.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een_ uur aan het bureau bezorgd zjjn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 46 regels fl. 0.92iedere regel meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote Ietters*naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Ttleine advertentiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon No. 123. Sr," Eggaa JACHT en VIS8CHERIJ. Dn Burgemeester van Schiedam, gezien de circulaire vat) den heer Commisbaris der Koningin in deze provincie van den liden Mnart jlA, no. 455 (4de afd.) prov. blad no. 27 brengt ter kennis van de ingezetenen, dat ier secretarie der gemeente kosteloos verkt ijgbnm zijn blanco aanvragen ter bekoming van JACHT en VISCIIAKTEN voor het aanslaande seizoen 1901/1902, en dat zij, die bij den aanvang van het nieuwe seizoen in het bezit van hunne akten wenschen te zijn, die aanvragen, behoorlijk ingevuld, tijdig, zooveel mogelijk voorden lslen Apiii aunst tande, ter secretarie moeten terugbezorgen, Schiedam, den 19den Maart 1901. De Burgemeester, VERSTEEG. Algemeen ovcralcfct. SCHIEDAM, 49 Maart 4904. %uid-Afrlka. Van het oorlogsterrei n. Ook ditmaal ie hot nog onmogelijk! een overzicht te geven van de gebeurtenissen in Zmd-Afrika, daar alle feiten zoo op zich! zelf staan, dat er geen verband in te brengen is. Wij moeten, ons dus tot de bloobe mededee- Img van het gebeurdei bepalen. Wegens de regens zijn de wegen tussohen Utree!:: en Paulpi etersburg, waar generaal French is, onbegaanbaar. De transportdienst stuit op ontzaglijke moeilijjklieden. De kon vooien gaan nu over Dundee an Vnjfheid. De overheid te Graaf Remett weet uit be trouwbare bron dab Kruitzuiger gedreigd heeft, eiken Britsdhea officier die hem in handen valt, te zullen doodschieten. De Boerenverliezcu in Februari moeten bedragen 160 dooden, 400 gewonden en meer dan duizend gevangenen of onderworpenen. Sir Alfred Milner, de liooge commissaris, is Zaterdag van Pretoria, naar Johannesburg vei trokken, waar hij zijln intrek Kal nemen in een particulier buis in Parkfcovm, dat voor loopig voor h'em gehuurd is. (Ook al geen goed teekon voor de vredesonderhandelin gen.) Kolonel Paget, die in vroegere oorlogste- legraanmen veel genoemd is als ruiteraan- voerder, is van Bloemfontein naar Engeland vertrokken. Do reden staat er niet bij. Reuter seint uit Pietermaritóburg het vol gende merkwaardige uittreksel uit een brief van „een der meest bekende mannen in Transvaal" „BulIer Werd bij Lijideriburg gevangen ge nomen en op parool vrijgelaten. Generaal French werd in Mei van het vorig jaar aan Roman, van 17> „Dat is als gekuipt voor mij)" z&ide Dolo res, de prachtige kamer opnemend, „mijn grootmoeder had ecu goeden smaak." „O," antwoordde juffrouw Kohier en wierp een eenigszms schuwen blik om ach heen en dan con zelfden op haar meesteres, „uw grootmoeder bewoonde den westelijken vleu gel aan de andere zijde van de schilderijen galerij., waar we nog aan komen. Zij, sliep in den zuidelijken vleugel, en deze kamer is eigenlijk al afgesloten sedert sedert twee honderd jaar!" „Zoo! Hoe komt die psyche dan hier?" vroeg Dolores. „Die?" zei do juffrouw Köliler «enigszins verlegen. „Die liet mevrouw de barones ma ken, toen ze deze kamer wilde betrekken „En Waarom' heeft zij ze met bewoond?" „Ja, dat heeft zoo zij'a reden," zei de de huishoudster geheimzinnig. „Nul, de barones wil ze ook zeker niet bewonen?" „Zeker, wil ik dat, als zeide (Dolores aarzelend, en dan afbrekend. „Wat is er met deze kamer?" „Het spookt hier!" fluisterde juffrouw Kolder geheimzinnig, want m brandde van verlangen, haar geschiedenisja te vertellen, Doloros glimlachte. „Daar geef ik niets om," zeide se met een glans van den ouden overmoed in de oogen Juffrouw Kohier schudde haar grauwe lok- Ken met de Waardigheid van een. Kassandra, de Krokodilrivier gevangen genomen en op parool vrijgelaten. Hijj werd tien of twaalf dagen geleiden te Amsterdam opnieuw ge vangen genomen en nu onderhandelt Botha op eigen voorwaarden pardon voor alle rebellen of den kogel voor generaal French en zijd mannen. Wat ik u vertel is zekerik ben er van overtuigd. Ec weet ook dat de Boeren nooit den strijd zullen opgeven, ten zij. aan alle rebellen kwijtschelding wordt verzekerd. Als deze voorwaarde morgen wordt toegestaan, is de oorlog .uit. De Engel- schen moesten maar toegeven, want het zwaarste werk wacht hen nog in Zoutpans- betg." De correspondent seint er bij] dat de schrij ver is „een man van karakter, geestkracht en verlicht verstand", maar noemt hem niet. Om een staaltje te geven van de 'behande ling der krijgsgevangenen of zich! vrijwillig overgegeven bobbende Boeren, laten wij' hier volgen een certificaat betreffend© de voe dingsmiddelen, verstrekt aan de vrouwen en kinderen in het Boeren kamp to Johannes burg. Deze dient om te verklaren, dat ik zorg vuldig heb onderzocht: a. Een monster mie- liemeel, genummerd I; b. ©en monster mie- liemeel, genummerd! II en o. een monster suiker, genummerd III, alle aan miji over handigd door den heer te Johannes burg. Monster 1 is au u f, bevat m. e e 1- wormen en ie ongeschikt voor monsohelijk voedsel. Monster II is beschimmeld, maar 'ik kon er geen lovende medwermenin ontdekken. Hetisech ter gevaarlijk als mensoh'elrijk voed sel. Monster III ie een monster vochtige bruine suiker. De reuk is ©enigszins zuiur, maar bij microscopisch onderzoek 'kon ik geen gistings- of andere vreemde producten, behalve water erin vinden. Do suiker is ongeschikt voor het gebruik door jongelcinderen. Als heb meel en de anker, waarvan de monsters genomen zijn, worden gebruikt als mcnschelijk! voed sel, kunnen zij diarrhoea veroorzaken, vooral bij kinderen. Ik heb deze monsters verzegeld met mijn zegel na onderzoek (w. g) D. W. JOHNSTON. F. R. G. iS. j D. P. DEL, &e. Johannesburg, 9 Jan. 1901. In de „Scotsman" schrijft een veldpredi ker, werkzaam ibij de Kngeisch© troepen in Zuid-Afnka, heb volgende stukje: „Toen de heer Dillon zijn amendement op hot adres van antwoord voorstelde, zeidehij'; „In grooten getale hoeft men (in Zuid-Afri- ka) de hoeven verbrand, maar men heeft zich niet de moeite gegeven om deze wijlze van optreden te rechtvaardigen." „D'e noodzakelijkheid rechtvaardigt ons gedrag De oorlog kan slechts dan tot een einde gebracht worden, als wij de weeën er van doen komen over hen, die niet mede strijden. Doet den Boeren gevoelen, dat het in hun eigen belang is, om den oorlog te eindigen, en! zij zullen hem eindigen. Maar nooit zullen de vijandelijkheden gestaakt „O, ik smeek u, maak geen grapjes, baro nes," fluisterde ze plechtig. „Dit is namelijk de kamer van de booze vrij'vrouwe „Ik heb haar niets gedaan," lachte Dolo res, zich amuseerend over den ernst van ie kleine huishoudster. „Maar ze heeft kwaad gedaan en moet het nu boeten, daar ze geen rust vmdt .in haar .graf," ging de huishoudster ongestoord voi der, 'besloten haar geschiedenis te vertellen. M!aar Dolores ging naar de volgende deur. „Later vertelt u me dat wel eens," zedde ze, ,,'e avonds bij de schouw, dat is de beste tijd voor spookgeschiedenissen." De volgende kamer die ze binnengingen, was klem en had slechts één schuifraam, dat ongeveer vijf voet boven den grond aange bracht was. Aan de muren in het rond hin gen boekenrekken, die vol boeken stonden in het midden stond een groot© globe en bij den schoorsteen stond een xechtlennige, met goudleer overtrokken stoel, waarvoor een ta feltje met «en leeslessenaar en schrijfbenoo- digdheden. Juffrouw Kökler opende snel' de volgende deur, maar zij wierp beteekenisvol- 1© billeken op heb hooge venster, welke blik ken «chter door Dol ores, -die alles met belang stelling opnam, niet bemerkt werden. Hu betraden zo de .schilderijen zaal een zaal met vallicht, wiel'kter wanden met familieportretten dicht behangen wa ren. Uit den vloer verhief zich een houten be timmering, ongeveer drie voet hoog, rond de muren, die met verblindend rood fluweel be kleed waren. Er waren paarlen van de schil derkunst onder deze geharnaste) allonge- pruikdragendo, gepoederde en stijfkragige F al kn or-po r tret t en, dat zag 't geoefende oog worden, als wij* uitsluitend do Boeren te vel de bevechten. „Voor hen is het oorlogvoeren een sport. Het bevalt hun en ziji gaan er mee voort. Maar het de mogelijk, dat rij tot redo ge bracht zullen worden, als zijl zien, hoe hun broeders en zusters, vrouwen en kinderen onder den oorlog lijden. Zij trachten er nu een voor hen gunstig einde aan te maken, door de niet medestrijdend© Engolschen er den druk van te doen gevoelen. Met name zij rekken den oorlog, waarvoor wij hooge belastingen moeien betalen, en zij bop-en, dat wij hem moed© zullen worden. Als -wij hun hoeven verbranden, betalen wij hun slechts mot gelijke munt. Zij| begonnen. Thans aan ons de beurt." Zoo schrijft een man des vredes! De wereldreis. De hertog en de hertogin van York hebben hun groote reis naar de Britsche koloniën aanvaard. Na met hun tegenwoordigheid de opening van het eerste Parlement der Austra lische Commnnwealth vereerd te hebben, zullen zij zich naar Zuid-Afrika en Canada begeven en eerst in het einde van dit jaar kunnen zij in Londen terugverwacht worden. In zijn troonrede heeft Eduard VII ver klaard dat, niettegenstaande het groote ver driet, dat hem de scheiding van zijn zoon veroorzaakte, hij er op stond het verlangen vau wijlen Koningin Victoria te verwezen lijken, die deze reis voor haar kleinzoon ont worpen had en die daar een zeker politiek belang aan hechtte. Koningin Victoria had ge lijk en zelfs indien zij het verlangen niet had uitgesproken er de hei tog van York heen te zien gaan, dan zouden de ministers van Eduard hem wel spoedig aan het verstand hebben gebracht, dat die reis noodzakelijk was nu de bloeiendste koloniën meer en meer er naar streven zich los te maken van de voogdijschap der regeering te Londen. Overigens is het usance, dat prinsen, die tot de regeering geroepen zullen worden, hun vrijen tijd, dien zij als troonopvolgers hebben gebruiken om streken te bezoeken, waarmede hun land gemeenschappelijke belangen heeft Dat is noodig voor hun inwijding in de politiek en bereidt hen voor om hun taak van ïherders der volkeren" uitte voeren met alle voorzichtigheid en edelmoedigheid, die men mag verwachten van hen, die over de hoogste macht beschikken en daarvan slechts ten bate van het algemeen welzijn gebruik mogen maken. Door zijn tegenwoordigheid bij" de opening van het eerste federale Australische Parle ment, zal de hertog van York niet alleen een blijk van belangstelling geven aan die groote kolonie wanneer de belangrijkste gebeuitenis van haar politieke geschiedenis plaats grypt, zijn tegenwoordigheid zal ook, zal vooial be wijzen, dat Engeland van plan is den laatsten band vast te houden, die het aan zijn kolo niën bindt, welke tot zulk een bloei gekomen zijn dat zij zich onafhankelijk, geheel auto noom zouden kunnen verklaren. De hertog van York nu moet daar zijn, om de afge vaardigden er aan te herinneren, dat zjj de macht van den koning van Engeland te erkennen hebben en dat hij hun souverein is, zooals hij dat is over Schotland, Ierland en Canada, zooals hjj keizer is van Iridië. De groote mate van autonomie, die de Australi sche koloniën hebben, is hun slechts toege staan, omdat dat politieke regime haar voor spoed en bloei begunstigde, omdat dit regime haar gemakkelijker in staat zal stellen om harerzijds by te dragen tot de verwezenlijking van den droom der imperialisten, die willen dat de belangen van het Angel-Saksische ras die van de wereld worden. Het ongeluk is, dat de hooge regeering te Londen van het imperialisme een in alle punten verfoeilijk militairistische opvatting heeft en dat zy om de federatie te verwezen lijken,-een weg heeft ingeslagen, die uit moet loopen op het uiteenspringen van de vereeni- ging van verschillende volkeren, waarin de zwaksten op straffe van uitroeiing genoodzaakt worden uitsluitend de belangen der sterksten te dienen. De dwaling is des te grooter omdat men vastbesloten schynt die opvatting niet prijs te geven en omdat de reorganisatie van hei Engelsche leger, die in het geheel niet over eenkomt met de neigingen van het volk, bewijst, dat de leidende kringen in Londen de periode van veroveringen volstrekt niet voor afgesloten houden. De meer verwyderde koloniën, die zich dank zij het vroegere Engelsche liberalisme ontwikkeld hebben, zullen weldra de veran dering der Engelsche politiek bemerken en indien men van haar geldelijke hulp en mili taire lasten gaat eischen, zonder welke zij juist tot bloei zyn gekomen, dan zullen zij niet nalaten om naar middelen te zoeken, die haar in staat zullen stellen zich te bevrijden van eeu voogdij, die haar slechts een denkbeel dige bescherming ten bate van groote opoffe ringen verzekert. Een zekere ongerustheid ten opzichte van die neigingen heeft zich hier en daar reeds geopenbaard. De hertog van York als vertegen woordiger van de koninklijke en keizerlijke familie van Engeland, heeft dus de taak om de koloniën volkomen gerust te stellen en haar te doen verwachten, dat haar loyalisme niet op al te harde proef zal worden gesteld en dat de autonomie, die haar is toegestaan, voor haar zal zyn tea bloei niet ten ondergang. iSemcügde Berfedcclfingun. 229 stemmen het eerste gedeelte van, 13 der congregatie-wet aangenomen, luidende: Geen godsdienstig© congregatie kan ge vormd worden, zonder goedkeuring, door de wet gegeven. Verschillende Spaansche gezanten in het buitenland kobben ontslag gevraagd, naar aanleiding van het optreden van. het kabinet Sagaeta. Mien gelooft, dat allen weer aange steld zullen worden, behalve de gezant te Pari je. Hot Ifaliaansohe Koningspaar zal zijn be zoek aan de Europeesöhe hoven an het begin der maand September brengen. Vast staat rs eds op het programa een reis naar Poters- burg ever Berlijn. Graaf Carrington is door koning Eduard naar Parijs gezonden om. zijn troonsbestij ging bekend te maken. Hijt vertrok gisteren daarheen en gaat vervolgens met hetzelfde doel naar Madrid. De Koning heeft voort® lord Wolseley met dezelfde zending naar Oostenrijk belast. Wat lord Landsdowne en Chamberlain wel zullen zeggen van die on derscheiding voor den man, dien zij' tot zon debok willen maken voor al hun misgrepen in Zuid-Afrika! Aangaande do aankomst van graaf Car rington wordt uit Parijs aan de „Petit Bleu" geseind, dat bijl het rijden naar het Elysée de gezant met de kreten „Leven de Boeren! Leve Kruger I" begroet werd, terwijl hij) van verschillende zijden werd uitgefloten. De Franscke Kamer heeft met 303 tegen van de nieuwe bezitster dadelijk, toen ze het langs den wand Het gaan, zich met bekomme- rend om de vele voorvaderen, die haar gade sloegen. Plotseling uitte ze echter een ver baasden la-eet, en snel' ging ze naar 'n levens groot portret toe, dat in liet midden der rechter lengtewand hing. Het stelde een da me voor, in de kleederdracht van de eerste helft dei zeventiende eeuw, in 'n witte, bol staande damasten japon met groote kanten kraag, die den laag uitgesneden hals vierkant omzoomde en nog even boven hqt hoofd uit stak. Het corsage was rijft met edelgesteen ten versierd, om den witten, slanken hals hing een paarlensnoer. En 't hoofd' tKou nauwelijks de zware massa goudrood haar dragen, die door rosetten van edelgesteen ten opgehouden werd en waar een myrtlien- kroontje boven uitstak! Bleek twas hetschoo- ne gelaat met de treurige zWayte oogen, waar over zich fijngeteekende, 'd^h'kere wenkbrau wen wolfden en een smartelijke trek lag om den prachtig gevormden, matrooden mond „Dat kon mijn eigen portret zijn," zeide Dolores luid, naar het beeld opkijkend, dat haar aan scheen te zien. .Hot is de booze vrijtvroulwe," fluisterde juffrouw Kohier. „Men beschuldigt haar van zware zouden, en zegt dat ze haar man ver moord heeft. Daarover werd ze krankzinnig, en als ze woest werd, sloot men haar op in het vertrek met het hooge venster. De wan den -waren met matrassen bedekt, opdat zo haar h'oofd niet bezeeren zou. In de slaapka mer stierf ze echter helaas niet tot haar ver-lossing, want haat4 geest dwaalt rondom den Falkènhof, met een 'licht dn do hand, omdat ze tot de verdoemden behoort „Zoo hebben de menschen haar natuurlijk geoordeeld," spotte Dolores. „Voor het ove rige," ging zij, voort, zichi met anoeite van het portret afwendend, „voor heb overige dttld ik geen met „licht 's nachts wandelen de) geesten" in den Falkènhof, dab kunt u den bedienden zeggen, mejuffrouw Kohier! Alleen al niet om het brandgevaar!" „Maar, barones!" stamelde de onthutste huishoudster, „het licht der „booze vrijvrou- we" is een licht uit do andere wereld, dat veroorzaakt geen brand „He dank 11 voor uw lesje," antwoordde D'olores spottend, „maar ik houd nu eenmaal niet van lichtdrageude spoken." Juffrouw Kohier, ibeleedigd, gaf geen ant woord zij had het zoo goed gemeend en do jonge meesteres zoo griezelig'willen maken met haar spookgeschiedenis. Sprakeloos opende ze de volgende deur en Dolores kwam in een lichte, ruime salon met een prachtig rococo-ameulblement. De gordijnen van deuren en vensters, evenals de overtrek ken der vergulde meubelen, waren van zwa re, lichtblauwe atlas met gestikte gouden bouquetten, de muren waren in sierlijke met goud afgezette vakken verdeeld, waarop olio- verfsch-ïderijbn met zware barok-omlijisrin gen; gueridons, kleine sierlijke commodes, tafeltjes en beeldige schrijfbureautjes met wonderlijk mooi inlegwerk, stonden overal het middelste venster kwam op een bal- con uit, vanwaar men een aardig uitzicht had. op verre heuvels, prachtigen tuinaanleg en op de zijde van het woud dat heb land schap begrensde en als park diende. „O, wat is heb hier aardig en vroolijk," riep Dolores, om' zichi heen ziende. „Hier Uit Petersburg wordt aan de „Times" ge- teind dat de staat van beleg is afgekondigd te Odessa, Kiëf en Kalkof. Ook te Moskou duurt de beroering voort; daar vallen de on lusten onder de student-en samen met een werkstaking in vier fabrieken. Do Roemeensohe premier Demetrius Sleerdza neemt het ernstig op met zijn be loften, schoon schip in 's lands financiën te- zullen maken, zonder te vervallen m nieuwe leeningen of belastigen. Zijn bezuinigingen heeft hij allereerst op do begrooting van oor log toegepast, waarop hij! kans heeft gezien, 5 of 6 millioen uit te sparen, voornamelijk door salarissen te verminderen en officiers- pensioenen te veriagen. Een direct gevolg is geweest, dat een dozijn generaals van hc-t actieve leger hun ontslag hebben ingediend. Uit Belgrado wordt bericht, dat koning Alexander rich met rijn moeder verzoend' heeft en dat koningin Natalie eerlang daai4 verwacht wordt. Generaal Mac Arthur heeft, naai" uit Was hington gemeld wondt, medegedeeld', dat Frias, luit.-generaal van heb Philippijnsdhc leger, zich heeft onderworpen met 9 officie ren en 199 man. Malabon heeft te San Francisco den eed van trouw aan de Vereenigde Staten afge legd. Uit Santiago wordt aan de Times" ge meld, dat heb nieuwe Chileenedto ministo- rie reeds ontslag heeft genomen, na een mo tie van afkeuring, in de Kamer aangenomen. De Japansche gezant te Seoul heeft den Kroonprins van Korea, den minister van 't Keizerlijk Huis en ander© hoogwaardigihoids- bekleeders hooge onderscheidingen overhan digd. In Rusland riet men in dit feit een be wijs van het herstel van de vriendschappe lijke betrekkingen tussohen Japan en Korea. De correspondent van de „Standard." te Tien-tsin zegt dat alle onaangenaamheden, daar gebeurd, voortvloeien uit de tartende houding van generaal Alceoqjef. Zoolang aan do ramen, rechts en links, moeten bloei ende bloc-men6bagères komen, en hier mid den in de salon plaats ik mijhi vleugel als ik hier blijf," voegde ze er ia gedachte bij1. Dc huishoudster knikte, ten toeken dat ze de opdracht betreffende de bloemen be greep, en opende de deur- naar- liet aangren zende torenkamertje een rond, niet te groot, niet te klein vertrek met bontgekleur de ramen, en allerlei wapenschilderingen. Het geheele vertrekje maakte den indruk van een grooten erker en was rijk, comfor tabel en rustig gemeubileerd', in den stijl van den tij'd, waarin d-e> reine renaissance verging en de naderende praikenstijl reeds in de ontaardende lijnen zichtbaar was. De zwarte gebeitste, doffig -en met goud gecise leerde houtsoort en droegen nog slechts de flauwe herinnering aan dien stijlvollen tij'd, maar ze waren altijd nog belangwekkend ge noeg voor een verwend oog, waartoe 'b rijke, met goud doorwerkte puiperroode, echte Utrecli tsclie fluweel van do overtrekken en de gordijnen niet weinig bijdroeg. Het was een kamertje, voor een echt veitrouWelijb praatje, geschikt om in te droomen, te den ken, te lezen en te selirijiven aan de mooie, breede schrijftafel, die eolrain voor het mid delste der drie vensters 'met hun in lood ge vatte ruiten stond. De achtergrond werd door een schoorsteen ingenomen, met majo lica versierd'. Dolores schoof het ©ene venster hoog op, zoodat de frissdhe, gekruide Meiluekb flink de stille kamer binnen kon stroomen en zet te zich in -den leunstoel, die aan het venster stond. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1