54"" laargang. Vrijdag 22 Maart 1901. No. 10503. DIFALöER'SvaiiieiïALIEMOF. v BUITENLAND. EIJFEM1A M ADLERSFELD-BALLESTKEM. V V V SCHIEDIMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ïtleine advertentiën opgenomen tot den prys van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ïntcrc. Telefoon Ufo. 133. Aïgeeaecn ozcrzlclif. SCHIEDAM, 21 Maart 1901. f£ald-> Afrika. Van ""'het oorlogsterrei n. De weerstand, die Botha en de andere Boeren-gcneraals blijven bieden moest de publieke openie op een andei punt licht verschellen n.l. door hen, die de vnlschheid en leugenachtigheid der Engelsche berichten betwistten, de oogen te doen opengaan. Hij moet hun tegelijkertijd doen begrijpen dat ieder Boeren-dchec lederen dag vergroot wordt en dat ieder Engelsch échec iederen dag onder een omhaal van woorden wordt verkleind, rn.a.w. dat over het geheel de positie waarin de Transvnlers en Vrysiaters verkeeren, veel minder zwak is, dan de Engelschen ons willen doen gelooven. Zoo zyn de verliezen die Botha heeft ge leden in het O. van Transvaal, de Wet in do Kaapkolonie, meer dan vergoed door net aantal Hollar.dsche uiebeflen", die zich bij de Wet, Fronemnn en Fouiie hebben aan gesloten. Het succes waarmede de laatste tusschen Bloemfontein, Kruitzinger in het O. van de Kaapkolonie de Engelsche coidons doorbroken hebben te midden van de moeie- lijkste omstandigheden, bewijst ten volle, dat niet alleen in Botha en de Wet de Boeren goede aanvoerders hebben, maar ook dat een nieuwe phalanx vaa jonge generaals zich gevormd heeft, gereed om de heldendaden van de Wet na te volgen en om de gapingen aan te vullen, die onverhoopte nieuwe onge lukken in de gelederen der Republikeinen zouden kunnen doen ontstaan. De Engolschen schijnen niet te weten, wat ïlerzog en Brand gewotden zijn, die den inval in de Kaapkolonie begonnen. Van hun kant kunnen de Engerichen nog op verrassingen rekenen, vooial wanneer de berichtgever ge lijk heeft, die seint, dat vele inwoners van Kenhardt zich bij hen aansluiten. Botha, men kan er verzekerd van zyn, heeft nog wel de noodige reserve aan manschappen en munitie in liet N. van Transvaal, verder heeft by onder zijn bevelen generaals als Ben Vdjnpn en Lucas Meijer, mannen, wien noch de ondervinding noch de dapperheid ontbreekt. En ten slotte kunnen de beide Republieken aan de grenzen van Transvaal en Kaapkolonie tusschen de Magaliebergen en Kimbeiley op de commando's van de laRey, Beïjers en Eras mus rekenen. Hoeveel manschappen die gene- iaals onder hun bevelen hebben, isnietzekei, eenige buitenlandsche bladen schatten ze op 25,000, welke schatting ons wel juist toe schijnt, maar in ieder geval staan zij ondei een deugdelijk stel leidesa, waaronder niet te vergeten de wakkere president Steijn, die, indien hij werkelijk in het W. van den Vrij staat is, zich daar waarschijnlijk meer bezig houdt met het opgraven van de door Cronjd bij zyn capitulatie begraven en door de Engel- schen nooit gevonden kanonnen dan met het verzorgen van een dysenterie, zooals de En- gelschen bewereo. Tegenover dit alles kan Engeland nu de Roman van 19> Na een half uurtje* rondgedwaald te bob ben, koerde Falkner naar buis terug1, hij' trof Ramo in do gang aan en liot rich bij, Dolo res aau dienen. Zij ontving hem in de torenkamer, hem onbevangen da hand toestekend, wat hij iii- tusscheu niet scheen op te merken. „U wen sell t mij ta spreken," zeide hijikocl, „Ja-," antwoordde zo, een stoel tegenover haar aanwijzend, „maar eerlijk gezegd, had ik gehoopt, dat, wat ik te zoggen heb, vriend schappelijk te bespreken. Hclb ik u op een of andere manier beleedigd, baron Falkner? Want anders moest ik toch ten minste als dame aanspraak op uw hoffelijkheid kunnen maken, al weigert u deze oold aan het fami lielid 1" Falkner's blik mat oven. het sclioone, trot- scho gelaat met de fonkelende- oogen tegen over hem als ze op hot tooneol gestaan had, zou hij het kalm beschouwd hebben hier bracht het hem in verwarring, hij wist nie1 waarom. „Beleedigd, barones? niet dat ik weet," antwoordde hij onverschillig, ,,-do primadon na stoof me af in db vrijivrouwo von Fals- ner." Nu lachte ze, zacht en melodieus, h'et oude demonische, uitdagende eoi toch zoo bekoor lijk o 'lachje! Dat het ge-en toonedlacb. Was, wist Fallen er van vroeger 20 a 25000 man versterkingen planben, die het in de laatste weken bijeengekregen heeft en die, daar zij da verliezen moeten aanvul len, die de verschillende ziekten het Engel sche leger hebben doen iyden, niet voldoende zullen zijn om de schaal in evenwicht te houden. Dit erkent ook indirect de sDaily Mail", die maar steeds het gouvernement aanspoort niet minder dan 50.000 man versterkingen te zenden, maar het blad geeft niet den weg aan, waarlangs de sKousebnndridder" Roberts ze moet werven. Engeland heeft niet veel meer te geven. Zoo is de toestand op het oogenblik dat Botha de voorwaarden der Engelsche regee- ling afgewezen heeft. De BoereD zuilen nog donkere dagen moeten doormaken, ongetwij feld, maar zij zijn er op voorbereid, en zullen zich schikken in eeu nacht, waarop zy ver trouwen, dat een blyde dageraad zal volgen. Om'-rent heb hierboven vermelde ontsnap pen van Kruitringer meldt Havas uit Mager- mansberg, in do Kaapkolonie, dat hij met 600 man don 17en de Eilandsrivier doorge trokken is. Hij bovond ricsh tueschon de ELmdsrivier en Vlekpoort, toen. tw'ee Ehx- gelscho oscadrons, die uit Oradock kwamen en een machinekanon bij zich hadden, op hom begonnen to schieten. Daarop richtte liij zich naar don Magersmansberg, maar hier trof hij oen Engelsch© Lolonne aan, die zich 13 kilometer ver uitstrektehet wac de le germacht van 'De Li sic, die* op hot wassen van de rivier rekende om de 'Boeren tegen te houden. De Lisle had vier kanonnen én liet deze opstellen, ongeluk'kigerwjjjze zegt de berichtgever vergiste zich. een afdeeling van 100 man, die den uitersten linkervleugel bewaken moest, in de richting, en dieutengevolge kon con deel der Boeren opnieuw de Elandsrivier overgaan en. zich in noordwestelijke richting terugtrekken, weldra door het gros van het kommando ge volgd. Kolonel Do Lisle rekende vast op do hulp van kolonel Corringo, die Kauitzinger ach tervolgde, maar deze kwam con uur te laat. De Engelschen hadden, zoggen zij, een doo- d'e, de verliezen der Boeren zijn onbekend, maai* „moeten aanzienlijk zijn", want zij hobbou zovcu uur achtereen onder kanon vuur gestaan. Intusschen heeft Kruitzinger aardig weten te ontsnappen aan de groote overmacht. Een Engelsch officier, die den illen Maart door de Boeren was gevangen genomen, doch ontsnapte, vertelt dat Kruitzinger's koanman- d» bijzonder goed bereden is. De mannen zijn allen bewapend mot Lee Metford en Lee Enfield geweren en hebben volop ammuni tie. Uit Pretoria verneemt de „Times" dat Milner nog voor vele maanden to Johannes burg zijn residentie ingericht heeft. Baden- Powell is te Kaapstad; hijl verwacht dat zijn politiemacht reeds" moor dan voltallig is, zoodat de werving gestaakt zal worden. Naar de „Daily Express" uit Kaapstad „Het is goed, dat men niet in de toekomst lezon kan," zeide ze vroolijk, „anders hadt u me vroeger misschien niet uit de bron ge red, waarin ik viel u weet wel', den nacht te voren, voor we den Falkenhof verlieten O, wat prikkelde hem haar spot! „Wilt xi zoo goed zijn, ter zake te komen vroeg hij, zich moeilijk kunnende beheer- schen, Dadelijk weid ze ernstig. „Zeker, zeker," riep ze en voegde er sehelmech bij-,: „U bobt in dit onderhoud ter wille van de kortheid bewilligdWelaan, baron Falkner, ik weet, dat n me niet vriendschappelijk gezind zijt en toch zou ik graag een verzoek tot u richten, waarvan de vervulling me zoo gelukkig maken zou Zij hield op en Falkner moest zich beken nen, dat ze er lief uitzag met die neergesla gen oogen, de van opwinding roode wangen, die nu rood dan wit waren in dit oogenblik, waarin het zoo moeilijk was, het rech ta woord te vindon. „U zult misschien gehoord hebben," ging zo zachter voort, „dab ik in Brazilië groote plantages bezit, die ik van een oom erfde helaas te laat om mijn armen ouders de laatste jaren van hun leven te kunnen op- vr ooi ij-keu, to laat, om mijn korte tooneel- loopbaan te verhinderen. Deze bezittingen brengen zoor veel op, daar zo ook diamant velden bevatten zij brengen meer op dan ik met de grootste verkwisting, waarmede ik echt-er niet behept ben, verteren kan. Het ■beheer is in zulke vertrouwde handen, als men zich maai* denken kanik blijf voortdu rend in verbinding en sluit iedere zaak zelf af met mijn liandteekening, wat door den groeten afstand altijd van zeer langen duur is. Onder deze omstandigheden is de Fal- vemeemt, erkennen de Boeren dat rij' 50 dood en en gewonden gekregen hebban te Lichtenborg, en dat oen groot aantal zich te Klcrksdorp heeft overgegeven. Voel Kaa-p- seho opstandelingen zooken weer weak op de hoevenzeven zijn er in ibochtenis genomen te Gradock. Do „Standard" verneemt dat _d© Boeren drie treinen op de Oosterlijn hebben laten ontsporen, Maandag, Dinsdag en W oensdag. Zij namen een officier on zeven man, hot geleide van een der treinen, gevangen, maai" lieten hen weer los. Drie Afrikaanders uit de Kaapkolonie, die veroordeeld waren betrokken te zijn geweest bij het laten derailleeren van oen trein nabij Taaibesch, waarbijl vijf personen den dood vonden, werden lie-den terechtgesteld'. Twe# anderen rijn veroordeeld tot vijf jaar dwang arbeid. De ver-liezemlijst uit Zuid-Afrika van Maandag, geeft 36 man gedood, waarvan 21 tengevolge van ziekte; 9 man krijgsgevan gen en 102 gevaarlijjk riek. De OostenrijlvBcho afgevaardigde Schöne- rer heeft het voornemen opgevat oen inter pellatie te richten tot do regeering over d-e vraag waarom zij, niot haar bemiddeling aan biedt in den oorlog tusschen Engeland en de Boeren Wij willen nog even terugkomen op bet gezegde van Chamberlain in het Lagerhuis. Hij heeft daar namelijk gezegd, da-t Kitche ner last had om Botha voorwaarden aan te bieden ter ov-erweging van zijn „rogee- r i ng". Eu wij dachten, dat Cliamberiain do Repubueken geannexeerd had! Datvschijnt de orchideeën-koning var-geiten te zijin, daair hij nog een „Transva alsch e regee- r i n g" erkent Men meldt uit Lissabon Naar de bladen melden, is het transport schip B en gal a, met Boeren aan boord, to Kaap Vort gearriveerd. De vrouwen en kindoren dar Boeren zul len te Sagnas Ailgarves blijven de mannen zullen in de citadel' van Pemche worden ge huisvest. De Londensche correspondent van de Pa- rysche »Herald" heeft een onderhoud gehad met den heer D. E. Erasmus, zoon van gene raal Erasinus. In de eerste plants vet telde deze, dat Abel Eiasmus, die door kolonel Parks gevaDgen is genomen, een zeventigjarige grysaard is »die niet meer in staat is te vechten". Deze gevangenneming beteekeul dus niets. Botha's weigering om over den vrede te onderhandelen verwonderde den heer Eras mus geenszins. Hij zeide naar aanleiding daarvan »De Engelschen hebben tot dusvet de Boe ren alleen in het open veld bestreden. Het kenhof me een last, dieuikhoeeer koelievar" zij bloosde- diep bijl dezen noodleugen „tracht kwijt te raken. Om deze re-den ia het mijn wensch, afstand to doen van de erf-euia en tot u riekt ik mijl, baa*on Falkner, mij' do overdracht van den Falkenhof aan den naas ten agnaat, dus aan u, gemakkelijk te ma ken, door ze geen zwarigheden in den Weg to leggen. Bedenk," ging ze sneller voort, toon Falkner met somberen blik en afwerend handgebaar rich wilde verheffen, „bedenk, da-t het voor mij' bijna- onmogelijk is, een goede meesteres te zijn voor liet leengoed, dat u de verplichting opgelegd is, hot voor uw nakomelingen te bewaren ik bid u, neem dien last van mij, die nrij in de weinige dagen dat ik hem draag, zwaar genoeo* ee- drukt heeft!' &S Ze was opgestaan en had de handen bijna srneekend opgeheven, kaar oogen hadden een zeldzaam zachte uitdrukking zijl stond voor hem als oen smeekende. Nu stond Falkner ook op, „Het spijit me," zeide hij koel, „aan liw wensch niet to kunnen voldoen, -daar ik eens voor al afwijs uw „afstanddoen" aan te ne uron, ook, wanneer u dat, zonder mijn voor kennis, zoudt willen bewerkstelligen. Ik ver laat den Falkenhof binnen weinige uren en zal hem slechts dan betreden, wanneer mijn moeder niiji wenscht te zien, gesteld dat zo zoo lang kier blijft. Dat doctor (Rusz uw uit- noodiam0 aannam, is zijn zaak ik veaikear niet in het geval en ben er niet toe geneigd, uw goedheid, op welke wijze ook, aau te ne- lneib het allerminst echter uw „afstand doen' te mijner behoeve. Ik prefereer het, het leengoed op de natuurlijke vrijze aau mij of aan mijn nageslacht te doen komen." Britsche publiek heeft waarom weet ik niet, den oorlog steeds als een spelletje beschouwd, ondanks de lessen in het begin van den oorlog ontvangen. "Vierhonderd Boeren zyn voldoende om een geheel leger voor onbepaalden tyd bezig te houden in het land ten noorden van Pre toria. Het land wordt het boschveld genoemd. Geregelde cavalerie kan daar niet opereerecj daar de bodem uit enkel zand bestaat. We gens de koorts kunnen de Engelschen er slechts zes maanden van het jaar vertoeven. De Boeren zyn van jongs at aan het klimaat gewend en kunnen daar zonder nadeel blij ven. De Engelschen zuilen daar meer dan ooit in het Dadeel zijn. Er is voedsel in over vloed voor de Kaffers en de Boeren kunnen op het land leven. De Engelschen zullen echter alles moeten aanvoeren. sliet land is volgepropt met munitie. Voor dat de oorlog begon werden in het noorden enorme voorraden verzameld." Als een der redenen, waarom de Boeren niet zijn ingegaan op de Engelsche vredes voorwaarden, gaf de beer Erasmus op dat zij niets meer te verliezen hebben, ten ge volge van de Britsche oorlogvoering. De eenige persoon die hen kan overhalen om vrede te maken is president Kruger. sPresident Kruger heeft misschien bij de uiterste party wat van zijn invloed verloren, maar hij is da eenige man die, als hij dit wemcht, een eind kan maken aan den oorlog. Als de Britsche regeering, in plaats van haar tyd te vermorsen met seinen aan de gene raals in Zuid Afrika, zich rechtstreeks tot den lieer Kruger wendde, zouden de resultaten verrassend kunnen zijn. By is het hoofd van de republiek. Ons volk zal nooit toegeven zonder zijn goedkeu ring. Hij zou altijd zijn generaals laadplegen, maar deze laten zich door hem leiden. Als er vrede moet worden gesloten moet dit geschieden door den heer Kruger en de gede legeerden Wolmarans, "Wessels en Fischer. Deze hebben volmacht om te handelen". ficmcagde Medcdecltnges. oen bericht, waarin do Engelsche opperbe velhebber vergeleken werd met. dein Beier- sch&a roover Rneissl, die pas dezer dagen mot veel moeite -door de politie gevangen word. Do justitie zag in deze oneerbiedige vergelijking majesteitsschennis en daagde den schrijver voor den rechter. Doch de jury verklaarde don journalist niet schuldig, waar schijnlijk omdat zij evenmin het verhand tusschen do beeldspraak en majesteitsschen nis als hot oneerbiedige in do gebruikte ver gelijking zag. De O p h ir met hot Hertogelijk Paar van Cornwall en York, is gisteren de haven van Gibraltar binnengezoomd. Het Britsche Hoogerkuis behandelde Dins dag do interpellatie over do tegen do Room- sche kerk gerichte formule iu den eed, dooi den K-oning bij zijn troonsbestijging afga legd. Na debat over en weder stelde lord Sa lisbury voor, een commissie te benoemen om to onderzoeken of het eedeformulier gewij zigd zou kunnen worden zonder dat t i waar- bol g voor het instandhouden van eon pro- testantsclie troonsopvolging verloren gaat. De minister-president voegde daarbij dat 't te betreuren is dat ooit zulke ougelioord scherps uitdrukkingen zijn opgenomen in een eedsforanulier. In de „Afeeh affen burger Beo-backt-er" ver scheen naar aanleiding van lord Roberts' op neming in de orde van den Zwaa-ten Adelaar Dolores was zeer bleek geworden. „Dus door mijn d'ood," zeide ze langzaam. „Is dat uw laatste wiord?" „Dat is bet. Ik heb zonder terughouding gespioken." Ja,knikte ze smartelijk, en voegde er eenvoudig bij„Ik smeek u, mij heb niet ten kwade te duiden, dat ik u dit verzoek deed. Ik had moeten weten, dat het afgewezen zou worden." Falkner hoog en ging naai- de deur. Maar halverwege keerde hij) rich om. „Nog cone," zeide hij snel, zakelijk. „Nog eens, barones, om de dingen klaar onder do oogen to zien, ten einde verdei- doollooze pourparlers te vermijden. In het testament van mijn oom sprak deze den wensch uit, den Falkenhof door een huwelijk tusschen ons, in ons beider bezit te brengen. Daaraan ie natuurlijk niet to donken, alleen daarom leeds, omdat uw positie als zangeres onver- eenigbaar is met mijn inrichten, maar ook om do uitlegging die men geeft aan uw pu bliek en privaat leven „Wat beteekent dat, baron Falkner?"viel Doloica hem hoog opgericht, mot vlammen de brikken, in de re-do, „op mijn levenswan del is niets te zeggen dat is mijn trots, dien ik u verzoek to respecteeren." Het was een oogenblik stil in het torenka mertje, terwijl Falkner's 'blik do heerlijke gestalte van de meesteres van den Falken hof omvatte. „Verder," ging hij, sehijinbaar onbewogen, voort, „verder ie mij de gedachte, niet'uit eigen vrijen wil te kunnen trouwen, zoo ver nederend, dat „U spreekt, baron Falkner, alsof heb tot standkomen van dit denkbeeldige testa- In antwoord op een interpellatie- van den Paviaanschen afgevaardigde -Sorani verklaar de de Italiaamsche minister van justitie Coc- io Ortu, dat liijj binnenkort -een wetsont werp over de invoering der echtscheiding zou indienen. De belofte van den minister is met instemming ontvangen. Keizer Wilhelm is Maandag jl. zelf als ge tuige gehoord in de instructie tegen den da der van den jongsten aanslag. Uit alles blijkt dat do man in eeoi toestand van ontoereken baarheid in een epilcptischcn aanval heeft gehandeld. Voor de vernieuwing van het paleis van het paleis van den. Rijkskanselier te Berlijn in veler oog een door Bismarck tot histo risch monument gewijd: gebouw is door den Rijksdag 224,000 M. bewilligd. De res tauratie is aan den Hofbouw-raad Ihne- opge dragen, maar deze handelt geheel in over leg met gravin Riilow, een vrouw van groe ten kunstzin. Op verlangen van graaf Lim burg Stirum zal de werkkamer van Bismarck geheel onveranderd blijven, zooals ze bij rijn heengaan als kanselier was. Uit Bazel wordt bericht: De neven van den Sultan, Sebehaddin en Alocttoelah, hebben ©en oproeping tot de Turken gericht, om de krachten van_allo li berale partijen te vca-eenigen tot het vormen van een regeering, die aan de ■eischen des tijds wil voldoen. Zij noodigen de leiders uit tot een congres, en verzoeken ommegaand antwoord. De weduwe van keizer Alexander TTT van Rusland ie te Kopenhagen aangekomen en door den Koning met het geheele Vorstelij ke JIuis ontvangen. De koningin van Engeland gaat Donder dag op reis naar Kopenhagen. In he1 Japanscke Lagerhuis is oen votum van wantrouwen in do regeexing wegens haar houding ten. opzichte van de belarfingwet- ten, met slechts kleine meerderheid verwor pen, De correspondent van de „Times" tó Pe lting hoeft een onderhoud gehad met prins 'Ohing. Deze bevestigde dat (Rusland rijn eiscben ten aanzien van monopoliën in Mon golië en Turkestan heeft prijs gegeven, anaar op een protectoraat over Mandschourije mentshuwelijks alleen van xi afhing," viel Dolores hem spottend in. de redo. „Wijl moes ten kiesheidshalve dit onverkwikkelijke ge sprek staken. Wat u hot recht geeft, miji met elk woord to beleedigen, weet ild niet; diib voel ik echter, dat we beter doen, eikaars pad niet te kruisen. Adieu, baron Falkner!" Zij wendde rich af met con koninklijke hoofdbuiging en gmg naar het geopende ven ster. Hij verliet de kamer, ijlde naar rijn eigen vertrek en sloot rich op. Dat voelde hij duidelijk, dat de kloof tusschen hem en Dolores niet te dempen was. Ja, hij was in kieschheid, waardigheid en inneilijkc grootheid door ha ar overtroffen, die hij zoo ver beneden zich en rijn bijzon dere gevoelens waande, on haar van rijn hoogte af liot standpunt aan had villen wij zen, waarop hij' haar gestold had. En nu Alfred Falkner was veel to waaaheidslio- vend om zich zelf to misleiden en haai* ie geringschatten, en hiji zag in. dat zijn hots, zijn bitterheid hem verleid hadden, haar dingen te zeggen, dio hij gaarne terug geno men zou hebben, niet om harentwil,° zooals hij verachtelijk dacht, maar om zijnentwil. Nu was hot gebeurd, bij had hot tafelkleed tusschen hun beadeu doorgesneden, on als hij' zijn werk wildo kronen, dan moest liij oen verzoekschrift opstellen, om haar onwaardig te doen verklaren voor het erfgoed, en haar als het zwarte schaap uit den stamboom der Faikners laten schrappen, zooals zijn oom wilde doen, toen het reeds te laat was en de dood hem daartoe de gelegenheid ontnam. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1