DE FALSNER'S ïan flea FALKSNHOF. 54"e Jaargang. Saterdag 23 Maart 1901. No. 10504 Kennisgeving. BUITENLAND. EÜFEMIA VöH ADLER5FELD-BALLESTREM- SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Viaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Viaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. ilnrcauBotcrstraat OS. Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Xnterc. Telefoon No. 123. Jtio IIUT GcSinCNTEBESTUUR VAN SCIUEDAH, Gelet op art. 28 der kieswet Brengt bij deze ter algemeene kennis dat de kiezerslijst, aanwijzende de inwoneis dezer gemeente, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Piovinciale Staten en van den Gemeenteraad in het jaar 1901 1902 bovoegd zijn, benevens de alphabetischo lijsten bevattende do namen en voornamen van hen die die met betrokking tot eene of mees der verkiezingen van de kiezerslijst zijn afge voerd en daarop zijn gebracht, op hedon zijn vastgesteld en van den 23sten Maart tot en inet den Histen April n.s van «les voormiddags half negen tot des namiddags half vijf ure, op de Spcretaiie dezer gemeente voor een ieiler ter inzage nedergelegd en tegen betaling «lei kosten, in afschrift of afdsuk veikrijgbaar zijn gesteld; en dat ingevolge art. 29 dier zelfde wet, een ieder bevoegd is, onder overlegging van de noodige bewijsstukken, tot en met den 1 oden April a s. bij het gemeentebestuur verbetering van ge noemde kiezerslijst te viagen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd mot meergenoemde wet, daarop vooikomt, niet vooikorot, of niet behoorlijk voorkomt. En is hiervan afkondiging geschied, waar hot behoortdon 22sten Maart 1901. Het gemeentebestuur voornoemd. De burgemeester VEKSTEEG. T)e secretaris, G. J. BISSCHOP. Algemeen oyers-Eetu. SCHIEDAM, 22 Maart 1901. Ziild.lfrlka. Van het o orloga terrei n. De commandant Philip Botha, die gesneu veld is, terwijl zijn twee zonen, gewond wer den, was onder het getal dergenen, die de Engelsehen si'dert het begin van den ooi log belasterd hebben. Zij hebben meermalen gezegd dat hij bereid was zich over te geven. Èn nu heeft hij zijn leven, zijn zoons hun bloed voor do onafhankelijkheid van hun land ge geven. Met zijn eeuwigdurendö pogingen om de waarheid te ontvliegen heeft hot War- Office het telegram van Kitchener, dat het sneuvelen van Philip Botha meldde, zoo ver minkt, dat het wel eenige nadere toelichting eischt. Als een bewijs daarvoor kan dienen, dat gisteren veischeidene Engelschen in den waan vei keerden, dat. Chrb-tiatm Rotha di voornaamste plaatsvervanger van Louis, de bedoelde man was. In weikelijkheid is het een jongere broer, die met Kiuitzirger en Herzog heeft samen gewerkt bij den inval in het W. van de Kaapkolonie. Doornberg, waar hij gevallen is, ligt aan de Vischiivier, ten W. van Tarka- stad, in do streek waarin Kruilzinger vei- Roman, van 20) Hij klem-de, als hij eraan dacht, dat de gedachte aan zoo'n daad van ten hemel schreiende ongerechtigheid d'e laatste uren van den doode 'bevlekt had, dat bijl zelf in een boos oogenblik daaraan dacht. Met baai- fijne vrouwelijke tact, terwijl zo haar eigen rijkdom als argument gebruikte, had ze hem het eifgoed af willen staan, om zijln gevool niet te kwetsen en met welke beleedigen- de minachting had hij het haar vergolden Om kort te gaan, toen Alfred Falkner cenige uren later naar de hoofdstad reisde, om zijn plichten te vervullen, nam hijj het onbehagelijke gevoel van ontevredenheid over zich zelf mee. Eenzaamheid leidt dik wijls fot onderzoek van hart en nieren, ook tegen don vril van dengene, die heb onder zoek liever wilde vermijden en zoo moest Falkner zich zelf bekennen, dat zijn gedrag tegenover Dolores een zelf gesmeed pantser was tegen de zwarte oogen en de goudroode haren, die hij' zoo dikwijls antipathiek ge noemd had en die toch een bekoring op hem uitoefenden, die hij gaarne onzalig genoemd had. Hij ontstelde zeer toen. zijn tob waar heid geneigd1 hart, hem dezen schuilhoek toonde. „Ik zal nooit onder de be too vering komen van een Satamella," zeide hij luid, als wille hij een gelofte afleggen. Efn in hetzelfde scheidene dagen in aanraking is geweest met de colonnes de Lble en Correnge. Het is dus waarschijn lijk in een gevecht, waarin een paar honderd Boeren het volhielden legen een verpletterende overmacht Engelsche cava lerie en artillerie, dat Philip Botha het leven verloren heeft en niet io een nieuw gevecht, waarin de Engelschen overwinnaars zijn ge weest, zooals het door liet War-Office gepu bliceerde telegram het wil doen voorkomen. Het vervolg van Kitchener's telegram is niet miuder merkwaardig »De Boeren in den Vijjstant hebben zieh opgelost en verspreid." De generalissimus maakt hier blijkbaar een toespeÜDg op de troepen van commandant Fourrie. Nadat deze, zooals wjj meldden, door de Engelsche liniën waren heengebroken, hebben z\j zich, toen zij buiten het bereik der Engelsche generaals waren, zich natuur lijk verspreid. Dit is immers sinds October 1899 hun gewone taktiek. En waaiom zij zich ook nu verspreid hebben, vertelt het telegram ondanks zich zelf. flet meldt immers, dat De Wet zijn tocht voortzettende, by Heilbron is gekomen in het N, van den Vijjstaat dicht bjj den Vaal, om, zooak wij veronderstelden, de achterhoede van generaal Kitchener, 't zij up den weg naar Johannesburg, de tegenwoordige ver blijfplaats van Milner, 't zy op dieu van Sinnderton naar Heidelberg, nan te vallen. Het is nu waarschijnlijk, dat Fourie zicli tracht te vereenigen met De Wet en dat hij om gemakkelijker Kroonstad te paleren, zijn commando gesplitst hoeft. In het 0. van den Transvaal schijnt het Eogelsche leger ook niet veel vorderingen te maken. Integendeel, de kolonne Campbell, een der zeven veegmaohines, heeft niet min der dan 200 dooaen en gewonden. Ook bevinden zich er een aantal Boeren bjj Stauderton, die waarschijnlijk wel naar Johannesburg of Pretoria zullen trekken. Dit alles te samen belooft interessante operaties in Jiet centrum van Transvaal. De ^Standard" verneemt uit Pretoria, dut vierhonderd Boeren ODder Pretorius en Tri- chardt een goederentrein hebben aangevallen tusscben Balmoral en Briigspruit. Op den trein bevonden zich honderd kaffers, van welke de Boeren er in koelen bloede vijf neerschoten. Het Engelsche geschut te Bal moral en te Brugspruit beschoot hevig, doen vruchteloos de teiiigtrekkende Boeien, du twee mlgeladen wagens met voorraad mede- voerden. sOntra! News" verneemt uil Pretoria, «lat een kleine afdeeling Boeren Zaterdag avond met een pompom op het station Yer- eeniging aan de Vaal schoot. Er zijn Boeren- korpsen gezien benoorden Kroonstad, maar het is onbekend of zij bij De Wet behooren. Een telegram uit Londen aan de „Mag- deb. Ztg.", dio altijd zn-or goed ingelicht is, meldt bet volgende, zeer belangrijke be richt: Naar men «vernoemt zijln de -ouderhande- lingcn met Hotba mislukt, op de weigering der Lo-nd-ensche regeea-ing, toe te stemmen m do volgende eisclien van Botha: „Do republieken moeten eon zelfstandig oogenblik ging bom de gedachte door bet hoofd„Zou Keppler afgewezen of aange moedigd zijp. Zoo is liet mensciielijk hart er is voor allc3 plaats, zelfs voor de meest scherpe te genstellingen, zolfa voor do moest hotorogene gevoelens; biervan was Falkner zich ion vol le bewust lm toch moest bij er bijna, verlicht aan toevoegen„Ik geloof niet, dat ze hem aangemoedigd beeft, hij zag. er al to mis troostig uit. Arme dwaas!" Hij noemde het dus een dwaasheid, Dolo res te beminnen; maar op dit punt waren groote helden van bun lioogton gekomen, om bijl al hun grootheid een beetje menseh to zijn on het hart zijn rechten te gunnen. Neon, Palkner gevoelde hot dat hij' boden niet tot rast kon komen, en dus nam hij'zijn toevlucht tot hot oude vooroordeel en pant serde daar zijn hart me do. „Neen, zij had haar verdiende loon. Koe durfde ze hot Wa gen, mij een geschenk aan te «bieden Hij had geen ongelijk, om, wanneer hij zieh tegen zijn eigen gedachten wapenen uil- de, de oude vooroordeelen daartoe te kiezen, want deze zijn oen harnas, waardoor nog geen verstand'zegepralend heen gedrongen is en nu had hij' ten minste den triomf van het zelfbedrog, waarmede hij zich tegen zijn eigen onbehagelijke gevoelens en gedachten kon wapenen. Dolores stond, toen ze Falknea.' de deur achter rich dicht hoorde doen, ibleek en roer loos aan het venster van het torenkamertje. De zuivere wedlucht drong naar binnen en suisde zacht langs haar wangen, speelde met de krulletjes op haar voorhoofd en voerde innerlijk bestuur hebben, onder Boerenlei ders, door hen zeiven gekozen; Volledige kwijtschelding van straf aan alle Kaapsche rebellen; Engeland zal rechtstreeks onderhandelen over den vred'e met St-eyn en Schalk Bur ger." Botha hervatte reeds Zondag de krijgs verrichtingen en bezette- de Delagoalijn. Kit chener liet weten, da-t de Engelsche troepen niet meer in staat zijn offensief op te treden en dat er dringend versterkingen noodig zijn. Te Londen is de stemming zeer ter neer gedrukt." Omtrent de verwerping der vredesvoor waarden door Botha zegt de „Times" „Het is te betreuren, «hoewel niet onver wacht, dat de onderhandelingen zonder re sultaat bleven. Er is grond voor de meening, dat de Boeren-generaal zelve den strijd gaar ne geëindigd zag, die, naar hij' als verstand^ man inziet, doelloos is en nadeelig voor bet belang van het Boerenvolk; doch het is be kend -dat andere personen, dio nog een zeker gezag hebben, onverzoenlijk rijn. „Niemand -wae zooi optimistisch, te mee- nen dat de onderhandelingen tot een goed einde zouden komen, nadat bekend was dat hun toestemming ervoor zou worden ge vraagd. Generaal Botha zegt, da-t hij' niet in staat is, de vredesvoorwaarden aan zijn re geering in ernstige overweging te geven; «en voegt er bij, «dat rijn regeering en rijtn voor naamste officieren in deze me-ening volko men doelen. „Het zou van belang zijn te weten, welke •die regeering is, waar zij te vinden is, on uit welke personen zij- ie samengesteld. Generaal Botha kan er alleen op zinspelen, dat «ren paar anen sch-eu, zooals Steyn, De Wet, Schalk Burger en wellicht ook president Krugar, nog blijven weigeren het land dat zij vernietigd hebben, de zegeningen desvre- des weder te doen deelachtig worden." Het -blad' kan, nu de stukken die Cham berlain beloofde, nog niet rijn overgelegd, niet in een beoord-ee-ling treden van de voor waarden door lord Kitchener -aangeboden, doch is er v-an overtuigd, dat die wel zoo war ren „dat eerlijke mannen ze konden aan nemen". Nu de onderhandelingen afgebroken rijn, zegt het blad, blijft er niets anders over dan tien strijd mot onverzwakte energie voort te zettenen da-t is aan lord Kitchener volko men toevertrouwd. De „Morning Leader" zegt: „Dit is het slechtste nieuws, dat sedert lang in «fa-ot laud ontvangen is. Het betee- kent voor ons nieuwe verliezen aan dooden en gewonden, nieuwo «schulden, nieuwe diplo matieke vernederingen, en voor de Boeiren voortzetting van de politiek van verwoesting en uitroeiing. „Wij zullen weldra weten wiens schuld het. is, dat hot zoo gegaan is. Heeft de regee ring edelmoedige voorwaarden aangeboden, dan zullen wij' met haar treuren over -de voortzetting van een oorlog, die alleen verle genheid en zorg baren kan. heerlijke geuren van narcissen en viooltjes met rich. Zij bemerkte daar niets van, rij voelde slechts de sma-rt in zich, die de ver achting met rich brengt, rij voelde slechts de pijn over de scherp-e, booze woorden, die ze gehoord had. Eb toen de eerste smart voorbij was, vroeg ze waarom die haar ver oorzaakt was, maar het antwoord' bleef uit en ook zij pantserde zich tegen het haar aan gedane met het pantser van. haar trots en haai waardigheid. Maar onder deze ijskorst wilde de emart toch niet inslapen het was eenmaal gebeurd. Und luit3 deinc Zungo wohl Bald ist ein böses Wordt gesagt. - Ja. het booze woord het is zoo gemak kelijk, 7.00 snel uitgesproken, misschien zon der het doel, -onherstelbaar te belcedigeu, en toch slaat het een diepe, diepe wonde, die steeds grooter wordt, tot ze het leven ver giftigd en de levensvreugd -gedood heeft en nog slechts het stille, groene kerkhof gene- ring brengen kan. Dolores haalde diep adem en streek met beide haaiden over het voorhoofd, de droge, brandende oogen een oogenblik sluitend. „De teerling is ge-worpen," dacht ze. „Hoe snel verandert alles toch in het leven I" En toen wendde ze zich om, doorschreed do prachtige salon en trad in de schilderijen galerij. 'Daar zocht ze het portret van de „booze vrijvrouw©" de heldin van juffrouw Kohier s spookgesch eden is, en weer trof haar de -gelijkenis met hrarzelf. 'Het gelaat zag er niet boos, maar zoo in-treurig uit, en -blikte met de zwarte, gla.nslooze oogen zoo welspre kend op haar evenbeeld, do laatste vrijvrou- we von Falkner. „Doch als het door -d'e verkeerdheden en de stijfhoofdigheid der regecring is, dat het land zi'ch de hoop op den vrede heeft- zien ontnemen, dan zal dit niet geneigd zijn om haar die fout licht aan te rekenen. „In elk geval mogen viji aannemen, dat d'e legeering in zooverre te gomoeb gekomen is aan de wensohon der liberalen, dat zij er in toegestemd heeft over vredesvoorwaarden te beraadslagen, en dat zij den oorlog niet la-nger wil- voortzetten totdat de Boeren zich onvoorwaardelijk onderwerpen." ffiemenp[«ïe ïleScdccllngeB. Do Koning van België heeft erg de griep. Doktor Thiriar is gisteren aan het paleis ont boden. Toch ontving de Koning in don namiddag den minister van oorlog en zat hij voor aan het banket, den nieuwen Duitschen gezant aangeboden. Eveneens was hij tegcnwoord'g bij de receptie van hot „corps diplomatique'. Woensdag ig te Brussel een vergadering van het hoofdbestuur der Belgische socialis ten -gehouden, waar besloten werd, het groo te sodalisten-congres met Paschen te Luik te houden. Daar zal o. a. voor algemeen en kelvoudig kiesrecht gesproken worden. Het plan om op straat manifestaties te houden, werd zeer toegejuicht. Het bestuur verklaar de zelfs, voor ge-en oproer terug te schrikken om het doel te bereiken. Besloten werd be sprekingen te houden met de vooruitstreven de liberalen en chrietelijk-soeialist-cn. He-t buitengewoon Bri-tsche gezantschap te Parijs is Woensdag in gala-rijtuigen, onder -geleide va-n een escorte huzaren, naar het Elysée gereden om den president der Repu bliek het overlijden van koningin Victoria en do troonsbestijging van koning Eduard VH mede te deelen. Lord Carringiton hield een korte toeisprnak, waarin -hij dei blijdschap des Konings vertolkte over de goede betrek kingen tusscben be-ido rijken. President Lou- bet antwoordde dat het zijn ernstig streven zal zijn om de vriendschapsbanden tusscben beide sta-ten nauwer aan te- halen. Na de ge bruikelijke voorstellingen werd het rezrat schap met hetzelfde ceremonieel teruggeleid naar zijn hotel. Des avonds was er -gala-diner op het Ely sée ter -eer© van liet buitengewoon gezant O O schap. De Britsche geza-nt, s.r Edmund Mon- son, en bet personeel van het gezantschap waren daarbij niet tegenwoordig, omdat naar Engelsche gebruiken aan -den gezanf den voorrang gegeven zou moeten worden boven bet buitengewone gezantschap. Peignot heeft in d'e Fcansche Kamer het verslag -der commissie ingediend, over het verzoek om verlof tot strafrechtelijke vervol ging van Jaluzot, die beschuldigd wordt van suiker woeker. Er werd tot onmiddellijke- be raadslaging besloten. De conclusies tan de commissie, strekkende tot- het verleen n van machtiging tot een vervolging tegen Jaluzot O Q O O O ,,Ik moet haar geschiedenis leeren ken nen," zcide- Dolores tot zich zelf, zeldzaam opgevroolijkt door liet portret. Toen ging ze verder, door het kleine tot bibliotheek inge richte vertrek en betrad de mooie, luchtige slaapkamer, waar z© zoo voor gewaarschuwd was. In de voorkamer met de eikenhouten kasten hoorde ze voetstappen liet waren ïtamo en juffrouw Kohier, die den kleinen koffer, welken ze meegebracht had, uitpakten en den inhoud over de kaste,u verdeelden. „Romo," zeide ze, op den drempel staande, „ik heb een boodschap voor je 1" „Ja, senora," antwoordde de oude dienaar, zijli aangebeden meesteres m de slaapkamer volgend; hij wilde de deur sluiten, maar Dolores gaf hem in het Spaaneeh te kennen, dat dat niet noodig was. „Daar hebben we het," da-clit de huis houdster onrustig, „daar krijgen we de Ba bylonische spraakverwarring, zoodat geen christentnensch verstaan kan, wat er gespro ken wcrd't. Ze kunnen daarbinnen iemands dood bespreken, zonder dat men liet weet en van -geheimen hoort men geen iota meer. Niettegenstaande dit. voor haar zeer droe vige feit, bleef juffrouw Kohier nog waf in de kamer treuzelen; men kou toch altijd' nog eens een verstandig "woordje opvangen. „Ramo. je moet vandaag nog met den nachthein naar B. terugreizen," zeide Dolo res vriendelijk in het Spaanseh. „Je moet Tereza zeggen, dat ze mijn. goed moet pak ken en zoo gauw mogelijk- met je hier terug komen. Terwijl zij pakt, ga je naai- den -gene- raal-intendant en geeft den brief af, dien ik je geven zal. Mijn verlof i® morgen om en je moet do gebruikelijke som betalen, die voor weid«m met 277 tegen 223 stemmen aange nomen. De bevalling van koningin Elena van Ita lië wordt tegen de eerste helft van Juni te gemoet gezien. De voretin geniet.tot dusver een uitstekende gezondheid. In verband met de belangrijke gebeurtenis wordt in liet Quirinaal bard gewerkt. Een driehonderdtal werklui, die door den dienst van het Koninklijk Huis rechtstreeks zijn aangesteld en onder toezicht van den Ko ning en de Koningin zelve werken, rijn aan het inrichten gezet van vertrekken, bestemd! voor de vorstelijke gasten bij de doopplech tigheid. Voor hen worden de kamers der hofgrootwaardighoidsbekloeders in gereed heid 'gebracht. De vertrekken van wijlen ko ning \lmberto en van koningin Marghcri-ta zijn gesloten, krachtens een gewoonte in het Huis van Savoye, -die vil dat -de apparte menten van den overleden vorst ongebruikt blijven gedurende de regeering van rijn op volger De meubelen uit deze vorstelijko ver trekken rijn opgezonden naar het museum van Turijn. De Duitsche Rijksdag heeft de begrooting in derde lezing goedgekeurd, -en ie tot den 16en April gescheiden. Te Mcngo in Oeganda heeft zich iemand, met name Muludzi, tot Mahdi verheven. Hij draagt een langen baard en Ireefi een in drukwekkend gelaat. Tien dagen lang ver toefde hij eenzaam in liet woud en Ihans be weert hij, dat hem een engel is verschenen m de woestijn en hem gerechtigd heeft, zich voor profeet uil te geven. Zijin leer is in 'hoofdzaak die van Moham med. Een verschilpunt is dat zijn leerlingen drie nieuwe vrouwen anoge-u nemen, indien hun viouw die zij voor het aannemen van het nieuwe geloof hadden, hun niet meer bevalt. De inboorlingen zijn reeds door rijn optreden in beweging gekomen. De oproerige PJiilippijUsclio nationalisten hebben, cndei hun ouveizoenbareii aanvoer der Agninaldo, in do laatste maanden niet veel voorspoed gehad. -Zij! rijn door de Ame rikanen uit -de stedcu verd-eveu en kunnen op liet vlakke land en in het gebergte geen schuilplaats meer vinden. De bezittende klassen verlangen naar rust, opdat de> handel weer zal kunnen bloeien. De aanhang van Aguina-ldo vernnnaert, ofschoon hij al rijn energie- aanwendt. Db zoogenaamde federale partij' heeft zeer veel gewonnen. Zij, erkent de heerschappij van Amerika, voor zoover het militaire bestuur thans het burgerlijke vervangt. Dat Agumaldo veel aanhang verliest, ksn men o. a. opmaken uitliet bericht, da. pcr.e- raal Trias met een paar honderd man zich aan de Amerikanen overgaf. Het is cm be wijs, dat ook de -dappersten onder de Plnlip- pino's niet door een vcrgeefschen tegenstand levenalaing verlies van burgerrechten willen. Amerika staat er dus thans goed voer, z:!n imperialisme is het doel nabij. Nog m?i aug mijn contractbreuk voor de rest- van het sei zoen staat." „Zeer goed," antwoordde Raino, -wiens vlug. zuidelijk beg rip swerm ogen h-em tot zaakwaarnemer van zijn meesteres had ge maakt. „Scnoia gaat dus heb tooneel verla ten „Het zou onpassend zijn, gedurende den rouw over den vrijheer op te treden," zoidö ze peinzend, „dus moei ik in dit opzicht wel een offer brengen en het tooneel voorloopig vaarwel zeggen. Mijn vleugel moet zeer spoe dig hie« gebracht worden, Ramo, ik heb hem. dringend noodig, en vergeet niet, mijn. byou- terie-doos zelf mede te brengen!" „Ik zal ze bij me in de coupé nemen, als altijd," antwoordde de- Braziliaan. „Binnen ten Half uur ben ilc reisvaardig," voegde hij er -eeibiedig buigend aan toe. „Goed Je- kunt d'en brief aan den inten dant komen halen." Ramo verwijdeide zich en Dolores trad de andere kamer binnen, om do ingelegde eb benhouten schrijfmap te halen, die juffrouw Kohier juist uitpakte, en bewonderde. „Ik wil voor Ramo, die in opdracht van mij vertrekt, een brief schrijven," zeide zo en voegde -erbij„Daar ik besloten ben, voor eerst op den Falkenhof te blijven, hoop ik, dat u, juffrouw Tinchca. niettegenstaande 't- legaat van den vrijheer, toch in uw betrek king wik blijven en deze met d^ mij beken de. zee: gewaardeerde trouw en zorgvuldig heid zult blijven waarnemen." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1