Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V - STADSNIEUWS. VX AARDINGEN. Een .Roiiter-bericht uit Mengo van 14 Maart meldt dat Muludzt, de nieuwe Mahdi of profeet van "Uganda, dien morgen is over leden onder de volgende buitengewone om standigheden. M Pogo, de vroegere koning van Uganda, hoofd der Mohammedanen in dat land, aan wien Muludzi zich had bekend g-eanaakt. als profeet, bestreed de rechtzinnigheid der nieu we leerstellingen en maakte Muludzi uit voor een bedrieger, voor een rechtbank van in boorlingen en in tegenwoordigheid van alle ministers en opperhoofden. Muludzi gaf toen een uiteenzetting van zijn leer voor de hoofden, die evenwel hem en zijn leerstellingen uitlachten Muludzi werd hierover zoo verontwaar digd, dat hij zeide niet meer op aarde te willen blijven. Hij. verliet daarop het ge rechtshof, beklom een kleine verhevenheid, knielde neder, riep Mohammed aan en stieif. Het bericht dat Rusland en Japan hun oorlogsschepen in de Oost-Aziatische wate ren mohiliseeren, wordt tegengesproken Het conflict, tussehen de beide Kamers van het Japansehe parlement is geëindigd na een samenkomst van vertegenwoordigers van bei de huizen, waarop het Lagerhuis de begroo ting niet de dooi- het Hoogerhuis aange brachte wijzigingen heeft, goedgekeurd. Volgens een bericht van de „North Chi na Daily News'' zal het. verdrag tussdien Rusland en China over Mandscliourije den 26en van deze maand worden geteekend. De oorrespondent van de ..Sunday Spe cial" te Tien-tain seint dat de Russen, nadat de Russische en de Britsehe troepen zich hadden teruggetrokken van het betwiste ge bied, plotseling terugkeerden en hun vlag plantten ovér de streek. Toen gingen zij we der weg, maar lieten de vlag waaien. De Britsche generaal Barrow, die in het geschil met- Rusland over de zijlijn aan den Mandsehourijschen spoorweg voor Engeland is opgetreden, wordt als chef van den staf der Britsche troepen in China opgevolgd door kolonel Nixon. In verband met de Engelsch-Frausche moeilijkheden wordt uit. Tien-tsin gemeld dat generaal Voyron zich naar Tien-tsin zou begeven, vermoedelijk om het instellen van een onderzoek te Ix-velen naar de plaats ge had hebbende beleediging van Engeleche of ficieren. Er loopt een gerucht, dat de Franseho be zettingen te Jongtaung eu Lang-fang de wa.usehuwing hebben gekregen om zich ge reed te honden, aangezien zij1 waarschijnlijk te Tien-tsin noodig zullen zijn. De discipline van de Fransche troepen in China laat veel te* wen^chen over. De officie ren doen wat zij kunnen om de orde te hand haven, maar het zou mij niet verwonderen, zegt de correspondent van de ..New-York Herald."'. As op een gegeven oogenblik de sol daten aan iedere controle ontsnapten Reeds heb ik hooren vertellen, dat Fran- Gche soldaten hun eigen officieren hebben uitgejouwd. Men vertelt verder dat Fransche officieren door steenen zijn getroffen, zonder dat men precies vreet door wie en van waar. In de villa aan den Ouden Scheveningsehen Weg, thans bewoond door den heer Wol- marans, zal binnenkort ook gevestigd worden het particuliere secretariaat van President Kruger, terwjjl daar reeds is geïnstalleerd het secretariaat van de Zuid-Afr. deputatie. De echtgenooie van den heer Wolmarans heeft een bezoek gebracht bij president Kruger om hem de groeten van zijne vrouw over te brengen. Deze had de boodschapster opgedragen, den grijsaard op 't hart te druk ken om vcoral moed te houden, overtuigd als Kruger's echtgenoote is, dat salles recht" zal komen. Uit de beste bron vernemen wij dat het gezin van dr. Leyds, in veiband met de opvoeding der kinderen, zich binnenkort te Utrecht zal vestigen, (nHdbl.") Hofbericht, Yoor de viering van den verjaardag van Prins Hendrik gelden voor land- en zeemacht dezelfde gebruiken als voor den geboortedag van de Koningin-Moeder. Bij Kon. besluit van 22 Maart is aan Hr. Ms. adjudant,, den ritmeester met tit. rang van majoor E. F. C. H. J. baron van Tuyll van Serooskerken, van den gr ooien staf, ver gunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van comman deur der orde van de Wendische Kroon, hem door Z. EL den Hertog, Regent van Meck- lenburg-Schwerin, namens Z. K. H. den Groothertog van Meckkmburg-Sehwerin, ge schonken. De particuliere secretaris en kamerjonker vaii Z. K. EL Prins Hendrik, baron Von En gel, heeft zich naar Schwerm begeven. De Russische gezant aan ons Hof heeft zich gisteren met zijn legaiïesecretaris naar Berlijn begeven. Behalve de ministers van justitie en van koloniën, voor wie heden de gewone audiëntie was by H. M., begaf zich lieden ook de minister van binnenlandsche zaken naar het Loo. Vermoed woidt dat dit verband houdt met de quaestie van de portefeuille van oorlog. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog za.1 deze week niet plaats hebben. Do hoer II. F. Butler, ingevolge Kouinld. machtiging benoemd tot vice-consul te Casa blanca, as in die hoedanigheid door de Ma- rokciansehe Rege-ering erkend. Bij Kon. besluit is met mgang van 1 Mei a a tl mr. A, D. H. Kolff op zijn verzoek eer vol ontslag verleend nl\# burgcm#e-ter van Schoonhoven. Den 23en Maart 1901 heeft aan het Mi nisterie van Builtnkuitteehe Zaken de on- dorteekeiiing plaats gehad een ei Conventie tu-sehen Nederland eu België tot wijziging van art 1 G, le lid. van het gctnoenseh.ippe- lijk tegk-ntont voor het loodswezen op de Scheldv, van 20 Mei 1813 (,.Stbl." 1S43, no. 43), reeds gewijzigd bij verdtag van 17 Juli 1S76 („Stbl." 1876, uo. 17f>). Woningwet. Door den heer Van Karnebeek wordt ais amendement voorgesteld in art. 14 in plaats van' de woorden den eigenaar der woning of dengene die voor het oiuleihoud aanspra kelijk is, te lezen degene, die de woning in gebruik heeft gegeven of zelf krachtens eenig zakelijk recht •gebruikt". De aanstaande verkiezingen. De volkskiesvereeniging Eendracht te Yeendam heeft den heer J. H. A. Schaper rnet algemeene stemmen eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer. V Naar wij niet zekerheid vernemen, zal de heer Kerdijk zich om gezondheidsredenen niet weder voor de Tweede Kamer verkies baar stellen. (,,Vad.") De antirevolutionaire kiesvereenigicg te Staphorst heeft tot eandidaat voor de Tweede Kamer gekozen jhr, ir.r. J. II. J. Quarles van Ufïord, burgemeester van Noordwijk. Dr. H. Blink te 's-Gravenhage zal eene eventueele cacdidatuur voor de Tweede Kamer in het district Weststellingwerf aanvaarden. Liberale Unie. De Centrale Vrijzinnige Iviesvereeniging te Kampen heeft tot afgevaardigde naar de 30 dezer te houden buitengewone algemeene vergadering van de Liberale Unie gekozen den heer F, O. van der Dussen. Drankwet. Ingediend is thans een ontwerp van wet houdende aanvulling van art, 26 der wet van 28 Juni '1881. Het eenig artikel dezer wetsvoordracht strekt tot aanvulling van bovengenoemd artikel met een nieuw lid, houdende beper king van de stilzwijgende verlenging van vergunningen, verleend voor '1 Mei 1901 ingevolge art, 26b der wet tot 1 Mei 1905. Met laatstgenoemden dag zullen die saan anderen" verleende vergunningen derhalve ophouden van kracht te zijn, terwijl verdere overdracht daarvan nog na 1 Mei 1901 van zelf blijft uitgesloten door art. 26 litt, b, tenzij het maximum volgens art. 2 der Drank wet niet mocht zijn overschreden. Opleiding van Indische ambtenaren. Een wetsontwerp is aan de Tweede Kamer toegezonden, houdende aanvulling en verhoo ging der begrooting van Nedetl. Indië voor het dienstjaar 1901. Uit liet ontwerp van wet blijkt dat tot de betrekkingen van ad-pirarit-controleur en controleur bij het binnenlandsch bestuur, adsistent-resident, gewestelijk secretaris, resi dent en gouverneur, alsmede tot de bei rek kingen van referendaris, met uitzondering van die bij de Comptabiliteit en secretaris bij de departementen van algemeen burgerlijk bestuur, bij de Algemeene Secretarie en bij den Raad van Nederlandse!) ludië, daaronder begrepen, de betrekkingen van algemeen secretaris en van gouvernementssecrelaris alleen benoembaar zijn a. Zij, die, na te zijn aangewezen als ean didaat Indisch ambtenaar, hunne studiën heb ben voltooid volgens de bepalingen van het besluit houdende vaststelling van de bijzon dere voorwaarden voor benoembaarheid tot betrekkingen bij het binnenlandsch bestuur en bij de Gouvernementsbureaux in Ned. Indië. b. Z\j die hebben voldaan aan het examen bedoeld bij art. 92 2e lid der wet van 28 April 1876 tot reneling van het hooger onder wijs (ïStbl." 1876 no. 102) en uitsluitend voor de genoemde bureau-betrekkingen. c. doctoren in de rechtswetenschap en doctoren in de staatswetenschap. De minister van koloniën stelt telken jare na overleg roet den gouverneur-generaal vast hoeveel eandidaat Indische ambtenaren zullen worden aangewezen. Een derde van het aantal plaatsen wordt in Nederland beschikbaar gesteld voor hen, die m het bezit zijn van een getuigschrift dat zy bekwaam zijn tot studie aan eene universiteit, verworven na afloop van een gymnasium met G-jarigen cursus, dan wel bij eene commissie als bedoeld in art. 12 der wet op het hooger onderwys; een derde eveneens in Nederland, voor hen die in het bezit zyn van een getuigschrift van eind examen van de H. B. S. met 5-jarigen cursus in Nederlanden een derde in Ned. Indië voor hen uie in het bezit zrjn van het getuig schrift van eind-examen van de H. B. S. met 5-jarigen cursus daar le lande. In Nederland wijst de min. van koloniën, in Ned. Indië de gouv.-gen. de eandidaat Indische ambtenaren aan. De eandidaat Indische ambtenaren worden opgeleid aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De verschillende exameneischen zyn nader in het ontwerp uitvoerig aangegeven. De verhooging der Ind, begrooting 1901 bedraagt in verband met een en ander f31,000. Hoofdstuk V (Binnenl. Zaken) wordt naar aanleiding van het voorgaande verhoogd met f 10,000 voor de hoogleeraren die dienstbaar zullen worden gemaakt voor de opleiding van Indische ambtenaren en met f 500 voor het aanschaffen van leermiddelen enz. Blijkens bij het Depart, van Marino ont vangen bericht is: lo. Hr. Ms. pautsarcLek- sihip Holla nd, onder bevel van den kapi tein ter zee S. K. Svbrandi, 23 dezer van Portsmouth vertrokken2o. Ilh, Ms. pant- ewdekschip Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee II. F. KouvvenlTerg, 22 dezer te Laguayra aangekomen. Do Min van Binnenl. Zaken brc-ngt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli ek. aan 'sRijks Vee artsenijschool te Utrecht- gelegenheid zal worden gegeven tot liet -afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande art sen. De dag van aanvang zal nader worden be kend gemaakt. Zij die lot dat examen wenschen t-e wor den toegelaten, behooren zich schriftelijk, mus postvrij, vóór 1 Af ei c.k. aan tv melden. De Min. van Binnenl. Zaken breugt ter algemeene kennis, dat de examens der Po lytechnische School, vermeld onder B en C in artt. 60—65 van de wet houdende rege ling van het M. O., in de maanden 31 ei en Juni a.s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een of meer examens wensehb af tv leggen, moet zich daartoe vóór 7 April e.k schriftelijk bij he1 Depart, van Binnenl. Za ken aanmelden, met nauwkeurige opgave tot welke examens hij wenscht te wo-rden toegelaten. (Zie verder der ..Stct." no. 70). Ann den adsistent-resident YV. P. D. de Wolf! van Westerrode is opgedragen liet onderzopk in Indië naar de uitvoerbaarheid van eigen exploitatie van de pacht der pand huizen op Java. Wijziging onderwijswet. Gisteren is in verband met de voorgestelde wijzigingen in de L. O. wet op meerdere plaatsen te gelyk een vergadering gehouden vanwege den Bond van Nederlandsche On derwijzers. Van die te Amersfoort kunnen wij het volgende melden Na een woord van welkom van den voor zitter den heer Teepe, kreeg de heer S. de Vries Szn., uit Amsterdam, redacteur van ïde Bode" het woord. Deze begon met het te betreuren, dat in de 20e eeuw nog gesproken moest woiden over de onzelfstandigheid van den k!asse-on- derwyzer en dat nog steeds de onderwijzers de bevelen van het hoofd moesten volgen, welke (hoofd heer, onderwijzer knecht) vooral nog by de oudere schoolhoofden voorkwamen. Met deze misstanden is, vooral door toedoen van den Bond, veelal gebioken. De onderwijzer moest een persoonlijkheid zijn, geen automaat, en hiertoe hebben de verplichte schoolvergaderingen veel bijgedra gen. Ook in de school moesten allen kunnen meespreken over de zaak, die hun lief is Men zeide wel, dat de onderwijzer zoo jong was, doch de meesten waren boven de 23, dus volgens de wet bevoegd om als controleur en denkende en leidende op te treden! De hoofden moesten de gelijken zijn van de klasse-onderwijzersslechts moesten zij de administratie houden. En zij konden ook de collega's zijn, want beider kennis staat meestal volkomen gelijk. Na op de onderwijstoestanden hier te lande gewezen te hebben, wekte spr. op tot toe treding tot den Bond. Vervolgens kreeg de heer J. Porte, hoofd der school te Winkel hel woord, die de voor stellen Schagen omtrent salariëering hesprak. De pensionneeringsquaenie was volgens spr. nog in denzelfden staat als voor 3 jaar, doch met de snlariëeririg scheen het wat beter te staan. Spr. wilde hooger salaris toekennen aan hen die ten platten lande de hoofdakte be haalden dan aan heD, die in de cnlra woonden omdat het leeren ten platten lande dikwijls duurder was, omdat bat la-tiger was om lessen te nemen enz. Nederland stond ook in dit opzicht bij hel buitenland achter. Een voordeel van de door de regeering voorgestelde regeling was, dat devethoogm- gen bloot naar anciënniteit zouden plaats hebben, doch een bezwaar dat de verhooging dan geheel ten laste van het rijk kwam, daar riu niet het gemeentebestuur een bond genoot van den onderwijzer zou worden. Een ander bezwaar was, dat het ontwerp slechts verhooging .om de 5 jaar wilde in plaats van om de 2 jaar zooals Schagen voorstelde. Het stellen van verschillende minima voor onderwijzers met of zonder hoofdakten, was in strijd met het Bondsbeginsel, dat juist geen dergelijke onderscheiding wil. Hierna gaf spreker een statistiek omtrent het salaris der Ned. onderwijzers, waaruit bleek, dat in ons land slechts 12 onderwijzers f1800.—- verdienden, tegen 249 van f 400. tot f500,en onder deze laatsten was er zelfs één van 70 jaar. De heer Smeenge, lid van de Tweede Kamer, zette vervolgens uiteen dat ook hjj voor ver betering der tegenwoordige onderwijstoe standen was en ook voor leerplicht geijverd had als middel om het skennis is macht" te verbreiden. De eisch van da onderwijzers naar vrije woning achtte spr. geenszins onbillijkeven zeer was hjj voor hel toekennen van de hoogste bezoldiging op een niet te hoógen leeftijd, doch bij gebleken geschiktheid. Ook pensioen voor weduwen en weezen was noo dig. De positie van den onderwijzer moest verbeterd om hem in staat te stellen zich zonder zorg voor de toekomst of het heden aan zijn taak te wijden. Daarop stelde de voorzitter een motie voor, waarin de vergadering den wensch uitsprak, dat alsnog het ontwerp gewijzigd zou worden in den geest van het adres van hel»Neder- landsche Omierwjjzers-Genootschap" den »Bond van Nederlandsche Onderwijzers" en de ïVereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland" en wantin het Hoofdbestuur werd opgedragen haar ter kennis tao den min. van binnenl. zaken en de h'den dei- Tweede Kamer te breneen. Met op ëeu na algemeene stemmen en 4 onthoudingen werd deze motie aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. Centraal Bureau voor sociale adviezen. Deze veieeniging hield Zaterdag een buiten gewone algemeene vergadering te Amsterdam. In velband met de vooiwaarden door de regeeting verhoeden aan liet verkenen van de toegezegde rijkssubsidie werd art. 1 zonder stemmirg in dien geest gewijzigd. Hierna deelde de diiecteur, mr. Treub, het een en onder omtrent de werkzaamheden van het bureau mede. In liet geheel kwamen ongeveer 101 aan vragen in om advies. De aandacht weid door den directeur ge vestigd op liet feit, dat het bureau zijn werkzaamheden steeds ziet uitbreideD, hetgeen reeds blijkt uit het'toenemen van het aantal rubrieken, waarin de ingekomen aanvragen zijn gerangschikt. De voorzitter deelde mede, dat in verband met de uitbreiding der wei kzaamheden liet salaris van den onder-directeur is verhoog! van f !0ü0 op f 1800. De directeur gaf als zijn uitdrukkelijken wensch te kennen, dat zijn salaris niet zou worden verhoogd, althans voor het tijdperk van drie jaar, waarvoor bij was aangesteld. We! werd den directeur meer intellec tueels werkkracht ter zijde gesteld door de benoeming van den heer Sannes al-, assistent. Invoerrechten, Voortdurend wordt do moeilijkheid onder vonden. dat by den invoer van dynamo's en electrische motoren niet is uit te maken of men al dan niet met een fabriekswerktuig te doen beeft en of dus op vrijstelling van invoerrecht al dan niet aanspraak bestaat. Bepaalde keurmerken zijn daarvoor niet ,aari te geven. In gelijken geest als in den laatsten tijd omtrent andere vveiktuigen is gehandeld zal daarom volgens resolutie van den minister van financiën ook bij den invoer van dyna mo's en electrische motoren meer op de bestemming dan op de uitsluitende geschikt heid moeten worden gelet. Die vooi werpen zullen mitsdien voortaan moeten worden belast als sphysische instru menten", tenzij by den invoer of later uit teekeningen, bescheiden of op andere wijze wordt aangetoond, dat ?(j als fabriekswerk tuigen zullen worden gebezigd. Hietbij valt op te merken, dat dynamo's, welke in een fabriek worden aangewend alléén tol liet voortbrengen van licht in die fabriek (dus wel te onderscheiden van een z.g. electrische Centrale) niet als fabrieks werktuigen kunnen wotden aangemerkt. Evenals vtoeger zullen de bij de electrische vveiktuigen behoorende en tegelijk daarmede ingevoerde regulateurs, registreer-, meet- en veiligheidstoestellen alleen dan van invoer recht zyn vt ijgesteld, wanneer de werktuigen zelve vrij van rechten worden toegelaten. Te Utrecht, Breda en Zwolle zal op Maan dag 6 Miei a.s. "vanwege de Ned. Vereeni- ging voor Gemeentebelangen het schriftelijk gedeelte van het examen voor asp. gemeen te-secretaris of ambtenaar ter secretarie wor den gehouden. Expeditie naar Suriname. Op de laatst gehouden vergadering van het Kon, Aardrijkskundig Genootschap deelde dr. H. F. R. Hub-edit, tweede voorzitter, mede, dat de nog ontbrekende som van f 14.000.— iri de onko-ten van de expeditie naar Suriname, dank zij een milde bijdrage van II. M. de Koningin, inkotleu tijd bijpen was gebracht. Dt Ned. phytopathalogische (plantenziek- tenkundigc) 3rerecniging zal haar algemeene. vergadering houden 6 April in het phyto- pa Urologische Uboratorium „Willie Cotnme- ïin Scholten" 'e Amsterdam. B. en W. dragen ter benoeming van een onderwijzeres aan school C. voor no. 1 mej. B. S. G. Eland, te 's-Gtavonhage; no. 2. mej. A. Heij'koop, te Rotterdam; no. 3. mej. L. J. van Loosen, te Rotterdam 'tevens geven B. on W. in overweging de benoeming als nog in de morgen te houd'en raadsvergade ring te doen plaats hebben, opdat de be noemde met den aanvang van den nieuwen cursua in functie zal kunnen treden. Jan van d« Water f 15 Aug. 179925 Maart 1901. Heden ontvingen wij met leedwezen het bericht dat de heer Jan van de Water, de oudste van Schiedams ingezetenen, is overleden. Hij bereikte den zeldzamen leeftijd van 101 jaar en 7 maanden. Den 15n Augustus 1799 geboren, overleed hij hedenmorgen tegen 12 uur. Als ooit kan getuigd worden van iemand hij was een algemeen bekend en teven» geacht man, dan geldt dit voor Jan van de Water. Op 15 Augustus 1899, op zyn eeuwfeest, heeft hij hot mogen ondervinden, hoe heel Schiedam met hem mede vierde dezen zeld zamen feestdag. Wat al personen, hoog en laag geplaatsten, familie, vrienden en beken den, ja zelfs hem onbekenden van hier en van elders brachten een bezoek aan den ouden doch krassen man. Wij hebben op dien dag een overzicht gegeven van 's mans leven en werken. Daarin schreven wij o.m.: sMoeite en verdriet, ja ook Uw deel is het ruimschoots geweest, gjj levende herinnering aan een verleden van wisselend duister en morgenrood. Ook U trof meuig leed en veel werd U ontnomen- ook de vrouw, met wio ge een menschen- leeftyd door het huwelyk verbonden waart ging U voor in den dood." Titans hebt ook gij deze aarde verlaten uw levensdraad is afgesponnen. Maar van u kan zeker worden getuigd jlly heeft de jaren, die hij hier was, nuttig besteed, zijn geheele leven is geweest een leven van arbeid- zaamheid en van liefde, zoo voor zyn talrijk gezin als voor zijn naasten. Jan van de Water is heengegaan, maar de herinnering aan hem zal bij allen nog vele juten voortleven. Wij brengen Item aan zijn doodsbed een eetbiedigen groet. De oude man heeft slechts een kortstondig ziekbed gehad. Klaagde hy te voren teeds over pijn in de boenen, eerst Donderdag heeft hij het bed gehouden. Toen echter is voor item een lijdensperiode aangebroken, waarin hij voort durend gekweld werd door lievige benauwd heden. In don nneht van Zaterdag op Zondag werden bent de II. II. Sacramenten der Stervenden toegediend en boewei bij blijkbaar volkomen bij kennis was, miste hij kort daarop de macht om te spreken. Gelukkig is liet oogenblik van zijn heengaan pijnloos geweest. De teiaardeb'Stelling za! plaats hebben op Donderdag a.s. 's voorm. 9Vs uur. Volkshuis. 'tWas gisteravond het laatste muziek avondje in 't Volkshuis. Heb programma, luidde1. Fantasie Faust voor viool en pia no va.it J. B. Singekë2. Ik ken een lied, voor zang, van Willem do Mol; 3. Voor dracht „De. Boterham en do Goudzoeker", van: de Schoolmeester. Na de pauze: Ro mance van H. Vieuxtemps, eu 2. Cavatina vail J. Raff, beide voor vioofl' en piano; 3. Mijn Moedertaal, van L. F. Brandts Buys, en 4. Terugkom;-:, van Joh. J. Verhuist, beide vooi zang en 5. voordracht: „Mijn le zing to Boschwijk,'- van Justus van Maurik. Do viool- en piano-nummers werden dooi den heer en mejuffrouw Feltzer gegeven de zangnummers had de heer 31. van der Sluys op zich genomen, geaccompagneerd door mevr. Tengeler-Sander, en de voor dracht van: de Boterham en de Goudzoeker hield do heer Prins, De opkomst was goed, de uitvoering van het programma uitmun tend. Aan het slot van den laats'en avond in dit seizoen werd den bezoekers danlc ge bracht voor hun opkomst -en de dames eu hoeren die dezen winter zoo welvallend wa ren, den bezoekers iets .goeds ©n schoons te laten hooren, werd namens de commissie daarvoor vriendelijk dank gezegd, terwijl men de hoop uitsprak, dat ze een volgenden winter even welwillend .mogen zijn. De commissie kan met voldoening op den afgeloopen winter terugzien en noemt, zich voor den volgenden winter niets onbeproefd te laten op denzelfden weg voort to gaan. Een welgemeend „Tot weerzien" besloot dezen avond. V* Mej. IV. E. van Waas c-n de hh. D. Son ne veld en P. van Zon, deelnemers aan den cursus in Stenografie door 'het Volkshuis ge geven, behaalden een diploma 3e ltlas9a voor coireet schrijven. Er zijn voor de leden van het Volkshuis weder een dri'etal lezingen aangekondigd. Op a.s. Woensdag 27 Maart <zal mej. Mar tina G'. Ivrameis van Rotterdam spreken over „De nationale Vrouwenraad". 3iej. G. J. D. C. Goedhart van Den Haag zal op Vrijdag 5 AlpriL spreken over „Coöpe ratie"; terwijl op een nader bekend tema ken dag over dat zelfde onderwerp zal ge sproken worden door den heer F. 31. Wibaufc van 3Iiddelbuig. Nederl. Jong. Verbond, 'Do ringvergadering van den ring Rotter dam zal 2en Paaschdag (8 April ais.) te Delfsh'.wen worden gehouden. 'Bij de laatst gehouden verkiezing van be stuursleden van de afd. Schiedam „De Hee- re zal 't voorzien", ter voorziening in perio diek openvallende plaatsen, werden de aftre dende heeren 31. Bijkerk eu IT. v. d. Mark herkozen. Naar men ons meldt, zullen de treinen nummers 109 en 227 voortaan ook te Schie dam stoppen. Trein 227 is de sneltrein die te 7.8 'sav. uil Rotterdam naar 'Amsterdam vertrekt. Trein 109 is de sneltrein die in omgekeerde richting des morgens te 9.7 uur uit Amster dam afrijdt. Gistermorgen had deze gemeente bet voor hier zeldzame schouwspel een aantal in ryen geplaatste jongelieden van het Belgische po- litievaarluig V i 11 e d' A n v e r s, dat sedert Vrijdag weder hier gemeerd ligt, door de straten te zien marcheeren. Natuurlijk wer den zij door allen die zy passeerden met nieuwsgierigheid gadegeslagen. "Sollicitanten worden opgeroepen voor do betrekking van 3e helpster in de handwer ken aap de koeteloose «cliool.

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2