PRESIDENT KRIJGER li IÜR0PA. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V STADSNIEUWS. sprekers warden telkens gestoord door do kroten vau„Weg met Chamberlain." Chamberlain bezodht e-eiuge maanden ge leden in persoon bot eiland. De Moeftitnburger Nachriobten" beeft in een extra-uit garve het manifest, door liert-og Johann Albr-ech t bij zijn aftreden als regent uitgevaardigd, opgenomen Helt luidt als volgt .Heden is de tijd verloopen, waarin ik het regent.schap voerde, waartoe mij de dood van mijn besten onvergetelijken broeder Z. K. II. den Groothertog had geroepen. Droefenis vervulde 'toen bot land, thans zij® er vreugde en hoop. De harten slaan voor onzen jeugdigen landheer. Gods goed heid heeft onze bede verhoord. In den bloei der jeugd staat" Z. K. H. de Groothertog aan het begin der regeering, waarvan ik de ver antwoordelijkheid met goed verhouwen aan hem overdraag. Vol deemoed en dankbaaheid zie ik op tot God den Heer, nadat ik volgens Zijn raads besluit in zoo moeilijke omstandigheden er (oe geroepen werd het vaderland' mijn krach ten te wijden. Zooaib ik in het vast vertrouwen op den Heer en biddend tot Hem mijn weak begon nen ben, eindig ik het ook. Het welzijn des lands heb ik steeds op het oog gehad, het doen gedijen berust bij God. Mijn vorst eb jken dank betuig ik aan mijn getrouwe raden, die met hun kennis en on dervinding mij bij liet bestuur des lande ter zijde stonden. Mijn dank breng ik eveneens den standen en allen die overeekomstig plicht en roeping het vaderland dienden, en niet minder aan de geheele bevolking, die niij overal haar vertrouwen, liefde en trouw toonda. Tl- neem afscheid met don wenschGod zeaeue Z K. H. den Groothertog en mijn geliefd Mecklenburg!" Srikwerin, 8 April 1901. JOHANN AHBRECHT. Omtrent den intocht van den meerderja rigen Grootheidog seint Reuter uit Schwe- rin De intocht van den Groothertog is door prachtig weder begunstigd. Aan het station bevonden zich onder meer vorstelijke gasten de groothertog-re-gent en prins Hendrik der Nederlanden. ook waren verschillende over heidspersonen aanwezig. Toen de trein met den Groothertog het station binnenreed wer den de parademarsch en het volksbod ge speeld. Na een hartelijke begroeting had de intocht plaats door de feestelijk versierde straten, waar de schoolkinderen in rijen op gesteld stonden. Voor het raadhuis hield de burgemeester Taéhëït eeu welkomstrede, waarvoor de Groothertog dankte. Op het kasteel werd een groote receptie gehouden, daarna volgde de onderteakenmg der oor- koude betreffende den overgang van het be stuur. Do beide Earners van den Zweedschen Eigsdag hebben het voorstel van den afge vaardigde N vet rem, voor de afschaffing van de doodstraf, verworpen. In do Eerste Klam er weid. zelfs geen debat gehouden, alleen in da Tweede Earner greep eenige discussie plaats. Czaar Ndeolaas heeft, naar de „Temp: verneemt, aangenomen peetvader te staan over het kind, dat koningin Draga van Ser vië binnenkort verwacht.. De Czaar zal zich bij de doopplechtigheid door een Grootvorst doen vertegenwoordigen. Op den 6/19en April, den jaardag van de ontruiming van Belgrado door de Turken, verwacht men, dait de nieuwe Grondwet in Servië uitgevaardigd zal worden. De Eoning van Rumeinë heeft in een bric-f aan den minister-president Stourdza het ver langen geuit om het zijne bij te dragen tot herstel van het krediet des lands, door de vermindering die voor de traktementen van ambtenaren ia bevolen, ook te doen toepas sen op de civiele lijefc. De adjudant-genera»! en chet \nn bet militaire huis van II. M., de luitenant-gene raal giaaf Dumonceau, is hedenochtend naai Duitschland vertrokken, aanvankelijk naar Heidelberg. Tot dusver hadden de jaailijksche reizen van generaal Dumonceau in het voorjaars seizoen naar den vreemde, gewoonlijk ten doel het voorbereiden van een buitenlaudsch vei blijf voor Hare Majesteit de Koningin in de maanden Mei en Juni, Uit Schvverin wordt heden reeds gemeld, lat B. M. de Koningin en Z. K. 11. dePiins Gemaal in het begin van Mei aldaar ver wacht worden om hun feestelijke» intocht binnen die stad te houden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrjjdng niet plaats hebbeo. De minister Roêll, die hoofd' was van de Ned. deputatie bij do Pruisische jubileum feesten, is tot grootkruis der o-rde van den Rooden Adelaar benoemd. De naar Rome verplaatste gezanlschapa- ra.id van Duitschland, de heer Von Zagow, .s Maandagavond derwaarts vertrokken. De hear Tréfeu, chef van het kabinet van deal Franschen minis'tor van marine, is m Den Haag aangekomen. Epii Ned. oorlogsschip zal caar Melbourne gaan bij gelegenheid van de feesten daar te geven ter eere van den hertog en de heitogin n Coinwalhs. Dat geschiedt ingevolge de bevelen van den gouverneur-generaal van Ned. Indie en is te beschouwen als een be leefdheid van de kolonie tegenover een naburig rjjk, in oveieenstemming met de geldende gebiuiken. Men verwacht dat de N oord-Brabant of Friesland voor dit beleefdheidsbezoek zal worden aangewezen. Frankrijk zendt voor deze gelegenheid een oorlogsvaartuig uit Nieuw-Caledonië naar Mel bourne. Legerwetten. De ronddei'ling aan de leden der Tweede Kamer van het ontwerp lot nadere wijziging der miluiewet gelijk het luidt na de daarin tot en met 12 Maart jl. gebrachte wijzigin gen, inbegrepen die van art. 122 omtrent den vet kot ten dien-tiijd bevestigt thans offi cieel, dat de ge«chot ste behan Jelmg zal woi den vooitgezei. Anders had de legeering het onl- vveip, niet machtiging van H. M., ingetrokken. De veranderingen, welke de bij deze rege ling betrokken Ministers, inzonderheid die van Ooi log alsnog in het omwerp noodig achten, zullen nu spoedig volgen, begeleid door een toelichting waarin de Regeering nader haar standpunt na liet bekende Kamer votum zal uiteenzetten. Naar het gerucht zegt wenscht de Regee- rinp, met eeibiediging van het eenmaal door de Kamer genomen besluit art. 422 te hand haven en zou het gewijzigd ontwerp verder een overgangsbepaling voorstellen. Naar de „Times" ui'fc Peking verneemt, zijn de Ohineezen er van overtuigd, datRus- iandls besluit om voorloopig af te zien van het sluiten deT MAmdschoiirije-ovcreenkomst, het gevolg is van den druk der mogendhe den -doch terend verwachten zij, dat Rus land bet plan er toe niet zail opgeven, al is het thans mislukt. In Nederland. Een algemeen bekend ingezetene van Kaar den heeft President Kruger uitgenoodigd die stad een bezoek te brengenhet bezoek zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. Thans zijn ook an Nederland uit Loremjo Mairquez teruggekeerd de verpleegsters A. M. Drayton Lee en G. van SeVenhoven, die in Zuid-Afrika deel uitmaakten van de twee de Nederlandsdhe Roode Eruis-ambuiance. Hofbericht. De vei jaardag van Z. K. H. den Prins Gemaal zal, ingevolge verlangen van H. M, de Koningin, op dezelfde wijze gevierd worden door zee- en landmacht als die van H. M. In aansluiting hiermede vernemen wij dat aan de* openbare en gemeentegebouwen te 's-Gravenhage in den avond van 19 dezer jlluminatiën zullen worden ontstoken. V 's De aanstaanilo vorkiezlngeu. Nu in enkele bladeu reeds een bepaalde datum is genoemd als die, waarop voor de aanstaande verkiezing van leden der Tweede Kamer de stemming zal geschieden, moet herinnerd worden dat wèl in de Kieswet een vaste dag is aangewezen voor de eandidaat- stelliog, nl. da eerste Dinsdag in Juni, vallende dit jaar op den 4en, doch dat de dag voor de stemming dooi den min. van binnenl. zaken moet worden bepaald. Volgens art, 13! der Kieswet mag die stemming niet plaats hebben vóór 10 Juni, terwjjl de uiterste teimyn is, volgens ait. 133, veertien dagen na de candidaatsteliing, dus 18 Juni. Een van de dagen van 10 tot 18 Juni moet dus door den minister worden aan gewezen. De liberale kiesyereeniging te Bloemendaal beeft op de groslijst van eandida(en voor de Tweede Kamer (district Beverwjjk) gebracht du heeren jhr. v. d. Wyek, oud-gouveineur- geueianl van Ned.-Indie, J. T. Cremer en F. Lieftinck. Ook de liberale kiesvereeniging te Aker- .-lont (N.-H) heeft tot candidaat gesteld vooi de Kamer in het district Beverwijk, mr. H. Pb. de Kanter ie Haarlem. ïn de ceutrale veigadeiing voor de verkie zing van een lid der Tweede Kamer vooi het district Hellingen, waar vei tegenwoordig i win en de gemeenten "Wonseradeui, Banadeel Hailingen, Workum en Bolsward, weid de heer A. Bquman, het tegenwoordige Kamer lid, weder candidaat g-steld. Braukwetsberziening. Vele leden waren volgens het V. V. der Tweede Kamer ven oordeel, dat de regeering dit nieuwe voorste! weder zoo laat heeft ingediend, dat het haast onmogelijk is, het ontwerp nog voor 1 Mei a.s. tot wet te zien vei heffen. Het ontwerp is niet zoo eenvoudig als het werd voorgesteld. Men vreesde, dat de voorgestelde oplossing van de twistvraag over het al of niet vei- vallen met 1 Mei 1901 van de in ait 26bis bedoelde vergunningen teiugwerkende kracht zou hebben en zou neerkomen op schending en ontneming der verkregen lechten voor de meer dan 8000 vergunriinghou !eis die't hier geldt, althans achtte men 't niet iaadzaam voor 't vervallen dier vergunningen een lerroyn te stellen en gaf hierom in oveiwegirg de loopende vei gunningen te falen voortbestaan lot d-it zij door den dood dei bouders of dooi eene dei bij de wet genoemde oorzakeu komen te vervallen. Opgave werd in veibanJ hiermede veiiaogd van 't aantal der sinds 1882 jeailijks op de ze wijze verdweren veigunmngen en van het aantal dei krachtens ait 26a bestaande ver gunningen. Sómmigen achtten nederlegging van dit stelsel van uitsterven met zooveel woorden in de wet onnoodig, anderen dron gen aan op wijziging van ait. 263 m den zin, van art, 26a, om het beginsel in de wet neer te leggiji. Mocht de Regeering hierop niet willen ingaan, dan wencchte men eenvoudig den termijn m art. 263 genoemd, met enkele jaren te verleDgen. Naar men meende heeft men thans niet voldoende in 't oog gehouden hoe ODgunstig na 1 Mei 1901 de toestand zal zijn van eigenaars van verhuurde loca- liteiten met vergunning. Anderen wenschten dat de stilzwijgende verlenging en oveidracht der vergunningen van art. 266 nog gedurende enkele jaren zou kunnen plaats vinden en aan 't einde van dien term'gn het bepaalde bjj 't tweede lid van art. 7 niet meer zou gelden. Weder anderen verdedigden het voorstel der regeering. In 't belang der zuiverheid van beslissing achtte men 't van verschillende zijden wen- seheltjk óm de termqnsverlenging te stellen op 1 Mei 1903 of 1 Mei 1904, opdat de geheele herziening der Drankwet dan nog in *t aanstaand vierjarig parlementair tijdvak kunne geschieden. Voorts werd een overgangsbepaling noodig geacht voor 't geval het verlengiogswetje niet ijjdig tot stand mocht kunnen komen. i»j Kon. besluit zijn ee-nige maatregelen voorgeschreven om de positie to verbeteren va" de minderen bij liet wapen der Kon. ma- reniaussee. De verbeteringen zijn dat het Rijk de geneeskundige verzorging vooi- hun paarden betaalt en dat bijslag op de soldij wordt toegekend. Het Congres der S. D. A. P. Op den 2on dag was aan de orde heb ver kiezingscongres. Do voorzitter, de heer Polak, constateerde met tevredenheid, dat niet minder dan 33 vareeiugingen, buiten de partij staande, zich ■tob deelneming hadden aangemeld. Dit. con gres zou aantoonen wat bedoeld werd met -de samenwerking hisscben de vakvereemgin- gen en de politieke vereenigingener zou beraadslaagd worden omtrent dei eisdhen der georganiseerde arbeiders op politiek gebied. In de toekomst zou die samenwerking nog krachtiger worden, dank zij. der beslissing op den eersten congresdag genomen. De algemeene beschouwingen werden inge leid door mr. Troelstra. Spr. zeid'e, dait de S. D. A. P. haar pro gram niet had willen opdringen, doch den partijgenooten de gelegenheid geven zelf te oordeelen. De strijd1 droeg heb karakter van een onderzoekingstocht, onii d'aama een be slister program vast te stellen. Het socialis me zou eerst na jaren en jaren in vervulling kunnen komen, daarom diende men de kunst te veastaan om de beginselen in direc te daden te formuleeren. Hot meest praotische van het program waa dait, Wat de versterking der democratie bedoelde on daarom moest deze verkiezing het allereerst ondier 'hot teteken van alge meen kiesrecht, van grondwetsherziening ge voerd worden. Hot volk diende zijn invloed op de sar monstelling der rechterlijke macht te doen gelden en de arbeider moest beschermd wor den tegen de uitsluiting dor patroons, de pachter tegen die van. den landeigenaar. Noo dig was arbeideirs-pensionneering, de belas tingwetgeving diende verbeterd. Voorts waa er de strijd tegen het militarisme, terwijl ook de koloniale politiek van belang was. Was men ook al niet da vertegenwoordiger van de arbeidende klasse, omdat de S. D. in hot Parlement geen handwerkslieden, waren, aibeaders uit de dericale partijten in heb Par lement zouden zij daar als zoodanig niet er kennen, omdat zij er zouden zijn de lokvo gels daar door do kapitalisten geplaatst. Spiekers rede was herhaaldelijk door da verend' gejuich onderbroken. Op een vraag van Amsterdam V (Her mans) waarom het program geen paragraaf overdo woningtoestanden bevatte, antwoord de de voorzitter, dat men gemeend had al leen die eisohen te moeten stellen, die nog t minste niet vervuld waren. Heb P. B. stelde voor, staatsexploitatie van spoorwegen en intercommunale tramwe gen, onijnen en 'groeven, vervanging van de Nedodandsoho Bank door een Staatsbank, Wat zondër discussie werd goedgekeurd'. d. Inwilliging dar edschen, door de v-afcver- eenigingon gesteld aan den Stiaat, alsuit voering van ïijkswerking in eigen beheer, maximum arbeidstijd en minimum loon in bestekken van rijkswerken, enz. Amsterdam I stelde bovendien voor: „met controle op de richtige naleving door de vaikWereenigingen", wetTki amendement werd aangenomen. e. Invoering eener wiet op de arbeids- en rusttijden, ris overgang naar den achf-uri-gen arbeidsdag voor geen bedrijf langer arbeids- lijd dan 'tien uur, zonder den nachtarbeid, of invoering van een behoorlijk ploegenstel- sel. Verbetering der arbeidswetgeving ook in ander opzicht, en uitbreiding daarvan, tot den veldarbeid en de huisindiistrie. Rotterdam S. D. A. P. stelde voor in deze paragraaf ook op te nomen „wijziging dor wet op do Kamor van Arbeid". Haarlem stelde voor ook de dienstboden onder de arbeidswetgeving op te nemen. Hot amendement-Rotterdam. werd aange nomen, dat van Haarlem eveneens. Na de pauze kwam eerst aan do orde de agrarische paragraaf j). Betere regeling van het paohtconbract, toe zicht op de naleving daarvan d'oor pachtoom- missies, waarin alle belanghebbenden verte- zijn; uitbreiding van hot ont- eigenmgsreoli' der gemeenten; afschaffing an allo bevoon echting in zate ft pachtrechh. Mr. Troelstra lichtte dit punit toe. Door dezo punten had men op het platteland aanhang gekregen, doch er bestond' versdiil van moa ning. Hier wordt echter bedoeld do pachter. afgescheiden van tien werkgever. Het bedoel de pachtcontract nu treft den grond-mono polist, niet de arbeiders. Wat de uitbreiding van het onteigenings- recht der gemeenten betreft, zeido spr., dat productieve coöperatie wel in de toekomst zou komen, dooh deze kou niét van boven af worden opgedrongen. Amsterdam S. D, A. P. meende, dat hot niet op den weg der Partijl kon liggen de pachters te steunen. Amsterdam Hl achtte het een ramp voor de Partij als men de coöperatie-theorie op den voorgrond ging stellen, zooals Naarden Bussum voorstelde. idelbwrg verzocht dan ook dat Naar denBussum dezo motie uit practischo over wegingen zou intrekkenwaar-toe Naarden Bussum (dr. Gorter) zich'bereid Verklaarde. Do heer "Van Kol zeidc-, dait do paragraaf zooals het P. B. die voorstelde, proefhou dend was gebleken en hij verklaarde namens zijn Kamerfractie, dat deze g'een duimbreeds van die paragraaf zou afwijken.. Hat slot dezer discussite Was, dat werd aan genomen een motie Amsterdam III om do paragraafthans ongewijzigd aan te nemen en verder de quaestie nog nader goed te be- tudeeren. Hierna Werden de overige punten, van het program hartelijks behanddd en nog heb vol gende er aan toegevoegd Invoering van administratieve rechtspraak. SclxadaloossMling aan hen wier kostwinner den militieplicht vervult, en schadeloosstel ling aan ben, die schutterplkht vervullen. Onderwijls aan kinderen, wïter ouders geen vaste woonplaats hebhen. Billijke verd-eeHing der grondlasten. Wettelijke regeling van weezenVerpleging in gestichten Herziening der bepalingen -omtrent de echtscheiding. Losmaking van het geldelijk, belang dat de gemeenten bij den drankhandel hebben. Daar het programma hiermede afgehan deld was, werd heb congres na nog ©enige minder belangrijke besprekingen gesloten. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank. f 551,386.51^ bij de betaalmeesters. - 1,903,643.77 Te zaaien f 2,455,030.2873 ui Vervolgens kwamen do verschillend© para grafen in behandeling. a. Grondwetshorriening om te komen tol algemeen enkelvoudig kiesrecht voor man nen en vrouwen met 'toepassing van, hot stel sel der evenredige vertegenwoordiging. „Afschaffing der Eerste Kamer." De heer F v. d. Goes zei.de, dat men. ge makkelijk tot grondwetsherziening kon ko men. Amsterdam I (dr. Frowein) vond de pa ragraaf te vaag en wilde eerst enkelvoudig kiesrecht voor mannen, later voor vrouwen, omdat bet algemeen kiesrecht voor mannen is een sociale strijd1, voor vrouwen een sec- sueelo strijd, aangezien do e-isoh dhr vrou wen zijn sgrond vindt in de onderdrukking der mannen in alle Wassen, der maatschap pij'. Ook de eisch der evenredige vertegen woordiging kon later worden, gesteld. Hiertegen ikwam mej. Vos op, d'ooh erken de, dat de kans om algemeen, kiesrecht voor vrouwen te krijgen, al1 heel zwak stond. De paragraaf werd ten «lotte onveranderd goedgekeurd. b. Arbeidersperrionnedring voor mannen en vrouwen op kosten van den Staat. Nai eenigo discussie goedgtekeurd. c. Uitbreiding d'er ongevallenverzekering tob de landarbeiders, ten andere uitgesloten arbeiders of met dezen gelijk te stollen per sonen. Na ©enige discussie goedgekeurd sterdam in de vrang: de opleiding van den gymnastiekonderwijzer in verband met de examens van dit vak. Spr. betoogde dat het gymnastiekonderwijs hier te lande nog te weinig volkszaak was. Van groot belang was daarom de oprichting van opleidingsscholen voor aanstaande gym- nastiekonderwgzers, omdat ook die opleiding nog al iets te wenschen overliet. Dit geldt zoowel voor het theoretische als voor het piactisebe gedeelte. Ook de examens dienden veranderdwel is reeds veel verbe terd, maar o.a, moest het examen in de praktijk nog uitgebreid worden. Noodig was dus de oprichting van rgks- opleidingsscholen en ëen uniforme opleiding in de school. Spreker wekte ten slotte de vergadering op alle krachten in te spannen, om daartoe spoedig te geraken. De wenschen van den inleider werden bljjkbaar door zeer velen gedeeld. Er werd dan ook een motie aangenomen, waarin de vergadering besloot in het welbegrepen be lang van het gymnastiekonderwijs stappen te doen bij de regeering, om te trachten een centrale opleidingsschool in het leven te roepen. Vervolgens sprak de heer S. van Aken van Rotterdam breedvoerig over een bydrage tot de kennis van de waarde der lichaams oefeningen. De voordracht van den heer Roemer van Amsterdam over school-hygiëne wordt wegens het gêvorderd uur aangehouden tot de vol gende vergadering. Na het houden van nog enkele besprekingen wordt de vergadering met de gebruikelijke pSichtpelegingen gesloten. Na afloop der vergadering vereenigden da bezoekers zich aan een feestmaaltijd. Gisteren werden er practische oefeningen gehouden, waai aan door de leerlingen van verschillende scholen werd deelgenomen. Yer. ran gymnastlokondernljzers in Nederl, Maandag werd te Rotterdam de algem. vergadering gehouden van bovengenoemde veieeniging ondei leiding van den heer P. C, Adrian. De voorzitter bracht hulde aan den afgetreden minister van oorlog voor de wjjze. waarop hij de voorafgaande lichaamsoefenio gen in de legerwetten heeft verdedigd. De lieer Eland was lot eerehd"der vereeniging benoemd. Uit het jaarveislag bleek, dat hei ledental weder is toegenomen. De vereenig. telt ihans 93 wei kende leden, 6 pere-leden en 4 donateur. Uitvoerige mede- deeling werd gedaan van de briefwisseling lu-sehen liet bestuur der vereeniging en dat um de Vereeniging voor Volksweei baarheid vaal uit llijkt, dat de vereeniging krachtig wil mede wei ken tot verwezenlijking van de beginselen, door laatstgenoemde vereeniging voorgestaan. Voorbereid weid het ontwerpen van een leerplan voor gymnastiek voor de middelbare scholen. Getracht werd bij de regeling van het lierhnlingsonderwys de gymnastiek of de vrije en orde-oefmingen in het leerplan op te nemen. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de totale ontvangsten in 1900 hebben bedragen f435.02, de uitgaven f 391.547s, zoodat een voordeeiig saldo aanwezig is van f 43.47 Ta In het bestuur werden herkozen de heeren R. Franssen en A. B. Meilink. Als plaats, waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehouden, werd aan gewezen Haarlem. Besloten werd het rapport der commissie belast met het samenstellen van een leerplan voor de middelbare scholen in druk rond te deelen en de op- of aanmerkingen daarop den secretaris der commissie vóór 1 Mei te doen toekomenblijven wijzigingen uit, zoo zou het leerplan als vastgesteld beschouwd worden. Vervolgens leidde de heer Luiting van Am- Nat. Ver. van Vrouwenarbeid. Onder leding van, mevr. 0. G. Pekelha ringDoyei (vicei-presidenite) werd gtet-eren te Amsterdam de laatste vergadering" gehou den der VereenighigNationale Tentoon stelling vai. Vrouwenarbeid. lelijk men weet, werd uit do tijdsomstan digheid de noodzakelijkheid geborten om deze vereeniging om te zetten, in- Nationale Ver eeniging voor Vrouwenarbeid. Mevroo cv Pekelharing noemde als doel de- zer vergadering het leggen, van dien band, i t zoeken van een verband, kortom het vc-reeni- gen van wat op dit oogenblik nog getscheidon is om den arbeid' van d'e vrouw tot -recht te doen komen. Hierna -deelde d-e voorzitster m c-dfe, dat de circulaire tot deelneming aan het lidmaatschap tengevolge had, d'at reeds in 10 o'eden 1112 leden warm toegetreden, waarvan vn Den Haag 22'1, Amsterdam 152, Groningen 92 enz. In Parijs, Lausanne, Cre- Md, Lmbden en Wiesbaden waren ook 'le den. Bovendien Qiebben nog een vijftal Vrou- nvereenigingeu in den landte zich. aüs le den aangemeld. Hierna werden behanddd de ontwerp-star tule® met do daarop ingekomen amende menten. Volksweerbaarheid. Itei hoofdbestuur van ^Volksweerbaarheid" heeft een rondschrijven gericht aan de dis trictsschoolopzieners bij het Lager Onderwijs waarin wordt aangedrongen op het opnemen voor jongens van de gymnastiek onder de vakken van het Herhaiingsonderwys. OVERSCHIE. De heeien P. N. Hooger- biugge en N. Heemskei k alhier, zyn herkozen, Ie eeisie als hoofdingeland, de tweede als hoofdingeland-plaatsvervanger van Schieland in liet eeisle district. Paardentram In deze gemeente. Door d'en h&er J. Vuitheiml Jr. is bij adrea aan d«n Raad gevraagd concessie voor den aanlog van een paardentram in. deze gemeen te. Dit adres -kwam in op 7 Augustus 11. Door den heeir Do- Groot wterd dn die zit ting do vraag gesteld of bij cventueeden aan leg gemeente-exploitatie, niteb de voorkeur verdiende. B. en W. hebben thans hun praeadviee 'toe gezonden en daarin zoggen zij daft Runs in ziens hier de particuliere exploitatie ©er be ter dan siedbter zijn zal. Do tarieven zuilen in de concessievoorwaarden maeften worden bepaald, «venals waarborgen togen overdre ven arbeidsduur en onbillijk lage loonen voor hot personeel. Ook omtrent etventueeïe naas ting zail de concessie, bepalingen moeten be vatten. B. «n W. advis&eren om d» gevraagd© con cessie te verleenen onder bepaald© voorwaar den, door hen in een. concept-besluit neer gelegd. D'e duur der concessie is daarin be paald op 40 jaren. De vorming van een naaimlooze vennootschap tot exploitatie van hét bedrijf wordt Verplichtend, gestéld. De aan, te 'leggen lijnen zullen zijd A. Van he4 station langs Singel, Emma- plein en Broersvest 'tot de Koemarkt. B. De voortzetting decor lijkt langs Koe markt, Lange Nieuwsiraat en 'Hoofdstraat tot Hoofdplein. O. Eén zijlijn op lijn A van' Eminapteitï,, langs Broersvest, Lang© Keototraat, Groote Markt, Hoogstraat,- Korte Dam, tot Beurs plein. Jaarwedde brugwachters. In varband' met het adrës van M. v. d'. Bos o. a., allen brugwachters alhier, stellen B. en W. vo>r ,de jaarwedde de-sar ambtena ren te herzien en dezo zoodanig te regelen, dait worde vastgesteld een minimum «n maximum jaarwedde, tervrijiü hot begineel

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2