Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V STADSNIEUWS. VLAARDINGEN. *Op Zaterdag 20 April 1901 zail' door B. ©n W. alhier wondm aanbesteed, het ma ken, van 51 viea-k. M, besdhoeüng en het op stellen eoner teuten ophaalbrug met alle daarbij behoorende grond- en andere weribem, her "vervanging van het- aldaar! bestaande bruggetje bij tet 'terrein der Gemeontereonl- gin-g- lieenga.au voordat hij zijn vereenigingswet ook door den Senaat heeft doen aannemen. Bij het overbrengen van do tijding dat koning Eduard YH den Engelschen troon beklommen heeft, werd de speciale gezant te Berlijn door de bevolking begroet met de kreten „Leven de Boeren, weg met. de En- gelechem." Wel aangenaam voor Z. M. den Keazer. Aguinaldo heeft het Yredesmanifest ge toe ken d. De Standard" verneemt aait Shang-hai, drut de Ohineesche onderkoningen en gouver neurs overeengekomen zdjn om zoo spoedig mogelijk de volgende hervormingen aan to bevolenlo De Prinsen en de leden van den hoogen adel moeten zich. buitenslands op de studie toeleggen, evenals in 't vervolg de hoogo ambtenaren om benoembaar te zijn ■♦oor staatsbetrekkingen 2o Wijzpgnng der examens 3o Stichting van meer scholen 4o. Schooiing van hot Olimoeseba leger op bui toniandscho leest. 5o Een rijkspolitie moet. worden gevormd overefenkomstdg do be ginselen der internationale politie te Shang hai. 60. Instelling van een post voor hot ge heele rijk 7o. Do zilveren dollar wordt tot weifctig betaalmiddel gemaakt in het goheelo rijk. Dr. Hendrik Muller beeft tan den lieer Rabie, hoofdredacteur van de Bloemfontein- sche Express, uit Ceylon, waar liij gehangen zit, het verzoek gekregen om ïlichte Hol- landsehe lectuur". Zy, die lust mochten hebben boeken voor deze aanvraag te sturen, worden uitgenoodigd die onder de letters R. H, M. te zenden aan de heeren de Vries en Co. te Amsterdam, de Ruyterkade 100, die voor de verdere ver zending zuilen zorgdragen. Van den predikant Roux, hoofd vechtgene raal O. V. B ontving dr. Muller het volgende schrijven sYan vrienden uit alle oorden hebben wy van tijd tot tijd bedragen ontvangen, waar door wy in staat werden gesteld ons van kleine benodigdheden te voor/ien. In onze benarde omstandighedeu vooial worden zij zeer gewaardeerd en voelen wij steeds dank verschuldigd aan hen, die zich onzer in onzen nood ontfeimen. Onze vrienden in Holland staan in dezen nommer één en aan hen zijn wij steeds deu diepsten dank verschuldigd." Hofbericht. Dinsdagmiddag werd door H. M. de Ko ningin op het Paleis 't Loo in audiëntie ont vangen de commis.-ie voor '1 huldeblijk der leetlingen van de H. B. S. in Nederland. Het huldeblijk bestaat uit een 5 meter hooge gedenkzuil. H. M. zal in overleg met den intendant van 't paleis de plaats in het ko ninklijk park aanwijzen, waar de zuil geplaatst kan worden. Pt ins Hendrik der Nedm landen heeft te Schwetin zijn intrek genomen in het paleis van zijne moeder. Gisteren, den steifdag van den vader van den Groothes tog, reden de prins en zijn moeder naar het groothertogelijke graf te Ludvvigslust, doch keerden 's avonds vveei naar Schwerin terug. •X X- H. M. de Koningin-Moeder zal morgen voormiddag naar Arnhem gaan om van daaruit een bezoek te brengen aan nOranje- Nassauoord" te Renkura. H. M. vertrekt na dit bezoek naar Ede, om aldaar op den Staatsspoorlrein te gaan, die ten ruim 4 u. naar 's-Gravenhage ver trekt en ten 5 u. 55 m. aldaar aankomt. Nader wordt vernomen, dat luit.-neneraai graaf Dumonceau gisteren naar Heidelberg vertrok om, ingevolge opdracht van If. M. de Koningin-Moeder, voor deze Vorstin in het buitenland een verbljjf voor fe bereiden. H. M. zou in de tweede helft van deze maand daarheen vertrekken. Dinsdag zal het buitengewone Enaelsche gezantschap per extra-trein te 1.45 van 's-Gravenhage naar Het Loo vei trekken. De terugreis heeft plaats van Het Loo 's avond* 9.30 en aankomst te 's-Giarechage 11.40 pl. tijd. Blijkens bij het departeir int van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Zeeland, onder bevel van den kapitein ter zee H. F. Kouwenburg, 9 dezer van Colon vertrokken. (»Stct.") De heer H. de la Martinière, le secretaris der Fiansche legatie te Tanger is te 's-Graven hage aangekomen. Dö gewone audiënties van de! ministers van Bmnemandsche Zaken, m Koloniën zul len deze week niet plaats hebben. De aanstaande verkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken Gedeputeerde Staten der provinciën gehoord gelet op de artikelen 62 en 128 der kieswet heeft, biykens mededeeling in de rStct.' (no. 83), goedgevondenVoor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal de gemeenten of .deelen van ge meenten te verdeelen in stemdistricten, met bepaling, dat het hoofdbureau zitting heeft voor zooveel betreft de gemeenten Gonda, Sehiedun, Dordrecht, Alkmaar, Hilversum Zaandam, Leeuwarden, Zwolle, Enschedé, Groningen, Veendam, Emmen en Venlo in het eerste stemdistrict, voor zooveel betreft het kiesdistrict 's-Graverihage I in het vierde stemdistrict, en voor zooveel betreft het kies district 's Gravenhage II in liet zesde stem- district. Voorts in het kiesdistrict Ttel als stemdistrict aan te wyzen de gemeente Tiel. (De by deze beschikking behoorende staat is in afzonderlijke bijvoegsels tot de ïStaats- courant" opgenomen). De vrijzinnige kiesvereeniging Eensgezind heid in Achtkarspelen heeft met algemeens stemmen mr. E. SchaaLma cnndidaat gesteld voor de Tweede Kamer in het district Tiet- jerksteradeel. De kiesvereeniging Leek te Leek, een onder- cel van de liberale centrale kiesvereeniging Zuidhoorn, heeft tot voorloopig candidaat voor de Tweede Kamer gesteld het aftredend lid den heer G. Zylma. De kiesvereeniging Burgerplicht te Nu- mansdorp heeft in ten talrijk bezochte ver- gadeung met eenparige stemmen tot cnndidaat vooi de Tweede Kamer in liet district Rid- derkeik gesteld den freer D. de Klerk. De Roomsch-katholieke kiesvereeniging te Teiborg-Sdvolde fieeft tot candidaat voor de Tweede Kamer 111 het district Doetincliem gesteid den heer ds. A. S. Taltna te Arnhem, Candida»t der ami-revolutiormaiien. bezocht en trokken algemeens aan- Sat. Vrouwenraad. Gisteren begqn de tweede algemoene ver gadering van den Nat, Vrouwenraad van Nederlan-J. De vergadering werd geleid door mevr. douaïr. Klerckvan Hogendorp, van 's-Gra venhage, die in haar openingsrede met vol doening op de vlucht, die de Raad genom'eu had, vvoee Verschud en© vereenigingen wa ren aangesloten en door den Vrouwenarbeid van Denemarken was een bewijs van adhae- 31e aan deze bijeenkomst toegezonden. Uit het jaarverslag bleek, dat niet min der dan 13 landen der wereld in den Inter nationalen Baad vertegenwoordigd zullen zijn. Heb ledental van den Baad' bedraagt thans 32 vereenigingen, terwijl zich twee vereem'gingen aansloten als voorstanders en 11 vier personen begunstigers werd'en. Mevr. v. d. Moer deelde daarna een en ander mede omtrent het informataeburean dat gedurende de Parijsdha tentoonstelling in een der zalen van het Amérikaanschei pa viljoen was gevestigd. De conferenties, die daar geh-onden werden, waren steeds zeer druk daolit. Uit het financieel verslag van mevr. W. Drucker bleek dat d'e financiën vooruitgaan de zijn; het nadealïg saldo van f 56 m 'heit vorig jaar 's thans tob f 24 geslonken. Het bestuur stelde voor .als symbool voor den Internationalen Baad voor te stollen een regenboog, omdat zijn kleuren op den don keren achtergrond ineenvloeietn tot het hel der wit, dat de reinheid voorstelt, 'terwijl te vens de verschillend© kleuren haar eigen kracht honden, gelijk de verschillende ver eenigingen da1 ook in. den Bond doen. Beslo ten werd dit symbool d'en Internationalen Baad als symbool voor te stellen met het on derschrift „Concordia discordes". Mocht de Internationale Baad dit symbool niet aan vaarden, dan zal do Nederlandsche Baad' het allicht als zijn symbool kunnen! aannemen. Tot leden der commissie, di'e een. onder zoek zal instellen naar wetten en verorde ningen, d'f ambtenaarsrvrouwen verbieden zaken te drijven of betrekkingen te vervul len, vVerden aangewezen mevr. Godefxoy, mej, Hissmg en de heer S. "W. Duys. Besloten werd, dat de Ned. Baad aan den Internationalen zal mededeelen niet te zijn telgen uitbreiding van hot aantal afgevaar digden, doel' hot aantal stemgerechtigde af gevaardigden op drie wil bepaald laten. Na vrij langdurige discussie word besloten geen manifest tot do kiezers van Nederland te richten Besloten werd de volgende algemeen© ver- adering te Botterdam gehouden. Bij' de rondvraag stelde dr. Atetta Jacobs ■oor, een woord van protest te doen hooren tegen de wijze waarop op het Am-tsrsfoortsohe gymnasium meisjes behandeld worden, te neer omdat het onderzoek ra. deze zaak zeer eenzijidig is geweest Spreekster zou wenschen aan do Tweede Kamer een adres te .zenden, waarin verzocht zal worden het Amersfoort sche gymnasium geen subsidie meer te geven. JJesloten weard dait de dames mej. J. C. van dlr Meer van Knfféler te Deventer, mej. Koolstira, te Apeldoorn, en mevr. D. C Mou- hjn, de zaak te Amersfoort in commissie zul len onderzoeken en binnen twee maanden aan het dagelijksch bestuur zullen rappor- teeren. Da voorzitster deelde nog mede dab een aantal dames besloten hebben hulde te bren gen aan Cathanna van Bees, thans te Darm stadt wonende, op haar 70sten Verjaardag. Zij spoorde tot deelneming aan het huldebe toon aam. In de namiddagvergadering werden ver- etagen uitgebracht omtrent doel en werk zaamheid van bij den Baad aangestoten ver eenigingen. Vooreerst- sprak mej. Suzo Groshans, die de geschiedenis van den Ned. Bond tot be strijding dec vivisectie uiteenzette. Van me dische zijde hadi de Bond bewijzen van in stemming gekregen, er waren afdeëlingen te Amsterdam, Haarlem en Uitrecht met 950 leden. Een succes van dén Bond noemde spr. het dat de f 20,000 op de Staaitsbegrooting voor de oprichting van een poststation te' Utrecht eerst Werd aangenomen na een zeer langdu rige discussie met 40 tegen 21 stemmen. Daarna sprak mevr. H, BosmanKrank voor de veceenljgang „Onderlinge Vrouwen bescherming die trachtte op te 'treden in het belang der ongehuwde moedors en kin deren, en êules doet om te strijden tegen do 'erkeerdo begrippen, diie over 't algemeen op zedelijk gebied bestaan aangaande de on gehuwde meed ore. To Botterdam Was een tehuis voor aan staande moedors opgericht en men hoopte er meerdere in den lande op te richten. Voor de vcreeniging „Opstanding en Le en" spr.-.k mej. Duymarn van Twist. Zij her innerde er aan dab deae vetreeniging weid op gericht to 's-Gravenhage, snetl het doel om vrouwen en meisjes, die door den loop der omstandigheden geen onder-dak hebben, op te nemen en behulpzaam 'te zijn. Gisteravond was de vergadering geheel gewijd aan de bespreking van vrouwenkies recht. Als eerste spreker trad op prof. W. L. P. A. Molengraaf! uit Utrecht. Deze zeide, dat het hoofddoel van het feminisme was het vei krijgen van rechtsgelijkheid van man en touw en ontvoogding op politiek en rechter lijk gebied. De positie van de viouw was op liet oogen- blik wat het huwelijksrecht betreft abnormaal, want de man had nagenoeg alle beschikking over de goederen der gemeenschap en da rouw had daarover feitelijk niets te zeggen. Alken mag de man de goedeteu niet wegschenken, maar overigens staat de vrouw vrij we! weet loos, want scheiding van goe deren geeft niet genoeg, omdat die eerst kan woribn ingesteld, als het leeds zeel te laat Ook de huwelijksche voorwaarden geven niet voldoende. De veiplicliting van de viouw tot gehooizaamheid aan den man en dat zy hem moet volgen waar hij wil, is vernede rend en verwerpelijk en iu dien toestand moet verandering komen. Rechtsgelykheid van de vrouw zou juist den eerbied voor haar verhoogen. Ook buiten liet huwelijk is de vrouw van menige rechtshandeling uitgesloten. Middel tot vei betering van dit alles nu is het verkrijgen van kiesrecht voor de viouw en de vrouwen moesten dus niet ophouden vooidat zij het hadden. Freule A. van Ilogendorp wilde het kies recht gebruiken om tegen de ontucht ten stiijde te trekken en ook zou er tegen het drankmisbruik krachtiger gewerkt kunnen worden. Mej. Elize A. Haighton trachtte aan te toonen, dat het vrouwenkiesrecht een gioot wapen tegen den ooi log zou zyn. De vrouw toch gevoelde slechts het nadeel van den oorlog: verhooging van haar belastingbiljet en ook gevoelde 2y meer het weerzinwekkwde van den oorlog. Heeft de vrouw kiesrecht, dan kan zij haar stem in de wetgevende macht doen hooren en zullen de motieven tegen den oorlog meer geuit en beter ge hoord worden. Ook de heer C. Y. Gerritsen uitte zijn verontwaardiging over de vernederende posi tie van de vrouw en vroeg hoe het mogel'yk was, dat in de volksvertegenwoordiging ge zegd kon worden, dat men liever het kies recht zag gegeven aan een baliekluiver dan aan een beschaafde vrouw en zoo iets voorbij ging zonder een ki achtig protest I Het kwam nog dikwetf voor, dat meisjes op inrichtingen van onderwijs niet werden toegelaten en toch betalen de vrouwen ook haar belas tingen voor het onderwijs. JBy het vakonderwijs werden de meisjes achtergesteldsommige gemeentebesturen maken verordeningen, die strijden tegen het gemeene recht, door de bepaling dat vrouwen in sommige gevallen kunnen gevisiteerd wor den aan den lijve, waartegen, gold helman nen, groo! protest zou opgaan. Dat deze toestand nog bestond kwam door het gemis aan zelfrespect, dat cog by de vrouw bestond. Zij dacht nog, dat de mannen wel voor hare belangen zouden opkomen, doch dat was niet het geval. Ruim *100 jaar geleden verscheen het eerste wetk omtrent de rechten voor de vrouw, van de hand van Mary Wolstoncraft. Zij stelde toen de vraag: wie maakte d<>n man tot eenig bevoegd rechter, waar zij met hem de rede gelijk heeft Het antwoord was toen de man deed dit zichzelf. Het antwoord op die vraag moet thans luiden »dat is de schuld der vrouw zelve. Want had de vrouw mepr gevoel van eigen waarde, verkondigde zij voldoende van de daken welk onrecht haar werd aangedaan, dan zou zij spoedig de publieke meening aan haar kant hebben en spoedig bet kiesrecht bezitten, waarop zij recht h-eft Ten slotte sprak ook ntevi.A. W. L Ver- siuijs-Poelman hare verontwaardiging uit over de vernederende positie van de vrouw en dit kou slechts ophouden, /oo de vrouwen gevoelen hoezeer zij vernederd woidenenzij zich voornemen zich dit niet langer te laten welgevallen. Na een aansporing van spr. om op haar mannen invloed uit te oefenen en hen aan te sporen om met alle kracht te ijveren om by de a. s. verkiezingen ook der vrouw recht te verschaffen, werd de verga dering gesloten. voor -de berekening van. cte in gemeld besluit bedoelde verhoogingen. Door 'hot hoofdbestuur der posterijen en telegrafie zullen maatregelen worden geno men tot regeling en bespoediging van het telegrafisch cn telefonisch, vea-keor bijt de aanstaande verkiezing van leden d«r Provin ciale Staten na 10 Jnni en van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Genoraal in de eerste helft van Jnni. Gelijk bij vorige perio-dieko verkiezingen, zullen ook nu de diensturen van do kantoren op den dag Van de stemming des avonds dn dier voege worden uitgebreid, dat allo telograaf- en telefoonkantoren tijidens de drukke tele- giannivisreLng open zijn. Ned. Ter. Toor Teekenouderwijs. Do Ned. Vereen, voor teekenondorwij's hoeft Dinndag to Amsterdam, ond'er leiding van don heer W. B. G. Mo'lkenboer, haar jaarvergadering gehouden. Bfestoten werda.s. zomer een tentoonstelling voor ambachtson- clerwijs in Den Haag te koudon. Hbt leden tal der V&\ bedraagt 'thans 200. Een depu tatie uit- he* hoofdbestuur is in audiëntie mtvangen door den Minister van Binnen landsche Zaken, bijl wien zij heeft aangedron gen op gelijkstelling van bezoldiging van d« teekenlceraren met' de andere leeraren biji 't M. O. Ofschoon geen direct succes werd be haald, is tf.ch uitzicht verkregen op een 'te- o-emoetkomin? van bezwaren. Er is een na- O O deelig kassaldo van f 90. Hot bestuursvoor stel, om de aftredende bestuurders niob da delijk herkhsbaar te stellen, werd1 verwor pen,, zoodat de hooren Moikenboer, Ezexman en Dekker allen herkozen wenden. In de vacatvu-e-Huibers werd gekozen de heer Boo1 te Arnhem. Als plaats voor d© volgende vergadering werd Edam aangewe- a. Na de pauze werden enkel© zaken in heb belang van het teekenonderwijls besproken. Tot lid van de commissie voor het afnemen van het toelatingsexamen tot de Kon. Mil. Academie te Breda is 0. a. benoemd dr. G. Bakker alhier. Hot Groen# Kruis. Een groot aantal geneeskundigen waren Din°dag ter veigadenng van >Het Groene Kruis", in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis te 's Giavenhage aanwezig. De tijdelijke voorzitter, dr. Poolman, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkomst woord. Bij acclamatie werd de heer Poolman gekozen om deze veigadering te leiden. Allereerst kwam in bespreking de vraag welken naam de vereeniging zal dragen en of de Zuid-tlollandsche vereeniging zal samen- weikon in vereeniging met Utrecht, of afzon derlijk. De voorzitter verklaarde het te zullen betreuren wanneer de naam sliet Groene Kruis" zou vervangen worden door »Het Witte Kruis". De heer Fokker zag er volstrekt geen be zwaar in om aan de vereeniging den naam te geven vao sAfdeeüng Zuid-Holland van de vereeniging Het Witte Ktuis." Ook gaf spr. er de voorkeur aan, om te beginnen zich tot de Zuid-Hollandsche afdeeling te bepalen, afgescheiden van Utrecht. De afd. Den Haag maakte hiervan echter geen principieel» quaestie. Vao andere zyde werd deze meening bestreden. Namens een groot aantal leden van de afd. Zuid-Holland werd dezerzijds de vooi keur gegeven aan den naam sWitte Kruis," Besloten werd ten slotte, dat de Vereeni ging den naam van sGroene Kruis zal dra gen en dat zij een uitsluitend Z. Hollandsche vereeniging zal zijn. Het hoofdbestuur werd diligent verklaard in zake de oprichting van een goederen depót, de verpleging van jonge kinderen en de stichting van een herstellingsoord. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heeieo dr. W. Poolman, mr. E. Fokker, dr. Koopeiberg, J. Boer, dr. II. J.^pGraaff, dr. H. Hartong van Aik, dr. A. F. Meyer, dr. P. C. Verkerk en C. I. M. Kroon, Ned. Militaire Bond. De Ned. Militaire Bond zal Woensdag 17 April 1901, des voormiddags IOV2 uur, in liet Tehuis voor militairen te Utrecht, de jaarlijksche algemeene vergadering houden, waarin na de gewone voorafgaande bezighe den en mededeeliüsten van d»n vertegenwoir- diger, zal plaats hebben Het kiezen van twee bestuursleden wegens de periodieke aftreding van do heeren: J. G. U. Schoon en P. Groote. Door het hoofdbestuur worden aanbevolenmet de aftredenden de heeren J. F, T. van Hoogstra ten te Arnhem en E Sillem te Amsterdam. Post en Telogrnphle. Bij Koninklijk; besluit is bepaald lo ca* boven de jaarwedden, waarop zij overeenkomstig: 't bepa-ailde in art. 5 van het- Koninklijk besluit van 6 Jnni 1900, no. 101, aanspraak (hebben directeuren van postkantoren, van telegraafkantoren, als mede directeuren-brievengaarder, met eon jaarwedde beneden f 1500, na respectievelijk 5, 10 en 15 jaren a3s directeur onafgebroken op dezelfde standplaats werkzaam te zijn ge weest, in bet genot kunnen gesteld worden van een verbooging van f 100 telkens, met dien varatande, dat een jaarwedde van f 1500 niet overschreden wordt; 2o. da4", met wijziging in roever van bet Koninklijk besluit van, 17 Januari 1901, no. 18, de jaren als directeur, betsiji van bet postkantoor, befczij van belt 'Megraafkantoör in aansluiting} aan bet tem opgedragen bebeer van (het vereenagd post- en telegraaf kantoor 00 dezelfde standplaats doorge bracht, snede zullen in aanmerking komen atys-cents-Yereeniglng. In het vereeniging8lokaal aan de Broers- vest had gistei avond de zesde jaar vergadering plaats van de 2Vs-cents-vereeniging ten bate der Ned. Zending-Vereenigmg. Deze samen komst werd geopend door ds. Schrjjverdoor de talrijk opgekomen schare Gez. 1 len4 te doen zingen. Daarna sprak de voorganger een gebed uit en werd voorgelezen ps. 67, waarna hy de aanwezigen hartelyk welkom heette in deze bijeenkomst. Spr. gaf hierby eenige mededeeliugen omtrent de vereeniging en wat zij in dit zesde jaar van haar bestaan had gedaan. Hierby bleek o.a, dat acht zusters de zaken der vereeniging regelden en datzjj acht kinderen hadden gekozen die haar by- staan om geregeld elke week de 2l/s-ceats- stukken op te halen. Een zeer kleine helooniug wordt aan deze kleinen, die zeer veel nl, f354.75 verzamel den, uitgereikt. Die belooning is ddarom zeer klein, omdat zij moeten leeren een zendings wei k te doen uit liefde voor het werk en niet uit zelfzucht. Bovendien wordt het geld gegeven voor het zendingswerk en niet voor belooningen. Spr. eindigde met de beste wenschen voor deze vereeniging die nog lang in onze ge meente moge voortbestaan. Daarna verkreeg de heer S. Coolsma, directeur der Ned. Zondingverceniging het woord. Deze spr. trad op in de plaats van ds. Rooreboom van Delft, die door ziekte ver hinderd was de op zich genomen tank te vervullen. Naar aanleiding van 2Thess.3:1 en in vei band met deze ongesteldheid vree# de voormalige zendeling zijn hoorders op het feit dat God menigmaal teleurstellingen ge in uilit om daardoor Zyn woord een voorspoe- liigen loop te bezorgen. Door teleurstellingen tot vei rassingen gaat liet ook dikwyls op zendingsgebied. Dit bleek ook dezer dagen nog in de Zendingsvereeni- ging. Het jaar begon met een tekort en Zaterdag 1.1. kwam een gave vnn f 5000. door een onbekenden gever toegezonden. Deze spr., die met groote belangstelling werd aangehoord, werd opgevolgd door ds. Posthumus Meyes van Dubbeldam. Deze sprak een levendig woord van opwek king en versterking van den yver voor het zendingswerk dat blykbaar op de vergader den een diepen indruk maakte, waarna hij de samenkomst sloot met dankzegging en het zingen van Gez. 155: 5 en de apostolische zegenbede. Heden vierde in het St. Jozefsgestieht aan de Tumlaan alhier de eerw. zuster Dyoriisia haar 25-jarig profeasiefeest. Gedurende haat- religieus leven heeft deze zuster haar klach ten gevvyd aan liet bijzonder onderwjjs, ge durende de drie laatste jaren bier ter stede, door werkzaam te zijn aan de burgerbewaar school. Veel, zeer veel heeft de jubilai esse in dezen betrekkelijk korten tjjd voor het heil vau de Schiedamsche jeugd gedaan, getuige het feit dat hare verdiensten zoowel door het bestuur der St. Willibrordas-Stichting als door de oudeis der haar toevertrouwde kleinen zeer op prijs worden gesteld. Het heeft zuster Dyonisia dezen dag dan ook niet aan blijken van belangstelling ont broken. Gaarne wenschen ook wy haar toe, dat haar nog vele jaren geschonken worden ten bate van onze katholieke jeugd. f (#N. S. C.") Hedenmorgen te 103A uur ontstond een oploopje aan de Gedempte Broersvest door dien eon paar vrouwen wat al te levendig debatteerden over een onderwerp dat op het tapijt gebracht was door een verschil van opvatting tusschen hare kinderen. De politie sloot het debat door de vrouwen in hare woningen te brengen. Volksweerbaarheid. In plaats van mr. L. H. "W. Regoufc, die wegens drukke bezigheden bedankte, is als lid van uit hoofdbestuur van „Volksweer- Laajheid" opgetreden de teer C. Schreine- niachar te Maastricht. Door Burgemeester en Wethouders werd hedenmiddag te twaalf uur in het openbaar aanbesteed het afbreken van de pakhuisjes aan de Prïnsensteeg no. 20 en de twee woonhuisjes aan 't Hol no. 2 en 4, Hiervoor waren acht inschrijvingen inge komen en wel van H, van Bochove die f29 en C. J. Bronsgeest die f 35 van de gemeente toe wilde hebben, terwyl Hijman te Rotter dam f21.50, M. Goossens te Maassluis f40, Heermal te Rotterdam f48, C. Verbeek te Delft f50, J. van der Steen alhier f71 en M. de Koning alhier f80 aan de gemeente willen betalen. Aan den hoogsten inschrijver M. de Koning werd het werk gegund. liet paard van den kruidenier Bijloo uit de Boterstraat schrikte hedenmorgen tellVs uur van de stoomtram, sloeg daardoor op hol en draafde daarby met zyn kop tegen de deur van het keuringshoisje, tengevolge waarvan deze spleet. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Bij B. en W, is een schreven ingekomen van het bestuur van den Ned. R. K. Volks bond afd. Schiedam, waarin de leden van den Raad worden uitgenoodigd Zondag 44 dezer des middags een bezoek te brengen aan het Bondsgebouw tot het bezichtigen van teeke- ningen, die op zjjne teekenschool gedurende dezen winter zyn vervaardigd. "B, en W. brengen in verband met art. 228 der gemeentewet ter konnis van belang- hebbendeo, dat alle vorderingen ten laste der gemeente, niet voor den laatsten Juni inge diend, worden voor verjaard gehouden en vernietigd. 'Burgemeester en Wethouders dezer ge meente brengen bij publicatie ter kennis van de ingezetenen dat met de beschryving voor de belasting op bedryfs- en andere in komsten zal worden aangevangen op Woens dag 1 Mei a.s, 'De loods P. C. J. Hoboken wordt ver plaatst van hier naar Rotterdam, en van Maasluis wordt naar hier verplaatst de loods A. Nieuwenhuis. Aan het bestuur van hert Vissahcrsfonds voor 80 'amne oude vissdhiers 'tet Schewenimgen Li toestemming vedLeend' tet tot houden, van een ootttoote alhier.

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 2