55*" jaargang. Zaterdag 15 Juni 1901. No. 10572 IE ÏALKM'S Ti ta ÏALIMOI. Kolin is ge viiig. Eenni sg e ying. EÜPEMIA YÖN ADLERSFELD-B ALLBSTREM. OiNZE TIJDEfGZAAL. BUITENLAND. V SCHIEDIMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Ylaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68, De BURGEMEESTER VAN SCIIIEEAJI, brengt ter openbare kennis dat da herstemming over de candidatan L. HOOGERBRCJGGOTWz M, VAN DER LAAN, A. G. A. NOLET en II. J. VERSTEEG ter vervulling der twee vacatuien door periodieke aftreding in de Staten dezor provincie ontstaande, zal gehouden worden op Dinsdag 25 dezor van des morgens acht tot des namiddags tttjf uur dat tot de stemming niemand wordt toege laten dan die voigens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te wei ken en in het bezit is van de bij art. 55 der kieswet vormelde kaait, bevattende eene oproeping voor de stem ming; dat aan eon kiezer, die zijn kaart lieeft ver loren, of wien geen kaart is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege don burgemeestei oene kaart wordt uitgereikt, mits bij voldoende •van zijn identiteit doe blijken, "en dat tot die uitreiking ook het stembureau bevoegd is dat art. 128 van het wetboek van strafi echt luidtHij die opzettelijk zich voor oen andei uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft niet gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Schiedam, den 14den Juni 1901. De Stagemeester voornoemd, VERSTEEG. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Schiedam, Gelet op de artikelen 18 on 19 der wet van 14 September 18GG istaatsblad no. 138,, gewijzigd bij de wetten lan 20 Maait 1877 {staatsblad no 33j, 15 Apul 1880 staatshlml no, 04) en 10 Mei 1890 {staatsblad no. 83) en 22 Juli 1899 {staatsbladno 175) brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst, bevattende de namen van inwoneis, die vooi het \erleeiien van inkwartiering en onderhoud m aanrneiking komen, lieden is aan geplakt dat die lijst van lieden tot en met den 29sten dezer maand, ter Secretarie der gemeente vooreen ieder ter lezing is nedergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk aan hen moeten worden ingediend tusschen den lsten en den lOden Juli e.k Zij brengen tevens in herinnering het bepaalde bij de artikelen 14 en 16 der hiei boven aangehaalde wet, luidendo als volgt Art, 14. Huisgezinnen, waarin zich een kraam vrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige nekten lijden, worden tijdelijk van inkwar tiering vi ij gesteld. In huizen, waarin eene besmettelijke ziekte hcerscht mag geen inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden vvoiden vóór hot uitieiken der biljetten aan de kvvai tiei makers, of bij detache menten aan de manschappen, medegedeeld aan den burgemeester. De inwoner, die deswege m gebreke blijft, is ge houden de wgekvvartierdcn vooiloopig inzijn woning (mits daarin geene besmettelijke ziekte hecrsche) Roman van Prys der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond tarschynen, worden zoogenaamde Zste$n& esdte«#»f H8s» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Ontere. Telefoon Mo, 123. 88) „Alk 1 Stel echter, dab u die sahmdou ge boord. 'had, zou he't dan niet natuurlijk! ge weest zijn, dat u zdob omkeerdet natuur lijk en onwillekeurig f „Juist daarom noem ik ihet verbeelding, waarde Engels." „Diaft is ihet ook," antwoordde deze. „Uw anderö verklaring, d'ab u onbewust in ge dacht a een paar slappen naar hek water toe hebt gedaan, is beslist geloofwaardiger en duidelijk genoeg. Want wae ter wereld! zou radon hebben, u verraderlijk in bet water te doen storten NiemandHoogstens do vrij heer zelf, die toch, de agnaat is van den F alleenhof." „Die heeft me er echter juist uitgehaald, afgezien daarvan, dait ik hem nakeek, toen thiji wegging, terwijl1 bet gebeurde." „Nu juist daaromknikte Engels be vestigend. „Waarom, Voor den duivel, trok die oude gluiper, diie Rusz, dan w geziekt, alsof u levensmoede waart?" „Aah, EngelsD'at heb je zeker verkeerd opgevat I" „Misschien, juffrouw Dolores. Men Weet nooit, hoe men halve woorden en wenken opvatten moet. Neemt men het zoo op, en liet komt anders uit, dan zegt hij zeker Maar dk heb het immers dadelijk gezegd' Do duivel mag dien ouden vos begrijpen „Engelg, Engels! Nu neemt uw afkeer weer eeu loopje mét u! op to nemen en ten spoedigste, voor eigen reke ning, in hunne behoorlijke huisvesting en onder houd cldeis in do gemeente te voorzien. De?a laatste verplichting vervalt, wanneer het ge mis der bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, m welk geval, op diens latera mede deling der reden van vrijstelling, de burgemeester c*n ander aanwijst. Huisgezinnen, zonder mannelijke personen boven de 20 jaren, worden niet met inkwartiering belast. Ontstaat eeno reden van vrijstelling tijdons de inkwartiering, dan wordt door den burgemeester, na kennisneming daarvan, een ander kwaitier aange wezen. Art. 16; De inkivartieiingen het onderhoud worden bij gelijke beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, tot de zelfde compagnie of hetzelfde eskadron behoorende, zooveel doenlijk in de nabijheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 14den Juni 1901. Burgemeester en wethouders van Schiedam VERSTEEG. De secretaris, G. J. BISSCHOP. Hot zal onzen lezers zeker allen aaange naam zijn te vernemen, dat wij, ben einde do spanning, diio zonder 'twijfel biji allen in deze dagen va/n verkiezingen keers/ckt, zoo spoedig mogelijk te d!oen ophouden, met den eigenaar1 Van Musis S'acrum Zijn overeen gekomen om de groote zaal aldaar heden avond te huren, zoodat alle 'belangstellen den, en dat. zijn en zeker zeer velen, naar mate de berichten omtrent den uitslag van de verkiezingen in de verschillende distric ten bij ons inkomen, in d'ew kortst mogehj- ken tijd in staat zullen zijm. van dien uit slag kennis tel nemen. De groote zaal van Musis zal hiervoor hedenavond van zes tot elf uur toegan kelijk zijn tegen betaling van 2£ cent per persoon. De opbrengst hiervan; zal GE HEEL, zonder aftrek van kosten, ten bate van de vacanti e-kolonie al hier komen, welker bestuur zich, met d'e in ning der entré's heeft belast. In geen geval wordt meer dan 21 cent per persoon ontvangen, doch dit geldt slechte voor één kieer, met dien verstande, dab iemand, die, na zekeren tijd in d'e zaal vertoefd te hebben, deze verlaat en wat la ter nog eens wil 'komen kijken, opnieuw 2J cent moet offeren. Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat wij hedenavond duizenden bezoekers ver wachten tlgetaeen oveczlcht. SCHIEDAM, 14 Juni 4901. Z sild-Afrika. Yanhet Oorlogsterrein. Het feit van den dag denkt er om, lezers, dat wy niet, zooa's in den laatsten tijd veelal, over geruchten van den dag spre- „Aali mijn gevoelens bedriegen mazel den zeide Engels. Toen, na eon pauze, haalde hij oen brief uit zijn zak. „Hier," zeid'e hij, „ia een Spaansah schrijven Van uw Brazüiaanschcn gevolmachtigde. Het zal over de planten handelen, waarom u geschreven hebt, om zo hier in d'fl kassen te 'trekken, en; ze dan to doen acclama tiseeren. Het adres is Duiitsoh en aan miji gericht, maar daar ik helaas het Spaansah met machtig ben, wilde ak u vra gen, den brief voor mij te vertalen schrif telijk, opdat ik 'het meit het origineel bij de andere kan voegen." „Gaarne," antwoordde Dolores. „U zult het morgen vroeg bij het rapport vinden. En nu, goeden nacht ak moet naar huis, wan" ik moet met juffrouw Kohier nog een massa bespreken voor de nieuwe inkwarrie1- ring „Goeden avond, juffrouw Dolores. E'tï wees niet boos „Och, om uw verdenking van zelfmoord!? Neen, neen ik ben niet boos," antwoord de Dolores glimlachend en ging. Maar de avond was mooi en do tucht rein en helder na een heerlijk verfrisscheuden re gen en daarom maakte zo nog een kleinen omweg, voor ze naar het slot terugging Zij ging door een aan beide zijld'en met struik gewas begroeid laantje, haaldb d'en blief uit het couvert met dei buitenlandsclie postze gels erop en begon hem te lezen, nu err dan éven staan blijvend. Eu opeens weerklonk er een knallend geluid, als het tegen elkaar slaan van twee honden, niet harder, en het scheen Dolores toe, alsof del bri'ef in haar hond een klap kreeg, en toen ze het papier wteer glad streek, zag ze, dat er oen klein, ken, die sedert 1 Juni de capitulatie der Boeren steeds sop morgen" stellen is het zenden van een zeer groote troepenmacht onder aanvoering van generaal Backer, naar het Westen van Transvaal. Hoeveel malen de heeren Methuen en Babingtou die streken schoongeveegd hebben, verklaren wjj openlijk vergeten te zijn. De la Rey is er niet meer, tenminste volgens de laatste berichten was hij in het O. aan het opereeren, en trachtte hjj zich te verbin den met Botha. Beijers is er waarschijnlijk ook niet, daar hij naar het Noorden van Transvaal is getrokken. "Waarom dan die beweging der Engelschen naar het Westen? Om deze te begrijpen, moet men twee feiten niet uit het oog ver liezen ten eerste de zeer goed geslaagde aanvallen der Boeren op den spoorweg, waar van wij eeigisteren melding maakten ten tweede het bericht, dat ieder oogenblik her haald wordt, over de tegenwoordigheid van de "Wet aan het hoofd van 1000 man in het W. in de omstreken van Potchefstroom. Indien nu generaal Kitchener een nieuwe poging beproeft in het Westelijk deel van Transvaal, meenen wij daar een bewijs in te mogen zien, dat de Wet werkelijk daar is of minstens dat de Boeren daar eenige nieuwe en belangrijke successen behaald hebben, die men ons volgens gewoonte niet zoo grifweg verteld heeft. In ieder geval komt door het onophoudelijk verplaatsen der troepen van Kitchener, genoodzaakt om onophoudelijk van links naar rechts, van Noord tot Zuid, van West tot Oost fe vliegen, uit hoe leelijk de onverbeterlijke jTant Allieux" zich vergissen, die lederen dag zeggen morgen het einde, (dan zijn zij tenminste zeker, eens een goeden horoscoop getrokken te hebben.) Uit de Kaapkolonie zyn de berichten al niet veel beter voor de Engelschen. Men merkt er absoluut niets van, dat de groote ruiter generaal French aan het hoofd van zaken gekomen is, geen enkel resultaat is nog be haald. Evenmin als er eenige kans bestaat voor de Engelschen om Transvaal spoedig te veroveren, fis er hoop om de Boeren uit de Engclsche kolonie te jagen. Zou het met het oog op den langen duur van den oirlog ziju, dat de liberalen in Engeland wakker beginnen te worden; het schijnt tenminste, dat zij geneigd zyn, om van den toestand te profiteeren om een be schuldiging in te brengen tegen het kabinet en hun leideis tiachten te verkrijgen, dat Chambetlain hen tenminste een zitting zal afstaan voor een algemeen debat, waarin deze en Brodricli zullen worden uitgenoodigd de volledige waarheid te zeggen, omtrent hetgeen in het zuidelijk gedeelte van Afrika geschiedt, om zich te verklaren over de ban dieten en hrandstichtersmanieren, waardoor liet Engelsche leger doorgaat zich te onteren en de beschaving te beleedigen. Bandietennianier zeiden wij, ja, d'at is ihet ware woord. Leest, slechts wat de „Star" schrijft, die oen hoofdartikel vij'dt aan de vueeselijke sterfte in liet va-ouwen- en kinder kamp te Johannesburg. 'Eb is zegt het zeer klein rond gaatje met gezengde randen in was, dat zo tot nu toe niet gezien had. Een oogenblik was ze getroffen, toen keek ze rechts en links in het struikgewas, het op zijde buigend, en ging daarop terug naar hot torentje, waar Engels woonde. D'ezo was zeer verbaasd, sliaai weer binnen te zien komen. „Hebt u iets vergeten, juffrouw Dolores?" „Neen," zeide ze rustig. „Ik wilde alleen even vragen of dait gaatje al in dien Spaan- schen brief was, toen u kern mij' gaoft." Engels nam den brief, zette zijn bril op en keek mot opgetrokken wenkbrauwen naar h'et kleine, zeldzame werk. „Hpt us me niet opgevallen," zeide hij'ver wonderd. „Daar is een schot doorheen ge gaan „Juist daarom vraag ik liet," antwoordde Dolores gelaten. „Hm Zoover ik weet, was dit. gaatje niet in den brief. Dan zou ik hot gezien hebben, niet waar? E'en merkwaardig klein soort als uit een Teschinpistool." „Ja.," zeide. Dolores lakoirisclij en toen zo den vragenden blik van Engels bemerkte, haalde ze de schoud'ors 'op. „Misschien weer een poging tot zelfmoord van me," zeide ze mot een kort lachje, dat wat geforceerd! klonk. „Allo duivels'" riep Engels uit. „Neen, geen woord erover," smeekte ze „Dat blijft tusschen ons. Maar we zullen de oogen open 'houden, niet vaar?" En daarmede ging zo weer, zonder vrees en langzaam denzelfden weg naar d'ecn Fail- 'kenhof terug en direct naar haar slaapka mer. Daar took ze do lade van haar nacht tafeltje open daar lag het sierlijke, kleino blad geen sentimentaliteit in de ver schrikkelijke statistiek der „Daily Nerwis"; het zijn koude, harde feiten, zoneter eenige versiering. Het rijn feiten, die een duivel tranen van goddelijk medelijden zouden kunnen dhen .weeinen. De sterfte bedroeg op gemiddeld 3125 personen in de week tot 22 April! 30, in de weiek tot 6 Mei 24 en in def Week tot 13 Mei 26. Dit maakt een totaal van 80 of een sterfte van 435 per duizend por jaiar. In En geland sterven elk jaar gemiddeld; 22 men- schen op elke duizend'. M. a. w. die ongeluk kige vrouwen en kinderen te Johannesburg sterven meer dan twintig maal zoo snel ais Engelsche vrouwen en kinderenMaar daar mede is de Zaak nog niet in a.1 zijn somber heid voorgesteldIn do renbaan te Johan nesburg sterven voornamelijk kinderen. Het sterftecijfer voor kinderen is m Ehgeland 12.5 per ilOOOop den leeftijd! van. tien jaar is het zelfs sl'edhts 4.3. De „Star" zegt dan, dat de censor do har de waarheid voor het Engelsche volk heeft verborgen gehouden, hoe d!e Britsche wijze van oorlogvoeren het moorden van kleine 'kinderen medebrengt, h'oo moeders en kin deren uit hun huizen verdreven en in, ge vangenschap gesleept zijn zonder dat vol doende voor hen kon worden gezorgd. De dood-enlijst der anno kleinen is hartroerend, schier allen kinderen van tien dagen bot zes en een. ilialf jaar en meer; daaronder zuige lingen, wier moeders zelfs de doop hunner kleinen, is geweigerd! geworden. "Waarvoor is vraagt het blad die lange prooessie van arme Heine kinderen ter dood gedoomd1? Laat lord Milner van Kaap stad en St. James's, laten Cbamberlain, Ce cil Rhodes en Alfred Beit hot ons zeggen. Ja' de paleizen in Park Lane zijtn bezoedeld met Giet bloed dezer ongelukkigs schepsel tjes, maar laat hun bezitters toch niet den ken, dat zij de nemesis zullen, ontgaan, die deu verdrukker dter zwakken, hulpbehoeven den en vaiderloozen vervolgt. Met een hartstochtelijk beroep op de En- gelschei moeders besluit do „Star" haar be zielend hoofdartikel „Do uitgehongerde li chaampjes van dfe doodo HolTandsrihe kin deren Waren gemaakt Van hetzelfde vleesch als ide lichaampjes van uw kiemen, oBrit sche moeders. Deze vrouwenwier geween ver over de zeeën weerklinkt, rijn niet min der Waard in do oogen des Hemels dan gij, en haar kleinen rijh niet minder dierbaar dam. de uwe. Als gij, ovrouWeu Van Enge land, het woord verkoost tel zeggen, dan zullen deze dingen ophouden. Wij vragen u het te zeggen en het snel ito zeggen." Balfour zeide heden in antwoord op oen vraag betreffende den toestand an Zuid-Afri ka, dat de oorlog niet langer een strijd! +us- schen groote militaire lichamen was, omdat cle (Boeren voor 't grootste deel veispredd Waren in kleine commando's van 100 of 200 Teschinpistool, als altijd, daar naast stond hot blikken busje met de patronen. Zij had do gewoonte het wapen lederen avond te laden on 's morgens vroeg de patronen er weer uit te halvn ook ïm was het schot eruit gehaald'. „Ik moet toch de patronen eens tellen," dacht ze. Er wanen nog dertig stuks in het busje en die sloot ze weg De volgende uren Waren voor Dolores niet zeier verkwikkelijk. Zij1 dacht met aam het voor haar raadselachtige voorval aan heb Hoxculoch, wel echter aan het raadselach tige schob, dat rijn doel waarschijnlijk gemist had, want wie zou het stoutmoedige idee hebben, op een brief te miloken die juist go- lezen weid? Hoogstens een fcunstschutter van de vaardigheid van em Ira Aldridge. Neen, hot schot gol'd h'aar. M'aar waarom! Wien had ze iets gedaan Wié bad' er be lang bij', haar te dooden? Zij dacht aan een van haar Braziliaan- sche rentmeesters, dien ze onlange op een berioht van haar gevolmachtigde, en omdat 'liet bewezen was, dat hij h'aar bestolen bad, ontslagen had. Zou de man ach'hebben wil len wreken? Onmogelijk was het niet, maar hoe zou hij van Brazilië opeens naar Noord- Duitschlaiid komen? Het is een verre reis en eer ze afgelegd is, w'aaatoe tijd en mid delen beliooren, is de woedo reeds bekoeld. Maar het was het eenige aanknoopingspunt voor haar, en toen ze met den besten wil geen ander vond en haar hoofd haar zeev beg'on te doen, toen ging ze naar beneden en vond' op 'b terras diegenen, die ze Zocht doctor Rusz en rijn vrouw. Aan dezen vertelde ze do geschiedenis van het sehott on doctor Rusz raadde dadelijk man. Hun totale krijgsmacht werd geschat op 17000. Er Was geen! grond' voor de geruchten be treffende vredesonderhandelingen. Do ar beid van dton polibieken wederopbouw vain het veroverd) gebied moest wachten op ver dere afwikkeling der militaire operaties. Ohlaanberlain deelde mede, dab hij niet' in! staat was op 't oogenblik eenige verMaring af te leggen met betrekking tot d!e voorwaar den, waarop diem Boerengevangenenjsoiide worden toegestaan' om terug tö ikeeren. De veiiiezenlijsb toont aan. dat te Parijs is gevochtenaan Engelschen kant zijn een officier (kamonschotWondJ) ©n drie man ge wond; bij Golden Gate zijto. nog een man gesneuveld en twee gewond; verder is ge vochten bij) Ooi-logispoort (een kapitein ge wond), Olifantsnek, N'aanwpoort, Sterkfon- tein, bij Kroonstad. ffiJemengcl© UededeeSIngco. Frankrijk. In de socialistische party in de Kamer is weder een scheuring ontstaanenkele leden hebben besloten zich tot een onafhankelijke partij te vereenigen, daar zij zich niet willen verbinden steeds vóór of steeds tegen de Regeering te stemmen. Duitseihland. Yon Bülow ontving gisteren den Amerikaan Frederick Holts, die als secretaris van de Haagsche conferentie heeft gefuogeerd en nu permanent lid van het Hof van Arbitrage in Den Haag is. Von Bülow verklaarde, dat hij zelf en de Keizer zich een zegenrijken arbeid van het Hof voorstelden en veel meer er van verwachten dan de pers hun tot dusver had toegeschreven. Holis ïeist de volgende week naar Weenen, O o stonrij k. De Keizer ontving gistermorgen te Praag talrijke deputaties, met name van de geeste lijkheid en den adel. Z. M. antwoordde in de twee talen. Tot do deputatie van de geestelijkheid zeide de Keizer, dat de belan gen der Katholieke Kerk in hem steeds een warm beschermer zouden vinden. Ter eere van het bezoek hadden Duitsche studenten hun sociteit van buiten versierd met zwart-rood en gouden kleuren. De Czechen waren hierover verontwaardigd en spoedig hadden zy de »Pruisische" vlaggen afgescheurd. Van wege den Stadhouder werd daarop het verbod uitgevaardigd om met zwart-rood-gouden vlaggen te versieren. De ïNeue Freie Presse verneemt vaneen coi respondent, dat tegen dit verbod gepro testeerd zal worden bij den Minister-Presi dent. Amerika. De iTimes" verneemt uit HavanaDa aan, iemand, van het geTeek fc te latten ko men, -die in den Falkenhof rijn. intrek zou nemen, om -den geheimzinn igen schutter op ihet spoor te komen. Maar daarvan Wilde Bo-lores niets weten. Zij', ■deelde; Rusz baar verdenking mede en meende, da-t ze wol door Ram o zou te weten kunnen komen, of oen vreemde hier rondliep, want iemand moest hem toch zien, daar een mensch voed sel noodiig beeft on dit slechts door mon- sch'en te verkrijgen ie. Doctor Rusz keurde! hét plan goed, Ramo daarmede te belasten, maar hield toch rijn idee voor succesvoller. 'Mevrouw RusZ zeid'e als gewoonlijk niets, doch Dolores merkte op, dat ze baar breiwerk liet rusten en baar groote, koude oogeu, die door hun merk waardig kleine pupil en door hun groote iris iets bijzonder versteends hadden, vast op haar echtgenoot gericht hield en hem onaf gebroken aanzag, ofschoon het reeds begon te schemeren. „Zij wil op rijn gericht lazen, wat ze van d'e zaak mag denken en wat niet," zeide Do lores tot Zich zélf en was blij1, dat die ver schrikkelijke oogen niet op haar staarden onafgebroken staarden, zonder met de wim pers te knippen. Maar ook doctor Rusz, die het eerst niet scheen te benieihen, werd dit staren te veel. „Het is vochtig, lieveiing," zeide bij1, rich plotseling to't zijn vrouw wondend1. „Ik ben bang voor je iheumatisme. „Refma" noemt onze gooide graaf Scliinga het," wendde bij rich glimlachend tot Dolores. „Ik heb geen rheumatiek," zei'do mevrouw Rusz, zonder haar blik een andere webbing te geven. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1