DE FALKNIR'S vanfaFALMM 55"° Jaargang. Woensdag 26 Juni 1901. 10581 Bericht. Kennisgeving. een ONDERWIJZER een ONDERWIJZERES. OS ZE TIJDINGZAAL. EÜFEM1A VON ADLERSFELD-BALLESTREM. V SCHIEDAMSC Deze courant Verschijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post 11. 4.65. Prijs Per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zjjn. Bureau t BoterstraatHS. COURANT. Pr(js der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0,92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zn innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. Zij, die zich met 1 Juli op de „Scliledamsclic Courant" wcnschcn te abonnecren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis, Periodieke verkiezing voor den Gemeenteraad. De burgemeester tan Schiedam, brengt ter openbare kennis, dat de op heden bij hern ingeleverde opgaven van candidate» voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, in afschrift aan hot Raadhuis zijn aangeplakt en dat, tegen betaling der kosten, afschriften daarvan veikrijgbaar zijn gesteld. Schiedam, den 25ston Juni 1901. De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. By het openbaar lager onderwijs te Schie dam worden gevraagd: 1°. aan school F (hoofd de heer J. C. Sander) met hoofdakte als plaatsvervangend hoofd. Jaarwedde flOOO. 2°. aan school G (hoofd de heer J. -van der Hout) Jaarwedde f 500, benevens f 100 voor hoofd akte, f 50 voor akte handteekenen en 150 voor nuttige handwerken wanneer in dat vak onderwjjs wordt gegeven. Deze jaarwedde kan wegens diensttijd 4 maal (om de 2 jaar) met 1 50 worden ver hoogd. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 15 Juli a.s. Daartoe opgewekt door hot succes ov 14 dezer, hebben wij besloten., ook Donderdag a.s. de groote zaai van Musis als tijdingzaal voor het publiek toegankelijk te stellen. Evenals den vorigen keer stelleen wij thans als voorwaarde, dat men per persoon en per keer 2i cent offert voor de vacantic-kolonio alhier, welker bestuur zich ook thans weder mot de inning der entrée's heeft belast. Iu hoofdzaak zal de inrichting dezelfde zijn als op 14 dezer. De zaal zal vain 6 lot 11 uur geopend zijn en oolc nu zullen de bij ons inkomende telegrammen zoo spoedig mo gelijk bekend worden gemaakt. Uit don aard der zaak zal -cle regeling nog eenvoudi ger zijn dan do vorige maal, omdat het thans betreft de einduitslag dear stemmin gen. Roman van Ten einde ons publiek een volledig over zicht te geven, zullen de namen der in alle districten gekozenen wederom op de beken de kartons worden aangegeven, terwijil die der bijl doherstemminggeko- zenen op duidelijk zichtbare wijze na ont vangst der 'telegrammen zullen worden ge publiceerd. Op deze wijze zullen de bezoekers op 'het einde van den avond een volledig over zicht kunnen Rebben van de g e- heole Tweede Kamer, zooals zij vol gens den uitslag der herstemmingen op Don derdag a s. zal zijn samengesteld. Onnocdig zal het zeker zijn, er aan te her inneren, dat men slechts 2§ oent behoeft 'te offeren en dat men, zoo men, na de zaal ver laten te hebben, later weder daarin wil te- rugkeeren, nogmaals 2| cent verschuldigd is. Vertrouwende ook bij' deze gelegenheid onze lezers ter wille te zijn, spreken wij den wensch uit, dat Donderdag 27 Juni e.k. een nog veel grooter aantal' belangstellenden dan d'e eenste maal onze tijdingzaal zal be zoeken. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 25 Juni 1901. Zuld-Afrlka. Van het Oorlogsterrein. Het oorlogsnieuws blijft zeer schaarseh, Kitchener blijft maar zwijgen (zoo'n optel sommetje tellen we tegenwoordig niet meer mede), het eenige nuttige ervan is, dab wij' weten, dat dfe generalissimus zich weer tie Pretoria bevindt; zou bet ministerie van oorlog weer (om goede redenen natuurlijk) chteiliouden, waar de opperbevelhebber ge weest is? Zijn conclusie van gisteren luidt: Sedert mijln vorige verslag hebben de colonnes de volgende uitkomsten verkregen: gedood 41, goWond 27, gevangen genomen 160, overge geven 70, buit gemaakt 41,800 geweerpatro nen on 264 wagens, ongerekend paarden en voorraden. Men. ziet, van Wa bei kloof wordt niet eens gerept, uit Cradook wordt ons eobter door Reuter iets geseind Uit bijzonderheden, betreffende heb ge vecht bij Waitarlcloof, dat 30 mijten weste lijk van Cradock ligt, blijkt dat dia afdee- inig der Midland Mounted Rifles, uitgezon- den om Mal'an te achtervolgen, Woensdag te Watorhloof kampeerde. Kritzingcr kreeg hiervan bericht cai wachtte met een aanval tot hot aanbreken van den d'ag. De Boeren vielen toen het kamp aan mat een hevig vuur, juist op hot oogenblik waarop de En gelse-hen zich gei eed maakten om op te trek ken. Heb gevecht duurde twee en een half uur. Do Bngelsclien hadden 10 d'ooden en 11 gewonden. Ook kapitein Spandan, de aanvoerder, ie aan zijn Wonden overleden. 97) Zo waren bij Mourepos aangekomen en daarmede was heb gesprok uit. Dolores zag to1- haar vreugde, dab Falkner en Lolo al leen bij een bloembed stonden en waar schijnlijk op hun gasten wacht ten voor de lunch. En. terwijl KeppTcr zich terugtrok, trad zo stiel op hen toe. „Lieve Lolo," zeido zo hartelijk, maar op de wangen lag nog een blos van opwinding, „lieve Lolo, ik kom om je te zeggen, dat-, ik onlangs na mijn dwazen schrik, heel onhof felijk en onaardig tegen je was, terwijl je als gast bij mij' waart. Dat doet me van har te leed, waub ik ben er van overtuigd, dat je slechts een grapje wild et maken omdat jo niet wist, hoe ver mijn antipathie tegen die diereu gaat. Wetos dus niet boos op me, en jij ook-niet, neef Alfred'" „Zie je nu wel, wie ongelijk had?" riep de jonge vrouw triomfeorend. „En nu zou jk me voor haar moeten, buigen, voor haar, dio nu tot mij komt ?Hakaha-, ik zal je die af goderij' voor Dolores wel afloeren, en id er geen wierook meer voor leveren I". El eon ore!" riep Fallot er verschrikt, snaar Dolores, die dezo zinswending nidt voorzien haid, moest onwillekeurig lachen. „Bravo, Lolo," ritsp ze goedmoedig, „daar heb je gelijk in. Yan wierook krijg ik hoofd pijn." „Eu ik moet er van niezen," bekende Lo in de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Xclefoa# mdwezrte»tiën opgenomen tot den prjjs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Mo. 123. lo, wier plotselinge toom tegen de ingebeel de onrechtvaardigheid van haar echtgenoot plaats maakte voor de vroolij'kste luim, om dat haar gelijk gegeven werd van de zijde, waarop Falkucr haar heur ongelijk toomde. Op -dit oogemhlik verschenen op de wa rande de op Monrepos ingekwartierde offi cieren, en de jonge vrouw ging hen stralend van vroolijOdteid tegemoet. Na wederzijdsch'e begroeting verklaarde Dolores intusscheii, O O naar huis 'te moeten gaan, en Falknor bege leid o baar tot do poort. „D'a.l was een stap die je alle eer aandoet, Dolores, een groote zelfverloochening, waar van i'k liet, motief meen te begrijpen. Maar je hebt gezien, hoe Lolo heb opgenomen heeft. Hot bedorven kind wordt daardoor niet overtuigd van haar eigen onrecht „Dait heb ik ook niet gewild," viel zij' hem in de rode, „ik Was -deze rechtvaardiging verschuldigd, want ik heb haar als mijn gast beleedigd „O, was ziji maar half zooals gij," fluister de hij, maar zij was vlug doorgeloop en, vóór hij den zin geëindigd had. In liet park liielcl zij haar pas wa,t in de opgewonden, geprikkelde zenuwen ont spanden zich, en do raadeélachbige zwak heid, moeheid, onverschilligheid kwamen te- mg, onderbroken door oogenblikkciv van da bitterste pijhen en cle hevigste aanklachten tegen Keppler. Wat had deze man er aan, den sluier van haar hart af te trekken en haar arm, onzalig geheim bloot 'te leggen? Welk recht h'ald liij', haar heur onbevangen heid tegenover Falkner te ontrooveu, haar het geloof te ontnemen, dat zijl overwonnen hadi? Kolonel Pilcher op'erteert met goeden uit slag in liet Westelijk gedeelte van den Oran je 'Vrijstaat. Eien vliegende colonne hieeft Bultfontein zonder tegenstand bezet op den 17'eui Juni. Tijdens de operation zijn etr 8 gevangenen gemaakt, eü 500 paarden met groote hoeveelheden vee en wagens buit ge maakt. In het oosten) vam d'e Zuid-Afrikaansch'e Republiek bij Piet Retiaf, heeft, kolonel Re mington met öen vliegende colonne 3il Boe- reii gevangen, genomen en 40 wagens mot 700 stuks vee buit gemaakt. Bij' deze gelet- genheid was generaal Botha ook „bijna' in do handen dier Engélsohen gevallen. Den 13en Juni' Werd bij Elandsnek de co lonne van kolonel Gahvey, met tWee kanon nen door de Boeren, opgehouden, die sterk verschanst waren, in d'en nek. D'e kolonel slaagde er in, zijn colonne in lager 'te bren gen, en dreef de Boeren uiteen. Drie ge sneuvelde en vier gewonde Boeren werden op hot slagveld gevonden. De Engeleche ver liezen wanen Of?n officier gewond. De gesneu velde en gewonde mannetjes in dit klaar blijkelijk vrij ernstig gevecht komen later wel De Engel sell e verliezenlijst van Maandag 24 Juni vermeldt: 1 gesneuveld'; 1 officier en 15 man gewond; 2 man vermist; gestor ven aan ziekten, wonden enz 1 officier en 19 man. Aan een brief van een onderwijzeres te Worcester die voor den oorlog zoo goed als verengelscht was, maar wier oogen sedert zijn geopend voor de zegeningen der Brilsche beschaving, ontleent het sllbld" cle volgende zinsneden ïQij vraagt mij wat ik van den oorlog denk. Mijn meening (dat de Boeien zullen overwinnen) is in het minst niet gewijzigd, eer nog versterkt. Wat de onmiddellijke uitslag zal z(jn weet God alleen. Wat het einde zal zijn voor cle volgende geslachten weet elke ware Afri kaander. Kan een volk in ëéu dag worden geboren? Zal God dan een volk na zijn ge boorte niet tot ontwikkeling doen komen Wij zijn volkomen zeker van de toekomst, Er zal zeker een dag komen, wanneer wij de ellende zullen veigeten voor de vreugde dat een volk geboren is in de wereld. «Onze mannen zijn in de gevangeais en en onze vrouwen en kindei en zitten thuis. Wij hebben Slachtersnek nog niet vergeten denkt gy dan dat wij ooit de ellende zullen vergeten die reeds achttien maanden lang over ous wordt gebracht? «Wel zijn wij den strijd hartelijk moede, maar geloof niet dat onze hoop en onze moed ons hebben begeven. Wij hebben ons voor den geest gehaald het visioen van een vor- eenigd Zuid-Afrika, één in streven en midde len, daarom nog niet noodzakelijk in regeering, het visioen van gerechtigheid en vrede, het visioen van twee wederom vrije staten. En 'Doodmoe, koortsig en. diep ellendig Icwam zij op den Falkenhof terug en zatte zich da delijk aan da schrijftafel, om den brief aan den erfprins te schrijven, die heux haar ja? woord zou 'brengen. Maar zij' had hoofdpijn, en haar gedachten raakten verward, zoodat zij er van moest afzien, en zich ter ruste be gaf- Een koika, maar verkwikkende 6laap deed haai* eindeloos veel goed, doch zij liet zich aan de middagtafel verontschuldigen en me vrouw Rusz verzoeken, haar plaats aan het hoofd van de tafel ril to nemen. Eerst tegen, den avond ging zij weer uit en bracht Eingels een bezoek, maar trof hem niet thuis. „Mijuheort Engels is met de heeren officie ren gaan jagen," heette het. Toon gmg Dolores door liet park terug, plukte onderweg, een paar rozen, en ging toen naar het terras, waar Ramo juist de theetafel m orde bracht, en de heer en me vrouw Rusz reeds als gewoonlijk zaten. „Nu, gaat het beter, lieve Dolores?" vroeg dootor Rusz, haai* tegemoet komend. „Dank u, ja," antwoordde zij. „Ik! verheug mij nu op een kop thee." En daarbij, nam zij de bereiding van den opwekenden, dorstverja,geilden drank op zich, terwijl dootor Rusz zijn boekeru in huis terugbracht en zijn sigarenkoker meebracht. „Do beieren huzaren zijn all'en op de jacht," berichtte hij, plaats nemend'. „E!r Werd vandaag aan tafel veel jagerlatijh ge spreken, en definitief dö hoop opgegeven, den steenadelaar te dooden, hoewel' hij' nog in d'en omtrek van den Falkenhof gezien hoewel deze visioenen verbleeken, zu'len wij wachten, want de t(jd zal zeker komen. »Wij hooren zeer weinig oorlogsnieuws. Voortdurend wordt de algeheele vernietiging van het een of ander Boerencommando gemeld, maar elk commando schynt negen levens te hebben op zijn minst. Daar Engeland den leeuw voert in zijn wapen, moesten de Boe ren den phenix kiezen als zinnebeeld van hun natie. Aan de correspondentie van den nieuwen correspondent der j Petit Bleu" te Kaapstad (een Engelschman) ontleenen wij het vol gende In gesprekken met gevangen Boeren, heb ik de zekerheid gekregen, dat de Boerencom- mandanten Kritzinger, Fouché, Schepers en Malan een bepaald doel voor oogen hebben. Welk Hun manschappen weten het zelf niet, en hier juist ziet men een metamor phose, die in het Boerenleger tot stand is gekomen sedert de grootste nederlagen. Gij weet dat in het begin van den oorlog er in 't geheel geen discipline in het leger was, en dat de generaals die de burgers zich ge kozen hadden, niet alleen waren gehouden aan hun korpsen hun plannen voor te leggen, maar ook de goedkeuring moesten ver krijgen De discipline die er heerscht is verwon derlijk voor wien de vroes kent, die den Boeren het denkbeeld van onderwerping inboezemt en hun groote gehechtheid aan vrijheid en gelijkheid. Brand, de zoon van den ex president van den Vrijstaat, Krit zinger, de rechterhand van De Wet, hebben in hun commando's een even strenge disci pline als De Wet zelf. De troepen van Brand volgen hem blindelings, niettegenstaande zijn jeugd en zij bevinden er zich goed bij. Uil het rapport van generaal 'Smuts ne men wij het volgende over Ik moet erkennen, dat, waarneer ilr nu te rugdenk aan alles wat 'ik sedert gezien en beleefd heb, iu de westelijke districten, ik mij gansch onbekwaam gevoel om zelfs in algemeene trekken te beschrijden de ver woesting, alhier d'oor den vijland aangericht; de smart en liet leed ons aangedaan, en wel ke als ijzer in cle zielen van. onze vrouwen en kinderen zijn ingegaan. Laat mij' als een voorbeeld neanen dat ge deelte van he) distriet Krugei'sdoip, dat tusschen de Magahes- en Witwatersbergen is gelegen, een van de schoonste, vruchtbaar ste en meest bebouwde streken van Zuid- Afnka, d'e zoogenaamde moot. Toen ik in Juli ,1900 m deze gewesten aankwam, was deze streek nog groen, met onafgebroken landerijen, tuinen en schoon 'bebouwde plaatsen en hoeven; een lust voor de oogen, en een bewijs wat ons volk in tieail jaren op landbouwkundig gebied ikon inrichten. En nu? Nu is ze een dorre, verwoeste wildernis, alle landerijen vernield, de tuinen afgekapt en uitgeroeid, de plaatsen afgebrand, de huizen m vele gevallen niet alleen afge brand, maar met dynamiet opgeblazen, zoo dat or niet de eene steen op den anderen is moet zijn." „Werkelijk? Wie weet I" zeide Dolores, liet theeëxtract in dö kopjes schenkend! en ze uit de bouilloir melt kokend water aanvul lend. En daarbij* had zij! een eigenaardig zwak gevoel en de gedachte: dat heb ik al eens beleefd hier de theetafel', daar 'hot avondrood, en nu zullen zij' den adelaar brengen Men noemt liet hallucinaties, deze herin nering aan een verleden, dat ons onbekend is, omdat 'hot- misschien slechts in het land der dioomen ligt of dezen blik in de toe kom s-. Men heeft nog niet ontdekt, wat de juiste betöekenis is van dezen toestand, waarin men liet gevoel heeft, als was men geheel ergens anders, als raakten onze voe ten dcai grond' niet. En verwant, zelfs nauw verwant daarmee is dal zeldzame gevoel, dat men menigmaal bij binnenkomen in vreemde kuizen, bij' deai aanblik van ons tot nog toe onbekende straiten heeft: dat ken je reeds, 'hier ben jo al een? gev*ee6t Wamrot? Misschien m een droom, wanneer de ziel niet beheerscht door do physieke Wilakra-cht, rondzweeft. Maar wie kan di.t raadsel op lossen, wie indringjn in -deze myslea*iën? Wij hebber, slechts een „misschien" voor di't alles, en dit „misschien" heeft vrijdenkers tot ue dwaalleer van de zielsverhuizing ge bracht niettegenstaande wij' uit het evan gelie weren, dat, wij na den dood w'eL is Waar verder leven, maar niet in liet vleesch, doch in den geest; dat alzoo deze hallucinaties, zooals do wetenschap dit herinneren en hol- derzien betitelt, geen herinneringen zijn vit een "vroeger teven in een an re gestalte. gelaten; een verblijfplaats voor den nacht uil en den aasvogel. Waar nog zoo kort ge leden alles leven, welvaart en vreugde was, heerscht nu de dood. Geen levend dier meer, geen vrouw of kind, geen,' kaffermeid', of men ziet op hun gelaatstrekken angst, kommer, ja zélfs honger, iu duidelijke trek ken afgotêekend. OI men moet de pen vain een Jeeaiah of Jeremiah hebben, om dezen gruwel der verwoesting te kunnen t«-schrijt v-en. Ik geloof niet, dat er na den 30-jarigen oorlog en de vernieling door do legers van Tilly en Wallenstein aangericht, esn dierge lijk 'tooncel van algeheele verniel'mg is ge zien. Hoe dikwijls heb ik aan de helling van den Magaliosberg gezeten en gekeken naar de vele plaatsen, landerijien, schuren, pak- huizen, in oen onafgebroken vuur en vlam. Wanneer wij' met den vijand wilden veoli- 'len, Werd door d'e troepen sdhtdling gezocht achter de woonhuizen waarin onze vrouwen en kinderen zich bevonden en waar het ons dus onrnogel k was op lien te vuren. Wan neer wij eijb kampen wilden bombarde-oren, waren die gevuld met onze gevangen vrou wen en kinderen. Oude mannen met één been in liet graf, werden op de snoodste wij>- ze gevangen en te voet voor de troepen uit gedreven. De oude Gert Oosthuizen, 75 jaar, werd door generaal Clements naar generaal D'e la Rey gezonden als paadementaar, om ons te verzooken met hem (generaal CI0- ments) „over den toestand van het l'and" te confereeren. -Toen wij beslist weigerden eeni ge zoodanige conferentie te hebben over ons eigen door lieai verwoeste laaid, werd hij zoo boos, dat hij' dien zwakken grijsaard deed vangen en als krijgsgevangene vervoeren. Zelfs kinderen van 12 jaar oudi werden ge vangen, omdat zij er te veel naar d'en smaak der Engelsohe officieren als krijgslieden uit zagen! E11 dan de vrouwen en 'kinderen en al hel leiod hun aangedaan. In den zak vani een Engelsch officier, die in den slag bij Boschfonbein sneuvelde, vonden wij een brief, waarin op vermakelijke wij(ze werd uiteengezet hoe hij te werk ging. In oen huis 'had hij' de vrouwen en kind'eren bijeen geroepen en ton hunnen gedwongene aam- hoore weid „G'od save tliei CJueen" op de pia no gespeeld met gezang der aanwezige troei- pen en 'toon werd het huis met. alles erin in brand gestoken. Op een aaidere plaat® werd den vrouwen en kinderen aangezegd, alles wat zij' Wildon redden, rut. het huis to dragen, daar het kuis in brand moeet worden gestoken. Een uur tijd werd hun gegeven dab te doen. Toen zijl alles op cctn hoop had'den uitgebracht, werdl deze hoop aan brand gestoken. E'n deze offi cier vertelt dit alles als een grap. Waarlijk de lvoon, dei versmading en verachting, de barbaarsche ruwheid, waarmede: deze on schuldige vrouwen en kinderen zijn. behan deld -en behandeld Wordtan, gaat allo ver stand te hoven. Wanneer officieren zoo den ken en handelen, wat moet mem dan ver wachten van den gewonen Tommy, en wat Even snel als deze zeldzame stralen dooi de ziel schieten, verdwijnen ze ook, maar toch huiverde Dolores buitengewoon, to6n, jurit als zij haai kopje aan de lippen bracht, Engels, gevolgd door twee bsdimden, die een zeldzameu last droegen, om der. toren- hoek rechts van het terras te v oor een ij n t'-ad. Reeds van verre nam Engels zijn bcsd af en zwaaide dien hoog in de hiaat. „Zeldzame buit!" riep hij' hun luid toe, „wij hebben hem, d-en koning der luchten En inderdaad brachten zij! dua geweldi gen vogel naar boven en legden hem met uitgespreide vleugels op hét s'eeu.en teiras. „Drie schoten waren mis, maar lic-t mijne was raak," berichtte Engels ta'obs, met Gcliibterendei oogen. „De boeien officieren wilden hem aan uw voeten leggen, juffrouw Dolores, en nu geaiiet ik deze eer en vreug de." Geroerd reikte Dolores den trouwen vriend de hand, die hij, dén hoed in de hand, vol -eerbied aan do hppen bracht. „Wij lateai hem opzetten, en dan zal hij een eereplaats krijgen in mijn kamer," zei dö zij 'biij. „Wat een enorme! vleugélspaiming," be wonderde doctor Raisz. „Ik zou wel willen weten hoe wijd dat is-" „Daar ligt e'en centimeter in mijn werk mand," zei mevrouw Rusz, en wilde dieai halen, maar vóór zij langs den vogel aan dé tafel kon komen, was hij' er reeds -en zocht ill de mand, met den rug naar do andoren gekeerd (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1