Dinsdag 30 Juli 1901. AfÈillij riMwter Oranjehui. 55"° Jaargang No. 10610. Quark's Lievelingsnaam, BUITENLAND. V V SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt d a g e 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Botentmt 66. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaat® die zp innemen. Advertentiën bp abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde mdmmftmmtiSm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon So. 123. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Schiedam brengen ter algemeene kennis dat van Dinsdagavond 30 dezer na zons ondergang tot Donderdagmorgen 1 Augustus n.s. teo negen uur de Oranje- brug voor liet rijtuigverkeer GESLOTEN znt zijn. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Mr. W. H JANSEN, IV. B. De Secretaris v. LUIK, L.-S. Algemeen «verzicht. SCHIEDAM, 29 Juli 1901. Zuld-Afrika. Van het Oorlogsterrein. De heldhaftige verdediger van Mafeking, die moderne scadet de Gascogne", die een der belangrijkste en langste belegeringen van deze eeuw doorstaan heeft, terwijl hij zijn vrijen tijd besteedde met het maken van postzegels voor de belegerde stad, of met het vervaardigen van penteekeningen, die tweede Cyrano", generaal Baden-Powell heeft bij zijn terugkomst kunnen merken hoeveel hg verzuimd heeft door niet dadelijk na het ont zet van Mafeking zijn blijden intocht in Enge land te doen, om een welverdiende rust te genieten. Baden Powell heeft het gunstige oogenblik voorbij laten gaan, de ovaties in Southampton hem gebracht, zullen hem dit wel duidelijk gemaakt hebben. Voorzeker, zijn populariteit is sinds 18 Mei 1900, den voor hem roemrijken dag, nog niet geheel verdwenen; de eere-sabels, die hem in verscheidene streken van het Vereenigd Koninkrijk wachten, zouden voldoende zyn om een geheel regiment te wapenende geschenken, die voor hem gereed liggen, zou den een jong gehuwd paaitje dolgelukkig maken; Cardiff heeft voor hem een prachtig gouden kistje, dat tot bergplaats dient voor het perkament, dat hem toteere-burger maaki; ook Londen heeft, naar liet schijnt, plan hom tot collega van-Milner te vei heffen. Maar si die eerbewijzen hebben niet die spontanëiteii, welke er juist het aangename aan gegeven zou hebben. Eere-sabels en geschenken zijn verleden jaar in een oogenblik van enthousiasme be steld voor een held, wiens terugkeer mpn op handen dachtdoch nu is het generaal Baden-Powell, de onhandige samensteller van het corps bereden politie in da beide t Republieken, die de geschenken in ontvangst komt nemen voor kolonel Baden-Powell, den veidediger van Mafeking. Ziedaar hei DOOR EUFEMIA von ADLKRSFELD-BALLESTREM. Naar het Duitsch. 11) „Als u dei gehenimen -van ruw zuster niet heilig zijn, dat is uw zaak'," zei da liijl korfaf. „Mij rijn zij het wel." „Wat meent fu? Wild© u liet kistje niet openmaken >011 liet portret nteit zien t" „Neenlioo dikwijls moet ik dat dan herhalen 'antwoordde Weaidonburg op hef tiger toon dan noodig was tegenover dit kind, want het begon de kinderschoenen toch al aardig te ontwassen. „Nu! houd u maar (bedaard, doe maar niet net of u zelf verliefd was op Fe.;; wel wel wat is u een driftkop Wie weet wcil'ke lieve woordjes, de bolee- digdo .Kit till e nog meer uitgekraamd had haar woordenschat was 'buitengewoon rijk; maar het noodlot verscheen in de gang, in de gedaante van miss Knielierbocker en riep haar toe, op den hoogs ten toon „Kathol Kiithe, waar iben je? Wil je on middellijk komen! OnmiddeJlijpa, hoor je!" „Lieve hemel, daar is iniss," fluisterde Kathe bleek van schrik. „Waar moet ik hef Iribtje zoo gauw laten? Neem u heb zoolang, toe!" Maar Wendenburg wendde» rich af van het kleine (kostbare voorwerp alsof liet een ad der was die hem steken wilde, zoodat Kathe wanhopig werd van angst cu woede. „Ik kan 't ding toch niet opeten,' brom de zij tussclien de tanden, „ongevoelige vent 1" En zij stampte met den voet op den grond. Daar viel haar oog op de ouderwet se! e kast. „Waichb, daar zet iik heb in ik verschil tussclien deze ontvangst en die welke het vorige jaar den populairen held ten deel zou zijn gevallen. Trouwens Baden-Powell was er zoo op voorbereid, dat hij van plan was om op de Azoren herstel voor zjjn ge zondheid te zoeken. Maar de vrees dat men een verbluf aldaar zou hebben aangezien als een bewijs der ongenade, waarin hij volgens sommige bladen gevallen is, zal zijn vrienden er toe hebben gebracht hem aan te raden, dat plan op te geven en naar Engeland door te stoomen. De intocht zal hem nog wel meegevallen zyn (luide toejuichingen, toespraak van den burge meester), maar de afwezigheid van een ver tegenwoordiger des Konings is zeer in 'toog gevallen, hoewel men meldt, dat Eduard VÏÉ eerstdaags een audiëntie aan zijn generaal zal verleenen. In afwachting is de Mafeking- verdediger naar Cromer gegaan, om wat van zijn vermoeienissen uit te rusten. Doch die juichkreten hebben geen weer klank gevonden bij generaal Kitchener; ten minste volgens zgn laatste telegram (Zaterdag medegedeeld) heeft hg niet veel reden daartoe. De laatste berichten uit het O. van Transvaal hadden zoo vast en zeker verteld, dat sir Blood de districten Ermelo en Carolina van Boeren gezuiverd had en de laatste moorden op Boeren door de Swazi's schenen te bevesti gen, dat die streek in de handen der Engel- schen was. Helaas voor de Britten heeft dit niet zoo mogen zyn. Het commando Boeren, dat zich van Bremersdorp heeft meester gemaakt, zal wel tijd gevonden hebben om zich rjjkelyk van levensmiddelen te voorzien en dat echec der Engelschen zou wel tengevolge kunnen hebben dat de Zwazi's, een even wispelturig nis hebzuchtig volk, de zyde der Engelschen verlieten en die der Boeren kozen. Ook van Ben Viljoen krygen wy eindelijk weer eens wat te hoorende »Standard" ten minste bevat een bericht van den specialen correspondent te Pretoria, gedagteekent 25 Juli, van den volgenden inhoud ■Via colonnes onder commando van de generaals Benson en Beatson en kolonels Spens en Paik opereerden ten noorden van Middelburg tegen commandant Viljoen,. In den aanvang dezer maand was deze in lager bij Rlienoster Kop. Vandaar verplaatste hij zich in de richting van Dullstroom om, vol gens geruchten, zyn slag te slaan in de lager gelegen streken bij Nelspruit. Viljoen, die 600 man en 2 pompons bij zicli had, wist niets van de aanwezigheid van generaal Bemon te Dul'stioom, die daar den weg zou versperren. De strijdkrachten kwa men in contact en op 7 dezer volgde een ge vecht waarin de vjjand aanzienlijke verliezen leed. Twee dagen later nam genei aal Benson Wupoort Ridge in, hetwelk Dullstroom be- heerscht in de overtuiging dat Viljoen deze positie ook zou willen bezetten, wat dan ook gebeurde. De Boeren marcheerden op, onbewust dat zal liet er straks wed wie-er uithalen, ads ik van miss af (ben." Zoo gezegd, zoo gedaan. Snel: rukt zij! de deiur van de zware eikenhouten kast open. en doet het kistje in de diepte, verdwijhen daarbij -doet zich echter een eigenaardig ge luid li oor 011 en daarna een plof alsof er hol derdebolder een zwaar voorwerp een trap af naar .beneden valt. Ontsteld wijkt Kiithe achteruit. „Ik heb aan een plank) gestooten, die is geweken en toen heb ik in eens een ijskoude Lucht in mijn gezicht gevoeld'," zei zij bleek van Schrik. „Kathe, Katliet als je niet komen wilt, dan zal ik hoorde men weerklinken ra de gang. Kathe sprong a-clite-ruit. „Alle machten ter wereld brengen mij niet meter naar d'io ellendige kast," verzeker de rij, ze zag. Wendenburg dreigend aan en rende weg. Wendenburg aarzelde een oogenblik, toon stak hiji zijn hoofd in de kast die was biij.ven openstaan, hij' deinsd'e -echter onwillekeurig terug. „Waarlijk, wat een boude lucht., een echte grafludht," zai Mj. huiVeaieind. Hij stak een lucifer op ten keek int de kast. „Verduivelds, de geheitae deur!" riep hij zeer verrast, wiant in pl'aats van den 'bodem der kast zag hij een open valdeur en daar onder een sniaile steenen trap en uit de -diep te steeg een geheimzinnige lucht op, die waarlijk spookachtig genoeg aandeed. Van het kistje van freule Fee was niets te be speuren. „Dat ligt natuurlijk in de diepte, maar waar? Wiacht, laat ik etven licht lialen en zien of ik het ding voor den dag kan brengen! 'Dus de geheime deur is gevonden en daarmede misschien d'e sleutel tot de ge heels spookgeschiedenis! Twee bonded, jaar de stelling leeds bezet was, doch werden in verwarring teruggeslagen. Generaal Benson vervolgde hen, 100 Boeren in reserve gebleven trachtten hem tegen te houden doch werden ook op de vlucht geslagen. Intusschen trok Viljoens hoofdmacht met een pompom naar Sekukuni's land, maar op de dreigende houding der inboorlingen gin gen zij terug en trokken langs den hoofdweg naar de drift in de Olifantsrivier waar de reserve reeds over gevlucht was. Daar Viljoen noodzakelijk eerder aan de drift zgn moest dan onze troepen moest hij 16 wagens in den steek laten. Benson slaagde er toch in na een onafgebroken nrmrsch van circa 25 mijlen de Boeren tot staan te bren gen en lot een gevecht te noodzaken, waarin zes Boeren sneuvelden en 5 werden gewond. Onze verliezen zijn gering. Viljoen trekt nu terug naar zjjn oude schuilplaatsen bjj Botha's Berg. In de Kaapkolonie gaan de Engelschen sdapper" met hun terechtstellingen van zoo genaamde srebellen" door. 10 Juli werd een zekere Marais te Middelburg, 12 Juli een zekere Coetzee te Cradock opgehangen, 23 Kloppers te Burgersdorp, Claessen te Somerset- East, Jacobs en Joosten te Middelburg, 24 twee te Middelburg en twee te Kenhardt. Het is bjjna onnoodig op te merken, dat de Engelschen op zoo'n wjjze hun doel niet zullen bereiken en dat het wreedheidssysteem dat zij in hun kolonie instellen, den voortgang van den opstand zal verhaasten. De >Argua" stelt dan ook het aantal Hollanders, die met de Boeren vechten of dezen op andere wjjze heipen, op minstens 10.000. De officieele verliezenlïjisfc van 1522 Juli geeft op voor verliezen aan Engeleah© zijd© 50 gesneuvelden, 42 gestorven aan ziekte of anderszins, 103 gewonden en 3 vermisten aan Boerenrijde 43 dooden, 25 gewonden en 190 gevangenen. Naar aanleiding van die 8 „vernisten" zal het wel voldoende zijn to herinneren aan de 17 man van de E .-Afrik, politie, bij Petrus- burg door de Boeren gevangen genomen op 16 Juli, aan de verliezen der colonne Cralbbe op 21 Juli en de 92 gevangen genomen sol daten bij, den overval op den trein bij| Beau- fort-West op denzel'fden datum. Men riet lioe vertouw-baar die verlieslijbten rijn. Verder zal men opmerken, dat de „statis tieken" door het War-Office verstrekt, niet meer het aantal zieken opgeven. Eu dit ge tal is toch niet klein te noemen, wat onze lezers zullen toestemmen- als wij zeggen dat er in den 23ston Juli alleen to Preto ria en enkel in biet Yeomanry- liospi'taal behandeld werden 6000 lijf- der®, waaronder 520 officieren en 1000 .uit wonende .patiënten. Is dit nog niet voldoende? Welnu een te legram uit Las 'Palmas (Kanarische eilan den) meldt, d'at daar van Kaapstad is aan lang heeft men daarnaar gezocht-, misschien menig architect geraadpleegd en nu ontdekt een kmd haar bij toeval. Ja, het gaat soms vreemd toe in de wereld." In deze overpeinzingen verdiept, was Wendeniburg naar rijin eigen kamer gegaan, bij haalde een kaars en keerde toen vlug naar dei apookkamer terug. Hij - onderzocht eerst het mechanisme van db valdeur in de kast; liet was zeer eenvoudig en bewoog nog gemakkelijk. Toen Kathe was voorover gebogen om het kistje in de kast te zetten, had rij; mot de linkerhand op een houten knop gedrukt, de lijst van de deur die tege lijkertijd het slot maskeerde, de knop die nog niemand bedacht 'had aan te raken. Voorzichtig stapte Wcnd'onbung met de kaars in de kast op de smalle, steile steenen trap. De trap was nog volkomen veilig; maar een akelige, benauwende, doffe lucht steeg naar bo'ven. „Ja, naar odeurtjes kan het hier ook mooiliipc ruiken," troostte Woudenborg rich met zijn gewoon optimisme. KlatschDaar vloog hem een opgeschrikte vleermuis langs zijn gezicht. „DulVelsch beest," bromde hij en sloeg naar het onaangename en tooh zoo oiiEkhuldi'go dier. Eindelijk Kwam er een eind aan de trap waarop hiji nog ecnige rat ten tegenkwam, en het eerste waar zijn oog op viel', was het mooie kistje, dat onder aan de trap lag. Het wa® opengesprongen door den val, verder onbeschadigd en leeg. Had Kiithe zich dan vergist met het por tret? Neen ,daar lag het een paar schreden verder, niet den achterkant naar boven. „Het opnemen, niet bekijken en weer in het kistje leggen," nam Wendenburg ribh voor, met een zonderling gevoel' van verdriet en toorn tegelijkertijd en tevens een gevoel van groote eenzaamheid'. „Ezel', nu nog gekomen de Pinemore, aan boord heb bende 1,186 gewonden en rieken, met be stemming naar Engeland. De „Standard" verneemt van zijn corres pondent ito Kaapstad dat lord Kitchener te gen het eind van Alugiustus naar Engeland zal terugkeeren en als opperbevelhebber in Zuid-Afrika zal worden opgevolgd door sir Blindon Blood. De Londensche correspondent van het „HM." seint Een zeer dringende aansporing van het lid Gibson Bowles in het Lagerhuis om zoo spoedig mogelijk vrede te maken in Zuid- Afrika op welke voorwaarden ook, heeft een diepen indruk gemaakt, sdhoon de Tory-bla- den bescheidenlijk over rijn rede zwijgen. Hiji voorspelde Europe esche verwikkelingen wanneer de vrede niet voor het voorjaar ge sloten is. In dit verband' verneem iki op goed gezag, dat de vredesgeruchten niet uitgaan van Kruger of Leyds, maar van het departement van koloniën hier. Gemengde Hededcellngen» Engeland. Dte hertog en de hertogin van Cornwall en York rijm aan boord van de Ophir naar Mauritius vertrokken. De gekke Mullah is 17 dezer na een soh'erp gevecht verslagen. De Britsalie verliezen war OO ren 1 officier en 12 man gedood, il officier en 20 man gewond. De vijand had 70 doo den. Frankrijk. Prins Henri van Orleans neemt in beter schap toe; de koorts week, de nachten rijn rustiger. De rechters gaan voort met strenge straf fen op te leggen aan de lasterpers. Zoo is deze week een redacteur van de „Intransi- geant" tot 15 dagen gevangenisstraf en 2000 francs boete veroordeeld' wegens beleed:ging van een Parijschen advocaat. Spanje. Uit Hendaye wordt dd. 28 Juli geseind In den nacht van Zaterdag op Zondag is de kerk te Behobie geplunderd. Het altaar i's gebroken, heilige voorwerpen gestolen. Daar het heden een plaatselijke feestdag was, heeft deze heiligschennis diepe veront waardiging gewekt. Dte autoriteiten en de gendarmerie heb ben een onderzoek ingesteld. Men veronderstelt, dat de bedrijfvers van dit feit Spaansche bedelaars zijn, die op de grenzen vertoeven. schreien ook," bromde hiji woedend, toeneen paar gloeiend heete droppels hem in da oogen kwamen. „Be heb haar ook zoo innig lief, ik heb haar zoo innig noodijgi in mijn tot nu toe 200 nutteloos leven; die lieve oogen, dat beelderige, roode mondje zouden miji al les zoo gemakkelijk gemaakt hebben te dra gen, ze/zou een goed raensch van mij kunnen maken. Het is maar goed, dat ik hier bene den terecht gekomen ben, hier kan ik mijn hart ten minste eens uitstorten," voegde hiji er bij nai deze eerste uitbarsting). Evenals boven was ook dit verblijf acht hoekig, maar veel, veel lager van verdieping en gewelf eri langs de muren stonden dood kisten en sarcophagen, allen sterk verweerd en half vervallen en op de plek waar een dichtgemetselde deur, zooals Wendenburg vermoedde, naar den kelder van den ouden vlougel van liet kasteel moest leiden, lag half verborgen in een hoek een geraamte „Neen, dan ga ik tocli liever maar weer naar boven," dacht Wendenburg, niet zoo zeer oni het geraamte als omdat een rat over rijn voet heensprong1, Mj sprong op riji en stiet tegen een wonderbaar mooi bewerk ten oud-Italiaanschen dolk, met gouden ge vest met diamanten ingelegd' en een verroest, bevlekt, vierkant lemmet. „Het spook van Hellbetrg schijnt dan toch van uit de werkelijkheid' af te stammen," dacht Wendenburg, den dolk opnemende en om ricli 'heen ziende. „Nu het portret opge pakt en naar boven Voorzichtig nam hij' li'ët kistje op, zette het licht op de trap en bukte om het portret op te rapen. Wat was dat? Stond daar niet op de achterzijde van het portret rijin eigen naam, door hem zelf geschreven „He spookt hier," d'acht -Hjl, geheel ver bijsterd maar neen, de naam stond daar Zaterdagavond heeft te Barcelona de eer ste opvoering plaats gehad van „Paternidad" door een geestelijke, P-ey Ordeix, geschreven. Hot rink moet evenals „EJecura" een anitï- jezuitiechen tendenz hebben. Heb stuk heeft groot succes gehadde auteur, die in geeste lijk kleed aanwezig was, is luide toegejuicht. De muziek speelde de Marseillaise. Italië. Gistermorgen is te Rome een hoogmis op gedragen tea- herinnering aan den moord) an koning Humbert. Aanwezig waren de koning en koningin, do koningin-weduwe en talrijke vorstelijke en officieel© personen. Het bulletin omtrent Ciispi Duidde gister morgen Onrustige nacht. De krachten rijp afgeno men. Heb hart is merkbaar zwak. De zenuw toestand is niet veranderd. 'Donderdag heeft men op heb Vaticaan den d'ag gevierd, dat Pausi Leo langer hot pontificaat bekleedde dan Pius VII, die ge durende 23 jaar, 5 maanden en 14 dagen Pauis was. Met heit oog op den goeden gezondheids toestand van den Paus hoopt men, dat Z. H. ook 'het 2-5-jaar Pausschap zal bereiken, zooals St. Pieter. Bulgarije.' Een officialise nota spreekt het bericht te gen dat prins Ferdinand zichzelf wilde laten pi'oclameercn tot Koning. Het bezoek van Alexander Michaelovitch heeft hiermee niets te malleen. Griekenland. Koning George is naar Aix-les-Bains ver trokken voor rijn gewone jaaiiijksche kuur. Na afloop daarvan gaat hij, naar Kopenha gen en Londen en keert hiji over Parijs en Weenen naar zijp riik tarugt Amerika. Het is tussclien liet V'atikaan en de re- geering te Washington tot een schikking ge komen ten aanzien van de geestelijke orden op de Phil'ippijnsche eilanden. De monniken op de Pllii lippijn en mogen blijken onder voorwaarde, dat zij geleidelijk zullen wor den geëvacueerd en door anderen vervangen. Daarenboven moeten rij) gedeelten van hun vermogen afstaan als schenkingen aan de kerken der verschillende gemeenten. Afrika. De „Memorial Diplomatique" verneemt, dat er vrij ernstige geschillen gerezen rijn tussclien koning Men el ikl en den Ras Ma- konnen. Men vreest een burgeroorlog. waarlijk, met groote letters duidelijk ge schreven: „Hans Baron von Wendenburg!" was Mj dan werkelijk goed bij rijn verstand, rijn naam Waarde lozer, zoudt ge ook niet nieuwsgierig geweest zijn? Hijf keerde het portret om, Meld het hiji de kaars heb was rijn eigen portret, hiji zelf in uniform, met rijn sohako en sjerp. Wendenburg wist niet wat hij zag, iiiji moest op do beschim melde trap gaan zitten en zag verbaasd rijn. eigen portret aan. Was dat een ongepaste grap van Kiithe? Neen, daarvoor was hater ijjver van zooeven te echt, haar boosheid te ongekunsteld ge weest. Hij had van dat portret zes afdrukken laten maken. Daarvan had hij er eon gege ven in het regiments-albusn, drie aan vrien den, een aan den commandant en een haid. hij. er zelf bewaard. Hij had zijn naam al leen geschreven op dat van den comman dant, dat wist hij zeker. Er moest dus waar lijk duivelskunstenarij bdj wezen, want aan de werkelijkheid, aan de zaiigei werkelijk heid waagde hij! het nog niet te gelooveu. Ze had heb portret gekust, zei Kathe. Ja waarlijk, liet zag er uit of een warme adem het gesatineerde papier een weinig dof kadi gemaakt 1 O Kathe, miskend'e parel van groot© waarde met roode kousen aan, en met de spraak van een stalknecht, voor die woorden zal je later „carte1 blanche!" bij' d'en banketbakker krijgen, net zoo lang lot je maag neen zegtEu nu naar boven mot den gevonden schat, de whistparüj1 was zeker nog in volle gang, dus de gelegenheid tot den aanval was veel te gunstig, dan dat een ca valerist er geen gebruik van zou maken. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1