55"° Jaargang. Woensdag 31 Juli 1901. k I No. 10611. Quarks Lievelingsnaam, ge-' van; ore W BUITENLAND. 500'* 700 I t Ij e. 1 31. i V V fl. ge.; lat 211 SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschyrit dagelyks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal"Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prys per -weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. •110; 1 Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur ^rco', aan het bureau bezorgd zyn. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau t Boterstraat 68. Prys der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde klei** opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Mo. 183. t H itore' euwi\ Heef 21 •uks l i Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 30 Juli 1901. Znld-Afrlka. Van ihet Oorlogsterrein. De »Ind. Beige", die aan de loopende vredesgeruchten eenige dagen geleden een artikeltje wijdde, schrjjft nu»Wij hadden reden om onlangs het wantrouwen uit te drukken, dat ons de vredesgeruchten, die sedert een week in zekere politieke kringen te Londen en Den Haag loopen, inboezemden. Het telegram van onzen Nederlandschen cor respondent, dat alle vertrouwen verdient, bewijst, dat geen van die geruchten gegrond was, en dat geheel en ai ten onrechte de Engelsche bladen aan President Kroger de meening toedichtten, dat hij het noodzakelijk oordeelde zich te onderwerpen. Kruger heeft heden evenmin lomlerwerpings-plannen als hij ze gisteren had ot morgen hebben zal. Hg is voor tegenstand nquand mêrne", en altijd, en hg is op dit terrein zoo ver gegaan, dat het hem uiterst moeilgk zou vallen terug te gaan. Het is zeker, dat er sedert lang drin gende verzoeken tot hem zjjn gekomen om hem tot verzoening te brengen maar daar deze stappen vruchteloos geweest zyn, zullen alle, welke men nog doen mocht, het ook zyn, want de argumenten, die de President aanvoert ten gunste van de voortzetting der vijandelijkheden zyn zuivere beginselen, die in 't geheel niet door omstandigheden beïn vloed worden, en die altijd, wat er ook ge beuren moge, hun wat men zou kunnen noemen moreele waaide behouden. »In deze omstandigheden moet men te Londen niet meer hopen tot een vrede te komen, zooals men dien daar op het oogenblik mogelijk acht. Indien er binnenkort vrede mocht komen, dan zal zulks zijn buiten allen invloed van Kruger, maar door de noodza kelijkheid, waarin zich de Boeren zullen be vinden om de wapenen neder te leggen en zich te ondei werpen. Kruger heeft hun de mogelykheid van de tusschenkomst van een der groote mogendheden laten doorschemeren, en gesteund door die krachtige hoop houden zij den strijd vol. Wanneer nu die hoop niet verwezenlijkt wordt, zullen zij er natuurlijk toe gebracht worden, den strijd op te geven, want het is weinig waarschijnlijk, dat de meerderheid der Boeren met hetzelfde blinde, ja bijna mystieke vertrouwen bezield is, dat Kruger heeft in de zaak der Republieken en bet ^uiteindelijke" succes dier zaak. »Maar het feit, dat de vredesgeruchten in quaestie onwaar zyn, beteekent volstrekt niet, dat iedere hoop op een min of meer naby- zijnden vrede behoeft te worden opgegeven. De vrede zal niet gesloten worden door de wegen, die men het meest piactisch en hei meest eenvoudig oordeeldemaar hjj zal tot stand komen en men kan uit zekere Engelsche berichten opmaken, dat men te Londen een ncoup de théatre" voorbereidt, waarvan men verwacht, dat hg het einde der vijandelijk heden zal verhaasten. Het bericht van de terugkomst van Kitchener in Europa is ka- IIH- re. DOOR EUFEMIA von ADLEKSFELD BALLESTREM Naar het Duitich, 12) Na heb vaste besluit om van de' gunstige gelegenheid gebruik te maken, stond Wen den/burg op van de, trap, hij1 wilde juist het .portret in het Mstje leggen, toen hij boven een .stern hoorde. Hij haastte zich dus, nam het kistje onder den Imker arm en het licht in de rechterhand en Mom de trap op. Hlij hoorde de stem nu duidelijker, het avas zeker oen alleenspraak van de hJuislioud'ster. „Natuurlijk, overal rondkijken eai dan al les open .laten staan. Hat zijn zoo de manie ren van de heer en en dames, en wijl hunnen het opruimen. Wat hebben ze in dat dui- •velsnest te maken! Waarom zon die. kast openstaan 1 Raki, daar is het ook niet pluis Hiriht er mee!" Flap1 daar vlogen de deuren van d'e kast diclit Wendenburg hoorde een sleutel knarsend omdraaien, met een akelig voorge voel bezield vloog Wij zoo snel mogelijk de trap op, lui'd roepende, maar de gedempte stem en het ge-miscli daarbinnen scheen te wenken als een middel om iemand weg te ja gen. Hij. hoorde nogmaals een deur toevlie gen, een sleutel omdraaien en toen was 'allee doodstil. „Nlu, da.t kan een mooie grap worden," dachit Wendenburg, terwSj|l een koude ril ling hem over den rug liep1. „In de spoolkfca- mer komt soms in dagen en jaren niemand., cius dat zou wezen levend begraven worden i'akterisliek. De opvolger van lord Roberts verlaat blijkbaar Zuid-Afrika niet, omdat zijn zending geëindigd is, want nooit heeft de oorlog meer behoefte gehad aan eenheid in actie, nooit is het voor de Engelschen nood zakelijker geweest om blyk te geven van die energie, waarmede men zeide, dat de over winnaar der Derwischen zoo ryk begiftigd was. Die terugkeer is evenmin uit ongenade te verklaren, omdat men ervan spreekt aan lord Kitchener het opperbevel vau het Indi sche leger toe te vertrouwen. Trouwens de Engelsche generalissimus zou die ongenade niet verdienen. »Ongetwpeld heeft hij geen blijk gegeven van een enkele essentieele hoedanigheid hy heeft zich niet met roem overladen, maar hjj heeft zich toch een goed regelaar van de onder hem geplaatste legers getoond en het is zyn fout niet, indien rijn pogingen met zoo weinig succes zyn bekroond, want lord Ro berts heeft hem het bevel in moeilijke om standigheden overgedragen. Voor al wat er sedert een jaar in Zuid-Afrika gebeurd is, moet lord Roberts verantwoordelijk gesteld wordenlord Roberts, die Bloemfontein en Pretoria bezet heeft zonder zich te bekom meren over, zich te verzekeren van het wer kelijk bezit der veroverde streken, die nauwe lijks veroverd, weer heroverd werden. Het is dwaas in een tyd als den onzen, waarin vei keersmiddeien met een verbazende makke lijkheid tot stand komen, oorlog te voeren op een wijze zooals men dat vroeger deed, om zich hals over kop in het vijandelijke land te storten en zich van de overwinning zeker te achten, zoodra men de hoofdsteden bezet heeft, terwijl c'e vijand na verjaagd te zijn, zich zoodra het leger voorbij is> weer aan eensluit en aldus den overwinnaar dwingt groote troepenmachten op te offeren voor de bewaking der verbindingslijnen. Het was dus, met de troepen, waarover Kitchener kan beschikken, niet mogelijk meer voordeel uit den toestand te trekken en indien het niet past hem te rangschikken onder de groote hedendaagsche generaals, gaat het ook niet aan hem te vergelijken met een van die En gelsche generaals, die zich in liet begin van den oorlog onderscheidden door de gemakke lijkheid, waarmede zij bjj de Tugela de 40,000 man, die zij onder zich hadden, lieten ver slaan door 7 a 8000 Boereo. ïDe terugkomst van lord Kuchen er kan dus niets dan zuiver politieke redenen hebben en het gerucht, volgens hetwelk men geneigd zou zijn generaal Lyttleton als zijn opvolger- te benoemen, is een kostbare aanwijzing in dien ziu. Generaal Lyttleton heeft het geheele gedeelte van den oorlog medegemaakt tot na de inneming van Pretoria en sedert zijn terngkomst te Londen heeft hij bij verschillen de gelegenheden, in toespraken eu intei views blijk gegeven van een vredelievende gezind heid. Zoo heeft hjj verklaard, dat hy dp redenen niet inzag, waarom Boeren en Engel schen niet m harmonie in Transvaal zouden kunnen leven. Als neef van den beroemden Gladstone, wiens particuliere secretaris bij was, heeft hjj libeiale idees, die den vrede in Zuïd-Afiika slechts ten goede kunnen komen. Het feit, dat men zoo iemand zou kiezen om lord Kitchener op te volgen, zoa bewijzen, dat men geneigd is van taktiek te veranderen en dat men wil trachten van de Boeren met zachtheid te verkrijgen, wat men door geweld niet heeft knnnen bereiken. De oorlog zou natuurlijk voortgezet worden, maar hg zou niet zoo onmenscbelgk zijn, en gene raal Lyttleton zal wel de opdracht krijgen om liever Transvaal en Olanje-Vrijstaat te organiseeren dan de commando's te vernie tigen, die nog in het veld staan. iDeze tactiek zou voor Engeland uitstekende resultaten kunnen hebben. Door een eind te maken aan het schrikbewind, aan de uitspat tingen der Britsche soldaten, zullen de Hol landers in de Kaapkolonie minder geneigd zijn op te staan, zich by de Boeren aan te sluiten. De Boeren zelf zouden daardoor er gemakkelijker toe gebracht kunnen worden om zich te onderwerpen en de vredesquaestie zou dientengevolge een grooten stap gemaakt hebben. ïZoo schijnt ons op dit oogenblik de toe stand, wat Zuid-Afrika betreft. Wij meenen dat alle pogingen, die strekken om een einde aan den oorlog te maken, prijzenswaard zgn en zonder reserve verdienen gesteund te wor den, zelfs wanneer zy niet volkomen beant woorden aan den wensch van het beschaafde Europa om de beide Republieken haarvryheid te zien behouden. Het vertrek van Kitchener en de benoeming van generaal Lyttleton als opperbevelhebber der Britsche strijdmacht zouden een uitstekenden indruk maken en te verstaan geven, dat men er zich te Londen eindelijk rekenschap van geeft dat het niet door een uitroeiing der Boeren is dat men de Britsche heerschappij hecht en steik in Zuid- Afrika kan vestigen. Dit zou een eerste over winning van den liberalen geest, die lang zamerhand zijn rechten herneemt en die grooten invloed moet uitoefenen in de voor waarden tot herstel des vredes." Het oorlogsnieuws blijft vrij schaarsch, uit Dundee werd dd. 29 Juli geseind Gisteren heeft er een gevecht plaats gehad op 32 K.M. ten NoordOosten van Nqutu. Een kleine colonne van de onzen werd aan gevallen door 400 Boeren, die mpt verliezen tetuggeslagen werden. Onze verliezen bedroe gen 4 gesneuveld. De verliezen der Boeren zijn niet bekend. Vijf van hen werden ge vangen genomen. Een telegram uit Lorenjo-Marquesdoorde Lissabonsche bladen openbaar gemaakt, be richt, dat een Boerencommando met vrouwen en kinderen het Portugeesche grondgebied is binnengevallen by de rivieren de Pafuri en de Limpopo. De nutoriteiten te Lorenjo- Matques hebben er troepen heen gezonden en maken versterkingen in gereedheid. Een correspondent van de »Times", die met Lord Basing's afdeeling door het westen van Transvaal trekt, seint uit Welverdiend, dat de Engelschen alle Boeienhoeven verlaten vonden, maar de patrouilles waien voort durend in aanraking met kleine troepjes Boeren, die onder de Kaffers schuilen. De Kaffeis bereiden ook voedsel voor de Boeren, en de Engelschen kunnen dientengevolge voortaan de Kafferkralen niet meer ongemoeid laten. Bij die gedachte, moest bijl tzich, zelf steu nen tegen den voohtigen, 'koudon .miuur, want het duizelde hem voor de oogen. Het duurde echter niet lang. „Gekheid! alles is nog niet verloren," dacht hij. „Ten eerste heb ik mijin kaars, die brandt nog wel -vier of vijf uur, misschien wel zes. Ten tweede moet idd probeeren te roepen, ten derde moet de beminnelijke echtgenoot der spokende gravin toch ook wel door de dichte kast in de lia-m-er geko men zijn; ten vierde kan ik probeeren met mijn zakmes en den dolk het slot open te breken en ten vijfde zal Kathe wel ko men om het gestolen kistje te halen. Huls vijf kansen. Wedden dat een van die vijf gelukt 1" En hijl klom verder naar boven en tracht te den grendel te vinden die da kastdeuren vastlrield. Dit plan moest hijl dadelijk opge ven, want er was niets van te zien en do sluiting was van buiten aangebracht. Toen zocht hij naar een verborgen krik in de kast, maar ofschoon hij» een vol irar lang ieder pa neeltje onderzocht, iedere lij^t, ieder plekje, er v,*as niets te vinden. Nlu kwam het open breken van het slot aan de beurt; zulke soli de, ouderwetsche sil'oten zajn geen kinderspel en Wendenburg zou ear zijin mes alleen mee gebroken hebben, dat zag Mj al spoedig in. Toen begon hij, te roepen hij schreeuwde als een bezetene totdat hij1 er heeschi van was niemand hoorde zijn prachtige com mando-stem, alsof iedere toon werd opge vangen en' verzwolgen door heb gewelf bene den en alsof de hel hem bespotte met zijn pogingen om bevrijd te Worden. Wanneer Kathe dius niet kwam, hetiziijj uit vrees voor Kleine afdeelingen Boeren zgn in de Kaap- sche vallei verschenen en bedreigen Barberton. Men vermoedt dat zy op veeroof uit zgn. Voor een beleg van Barberton, dat levensmiddelen en water genoeg heet te hebben, schynt men echter niet bang te zyn. Verschedeine mijn- directeuren zyn hier teruggekeerd om de her vatting van den arbeid in de mijnen voor te bereiden, voegt de berichtgever er als troost by. Zooals men weet, duurt die voorbereiding nu al vele maanden. In antwoord op een verzoek van den bur gemeester van Kaapstad, om de Kaapsche vrijwilligers, die bekend staan als tDuke of Edinburgh's Volunteer Rifles", te ontslaan uit den actieven dienst, nu zij reeds 20 maanden dienst gedaan hebben, wijst Lord Kitchener op de noodzakelijkheid om bij den tegen- woordigen onrustigen toestand in de Kaap kolonie de verdedigingsmacht toch vooral niet te verminderen. Lord Stanley zeide, dat het aantal Boeren, die sedert het begin van den oorlog waren gevangengenomen of zich hadden overgegeven, ongeveer 33,000 bedroeg. Balfour heeft bjj het Lageihuis een konink lijke boodschap ingediend, waarbjj gezegd wordt, dat Z. M., verlangend aan graaf Robeits een beduidend blijk te geven van zijn erkente lijkheid voor de uitstekende diensten door hem als opperbevelhebber in Zuid-Afrika be wezen, aan het Huis voorstelt aan giaaf Roberts 100.000 pd. st. toe to kennen. De boodschap werd ouder luide protesten van de banken der Ieren ontvangen. •He Engelsche rcgecring heeft de beëedig- de verklaringen ontvangen en gepubliceerd, die door Kitdliener verzameld zijp ten op zichte van den door de Boeren op Engelsche gewonden' beweerden moord bij Vlakfon tein. Deze getuigenissen van soldaten zijn ten getale van zeven. Een van de getuigen ver klaart gezien te hebben dat vier Boeien ge wonden afmaakten, drie dat ziji slechts één Boer gezien hebben, die „gek scheen"; een vijfde verzekert dat die Boer Piet Forster was, een Dluitscher, die goed Ehgelsoh verstaat; terwijl een zesde verklaart dat de Boerencommandant zijn manschappen „ver hinderd" heeft op gewonden te schieten. De zevende ten slotte, luitenant BCerne, heeft niets gezien. Men ziet hoe tegenstrijdig die berichten zijn'heb eene weerspreekt 'het an dere. Zij hebben dan ook geen waarde, en niemand in Europa zal er dan ook het min ste gcwicEt aan hechten, behalve die Engel sche jingo's, welke er belang bij hebben, de meening ingang te doen vinden, dat de Boe ren ééns één van die d'aden van wreedheid de spoolkkamer of daar zij, nut angst voor straf niet voor haar ondeugende streek durf de uitkomen, bleef hem niets anders over1 dan met zijn flink mes en zijn dolk de pa- neelcn stuik te snijden. Daanmede wilde hijl echter liever nog even wachten. Misschien kwam Katihe als iedereen naar ibed' was. Hïjj blies dus zijn kaars uit om ze te sparen voor heb werk aan de pan eel en en wachtte op Ka the. Misschien kwam ze pas den volgen den morgen, ze zcnu veel te bang zijn om des avonds in de spookkamer te gaan. Ja-, dat was hoogstwaarschijnlijk. Das in -het ergste geval was het om één nalcht te) doen. Hijl had immers, met het verschrikkelijkste weer, dikwijls in het bivouac gelegen, waarom zou hij dus niet één nacht doorbrengen in een keldergang met vleermuizen en ratten. En. als er dan nog eens niemand kwam en hij moest werkelijk daar letvciul begraven wor den zoo jong en vol hoop op levensvreug de en een schoon e toekomstMaar Kiitli-e zon komen I Kwam Kiithe nui maar 1 In dien tusschentajd begon het avond' te worden en er kwam. een einde aan hot wbistpartijtje Do graaf stond' op, rekte zichi nit, stak zij|n winst in zijn zak en ging naar Fee die het met den nieuwen tuinman niet eens kon worden over do teekenmgon voor de nieuwe bloempeiken, gravin T.heoiio bleef nog even aan liet whisttafeltje sitten met baron Tiefenthal, die uit zijn humeur was omdat hij verloren liad. „Zoo ongelukkig als ik in liet spel 'ben, 'tis weg te loopen!" verzekerdehij| „Of ik whist speel of i'ets anders, dat is precies eender. De goede Fitzner was een klein kind bij, mij te vergelijkenU weet toch wie Fitzner was? Neen? Dat was iemand! die altijd ver loor, net als ik, en als hij eens een trek maakte, dan gold het spel niet, want er was verkeerd gegeven. Zoo gaat het mijl ook, 't is om dol te worden I" „Sedert u te Hellberg is, verlies ik ook altijd," antwoordde Theone. „D'an moeten 'wij beiden buitengewoon ge- luikikig' in de liefde zijn. "Weeit u wel, freule, dat dat een reden tot trouwen moest we zen „Ben mooie reden wat zouden de men- schen daarvan zeggen „"W'at kan ons dat schelen-Dat ontbreekt ei- nog aan, dat ik mij bekommeren zou om wat de menschen praten. Zou iemand van die praatjesmakers de. onkosten voor een hu welijjlc betalen? Neen, nietwaar! Nu, laat teder dan met zijn mond doen 'wat hij ver kiest. HSi daarenboven, wien Dean het scholen of wij trouw c-n ja of neen, we zijn beiden, meerderjarig, niemand beeft er oen woord o-ver te. zeggen." „Neen, ik zou miji ook aan niemand sto ren," zei gravin Theone zeer uit de hoogte „Kijk eens aan' Altijd zelfstandig in uw oordeel I En de hoofdzaak is dat wijl beiden bij -elkaar passen alsof wef voor elkaar go- schap en waren We hebben dezelfde opinie over politiek en 1 andhuish ou-dkundei, 't is zeldzaam „Tot de kalvermcsb too, baron," viel hem Theone op strengen toon in de rede. „Kalvermest?" riep Tiefenthal en hij,viel met den vuist op de tafel en sloeg zilch op de borst. „Nu, daarin wil ik toegeven," niet omdat een verstandig man altijd toegeeft, maar hebbe-n begaan, welke het Engelsche leger dagelijks op alle punten van het oorlgster- reiu doet. De „Daily Mail" is het voorwerp van een buitengewoner! maatregel, genomen door Brodriak, den minister van oorlog. Omdat het ibl'ad détails had openbaar gemaakt van een nieuw plan-de-campagne van Kitchener en omdat het onthullingen had gedaan om trent Vlakfontein, heeft liet van Brodricki bericht gekregen, dat het War-Office aan de redactie niet langer de officieels verlieslijls- ten, noch officieel nieuws van het oorlogs- terrein zou verstrekken. Verder heeft do mi nister den agentschappen, die volgens con tract nieuwstijdingen aan alle bladen leve ren, aangezegd, dat ook het War-Office hun geen m-ededeelingen zou geven; indien ziji die aan do „Daily Mail" verschaften. Volgens den correspondent der „D'aily Mail" te Pretoria is ook hij door de overheid) in den ban gedaan, want voortaan worden zijn telegrammen niet meer doorgelaten. De redactie maakt bekend dat zij maafc- retgelen heeft genomen om Brodrick's boycot te verijdelen. Over deze zaak is Bro chick gisteren dade lijk geïnterpelleerd on de minister trachtte deze boycot to rechtvaardigen, d'oor te ver klaren, dat verleden jaar tot tweemaal toe dit blad over maatregelen die in voorberei ding waren, inlichtingen had' gegeven, die gebaseerd waren op offiaeole geheim gehou den documenten. Een ambtenaar van1 Diet ministerie was reeds ontslagen omdat hij een onrechtmatig gebruik had gemaakt van ver trouwelijke documenten. De minister voeg de erbij, dat het Huis er op zou staan een einde te maken aan dergelijke handelingen, die niet alleen een echand'o zijn voor den algemeenen dienst, maar die ook gevaar op leveren voor liet land. Deze verklaring bewijst niets mind'er dan dat omkooperij schering en inslag is aan alle Engelsche openbare diensten, het ministerie van oorlog niet uitgesloten, wiens ambtena ren aan de pers geheime documenten ver- koopen. Maar dit verontschuldigt volstrekt niet den willekeur, waarmede d-e vrijheid van pers belemmerd wordt, en de_ bedrei ging om zoo noodig ook den agentschappen d. w. z. het publiek zelf, de tijjdingen van het oorlogstooneel te weigeren. Kcmcngde ïlcrtcilecllngcn. Engeland. In het Lagerhuis vielen aan het slot der discussie over de belasting op landerijen eenige ongeregeldheden voor. William Red mond, de leider der Icrsohe nationalisten, d'ie geprikkeld werd door het ongeduld dat de ministerieels afgevaardigen toonden ge durende een redevoering van een liberaal lid riepPolitie I Politie I" Hij1 Werd door den voorzitter genoemd en geschorst voor de omdat ik weikelijk geloof, d'at u gelijk hebt. Be moet er op de landbouwtentoonstelling, afdeeling rundvee, den eersten, prijs mee krijgen. Dus is het afgesproken „Wat meent u, baron?" „Nu! dat we samen trouwen, zou ik den ken," antwoordde Tiefenthal, zeer verbaasd dat men zoo iets eenvoudigs niet dadelijk be greep. 'Gravin Theone trok de wenkbrauwen op, trommelde met de dikke witte vingers op de tafel en zeide toen op een toon van overttri- ging: „Ja, ikl geloof werkelijk dat het heel ver standig zou wezen." „Zeker, dom zou het niet wezen, in tegen deel Ziet ui, freule Theone, u is mijn ideaal. Neen, neen, een slordige, Vuile vrouw, daar zou ik voor bedanken. En wij beiden zijn de eerste jeugd gepasseerd, dat is ook niet kwaad. Dins en hij strekte zijn kolossale rechterhand over heb tafeltje uit, heb was alsof or een roode tarbot over boen zwom. „Top!" zei gravin Theone en zij! legde haar hand met een flinken slag in de zijne. Toen wierp Tiefenthal eerst zijjn stoel en toen bijna het geheel whisttafeltje omver en gaf zijn meisje zulk een stevigen verloviugs- kus, 'dat de echo hem deed weerklinken in de kamer. „Ha hal wat is dat zei de graaf zeer ver rast, hij was juist met zijn dochter Klaar: ge komen en was getuige van dit merkwaardig .tooneeltje. Kathe voerde een soort van krijgsdans uit en riep luide „Hoera, daar zal een bruiloft, van konten met knalpistaehes en taart'" (IVorJt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1