155"° Jaargang. Donderdag 1 Augustus 1901. Np. 10612. duark's Lievelingsnaam, mm. y> Controle echtheid SCHIEDAMSCHE JENEVER. UIT DE PEES. 'ï'l! ,Y ÏÏUITENLAND. V V V er I SCHIEDAMSCHE COURANT. 0UlS Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. r Prgs per kwartaal: Voor Schiedam enVlaardingen fl. 1.25. Franco ■je per post 11. 1.65. Al» Prgs per wetkVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. -i. Hf. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. es Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zi; innemen. Advertentiën big abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zgn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, dia Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Stleta# Mdmtwtentiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ufo. 123. gfr' w*mS}3jgg?''s Burgemeester en wethouders van Schiedam, Geven hiermede kennis dat overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefenen conti £i!e op de echtheid van Schiedamsche Jenever ondei contróle der gemeente zijn gesteld 1o de firma B. A. J. WITTKAMPF, vooi hare branderij-distilleerderij aan de Westerkude no. 22, te Schiedam 2o. de firma H. JANSEN Co., voor hare branderij-distilleerderij aan de Nieuwe Haven no. 293/295, te Schiedam en dat het bewijs bedoeld in art. 3 letter f al. 2 der verordening is afgegeven voor de branderij van de firma 11. JANSEN Co., Noordvest no. 97/101. Schiedam, 31 Juli 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Mr. W.H.JANSEN, W B. Be Secretaris, v. LUIK X.-S. Een plicht der meerderheid. In de „Venlosche Courant" schrijft dr. Nolens Eén meerderheidspartij verkeert in geheel andere positie dan een partij' in de minder heid. Dat wil niet zeggen dat de minderk-, id, de oppositie, zich niet of Weinig met de alge- meene zaak behoeft bezig te houden. En nog veel minder wil dat zeggen dat met nam» in het afgeloopen vierjarig tijd perk van de wetgeving de minderheden geen werkzaam deel aan de landzaken genomen hebben. Maar die algemeene plicht wordt voor een meerderheidspartij meer urgent, en daarbij komen nog andere. We bepalen ons te dezen opzichte tot de volgende opmerkingen. Vooreerst bestaat de meerderheid van ons standpunt bezien, uit twee groore groe pen: de anti-revolutionairen cn de katho lieken. De eerste groep omvat verschillende klei nere richtingen, die het onderling met el ikander moeten kunnen vinden, waarbij de katholieke partijl desnoods bons offices kan bewijzen. Voor een krachtig optreden, vooi een sterk steunen van het Kabinet is het noodig, dat d'e beide groote groepen een zooveel mogelijk scheip omlijnd gemeenschappelij ie program hebben, en ziali een vast doel voor oogen stellen. DOOR EUFEMIA von ADLERSFELD-B ALLESTREM, Naar het Dailsch. -ï 13) rai'i A m 31' XI' De graaf feliciteerde hen hartelijk. Theo- ne was oud en wijs genoeg, meende bij, en als een oude jongejuffrouw een huwelijk in het hoofd krijgt, dan moet men haar heur gang maar laiten gaan; het helpt todh niet of men al tegenwerpingen maakt, en Waar dienen ze dan toe? Hij liet tot viering van de gewichtige gebeurtenis een flesch lekke ren wijin in 't water zetten, en toen men een half uiur later wilde gaan soupeeren, Werd Wendenjhurg pas gemist. De knecht Ver klaarde dat mijnheer niet op zijn kam er was, en ook niet uit wandelen of uit rijden was gegaan. Fee vertelde van de expeditie naair d'e spookkamerde knecht voegde hier bij dat de huishoudster het raam had dicht gedaan en ook de kamer geslotende sleutel hing op zijn plaats. „Hm I Wendenburg zal een loopje Zijn gaan doen en het zal wat laat geworden zijn," zeide Tiefentlhal doodbedaard. „Wij behoeven ons over hem niet ongerust te ma ken, hij zal wel komen." Maar hij -kwam niet. Het koude souper lieu men vodr hem op gedekte! tafel staan de avond ging voorbij', maar er Verscheen geen Wendetaburg, ook niet toen iedereen om halfelf zijn blaker nam om naar bed' te gaan. Toen maakte de knecht d'e opmerking dat de hoed en regenjas van mijtniheer den luitenant rustig aan den kapstok hingen, en allen keken elkaar verbaasd aan en schudden het hoofd en merkten niet op dat Kaïtlhe bleek en bevend de kamer uitsloop. D'e graaf Vooral bij een gemeenschappelijk hande len geldt„les buts bien défiuis sont le se cret d'un succes durable" in een gc*d aan gegeven doel ligt het geheim van c-cu duur zaam slagen. In de tweede plaats heeft iedere partij voor zich haar plicht te doen. Dn een eerste vereisehte daartoe is d'at haar leden de vergaderingen, zoowel de openbare als de afdeelingsvergaderingc-nbij wonen. Aan het veelbesproken absenteïsme mag een meerderheidspartij zich veel min der schuldig maken dan de andere. Een tweede vereischte: da.t er gewerkt worde, dat de sleeping-partners, de stille vennooten, zoo weinig mogelijk in getal zijn. Maar ook dat er zoo doelmatig mogelijk geweikt worde: zonder nooie'ooze krachts verspilling dat verdeeling van arbeid ook hierbij worde toegepast. En eindelijk dat onvermijdelijk verschil van meening tot vergelijk worde gebracht en misverstanden voorkomen of uit den Weg geruimd door ombevangen en vrijmoedige besprekingen. Iedere minister moet op steun uit den boezem der Kamer kunnen rekenen zoo wel wat de meer algemeene politiek betreft, als wat de bijzondere gewichtige wetsontwer pen aangaat. Maar dat geldt in dubbele mate van het nieuwe Kabinet, dat uit den aard der zaak principieel bestreden zal Worden, en dat evenzeer uit den aard der zaak voor een deel althans uit personen bespan zal1, die zich voor den eersten keer als minister1 tegenover de Kaaner geplaatst zien. Wat ons betreftwij, hebben vertrouwen in do keuze van den Kabinetsformeerder, wat de samenstelling van hot ministerie be treft. En wij hopen, dat iedere meerderheids partij' van haar kant zal doen wat noodig is om de verwaahtingen niet teleur te stollen en om, rekening houdend» met de omstan- digheden, zooveel mogelijk goeds tot stand te brengen. \lgcnnvn overzicht. SCHIEDAM, 31 Juli 1901. Zutdl-Afrika. Van het Oorlogsterrein. Men begint en misschien terecht 't vermoeden te krijgen, dat de uitbarsting van toorn van het kabinet in zake de indis creties der „Daily Mail" slechts een voor wendsel is, om ieder officeel bericht van het oorlogBterrein achter to houden, terwijl drie kwart der particuliere berichten door den censor achtergehouden of veranderd worden Zoo zou dus alles wat het Zuiid-Aïrikaansche gaf heit bevel dat er beneden iemand moest opblijven om mijnheer in te laten, die mis schien wat laat thuis kwam, en ieder ging naar zijn kamer. Iedereen was zeer verbaasd en trachtte de zaak te verklaren. Fee had een onaangenaam, onrustig ge voel. Zij liep nadenkend haar kamer op en neer en deed zich zelve vele vragen. Ein toen begon zij zuchtend' haa,r mooie blonde haren loe te maken, zoodat heb pra'cht-ig over haar schouders golfde. Fee zette zich neder aan het open ra'om en keek naar buïten in den lauwen regen achtigen nacht zonder sten'en. Hoorde zij daar niet snikken? Zij draaide zich om en zag Kiithe in haar nachtjapon in de kamer staan. Haar oogen waren rood van het Schreien, zij 9nikte erbarmelijk. „Maar Kathe, wat mankeert er aan?" vroeg Fee verbaasd. Niu ging bet sobreien in een waar gejam mer over. „Hij! beeft zich zelf te 'kort gedaan doodgeschoten of hij is in 't water ge sprongen kwam er eindelijk met moeite uit. „Hij! wie?" stamelde Fee doodsbleek. „Hiji natuurlijk, mijnheer von Wenden burg," snikte Katlie hartverscheurend. „Eu het is mijn schuld mijin schuld hij zal voor mij verschijnen als geest o wee o wee I" „Kiithe, spreek verstandig of ga, de kamer uit," riep Fee op strengen toon, ofschoon haar hart bonsde. Maar Kiithe moest eerst wat bijkomen voordat ze verder kon spre ken. „Ik iben de schuld! van aijh dood, want vandaag toen jij den sleutel verloren -hadt in de spookfcamer van je kistje met den luitenant ei' in drama ons nog te zien zal geven, in diepe duisternis gehuld worden. Sommige personen zullen zich afvragen welk belang het 'Britsühe gouvernement er eigenlijk bij kan hebben om te zwijgen over hetgeen op het oorlogsterrein voorvalt. Ts een échec soms een minder échec, omdat men het verbergt? Ie een Boerenoverwin- ning een nrindere overwinning als men haar verzwijgt Maar wanneer men zoo redeneert, geeft men blijk mets te begrijpen van de overwegingen der regecring, die, om het zoo lang mogelijk uit te houden, het publiek on kundig moet houden van het kwaad, dat Zij sticht, van den afgrond waarin zijl het En- gelsclie volk dreigt te storten, van den on dergang, waartoe 'liaai- verfoeilijke politiek moet l'eiden. Lord Salisbury, die alle minisi- teries met zijn bloedverwanten op de meest irritoerende en cynische wijze bevolkt; Chamberlain, voor wien heb ministerschap een zuiver voordeelig zaakje is; de andere ministers, die hen volgen; deze allen denken nergens aan dan zoo lang mogelijk voordeel te trekken uit den toestand en zoo lang mo gelijk het uur van afrekening te versohui ven; het uur, waarop heb Engel ach e volk ten volle zal kunnen overzien, wat heb mis dadige werk in Zuid-Afrika gekost heeft aan geld, menschenlevens, schande, verlies van overvloed. Vandaar d& noodzakelijkheid om alle licht over den waren toestand tob het minimum te beperken. De redactie dor Daily Mail" houdt, niet tegenstaande de afgelegde verklaringen van Brodrick (zie ons numer van gisteren), vol dat de regeering haar Wad alleen wiT'straf- feu wegens de onthullingen over Vlakfon- tem en wegens haar aanval op den censor aan de Kaap. De bedoelde redactie tart Brodrick te bewijzen, dab zijl ooit beproefd heeft, ambtenaren van het ministerie van Oorlog om te koopen. Wanneer de minister een dergelijke veririaring buiten het Parle ment mocht willen herhalen, dan zal de re dactie der „Daily Mail" den minister we gens laster vervolgen. Dat artikel schijnt kwaad bloed gezet te hebben bijl Mac Neill, hij heeft tenminste een motie voorgesteld, behelzende dat heb artikel in de „Dadly Mail" een ernstige blaam werpt op Brodrick, en te verstaan ge vende dat de minister zich in aijtn eergiste ren gegeven antwoord heeft -schuldig ge maakt aan -een valscbe veriklaring. Deze mo tie werd aangenomen, maai- een vervolgens door Mac Neill ingediende motie, de strek king hebbende om den hoofdredacteur en den directeur van de „D'aily Mail" voor het Huis te doen verschijnen, werd met 222 te gen 128 stemmen verworpen. Brodrick zeide dat hij zijn eer veilig achtte in de handen van de leden. Hij had gemeend -er goed aan te doen, over de houding van een blad, dat offioieele geheimen rondbazuinde, rijn af keuring uit te drukken, door aan dat blad alle offioieele mededeelingen van heb minis terie van oorlog te onthouden. De minister voegde er nog bij* dat een gedeelte der ge heime stukken, door het blad gepubliceerd, bijna letterlijk overeenstemde met de oor spronkelijke stukken op het departement van oorlog. Doch niettegenstaande dit alles heeft de „Daily Mail" wel degelijk de verlieelijsten tegelijk met de overige bladentrouwens de nieuwis-agentschappen hebben aan Brodrick te kennen gegeven dat zijl volgens liun con tracten het nieuws aan de „Daily Mail" niet kunnen onthouden. Kitchener seinde Maandag uit Pretoria: Sedert 22 dezer vermelden do rapporten der kolonnes 49 Boeren gesneuveld en ge wond, 303 gevangen genomen, 205 wagens, 2700 stuks paarden en vee buitgemaakt. Brigade-generaal Gilbert Hamilton heeft Potgieter's lager biji Wolmaransstad verrast, alle zich daar bevindende wagens buitge maakt, en de1 Boeren een verlies van 21 man toegebracht. Generaal Bwioe Hamilton meldt dat Hocheforb hot commando van Mijburg bij Dassiospoort heeft overrompeld, hiji maakte 24 gevangenen, waaronder Mij burg, die -levensgevaarlijk gewond is. Een later telegram meldt, dat generaal! Walter Kitchener, ten noordon van Middel- burg tegen Ben Vil]oen oprukkende met het 19e huzaren, na een langdurige jaclit een pompom veroverd heeft. Het 18c huzaren kwam nog juist bijtijds opdagen om te hel pen bijl de verovering van twintig wagens, ook werden 3-2 Boeren gevangen genomen. Vijf Boeren waren gewond, aan de zijlde der Engelselien werden vijf huzaren van het 19e gewond. Zaterdagavond is door een' onbekend ge bleven commando Boeren een nachtelijke aanval gedaan op het concentratie-kamp to Ahwal Noord; hij werd echter door de kampwacht afgeslagen. Uit Verdere bijzonderheden over heb ge vecht bij! Mcoetoe blijkt, dat de strijd bijna den gebeelen 'Zondag geduurd heeft, en soms hardnekkig was. De Boeren vielen me een groote macht aan, en deden heftige po gingen om een kanon van de 67e batterij veld-artillerie te veroveren, toen een der kanonniers gesneuveld was. 'Bij' de overige gesneuvelden en gewonden zijn een officier en 4 onderofficieren. Men gelooft dat do Boeren zware verliezen geleden hebben, daar het kanon goed werk deed van diclit bij. Bij een gelegenheid moest liet kanon, dat gevaar liep vermeesterd te worden, vijf kilometer „Kathe!" riep Fee toornig en zij' voelde onwillekeurig aau haar -hals zij had van ■het verlies nog niets bemerkt. „Val mij, nu niet ie deren keer in de rede," steunde Kathe, wier tranenvloed verminder de door de bekentenis van schuld. „Eerst had ik er zoo'n lust in en nu „Spreek verder," zei Fee bleek en op zoo gestrengen toon, dat Kathe niet durfde te genspreken. „Den sleutel heb ik opgeraapt, want ik wilde zoo graag eens zien hoe die' kerel er uit ziet, dien je zoo aan je hart drukt en kust als niemand 'heb ziet, ja, spreek het maar niet tegen, ik heb het zelf gezien. En toen ik de», sleutel had, kon ik er heb slotje niet mee open krijgen en toen en toen „Spreek verder „Toen heb ik het kistje naar mijnheer Weuden'burg gebracht in de spookkamer en ik lieb hem verteld wat er in zit en hem ge smeekt het ding open te maken Kiithe! Kiithe! Kiithe!" als een doods- kieet klonk die naam, als een jammerkreet van een diep gewonde ziel, zoo smartelijk, zoo aandoenlijk, dab de kleine misdadigster verschrikt terugweek. „Ach schrei maar zoo niet," ging, zij voort. „Mijnheer von Wendenburg heeft het kistje niet willen openmaken, lrij, is razend op mij geworden, maar misschien nog blceker dun jij toen liij van den luitenant hoorde, want hij is smoorlijk verliefd op je, en hiji heeft zich zelf zeker daarom doodgeschoten o 'tis vreeselijfc'" E'n Kathe begon opnieuw te jammeren. „Waar is het kistje?" vroeg Fee na- eenige oogenblikiken stilte. „In de spookkamer in de kast. Miss riep mij en toen heb ik het gauiw daarin gezet. Fee, wees nu maar niet boos, ik zal hot nooit weer doen, ik zal Maar Fee luisterde niet, Want zij was de kamer reeds uit en ijldei met het licht in de hand naar de torenkamer. Zijl bedacht zich echter dat de huishoudster de deur had ge sloten, dab do sleutel beneden in de kamer van haar vader hing, in een least je dat des nachts altijd gesloten was. Eh langzaam keerde zij' weer terug. Wendenburg's lot hing voor dien nacht, nog maar aan een zeer dun draadje, maar het draadje brak niet Want toen Fee juist weer in haai' kamer wil do gaan, kwam graaf Hcllberg in zijta. kamer japon on kalotje zijn slaapkamer uit. „Is hij terug?" vroeg hij', en toen hij zijn dochter aanzag, voegde liijl er bij: „Potztansend, Fee, waarom loop je met je losse haren het huis rond, evenals do Bruid van Lammermoor?" „Ach papa, ik wilde zoo graag oven den sleutel hebben van de ibloedka-merik h-efb er vandaag iets laten staan." „Haal hom dan maar van beneden, hier is de sleutel van het sleutelkaetje. Wil ik mee gaan, kind?" „Neen, dank u papa, ik ben niet bang." „Natuurlijk niet! Wie zou nu bang zijn voor zulken onzm. Nu ga dan, Feetje. Wen denburg is er dus nog niet? Ik wilde toch wel eens weten Met deze woorden ging graaf HeilibOrg weer in zijp kamer. Fee ging langzaam, heel langzaam den sleutel halen. Als Kathe eens gelijk had, als hij.werkelijk 1 Neen, o neen, want wat zijn oogen haar misschien verra den hadden, kon immers een vergissing .we zen, hij had nooit met een enkel woord ge zegd dat hij haar liefhad. Treurige nrensclien haasten zich niet, Fee liep langzaam en er verliep dius ook een hee- ver in galop weggebracht worden, onder 't hevige vuur van den vijland. De „Petit Bleu" sdhrijft: Wij' meenen te kunnen verzekeren dat er oen nieuwe poging gedaan is bij president Kruger om hem kaapbrieven to laten uitvaardigen tegen de Engelsóho (koopvaardijvloot, maar dat die poging evenals de- vorige, mislukt is Kruger en zijn raadslieden weigeren uit menschlie- vendheid, en omdat ziji zich het recht daar toe niet toekennen. Alleen het jiitvoerend! bewind van Transvaal zou bijl machte zijln, dergelijke brieven uit to geven. De ontwer pers van liet plan moeten echter besloten hebben, het op eigen verantwoordelijkheid ten uitvoer te leggen, zij bezitten geld en middelen genoeg. In de vergadering van het Lagerhuis heeft Brodrick gisteren o. a. den verklaring van lord Kitchener medegedeeld, inhoudende dat een gedeelte der nieuwe contingenten van de yeomanry slechts middelmatige vorderingen gemaakt had sedert de ontscheping in Zuid- Afrika. De oefeningen zqn voor die troepen hervat moeten worden. De officiee'e verliezenlgst van gisteren geeft 3 dooden (t officier) en 21 gewonden. Verder een lange lijst van aan ziekte gestorvenen en zwaar zieken. De geruchten van een vertrek van Kitche ner naar Engeland blijven aanhouden, behalve generaal Lyttleton, wordt ook Buller als zjjn opvolger genoemd. Ook zegt men, dat de hertog van Connaught, de broeder des IConings, er zeer op gesteld zou z(jn aan het hoofd van het Engelsche legei in Zuid-Afiika te komen. Aan een brief door het »HbI." uit Pretoria ontvangen, ontleenen wij het volgende ^Volgens officieel? opgave van comman dant generaal Botha zijn van September 1900 tot 13 Mei 1901 130 Boeren gesneuveld en 400 gewond. Daaronder zqn begrepen de verliezen van genei aal De la Rey tot 6 Januari 1901. Deze cqfers die alleszins be trouwbaar zijn, wijken nogal belangrijk af van die, welke door de Engelselien in het licht worden gegeven om het publiek zand in de oogen te strooien. Om een voorbeeld te geven van liet bedrog dat hiermee plaats heeft, moge het volgende dienen. De Engelselien berichtten na den slag bq Vlakfontein, dat er 51 doode Boeren op het slagveld waren blijven liggen. Toen echter van Boerenzijde om informaties werd gevraagd, teneinde aan de familiebetrekkingen der ge sneuvelden mededeeling te doen, konden er niet meer dan.4 namen worden opge geven. s Van Boerenzijde werd over dien slag ge meld, dat zij 9 dooden en 10 gewonden had den, onder wie 2 zwaar le tijd voor-dat zij met den sleutel in de band! voor de spookfcamer stond. Het wa® niet vetr meer van middernacht, misschien was liet todh beter om tot den volgenden morgen te wachten, want dat het niet prettig was in dio akelige torenkamer, wïis toch een feit! Als liet spook eens geen onzin was, als zo eens iets zag, iets ontzettends, iets verschrik kelijks Dwaasheid! Een Hellberg- mocht niet bang zijn- Met saam geperste lippen stiet zij de .deur open en ging met een schuwen blik op liet groote, ongezellige bed regelrecht naar de kast, deed ook deze open en tuimel de met een doordringenden kreet terug, want daar stond voor (haar een kooge men- sclielijke gedaante, gezicht-, liaar en Ideede- ren met stof cn spinnewebben bedekt en met haar kistje onder arm Maar voordat zij nog lialf dood van schrik op don grond kon zakken, stond het spook reeda naast haar en ving haar op in zijln ar men. „Fee, Fee ik ben het, ik was in kast opge sloten," riep Wendenburg angstig, wamt ze was zoo bleek als een geknakte lelie, en ze lag met strakke oogen in zijn. armen. „Ik daolit dat Kathe het kistje zou komen ha len Fee, mijn lieve, mijn innig geliefde Fee, ik ben het! Fee, ik 'héb waarlijk niet in het kistje willen kijken, werkelijk niet! Maai1 het is de geheime trap afgevallen, Fee, en toen is het opengesprongen en het portret viel er uit. Fee, is liet werkelijk mijn poi-- tret? Fee, o God, zie toch niet zoo bleek en zoo treurig, je zult nu toch niet sterven, ild ben zoo gelukkig, zoo innig gelukkig." (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1