55"° Jaargang. IfslnitiM Terter Korte lattin. Dinsdag 6 Augustus 19Ó1. No. 10616. Quarks. Lievelingsnaam, BUITENLAND. V V* pedalsfciscthia pen overlaadt hem mot lauwo- SCHIEDAMS Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaai dingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau t Boterstraat Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere rege! meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde Mleimte opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. Telefoon Mo. 123. Burgemeester en wethouders 'van Schiedam, brengen ter openbaie kennis dat van Woensdag 7 Augustus t».s., 'smorgens 51/2 uur tot Donderdag 8 Augustus n.s., 's moigens 9 uur, de brug over de Korte Haven voor voetgangeis en rij- en voertuigen GESÏ.0TI3X zal zijn. Schiedam, 5 Augustus 1901, Burgemeester en Wethouders voornoemd Mr. W.H.JANSEN, IV B. De Secretaris, v. LUIK, L.-S. Algemeen overzicht. SCHIEDAM, 5 Augustus 1901. Zuid-Afrika. De toesta nd. Wiii willen, met liet oog op een ons inziens belangrijk artikel van Roland de Marès, in de „Ind. Beige" dat wij gaarne in zijn ge heel overnemen, de oorlogsberichten zonder commentaar vermelden. De Boeren moeten in de Cederbergen bij Clanwilliam gezien zijn. Uit Kimberley wordt gemeld, dat Boe ren en opstandelingen het district Barldy "West binnengetrokken zijin. Hermanus Steyn, een neef van den Pre sident, is bij Fioksburg gesneuveld. In een telegram uit Oost-Londen wordt erkend -dat de verliezen der Engelschen in bet gevecht van den 14en Juli bij1 James town, tusschen de troepen van majoor Moo re en de Boeren onder Pouchó, zeven d'ooden en zeventien gewonden bedragen hebben. De verliezen aan iBoerenzijde zijn den Eb- gelsohen berichtgever onbekend geibleven. Gisteren zijn te Kroonstad twee Boeren aangekomen onder parlementaire vlag, met een brief van president Steyn. Daar gebleken is, dat de in liet vel'd staan de Boeren zich van levensmiddelen voorzien van uit de Kafferkraals, is besloten de Kaf fers op te brengen en hen in speciale kam pen te plaatsen. De „Daily Mail" bevat opnieuw een zwarfc- galligen brief van haar Kaapscheu corres pondent, gedagteekend van den 17en. De Kaapsche regeering zegt de briefschrijver DOOR EUFEMIA von ADLERSFELD-BALLESTREM. Naar het JDuitsch. 17) (Slot). Telesphor Quark stond op, doodverlegen. j,Ik ik ik had de afschriften gereed gemaakt, met uitzondering van de strepen onder de eigennamen en vóórnamen," stot terde hij. „Want mijn. fijne lineaal was ge broken en mijn treklpen was thuis. Mijnheer de notaris had de afschriften onderteekend en mij de verzending opgedragen, maar hij -borg het origineel van liet testament in de ijfwren kast. Ik liep snol naar huis om li neaal en trekpen te halen en alles netjes in orde te maken en maakte toen op het bu reau het werk af. Toen ik echter bij de vier .namen Felicitas Anna Louise Theone was gekomen, was ik vergeten weikon naam in 'het origineel onderstreept was, en daar de aner namen toch aaa dezelfde dame toebe hoorden en Theone mijn lievelingsnaam al tijd geweest is, heb ik dezen na eenig naden ken onderstreept!" „Bravo," riep Tiefenthal, „dan hebben wij denzelfden smaak." „Mijjnheer de notaris, ik verlang een zwar re straf voor dezen man voor zijin onvergeef- Iijife willekeurigheid," riep de abdis rood van woede. „Zeer goed," zeide de kleine rechtsgeloer- 4e buigend. „In dit geval ben ik genegen aan uw verzoek te voldoen. Quark 1 Tot straf - eindelijk erkennende dat de commando's ui do Kaapkolonie geheel bestaan uit op standelingen, tesameu minstens 8000 man tellende, heeft aan 'Kitchener voorgesteld, 30,000 man koloniale troepen, in Transvaal en Vrijstaat dienende, te gebruiken voor de v erdedi0m0 van de Kolonie zelf. Kitchener heeft daarin toegestemd, en de trouw geble ven bevolking der Kaapkolonie is nu over tuigd dat de veldtocht in de Kolonie voor liet einde van den winter gedaan zal zijn. De correspondent van de „Daily Mail" voegt er bij, dat de Kaapsche Boeren, een jaar ge leden nog rustige landbouwers, thans gewa pende rebellen zijn, vooral in Bechuanaland, waar negentig percent van de bevolking te gen de Engelschen in opstand is gekomen. Sommige Kaapsche Boeren hebben te velde zulke uitstekende hoedanigheden aan den dag gelegd, dat zij reeds tot commandant zijn gekozen, een hunner zelfs tot generaal. Het liierboven bc-doelde artikel in de „Ind. Beige", waarin wij echter, wat de ap preciatie van den toestand dei' Boeren be treft, niet geheel en al met d'en schrijver medegaan, luidt als volgt: „De buitengewone redevoering, die Cham berlain Vrijdagavond in het Lagerhuis uit gesproken heeft, versterkt ons in de mee ning, die wij lner reeds menigmaal uitspra ken omtrent de uitspattingen en geweldena rijen der Eingelschen in iZuid-Alfrika tegen over den tegenstand, dien de Boe-ren toonen, zijn de Engelsche leiders door een misdadi- gen waanzin aangegrepen. Zij weten niet hoe het hoofd aan de Boeren te bieden, zij zijn ontsteld over de gevolgen van den oorlog, dien zij in het leven geroepen hebben, zij verbazen zich over den afgrond', aan welks rand zij het rijk gebracht hebben om den aandacht van het volk af te leiden, om dit tenminste de illusie van macht te geven, tre den zij verbitterd tegen de „overwonnenen" op, trachten zij door marteling hen te onder werpen, die nog geen onheil van hun stuk heeft kunnen brengen. Het is dezelfde woe de, dezelfde dwaasheid, die men biji alle re- geeringeu lieeft kunnen waarnemen, die ver antwoordelijk waren voor sommige onhei len, die het verval van groote volkeren be- tcekenden. Chamberlain heeft met de brutaliteit, die wij sedert lang van hem kennen, verzekerd, dat de Boeren willen dat deze oorlog er een op leven en dood is en hij denkt, dat het schandaal der reconcentrado-kampen, dat de terechtstellingen der Kaapsche rebellen, dat het verbranden van hoeven en alle verdere gevolgen van de taktiek, die bestaat „in liet schoonmaken van alles" een zachte politiek is, die men moet prijsgeven om een stren gere, meer uitwerking hebbende te voeren, d. w. z. een nog wreedere, nog misdadigere. Tn elk ander beschaafd land zou men een minister, die zoo'n redevoering hield, uitflui ten Chamberlain is toegejuicht en de im- voor uw onvergeeflijke lichtzinnigheid zult ge den naam Theone vijifhonderdmaal af schrijven Ik verzeker u, gravin, dat dit van nummer 50 af een zeer onaangename straf is I" .De abdis was verontwaardigd;zij) stond op. „Ik zie wel in dat ik, arme, zwalkke vrouw, hier niets kan .uitrichten en ik verwiijkler mij," zeide zij met een echt martelaarsge zicht. „Mijn rechtsgeleerde zal voor mijn be langen optreden, ik zelf kan echter geen ge bruik maken van de gastvrijheid van baron von Wendenburg, in wïen ik mij zoozeer ver gist heb, daar ik in zijn karakter gebreken ontdekt lieb, die zich niet lieten vermoe den En met deze woorden verliet zij het ver trek, gevolgd door haar vriendin en liaar rechtsgeleerde, die een zeer ontevreden ge zicht zette, alsof hij bang was zijn handen in een wespennest to moeten steken. Naivwelijfcs had zij de kamer verlaten of Wendenburg sprong van zijii stoel en trad met zijn. gelukkig bruidje voor den be schaamden klerk. „Mijnheer Quark," zeide hij1 op innomen- den toon, „uw voorliefde voor den naam Theone heeft mij tot den gelukkigste van alk menschen gemaakt. IJ is om zoo te zeg gen, onbewust onze beschermengel geweest, do beschermengel van onze liefde, niet waar Fee? En wanneer u soms een wensch mocht hebben dien ik zou kunnen vervullen, dan zult u hem willen zeggen aan een gehik'cigen aanstaanden bruidegom, niet waai 1" Telesphor Quark wreef zich zoo vreeselijk liard in de handen, dat alle gewrichten kraakten. en Waarom? Omdat al die heden zich 'schuldig gevoelen aan medeplichtigheid in liet verwekken van den oorlog; omdat zijl er behagen in scheppen, te zien, d'at hun leider doorgaat op den'slechten weg, dien zijl niet durven verlaten. Daarom veinst men moed, men geeft zich het air niet te gelooven aan een nabijzijnd onheil, aan een onvermijlde- lijkeïi val, men spant zich in, alle illusies van het begin weer op te wekken, die de een na de andere vervlogen zijn. öhamberlain os. spelen met woorden, voorkomen den piïblie- ken toorn, door het volk ovexwinningskreteji toe te huilen, door de liohtgeloovigen op de mouw te spelden, dat het einde er weldra zal zijn en dat men nu eindelijk het mid del heeft gevonden om den tegenstand te breken. 'Dit bewijst tenminste, dat zij, ook al missen zij een politiek geweten, de kunst verstaan om te regeeren, want de volkerpn zijn meer toegankelijk voor groote woorden dan voor feiten en men kan hun, door min of meer handig den zin der woorden te ver anderen, doen aannemen, wat zij' veroordee- len. Wanneer Chamberlain verzekert dat men nu m Zuid-Afrika een „wreed© politiek" moet invoeren in tegenstelling tot de „poli tiek van zachtheid", die zoo weinig resulta ten heeft gegeven, gelooft d'e meerderheid der Engelsohen, dat die nieuwe misdaden, noodig zijn voor het verhaasten van den vrede, dat men door de moorden te vermeer deren, spoediger een einde zal maken aan den „grooteu moord". Binnen eenige maan den, wanneer alles verwoest zal zijn in Zuid- Afrika en de Boeren toch hun verzet niet opgeven, zal het Engelsche volk inzien, dat het door de snorkende woorden van Öham berlain bedrogen is; maar dit zal geen in vloed hebben, want de secretaris van kolo niën zal wel andere woorden vinden en het volk overtuigen, dat die duivelsclie Boeren al zijn plannen hebben verijdeld en dat men over moet gaan tot liet uiterste middel, de algemeen uitroeiing. Juist op het oogenblik, dat Chamberlain die schoono redevoering hield, heeft presi dent Kruger zich laten interviewen door een redacteur vau de „Figaro" (zie ons nummer van Zaterdag). De verklaringen van Kruger zijhi zeer schoon, maar men moet ons veroorloven te eonstateeren, dat zij evenals de redevoering van Chamberlain, slechts woorden zijn en dat die woorden niet altijd aan den toestand beantwoorden. Zeker er is een -enorm ver schil tusschen de woorden van Öhamberlain en die van Kruger, deze is edelmoedig en menschelijk, gene hatelijk en misdadig, maar beiderzijds zijn liet per slot van rekening woorden, want Chamberlain is verplicht co rn edie te spelen om een omkeer in de publie ke opinie to verhinderen en Kruger beeft den duren pliobt, om zich vertrouwend te toonen in den uitslag van den strijd, want dit heerlijke vertrouwen is de groote kracht „Acli, mijnbeer, wat is u goed," stamelde bij, niet geheel zeker of WendenbiU'g hem niet voor den gek hieldtoch vatte hij moed „Ik zou zoo graag eens in mijn leven een flesch champagne drinken van de wedu we Cliquot uit Reims," zei hiji bedeesd en zelf verschrikt over zulk een onbescheiden wensdli. „Top," zei Wendenburg zonder te lachen, terwijl liij zijn beschermengel tegen wil en dank de hand gaf. „Maar u hebt toch zeker ook wel eens geweusdht in de vacantie ,een ïeisje te gaan doen, in een mooie streek of naar een groote stad; ieder menscb Wil wel eens graag andere lucht inademen, niet waar „Gewensclito .ja, gevcnschl lieb ik zoo dikwijls, het Schwarzwuld eens door te rei zen tot aan het meer van Cónstanz toe," antwoordde Quark op weemoedigen toon „Maar zooveel heb ik nooit kunnen opspa ren, ziet u mijnbeer. 'Nog niet eens enkele reis 4e Jdasee." „Luister," antwoordde Wendenburg, pik maak .deze voorwaarde de flescli champag ne moet ge in liet Schwarzwald op de ge zondheid van mijn vrouw opdrinken. De reis behoort natuurlijk bij de champagne, dus die is voor mijn rekening. Neen, neen" voeg de hij er lachend bij, toen Quark hem met stralende oogen Wilde bedanken, „liet is geen present maar een eeresohuld, want als u niet meer van den naam Theone liadb ge houden dan van Felicitae, was ik op het oogenblik niet de gelukkigste man van de geheele wereld Toen trok Quark zijh zakdoek uit den zak en verborg zij|n ontroering over het onver der Boeren en onderhoudt in Europa den stioom van sympathie, -die een zoo groote kracht geeio aan de protesten der Boeren tegen de houdingen der Engelsclien. Bij herhaling hebben wij hier gezegd, dat de hardnekkigheid zoowel van den Boeren- als den Engelsclien l'eider de groote hinder paal was voor het herstel der vrede. De rede van Chamberlain en de verklaring vjm Kru ger bevestigen ons in die meoning en daarom is de toestand ons inziens meerder gecompli ceerd dan die rede en die verklaringen hem. voorstellen. De Engelsohen missen, niettegenstaande liet enorme aantal soldaten, dat zij naar Zuid-Afiika gezonden hebben, de manschap pen om aan alle noodzakelijkheden het hoofd te bieden. De woestenij', die zij van sommi ge streken maken, is er liet bewijs voor, moet hen ten slotte in staat stellen ter be scherming van die streken slechts een klein aantal soldaten te gebruiken. Maar men lioudt geen rekening met het feit, dat de Boerencommando's zeer gemakkelijlc opnieuw in die stréken kunnen doordringen, zoodra Kitchener de troepen teruggetrokken of ver minderd lieeft. Dat is steeds gebeurd wan neer de Engelsohen een punt veroverd had den en het vervolgens door een klein garni zoen lieten bewaken, en daarom zijn zij na een en twintig maanden even weinig mees ter der Republieken als na de bezetting van Bloemfontein. Lord Kitchener beeft boven dien verscheidene malen om aanzienlijke ver sterkingen gevraagd en wanneer men te Lon den te verstaan geeft bet plan te hebben binnen korten tijd eenige troepen, die reed's sedert liet begin gediend hebben, terug te zenden, dan doet men dat met de bedoeling om ze te vervangen dooi' twee of driemaal zooveel versche troepen. Dit is voldoende om te bewijzen dat de Engelschen nog niet aan liet einde van liun offers zijh en dat zij er groot belang bij hebben om spoedig vrede te sluiten iets, wat trouwens door de im perialisten zelf niet ontkend wordt. Hierop behoeven wij dus niet in te gaan. Voor de Boeien doet zioh het voortzetten dér vijandelijkheden in even weinig gunstige omstandigheden voor. Hét is waar, dat de geest der strijdende Boeren in de laatste tij den zeer verbeterd is en dat de vredesstroo- mmg veel zwakker is geworden nadat de lei ders in Europa zich voor voortzetting ver klaard hadden; maar het is niet minder waar dat de commando's zich slechts moei lijk van levensmiddelen voorzien en dat de mannen aan allerlei ontberingen lijden, die ten langen leste hen zullen demoraliseeren. Geheele commando's hebben gebrek aan schoeisel en winterkleeding. Op een gegeven oogenblik hadden zij, zelfs geen paarden, maar zij hebben zich andere weten te ver schaffen, wat ben in staat zal stellen, bet nog in normale omstandigheden vol te hou den. Wat de Boerengeneraals het meest te wachte geluk onder een indrukwekkend trompetgeschal. Het was laat in den avond voordat graaf Hellberg zijn vierspan met de beide verloof de paren naar liuis het rijden, want Wen denburg had als beer van Weiszenrode rijn eigendom even vluchtig in oogenscliouw moeten nemen. Als een arm luitenant was 'hij er naar toe gereden, als een rijk man en landeigenaar keerde bij' terug en dat alles doordat er een streep had gestaan onder een vorkeerden naam. De zaakl bad Amor ook heel wat hoofdbreken gekost, want hij zag geen mogelijkheid in dit geval van dienst te wezen. Maar i'k bewees, daar was niets van waar, want Amor lieeft bet, zoolang de we- reld bestaat, nog nooit aan een middel ont broken om twee harten tot elkaar te bren gen, en daarvoor grijpt bij dan ook ieder middel aan. „Heb ik geen gelijk gehad met mijn ge lóóf aan feeën zeide Hans Wendenburg fluisterend tot zijn meisje, toen ze lietboscb uitreden en zich op HeVlbergs grondgebied bevonden. Tiefentlial en Tlieone waren inge slapen na een lieftigen twist over gele of blauwe wolfsboon, liet jongere paar kon dus rustig praten. AI aar de maan scheen en over goot de gansohe, bloeiende landstreek met haar bleek, helder licht, daarom fluistert men liever als men zijn meisje naast zich heeft. „Ik geloof zelf ook dat sik tooverkraoht in mijl heb," fluisterde rij terug met een be koorlijk lachje. „Hans, nu zal ik je ook ver tellen hoe ik aan je portret kom. Ik heb je tot nu toe nooit op die vraag willen antwoor den. Oom Walhvitz lieeft liet mij! gegeven, vreezen hebben, is de wanhoop hunner man schappen bij de misdadige handelingen dor Ehgelséhen ten opzichte van vrouwen en kinderen. Er rijla er die zich in onderwerping schikken met het eenige doel om hun familie te kunnen gaan beschermen en in de hoop dat de Etagelschen tenminste kinderen en vrouwen van onderworpenen zullen sparen. Wij weten hoezeer de Boeren in die hoop teleurgesteld rijn, want dia Engelsohen, spa ren niemand, onderworpen of strijdend, en het gebeurt, dat rij, die de wapenen hadden neergelegd, verbitterd zich weer biji hun commando's voegen, omdat de onderwerping bun niet gevrijwaard heeft voor de boleedi- gingen der Engelsclie soldaten. Dat is een komen ep. gaan dat aan de commando's de eenheid d^;b missen, onontbeerlijk voor een goeden gang van zaken. De Boeren, men moet liet' niet vergeten, strijden een weinig mot hetitoeval, zonder operatiebasis, want bun aantal veroorlooft ham niet, methodisch te strijden en de kans van een geregeld ge vecht te Wagen, dat in geval van overwin ning ten gevolge zou kunnen hebben dat de Engelschen een geheele streek moéten ver laten. Deze speciale omstandigheden kunnen dan ook den Boeren niet de hoop geven de Engelschen van bun grondgebied' te verja gen en dus moeten zij niet van de wapenen alleen het eindsucces verwachten. Kiuger heeft den strijdenden doen hopen op tusschenkomst van de Europeesche mogend heden en men heeft gezegd, dat de Boeren den strijd slechts met zooveel geestkracht volhielden omdat zij tijd wilden winnen, ten einde te maken, dal die tusschenkomst onder de gewpnschte voorwaarden zou komen, maar juist daniin ligt de dwaling. De mogend heden zullen waarschijnlijk evenmin morgen als hed'-n of gisteren tusschenbeide komen, omdat allen er een rechlsti eekschs of zqde- lingsch belang bij hebUm, Engeland niet tegen te werken. Rus'and en Frankrijk koesteren oprechte -ympaihie voor de Boeren en de regeeringen der kleine staten zouden niets liever willen dan een aanbod tot vriendschappelijke tus schenkomst te steunen, maar Duitschland heeft van het begin van het conflict af een houding aangenomen, die men nooit op ernstige gronden heeft kunnen rechtvaardigen. Het telegram van keizer "Wilhelm na den inval van Jameson aan Kruger gezonden moest op zichzelf de regeeiing te Berlijn beletien eenig bewijs van vijandigheid ten opzichte van Transvaal te toonen, maar toen Kruger in Europa gekomen is, heeft "Wilhelm II geweigerd hem te ontvangen en dat wel onder omstandigheden, die inen kent, zoodat men sedert lang wept, dat Duitschland sys- teinati-ch geweigerd heeft, het initiatief tot tusschenkomst te nemen, hoewel het zeker wist, dat Fi ankrijk en Rusland zijn pogingen zouden hebben gesteund. Op het hevigst van de Chineesche crisis heeft het Duitsche kabinet met het Engelsche de conventie van 16 October gesloten, rege lende de geheele gedragslijn van de mogend heden in het verre Oosten. Duitschland zag luj had het van je commandant gekregen. Eu toen gaf hij heb mij, eens op een dag en zeide dat ik heb goed moest oppakken en nog beter moest aankijken, want als de too- verprins in het slot Jcwam, moest hij de bruid gereed vinden. En nu kan je denken wat ik voelde toen in het testament je naam met dien van Tlieone samen genoemd werd." „O Fee! dns mijn .portret heeft het je werkelijk gedaan?" „Ja, Hans. Het moet wel betooverend ge weest rijn." „Maar er bestond toch gevaar dat het ori gineel den toover voor eeuwig verbreken en vernietigen kon!" „Daar ben ik ook bang voor geweest. Maar het tegendeel is geschied, je hebt mijn hart gansob en al veroverd." „Spurrie is ook geen kwaad voedsel!" rei Tiefenthal in zijn droom; Theone boord# bet gelukkig niet want ze was een groote tegenstandster van spurrie. „En als ik nu eens dénk, hoe ik geschol den heb op dat testament van. oom Wall- v.'itz," ging "Wendenburg voort. „Als bet geen anachronisme was, zou ik mi zeggen: „Lang zal biji leven, die goede oom Wall- witz!" En onzen beschermengel ook. niet- te vergeten 1" „Als hiji maai' geen Quark heette, Hans, zei Fee fluisterend. „Niet waar, lieveling? En dan zegt nien nog dat een naam er niets toe doet. Ik hen het er niet mee eens. We zullen van .won l nog een glas op rijn gezondheid drinken en denken„Leve Quaiik's lievelingsnaam

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1