I 16 i \f; l S. X S Zaterdag 10 Augustus 1901. \i 55"e Jaargang. No, 10620. I s n trant' Jü, •es E en UlYDlË~PËRSr~" De Berenleider. M) BUITENLAND. Ï\I ky,: vw^S3@@rr V* V V Dgtiq fr l, dat dé^ •chlei zitting SCHIEDAMSCHE COURANT. n in gen. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenties voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau t Boteritraat OS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zp innemen. Advertentiën-bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde tolein* mdvertentië» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon No. 133. en (O. A ile. DE iny'g, ucces* Vj ure, 1 t 11.31 |cn Volledige Cursus ter opleiding voor het examen van hoofdonderwijzer of hoofdonderwijzeres. Aantal wekelijksche lesuren 15. (Maandag avond DinsdagavondZaterdagnamiddag.) Schoolgeld J 25.— Zij, die wenscben deel te nemen aan dezen Cursus, die den 2en September a.s. geopend wordt, worden verzocht zich alsnog schrifte lijk op te geven aan Dr. C. J. VINRESTEIJN, Voorzitter der plaatselijke Commissie van toezicht op iet Lager Onderwijs. Kraakporselein Het „Vad." meent, dat het met de toon van den ti'iumphator is, die eindelijk als lei der en geleider eenex Christelijke meerder heid kan optreden, dien dr. Schaepman in zijn laatste „Chronica", over het ministerie sprekende, aanslaat. Wel is de heer Schaep- man kalm tevreden, en ziet hij hoopvol de toekomst te gemoet, maar hij betracht Ver der de grootste voorzichtigheideven advi seert hijl de pers het de regeering vooral niet lastig te maken en niet onder elkaar te kib belen, maar gaat er niet verder op in. „Da heer Scliaepman, die gaarne spreek woorden te pas brengt, is blijkbaar indachtig aan het oud-Hollandtehe spreekwoord Voorzichtigheid is de moeder der ponseüedn- kast. En het nieuwe kostelijke Kabinet is, naar het schijnt, van kraakporselein. Vooral de aanmaning aan de pers is koste lijk. Zij; moet stille zijn en vrachten. Eens- gezindheid moet haar leus zijn, zonder dat zij vragen mag naar een programma, of spre ken mag over beginselen. Geen vrijmoedige critiek, maar onthouding, is de boodschap. Geen marsohorders, geen krijgsplannen, geen adviezen zelfs mag zij geven. Er mocht eens blijken van verschil van gevoelen, er mooht eens oneenigheid uit voortspruiten. Vooral geen intenties zoeken of bedoelingen onder stellen. Hoogstens misschien mag de pers het voorbeeld van dr. Schaepman volgen en min edele bedoelingen bijl de minderheid on derstellen, als zou deze er op uit zijn bij 't minste verschil van gevoelen ond'er de meer derheid niet de zaken te redden (zooals die voortreffelijke Christelijke minderheid bijide ongevallenwet deed), maar liet Ministerie ten val te brengen. Zoo mag zijl zich mis schien verder vermeien, als zij toch niet an ders to doen heeft, met liefelijkheden aan het adres der liberalen. Maar om liet Kabi net der eigen vrienden de stilte des grafs. In de geboortekainer der Christelijke era de at mosfeer een er sterfkamer! DOOR EUFEMIA von ADLERSFELD-BALLESTREM. Naar het Duitsch, et „Ach 1" zei Fee lachende, „als Kirchwald een prins voor zijn rekening heeft, dan zal hij' met ons, gewone mensckenkinderen, niets meer te maken willen hebben. En als hij' dan nog een ridderorde krijgt!" „En welk een ridderorde I" bevestigde Wendenburg. „In iNordïand worden zulke groote, schoone ridderorden gegeven en vuur- f roode linten. Kirchwald heeft altijd! gevon- den dat rood liem het best stond, hij is al- (iijd bang geweest bij een regiment te wor- aen ingedeeld, waarvan de kleur zijn schoon heid afbreuk zou doen. Maar nu ter zake, fee, K. the brandt van verlangen inlichtin- gen van je te Verkrijgen." „DSe is ze toch al lang weer vergeten voor dat ze thuis is," zei mevrouw von Wenden- i burg, hetgeen Kath'e natuurlijk boos maak te. Fee kende haar zusje echter; ze vond het beter, om Wat miss Knickerbocker whiten moest, op te schrijven; Kathe. hoewel brom mend, moest daar wel genoegen mee nemen. Terwijl Fee in de Kamer van haar man zta.t te schrijven, vloog Kathe naar buiten naar den stal om 'te zien of de paarden na den warmen rit wel goed afgeveegd en verzorgd waren en van dit oogenbl'ik maaikte Fee ge bruik voor een ernstig woordje met haar man, waarvan Kathe het onderwerp uit maakte. Toen deze eenigen tijjd later weder }n de kamer versoheen, trof zij. haar zwager Ziet het geoefend oog van dr. Schaepman reeds den verborgen barst in de vaas, zoodat hijl bevreesd is over het geringste vrije licht- strcompje dat haar ineen kan doen storten? Het is dan zeker wijk zich van feestgejuich en bazuingeschal te onthouden. Eh mis schien ware liet nog wijzer geweest, in plaats van zulk een Welkomstgroet te schrijven, de geheelonthouding te betrachten, die aan de Christelijke pers wordt voorgeschreven." Algemeen overr.Ieht. SCHIEDAM, 9 Augustus 1901. Zuld-Afrlka. Van het Oorlogst err ein. Te midden van een dépêche die blijkbaar optimistisch moet zijn, vertelt de correspon dent van de „Times" schuch tarweg het feit van .de bezetting van TSTieuw-Bethesda (tus- schen Middelburg en Graaff-Reinett) door een Boerencommando onder Lotter. Het ie dus bijna onder de oogen van generaal French zelf, wiens hoofdkwartier te Middel burg gevestigd is, zooals men weet, dat de Boeren dit „.heldenfeit" verricht hebben, bij welke gelegenheid zij zich wel de noodige le vensmiddelen en rebellen zullen hebben ver schaft. Tot nadere aankondiging tunen wij ons er dus van verzekerd houden, dat de Boeren meester blijven in de Kaapkolonie, niettegenstaande alle (op bevel natuurlijk) verspreide berichten in dece „periode van goede tijdingen", waarover wij gisteren spra ken. In de Kaapkolonie is verder nog gevoch ten bijl Zweerfontein tusschen Tkeron en Haig, den onderbevelhebber van French. Niettegenstaande de Engelschen in veel groot-er aantal waren, zijn zij' er niet in ge slaagd de Boeren te overwinnen. Men zegt, dat Fouclié weer naar den Vrijstaat getrok ken is. Een telegram van Kitchener dd. 8 Ang. uit Pretoria, deelt mede, dat een post van 25 man, beboerende tot Steinacker's Horse, aan de Sabirivier -door de Boeren overrom peld en gevangen genomen is. Be Sabi-rivier stroomt in heb Noorden van Transvaal. Verder seint de generalissimus nog, dat commandant De ViUiers en twee veldkor- netten zich te Warmbad hébben overgege ven. De ViUiers was onderbevelhebber van Beyea-s. Een commando Boeren heeft zich vertoond in de omstreken van Dundee, waar het nog al veel vee buitgemaakt heeft. Te Pretoria is een Brifcch politieagent Za terdagavond doodgeschoten. iDrie agenten hadden bevel gekregen een onder' verdenking staand huis te bewaken en een iegenlijk die naar buiten kwam neer te schieten. De be- alleen, haar zuster was bij de kind'eren. Ze had' het weer warm gekregen door haar tocht, ze ging in een schommelstoel zitten en klaagde erg over dé warmte; Wenden burg gmg daarop niet in, maar zeide op een vrij ernstigen boon, waarvoor Kathe nog wel eenig ontzag had „K li the, je moet mij iets beioven." „Eerst moet ik weten wat," was het voor zichtige antwoord. „Ik zal oppassen en niet in een zak tasten waar ik niet van te voren ia heb gekeken,' voegde ze er met wijsheid bij. „Da.t verlang ik ook niet van je," ant woordde Wendenburg zonder te lachen. „Wat je belooven moet aan mij, in plaats van aan je afwezigen vader, is eenvoudig dit, dat jein je kanier zult blijven gedurende het verblijf der ingekwartierde heeren op Hellberg." „O, verder niets V' vroeg Kathe, terwijl zij een gevaarlijken ruk gaf aan haar stoel. „Moet ik je misschien voor Fee een schrifte lijk bewijs geven da.t ik je bevel ontvangen heb?" Wenderiburg moest zicli even omkeeren om niet te laten zien dab liijl lachte. „Dat is gekheid.," zei hij op vrij1 gestren- gen toon. „Fee is heb natuurlijk geheel met mij eens, dat het voor joui niet gepast zon wezen twee heeren te ontvangen, terwijl papa niet huis is „Ja.weï, dat heeft Fee je natuurlijk opge stookt," viel Kathe hem in d'e rede. „Ach! dab is niets nieuws voor mij, Fee bederft al tijd mijn pret als ik eens een Heine variatie zou kunnen -hebben." „Dab wil zegen, als je Weer een van ja be kende dolle streken zoudt willen uitvoeren," wust-e agent, Modie geheeten, stond aan de achterzijde op wacht en riep een naar buiten komend persoon toe: „(Handen op!" In plaats van aan dit bevel gehoor te geven, schoot de man en verwondde Moodiö in die longen en de beenen. Het bericht meldt niet dat de persoon gegrepen is. Waarschijinliik heeft hij zich „verwijderd". Bé ambtelijke verliezenlijst over de afge- loopen maand vermeldt acht officieren en 112 man als gesneuveld, 38 officieren en 377 manschappen als gekwetst, 5 officieren en 39 manschappen overleden aan wonden, 1 offi cier en 66 manschappen krijgsgevangeneen paar offiieren en 188 man zijn overleden in do gasthuizen en 71 officieren met 1063 man schappen al3 invalide naar huis gezonden. Het officieele totaal-generaal is nu 20*961 daaronder niet gerekend een 60,000 die te ruggekeerd zijn en en 15 a 20,000 zieken. De dagelijksche verliezenlijst maakt mel ding van verliezen op een aantal verschillen de plaatsen. In het gevecht tegen Viljoen bijl Welverdiend op 20 en 30 Juli hebben het 18e en 19a huzaren 3 manschappen aan doo iden en 2 officieren en 8 man aan gewonden verloren; bij Kroonstad zijn op 3 Augustus 5 garde-dragonders vermist of gewond; bij Schietfontein op 1 Aug. 1 man gesneuveld en 1 officier en 4 man gewondbijl Van Itee- nen-kop 1 man gesneuveld en 4 man ge wond; bij Eeebokfontein op 1 Aug. 1 man gedood en 1 officier en 1 man gewondbijl Klipnek op 1 Aug. 1 man gesneuveld en 1 luitenant gewond, enz. De „Morning Leader" opent een publieke inschrijving ten bate van de ongelukkige sol daten, die uit- Zuid-Afrika in. Engeland zijn teruggekeerd, Men weet, dat .het Ministerie van Oorlog tot dusver verzuimd heeft het verschuldigde bedrag der soldij' uit te be talen. En lord Roberts krijgt een millioen pond sterling- Uit Durban komt het volgende raadsel achtige telegram: De proclamatie van Kitchener is hier zeer gunstig ontvangen. Men beseft hier, dat krachtige maatregelen volstrekt noodig zijn om den oorlog tob een einde te brengen. Weer een aardig staaltje van Engelscho openhartigheid De Algemeene Raad der socialistische par tij' heeft besloten aan de goedkeuring der Engel soli e socialist-en te onderwerpen een voorstel strekkende om een internationaal socialistisch congres bijleen te roepen in ver band met den Transvaalschen oorlog. Een Duitsch vrijwilliger bijt de Boeren viel Wendenburg haar koel in de rede. „Fee is trouwens niet altijd in de gelegenheid ge weest je dwaasheden te verhinderen, anders waren ze nooit bekend geworden. Maar dat doet er nu niet toe. Fee en ik beschouwen het als ongepast aan jou de ontvangst van de heeren op te dragen." „Zoo? als je nn echter denkt dat je me als een Hein kind op mijn kamer kunt opslui ten ,dan vergis je je totaal," riep Kathe vol ergernis, terwijl zijl steeds harder en woester in haar stoel schommelde. „Dus, je wilt niet?" vroeg Wendenburg doodbedaard. „Fee en ik hebben wel gedacht dat je zoudt tegenspreken en natuurlijk ook dat je met naar rede zoudt verkiezen te luis teren." „Lomperd,!" riep Kathe vertoornd uit; Wendenburg vertrok geen spier van rijn ge zicht maar boog. „Nïeb naar rede zoudt willen luisteren, ging hij doodgewoon voort. „Daarom neem ik de vrijheid, je nog mede te doelen, dat wij meenen in d'en geest van je vader te han delen als wij' je naar onze oude buurvrouw brengen, de oudje mevrouw Müllfcr." „Wat?" riep Kathe ontsteld. „Bij. de oude Muller, die hoegenaamd niets anders te doan heeft dan om mij heen te malen en te vitten en te bedillen Bijl die oude Muller, die ik niet uitstaan kan, -die mijl in mijln gezicht uitgescholden heeft voor duivelskind?" „Omdat je, toen ze eens te logeeren was op ■Hellberg, met haar Heeren, haar pruik en muts een vogelverschrikker hadb aangekleed en midden in een bloemperk voor,den in gang van het kasteel'hadb neergezet." „Ja juist, maar dat waa omd'at die oude vogelversohrikster driemaal biji papa van mij schrijft heb volgende, dat wel wat te opti mistisch is, maar toch meer te vertrouwen is dan de Engelsche berichten „Op het oogenblik 'ben ik bij de „rebellen" in de Kaapkolonie. De zaak der .Boeren staat beter dan in de beste -dagen. De gahcele Kaapkolonie is in opstand'; op 't oogenblik rekent men, dab er meer dan 20,000 rebel len onder de wapenen staan. Eh de opstand verkeert nog maar in 'b eerste stadium. De rebellen maken kort proces met de Kaapscbe Boeren; neutrale iBoeren zijn er niet meer. Wie niet met ons is, is tegen ons. En velen, die twee jaar den etrijld werkeloos hebben a<vugezien, vechten nu met ons mede. Wee, Engeland! Er staan heden meer mannen on der de wapenen dan bij het begin van den krijgzijl zijn toegerust met Engelsche gewe ren, hebben munitie in overvloed en hun paarden zijn in goeden toostend bijna iedere Boer heeft twee paarden. Ook pro viand is er genoeg, maar kleeding is sohaarsch „Er komt een "Verecnigd Zuid-Afrika, dat is Heden ieders overtuiging. Ein wie heb kar rakber der Boeren kent, zal weten, dat de Kaapkolonie nooit zou zijn opgestaan, wan neer ook nog maar in de verte dé mogelijk heid bestond, dat Engeland overwinnen kon.- De rebellen vechten goed Er keesohen eens gezindheid en krij'gsbuchb." Moj. Hobhouse schrijft' in de „Daily News" het volgende over de behandelingen der Boeren-vrouwen De kampcommandant, majoor Guinness, verlangde bijv. van mevrouw Badehhorst van WitkoppiesJHoeve in het district Kroon stad, te weten waar op-haar mans hoeve munitie was begraven. Zijl antwoordde dat .haar niet bekend' was dat munitie op de hoeve was begraven en Werd) deswege ver oordeeld tot 24 uur eenzame opsluiting in de wachttent. Zij verzocht tegen den avond' om haar twee jongste Mnderen en wat bed- degoed. Daar do tent niet voldoende was be vestigd, moest zij' op den rand van het zeil doek galan liggen om hot opwaaien te belet ten. Den volgenden dag werd de vrouw op nieuw in verhoor genomen met geen beter resultaat, waarvan oen opsluiting van 36 uren het gevolg was. Ten slotte werd zijl ge deporteerd met haar kinderen, niemand weet waarheen. Voordat mevrouw Pretorius de eerste maal werd gehoord, had zijl de wasoli te dro gen gehangen op de binnenste draadomhei- ning en toen haar dit werd verboden, opge merkt dat de commandant behoorde zorg te dragen dat in het kamp lijnen werden ge spannen om goed te drogen. Dit antwoord, zegt de schrijfster, sohijmt den waardigen majoor te kras te zijn geweest. Mevr. Pretorius werd eveneens wegge voerd omdat zij', niet kon aangeven waar mu nitie was begraven; haar man, die op dei- geklikt had. En bij dat mensch zou ik moe ten logeeren? Ach, ach, wat ken jc mij slecht! dan at ik nog liever pens." "Wendenburg haalde de schouders op. „Wiji hebben al belet bij mevrouw Müller voor je gevraagd," ging Wendenburg dood bedaard voort. „Maar je kunt bet precies gedaan krijgen zeoals je zélf wilt, als je maar inzien wilt dat het nu eenmaal niet zoo be hoort dat jij de honneurs zoudt waarnemen wanneer er twee heeren komen logeeren. Te meer daar er aan je savoir vrvre nog al heel wat mankeert. Je bent waarlijk veel te jong om de heeren te ontvangen, en. toch alweer te oud om je als bakvischje niet aan de wet ten d>er wellevendheid te storen." „Die lange preek kan je jezelf wel bespa ren riep de verstoordte Kathe met een ge baar- van minachting. „Ik geloof hensch dat je denkt dat ik dol ben op die inkwartiering. Wat heb ik daar nu aan? Jullie lijkt allebei wel onwijs. Integendeel, ik vind het heerlijk om op mijn kamer 1e kunnen, blijken ik had gedacht dat ik als gastvrouw moest op treden, als papa er niet is. Als jij vindt dat dat niet noodig is, ook goed, heeremijntijd, wat maak je daar een drukte om. Je behoeft niet te denken, dat ik mij! nxijn haren uit het hoofd zal trekken voor zoo'n paar roode kragen! O heer neen!" Wendenburg moest zich omdraaien om niet luid te lachen dat zijn list zoo goed ge lukt was; had hij dat gedaan dan was alles weer bedorven. „Nu zie je," zei hiji heel vriendelijk, „dan zijn wijl liet volkomen eens. Niets prettiger dan elkaar goed te begrijtpen. Ik zal'van avond zielf nog even naar Mevr._ Müller rij den om haar te zeggen -dat je niet komt. We zelfde vraag heb antwoord was schuldig ge bleven, was in de wachhtent opgesloten en bevond, toen hij daaruit kwaim, dat zijn vrouw en kinderen weg waren. Hij. vraagt nog altijd te vergeefs Wat van hen is gewor den. Eten andere dame was zoo brutaal, toen de kampcommandant van haar en anderen verlangde dat ziji haar mannen zonden laten Weten dat zij doodgeschoten zouden worden als de Boeren niet ophielden den spoorweg te vernielen, te antwoorden dat zij dit ze ker niet zou doen, want dat de spoorweg van het geld der Boeren was aangelegd en dezen due het volste recht hadden, dien te vernie len. Zij werd in de wachttent opgesloten, maar deze straf had op haar al zeer geringe uitwerking. Toen zij werd vrijgelaten, ziedde zij hardop tot haar medegevangenen„Ik heb met liefde geleden voor onze vechtende mannen en broeders. Ik heb niets gedaan, waarvoor ik mijl behoef te schamen. Als ik een man was, zou ik vrouwen en kinderen niet behandelen zooals men ons 'behandelt. Dan zon ik mij' schamen. Ik beroem mij op mijfn lijden." Men vreesde dat haar stoutmoedigheid 't kamp zou aansteken; dus werd zij! wegge voerd. Waarheen? Gemengde SSededeellngen. Engeland. Uit Simla wordt gemeld, dab de Mahoud! Waziris een inlandsclien post van dertig man in de Gomal-pas hebben overrompeld. De aanvallers hebben dertig geweren, veel' schietvoorraad, nitrustingsartikelen en pro viand buit gemaakt, en brachten den Engel- sohen een verlies van vier dooden en vier ge wonden toe. B elgië. Het wetsvoorstel van den afgevaardigde Dénis straft met 1 tot 25 franken den be heerder van een winkel, die niet zorg draagt ■dat de verkoopsters behoorlijk gelegenheid tob zitten hebben. Frankrijk. De rechtbank te Parijs heeft uitspraak ge daan in de „Figaro"-zaak. Da heeren Péri- vier en De Rod ays winnen hun proces. Het gerechtshof verklaart, dat de besluiten van do algemeene vergadering, Waarop de aan deelhouders him eiscli van ontslag van de twee redacteurs gronden, van geen waarde zijn, daar zij niet overeenkomstig de statu ten genomen zijn. Italië. Eten officieus© nota deelt mede, dat de af gevaardigde Carcano de portefeuille van fi nanciën heeft aangenomen. Dnitschland. Gistermiddag kwam Waldersee aan in dte moeten toch wat beleefd zijln voor de oude vrouw, want eigenlijk gezegd is ze je guiten streek nog nooit vergeten. Ik wil je graag toegeven dab die vier en twintig uur geen pretje voor je geweest zouden zijn, heb zal op je kamer vrijl wat gezelliger zijn. En voor al omdat heit korte kamerarrest volkomen vrijwillig is, miss Knickerbocker geeft je geen strafwerk cp en je krijlgt zooveel en zoo lékker eten als je wilt," besloot hijl lachende. „Ik zal eten als een prinses in mijn een zaamheid," verzekerde zij. „Een potje paté moet Knikkertje mij boven zenden en een half fleschje champagne laat ik voor mij in het ijs zetten, een skwry-cobbler zal ik voor mij zelf maken en punch a la romaine moet er klaar gemaakt worden, zoodat ik er ook wat van kan krijgen en ijs met maroskijm, en „Kathe, meisje, je zult op die manier bo ven je theewater komendenk aan den vol genden dag, dan zal je je ellendig gevoelen, dat verzeker ik je." „Dat is mijn zaak, ik kan precies gebrui ken wat ik wil," zei ze op bijzonder scherpen toon. Wendenburg paste wel op dat hiji de ver kregen zegepraal niet door een goeden raad verloren zou doen gaan, en toen Kathe tegen vijf uur naar huis reed', met den brief voor miss in den zak van heb zadel, scheidde het drietal volkomen vnendsehappelijk en in het beste humeur van de wereld. (Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1