N, ct No. 10635. 55"" Jaargang. Woensdag 28 Augustus 1901. K e nu i s g e v i 11 g. ide rn c. c. De Berenleider. LP r t za, doen loe H0- JN Controle echtheid SCHIEDAMSCHE JENEVER. BUITENLAND. (Slot). V V* V chic. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pry's per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingon fl. 1.25. Franco in »ti lp«' Post 1-65- «iiet- Jprjjs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent, Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. e«f '3| als. Bureau Beterstraat 68. Prjjs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën ï>jj abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden, zoogenaamde MSmino mdmm*tsm1iën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ho. 123. t i. Pe Burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat liet kohier der Personeele belasting no. "TS" \lÖ dezer gemeente, over het dienstjaar 1901, :doör den lieer directeur der directe belastingen lo Rotterdam op den 23sten Augustus 1901 I executoir veiklanrd. op beden aan den ontvanger der diiecte belastingen ter invordering is over gemaakt. Vooits wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de ivet bepaalden voet te voldoenalsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de reclames togen dezen aanslag bobooien te worden ingediend. En is hicivan afkondiging geschied, waar het behoort, den 27sten Augustus 1901 Dc Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. [aas. .4, EH, oog hoek voor ■rkt, ten, i de l. i ètes face LE- .90, t'g- ïwe den elf- 50, tur, ist- 00, 75 3e 60. uw 60. >L- te 10. mi lN >0. Burgemeestercn wethouders van Schiedam, geven hiermede kennis dat van P. J. MEIJER J.Dz. een verzoek is ingekomen om voor zijne branderijen aan de Westeikade nos. 24 en 6. onder conti61e gesteld te worden overeenkomstig de verordening tot regeling van de door de gemeente Schiedam uit te oefenen conti óle op de echtheid van Scbiedamsche Jenever. Zij noodigon belanghebbenden uit hunne be zwaren overeenkomstig art. 4 dor verordening ilil 7 Mei 1901 (gem. bl. no. 5) binnen 8 dagen na heden in te dienen. Schiedam, 27 Augustus 1901. Burgemeester en weihouders Yoornoc]nd> VERSTEEG. De secretaris, v. LUIK, l.-S. ALGKJIEEW OVKKSK1CI1T. SCHIEDAM, 27 Augustus 1901. Kuld-Afrlka. Nogmaalti Kitcheners proclamatie. Christiana dc Wet 's debuut. De Boeren kunnen de wereld niet meer in verwondering brengen, zegt de Londensche correspondent van de „Petit Bleu", aanzijn blad het -volgende telegram overseinende; Een telegram van Kitchener uit Pretoria, van Zondag gedagteekeud, meldt de ont vangst van een langen brief van Steyn, waarin deze een beredeneerd overzicht geeft van de zaak der Boeren en verklaart dat zij den strijd zullen volhouden. Van De Wet ontving Kitchener een brief van soortgelijken inhoud, en Botha, de ont vangst erkennende van Kitchener's procla matie, verklaarde togen deze to protestee ren en eveneens van plan te z.ijn den strijd voort te zetten. Aan den anderen kant staat, dat in den laatsten tijd het aantal dergenen die zich overgeven, aanmerkelijk toeneemt. En terecht kan de „Petit Bleu" zulks ver klaren, waut in Londen is dit telegram niet met verbazing, maar met spijt ontvangen. Een nadere bespreking is wel noodig, want voornamelijk uit het antwoord van Steyn blijkt, dat de Boeren hun onwrikbaar geloof in de zegepraal hunner groote zaak niet ver loren hebben, dat zij weerstand bieden aan alle ontmoedigingen die bun nog mochten overkomen en het zou ons niet verwonderen, indien in dat antwoord Kitchener ook in kennis is gesteld met de tegenmaatregelen, die de Boeren zullen nemen wanneer de ge neralissimus na den beruchten 15en Septem ber zijn gemeene bedreigingen wil uitvoe ren. Het telegram dat de „Daily Mail" uit Brussel ontvangt, meldende dat Botha aan de commandanten last gegeven heeft, niet langer de Britsehe gevangenen los te laten, maar hen, indien Kitchener zijn bedreiging ten uitvoer legt, te gijzelen, dat telegram lijkt ons wel geloofwaardig toe, ook al komt het uit de leugenfabriek te Brussel, die daar gesticht is door de Jingo-bladen. (Een aardige bevestiging van dit vermoe den geeft het volgende telegram uit Lon den De verliezernijst wijst uit dat tien huza ren die bij Uniondale op 19 dezer zijn ge vangen gemaakt, nog niet zijn losgelaten.) Verder valt op te merken, dat Kitchener niet den geheelen tekst der antwoorden zendt, (Als hij het doet om de kosten, laat hij dan de wekelijksche Dinsdagsche wasch- lijst maar een paarmalen achterhouden, dan zijn de kosten gedekt.) Hij verzendt'ze zeker per post, zoodat ze eerst na drie we ken in Engeland kunnen aankomen. DeEn- gelsehe regeering zal dan een paar dagen na ontvangst een „goede en volledige!" verta ling publiceeren, die den hoofdinhoud in zijn geheel zal weergeven, of misschien zal zij met het oog op het reces van het Parlement in het geheel niets publiceeren. Doch het komt er eigenlijk ook weinig op aanwij weten er reeds genoeg van om te kunne constateeren, dat wij gelijk hadden nooit te twijfelen of de Boeren den strijd zouden voortzetten, niettegenstaande alle onwettige en wreede middelen en proclama ties, die Engeland gebruikt en afkondigt om den strijd te eindigen. Een pikante en ironische samenloop van omstandigheden is er in het feit, dat den zelfden dag, dat Kitchener moet berichten, dat de Boerenleiders zich niet zullen over geven, hij indirect te kennen moet geven de Engelscheix zijn den oorlog even moe de als de Boeren besloten, den strijd vol te houden tot zij in het bezit hunner volledige onafhankelijkheid zijn. Men oor- deele In een telegram van den 25en dezer uit Pretoria meldt Kitchener dat 3 officieren 65 man, die van Ladybrand uit mar cheerden aan den rechterkant van kolonel Elliot's colonne, in den morgen van den 22n dezer op een ongunstig terrein omsingeld en gevangen genomen zijn door een veel ster kere Boerenmacht. Er sneuvelde één man en vier werden gewond. De gevangenen wer den inmiddels weer in vrijheid gesteld. Kit chener is bezig onderzoek te doen. Is heb contrast niet frapport tusschen 't „Wij geven ons niet over" der Boerencom- mandanten eenerzijds en de capitulatie van 68 Engelsehen anderzijds, die op den weg van Ladybrand naar Winburg in den zoo gen, „schoongeveegden" Vrijstaat, de witte vlag hebben opgestoken na slechts één doo- de en 4 gewonden verloren te hebben? En dat zes maanden na Kitchener's bedreiging ieder, die zich aan den vijand overgeeft, zal voor een krijgsraad geroepen worden. Kit chener is er dan ook zoo van ontdaan, dat hij een ondei'zoek heeft ingesteld. Dat on derzoek zal hem wol leeren, dat een groot deel zijner troepen den ooriog moede is en bereid den strijd op te geven. Maar moet hij dat nog leeren Twijfel is gerechtvaardigd 1 door EUFEMIA ran ADL15RSFELD-BALLE8TREM. Naar het Duitsch. 19) Miss Knickerbocker legde de beide ma gere banden op het hart om kracht hij haar woorden te zetten „Van den sleutel weet ik niets en daar euboven is mijn mond verzegeld. Voor al tijd, altijd!" „Enfin dan maardwaas menscli I" dacht Wendenburg en hij drukte Kathe de hand. „Fee zal morgen 'bij je komen," zei hij. „Denk er eens over na of je haar niets te vertellen hebt." Kathe kon echter weer gekheid maken. „Ik zal je antwoorden als de Pruis Aiozes uit, Frits Reuter," riep ze en ze declameerde met een ondeugenden blik op den prins „Mijn geweten beschuldigt mij uiet, Mozes kan mij niet aanklagen, Wie mij heeft vrijgesproken Zal ook den last van mijn schuld op zich nemen." De streek in den Vrijstaat, waar de En gelsehen dit nieuwe échec geleden hebben, is begrepen tusschen Ladybrand in bet Z. O. en Winburg in het N.W. Het is op kleinen afstand van Zastron, waar, zooals onze lezers gisteravond gezien bobben, Chr i stiaan de Wet zich bevond, en het is dus waar schijnlijk, dat een deel zijner troepen difc „bandieten"-feit begaan heeft; misschien is liij er zelf wel bij geweest, maar in ieder ge val kan men dit „ongeval" beschouwen als het begin van zijn wederoptreden, en het spijt ons voor de Engelsehenhet debuut is schitterend geweest. Het oorlogsnieuws vloeit in de twee laat ste dagen wat ruimer dan vroeger. Van alle drie deelen van het oorlogsterrein komen berichten. Transvaal. In het district Rustenburg stiet een Britseh detachement op een troep Boeren, die het vuur opende. De Engelsehen stegen onmiddellijk af en beantwoordden bet vuur, waarna zij een charge maakten. Maar de Boeren liepen naar hun paarden en vlucht ten. Zij lieten vijf dooden en eenige gewon den achter. Veertig hunner, die van de paar den werden afgesneden, werden gevangen nomen. De „Standard" verneemt uit Pretoria dat kolonel Williams, die westwaarts naar Klerksdorp was getrokken, een deel van De la Rey's commando, onder bevel van Ver maas, Potgieter en De Beer, heeft ontmoet. Er had een hevig gevecht plaats, waarbij geen verliezen werdén geleden. Na een jacht van twaalf mijlen namen de Britsc/he troe pen een convooi van honderd zes wagens en karren, benevens 18 gevangenen. Daaronder waren een nicht van president Steyn en de moeder van generaal De la Rey. (Ja, nu zijn de Boeren verlorenals de Engelsehen ook zulke personen gevangen nemen V r ij s t a a t. Er zijn vier man van de geregelde troepen gesneuveld en acht gewond bij den Heen-en- weerskop bij Fauresmith op 21 Augustus. De heer Bennett Burleigh seinde den 16n Augustus aan zijn blad, dat drie Boeren- commando's, sterk 400 man, uit Buitfontein in den Vrijstaat, naar het zuiden zijn ge trokken. Men zegt, dat De la Rey voorne mens is, zich bij hen aan te sluiten. Kolonel Gorringe raakte slaags met 265; man van Kritzinger's achterhoede, terwijl dezen de Oranje-river overstaken, ten wes ten van Bethulië. Honderdvijftig man der Boeren staken den spoorweg over onder lei ding van Kritzinger, de rest van den troep werd met alle wagens en karren teruggesla gen. De Boeren namen vijf gewonden mede De Engelsehen maakten twintig paarden buit. Dit telegram was door den censor aange houden. In Haasbroek's kamp is een brief van Steyn in beslag genomen, waarin Haas broek's verzoek om meer munitie en dyna miet door Steyn beantwoord wordt met de mededeeling, dat liij twee kisten van het ge vraagde verzonden had, onder bijvoeging echter dat dit het laatste was van zijn voor- raai (Dan zal hij wel zorgen nieuwe te krij gen.) Kaapkolonie. De commando's onder Lotter en Botha zijn van de Rlrenosterbergen verdreven, Groot gebrek hebbende aan fourage, zijn zij geweken naar het hoogste punt van den De prins lachte luide en Kathe maakte een pirouette. Wendenburg begreep dat hij niet achter het geheim van den sleutel kon komen toch kon hij niet nalaten, bij den laatsten afscheidsgroet tot den prins te zeggen „Uw Hoogheid ziet, dat ik niet alleen in de duisternis moet r ij d e n, maar gr den geheelen tijd van mijn verblijf op Hellberg in gezeten heb. Hellberg is gewoonlijk niet de plaats voor geheimzinnigheden en hallu cinaties, zooals mijn brave vriend Kirch- wald schijnt gehad te hebben, toen miss Knickerbocker hem een verblindend scboono woudkoningin, een woeste schoonheid met een toug zoo vlug als een ratel toescheen. Zoo was het toch, niet waar Kirchwald „Mijn waarde mijnheer von Wenden burg," zeide de prins met een vroolijken lach, „wees verzekerd dat ik verschoond ben gebleven van hallucinaties. Mijn mee- ning is dat men er wijs aan doet, niet alle »eb einizlnnigheden van het leven en vooral van den tijd der manoeuvres te trachten te doorgronden. Dan verliezen zij meestal bun bekoorlijkheid. Ik verzoek u als een bijzon dere gunst, de geesten van dit kasteel niet te verbannen dat zou zeer, zeer jammer wezen., En ik kan u uit volle overtuiging verzekeren, dat deze dag op Helberg tot Achtersnieuwberg, waar bet gras nog goed is. Scobel en Kavanagb zaten hen dicht ach- j terna in de bergen, waar thans het gras door brand vernield is. Naar gemeld wordt, is een commando den spoorweg overgestoken bij Cypress Grove, ten noorden van Cradock. W Ten slotte nog het waschlijstje van den generalissimus Sedert den 19n berichtten de colonnes de volgende resultaten 32 Boeren gesneuveld, 24 gewond, 139 gevangen gemaakt, 185 in onderwerping gekomenverder 245 wagens, 286 paarden en 6615 stuks vee genomen. Generaal Blood's colonnes zijn van bet noorden uit Middelburg binnengekomen, na slechts lichten tegenstand ontmoet te hebben. De kolonels Allenby en Kekewicb vegen nog altijd de districten ten noorden van den Magaliesberg schoon, waar het meerendeel van de overgaven geschied is; o. a. heeft Kruger, een neef van den gewezen presi dent, zich overgegeven. De colonnes onder generaal Knox ver moeien de Transvalers en Kritzinger's man schappen, maar dat is alles. Op het oogenblik verschuilen zich benden van den vijand en rebellen in de Kaapkolo nie, en mijden onze troepen met eenig suc ces. De colonne vaE generaal Beatson drijft Scheepers in noordelijke richting. Gemengde Hcdedccllngcn. Engeland. De aanwezigheid van het Duitsche oor logsschip S t e i n te Dover heeft aanleiding gegeven tot schitterende feesten aan de Duitsche officieren. De bevolking begroette op straat met clieors, de gemeenteraad gaf een feestmaal met de gebruikelijke re devoeringen op het thema „Bloed is dikker dan water". Een eenigszins politiek tintje kreeg de ontvangst door de talrijke uitwei dingen over de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland, die een waarborg voor den vrede werden genoemd. Er is een plan in bewerking om van Do ver een handelshaven te maken, met gele genheid voor de Transatlantische stoomers om er binnen te loopen. De „Daily Mail" vestigt er de aandacht op, dat het budget der posterijen in Enge land voor het eerst sedert tal van jaren, een aanzienlijk tekort oplevert. de bekoorlijkste, tot dc onschuldig aange naamste van mijn leven behoort. Lang leve dit schoone, oude kasteel met zijn mys teriën, dit kasteel, dat zoo gastvrij is, dat het zelfs berenleiders met hun beren gren- zeulooze gastvrijheid aanbiedt, dit kasteel met zijn meesteres, met zijn onvergelijke lijke miss, met zijn verloren sleutels, dit kasteel eindelijk waar spijs en drank uitne mend zijn, waar de kreeftenmayonnaise den gasten als 't ware reeds voor de voeten wordt geworpen." „Ja," zeide miss, terwijl zij een blik wierp op haar japon en handen. Wendenburg bad de toespraak van den prins mot een glimlachje aangehoord. „De hemel beware mij er voor, de dingen die gebeuren zullen, ooit van te voren te vermoeden," zeide hij. „Het doet mij genoe gen, dat Uw Hoogheid tevreden is over het verblijf alhier." En toen reed liij weg en peinsde zich moe om te bedenken wat Kathe dien dag toch zou hebben uitgevoerd. De mensch stelt zich zoo ga ai lie alleiM mogelijke dingen voor en kan daarom het onmogelijke moeilijk raden. Maar toen Kathe de gasten van haar vader goeden nacht en vaarwel zeide, zeide de prins „Om uwentwil heb ik gezegd dat ik moe Te Kaapstad is Zondag een pestgeval voorgekomen, te Port Elisabeth waren drie gevallen. Dg „Speaker" heeft van de hand van ko lonel Hanna, wiens geschriften over den Af- gaansclien oorlog zijn naam hebben geves tigd, een artikel opgenomen, waarin de nieuwe tactiek van minster Chamberlain aan een zeer scherpe critick wordt onder worpen. De kolonel plaatst zich op een zuiver mi litair standpunt en laakt ten sterkste het systeem van verspreide posten en blokhui zen, dat nu in Zuid-Afrika gehuldigd zal worden. Dit systeem zal den Boeren, die zoo uiterst mobiel zijn, prachtig gelegenheid ge ven tot het doen van verrassingen en plot selinge slagen. Het artikel eindigt aldus „De heer Chamberlain is Wel stoutmoedig te denken, dat zijn nieuwe veldtoclitsplan in Zuid-Afrika de onvoorwaardelijke overgave ten gevolge zal hebben van die beweeglijke en ondernemende vijanden als de Boeren. Zijn politiek zal mijns inziens juist het te genovergestelde bewerken en de uitbarsting van de ernstige crisis, die Zuid-Afrika be dreigt, verhaasten. „Bij gedeelten de rest van ons leger in blokhuizen opsluiten, galgen oprichten, de executies invoeren in plaats van do gerech telijke vormen, de inboorlingen wapenen een maatregel door geheel Zuid-Afrika af- gekeurd, de eigendommen der oorlogvoeren den confisqueeren en hun hoofden verban nen dat is alles het onheil en de verne dering vooruitsnellen. Deze nieuwe methode kan misschien de ontzettende uitgaven, die de oorlog ons wekelijks kost, doen vermin deren, ze kan misschien de belastingen zelfs verlichten, maar zeer zeker beteekent dat alles voor ons het verlies van Zuid-Afrika." was, freule! Want u zelf bederft een ieder oogenblik alles. Mijnheer uw zwager rijdt nu naar lmis, met de vreeselijkste gedachten bozield maar als het noodig is, kunt u u I altijd beroepen op den wensch dien ik te genover hem heb uitgesproken." „Ja," bekende Kathe eerlijk, ik was een vreeseiijke uil, HoogheidMaar dat neemt j niet weg, dat ik u zeer dankbaar ben. Dus, als u eens in de knel zit, niet waar, dan weet I u het? Graaf Kirchwald, ik kan op u toch ook rekenen is 't niet?" „Discretie is een eerezaak,' zei de ordon nans-officier op hoogst ernstigen toon. „Ook quadraatsnuiten weten te zwijgen," zeide de prins lachend tot besluit. Frankrijk. De stedelijke regeering te Reims beeft een crediet van 25,000 francs toegestaan voor de ontvangst van den Czaar te Reims. De Raad van Compiège heeft een comité benoemd om de feesten te regelen. Men wil den Russischen souvereinen een boek in goud aanbieden, dat de namen draagt der gevers. Op bet oogenblik werken in Reims 300 sappeurs van de genie aan het opslaan der tribunes, die een kilometer lengte zullen hebben. Constans heeft volledige voldoeuing ont vangen in zake de aangelegenheid1 der Ka den-maatschappij, Er wordt thans echter nog onderhandeld over de bedragen welke de Porfce verschuldigd is aan Lorando en Tubini. Bij dezen stand van zaken beeft Constans de tijdelijke waarneming van het gezantschap overgelaten aan Bapst, en is gisteren, vergezeld van zijn eclitgenoote, met verlof vei trokken. Zij zijn afgereisd met den Orient-express. Duitschland. Het Bciersclie Parlement zal tegen het einde van de volgende maand bijeenkomen. Verscheidene afgevaardigden hebben bun voornemen te kennen gegeven om de Regee ring te interpelleeren naar aanleiding van de nieuwe tarieven. Het conflict tuschen de Polen en de Kei zerlijke administratie van de posterijen houdt aau. De minister der posterijen en telegraphie heeft een circulaire gepubliceerd waarhij den bestellers bevel wordt gegeven aan de bureau's alle adressen van brieven te ver talen dia in het Poolscii geschreven zijn, op een boete van twee marrk bij nalatigheid. De bestellers die het Poolsch kennen, mo gen deze brieven uiet bezorgen aau de be stemde adressen. Deze maatregel wekt lievi ge verontwaardiging in de Poolsche pers. De „Kölnïscke" geeft het Pruisische gou vernement den raad de brieven met een Poolsc'b adres eenvoudig voor onbestelbaar te verklaren. Eenige dagen nadat de manoeuvres waren afgeloopen, kwam er voor Kathe een pakje uit Berlijn. Allereerst viel er een couvert uit met het portret van den prins von Nordland voor miss Knickerbocker, hetgeen genoemde dame bijna waanzinnig maakte van vreugde. Voor Kathe was een vrij groot étui van ma rokijn bestemd met een kaartje van den prinshet étui bevatte een presse-papier in den vorm van een ronde kogel van lazuur steen en daarop een dansende beer van ge dreven zilver met oogen van diamanten; in plaats van den gewonen balanceerstok had Rnsl and. Het ministerie van marine beeft last ge geven om liet westelijk gedeelte van de ha ven van Port Arthur zoover uit te diepen het dier een blauw geëmailleerd vierkant plaatje in zijn pooten, waarop in diamanten deze woorden waren ingelegd„J'y pense" (ik deuk er aan). Kathe werd baast dol van vreugde over dat prachtige, beteekenisvolle en kostbare filippine-cadeau en tot dank daarvoor schreef zij den prins den grappigsten brief, dien deze ooit in zijn leven ontvangen had. Toen zij haar schat aan haar zwager liet zien, zag Wendenburg, die intusschen vrij wat wijzer geworden was, haar met een veel- beteekenenden blik aan en zeide „Als je den geheelen dag op je kamer ge zeten hebt, hoe kan je dan een filippine ge daan hebben met den prins?" „Dat gaat niemand aan," riep Kiithe op haar geliefde manier van spreken. Maar zij kreeg een vreeseiijke kleur. „Kathe is toch een bijzonder meisje," zei Wendenburg vol bewondering, dat wil zeg gen, zich verkneukelend over de verlegen heid' van zijn schoonzuster. „Wat zij ten uitvoer brengt, grenst aan 'het fabelachtige. En daarbij is haar tegenwoordigheid niet eens noodig bij haar eigen daden want wat ze wil, kan ze ook doen „in absentia". Vindt u ook niet, lieve miss?" „Ja," zeide miss Knickerbocker doodbe daard.

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1