in J ipi iti teraar la Natrar- ei WerMstiiÉ, TecWuis ei Cnoppiie, tei Iteraar li f is-, Mratkiie, M- tiiltale ei Tectaloiie F, ^S5'" Jaargang. Vrijdag 13 September 1901. No. 10649 ^NTS, 901, im is 1.-1 lWT 03C ZW! KENNISGEVING. Middelbaar Onderwijs. Middelbaar Onderwijs. op ne& :ien inea UIT DE PERS. Kathe's Huwelijk. BUITENLAND. V SCHIEDAMSCHE COURANT >«r b de a hi, UilCD Deze courant versehynt d agelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, pry's per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen (1. 1.25. Franco Per post fl. 1-65. prijs per weekfoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur ,an het bureau bezorgd zyn. Bureau j Boterstraat 6§. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fi. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zSj innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde Meina mdeerSentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Ufo. 133. «uwe »'ng gel iteelt 1,- ndels- 0.90 irwij 3.90 olfie- '2.90 3-, jders, 0.60, lienst nette 0.90 Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders lian Schiedam, Gelet op de bepalingen der Hinderwet Geven hiermede kennis aan de ingezetenen dat op heden aan A. ROOSING en zijne recht verkrijgenden vergunning verleend is tot o p- richting van een inrichting, bestemd toi het zuiveren en drogen van peulvruchten en plaatsing van een gasmotor van 8 paarden kracht en twee eesten, in het pand staande aan de Bakkerstraat no. 11 en 13, kadaster vectie L no. 178 en 170; Schiedam, den 12den September 1901. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VERSTEEG. De Secretaris, WIJTEMA, Aan de HOOGERE BURGERSCHOOL met 5-jarigen cursus te Schiedam wordt gevraagd op eene jaarwedde van f 2000.voor ten hoogste 20 lesuren per week te geven aan het Gymnasium of de Hoogere Burgerschool. Voor elk wekelijksch lesuur boven 20 wordt f 100.— betaald. In de laatste jaren bedroeg het aantal les uren 15 aan de Hoogere Burgerschool en 2 aan het Gymnasium evenals voor den loo penden cursus. Voor het bezit van den graad van doctor, verkregen aan een Nederlandsche Rijksuni versiteit of aan die der gemeente Amsterdam, wordt de jaarwedde verhoogd met 5 ten honderd tot een maximum van 100. Bovendien kan de jaarwedde na 3- of 10- jarigen dienst by het Hooger- of Middelbaar Onderwijs hetzij hier of elders verhoogd wor den met 5 of 10 ten honderd. Sollicitatiestukken vóór 23 September franco in te zenden aan den Burgemeestei Aan de BURGERAVONDSCHOOL te Schiedam wordt gevtaagd op een salaris van ƒ50.per wekelijksch lesuur (duur van den cursus primo Septem her-—ultimo Maait). Aantal lesuren 7. Voor het bezit van den graad van doctor, verkregen aan een Nederlamkche Rjjksuni- siteït of aan die der gemeente Amsterdam id BS. lises. a. ts. urf! 1.37. 191' wordt de jaarwedde verhoogd met 5 ten honderd tot een maximum van ƒ100, Bovendien kan de jaarwedde na 3- of 10 jarigen dienst by hel Hooger of Middelbaar Onderwij?, hetzy hier of elders, verhoogd worden met 5 of 10 ten honderd. Sollicitatiestukken, franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 23 September a. s DOOR EUFEMIA von ADLKBSFEED-BALLESTBEM. Naar het Duitsch. i14) „Kathe, je bent, allerliefst, -ondeugd die je bent," riep hij. „Wat zullen wij eens vol maakt warden door die wed'erzij'dsche opvoe ding. En als bewijs hoe ernstig ik liet meen, •hier heb je mijn monocle." „Dank je wel," zei Katihe terwijl zij tracht te het glas in haar ooghoek te plaatsen. „Maar ik wil mij niet laten ringel ooien en „O Kathe, Wat een uitdnikkmg „Ja, ja, dat weet ik nu wel. Ik zal van daag nog een dictiionnaire koopen! Want dat je mij je monocle hebt gegeven, heeft mij getroffen, ja waarlijk, op mijtn woord van eer. Ach I ik wilde dab ik het aan iemand) zeggen kon h'oo heerlijk, heerlijk 't leven is I" „Katho, lieve, innig lieve KatheO he md daar slaat het kwartier over negenen Dus om vijf uur, Kathe? Eln precies zooals het behoort, niet waar? Om mij pleizi-ar te doen." „Wij zullen zien wat ik in dit speciale ge val kan doen. Overigens beschouw ilc ieder middel voor geoorloofd, in aanmerking ge nomen dat je nu toch' weg moot." „Ach Kat/he." Do volgende minuut deed zich het tot nu ■toe ongehoorde geval voor. .dab graaf Kirch- vald, adjudant vain Ziijn Hoogheid prins Heircriah van Nordlandj in. -een, tempo naar Kentering. Naar aanleiding van een 'artikel van den heer Hoetink in nOnze Eeuw", die in de ge leden nederlaag der liberalen by de stembus geen gevaar voor de algemeens beginselen der liberale staatkunde ziet, evenmin ais een ernstigen aanval op het gehalte van het onderwijs, zegt de nStandaard" Vroeger heette het, smalend en spot tend bedestonden, stomme honden. Nog slechts vijf en twintig jaren geleden werd een afgevaardigde, die zich niet schaamde in 's lands raadzaal van zyn belijdenis en van zijn Christus te getuigen, bespot en uitgelachen. En thans hoort men dat alles aan, en zal men zich er rustig by neer leggen, wanneer te eeniger tyd een noffi- cieele bidstond" mocht worden gehouden. Ja, wy kregen au en dan den indruk, alsof onze wederpartijders het openlijk opkomen voor den Naam en de zake des Heeren als een van-zelfsheid beschouwen, en dit dan ook beginnen te eeibiedigen. Wél een vooruitgang dus. En die vooruitgang blijkt vooral ook uit de gelatenheid, waarmede wordt gesproken over een wijziging in ons onderwijsstelsel, die ons nader brengt tot de begeerde rechtsgelijkheid." En verder beet het nLaat men dan vrij zeggen, dat in die kentering volstrekt niet ligt een verloo chening der liberale beginselen wij gunnen hun gaarne dat genoegen. En bovendienhet is ons niet om den naam, maar om de zaak te doen. Of men ons krachtens beginselen, die men liberaal of wat ook noemt, recht wil doen, het is ons precies hetzelfde. Als men maar recht doet. Alleen maar, laat ons die kentering stem men tot dank aan den God onzer vadeien, die op zoo ongedachte wijze onzen strijd met zijn zegen bekroonde." Van het liberale Barbertje, DAT DOOD WAS. Den laatsten tijd is herhaaldelijk van niet. liberale zijde beweerd, dat de liberale partij dood was. De nZutfensciie Cit." nu bevat een artikel, waarin betoogd wordt, dal het in deze gaat als met den man, die Barbertje vermoord had, uit de inleiding tol den Max Havelaar. Barbertje toch moest en zou door dien man vermoord zyn, niettegenstaande deze het tegendeel volhield en toen Barbertje zelf kwam verklaren, dat zy in 't geheel niet vermoord was, moest de man toch hangen, omdat hij schuldig was aan eigenwaan. De sZulfensche" zegt, dat dit spelletje met het slot boeijl-de, alsof „de duivel hem op de hielen zat". De kronkelpaden' van heb dool hof hadden den wegijlende reeds lang aan Kathe's blikken onttrokken en nog steeds bleef zij daar staan en keek hem na met vochtige o ogen, in de zoetste droom erijen verdiept. Hoe schoon Was zij', d-ö jonge, se dert een half mir verloofde! Er zijn leven dige mensohen, wier gelaat an, rust zijn sahoonlieid verliest, die iets kouds en stijfs krijgen. Kathe Hellberg was gewoonlijk ver rukkelijk schoon, iedere treOc van haai- fraai gelaat was vol 'leven, haar donkerblauwe oogen schitterden van geest en. ondeugdi wan neer zij' een nieuw schelmstukje uibd'aaht. Eln toch, wie haar nu gezien had, voor het eenzame tuinhuis staande, de tranen nog op de zachte wangen, de oogen met een. voor haar zoo vreemde uitdrukking op do boomen gericht, mijmerend, peinzend, stralend van geluk, hij zou mij toegeven Wanneer ik zeg dat zij door den veredelenden invloed van •haar pas ontwaakt gemoed nog duizendmaal schooner was dan gewoonlijk!. Maar Kathe was geen meisje -om langen tijd to staan peinzen. Met een diepe ademha ling streek zij met bedde handen óver haar gloeiend gezicht, streek d.e brullende haren naar achteren en stak de prachtige blonde vlecht in de hoogte. Toon zocht ze naar hoed en handschoenen ach ja, die lagen daar binnen in het tuinhuisje. Toen zij' den drem pel van het kleine gebouwtje overstapte, vVl haar oog op het groote afgodsbeeld, «elks hoofd buigend de tong uitstak. „Bahzei Kathe en zij deed eveneens en maakte een buiging voor den Zoon van het Eeuwige rijk. „Oude lummel', heb jij wel eens meer gezien, hoe den paar mensehen zich met el- de liberale party al in 1888 is begonnen. sOp een goeden dag kwam dr. Kuyper en na hem de a.r. woordvoeiders tot de ontdek king, dat de liberalen, goed beschouwd hun Barbertje hadden vermoord. De liberale party was dood, morsdood. Alleen de keikelijke partysn leefden." Wel bleek de liberale party in 4891 nog te leven en goed gezond te zijn ook, maar toch was het in 1894 weer het oude liedje, Barbertje was dood. Wei toonde de uitslag van de stembus, dat zy leefde, want er kwam een liberaal ministerie, maar toen nu onlangs een nieuw ministerie aan het roer kwam en Barbertje eens toekeek, hoe het nu wel zou gaan, toen heette het wederomBarbertje is dood. Of zij nu al roept, ik ben springlevend dan wel, of zy al boos werd of dat zij ver wijtend uitroepttwee maanden geleden heb jelui rne nog alle drie geroemd om myn werkkracht en ijverof dat zij met cijfers aantoont, dat haar partij het in getalsterkte van alle andere partijen wint, zoowel in het land als in de Kamer, het helpt haar allemaal geen zier. vBarbertje is dood. En gehangen behooren zy te worden die zeggen dat het niet zoo is, al was het dan alleen maar ter zake van verregaande eigen waan. Want Barbertje is dood." Zij zelf intusschen verheugt zich glim lachend in haar onverwoestbare jeugd, ze heefi dat deuntje al zoo dikwyls ge hoord, en wacht kalm den tijd af tot men daarbinnen elkander in het haar vliegt of geen kans meer ziet om den boel in orde te houden, en men haar opnieuw zal komen vragenoch doode Barbertje, knap jy den rommel nog weer eens op," ALQEfflEEK OVERZICHT. SCHIEDAM, 12 Sept. 1901. Zuid -Afrl ka. De telegrammen au ons nummer van gis teren geven ona aanleiding! d'aarop met eon enkel woord -terug to komen, ten einde, nog eens duidelijk tie d-oen uitkomen, hoe won derlijk de Eng'olsclion met hun „successen" rondspringen. Lfordi Kitchener toch meldt van 10 dezer van oen nederlaag van Dö Ja Re-y bij Mdtica (an bot Westen, van Transvaal), waarin de Boeren 18 dooden verloren en een goede 40 krijgsgevangenen. Dit zou gobourd zijn op 6 en 8 dezer, maar dit gevecht was reeds ge meld op hot rapport van Kitchener van 9 dezer. „Biji ongeluk" as dit gevecht dus even dubbel gotelldl! In hetzelfde telegram Wordt gemeld, dab Krabbe bijl Driefontein (m liet Westen van do Kaapkolonie) mot do Boert-n onder Van do Merwo is slaags geweest. iNu is er tob O O dusverre nog nooit van een oommando on der Van der Menvo sprake geweest, en ook niet van de aanwezigheid' van een oomman- kaar verloofde? Het is schoon zeg ik je, heer lijk, en ik ben gelukkig, o zóó gelukkig, dat ik jou, leelijkert, zelfs wol een kus zou kun nen geven. Ja, al steek je nu nog zoo de tong voor mij uit, er is toch vandaag en zoo lang ik leef geen gelukkiger wezen op aarde dan ik. Voor eeuwig, voor eeuwig, hoor je, mijn heer de ChineesJe tong xs heel rood en heol Jang, maar de mijne is toch nog rooder en ik kan zo best zoo Jang uitsteken als jij." Eu toon voerde Katho voj woeste beval ligheid een soort van krijgsdans uit, met schitterende oogen en gloeiende Wangen, en iederen keer als 't afgodsbeeld zijn tong uit stak, slak Katlie ook de hare uit en dat hield ze zoo lang vol 'totdat zijl uitgeput op de geelzijden divan nederzonk en .daar weer lag te droomen terwijl zware, heete droppels uit haar mooie oogen violen op de versloten kus sens, maar ditmaal slechts tranen van het. hoogsto geluk. Het afgodsbeeld hield heb buigen en 'tong- ui tetekeu hanger vol dan zij, want Kathe had het 's morgens opgewonden toen zij vroeg in het tuinhuis was gekomen, waarvan zij met moeite d'en. sleutel had gekragenvon den slotbewaarder. Want langen tijd nadat Kiithe het raam gesloten had, den sleutel zorgvuldig in den zak had gestoken en hem lachend tot weerziens' had toegeroepen, be woog hot beeld nog zijn hoofd; tegen don middag bleef het mechanisme pas met een krassend geluid stilstaan. Arm afgodsbeeld! Sedert meer dan hon derd jaren zag het geen vorstelijke theevisi tes meer aan zijn voet vereenigd. en slechts wanneer er vreemdelingen in het slot en liet park werden, rondgeleid of als iemand het eens bij toeval in liet hoofd kreeg om de do in .die burnt, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat wij voortdurend onkundig gelaten zijn van het belang van de invallen en van heb aantal rebellen daar. Voorts lezen wijt nog, dat kolonel Rawlin- son Zaterdag jl. den vijand, waarin hiji Krib- zinger's commando meende te herkennen, in stelling oostelijk van Bastards Draft vond!. De Ehgelsclien slaagden er dn <d'e Boeren uit hun stelling te krijgen en ze noordelijk te drijven. Sutherland ia Zaterdag door 250 Boeren onder bevel van Louw, in den vroegen och tend aangevallen. De aanval' had! geen suc ces de Boeren trokken des avond's weer af. Het garnizoen Meld zich goed! en had' even min als de aanvallers verliezen -te betreuren. Een telegram uit Kaapstad van Dinsdag meldt: Cloe-te, de magistraatspersoon uit Steyt- lerville, die dooi- Scheepers twee weken ge vangen gehouden was, is vrijgelaten en Mei- aangekomen. Hij. zegt dat het oommando uil ongeveer 300 man bestond, meei-eniieels jon ge Kapenaars. Scheepers had slechts 70 man uit de O ra nj eri v i ea-koloni e'meegebracht. Allen zijn goed uitgerust, goed gevoed', opge wekt, en hebben uitstekende paarden, terwijl zij) 'bijpaai'den medevoeren. Het commando had transport- noch lastdieren, liet leefde ge heel op betgeen bet in 't land zelf vond. Iedere hoeve vrerd bezocht, overal werd weg genomen wat men noodlig had. Scheepers had het bevel uitgevaardigd, dta boeven te vernielen van alle Kapenaars die bij! de dis tricts wachten dienst hadden genomen; do Boeren stonden dan den bewoners toe, liun beddegoed buitenshuis te brengen era teak en vervolgens de gebouwen in brand'. Scheepets had den parlementair die hem Kitchenc-rs proclamatie bracht, ontvangen, en tot hem gezegdi: Wijl vechten allen met een bepaald doel voor -oogen, niet als wilde bandieten. De toekomst is onzeker, maar wij" hebben volstrekt vertrouwen in de Zegepraal die ten sil'Obte aan do Afrikaan der zaak ben deel zal vallen. De Holland'solie kolonialen zeide Scheepers verder die de wapens opnemen, zijn geen opstandelingen, en als de Engel- schen doorgaan met hot terechtstellen van dia mensohen, zal ik genoodzaakt zijn, maat regelen van wéerwraak te nemen. Oiocte logdo bijna 500 ,M. af gedurende zijn gevangenschap, ©ij bet commando be vonden zich! geen Boeren, ouder ian Schee pers, die zelf nauwelijks 24 is. Ec-n Ehgelsch officier, luitenant St. John, die krijgsgevangene was bijl aks Boeren, om dat hij weigerde d'en onzijdigihoidseed' af te leggen, is ea- in geslaagd te ontsnappen en is te Mosselbaai aangekomen. Eien Engelsche korporaal geeft in oen d'er Engelsclie bladen de volgende beschrijving deur van den tempel open to d-oen, werd -bot uit zijn slaap en .droomerijen over lang ver vlogen piacht Wakker geroepen, opgewonden en uitgelachen door een geslacht dat geen verstand meer had' van de potsierlijke beel den uit den vroolijken rococotijd. Arm afgodsbeeld' Waarom zou een Ka tlie Hellberg juist eerbied voor je hebben! Alles was naar wensch gegaan. Onder voorwendsel van hoofdpijn, liad Kathe per missie gekregen van de prinses om te gaan wandelen; zijl hoopte dat het 'savonds na een flinke wandeling wel over zou Zijin. De prinses had dat heel natuurlijk gevonden toen zij de kamer uitging, had de prinses haar met een blik vol beteekems gezegd dat zij haar vooral dadelijk moest komen vertel len als er soms iet-s gelukkigs voor haar go- beurde Katlie had moeite haar geheim toen niet te vertellen, maar zij bedwong zich; liet was niet alleen haar geheim en door den wenseli van de hertogin was de zaak zoo in gewikkeld geworden, dat zij heb zoo maar niet ineens vertollen kon. Zij' zeide dus niets en eins naar haar kamer, waar een bediende O O uit een dor bijgebouwen op haar wachtte om liaar persoonlijk, zooals hij met -een betóeke- nisvol lachje zeide, een pakje te overhandigen in rose zijdonpapior gewikkeld. Kathe schudde het hoofd toen zijl liet in ontvangst nam en pakte het uit; liet was een verrukkelijk mooi Amorbeeldje van Sè- vresbiscuit, liet had een kokertje op den rug met frissclie viooltjes gevuld en was bezig een bloedend hart te verbinden. Op het daarbij gevoegd kaartje van mijn beer von Di-estelcainp stonden slechts deze woordenJ'y pense", als een bewijs dat bijl van het leven van „Tommy Atkins" op heb veld ,Hij is moe maar nog niet uitgeput, beu van den oorlog mot zijn aanhoudende mar- schén, de kleine rantsoenen, de voortduren de regens en het doodsche en 'eentonige le ven op het veld. Hiji ergert zich! over heb voorhskfepen van iden oorlog, en voorziet zeer terneergeslagen, dat het zoo nog lang zall voortduren, maar heeft toch meer geduld ■dan gij of dk. Wanneier men hem ergens aan de spoor- weg] ij li neerzet, met de opdracht de spoor wegbrug te bewaken, toont bij' grooter be rusting in het vooruitzicht zes maanden in de nabijheid van die le-olijfce ijzeren brug in een eentonige vlakte door te brengen, dan menigeen die slechts vijf minuten op een trein inoet wachten. Zijn voornaamste uit spanning is om met wd'tte steentjes de na men van zijn compagnie en regiment langs do spoor weglijp te schrijven, ten bate van de passagiers der treinen, die hem dan wel eens in heb voorbijgaan een oude krant toe werpen. Soms als hij voor de duizendste maal de eementblokken op heb" bruggenhoofd; aan 't tellen is, hoort hij het ijzerwerk van de brug trillen en -dan kijkt hij om, om tet zien' hoeveel verf do kogel van den „-sniper" van de brug hoeft afgeschuind. „Zoo is zijn leven, weken aaneen heeft hiji een kleurloos, droefgeestig, eentonig bestaan. Zijn eenigste uitspanning is, als de Boeren hem op eon afstand van 2000 M. trachten, te dooden." Uit Loronjo Marquez komt het volgende (btaradht: Biji een huiszoeking, op aandringen van den Br: i.schen consul-generaal gedaan, is een groote hoeveelheid ammunitie en andere oor- logscontrabando m do nabijheid van do stad) ontdekt en in boslag genomen. Verscheiden personen zijln in verband' daarmede gearres teerd'. De verliezenlyst bevat een aanvulling van het vroegere bericht over Hammariskrna! (31 Augustus) 3 mannen en een vrouwelijke passagier worden als licht gewond opgegeven. Voorts 3 dooden en 3 gewonden bij Kruis- rivier (Oudtshoorn) 1 Sept., 2 dooden bij Schaapskraal 7 Sept., 1 doode en 1 gewonde bij Blinkwater 5 Sept., 2 gewonden bij Sanna's post 8 Sept. een luitenant zwaar gewonden een mindere gedood bij Roberts'drift, O.V.S., 6 Sept., en enkele andere gewonden. fluHscliland. De ontmoeting van Czaar Nicolaas en zijn Duitschen gastheer heeft plaats gehad. Tegen 3 uur kwamen de beide keizei lijke jachten gisteren in 't gezicht van Danzig. De H o h e n z o 11 e r n ging voorop; deze was op het bericht, dat de Standout naderde dit jacht te gemoet gestoomd. Even r.a 10 uur kwam de Standart ziali Irerinnerde ce-n filippine aam Kathe ver loren te hebben; bet cadeautje was echter op 't oogenblik zinrijk genoeg ma de aamwij- zdngen van de hertogin. Arme von Dies tel camphij behoorde nog tot de oud-e school en zond een éclaireur voor uit om het terrein te verkennen, en dat nog wel schijnbaar voor een reeds lang vergeten filippine De nieuwere school wist niets meer van zulke diplomatische omwegen, er wordt niet zoo lang kunstmatig weerlicht vertoond voordat de donder komt, maar de bliksem en de donderslag komen op hetzelfde oogen blik. Het was ook niet uit gebrek aan harte lijkheid of eerbied' dat Katlie bet zoo uit schaterde van 't lachen over den Amor, tob zij niet meer kon, maar het was uit loutere vreugde- dat die angst van haar was wegge nomen cn dait zijl gelukkig was. „Te laat, te iaat, mijnheer Amor," lachte zij en ze gaf den schelmachtig lachc-nden kleinen bengel een slag op den neus, die ern stig dreigde hem te doen omvallen. Daehend! zag zij hem een oogenblik balamceoren en daarna toch het evenwicht verliezen en ach terover op de tafel vallen. „Nu, als je al bij hst eeaste duwtje omvalt, dan is bet met je liefde toch niet zoo heol emstiig gemeend," zc-i Katlie op wijzen boon en zette den omge vallen Amor weer op, waarbij zij tol de ont dekking kwam dat een der vleugels er afge broken was. „Je. bent ook zoo gauw beschadigd," knik te ze hom toe. „Ja, ja, jij zoudt juist de ge schikte voor mijl wezenMaar het spijt mij' wel voor je; je bent een lied lief poppetje, kleintje Zou ik er je vleugel weer aan kun nen lijmen (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1