55"e Jaargang. Zondag 22 en Maandag 23 December 1901. No. 10735. Eerste Blad. PRINSES DE LERNE. J. M. VAN DER SCHALK Jr. Kennisgeving. BUITENLAND. Kennisgeving. STIERENICEUllIN OEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prjjs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan 'iet bureau bezorgd zijn. Bureau i Botcrstraat HU, Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.02iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zi.i innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeehge voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hleïmv u(fc«rlea(«Vn opgenomen tot den prijs van 40 '-ent* per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Mo. 123. Dn iiunoEM SESTEa vanSciiirdam, biengt ter openbare kennis dat de herstemming ler verkiezing van een lid van den gemeenteraad, tor vervulling der vacatuie, voortdurend door het niet aannemen der benoeming van den heer J. II. HOUTMAN, in hel kiesdi«tiiet II, zal gehouden woiden e|> Dinsdag 24 December aanstaande, van des voor- middags acht tot des namiddags vijf uur, over de candidaten J. M VAN DÜR SCHALK Jr. en Th. A. J ZOETMULDER dat tot de stemming niemand wordt toege laten, dan die volgens do kiezerslijst bevoegd is tut de keuzo mede te wei ken en in het bezit is van do bij art. 55 der kieswet vei melde kaart, bevatiende eene oproeping voor do her stemming; dat aan een kiezer, die zijn kaart heeft ver loren, of wien geen kaait is toegezonden, op zijne aanvraag door of vanwege don burgemeester ter Gemeentesecretarie eene kaait wordt uit gereikt, mits hij voldoende van zijn identiteit doe blijken dat art. 128 van het wetboek van strafrecht luidtHij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk vo ir- scltrift uugeschuiven vei kiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaaron dat voor hoofden ol bestuurders van fabrie ken of werkplaatsen ter gemeente-secretarie, tegen betaling van 2|,| cer.t, verkrijgbaar zijn formulieren ter invulling van de uren. waarop de personen, die onder hen arbeiden, gelegenheid kunnen vinden, aan da stemming deel 10 nemen. Schiedam, den 21 sten Decetnher 1901. Da Burgemeester van Schiedam, VERSTEEG. premie» mogen worden toegekend en dat de toege kende piemiën slechts worden uitbetaald indien Je bekroonde stieicn van af de bekroning tot 1 Sep tember daaraanvolgende in de Piovincie Zuid Holland tegen een spiingg.id van hoogstens fl beschikbaar zijn gesteld; dut in elk distriet slechts de stieren kunnen mede dingen wier standplaats binnen het district is ge legen, tenzij in bijzondere gevallen door Gedeputeerde Staten, vo'getis ait. 5 van iiet Reglement, hieivan aan een of meer stievenhouders voor een of meer stieren afwijking is toegestaan dat de Gemeente Schiedam behoort tot het 14de district samengesteld uit de gemeenten: Vlaardingen, Ketiiel en Spaland, Schiedam, Vlnar- dingeiambacht, Maassluis, Maasland en Rozenbuig, en dat de keuring in dat District zal plaats hebben te Vlaardi .gen op Dondeidag 24 April 1902, des morgens ten 11 ure. 's-Gravenhage den Oden December 1901 l)e Gedeputeerde Staten voornoemd PAT1JN, Voorzitter. F, TAVENRAAT, Griffier N.H Op denzeifden dag en hetzelfde uur wordt eene leuring van Rijkswege gehoudenwaallij premie» worden uitgeloofd, onder gelijke voorwaarde» als loven vermeld. Dc Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland maken bekend: dat ingevolge ait. 1 van het in het Provinciaal ltlad van 1900 onder no. 5 opgenomen Reglement ter bevordering der veefokkem in de Piovincie Zuid-Holland, tot het toekennen van premien voor slieren boven den leeftijd van 1'/ jaar en voor pinksticren beneden den leeftijd van 1 '/s jaar, jaar lijks keuringen zuilen worden gehouden; dat voor deze keuringen de l'rovintie is veuleeld in 14 distiicten en voor elk district 1 premie van f150 voor em stier boven den leeftijd van 1 jaar en 3 ptemien van flOO of wol 2 piemiën van f 100 en 2 van f50 voor pmkstieren beneden den leeftijd van 11/g jaar beschikbaar zijn gesteld, met dien verstande, dat slechts voor uitmuntende stieren Verhaal uit den tijd van de Restauratie, DOOR ERNEST DAUDET. 38) „Zooals ik verplicht ben, je niets te ver bergen. Wij4 zijn bet eens, mia cara. Maar ik liebt ccibt zeker vviWeii zijn van mijn zaak." „En ben je nu zeker?" „Ja. Lorédan de Calava was in Parijs op den avond van bet gemaskerd bal bij dén prins do Lerne. Zonder twijfel gewaar schuwd, dat bij in zijn hotel ontdekt zon worden, waagde hij zicli onder een masker m de balzaal cn vertouwde zic.li aan de prin ses toe, baar smeelvcnde hem te redden." „Kende bij haar dan „Hij beeft baar als jong meisje in Napels gekend. Men zegt zelfs, dat ze hadden zul len trouwen. In ieder geval beeft zij hem in het geheime kabinet van den gezant dur ven brengen, om over oen middel, om liem naar Londen te Jatcn ontvluchten, na te donken. Maar daar was reeds een attaché 'bij de politie, die in opdracht bad, do diplo matieke rapporten te kopieeren. Hij was er binnengekomen, met behulp van een omge- koe.hten bediende, die het venster had open gelaten. Zijn kameraad stond intussclien buiten, en zag later tot zijn groote verwon dering twee personen te voorschijn komen. De tweede was Lorédan de Calava, Zijn red der was Jean Lauréal, in dienst bij de poli tie, die hem redde door den diefstal "au een paspoort uit de papieren van den gezmt. De COMMISSIE voor GEMEENTEWER KEN te Schiedam, is voornemens op Vrij dag 27 December a.s., 's middags 12 uur, onmens Burgemeester en Wethouders ten Randhuize ti a n te besteden de le vering van Ijzerwaren, Gercedschapoen, Borstels, Boeken, Dioglstnrtlkelen en verdere Materialen, ten behoeve van don dienst der Gemeentewerken, liet bestek ligt ter inzage op de Slads- timmerwet f en is ter Gemeente-Secretarie tegen betaling van 25 cents verkrijgbaar. Dinsdag 24 dezer zal de herstemming plaats hebben voor een lid van den Gemeen teraad in district II. To dezer plaatse weusclicn wij nog te wij zen op liet belang dezer herstemming en de noodzakelijkheid van een trouwe opkomst der kiezers. Bij de stemming op 17 dezer zijn van de 967 kiezers in dit district slechts 607 ter stembus opgegaan. Niet genoeg kunnen wij er op wijzen, dat ook onthouden, onze partij groot nadeel berokkent. Wij dringen dus ten zeerste aan op trou we opkomst en bevelen voor deze herstem ming aan den candidaat der liberale partij, dio in herstemming komt, den heer Dit. verhaal wekte Virgiuic's nieuwsgie righeid op. ,Wie bneht u op de hoogte?" vroeg zij. „De kameraad van Lauréal, die in den tuin de wacht hield. Hij kwam tnij uit zich zelf den sleutel van het geheim aanbieden voor een geldelijke belooniiig." ,Maar ik zie het verhand niet," zoide Vir- ginie, „tussehen dit verhaal en het complot van zoo straks." „Dat zult go aanstonds begrijpen. Toen die man mij alles geopenbaard had, begreep ik dat hij meer moest weten. Ik zotte hem aan tot andere onthullingen, en kwam toen op dc hoogte van het bestaan van een ge heim genootschap „La iumière de domain", en van do samenzwering, die het voorbe reidt." „Wat kan ik dus den beer Foudras zeg gen „Gij kunt hem zeggen, dat de koninklij ke familie door een groot gevaar bedroigd wordt. Zeg niets van hetgeen er op den avond van het bal voorviel. Dat is slechts vau belang voor mij, die er mijn voordeel mee doen kan bij de rogcering van Napels. Maar raad Item aan, te waken voor de vei ligheid van den koning en van den hertog van Bordeaux. Hedenavond komen de sa menzweerders hijeen hij moeder Lauréal, in de Rue de Valois 19, eeu klein huis, dat men door den tuin binnenkomt." Virginio ging naar haar schrijftafel, maakte enkele aant-eekeniugen en vroeg „Maar do kameraad, die u op de hoogte heeft gebracht, moet hij- ook gevangen ge nomen worden?" „Die zal wél zorgen, vanavond afwezig te zijn." Toen Yirginie ldaar was met schrijven, zeide zij ALGKIIGKIV OWBUKICMT. SCHIEDAM, 21 Dec. 1901. Xnld-Airlka. De oorlog cn de koutende feestdagen. Hedenmorgen de verschillende bladen doorlezende, werd onze aandacht in het bij zonder getrokken door een hoofdartikel in de „Weser Zcitung" van gisteren. Het be gin luidt aldus „Kan" er dan in Zuid-Afrika nooit een einde komen aan hot moorden De aanblik van dezen nu reeds langer dan twee jaren durenden strijd wordt steeds ondragelijker. Het Boerenvolk schijnt zijn heldhaftigheid met volledigen ondergang te willen bezege len. Dat beeft iets vreeselijk aangrijpends, maar het heeft ook een andere zijde, die he keken moet worden. Vele duizenden man nen, die nauwelijks eeltige kennis hebben van do ware politieke verhouding der za ken, worden medegesleept hn leven te wa gen voor een zaak zonder uitzicht. Het ver goten bloed, de vreeselijke gruwelen des oor- 'logs, de verbrande hoeven, de concentratie kampen met hun afzichtelijke kindersterf te deze factoren prikkelen de eenvoudige, van de wereld afgescheiden schaapherders tot het onverzadigbare gevoel van wraak te- gei' Engeland Het hun door een overwin ning van Engeland dreigende lot is niet zoo hard, dat daarin de grond voor die altijd zich herhalende daden van vertwijfeling ge vonden moet worden. Zeker, liet verlies van politieke zelfstandigheid is hard, .het be wustzijn, dat niet eigen,, maar vreemde schuld dat verlies veroorzaakt, kan hen verbitteren. Men kan met recht dit offer hoog schatten, met rcelit de natie eeren, die zich in een hoklhaftigen strijd1 daartegen verzet, maar men moet in het oog houden, dat dit verlies nu ook alles bevat, wat de Boeren aan onheil treffen kan. De godsdien stige vrijheid blijft hun in vollett omvang; evenens de huishoudelijke; politiek zullen de Boeren na hun onderwerping met alle andere Engelsche kolonies gelijke rechten hebben. Aan rechtsverzekering zal het liun even weinig ontbreken als aan landsveilig- lteid en zorg voor welvaart." Doch reeds genoeg. Het geheele artikel ademt denzelfden geest van onbekendheid, van niet op de hoogte zijn met hetgeen de Boeren willen, maar vooral met hetgeen de Boeren zijn. Met liet oog op de komende feestdagen, waarin het „Vrede op Aarde" 'tl de Jiitgo-pcrs en de don Engclschcn wel gezinde bladen togen de Boeren uitge speeld zal worden, komt het ons niet van onpas voor, de algemeenc trekken die dezen „Maar nu hebt ge mij nog niet gezegd, wat uw beweegredenen zijn; ik zal door mijn inlichtingen de bescherming "au nujn carrière verzekeren. Maar gij zijt rijk; geld licht g"c niet noodig; wat is uw voordeel?" „O, kleine heks! moet ik dan alles ver tellen Welnu dan. Als Lauréal gevangen genomen is, zal de rechter to weten komen dat hij de bewerker van de Calava's vlucht was. Dan wordt dc prinses de Lerne als zijn medeplichtige bekend, van wie zijn zuster de vriendin is geworden, terwijl zij do mai- tressc van den prins werd. liet schandaal, dat hierdoor aan liet licht komt, zal vreese lijk zijn. Gecompromitteerd door zijn rela ties met een samenzweerder, zal de gezant zijn ontslag moeten indienen. Natuurlijk word ik, als eerste secretaris, benoemd tot zaakwaarnemer, om dezen titel, dank zij mijn vrienden te Napels, weldra te ruilen voor dieu van gezant." Terwijl hij sprak, mengde zich in de be wondering, die uit de houding van Virginio sprak, een gevoel van vreeszij rukte zicli los uit de omarming van Alfani, en vroeg „Is liet uit eerzucht dat gij handelt? Eer zucht alleen is niet voldoende, om uw ge drag uit te leggen." „Misschien ook een verlangen naar wraak." „Ik heb altijd gedacht, dat de prins en prinses de Lerne uw weldoeners waren.' „Mijn ijVcr voor den een heeft liun wel daden terugbetaald. De beleedigingen van dc andere liebben ze uitgcwisclit." „Wie heeft u b cl eed i gé 1 Hij of zij?" „ZijZijriep de ellendeling uit, met haat in de oogen. Er was een oogenblik stilte. Alfani be greep dat zijn vertrouwde meer inlichtin gen wensehte, en bereidde de leugen voor, oorlog kenmerken, nog eens na te gaan; het bovenstaande uit de „Weser Zeitung" geeft er een gereede aanleiding toe. En dan willen wij in de eerste plaats opmerken, dat, indien de schrijver van dat stuk iets logi scher had nagedacht, liij lot andere gevolg trekkingen zou gekomen zijn. Wanneer wij toch die woorden: „Zeker, het verlies van politieke zelfstandigheid is hard" even na der beschouwen, dan moet daaruit ten dui delijkste blijken, dat do Boeren, wanneer zij zich daartegen verzetten, liooger staan dan de „Weser Zeitung" wil doen voorkomen. „Het verlies van politieke zelfstandigheid is hard."Lees wel „zelfstandighei d". Dat wil zeggen niet van een ander, wie dan ook, afhankelijk, kracht in zich gevoelen, om op zich zelf te staan. Wie nu iets ge leerd 'heeft uit den tegenwoordigen worstel strijd, za-1 toch moeten toegeven, dat juist die kracht, dat vertrouwen op zegepraal de Boeren heeft staande gehouden in hun on- golijkeu strijd tegen den Brit, en dat, wan neer men liun dat gevoel, die kracht ont neemt, liet verzet zou ineenzinken. Ziet men liet niet uit een bericht dor laatste dagen, waarin gemeld werd, dat Celliers zich hij de Engelsclien gevoegd had? Die man liad zijn ideaal verloren, geloofde niet meer in de zegepraal, en ziet, hij loopt over! Neen, in dien de Boeren hun „morecle" zelfstandig heid bewaren, dan ligt daar ongetwijfeld voor de toekomst de „politieke" ingesloten. Het „moreele" kan niet overwonnen wor den door het „maxerieclo". En de „eenvou dige schaapherders" weten dat, daarom strijden zij den strijd voort, versagen niet; ook al lijden zij tijdelijk nederlagen, zij be houden hun geloof, dat zij die voor de on afhankelijkheid hun leven willen geven, de overhand zullen houden over lien, die strij den voor geld om geld, voor goud om goud. „Vrede op aarde", ja datrklinkt mooi, dat lijkt een mooie bestrijding tegen dc „Boe ien", het godsdienstigste, meest op den Bij bel vertrouwende volk der aarde. „Vrede op .aarde", ja, zoo kunnen die Boeren mooi praten, doch het blijven woorden, zij passen zc in hun daden niet toe! Wat? Zij passen ze nirt toe Dat is veel te zacht, zij hande len juist in strijd daarmede, zij zijn onver zoenlijk, zij1 blijven doorvechten. „Vrede op aarde." Ja „vrede". Dat wil zoggeninnerlijke rust, een zich bewust zijn overeenkomstig zijn geweien gehandeld te hebben, te hebben gestreden togen het kwade, het zondige, naar vermogen. En hoe zou dc Boer dien „vrede" kunnen hebben, indien hij van den strijd afzag, indien hij niet langer deed, wat zijn geweten hem voorschrijft, indien hij het hoogste wat hij bezit, zijn om fhankelijkheid', zijn vertrou wen op God, die uitkomst geven zal, zijn land prijs gaf, 'het land, waarvan een zijner zooneu zong: O, Land, gekocht door bloed, Door vromen heldenmoed, Gij zijt mij dier, O, Land, gij zijt mij dier! Wie ook uw kusten schuw', Omringd door rotsen ruw, Ik ben verkleefd aan u En woon slechts hier! Indien dergelijke taal voortvloeit uit het hart van een van Afrika's zooneu, dan moe ten wij toch inzien, dat de Boor geen „vre de" kan hebben, indien zijn onafhankelijk heid verloren ging. Onafhankelijkheid, dat ideaal, dat levens- dool, waarvoor al wat van Nedcrlandschon stain is, steeds gestreden heeft; onze voor ouders tegen Spanje, onze broeders tegen Engoland Door dat ideaal, door die gevoelens lijden wij dan ook mede met onze broeders in liet Zuiden, daardoor is hun strijd onze strijd, daardoor is do strijd der Boeren do strijd van don Nederlandschen stam tegen den vreemden overweldiger. Daarom past het ons, in dien strijd de Boeren bij te staan, en kunnen wij dat niet met wapengeweld, wij zijn in staat hen op andere wijze to steunen en te helpen. Het leed der Boeren vrouwen cn -kinderen kunnen wij ver zachten, neen moeten wij verzachten, wil ook voor ons liet woord „Vrede op Aarde" geen ijdcle klank zijn. Onafhankelijkheid Laat dc kraelit, dio daarvan uitgaat, de bezieling, dia dat woord uitoefent, de Boeren blijven bezielen. Dan zal eens voor hen, wat ook moge gebeuren, „vrede" zijn en blijven, „vrede" met zich zelf, en als gevolg daarvan „vrede" met het Britsche rijk, na oindelijke overwinning. Ja God dio Heer sal weer regeer! Ilij woon nog in di Hemel hoog Die son kom op, Een nnwe dag Breek aan voor Dierbre Afrika, Ver Afrika Met eijo Vlag! Ver Afrika, van bande vrij, Verlos van die verraderij En van die rooijc dwinglandij God heers nog in Sijn Hemel hoog' Ons staan nou voor Gods Glorietroon Daar wapper nog geen Union Jack nie Ons Suserein is Een die woon, Waar heers geen Chartered1 Maatschappij [nie, En Paramount's alleen Sijn kroon. Sijn Rijk 's nog nie gcannexeer nie Brittanje's rijk sal ondergaan, Gerechtigheid sal voortbestaan. waarmee hij wilde antwoorden, nu hij de waarheid niet kon bekennen, en de veront- J waardigde weigeringen en minachting van de prinses wilde vei bergen. Maar zij oordeelde het beter, hem niet verder te ondorm gen, en zeide „Maak nu dat je weg komt. Ik ga mij kleeden om naar den heer Foudras te gaan." „Verlaat je niet Virginie," beval Alfani haar aan, zijn lioed nemende. „Wij moeten dadelijk handelen, om de politie tijd te la- ton, haar maatregelen voor dezen avond te nemen. Wanneer zie ik je weer?' „Kom mij van avond van do opera halen. Wij zullen elkaar dan belangrijke dingen te vertellen hebben." Zij scheidden, on de eerste secretaris be gaf zich, vroolijk en voldaan, naaf het ge zantschap van de twe c Siciliën. Daar wacht ten hem verrassingen Ilij vernam van zijn collega's, dat de prins 's morgens was uitge gaan, cn oen uur gehden bedrukt en som ber teruggekeerd was. Ilij had niemand wil len zien dan ziju kamc -dienaar, dio sinds 25 jaar bij hem in dienst was, de ccuige dien hij meende to kunnen vertrouwen. Meester cn dienaar hadden lang samen gesproken Toon was de dienaar ge tomen om Aifaui te roepen, die afwezig was. De hoeren moesten hem waarschuwen zoodr.i hij terugkwam, en de dienaar ging hoen om paarden te bestel len voor zijne excellentie, die door een drin gende, onvoorziene omstandigheid genood zaakt was, Parijs te ver aten. Deze berichten verwoiderden Alfani. Hij wist niet waaraan dit overhaaste vertrok van den gezant toe te schrijven. Er moesten ernstige zaken voorgevallen zijn. Hoogst nieuwsgierig haastte hij ricli naar het kabi net van den prins. Bij zijn binnentieden verliet de prinses do kamer. Zij was blijkbaar geroepen en in kennis gesteld van de reis, wat editor geen ontroering bij haar teweeg gebracht scheen te hebben, maar Alfani werd getroffen dooi de bleekheid van den gezant, zijn opgewon denheid, de overspanning, waarvan zijn oogen, en dc koortsachtigheid, waarvan zijn woorden en zijn bewegingen getuigden. „Wat hoor ik, excellentie? Gaat gij ons verlaten?" vroeg de eerste secretaris. „Voor een paar dagen slechts," antwoord de de prins. „Een persoonlijke zaak roept mij in Londen. Maar de couranten mogen er niet van spreken dus zeg er niets van. Ik heb naar Napels geschreven, om mij te verontschuldigen. Ik waarschuw ook den minister van buitenlandsche zaken, en meld hem, dat gij mij gedurende mijn reis zult vervangen." Alfani zorgde, geen nieuwsgierigheid te tooucn, maar gewend om zelf te liegen, ver dacht hij den gezant van een leugen. Hij meende te raden, dat de prins in het ge heim ging onderhandelen met het Engelsche gouvernement, om te zien, Lorédan de Ca lava, die naar Londen gevlucht was, in han den te krijgen. Hoewel inwendig hoos, dat hij er buiten weid gehouden, verheugde hij zich over den gunstigen samenloop van om standigheden. Immers als de bom losbarstte boven het gezantschap der beide Siciliëu, zou het effect nog grooter zijn, wanneer de gezant afwezig was. Men zou door dc cou ranten kunnen doen verspreiden, dat de prins hij het naderend onweer was gevlucht, om niet te Parijs te ziju als het losbarstte. Ilij ontving dus dienstvaardig allo in-lruc- ties en trok zich eerst terug na dc verzeke ring ontvangen te hebben, dat Lij verder niet van dienst kon zijn. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1