55"e Jaargang. Dinsdag 24 December 1901. No. 10736. J. 1. TAM HER SCHALK Jr. PRINSES DE LERNE, Bericht. GEMEENTERAADSVERKIEZING. BUITENLAND. datu' 00, M. EDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 4.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat 68. Prigs der Adverten tién: Van 46 regels fl. 0.92iedere regel meer 45 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zy innemen. Advertentiën bq abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wordei. zoogenaamde fefectat* aii««rtmliëa opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Snterc. telefoon Mo. 133. Zooals andere jaren zullen ook dit jaar in de „Seliledamsche Courant", die Dinsdagavond 31 Bec. verschijnt, Nieuw jaarsgroeten kunnen opgenomen norden tegen den prjjs Tan VIJFTIG CENTS. Zy, die zlcli met hei nieuwe kwar taal, aanvangende 1 Januari a.s.,op dc „Scliiedamsclie Courant" atoon- necrco, ontvangen dc tot dien datum TCrscIiUncnde nummers gratis. Morgen zal de herstemming plaats hebben voor een lid van den Gemeenteiaad in dis trict II. Te dezer plaatse wenscheri wij nog Ie wij zen op het belang dezer herstemming en de noodzakelijkheid van een trouwe opkomst der kiezers. Bij de stemming op 17 dezer zijn van de 967 lciezeis in dit district slechts 607 tei stembus opgegaan. Niet genoeg kunnen wij er op wijzen, dat ook onthouden, onze partij groot nadeel berokkent. Wij dringen dus ten zeerste aan op trouwe opkomst cn bevelen vooi deze herstemming nan den candidaat der libere party, die in herstemming komt, den heer ALGEMEEN OVEKZIGHT. 80U1EDAM, 23 Dec. llöl. 'O. ai i «IA i r I k a. Generaal Dortwell met de Imperial Light Horse en de Ycomanrij is den 18den van deze maand bij Langberg slaags geweest met De Wet, die 800 man, een pompom en een kanon onder zijn bevelen had. Het ge vecht duurde vier uren, waarna do Boeren weiden teruggedreven met medewerking tan generaal Campbell uit Bethlohem. De verliezen der Boeren zijn vijf gesneu- elden, 20 gewonden en 2 gevangenende Britschc verliezen bedragen vier gesneuvel de, 4 officieren en 10 man gewond. Er zijn samenkomsten van de Boeren, nog onder de wapens, aangekondigd met 't doel to beraadslagen over do capitulatie. Deze week gaven dertig Boeren zich met hun wapens en paarden over. Bijna 200 Burgers hier hebben zich aan gesloten bij de „National Scouts". Verhaal uit den tijd van da Restauratie, DOOR ERNEST DAUDET. i nier een d« m, den he pen, en kan iw mor 39) VII. Uittreksels uit het Dagboek van do Prinses. 18 Juni. 's Morgens. Na de onrust van de laatste dagen is de kalmte in mij teruggekeerd. Mijn vrees ver dwijnt. Nu ik do verschrikkingen van den iaatsten tijd goed onder dc oogon heb ge nen, kunnen zij mij niet meer bang maken. ik geloof niet meer in de onmogelijkheid w to trotseeron. Ik zal ze bezworen, over tuigd dat ik zal overwinnen met mijn goe den wil, koelbloedigheid en de hulp vau Jean, die zal willen wat ik wil. Alfani kont het geheim van do vlucht V5" Lorédan. Hij denkt mij daardoor te kunnen dwingen, mij aan zijn wil te onder werpen. Maar hij vergist zich. Als hij ons aanklaagt, Jean en mij, als beweikers van de vlucht van Lorédan, dan zal ik omlcen- ®en. God zal mij die leugen vergeven. Er «ju geen bewijzen, en hot zal gemakkelijk ®!n> te bewijzen, dat do getuige, door Al- f-ni er bij gehaald, valsch is. De wereld zal n'et aarzelen tusschen mijn woord van Trouw van eer, en dat van die ellendelin- §(;u, en mijn ontkennen zal meteen Jean ^schermen. Zelfs mijn echtgenoot zal mijn verdediger zijn als luj te weten komt, dat °nzo secretaris slechts handelt om zich te Wreken over mijn weigeringen. Alfaiii zal Commandant Haasebroek is in het ge vecht met een Britsche colonne in de Dooni- bergen gesneuveld. Uit Aldershot zijn 650 man infanterie vertrokken ter versterking van het Britsche leger in Zuid-Afrika. In Engeland zijn uit Zuid-Afrika 28 mil- litairen aangekomen die door krijgsraden zijn veroordeeld tot straffen van twee tot vijf jaren gevangenis. Zij zullen te Dover worden opgesloten. Hun misdrijven zijn niet bekend. Kitchener zond den minister van oorlog een tweede opgaaf, waarin verscheidene ge vallen van het doodschieten van Kaffers door Boeren worden vermeld. Hij geeft bij zonderheden omtrent 16 gevallen, o. a. van een inboorling, die levend! verbrand werd tussdhon Pretoria on Rustenburg in No vember of December 1900. Hij noemt ver der 37 moorden die gemeld werden uit Kim- berley en 23 uit het noordoosten van den Oranje-rivier Kolonie in de laatste veertien maanden. V Als resultaat van de besprekingen, tus schen Koning Edward VII, lord Roberts, Brodrick, luitenant-generaal Kelly-Kenny en majoor-generaal Vetch gehouden, wordt gemold, dat besloten is, do kbaki-kleeding van den soldaat in Zuid-Afrika te vervan gen door „drab", een soort grof, grijs laken. De „Evening Post" heeft het volgende bericht ontvangen uit New-Orleans De Engolsche agenten hebben den aan koop van muildieren hier ter stede gestaakt, omdat de kooplieden in onderlinge afspraak den prijs van 100 tot 115 dollar verhoogd hebben. Do agenten dreigen nu, dat zij zich in Zuid-Amerika van muildieren zullen voorzien, indien de prijs niet tot den vroe- geren wordt teruggebracht. Een samenkomst t Men meldl uit Londen aan de »\1émorial Diplomatique"Het geiucht wordt beie-tigd, dat de koning van Engeland en de keizers van Duitschland en Oostenrijk-Hongarije een samenkomst zullen hebben. Het politieke belang van eeri dergelijke samenkomst zou zeker zeer gioot zijn Eenige maanden geleden sprak men zelfs van een samenkomst van Nicolaas II, Wilhelm II en Frans Jozeph, maar dat plan i<=, als het ooit bestaan heelt, opgegeven, zoo zal het waar schijnlijk ook wel zijn met de ontmoeting in quaestie, want wij zien niet in welk nut dat plan zou kunnen hebben. De toenadering van Engeland tot de mogendheden, die deel uitmaken van het Drievoudig Verbond is beproefd tijdens de Chineesche crisis. Men gedwongen zijn Parijs te verlaten, en ik ben van hem bevrijd. Maar hij is te slim, om niet zelf al deze gevolgen overdacht tc heb ben. Het is dus mogelijk dat hij zijn bedre - gingen mot ten uitvoer brengt, uit angst zelf getroffen te worden door den slag, dien liiji op mij gemunt bad. Maar als slaagde bij, tocli zon ik niet be vreesd zijn, noch voor de ongenade van het hof van Napels, noch voor dc woede van mijn echtgenoot; zelfs niet voor den dood. Ik put mijn kracht uit do zuiverheid van mijn geweten. Deze kracht zou wankelen, als ik niet zeker wist, dat ook Jean het ge vaar ontwijken zal. Ik heb hem door tus- sclienkomst van zijn zuster geroepen. He denavond zal ik hem spreken. Ilij zaL alles weten, wat er tusschen Alfani en mij is voorgevallen. Op de hoogte van alles, zal hij ziju maatregelen weten te nemen om te ontkomen aan dc slagen van een monster, dat hem niot eens kent, en ik zal niets van hem tc vreezen hebben. Denzelfden dag, 8 uur 's avonds. Daar ben ik in nieuwe angsten gedom peld. Nog één uur wachten, dan komt Jean. Om mij den tijd te korten, ga ik nog wat schrijven. Maar ik schrijf met verwarden geest cn trillende hand. Van morgen bij bot ontwaken was ik zoo gerust, dat ik besloot bezoeken te gaan af leggen. Ik heb den dag dus buitenshuis doorgebracht en ,men zag mij in verscheide- no salons, waar ik overal getuigenissen ont ving van do a< 'ïting en sympathie, die ik de zes jaren van .nijn verblijf in Parijs heb ge wonnen. Met een gelukkig gevoel kwam ik om 5 uur thuis, dankbaar dat mijn man was genoodigd op een heerendiner bij den lieer De Talleyrand1, en dat ik met Jean samen kent er de Treurige resultaten van, want later is duidelijk gebleken, dat de Duitsch- Engelsche conventie, aangaande de Chineesche zaken tegen Rusland gericht, in werkelijkheid slechts een verlamming der Engelsche eo Duitsche actie in het Yang-Tse gebied en in Chantung heeft gehad. Tengevolge van die teleurstelling is er aan beide zyden een vrij groote verbittering ontstaan, zoodat Duitsch land op dit oogenblik de toon aangeeft in de op het vasteland tegen Engeland vyandige campagne en dat uit de Engelsche kringen het denkbeeld is uitgegaan van een Engelsch- Russisch-Fiansch verbond tegen Duitschland en de mogendheden die de Duitsche politiek steunen. Sedert het oogenblik dat "Wilhelm II de laaiste eer ging bewijzen aan zijn grootmoe der en dat hij het air aannam alle sympa thieën van Engeland te willen winnen, zyn de zaken zeer veranderd. Zonder twy'fel zijn de persoonlijke relatiën tusschen Eduard en Wilhelm nog goed, de betrekkingen tusschen Londen en Bei lijn zijn nog hartelijk, maar de beide volkeren hebben bemerkt, dat zij niet denzelfden weg volgen en dat, beiden droo- mende van een overwegendeu invloed op de geheele wereld, hun belangen eens met elkaat in botsing moeten komen. "VVy hebben ten tijde der Chineesche crisis meermalen gezegd, dat het tot stand komen van een Duitsch- Engelsch verbond dwaasheid zou zijn, omdat daarbij een der twee naties lmar belangen zoü moeten opofferen en geen van beide partijen dat kan doen met het oog op de buitenlandsche toestanden. Een samenkomst van Edward VII, Wil helm II en Fians Joseph zou alleen over den Zuid-Afrikaanschen oorlog kunnen loopen, die altijd de groote quaestie van het oogenblik blijft, maar het is moeilijk aan te nemen, dat Wilhelm II iets ten gunste van den vrede zou doen, daar juist zij*» persoonlijke tegen kanting alle plannen van vriendschappelijke tusschenkomst van Europa, die men in poli tieke kringen had gemaakt, heeft doen mis lukken. Het is waar, dal bij de ontmoeting van Nicolaas II en Wilhelm II voorde laatste reis van den Czaar naar Fiankryk, men vrij formeel verklaard heeft, dat de beide Keizers het eens waren orn peisoonlijke stappen by Milliard VII te doen, maar het schijnt, dat de Koning van Engeland niet onbepet kt meester van den toestand is en dat hij rek ning moet Imuden met Chamberlain en de imperialisten. Hel is mogelijk, dat hij lot een verzoening geneigd is, zooals die door lord Rosebery voorgestaan wordt, maar tusschen die ge zindheid en de macht Chamberlain te dwin gen tol een dergelijk iets, ligt een groote afstand. Trouwens koning Eduard zal ongetwijfeld nooit toestemmen in de onafhankelijkheid der Republieken en het is zeer te betwijfelen of de invloed van Wilhelm II en Frans Jozeph groot genoeg is orn de Boerenleiders over te halen tot een vrede, die het verlies der onafhankelijkheid mee zou brengen. Bij dezen stand van zaken kan de samen komst der drie Souvereinen, als zjj plaats een heerlijken avond zou doorbrengen. Nau welijks thuis gekomen, kreeg ik liet verzoek van mijn echtgenoot, om in zijn kabinet to komen. Dat is iets vroemds, want altijd komt 'liij bij mij boven. Zonder een minuut te verliezen, ging ik naar beneden. Ik vond hem zichtbaar ten prooi aan een ongewone ontroering. Mij ziende, zeide hij „Vergeef mij, lieve Dorothée, dat ik u de moeite bezorgde, naar beneden, te komen, maar ik heb haast. Het zou mij gespeten hebben te moeten vertrekken, zonder af scheid van u genomen te hebben, en toch zou ik dat hebben moeten doen, als gij niot gekomen waart. Ik was natuurlijk blijde, indachtig aan het bezoek van Jean, dat ik nu zoo lang mogelijk zou kunnen rekken; maar miju vreugde verbergende, vroeg ik „Gaat gij op reis?" „Een dringende zaak roept mij in Lon don, ik zal er 10 ?i 14 dagen moeten blij ven." Dadelijk begreep ik, dat liij mij geen ver dere inlichtingen zou geven. „Kan ik u met iets van dienst zijn „Dank u, ik heb niets noodig. Voor alles is gezorgd." Wij 'hadden elkaar niets meer te zeggen Ik voelde dat hij gedwongen cn onnatuur lijk was. Men diende den markies Alfani aan. De prins gaf mij een wenk. „Ik houd u niet terug, lieve. Ik kom u de hand kussen vóór mijn vertrek." Op den drempel van het kabinet ontmoet te ik den eersten secretaris. Hij boog diep, cn even had ik tijd zijn gelaat te zien. Ik las er tgeelijleertijd vreugde en haat op. Zijn haat ken ik, maar waarover verheugde hij zich Helaas 1 weldra zou ik liet weten. heeft, slechts een beleefdheidskarakter diagen en de eenige conclusie, die er uit te trekken is, is dat de drie landen verlangen den vrede, die op dit oogenblik in Europa heerscht, te handhaven. y\_/*\ /->-✓" -j v./ -lemengde SSededecitngen. Engeland. Een hofbericht meldt dat de reis van den. Koning en de Koningin naar Sandringham is uitgesteld wegens een lichte ongesteld heid van de Koningin. Volgens de correspondent van de „Matin" te Londen is lord Rosebery voornemens vóór de opening van het parlement een dag of tien te Parijs door te brengen, om daar te spreken met verscheidene Fransche staatslieden. Rhodes, die, zooals men weet, met vrind Jameson naar Egypte is en een uitstapje maakte naar Khartoem, heeft het met de warmte te kwaad gekregen. Hij is ziek en moet nu uit Wady-Halfa naar Kairo terug- keeren. ren te bidden en op de 'Duitsche cathecis- musvragen te antwoorden. De inspecteur- van onderwijs in de provincie Posen heeft thans den ouders medegedeeld dat de kin deren bij blijvend verzet een jaar langer op school zullen worden gehouden. België. Bij gelegenheid van de aanstaande samen komst van het Internationaal Socialistisch Bureau te Brussel zal daar op 31 December een groote moeting worden gehouden, waar het woord zal worden gevoerd door de lei ders Quelcli (Engeland), Vaillant, Van Kol, en Troelstra, Kridehefsky (Rusland), Van der Velde en Anseele. Fr a n kir iji ik. De regoering zal binnen kort aan de Ka mer voorleggen de verzoeken om autorisatie van de godsdienstige congregaties, die de verschillende stukken volledig hebben inge diend. De Kamer zal dan moeten beslissen, of zij over de toelating dier congregaties dadelijk een besluit zal nemen of wel zal willen wachten totdat alle congregaties haar stuk ken volledig zullen hebben ingeleverd. Italië. Do „Figaro" verneemt dat tusschen de regeering der Vereonigde Staten en den Heiligen Stoel wordt onderhandeld over de instelling van een gezantschap van de Repu bliek hij den Paus. Vooral wordt deze stap wenschelijk geacht, uu Cuba en de Philip- pijnen met al hun katholieke bewoners, hij de Vereenigde Staten zijn ingelijfd. Duitschland. Het verzet der Polen in Pruisen tegen 't godsdienstonderwijs in de Duitsche taal duurt onverminderd voort. Ondanks alle maatregelen en straffen weigeren de kinde- Dadelijk na het vertrek van mijn echtge noot verscheen Alfani, en verbaasde mij met te zeggen „Zult gij geen medelijden hebben met uw aanbidder, lieve prinses? Zult gij volhou den, zijn openhartige liefde te verstooten, en hem een zoet tête-a-tête weigeren, dat hem tot den geinkkigstcn sterveling en tot den slaaf van uw geheele leven zal maken „Ik verklaar u, mijnheer, als ge voort gaat met dio houding, die mij beleedigt, dan laat ik u den toegang tot liet hotel De Ler- ne ontzeggen totdat miju echtgenoot terug gekeerd is, en zal ik hem later over mijn be weegredenon daartoe inLicbten." Toen richtte hij zich op, en liet zijn haat den vrijen teugel. „Het zal u berouwen, prinses, een man te trotseeren, die u in zijn maebt heeft." „Ik weet, waartoe gij in staat zijt," ant woordde ik trots, „maai- ik vrees u niet." „Daar zult gij weldra berouw van heb ben," waren zijn laatste woorden. Eenige oogenbiikken 'had ik noodig na zijn vertrek om mij te herstellen; de ge dachte aan Jean gaf mij weer moed. In den avond klopte Bettina, die orders had, mij alleen te laten, aan mijn deur. Zij kondigde mij den hertog de Richelieu aan, die do ongelegenheid van zijn bezoek liet excuseereii, daar het handelde over een dringende omstandigheid. Het was niet mo gelijk te weigeren een der machtigste per sonen van Frankrijk te ontvangen, te meer daar liij mij altijd met de meeste voorko mendheid en welwillendheid behandeld had. Ik ontving hem dus in mijn kleine salon, en vond ook hem geagiteerd, ongeduldig, niet in staat rustig te gaan zitten. „O prinses 1" riep hij uit. „Hoe gelukkig dat gij thuis zijt I" B u 1 g a r ij e. Do minister-president Karaveloff heeft in de Sobranja verklaard, dat hij op verlangen van den vorst bereid is aan bet hoofd van het Kabinet te blijven en sprak de hoop uit dat de Sohranja de leening zal goedkeu ren. Griekenland. Mahmoed-pacha, de zwager van den Sul tan van Turkije is nog niet in staat om Kor- fu te ver-laten. Hem is aangezegd namens de Griekscke reg. dat hij haar kon dienen met een spoedig vertrek, doch zijn lijden Brigbitsclio ziekte maakt het den banne ling onmogelijk zich thans te verplaatsen, nij zal gaan, zoodra hij zich wat beter ge voelt. Am erika. Naar aanleiding van een interview over het resultaat van het onderzoek tegen ad miraal Schely, heeft generaal Miles, de op perbevelhebber van het Amerikaansche le ger, van den staatssecretaris voor oorlog een officieele terechtwijzing ontvangen wegens zijn inmenging in de aangelegenheid. Chili. De Argentijnsche regecring heeft haar vertegenwoordiger te Santiago teruggeroe pen. Echter zijn 5e betrekkingen tusschen Chili en Argentinië nog niet afgebroken, daar de Argentijnsche gezantschapssecreta- sïs belast is met de waarneming van het ge zantschap. Het Argentijnsche gezantschap te Lon den heeft van den minister van buitenland sche zaken der republiek een telegram ont vangen, meldende dat de regeering van Ar gentinië lweft besloten de onderhandelin gen met Chili te schorsen en de scheidsrech terlijke uitspraak van Engeland welk land in 1898 daartoe word aangezocht in te roepen. Dit besluit brengt niet de minste verandering in den huidigen vredestoestand met Chili. Uit "Valparaiso wordt gemeld: Er heerscht groote opgewondenheid. Er is een proclamatie afgelezen door geheel Chili, waarin nog een contingent van de na tionale garde wordt opgeroepen; de man schappen zijn nu bezig zich te oefenen. De niet ontslagen officieren van leger en vloot, die met verlof waren, zijn onder de wape nen geroepen. V enezitsl a. Te Washington zijn berichten ontvangen, „Wat is er dan gebeurd, beste hertog?" „Wat er geheurd is, is om van te beven, en ik weet niet hoe we u moeten redden uit de gevolgen van uw onvoorzichtigheid." Zijn woorden deden mij bevriezen. Zou Alfani wezenlijk zijn bedreigingen uitge voerd hebben, en kende men de oorzaak van Lorédan's vlucht? Ik moest gaan zitten, mijn heenen onder steunden mij niet langer. Maar ik veinsde verwondering. „Onvoorzichtigheid Maar ik begrijp u niot. Verklaar u toch nader, excellentie!" De hertog zette zich naast mij, en met de innemende hoffelijkheid, die onze betrek king karakteriseert, vervolgde hij „Wees in de eerste plaats overtuigd, lie ve prinses, dat ik hier kom als vriend. Deze zaak zal blijven tusschen u en mij, en er zal geen enkele vlok op u blijven kleven, indien gij mij uw vertrouwen schenkt, op dat ik u van nut kan zijn." „Ik twijfel niot aan uw goede bedoelin gen, excellentie; maar waarover komt gij mij spreken „Zie eens. Gij hebt mij aanbevolen, ge- px-esentcerd zelfs geloof ik, den commandant Jean Lauréal, die ten gevolge daarvan do belofte voor een plaatsing van den minister van ooi-log kreeg." „Dat is juist." „Maar kent gij hem goed, dien Jean Lau réal V' „Ik meen hein goed te kennen, en omdat ik hem voor een eerlijk man houd, heb ik hem mijn bescherming verzekerd." (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1901 | | pagina 1