1 UIT DE PERS. Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. V STADSNIEUWS. Antwerpen 1 Helgoland 8 Bo'ness 2 Kramfors 4 Bremen 4 Lowestoft 4 Kopenhagen 1 New-Castle 33 Dordrecht 3 Pernau 8 Efmshorn 3 Reval 3 Emden 4 Riga 3 Gothenburg 2 Skellefted 1 Hamburg 4 Windau 4 VLAARD1NGEN. Rechtzaken, Kerk en School. Ned. Herv. Kerk. Gemengd Nieuws. V Kunst en Wetenschap. Koloniën. V oorlog en den wensali, uitspraken, -dat do vrede spoedig hersteld moge worden. *VX" Het internationaal socialistisch Bureau to Brussel nam een motie van protest tegen do verduritsehing van Polen en tegen den Znid-Afrikaanêdien oorlog aan. «crocngdc S i'ri tsrtccHnscB Engeland. De gezant te Konstanti'iopel spreekt nu ook officieel tegen, dat de Turksehe vlag te Koeweit door Engelsche matiozen zou zijn neergehaald. Aan Engelsche zijde stelt men liet nu Itefst voor alsof de geheele geschie denis een verzinsel van Rusland is geweest, om Turkije tegen Engeland in T harnas te jagen. Het nieuwe legercorps, bestemd om Londen te verdedigen, zal volgens de nieuwste indee ling bestaan uit 1500 olficiet en, 35304 man, 4183 paarden en 90 kanonnen alles op papier wel te verstaan gisteren betoogingen De Malteezen hadden willen houden tot ondersteuning van het verzoekschrift, dat men op liet stuk van den taalstrijd aan den Koning van Engeland wil richten. Maar een proclamatie heeft ze ver boden. Dit is de nieuwe koers in bet rijk der burgerlijke vrijheid. P r a n k r ij k. Het sJournal Officie!" publiceert thans voor de eerste maal een decreet, waarbij eene congregatie, op grond van de nieuwe wet op de vereeniging wordt ontbonden en bevolen wordt haar eigendommen te liqui deeren. Dit decreet heeft betiekking op de orde der heilige Maria van Loretio in de rue de Yaugirard te Parijs. Deze orde had in 485-4 rechtspersoonlijkheid gekregen als opvoediDgs-inrichtiog voor arme kinderen. Zij sleepte een zeer moeilyk bestaan voort en in het jaar 1S72 liet het toenmalige hoofd, de abt Haman, toe, dat de Fiansiseanen uit Troves langzamerhand de orde binnen drongen en haar, onder schijnbare hand having der oude statuten, veranderden in een pensionaat voor jonge mei-jes. De Au- gustijnsche nonnen werden de eene na de andere uit de stichting vei drongen. De laatste dezer wendde zich, toen zij zich in kommer volle omstandigheden bevond, lot de overheid en het onderzoek leidde tot de opheffing dei- stichting en tot da liquidatie van haar eigen dommen, waarvan de aartsbisschop van Parijs zelf de noodzakelijkheid erkende. dit met de wet-Mackay hebben gedaan, uit een soort politieke dankbaarheid dus, zou men meenen. 't Klonk haast te mooi, om waar te kunnen zijn Men had echter geen teden de oprecht heid van dr. Kuyper's beweegredenen in twijfel te trekken, zoolang niet het tegendeel was gebleken. Thans komt echter »De Hollander", het Haagschsch anti-rev, orgaan, welks redacteur door dagelijkschen omgang met den minister van binnenl. zaken in staat is diens intieme gedachten te kennen, mededeelen, dat deze nog andere redenen hnd voor zijn eerlijk heids- en loyauteitsbetuigiug dan die hij noodig vond openbaar te maken. Wanneer de regeering tot intrekking der leei plichtwei ware ovetgegaan, zou, aldus proleteeit vDe Hollander", een storm van veiontvvaardiging zijn lo-gebroken van de zijde der liberale van alle gading. Dan ware de voortt t'(lelijkheid van die wet op het hoogst geroemd en het ministerie zou voorgesteld zijn als het Kabinet, dat het onderwijs niet op prjjs stelt, dat het volk dom wil hou ten. We hooren in onze verbeelding reeds de kreten van afkeuring, van verontwaardiging tegen een Kabinet, dat een wet, nog met eens geheel toegepast, ging intrekken. En verder En zoo mag dus worden gezegd, dat om zeer wijze redenen niet tot intrekking is overgegaan. Immers nu toch nam niemand het voor de Leerplichtwet op. Ja, zelfs buiten de Kamer neemt het aantal voorstandets af. Ware de wet ingetrokken, dan zou juist het tegenovergestelde zich hebben vertoond, dan zouden alle voorstemmers voor die wet, zouden al de voorstanders van wette lijke» leerplicht den Minister te lijf gegaan hebben. Nu breken al die menschen de wet zelve af. »De Hollander" meent, dat van een vér ziend en tactisch" staatsman als dr. Kuyper niet anders verwacht had kunnen worden dan dat hij met deze omstandigheid zou hebben rekening gehouden. Het is mogelijk. Maar of dr. Kuyper er over gesticht zal wezen, dat iemand uit zijn naaste omgeving aldus zijn geheime drijfveeren aan de groote klok hangt, mag worden betwijfeld. «Eerlijk en loyaal", zonder meer, blonk zoo mooi. Nu is het mooie er al I Italië. Enkele bladen hebben gemeld dat de Heilige Vader ongesteld zou zijn. Een journalist, die Zondag in audiëntie werd ontvangen, verze kert daartegenover dat de gezondheid van den hoogbejaarden Kerkvorst zoo goed als mogelijk is. De heer Tuiati, die naar aanleiding van de incidenten-Enrico Ferii in de italiaansche Kamer zijn ontslag had ingediend, is Zondag te Milaan met 2657 stemmen herkozen. Ruslaed. Het bezoek van vorst Nikolaas van Mon- tenegio aan het Russische hof wordt door de Matin uitgelegd als een schrede om het bezoek mogelgk te maken van het Italiaan sche Koningspaar. De Tsaar en Tsarina zouden deze visite reciproceeren en in de eerste dagen van October in Rome komen. T u r 3e ij o. Turkije is ai weer in gebreke met zijn betalingen. Aan het huis Armstrong moest den 20sten December 408,000 Tutksche pon den betaald worden voor de levering van een kruiser. Maar de betaling bleef uit. De En- gelsche firma liet er geen gras over groeien, en evenmin de Engelsche regeering. En de Engelsche gezant teKonstantinopel heeft reeds een audienfie bij den Sultan gehad, en tegelijk een eisch tot betaling bij de Porte ingediend. De gezant moet in opdracht hebben met flinkheid op te treden en zich door geen Turk sehe smoesjes te laten afleiden van zijn doel. Amerika. President Roosevelt moet te kennen ge geven hebben dat hij een voorstander is dei staats-exploitatie van de telegraaf. Men ver- "~"tnoedt dat deze verklaring, overeenstemmende met een der punten van Bryan's program, den president veel aanhangers zal bezorgen in de westelijke staten. Op de jaarvergadering van de Uitvoerende Comité's van Tammany Hall, werd de heer Croker benoemd tot voorzitter van het finan cieele comité, hetgeen beteekent, dat Croker de hoofdman, de b o s s van Tammany blijft. O 'h i u. a. De terugkeer van het hof naar Peking wordt nu op zóó stellige wijze verzekerd, dat de dagbladcorrespondenten de eerste bagage in Peking reeds hebben zien aankomen en een aantal dames naar Pao-Ting-Foe hebben zien vertrekken teneinde het doorluchtig reisge zelschap in die stad te gaan begroeten. Kort na het afleggen hunner Nieuwjaarsbezoeken zouden ook Prins T-jing eo andere hoogge plaatste ambtenaren het hof tegemoet reizen. Het mooie ep. af. Onder bovenstaanden titel lezen wij in het »Volksblad" Gelijk men weet heeft minister Kuyper beloofd de leerplichtwet sen lijk en loyaal" te zullen uitvoeren, evenals zijn voorgangers broekpolder)in do helft, dezer maand ant woordden de eigenaren .hiervoor 43 millioen te eisch en, betaalbaar in 4 termijinen (de 5 ton voor den Segbroekpolder op 1 Januari 1903). Na nog enkele onderhandelingen waarbij do commissie tot 31 December baai- bod bleef handhaven werd do zaak in den Raad behandeld'. Het voorstel van den Weth. Betvers, om voor dien prijs hot terrein te koopen na dat do Paleis- en Stadlnuisplannen van de zaak op grond van bezwaren waren losge maakt, werd, gelijk reeds gemeld is, met 21 tegen 19 stemmen verworpen daar d'e meer derheid met den Weth. v. Fin. jlrr. Repeilaar 43 millioen te duur achtte ook wegens de onzekerheid of de opbrengst van den bouw grond wel zou dekken d'e gevraagde) groote offers, daar volgens diens berekeming bij aankoop dö hoofdei, omslag tot 1910 met. 1 3/10 zou moeten worden verhoogd en dc belastingdruk volgons andore becijferingen met 25 a 30 zou verzwaard! worden. Hel cnkwea-lies tot 1901 werd matig berekend op 13 ton. Voor het nomen der beslissing werd nog in bedenking gegeven eerst de publieke opi- niet te hooren. De fatale termijn van 31 De cember weid eohter als een beletsel daarte gen aangevoerd. O "V "v „j, OVERSCBIE, 31 Dec. Naar wij vernemen zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Dr. Staenhuijzen morgenmid dag ten 4l/o uur plaats hebben. Van mevrouw N. N. te Utrecht werd aan het Consulaat-Generaal van den Oranje- Vrijstaat te 's Gravenhage een gift van f 1000 voor de Boeren ontvangen. Hofberichten. H. M. de Koningin verleent morgen Nieuw jaarsreceptie: ten 1 uur aan de Voorziters der beide Kamers van de Staten-Generaal en van de Hooge Staats-collegien, alsmede aan de Ministers, hoofden der Departementen en ten 4l/i uur aan de leden Hr. Ms. civiele en Militaire Huis. Aan de Vereeniging voor Algemeen© Ar menzorg te Apeldoorn beeft Z. K. H. d< Prins der Nederlanden geschonken een be drag van honderd gulden. Zijn K. H. Prins Hendrik heeft nog de volgende giften geschonken Aan de Vereeniging ten behoeve van Zee lieden van elke Nationaliteit 150 gulden, aan de Vereeniging voor Evangelisatie on der de Militairen in Nederlandsoh Indië 150 gulden; aan de Vereeniging Pro Juventute 150 gulden; en aan de Duitscbe Vereeni ging tot Hulpversahaffing te Amsterdam 150 gulden. Hr. Ms. gezantsebapsraad jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, is met verlof hier te lande aangekomeD. Bij de aanstaande veranderingen in het corps diplomatique zai jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, gezantschapsraad te Paiqs, bestemd worden tot minister-resident te Bucarest. Hr. Ms. stoomschip Fazant is, na zwaar stormweder doorstaan te hebben, met ontzet dek te Portland binnengelonpeo. Rekenkamer. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid vau de Alg. Rekenkamer jhr. mr. J. H. Van Reenen, thans secretaris van gemeld college. Bij de AJgemeene Rekenkamer moet spoedig een belangrijke promotie te wachten zijn. Zorgvliet. Naar aanleiding van de beslissing van den Haagschen Gemeenteraad, (zie het Tweede Blad) waarbij werd afgezien van den aan koop van het domein Zorgvliet kan worden medegedeeld' dat refeds dn Mei van 'dit jaar de commissie der hooge eigenaren een aan bieding van f '21 millioen van den gemeen teraad ontving. Men wilde het grootste dë©l der gronden voor publiek wandelpark reserveeren,een an der ded voor den bouw van een paleis van H. AI. do Koningin in vereeniging met het Rijk, dn ruil waarvoor dan het 'bestaande Paleis in 't Koordeinde voor stadhuis zou worden bestemd. Het overige van 't terrein zou voor vifiabouw in exploitatie worden ge bracht. Het aanvankelijk 'bod -werd' later na- mens den gemeenteraad, tot 4 millioen ver hoogd (ook voor de terreinen, in den Seg- Onze doodeu. H. YVienhoven. aannemer. J. J. Roelants, oud-directeur der gasfabriek. Jan van de Water, de oudste Schiedammer. A. Bosman, deurwaarder. H. A. M. Roelants Jr., schrijver van het gedenkboek van Schiedam. H, Dienske, lid van den gemeenteraad, commissaris der loodsen en ontvanger der loodsgelden. Dr. B, H. Steringa Kuyper, conrector aan het gymnasium. K. Sneijders de Vogel, timmerman, presi dent van de Ev. Herv. Ver. J. de Goederen Wz., oprichter en voor zitter van sPaulus". C. Broeksmit, industrieel. J. de Bats, directeur der gasfabriek en waterleiding. J. den Draak, lid der firma Rijnbende en Den Draak. P. S, Engering, expediteur. J. F. Rozestraten, brandmeester. Dr. W. A. Lehman de Lehnsfeld, oud leeraar en curator van het gymnasium. Scheepvaart. Gedurende heb jaar 1901 zajn alhier uit zee aangekomen 52 stoomschepen met een inhoud van 75,737 AI3 netto en 22 zeilactie pen met een inhoud van 4369 M3 netto. In het jaar 1900 kwamen alhier uit zee aan, 120 stoomschepen niet een inhoud van 190.202 M3 netto, en 29 zeilschepen met een inhoud van 6992 M3 nettoen in 1899 wa ren ar 46 stoomschepen metende 76.823 AI3 netto, en 20 zeilschepen metende 6689 AI3 netto. "Uit de volgende havens in 1901. 243 Rotterdam, heeft Zaterdagavond jl. een openbare les gegeven, waarover het 5Rotten! Nieuwsblad" o a, het volgende schrijft jiDe bekwaamheid, de toewijding van den onderwijzer moet men beoordeelen i.aar zijne leerlingen. En nu werd onze aandacht getrokken door meer dan een examenkind van juffrouw Cijfer, in ieder waarvan we met onverholen genoegen het afgerichte misten, terwijl in aller spel muzikaal gevoel en een wel overwogen en smaakvol frasee en op den voorgiond traden. Ook girig het voorgedragene de krachten niet te boven. Twee jongens onderscheidden zich ook door een zapgerigen klavieitoon, de een, die een Wiegenlied van Merkel voor viool begeleidde en de ander, die no, 18 van Mendelssohn's Lieder o. W. speelde. We gelooven dat jufirouw Cijfer geen toezicht behoeftmen kan haar de hinders toevertrouwen." 37 '1 Van deze voerden de Nederlandsche vlag 24 Engelsche vlag Deensche 4 Zweedsehe v Duit=che 341 Van diverse ladingen waren er 14 met graan, 5 hout, 35 steenkolen, 8 stukgoede ren, 5 boek wei bdoppen, 2 tabak, 1 haring, 1 oud. touw, en 3 ballast. Hieronder zijn niet begrepen 2 zeesleep booten, 4 kanonneerbooten, 8 Belgische (avi so's). en 172 visscherijiscihepcn die dit jaar in onze haven binnen kwamen. Volksbailüuls. In de week van 23 29 Dec. 1904 wer den genomen 146 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 19 kuipbaden 24 regenbaden 8 regenbaden 89 kinderbaden 6 Gedurende de maand December 4901 wer den genomen 973 baden. lste klasse 2de klasse kuipbaden 88 kuipbaden 433 regenbaden 28 regenbaden 529 school- en kinderbaden 495 Het aantal baden genomen in het jaar 1901 bedraagt 9975. Door de politie is in beslag genomen een halve-guldeostuk, dat vermoedelijk valsch is. Bij den Uoogen Raad is heden door adv.- generaal jhr. mr. Rethaan Macaié geconclu deerd tot verwerping van hut cassatieberoep van den Ilaagschen schoenmaker, door 't Gerechtshof aldaar tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld wegens doodslag, in de Nieuwe Molstraat gepleegd. Uitspraak G Jan korps van venhage. Beroepen: te St. Anna Parochie de heer G. E. F. de Vries, cand. teUtiecht. Bedankt: voor het beroep te Haamstede (Schouwen) door ds. B. Klein Wassink te Leimuiden. Geref. Kerken. Aangenomen: het beroep te Aarl an derveen, door ds. J. van Lonkhuyzeu te Wilnis. Kalender. Wij ontvingen van de Maatschappij tot Exploitatie van de Vicloria-Bron te Oberlahn stein, Expeditiekantoor Boornpjes"40 te Rot terdam een kalender voor het jaar 1902 welke genoemde Maatschappij aan haar clieute le aanbiedt. Deze eenvoudige kalender op gekleurd schild met een fotografische afbeelding van verschillende Nederlandsche stadsgezichten maakt een zeer aangenomen indruk. OngeluMcn. Gisterochtend' is ie Uitgeest een. rangeer der, terwijl ihiji een wagen zou aankoppel en, uitgegleden en onder den trein geraakt, waardoor een zijiner boenen werd afgereden. De hoofdagent van politie Edel, te Am sterdam, werd in don nacht van Zondag cp Maandag, terwijl Jiij een trap was opgeloo- pen, door oen duizeling overvallen, viel en bleef bewusteloos liggen. Onmiddellijk Werd de man per raderbaair naar bob gasthuis ver voerd, waar bij gistermorgen ia overleden. Aan do maatschappij' „CocJderill"' bei Se- raing nabij Luik is bet, gelijik aan de meeste groote fabrieken, aan arme mensobeu. toe gestaan sintels uit te zoeken. Juist toen een groot aanbal vrouwen hi-crm'edei bezig was, werd een nieuwe wagen leeggestort, met 'b noodlottig gevolg, dat negen vrouwen onder de nog glooiende sintels bedolven werden. Ben deir vrouwen is reods overleden, andere zal waarschijnlijk evenmin baar brandwonden overleven, een derde, moeder van twaalf kinderen, bekwam eveneens ern stige verwondingen. liet zoeken naar goud, Naar 't ïNbld. voor Almelo" meldt, zijn de boringen naar goud in den Hellendoorn- schen berg, die tijdelijk gestaakt waren, omdat de machineriën «enigszins defect waren, thans weer hervat. Geregeld wordt er door 8 arbeiders ge werkt Staatslededelingen. Zondagavond zijn drie jongens uit bet Rijksopvoedigsgesbiclit „de Kruisberg" ont vlucht. Zij werden te Didum gearresteerd en geboeid en ouder polibicgeleide terugge bracht. Een cd" van was slechts gedeeltelijk gekleed. Onpleieierig. Zaterdagavond kwam in een goudsmids- winkel to Middelburg de .beer H., opzichter bij 's Rijles Waterstaat te Gorincbem, en kooht daar iets, waai-voor bij een bankbiljet van f 60 in betaling gaf. De winkelier ging de deur uit en spoedde zich met bet biljet naar bet politiebureau, meonende dat bet valsch was. Onmiid'deillijlfc daarop verscheen de inspecteur van politie met den winkelier m den winkel, waar de beer FI. nog steeds stond to wachten, en deelde hem mede, dat bet biljet valsch was. De beer H. gaf hierop zijn naam, beroep, woonplaats enz. op in te genwoordigheid van zijn te Aliddelburg wo nenden broedeer, zeggende„Ik ben wel rijks ambtenaar, doch geen valsche munter'. Niettegenstaande deze verklaring werd de lieer H. onder een grooten toeloop naar bet politie-burcau geleid. Do inspecteur begaf zicli daarop met het bankbiljet naar den agent van de Neder- landswhe Bank, die bern verzekerde, dat bet een echt biljet was. Do (inspecteur keerde nu terug naar bet poli tie-bureau en bood d'en lieer H. zijn excuses aan. De beer H. was. zeer terecht-, verontwaardigd over de on- heusdhe wijze waarop bij door d-ö politie was bejegend. Het vermoeden van valschheid was -ge grond op do omstandigheid' dat op li-öt be wuste bankbiljet (van bet jaar 1872) staat: „tuchthuisstraf" en op do later uibgegervene „gevangenisstraf". Aanranding. Te Bergen-op^Zoom bem.eak.tm voorbijgan gers, dat aan dti grens der gemeente eon man een zesjarig meisje aanrandde. Nader bij gekomen, vluchtte de kerel, d'ovh bij wend achterhaald' en aan de politie overgele verd. Heb individu was afkomstig uit Sb. AlaartenSdijfe (Zooiand.) 'Het overhalen van de beide havenponten, gedurende het jaar 1902, is gegund aan den hoogsten inschrijver, den heer M. Drop, voor de som van f 410. *Tot directeur der muziekvereeniging >Con- cordia" alhier, is benoemd de heer L. M. van Waasdijk, thans kapelmeester bjj het muziek- het 3e regt, huzaren, te 's-Gra- Mejuffrouw Jeannette Cijfer, Oootzeedijk Ken stroopers-streek. Uit bet 300 H.A. groot,omheind'o herten kamp bij Gilzo-Rijen, eigendom van de hee- ren Bogaora en Pollet, te Tilburg, zijn door een opening in. bet ijzaidlraad waarschijn lijk door stroopers gemaakt vijftien hor ten ontvlucht. Een aantal personen hebben nu een drijfjacht gehouden om do dieren le vend te vangen. Ken woestaard. Te 's-IIertogenbosch is door de politie proces verbaal opgemaakt tegen een infanterist R, die aldaar een burger zoodanig met zijn sabel had geslagen dat zijn aangezicht geschonden was, doordat de neus er half bij hing. Ken alili. Te Parijs is een Zwitser aangehouden, onder ernstige verdenking de dader te zijn van den moord nabq Beauiieu gepleegd in een spoorweg-coupé. Nu is echter gebleken, dat hg hierin on schuldig is; liy heeft nl. kunnen aantoonen, dat hij op het uur, waarop de misdaad plaats had, trachtte in te breken in een hotel Hij is nu wegens diefstal en iandlooperij ter beschikking van de justitie gesteld. Uit Aardschuiving. Barcelona wordt gameid', dat aaxdscthuimng, die de aardbeving te Gerona vergezelde, een groot -deel deed vallen. dor stad in puin Een waterhoos. Tweehonderd Arabieren zijn volgens be richt uit Tanger bij een waterhoos omgeko men. Eene geheele winkelstraat stortte in, de koopwaren spoelden weg naar zee, douane kantoor en entrepóts zgn verdwenen. Er stond tien uur lang drie meter hoog water. De schade is onberekenbaar. Om nooit te vergeten. Een grioseO ijken Kerstavond beeft de be volking van het dorp Steinbaoh in den El- zas doorgebracht. Br was een troep reser visten gekomen, die den bod begonnen kort en klein te slaan. Zij) raakten slaags niet cenige mijnwerkers. Een van dteen, die niet wel bij zijln versband was, wierp niet een zvaren kei de nrlten van de herbergt in. De brooder van -den waard kreeg den steen te gen het hoofd' en zakte zoo goed als dood in elkaar. Do dad'er had intnssolien zijn bijl ge trokken en gaf daarmede ten ouden man 7.ulk een geweldigen slag op 'het hoofd, dat de bij! in dat lie.haamsd'eel bleef steken. Daarop vloog hij naar huis, stak een d'yna- mietpatroon in zijn mond en -d'ee-d ziali zölf in do lucht vliegen. In afschnwwebkenden toestand werden dc brokken van het 'ijilc, 'fc eene op een boom, het ander op 't -daleen derde weer in een pnt teruggevonden. Ken Zeeslag. Een bloemenslag op zee wil men den Gen Febr. honden Ier reede van VillefraiRhe, onder medewerking van 'iFransch e?kaier der middellandsche Zee. Monte Carlo II. Te Karlovassi, de hoofdplaats van het eiland Samos, is een nieuw Monte Carlo lp ver wachten. Een Belgisch syndicaat kreeg ver gunning daar een speelhuis op te richten. Nu er, dank zij de nieuwe wet, in het vader land niet meer te dobbelen valt, zoeken de heeren nieuwe débouchés voor het baccarat en de roulette. Onder oesters, Ann een concierge te Parijs werd Zai er- dagavond eeno mand met oesters ter hand gesteld voor een der bewoners van 't per ceel. Deze was afwezig en de man zette de mand zoolang neer en bekommerde er zich niet over, tot hij een klagend stemmetje meende te hooren. Hij opende de mand en vond er, in plaats van oesters, een kindje in, hetwelk hij naar de politie bracht. Bassenhaat. Te Nieuw-York plaagden eenige kinderen op straat een beschonken neger. Eenigen zijner rasgenooten kwamen tusschenbeide en wilden de kinderen slaan, blanken schotea toe om dezen te verdedigen en een gevecht met revolvers volgde, waarbij drie blanken en tien negers ernstig gekwetst werden. Een-en-twintig personen werden in hechtenis genomen. Oost-Iiullë. ■Oho-lera, De „Soer. Ob." bericht Do cholera is hier thans sterk minderend; en behoeft geen vrees meer in tö boezemen, zijl liet ook clat oen voorzichtig-© levenswijze ze-er aanbevelenswaardig blijft. Een 'gepensionneerd; dr.-dWa-ja schrijft in -de „Docomotief „Een merkwaardige proef werd! door mijl d'ezer dagen genomen met dhól-era-lijkïers, nadab zonder gunstig resultaat del gewone .1.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2