Transvaal en Oranje-Vrijstaat. BINNENLAND. STADSNIEUWS. YL AARDING EN. MAASSLUIS. Kunst en Wetenschap. - J PORT - zrf Gemengd Nieuws. ontwerp tot regeling van liet beroep bjj de ongevallenwet. Art, 11 van het ontwerp Cort van der Linde luidde »Tot permanent Üd-\ooiZ'lter, griffier, en bunne plaatsvervangers zijn alleen benoem baar mannelijke ingezetenen des lijks tevens Nederlander, die den graad van doctor juris romani et hodierni of dien van doctor in de staatswetenschap of in de rechtswetenschap aan een der rijksuniversiteiten of aan do ge meentelijke universiteit te Amsterdam ver kregen, en den vollen oudei dom van 25 jaren bereikt hebben.-' Het ontwerp-Loeff zegt sTot permanent lid-voorzitter, griffiet on hunne plantsvei vangers zijn alleen benoem baar, mannelijke ingezetenen de^ Rijks tevens Nederlanders, die den graad van doctor in de Staatswetenschap of dien van doctor in de Rechten of in Rechtswetenschap bezitten en den vollen ouderdom van 25 jaren bet eikt hebben." Ook hier is dus met het exclusivisme ten voordeele van enkele universiteiten gebtoken en wordt niet gevraagd waar de gtaad ver kregen is, concludeert het blad. En tegen de opmerking, dat alle weten schappelijke waarborg hiermee is verdwenen, daar ieder die maar \vd een universiteit kat; optichten, voett de »Rsb." aan; Gesteld dat, gebruik makende van de nominale vrijheid van hooger onderwijs, par ticulieren zoo maar vcor de leus een Univet- siteit zouden stichten, dan zou de regeering de discipelen van eet. hoogeschoo! naar den naam alleen, zeker niet in aanmerking doen komen. Nu maken wij ons omtrent deze bepalingen geen illustën zeet het blad. Zij zuilen vootloopig gtootendeelseenüoode letter blijven èti omdat er maar één vtije hoogeschoo! is èn omdat het exclusivisme op practisch ter rein gehandhaafd blijft. Wij zijn dan ook met bepalingen ais deze niet tevreden en vragen volkomen gelijkstelling van openbaar en bij zonder hooget outlet wijs en van graden, diploma's eu examens, aan particuliere en aan lijks-universiieiten, natuuilijk onder voorwaarde dat de particulieie hoogeschole dit kan voor haar slechls winst en voordeel wezen op den duur wetenschappelijk de noodige waarborgen bieden. De »Rsb". meent, dat de minister van koloniën nog eeo stapje verder had moeten gaan Hij had noch de landbouwschool te Wa- geningen, noch de Polytechnische school te Delft met name moeten noemen. Er zijn op dit oogenbhk geen andere en zullen er ook wel niet komen. In practijkhad het dus niets uitgehaald, maar, om wille van het beginsel zouden wij hem we! in overweging willen geven alsnog in c. te lezen: svao eene in Nederland gevestigde Polytechnische school" en in e.svan eene ia Nsdei land gevestigde Hoegere land- en boschbouwschool." Eet Middelburgsche dames-comité ontving in December aan. giften f 6079.S" en in 't geheel tot dusver f_ 57,201.711. De gezamenlijke waarde der verzonden goederen m November en December verzon den, bedraagt f 6425, "Vcor de krijgsgevangenen to Oeylon wor den gevraagd tabak, en 60 gezangboeken (psalmen en gezangen bij elkaar-), waarvan 50 alle verzen met noten, 10 alleen 'fc eerste vers met muzidknoten. Voor de herstellen den en zieken aldaar zijn melk in blikken en oatmeel zeer •gewenscsht. Voor de krijgsgevangenen te St. Helena worden voornamelijk gevraagd ta'bak en schoolbenoodigdheden (ook voor de indus triescholen) en muziek voor blaasinstrumen ten ook zijn benoodigdheden voor de Moer en schoenmakerij steeds zeer g-ewenscht. Voor de vrouwen en kinderen,der krijgs gevangen Boeren worden 'behalve geldelijke giften gevraagdschoenen, zeep, gedroogde groenten, suiker, maizena, beschuit, melk, koffie, thee, kaarsen, dekens, zwarte stof voor kleederen, kousen enz. Voor de krijgsgevangenen op d'e Bermuda- eilanden worden voornamelijk geldelijke gif ten, kleeren en lectuur gevraagd. Eet comité, gaarne deze goederen vragen de, bericht dat de eerstvolgende verzendin gen naar Kaapstad, St. Helena. Ceylon, en Bermuda, 9, 16 en 23 Januari zullen plaats hébben. 'Alle goederen gelieve men onder het merk AL C,, met opgave van d'e plaats van be stemming f-VL van den inhoud, te zenden aan de hccren De Vries en Co., de Ruijterkade 100. Amsterdam. Vracht en onkosten komen voor rekening van het Alidd1. comité. Alen wordt verzocht geen geschreven •schrift in de kisten te sluiten. 'De voormalige aanvoerder van een Boe- rencommando, de heer Steenekamp, die op dit oogenbhk te Aleppcl vertoeft, deelt mede dat hij sedert zijn komst in ons land onaf gebroken werkzaam is geweest in het belang der concentratiekampen door als spreker op te treden in 24 plaatsen van Drente, 14 in Overijssel en 9 in Zeeland. Behalve do op brengst in Zeeland is in Drente en. Overijssel door hem ongeveer f 13,000 bijeengebracht sedert 11 Oct. jl. Van het vernielde Taai-monument, dat vlak tegenover zijn huis in Burgersdorp stond, en waarvan hij nog een photo bezit, geeft hij' dö volgende beschrijving in do „N. Mep. Ct.": Op een granieten piramidaalvormig voet stuk op breeden sokkel vertoonden zich 4 marmeren platen met de vergulde namen van baroem.de taalmannen enz. Op het dek stuk stond een. prachtig vrouwenbeeld! als zinnebeeldige voorstelling van de Nedërland- sche taal. Het werd op 15 Jan. 1893 onthuld door ds. ïïofmeyar en ia thans tegen den grond gehaald' door oenigo gewetenloozen, die zich als eohte Vandalen niet ontzien heb ben, heb werk van piëteit en volkshui do te vernietigen. En zulke verwatenen al dus besluit do lieer Steendkamp willen de wereld betheor- schen, terwijl zij de sohend'ende handen slaan aan een monument van steen, dat door lief- do van het volk voor hun taal was opgericht. Te Amsterdam zijn bij! den heer Bmous aangekomen tweo Boeren, die uit het gevan genkamp te Alcobaja (Portugal) hebben we ten te ontvluchten.Do eene is Vessel Gouws, oud 27 jaar, afkomstig uit Molteno, en de andere Hendrik G-erardus Kragen oud 22 jaar, afkomstig uit Burgersdorp. Met het weinge geld d'at zij hadden, wis ten zij Parijs to bereiken, waar zij' door den Transvaalschen consul van reisgeld naar Am sterdam voorzien werden. Het Christelijk Nationaal Boerencomité heeft hen voorloo- pig m oen hotel geherbergd te Amsterdam. De mannen klagen over do meer dan sobea-c behandeling door de Portugeesehe autoritei ten. Bij een maaltijd van 100 personen weid bijv. verstrekt 1. zegge 1 kilogram zoute vis oh, dat is per man 10 gram. Onze correspondent te Brussel schrijft ons De vereeniging „L'Aeréopage du XK siè cle", heeft het plan opgevat, Mer ten gun ste der vrouwen kampen in Zuid-Afrika, een groot concert in do Alhambra te organi- seeren en nu heeft men een oproep gericht tot de groote artiten uit Frankrijk en Bel gië, om hun medewerking hiertoe te willen verkenen. Naar rik verneem, zal ook tot den lieer Louis Bouwmeester, die Neerland's eer te Parijs zoo schitterend heeft weten hoog te houden, een verzoek worden gericht, dit feest door zijn talent op to luisteren. Verder zal men den steun der Koninkliji- ke Militaire Kapel inroepen, om onder lei ding van haai- bekwamc-n dirigent zich hier te doen liooreu. („TcJ.") Hofbericht. Ook Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft van zijn deelneming doen blijken bij het overlijden van den Italiaanschen gezant. De Prins begaf zich daartoe Zaterdagmiddag per rijtuig naar het sterfhuis en deed zijn naamkaart afgeven voor de douairière baro nesse Galvagna. De begrafenis van den Italiaanschen gezant baron Galvagua op de R. K. begraafplaats te 's-Gravenbage zal Woensdag a.s. plaats hebben des voormiddags 10 uur van het steifhuis. Het garnizoen zal den stoet met treurmuziek grafwaarts geleiden. De veitegenwoordigers van Ilaie Majes teiten en den Prins, de leden van het corps- diplomatique, de Minister van Buitenlandsche Zaken met den seeretaris-generaal en zijn kabinet volgen o.a. in den stoet. De kerkelijke ceremoniën worden verricht door Mgr. Heijligeis. Men meldt ons nader Wam schijn lijk wordt Woensdagvoormiddag het stoffelijk overschot van Bavon Galvagna, Italiaansch gezant, voorloopig op de Haagsche R. K. begraafplaats bijgezet om later naar Italië ovesgebracht te worden. Ais tijdelijk zaakgelastdigde bij de Italiaan- sche legatie i» de attaché, de heer Depretis. opgetreden. De bijzetting van het stoffelijk orerschot van den Italmainche gezant zal ook door d» ministers, hoofden der depm temen ten, worden bijgewoond. In veiband met den dood van den Italiaan schen g-zaot, wordt de eerste secretaris van het gezantschap, de heer De Bordari (thans met vprlof op reis), Donderdag of Vrijdag in D.'n Haag terugverwacht. De Weensche correspondent van de „N. R. C." schrijft: Jhr. van. der Hoeven, die ons gaat verla ten, heeft sinds 1894 den post van Neder- landsoh gezant bijl het Oostenrijksehe hof vervuld. Gedurende dien tijd is zijn huis her haalde malen het gastvrije middelpunt ge weest voor de Nederlandsche kolonie, en 't schitterende feest, door onzen vertegenwoor diger bij gelegenheid der troonsbestijging van H. AI. de Koningin gegeven, zal 'bij' de genoodigden steeds in aangename herinne ring blijjven. Geen twijfel of onze landgenooten zouden jhr. van der Hoeven nog gaarne lang in hun midden gezien hebben. Elen oogziekte heeft hem echter 'helaas gedwongen zijn ontslag aan te vragen, en Weenen te verlaten. De internationale télegraaf-eonferentie die in Februari van dit jaar te Londen zou ge houden worden, is uitgesteld tot den zomer van 1903. Hr. Ms. pantserdekschip Holland zal ongeveer 20 Maart te Willemsoord worden in dienst gesteld voor de practische oefening der adelborsten 2e kl. Ie afd. van het Kon. instituut der marine. Bij, Kon. besluit is de heer mr. J. P. R. Tak van Poortvliet, 'lid' van de Eerste Ka mer dew Staten-Generaal, herbenoemd tot lid, tevens voorzitter, der commissie belast met het afnemen der consulaire examens. lijders aan vallende ziekteu. Onder leiding van dr. W. P. Ruysch, ge neeskundig inspecteur, had gistermiddag in sDiligenlia" te Den Hang een belangwek kende vergadering plaats. Mede namens tlr. L, 3. J. Muskens waren door hem een 60-tal psychiaters en andere geneeskundigen, benevens eenige autoriteiten op verschillend gebied bijeengeroepen, ter bespreking van het denkbeeld ter oprichting eener vereeniging tot behartiging der belan gen van epileptici. Een 50-tal dezer heeten hadden aan de uilnoodiging gehoor gegeven, onder wie de oud-minister mr, Goeman Corgesius, kol. De Bas, kol. llinmndijk en kol. Giesbers, van Amsterdam, de heeren Nerée van Babberich en Borrel, Staatsraden, dr. Van Devonter, ecoige leden van den Gemeenteraad en an dere belanastelleiulen. Door de heeren 0, 3. E. graaf Van Bylandt, baron Van Lijnden, cltef der afdeeling medische politie bij het Departement van Binnenlandsche Zaken en dr. Telingen, was met liet plan instemming betuigd, doch dezen waren verhinderd de vergadering bij te wonen. Dr. Ruijsch leidde in 't kort de bespreking >n en zette, bovenal uit een sociaal oogpunt de wenschelijkheiJ uiteen om, gelijk bij drank zucht, ook bij epilepsie prophylactisch in te grijpen en te streven naar de opening van inrichtingen waar de acute lijders die nog in de maatschappij zich bewegen en die nog ge neeslijk zijn, kunnen worden opgenomen. Hij deed uitkomen, hoe ter voorkoming van kiankzitinigheid en misdaad een doelmatiger behandeling der epileptici noodzak' lijk is. Daarna zette dr. Muskens, die geduiende eenige jaren assistent was aan het sanatorum voor vallende ziekten te Luiden, nadenhei gioot gewicht der zaak uiteen. Uit geirpvens hem door prol. Rosenstein en prof. Ziehen verstrekt en uit raadpleging der statistiek, bleek, dat er in ons land 16 a 17000 epi leptici zijn dat deze treurige ziekte hier te lande veelvuldiger voorkomt dan bv. in Duitscldand en tevens, dat een veel aanzien lijker percentage van lijders genezen kan worden door doeltreffende behandeling in het eerste stadium, door operatie, hydrotherapip, diëet en observatie. Vandaar dat hij het denkbeeld aanbeval van een speciale inrich ting, met het doe! zooveel mogelijk het chro nisch worden van de ziekte bij de lijder" tegen te gaan en te verhoeden, dat zij krank zinnig en gevaarlijk voor hun omgeving worden. Door dr. Van Deventer werd het denkbeeld met warmte ondersteund, vooral waar men liet voorrecht had de zaak te kunnen aanvatten onder de voorlichting van een epileptoloog van ervaring als dr. Muskens. Mr. 3ellinghaus zette daarna uiteen, dat het oogenblik voor deze zaak zoo uiterst gunstig scheen, met het oog op het dra in werking treden van de Ongevallenwet; met een be roep op Duitschland toonde hij aan, hoe groot het verband is tusschen de beroepsongevallen en epilepsie, zoodat hij meende, dat hier te laude, evengoed als daar, voor een inrichting als de beoogde, bij de Rijksverzekeringsbank steun zou zijn te vinden. De heer Goeman Borgesius ei kende evenwel uit een ander oogpunt, nl. om de wenschelijkheid der voorkoming van ongeval len het verband tusschen de Rijksver zekering en de bestrijding van vallende ziekte, maar wees tevens op de groote moeilijkheden om lijders, die slechts nu en dan door een toeval worden getroffen, geruirnen tijd in observatie te houden men zou ze dan ook werk moeten verschaffen en de inrichting daarna dienen te maken. Intusschen merkten dr. Van Deventer eu de heeren Ruijsch en Muskens op, dat de bedoeling was voor acute behandeling aan de kliniek ook een polikliniek te verbinden. Uit het verder debat, waaraan o. a. ook de heeren De Graiff, Edersheim, lid van den taad, dr. Ockerse en dr. Wijsman deelnameu, bleek nog, dat het doe! moest zij o, zoo moge lijk in verschillende deelen des lands instel lingen tot stand te brengen men wilde hier met een model-instelling beginnen, wellicht verbonden aan doch overigens geheel gescheiden van het geneeskundig krankzinni gengesticht. Intusschen, terwijl men het algemeen eens was over de wenschelijkheid eener Vei eeniging voor het gpheele land, kon liet 2ijn meteen lage contributie, van f 1 bijv., om liet particu lier initiatief (dat medewerking en financiee- len steun van Staat, gewesten en gemeenten geenszins zou uitfluiten) zoo krachtig mogelijk te maken, werd voor lieden br-loten heri, die door hun aanwezigheid bli.k hadden ce- geven van belaugsttd'ing, over eemgen lij 1, vermoedelijk een maand, nader bijeen te loepen, teu einde dan te bedisscn ovpr de grondslagen voor de op te lichten Vei eeni ging, die inmiddels zullen woiden ontvvoi per door een commissie, bestaande uil de heeien dr. Rnysch, dr. Muskens, mr, Jellinghnus, dr. Tellegen, dr. Van Deventer, dr. Coeit, rti. Bouwman, mr. Borret en F. L. de Gia>fi De heer Borgesius, mede uitgenoodigd in deze commissie zitting te nemen, wenscht" wegens veelvuldige bezighedeu niet in aan merking te komen. Wettelijke bescherming van arbeiders. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging voor Wettelijke bescherming van Arbeiders verzoekt vereenigingen en werkgevers die in het binnenkort regelmatig te verschijnen Bulletin der Internationalen Vereiniging für gesetshchen Aibieterschutz mededeelingen wenscben te doen zich daartoe op te geven bij den secretaris der Nederlandsche afdeeling mr. VV. H. A. Elink Schuurman, Bosboom- Toussaintslraat 71, Amsterdam. Zorgvliet. Tegenover eene onderstelling als zou het voorstel tot aankoop van het landgoed iZorg- vliet" te 's Gravenhage door den Gemeente raad zijn aangenomen in stede van verworpen indien de 3 afwezige raadsleden tegenwoordig geweest waren, verneemt men dat volgens betrouwbare inlichtingen minstens één er tegen zou gestemd hebben, zoodat het voorstel toch ware verworpen. In de dringende behoefte naar een ge- meensclmpsweg tusschen beide zijden der Lange Haven, ter hoogte van de Beurs, zal voor peisonen woiden vooizien door het leggen van een noodbrugje. Dit brugje zal worden aangebracht juist tegenover den ingang van liet Beursgebouw Het zal in de richting naar dal gebouw langs inils kunnen worden bewogen oin de passage door de haven te kunnen vrijmaken, en, naar men ons mededeelde, zal men met dit wei kje a.s. Dinsdag gereed komen. Door de politie is een vermoedelijk vaLche gulden in bedug genomen. De tram die te 9.20 uur van hier behoort te vertrekken, leed eerst te 9.45 uur hief vanmorgen weg, dooulieu van een machine op de Binnenweg nabij de remise de stoom- Klep was gesprongen. Een andera machine heeft de taak der defecte overgenomen terwijl deze laatste naar de remise is gesleept. *De heer IC. Kijne, onderwijzer aan de Christelijke school aan de Hofjeraraiu alhier, is benoemd tot hoofd eener Chr. school te Zwolle. 'Tijdens den hevigen storm welke Zatei dag avond omstreeks 7 ure woedde werd de nieuwe schuur van den vnichti(jder 3. Proost die juist in den loop der week bijna voltooid was, tot il-n grond toe nedergeworpen, waar door eene schade van minstens G ft 700 gulden verooi zaakl is. 'Zaterdagmiddag ontstond brand in bet photngrnfie atelier van den heer Muns. "Ware het niet dat de heer M. het spoedig ontdekt had dan zou het atelier een prooi der vlam men geworden zijn. De schade wordt begroot op ruim 1 200. In het jaar 1901 zijn op het rijkstelegrnaf- kantoor alhier het volgende aantal telegram men behandeld Aangenomen 33144, ontvangen 31861, op genomen en verder gedeind 64, diensttele- grammen 293, totaal 65362, tegen G2940 in 1900, alzoo in het afgelonperi janr 2422 meer, Intercommunale telefoonuitgaande ge sprekken 8540, ontvangen gespiekken 9499, totaal '18039, tegen 13715 in 1900, alzoo in het afgeloopen jaar 4324 meer. Aan heb poli tie-bureau alhier zijn a.ls ge vonden gedeponeerd Een bonte zakdoek, een gouden oorknopje met zwart steentje', een bruine wollen das, een 'broodzak met bijfbehoorend drmkkanne- fcje, twee geëmailleerde deksels, een wit kin derschol'tje, een notitieboekje, en twee witte luiers. De rechthebbenden kunnen zadh ter fcerug- bekoming vervoegen aan gemeld politiebu reau. A. Zwingelaar en M. Struik, politieagenten alhier, zijn bij besluit van den burgemeester van Dordrecht met ingang van 1 3anuari be noemd tot agenten van politie 2de klasse aldaar. Versohenen is heb eerste nummer van „Al len Weerbaar", officieel orgaan van de Ver eeniging „Volksweerbaarheid", uitgever de heer H. J. C. Roelants, te Schiedam. Do redacteur, de heer H. Tersteeg, schrijft in dit eerste nummer „Als ik de mededeelingen en stukken lees, welke mij voor ons blad! worden toegezon den, 'krijg ik steeds den indruk, dab nergens zoo sterk als in de vereeniging „Volksweer baarheid." geldt het „zooveel hoofden, zoo veel zinnen". De ecu wil schieten, de andere exeeroee- ren, een derde gymnastiek! doen, weer een ander 'heb leger hervormen, een vijfde de ves tingen afschaffen en nog veel meer. Allen zijn voor zioh overtuigd, dat hun middel het beste, het snelste, ik zon haast schrijvenihob eenige ware, is om het Ne derlandsche volk weerbaar te malleen. Hun bedoeling is uitstékend, maar door te grootcn ijver schieten zij het doel voorbij. Zij staren zich blind op bijzaken en verliezen de hoofdzaak uiit 'fc oog. Geen leger van geharde mannen, 'beste schutters, uitstékend geoefende soldaten, kortom van volkomen raderen in de samen gesteld!© machine van de krijgstaotiek is vol doende om de onafhankelijkheid van een land1 ui'oti vrucht té verdedigen, wanneer dat leger niet bezield is 'door den geest der weerbaarheid'. ,Dit is de hoofdzaak: D'e vaste wil' om liever te sterven dan dé vrijheid prijs ta geven, dé geestkracht om onder tegenspoed' den moed! niet ba laten zakken, de zedelijke kradhb om bijl voorspoed ■even kalm, even omzichtig te blijven, alsof de strijd nog moest beginnen. Dit te bereiken is hot doel! van de veree niging „Volksweerbaarheid)"; daarom is Volksweerbaarheid! volksopvoeding en niets miudler. Kan men door éxcetroeeren, d'oor schieten, tdoor gymnastiek tot dit doé! bijdragen, des te beter, mits men niet uit het oog verlietze, dab elk dezer middeltjes bijzaak is. Hoofdzaak blijft het versterken van 'fc ze delijk besef van élik Nederlander vrouw n m a n." De Nederlandsche commissie voor de Tu- rijnsehe internationale kunstnijverheids;on- toonstoll.img heeft een bureau te 's-Gmen- liage gevestigd' aan de Mauri tsfcade no. Si, hoek Dennenweg, dat Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 24 tot 4 uur 'snam. voor belanghebbenden geopend is en waar de 1L- gceringseominissaris te spréken is. Dr. G. W. Kernkamp, hoogieeraar te Am sterdam, ds lid geworden van de redactie van d'e „Vragen des Tijds". wt stt g° ni fin 'za tbr [de [fa Gisteren vierde dé békende aamger Joh. Schmier, thans verbonden aan heb Amster- damscli lyrisch tooneei, zijn 50on verjaardag en tevens den dag, waarop hij vóór 25 jaar zijn loopbaan als zanger begon. Dos morgens worden in d'e kedc van den EL Nioolaas door liet zangkoor, door vole loden uit verschei dene koren van ander*? katholieke keuken versterkt on waarin de jubilaris en de heer J. Rogmans als soliten medewerkten, ge deelten uit Missen ten gethoore gebracht. Na afloop van den dienst wend1 dé heer Schmier in do pastorie 'door de geestelijkheid en le den der zangkoren gecomplimenteerd en hem door laastgenoemden een stoffelijk blijk van belangstelling aangebodén. Des namiddags gaf de jubilaris receptie in een der zalen van „Mkmopole" aan den Heiligen weg. Namens velo vrienden, van wie do lieer "Willam Koning zich d© tolk maaikte werd de heer Schmier geluk gowiensckfc en hem een enveloppe als stoffelijk huldeblijk aangeboden. Daarna begaven zich do vrien den naar „Maiwi Bellevué", waar door Zaagmansf kapel o. a. word! ten gehoore ge bracht dé feestmarsck door den heer J. A. Kwast getoonzet eu op dozen dag aan Schmier opgedragen. Des middags vereenig- den zich velen mot den héldl van den dag aan een vriendenmaal. Zijn overeengekomen I. de Koninklijke) Nederlandsohe jadhfcver- eeniging Nimrod, H, de Nederlandsche kennel-club Cyno- phiiiai, Hl. de kynologenvereenigiug Nederland, 'dat hunne eerstö-voorzifcters en eerste-so- crefcarissen een commissie zullen vormen on der den naam Raad! van 'beheer, met dé vol gende doeQeinld'en en onder de volgende voor waarden Artikel 1. Aan dlezen Raad van beheer wordt opgedragen a. het beheer van het Nederlandsoh Hon den-stamboek b. het houden yan een reg'istratieboek van hondennamen; c. heb hoiidSn van een 'boek der Kenndre- gibtratie 'd. heb vaststellen dor voorschriften om trent de kampioenschappen op d'e tentoon stellingen en het houden van een daarop be trekking hebbend register e. uitspraak te doen met het recht van disqualificatie, wegens overtredingen op de voorwaarden van bovengenoemde instellin gen, of op die der tentoonstellingen (inhoog ste instantie f. het vaststellen en zoo noodig veranderen van algemeene voorschriften voor het hou den van hond enten toonstellingen en field- triaüs. („N. S.") De voorzitter van den Automobielenclub te Parijs, baron van Zuylen van Nijevelt, aldaar, is tot ridder in de Belgische Leopold- orde benoemd. i"e. iii ■do to /te, zu :g° Ae tci A. If. D. S. De tegen héden aangekondigde vergade ring van leden van den Algom. Nedérl. Dia- mant-BéWerkersbond in hét Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam was d!rak bezooht. In de vestibule weid „een kennisgeving aan alle uitgestotenen" verstrekt, waarin zij weerden uitgenoodigd fa'bridksgewijls zich te willen vervoegen aan het Bond'sgcbouw Plan tage, ten eind© ©en juist overzicht t© verkrij gen van d« afmetingen der uitsluiting. Uit de lijst der fabrieken, waar d'e werklieden ui tgesloten zijn of waar héb werk gestaakt ri, blijjlkb dat dit getal 55 'bedraagt. De oproep werd ged'ann, zoowel aan de on- gcorganieorde als georganiseerde werklieden. Verdér vermeldt deze 'kennisgeving dab in den loop dezer week vertegonwooadiigers van het hoofdbestuur fabrieken on werkplaatsen zullen bezoeken om' een juist overzicht van •hot aantal werkende vafcgemooten tel ver krijgen. Ds heeat Henri Polak opende de vergade ring te 11.30, en vestigde1 al dadelijk dé aan dacht op de kennisgeving. Hij zen dé d'at het Bondsbestuur allereerst moest weten hoeveel leden van den Bond waren uitgesloten', voor van uitkeering! sprake kon zijn, -Want daar van moet natuurlijk het bedrag eener ewen- buéeie nitkeering afhangen. Voorts deéld© hij! mede dab van Wege het hoofdbestuur huisbezoek zal worden gedaan bijl ongeorganiseerde werMiéden, ten einde te trachten hen tot de organisatie te bren gen. Verder d'at het bestuur maatregelen overweegt om een1 lokaal té huren waar do uitgeslotenen elkaar kunnen ontmoeten, <m niet langs de straat behoeven té loopen. Hierna gaf spr. een Kort overzicht van don. stand der kwiesbie Nadat het 'geschil met dé firma! Asaber

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2