k 55"" Jaargang. Dinsdag 18 Februari 1902. No. 10781. A L IS E. 3r tegeri koers'' eht igen STADS-ZIEKENHU1S. I 1- 511 «rijn. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.G5. Prijs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. f Abonnementen worden dagelijks aangenomen. t Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur stelt Ran bureau bezorgd zijn. 1 Bureau s Botcrslraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zj) innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, word ei. zoogenaamde Ktlcicse opgenomen tot den pifs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon Ufo. 123. M.281 6*248 «9.SII Wie nog iets over 1901 van het Stads ziekenhuis alhier te vorderen heelt, wordt verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk en vóór het einde dezer maand een rcUcnlng in te zenden aan den Secretaris Penning meester, Wieumlraat 30, Schiedam, 13 Februari 1902. De Commissie van Administratie VAN WESTENDORP, Voorzit ter. W. A. v. DüLDER 1)/., Sccr.-Ï'enn. AIjftïiWËKSI OVISKZICHT. SCHIEDAM, 17 Febr. 1902. u l d A j r i li a. Op 12 dezer gingen ongeveer 150 man van de 28e compagnie bereden infanterie op patrouille uit naar Khprivier ten zuiden van Johannesburg, om te zoeken naar Boeren die verondersteld weiden doorgebroken te ereen zijn nö de jongste jacht op De Wet. De troepen omsingelden eeri hoeve waai in Boereu vermoed weiden; een enkele Boer maakte zich uit de voelen. De bereden int,vntei ie zette ham na, teed een nek op en steeg toen af om een kopje op te klimmen. Onmiddellijk daarna barstte van drie zijden een hevig geweervuur los op de patrouille, r:~ die bemerkte in een hinderlaag gevallen te Sl 2ÜU cn n'et 'D staal was> 'üts ter verdediging te doen. Ir- De acht officieren die bij den troep waren, 1 deden eeu dnppote poging om zich met kara bijnen en wolvers staande te houden op den heuvelrug en verdedigden dien totdat zij overmand werden. Twee hunner dood en velen gewond. De bereden infanterie verloor in 't geheel 12 dooden en 48 gewonden. Lord Kitchener seinde Zaterdag uit Pretoria: Een bataljon bei eden infanterie, dat den 12en Februari op verkenning uit was aan den Suikerboschrand, stiet op een aanzienlijk 'aantal Boeren en werd op moeilijk terrein in een gevecht gewikkeld. Het verloor elf gesneuvelden en ongeveer veertig gekwetsten, 'vuoidat het kon leiugtiekken onder bedek king van de blokhuizen. Kolonel Rawlington trekt nu tegen de Boeren op. Den lOen Februari ontmoette een afdeeling Zuidafrikaaio'cbe politie van Waterval Rivier een overmachtigvn vijand bij Vantondershoek en werd ze met verlies teruggeslagen. Renter's agentschap merkt op, dat de nederlaag, waarvan lord Kitchener melding maakt, klaarblijkelijk dezelfde is als de «Klip- ivier-affaire" van zijn correspondent, 't Kan zijn, hoewel Kliprivier en Suikerboschrand 40 kilometer van elkander verwijderd zijn. Ubc- ilaud thans Ct. II. werden ge- i Uit het Franaoh, van J. LERMINA. 28) „Juffrouw Beuoit,'' zei de de magistraat, zien over de zieke heenbuigend, „verstaat u mij V' i Een rauw geluid, afgebroken door zenuw achtige schokken, kwam uit dc keel van juf frouw Beuoit. „U ziet, mevrouw,"' zeide mijnheer do jChallos zich tot Afiso wondende, „wij ver mogen niets. Misschien zijt u gelukkiger Maar, wat scheelt u'f' Alisc, die niet verslond wat hij zeide, 'maakte, met groote tranen in de oogen, haar excuus. j „Mevrouw," zeide do rechter nogmaals, haar bij den arm nemende. Zij beefde over het geliecic lichaam, keek om zich heen, zag do ongelukkige vrouw, den rechter, den agent, die haar steeds met ,zijn speurende blikken "aanzag; ze begreep 'weer, ze herinnerde zich weer alles. Gaston Gaston zij had hem willen aan- iWagen hem in het verderf willen storten, f... zij. Schuldig? Welnu, liet zij zoo. Maar zo wilde dan toch zokor zijn medeplichtige En, plotseling weer zichzolve moester, bc- •sioLcn den drinkbeker tot den laatstcn drop pel too te ledigen, zeide zc „Vergeef me, maar die armd'vrouw, ,eon natuurlijk, medelijden „Kom tot uzelf, mevrouw, cn als u er do 'kracht toe hebt, spreek haar dan toe."' Maar voor deze onderstelling pleit dan toch alleen het overeenstemmend aantal verliezen en degelijke datum. De beschrijving van beide gevechten loopt sterk uiteen. Kitchener's tele gram spreekt oogenschynlijk van een gewoon gevecht, waarbjj slechts de macht van den vijand en de moeilijkheden van liet terrein zijn onderschat; Router's bericht daarentegen spreekt duidelijk van een hinder laag en wekt den indruk dat slechts de Biitsche officieren krachtigen tegenstand boden, doch de soldaten zich Qvei gaven. Bij Middel post in de Kaapkolonie, (op 45 mijlen ten Noordwesten van Sutherland, bij het Roggeveldgebeigte) is den Gen Februari klaarblijkelijk vrij hevig gevochten. Do ver- lis/onlijst meldt althans dat daar 7 man zijn gesneuveld en '10 man gewond, van wie negen zwaar of ievensgevaailijk. Den 2en Februari is bji Eraser.-,burg ge streden, waarbij elf man zijn gekwetst. Verder zijn bij Koelkrantz in den Vrijstaat den llden Febiuari 2 man gesneuveld en 1 gewond en in verschillende gevechten 1 offi cier en 4 man gewond en werden (by Doorn- berg op 7 Februari) 5 man vermist. Twee officieren en 3G man zijn aan ziekten bezweken. V Bi itsche berichtgevers beweren, van Boeren die tijdens de jacht op De Wet werden ge vangen genomen, de volgende bijzonder lieden te hebben ontvangen over de gelukte over rompeling van kolonel Firman's kamp by Tweefontein op Kerstavond door De Wet. Het Bi itsche kamp was een dag tevoren veikend door den Boeieneommandant Mears, die vooral de stelling der Britsche kanonnen nauwkeurig had opgenomen. Na zonsonder gang bracht De Wel G00 man bijeen, met wie hij trok tot den voet van den heuvel, waarop het kamp was gelegen. Daar werdén de paarden achtergelaten. De Boeren be klommen de steile helling zoo geruischloos mogelijk, maar hieven, zoodra ze werden aangeroepen, een woest geschreeuw aan in de hoop de Engelschen te verschrikken. De zegslieden gaven als de verliezen der Boeren in dit gevecht op veertien gesneu velden en 32 gekwetsten. Een krijgsgevangene die Donderdagnacht uit Deadwood Camp (St. Helena) trachtte te ontsnappen, is door een schildwacht neer geschoten en stierf den volgenden morgen. ln het Lagerhuis heeft de Iersche afge vaardigde Dillon tot de Regeering de vraag geiicht, of de Minister van Oorlog zich wilde verbinden om in geen geval toe te laten dat de Boerencommandant Iiritzinger zou woiden terecht gesteld, zonder dat het Parlement alle stukken had onderzocht, Op deze vraag gaf de Minister van Oorlog, de heer Brodnck, ten antwoord, dat hij zich niet kon verbinden tot inmenging in de be voegdheden van den opperbevelhebber van het Eogelsche leger in Zuid-Afrika. Haar toespreken? Zeker, waarom niet? Kon zij zien, kon zij begrijpen? Als ze wei gerde, zou ze misschien argwaan opwekken. Vooruit dus. „Juffrouw Beuoit," zeide ze tot de zieke, „ik ben het, Alisc Berthomieu Kent u m.- niet? Zeg eens wat legen mij Plotseling, als door een iooverslag hiel den dc stuiptrekkingen van het gelaat en 't gcheele lichaam op. Hot gelaal was afschuwelijk gev orden, mnimerwit, met gloeiende, uitpuilende oogen, „Kijk," zeide de rechter, „uw stein wekt haar uit haar verdooving Spreek nog ecus, mevrouw; wc bereiken ons doe'."' „Denk eens na, juffrouw BemitAlise, u weet wel „Mevrouw Clairac," voltooide de rechter. Toon was bot alsof er een kramp door liet golieelc lichaam van de ongelukkige ging. Ze wierp zich naar voren niet één sprong, als door een onzichtbare macht gedreven, greep met haar nagels do schouders van Ali- se beet, krijschend „Clai... Clai Hu! Clai..." In haar doodsbenauwdheid braelif Alise onwillekeurig ïte handen naar voren, om liaav af te weren. En die beweging was zoo heftig, dat de oude vrouw losliet en achter over viel. Een kreet, huilend en klagend te gelijk, ontsnapte aan haar keelzij strekte de handen uit, als om zich te verdedigen, om te slaan, om te vervloeken De oppasser zag de zieke aan. „Ze sterft," zeide hij. En hij legde heb li chaam op de matras neer. „Zo is dood." zei- do hij. Alise was op een stoel gevallen, waar ze Er is een lijst gepubliceerd van nog 25 Bóeren-leiders die levenslang verbannen wor den. Onder hen zijn 5 commandanten en 2 vroegere leden van den Volksraad. Lord Rosebery zeide Zaterdag in een rede voering te Liverpool, dat de proclamatie door lord Kitchener uitgevaardigd, aan de Boeren te velde alle hoop ontnam en de strekking had den ooi log onbepaald te vei lengen. Als de Boeren niet tot wanhoop waren gedreven, zouden zij misschien weer gekomen zijn in de stemming waarin Botlm 11. Maart was, en bereid zijn geweest te onderhandelen, zelfs met opoffering vae hun onafhankelijkheid. Chamberlains diplomatieke rede bij het debat over het adres van antwoord op de troonrede klonk vreemd met het oog op de vroeger afgekondigde politiek van de regeering. De «Gaulois" zegt dat de tegenwoordig heid van dr. Leyds op het diner van Wahleck- Rousseau geen politieke beteekenis had. Het blad voegt er bjj, dat er onder de commando's eeo plebisciet is gehouden en dat zij met een enorme meerderheid hebben besloten door te vechten totdat de onafhan kelijkheid is vei kregen. Hei Japanseli-Gngclscli verdrag. Nu alle buitenlanibche commentaren, voor voozer zij belangrijk wareu, over bovenstaand verdrag, hier vermeld zijn, achten wij het niet ondienstig ook eenige opmerkingen vast te knoopen aan dit veel sensatie veroor zakende bondgenootschap. Het valt niet te betwisten, dat dit vei bond heel wat beweging veroorzaakt heelt en dat men het er in het algemeen over eens is, dat het Engeland in staat zal stellen zijn positie te behouden in het verre Oosten niettegenstaande zijn tegen woordige zwakheid. Het is op dit oogen- blik het voornaamste eu tevens liet belang rijkste, om den tekst zelf (die in zijn geheel in ons blad afgedrukt is de vorige week) na te gaan en te zien tol op welke hoogte het verdrag de beide mogendheden bindtmen kan zich immers niet ontveinzen, dat vroeg of laat een conflict in het O. zal uitbreken en het is dan goed te weten, hoe de mogend heden zullen komen te staan tegenover dat conflict, waardoor vele veranderingen kunnen plaatsgrijpen, In do eerste plaats valt dan op te merken, dat Engeland en Japan de onafhankelijkheid van China en Kotea erkennen en zich ver binden geen vijandelijkheden tegen ódn dier landen te beginnen. Dat komt voor Engeland neer op de eikeuning van den «status quo" in China en voor Japan op een vooiloopig afzien van het verwezenlijken zjjner eeizucht in Korea. Ziedaar een punt, dat men moet vasthouden, want liet is duidelijk, dat, wanneer Engeland en Japan zich voornemen den «status quo" te handhaven, zij ook niet zuilen dulden, dat een der andere mogend heden anders handelt en door dit feit alleen verplichten zy Rusland, Frankrijk en Duitsch land tot werkeloosheid in het oosten onder bedreiging van een co'fl ct. Zal China na dit onbewegelijk bleef zitten, met half gesloten oogen. Dit toonecltje was zoo vlug afgespeeld, de heftigheid der zieke had zoozeer de opmerk zaamheid getrokken, dc weerzin van Alise was zoo natuurlijk geweest, dat niemand 't drama vermoedde, dat. tussche» die twee vrouwen afgehandeld was. Mijnheer de Chades stond verlegen, hij gevoelde, dat hij zijn macht onvoorzichtig gebruikt had. Hij wendde zich tot don oppasser „We zijn te laat gekomen," zeide hij. ,.de dood was Slechts een quacstie van minuten. Vervolgens op Alisc wijzend, die nog geen beweging gemaakt had, zeide hij „Zorg voor mevrouw, de schok Leeft haar geknakt. Mijnheer La cour, wilt u zoo goed zijn, mevrouw naar huis te brengen, in mijn rijtuig?" XI. Davidofc was, niettegenstaande zijn over dreven gevoeligheid, niets meer of minder, dan een fantasist. Zijn systeem, veronder steld dat, zijn handelwijze deze benaming verdiende, was heel eenvoudig en berustte alleen op zijn stijfhoofdigheid, die zich niet van den eenmaal ingeslagen weg liet af- bi engen. Zooals hij, met een zweem van trots op zijn zakelijke kennis, aan Alise gezegd had, verdeelde hij ieder onderzoek in vakken, en hij week geen duimbreed af van deze regel matige geometrische verdeeling der dingen. Hij had zich niet bovenmate bezig gehouden met de confrontatie van Alisc en juffrouw Beuoit. Hij had de zieke dieuzelfden mor- alles de Mandschourijsche conventie kunnen teekenen, zonder dat de vrede verstoord wordt? 't Is moeilijk aan te nemen wal Engeland en Japan vóór alles vreezen is de beslaglegging van Rusland op Mandschourije. De Uussisch- Chineesche conventie doet, zooals zij in ont werp bestaat, zekir een sooit aanslag op de onafhankelijkheid van het Hemelsche Rijk en dientengevolge zouden de Kabinetten te Lon den en Tokio verplicht zijn te protesleeren en te handelen volgens artikel 1 van het pas gesloten verdrag. Rusland heeft, zooals men weet, China gedreigd zijn troepen niet te zullen terug trekken, voordat het geheele en volledige voldoening gekregen heeft, voordat het de meest formeele waarborgen heeft ontvangen voor zijn groote politieke en handelsbelangen in de Noordelijke provinciëo. Zijn houding in dit opzicht is zoo krachtig geweest, dat de regeeiing te St. Petersburg zich moeilijk kan terugtrekken \onr de J.ipausch-Engelsehe overeenkomst. Wanneer China, vreezende Japan en Engeland te mishagen, weigert Iw conventie-ontwerp betredende Mandschourije te teekenen zal Rusland rijn militaire bezet ting van die provincie handhaven, wat gelijk staat met annexatie, of openlijke schending der onafhankelijkheid van een deel van het Chineesche rijk. In dit geval zulten de artt. 2 en 3 van het verdrag van groot belang worden. De definitieve be letting van Mandschourije zal z ker Korea bedreigen en de politieke bp- langen, die Japan in die streken heeft. Een conflict tusschen Japan en Rusland wordt dan mogelijk, ja zelfs waarschijnlijk, Hel Jap.- E-ig. verdrag zegt, dal in geval van oorlog tusschen een der contracted ende partijen en een andere mogendheid, de bondgenoot strikte neutraliteit zal bewaren en trachten den overigen mogendheden te beletten deel te nemen aan de vijandelijkheden. In geval van een Russisch-Japanschen oorlog zal Engeland dus slechts lot inter ventie vei plicht zijn, indien Frankrp door zijn verdrag met Rusland verplicht is het Czarenrijk te helpen. Iu hoeverre is het ge luk van Ruslund met dat van Frankryk ver bonden Dit is de quaestie. Overal, waar de mogendheden opgetieden zijn, hebben wij de regeering te Parijs krachtig de Rusri-che denkbeelden zien steunen en in die omstan digheden is het waarschijnlijk, dat Rusland, in een ooilog gewikkeld zijnde, Fiankrijk in internationale verwikkelingen meesleept. De strijd zou dus gaan lusscheu Engeland eu Japan eerier- en Rusland en Frankrijk ander zijds. Het conflict zou zoo algemeen mogelijk zijn, zich uitstrekken over de geheele oude wereld, en zijn invloed in Azië, in Euiopa, in Afrika doen gelden. Dit is eén zaak, die de Engeische staats lieden wei eens beter mochten overwogen hebben. Engeland heeft als bondgenoot een mogendheid, die in kracht niet veel boven Ital staat en waarmede Rusland het we! zal kunnen klaar spelen, terwij! het zelf zich geplaatst zal zien tegenover Fi ankrijk, een groote militaire mogendheid, wier marine nog wel te vreezen is. Engeland zal tegel'y- geu gezien cn twijfelde er aan of ze in staat was de geringste aanduiding to verschaffen. Dat was de manier van Coco La-cour, de jacht op toevalligheden, llij liet het hem gaarne over, ervan overtuigd, dat deze zijn tijd er mede zoek bracht, terwijl hij met kleine stapjes het. doel naderde. Alleen was hij verwonderd geweest, dat Alise hem niet over die juffrouw Beuoit gesproken had, die zij zoo goed kende. Maar ito naam, een zeer algemeene, was er niet een, die onmiddellijk een herinnering opwekt. Mevrouw Clairac, die reeds door nauwe bloedverwantschap aan mevrouw dc Versan- nes verbonden was, werd dus nog door een ander punt mul dc zaak te Netiilly in aan raking gebracht. 'Davidot vond dit vreemde toevalligheden, maar zij verontrustten hem niet, ilaar ze nog niet door hem op zijn schaakbord gebracht waren. Het was vol doende, dat Coco-Lacour dien kant uitging, om hem ervan af te doen zien, hein te vol gen Zijn richting was bepaald door do ont dekking van het jaartal der gestolen geld stukken. Met een heldhaftig geduld, had liij een voor een alile wisselaars, handelaars in antiquiteiten van Parijs bezocht- Geen on gunstige uitslag, geeu vermoeienis kon hem doen terugschrikken. Voor hem was de hoofdzaak deze: hij wist iets. wat de moor denaars onbekend waanden, wal ze als van geen belang beschouwden. Hun bet tegen deel te bewijzen, was slechte een quaestie van geduld. En de man der politic deed lederen dag dc ronde van wijk tot wijk, let tende op de winkels, de uitdragers, die aan zijn opmerkzaamheid ontsnapt konden zijn en waar het mogelijk was het goud le ont> dekken, zijn hersens inspannende om een kertijd Japan ir. het Oisten moeten bijspringen, zijn eigen kusten verdedigen, en zijn eigen koloniaal rijk beschermen. Dat is een enorme taak, waartegen zijn leger, voor zoover wij het in Zuid-Afrika aan het werk gezien hebben niet opgewassen is. Nu liet Jap.-Eng. verhoud een fait accompli is, wordt de reorganisatie van het Engelscho leger, waarover reeds meer dan twee jaar gesproken is, een dringende noodzakelijkheid en men weet, dat deze enorme geldelijke offers aan het Briteehe Rijk zal vragen, waardoor zijn financieele toestand nog ern stiger wordt, Artikel 4 van het verbond, volgens het welk geen der contracteerende partijen een afzonderlijk vei hond met een andere mogend heid zal kunnen sluiten, zonder de andere partij te raadplegen, doet iedere verwachting verdwijnen om dit verbond te zien uitloopen op een algemeen aecoord der mogendheden voor de handhaving van den «status quo" in het Oosten. Het is toch weinig waarschijnlijk dat de toestand ooit zoo zal worden, dat alle mo gendheden, die belangen in China hebben, geneigd zullen zijn om deze, ook maar tijde lijk, prijs te geven. Men kun niet veiwnehteu, dat Duitschland, na zich in Kiao-Tcheou gevestigd te hebben, na de leiding der bewe ging om den vreemdelingenhaat le onder drukken, op zich genomen te hebben, na gepoogd te hebben daaruit allerlei politieke voordeden te trekken (wat niet gelukt is), dien weg zal verlaten. Wanneer h«t Jap.-Eng. verbond tot wezen lijk doel heeft de actie van Rusland in het Oosten te vei lammen, dan bedreigt het tocli niet minder die van Duitschland en tenge volge daarvan heft het de mogelijkheid op van een Engdsch-Duitsche toenadering, waar van men te Londen, bij den dood van koningin Victoria een oogenbiik gedroomd heeft. Men begiijpe ons wel, een algemeen con flict, waarvan wij boven spraken, dreigt niet onmiddellijkwij hebben er slechts over gesproken om beter de mogelijke gevolgen die hel pas gesloten verbond kan hebben, nan te loonen. Het is immers een niet te weerspreken feit, dat alle Europeesche regee- ringen in den iaaisien tijd bewijzen hebben gegeven van vredelievende bedodingen en dat vooral Frankrijk en Rusland slechts dan tot een ooilog zouden overgaan, als hun grootste pdiiieke belangen bedreigd werden. Maar men rnoet constuteereii, dat Engeland d.u verplicht was zijn toestaud in het Oosten te handhaven eu wegens zijn tegenwoordige zwakheid niet zijn in «isolement" kon blij ven, het verbond met Japan niet met degewenechte looizichtigheid gesloten heeft en dat de vrees zich in China verdrongen te zien, het aan dit verbond een agressiet karakter heeft doen geven dat dit bondgenootschap niet behoefde te hebben. Weliswaar, verzekert men in politieke kringen te Londen, dat men niemand wil bedreigen, dat men aüe vreemde belangen en invloeden wil eerbiedigen, maar de termen zelf van het verdrag zijn zoo formeel op sommige punten, dat een bedreiging niet tegenstaande alles bestaat en dat men zich valstrik te bedenken voor die dubbele Lcuis, die ergens waren eu die maar niet gevonden werden. Twee dagen geleden was hij opeens op een schitterend denkbeeld gekomen hoe kwant het, dat hij niet eerder gedacht had aan liet speelhuis Daar circuleerden geregeld munt stukken van alle soorten, die aangenomen werden op een vooruit vastgesteld tarief. De beambten van de bewakers der garde robe af. tot aan den croupier, gewapend met het harkje, toe wisselden graag die vreemdo munten, daar er veel winst op zat. Davidot. dia altijd vooruit zag. kende reeds lang dit achtenswaardige gezelschap met zijn vele vet lakkingen, llij had zich spoedig bij de geinteicssccrden voorgedaan als een geheim zin nigen penningkundige, die dubbele Louis van de Constitutie zocht. llij zou zc met zestig franc» betalen, maar hij wilde weten, van wien men zc had gekre gen om zich. als het noodig was, in verbin ding to kunnen stellen met den verkooper. Zeker was het, dat. volgens het heilige woord, een kemel eerder door 't oog van eeu naald zou gaan, dan dat een dubbele Louis door het netwerk zou glijden, dat zoo gedul dig gespannen was door den dienaar der politie. Er is geen grooter macht dan deze volhar ding. Davidot wist het, daar hij er zijn grootste succes aan te danken hadals de machine in elkaar was gezet, dc veer ge spannen, dan vergenoegde bij zich met het raderwerk gade te slaan. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1