55*" Jaargang, Vrijdag 14 Maart 1902 No. 10802 De zaaiende hand V* ONDERWIJZERES. BUITENLAND. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prys per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco post fl. 1.65. Prys per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen, Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur het bureau bezorgd zijn. Prys der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zjjn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde m&voptmmHët* opgenomen tot den prys van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Ttelefooa No. 131$, ieder plaatselijk zelfbestuur, met oeu vor- bondsparlemenb over allen, zooals het Australische Gemeentebest d. Transvaal eu Vrijstaat koeren lei ug tot den oef,tand voor den oorlog, f rt'cr- worpau. aan dezelfde conventies (meci- voud)over verschil in uitlegging daar van beslist liet internationale bof van arbitrage indien een meerderheid gelijk aau van de uitgebrachte stemmen zich voor een dor genoemde voorstellen verklaart, bindt die beslissing de minderheid; krijgt geen der voorstellen die meerderheid, dan wordt liet voorstel, dat do minste stemmen heeft, ge schrapt en 'binnen een maand wordt ge stemd over de overblijvende, enz.als er twee voorstellen ziju overgebleven en geen van de twee vcilkrijgt eon meerderheid van 5/8, dan blijft de voorloopige regccring nog een jaar, en aam liet eind' daarvan wordt wear gestemd, maar dan zal een eenvoudige [meerderheid voldoende zijn na de beslissing blijft de tijdelijke re-gce- ï'iug slechts aan, zoolang het noodig is om liet bewind aan de gekozen regccring over te dragen. Verder wordt voorgesteld de motie ter kennis to brengen van Lord Salisbury, Bro- driek, Chamberlain, Campbell-Bannerman, den cerste-minister der Kaapkolonie en den. eers te-m i uister van Nalal. De Londensche correspondent van do „Matin" seint: „Kritzingor heeft, zonder 'het te vermoe den, in Engeland een vriendin die met haar invloed waarschijnlijk meer voor lie.ni d'oen kan dan iemand andere. Tk bedoel koningin Alexandra. Van den dag af waarop Ilaro Majesteit vernam dat Kritzingor gevangen genomen was terwij,1, liij een wapenbroeder trachtte te redden, is zij levendig belang in hem gaan stellen. In officieele 'kringen weet iedereen dat de Koningin hartelijk hoopt dat er geen krijgsraad te vinden zal zijn dio bom ter dood veroordeelt, en dat de dood straf, mocht ze uitgesproken worden, dade lijk zal worden verzacht. Do persoonlijke in vloed van Hare Majesteit, die zich zelden laat golden, is er dan des te sterker om, en hot is bijna zeker dat de doodstraf niet over den Boerenaanvoerder uitgesproken zal wor den." het bevel te voeren over de verspreide com mando's, die lord Roberts'tocht naar Bloem fontein moesten verhinderen. Lord Methuen behoeft niets te vreezen, nu hij in handen gevallen is van een man als De la Rey. De ambulance heeft hij altijd bevel gegeven te doen alles wat mogelyk is, in het belang der gewonde Engelschen. De generaal is gewoon de gevangenen zelf te bezoeken, om te inspecteeren of alles wel in orde is. De la Rey stamt af van de Hugenoten, wat nog te zien is aan zijn uiterlijk, aan zijn hoog voorhoofd, zijn fijn besneden neus, zijn handen en voeten. Hij is van een flinke gestalte en zjjn borst wordt bedekt door een langen baard. Hij staat bekend als een zeer stil mensch, In den Volksraad, waar hij elf jaren zitting had, noemde men hem »de Zwijger". Er worden in Engeland tegenwoordig ver gaderingen gehouden van menschen, die den oorlog op vredelievende wijze ten einde ge bracht willen hebben. Een vast ontwerp van een motie, op dergelijke vergaderingen aan te neanen, is tgedrukt en wordt ver spreid. De ,,N. R. Ct." heeft or oen exem plaar van ontvangen. Wat daarin wordt voorgesteld is dit: een wapenstilstand, waarbij de 'twee par tijen gewapend 'blijyeu en bun stellingen be houden tot de voorloopige regeering anders beveelt; do instelling van een voorloopige regee ring, bestaande uit zeven leden, dirie dooi de En'gelselion, drie door de Boeren be noemd1'; de zevende wordt, naar Engeland's Ikcuze, benoemd hetzij dooi' het internatio nale arbitragehof, hetzij door dun eersten minister van Australië, hetzij door den pre sident der Vereenigde Staten; deze zevende zit voor; van de drie Boerenloden benoemt de Vrijstaatsehe regeering er een, de Trans- vaalsclie twee, en van de Engelsclie het En- gelsclie parlement, liet Kaapsdio parlement en het Natatsche parlement ieder een Engeland brengt de 'krijgsgevangenen te rug; volledige amnestie over en weer, ook voor rebellen; do voorloopige rogeering wordt voor 13 maanden ingesteld en heeft in cli'en tijd vol ledige uitvoerende macht; aan bet eind van de 12e maand houdt zij een stemming onder alle volwassen inwoners van de republieken, die vijf jaar geleden daar gewoond hebben en er zijn blijken wonen tot het uitbreken van den oorlog; de stemming gelctt alleen een keuzo uit een der volgende voorstellen a. Transvaal en Vrijstaat wordon [ge regeerd als kroonkolonies onder liet En- gelsche departement van koloniën tot de Engelsclie regeering hun een vertegen woordigende regeering toestaat; b. Transvaal, Vrijstaat eu Rliocïesië worden vereonngd tot een kroonkolonie als boven c. Kaapkolonie, Natal, Transvaal, Vrij staat eu Rliodesië behouden of krijgen Wat blijkt hieruit Dat wij hier getuigen zijn van een nieuwe, zij het dan op kleiner schaal opgezette drijfjacht op De Wet. Het optrekken van op de Wilgerivier had blyk- baar ten doel, De Wet weer in den be kenden driehoek te dringen, wiens eene zijde door de spoorlijn gevormd wordt van Bloem fontein naar Pretoria, Nu is De Wet dien spoorweg overgetrokken, en in het W. van de Vrystaat gekomen, waar hij veel vrijer in zijn bewegingen is. De Wet is vrij 1 Behalve de reeds gemelde verliezen geeft de lijst nogWilgerivier 28 Februari een luitenant gewond, Valscherivier 8 Maart 1 doode, Branddrift 7 Maart gewonde, Tijger- kloofspruit 21 Februari 1 vermiste, bij Sene- kal 7 Maart 1 gewonde, by Kroonstad 8 Maait 1 gewonde, bij Klipdrift 2 Maart 1 vermiste, Barberspan 6 Maart 1 doode en *2 gewonden, Tweekopjes 9 Maart 1 gewonde; Bloemfon tein 3 Februari 1 gewonde, Piet Retief 1 Maart '1 doode, Boomplaats 8 Maart 2 ge wonden. De »Daily Mail" geeft onder den titel »De overwinnende Boer", de volgende be schouwing over De la Rey. Hij is de meest beteekende van alle Boe rengeneraals. Zelfs de beroemde De Wet bracht onzen legers niet zooveel stagen toe. Hij is de man van onze nederlagen bij Uit- val's Nek, Nooit Gedacht, Vlakfontein, Moed wil, ongerekend de beide jongste gevechten. De oorlog heeft over hem gebracht een groote dioefheid. Zijn vijftienjarige zoon sneuvelde naast hem bij den slag aan de Modderrivier. Eens op een nacht zat hij meteenigen van zijn mannen in zijn tent te praten over lord Roberts. Een hunner benijdde Roberts, die met den oorlog roem en goed verdiend had. De ia Rey luisterde en zei op het laatst sJij spreekt van lord Roberts, alsof je hem benijdt. Je denkt alleen van wat hij gewonnen heeft, niet aan wat hij verloor. Roberts en ik verloren beiden een zoon. Al zijn eer, al zijn geld, zou hij er voor willen geven als hy zijn jongen kon terug krjjgen. Van legerhoofd zou hij, daarvoor alleen, graag Tommy willen worden. By is veldmaarschalk, maar vader tevens. nik weet hoe diep hij getroffen werd dooi den dood van zijn zoon, en ik heb gedronken uit denzelfden beker, maar ik hield nog zoons over. Hij verloor zijn eenigen zoon". Toen de oudste zoon dood was, streed naast de la Rey de tweede zoon, die nauwelijks veertien jaren was. Deze jongen werd kort daarna getroffen door den kogel van een Lee- Metford. Bij het treffen te Magersfontein bezette De la Rey de uiterste linkerzijde van de Boeren-positie. Hij moest een zeer verwoe den aanval van lord Methuen's macht weer staan. Zijn verdediging was prachtig en had succes. Honderden Engelschen lagen dood dicht by het terrein, waar hij streed. Den geheelen oorlog door is De Ia Rey aan het front geweest. Een tijd lang lag hij zwaar ziek te Kroonstad, Nog niet hersteld, stond hg toch op om Herplaatsing wegens foutieve opgave) I Aan de Openbare School F te Schiedam (hoofd de heer J. C. Sander) wordt ge vraagd een met akte nuttige handwerken. Jaarwedde behoudens goedkeuring van Ged. Stalen f 575.verhoogd voor hoofdakte 'met flOO.akte handteekenen met f50.~ ?en wanneer daarin onderwijs gegeven wordt jmet f25.voor vrije en ordeoefeningen. Drie driejaarlijksche verhoogingen van 1 f 50.daarboven kan de jaarwedde ver- hoogd worden met éénevoor bezitters der hoofdakte met vier driejaarlyksche verhoo- - gingen van f50. I Sollicitatiestukken franco in te zenden aan .'den Burgemeester vóór 24 Maart 1902. De toestand van Cecil Rhodes verergert met den dag. Men vreest voor den afloop. ïJevacngtSc KfcfledceBIngc», Engeland. De Koning heeft op raad van bet minis terie den 'gouverneur-generaal van Ierland laten weten, dat dit jaar geen koninklijk be zoek aan Ierland plaats kan bobben. Balfom- vea-scheeu eorgistereu weder, voor als zij ziob 's Woensdags voor het bezoek bij tante gereed1 maakte, Waar Richard von Ku- nowsky dan reeds was of latei- plotseling voor Hel ene opdook, zonder dat iemand hem liad ziou binnenkomen. „Nu, wat zegt ge wel, zwager?"' vroeg tante Louise triomfeerend. De professor was zeer bewogen. Hij' ge voelde 'teen groote beslissing, een zeer in grijpende, gewichtige gebeurtenis stond voor do deur. Hij begreep, dat er nu allerlei van hem geëisclib zou wordenvaderzorg, eai do vervulling van veel plichten van represen- tatievcn aard. Ilij dacht er ook aan, dat hij Holeno moest vragen of zij liefde en ver trouwen voor don heer Kunowsky gevoeldo. Deze vroemdo man werd dan zoo iets als een schoonzoon dat schoot hom ook plot- seling te binnen en dook als een vneeselijk bezwaar voor zijn geest op. 'Deze voorstel ling deed lievu afdwalen. Zijn gedachten ver strooiden zich, ze vielen plotseling uit elkaar als een snoer paarlen, waaruit men den draad heeft getrokken. Hij wilde zo weer verzamelen, maar wist niet wat do eerste goede gedachte moest zijn. Hulpeloos staar de hij' voor zich uit. „Mijn God," mompelde liij, „waarom heeft Lily me ook zoo vroeg verlaten „Dat was en is zeker heel treurig. Maar daar je lieve vrouw nu tocli dood is, moet je zelf aanpakken en je plichten als vader vor- vul'lon. De. plaats dia- moeder hdb ik zooval bij de beide meisjes ingenomen," zeide tante Louise. Maar ze scheen bet todli beter te vin den, zelf do handeling te -leiden. „Heb jo den heer von Kunowsky lief vroeg ze. vrouw van zijn broeder, dat werd altijd ge zegd. „Ga maar mede," zeide 'hij' gelaten. In het voorbij gaan strook tante de beide meisjes over die wang, ten beeken van vroolijke deel neming in Holonc's igeluk, tot troost voor de toeziende Ebba. Diep beiecdigd trok deze zich bijna terug en kook tante met toornige oogen na. Yoor hefc eerst kwam er zoo iets als heftige tegen zin tegen tante Louise in haar op. Toen waren de meisjes alleen. „Helene, wat liebl ge gedaan?" riep Eb ba hartstochtelijk. „Maar Goddank 't woord voor ons gesproken, heeft geen waar de. Tegen hemzelf zult ge neen zoggen Niet waar? Beloof liet me! Zweer liet me!" „Ik denk er niet aan," zeide Heleno op haar gewonen 'beslisten toon. „Ik bob altijd naar oeu vijiken man verlangd. Nu komt hij, en nu zou ik hem wegsturen? Dat zou dwaasheid 7.ijn!" "„Dwaasheid zou het meer 7-iju, je jonge le ven aan een man te verbinden, dien je mi niet Jiiefiiebt en dien je weldra haten zult! pleitte Ebba. „Ik zal evenmin haten als liefhebben,"' zeide Helen© op onverschilligen toon. „Wilt ge hem dan bedriegen?" riep Ebba boos. „Dat zou slcclit zijn!" „Ik zal hem de waarheid zeggen, en dan zal hij eerSb recht veel van me houden." „Holene, liefste, eenigste, baste Holme maak je niets wijs. Ik geloof, dab jc jc er gens ingewerkt liebfc, in een programma, in een rol, een houding weet ik wat! Be denk toch! Je zult ongelukkig worden!" (Wordt vervolgd.) VAN i |j| I Z'e zag Ebba troostend aan, want ze hield de bleekheid van haar gelaat, do verwonder lijk kalme uitdrukking daarvan, voor een ritt bewijs van een, voor tante Louise maar al te begrijpelijk en natuurlijk gevoel van af- jguust. Ebba dacht cehtei op dit oogohbük al evoïiijiict meer aan de hevige gemoedsaandoening, die do eerste voorbereidende toespraak van SYS,tante Louis© bij, baar teweeg gebracht liad.In .ies. haar was slechts een angstig afwachten, of Icno ja zou zeggen. CytWj Dat de plompo manier, waarop tante Loui- Je zich van 'haar opdracht kweet, de bedoe lingen van haar. lastgever juist veilkeerd voorstelde, kon voor Helena natuurlijk niet Verborgen blijven" en zo kon zich daardoor 3an ook ni'et beleedigd gevoelen. Maar ze Mold niet van dien. man, dat wist Ebba heel BCUieker. Niet uit Helena's gesprekken bad ze jlio overtuiging gekregen rij geloofde, ïniblédat Heleno zich wijs gemaakt had' een „haait )'<m steen" te .bezitten en dat ze zich nu aan droomerijen overgaf over 'het interessante e Van een „vrouw als uit steen gehouwen", en Jrochtte daarom weinig waarde aan ba-ar ^oorden. Ze had' haar pleegzuster echter g^jjtauwkeurig gadegeslagen on nooit ©enig ver- ijdübben Van 'kleur, noch ooit liet minste 'd llJtekea van ontroering bij haar opgemerkt,

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1