55"tó Jaargang. Dinsdag 18 Maart 1902. No. 10805. De zaaiende hand. ONDERWIJZERES. 7 BUITENLAND, SCHIEDAMSCHE Deze courant verschijnt d agelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Yoor Schiêdam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cenl. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor bet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn, Bureau Botcntraai Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Jsïeis»® egdtces"teit0£ëta opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bjj vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Iele foor» Wo. 133. Aan de Openbare School F te Schiedam (hoofd de heer J. C. Sander) wordt ge vraagd een met akte nuttige handwerken. Jaarwedde behoudens goedkeuring van Ged. Staten f 575.verhoogd voor hoofdakte met f 100.akte handteekenen :-;ret (50. - en wanneer daarin onderwijs gë;|cven wordt met 1 25.voor vrije en ordeo<-feriingen. Drie driejaarlijksche vei hoogingen van 150.daarboven kan de jaarwedde ver hoogd worden met éénevoor bezitters der hoofdakte met vier driejaarlijksche verhoo gingen van 150. Sollicitatiestukken franco in te zenden aan den Burgemeester vóór 24 Maart 1902. AL.C5EMEI5W ©VERZICHT, SCHIEDAM, 17 Maart 1902. Zuld-Afrika. Lord Kitchener heelt onder Methuen's ver liezen oorspronkelijk opgegeven 82 gewonden, thans is met inbegrip van de aanvullings lijsten het totaal der gewonden reeds geste gen tot 106. De militaire correspondent van de vDaily News" stelt beslist de vraagnWaar is Grenfells colonne Den 7en bevond zy zich ongeveer dertig mijl van de plaats des ge rechts, zoo wat bij Paaideplaats. Den volgenden dag moest zij bij Rooijantjesfontein, twintig mijl van Lichtenberg z(jn aangekomen. Zij voerde artillerie mede en was even sterk als De la Rey's commando. Was zij in gevecht gewikkeld, of gaf lord Kitehener haar bevel terug le trekken? Zoo ja, waarheen? Naar Lichtenberg? De vraag verlangt antwoord". Uit het kamp bij Kopjesstalion meldt Reuter dd. 11 Maart Heden beëindigde Kitehener zijn groote drijfjacht. De operaties hadden weer plaats binnen de blokhuizenlinie, Heilbron, Frank fort, Lindley, Bethlehem, Harrismith. De be weging in deze jacht was dezelfde als voor de vorige. Verschillende moeilijkheden deden zich echter voor bij deze operaties daar de Boeren, door de vorige tochten onrustig waren. In den nacht van den 9en was er een linie geformeerd tusschen Lindley en Frank fort, meest langs den Libenbergvlei. Volgens de beste informaties waren De Wet en Steyn ingesloten. In de nachten van den 6en en 8en trachtten de Boeren te vergeefs door de Britsche linie te breken. Zij moesten onder een hevig vuur van de infanterie terug trekken. Den 9en Maart moest de helft van Riming- ton's macht voorwaarts naar het vereenigings- punt aan de Rhenoster rivier en de Elandspruit met het doel om den Boeren te verhinderen een geconcenteerde aanval te doen. De geheelo linie trok den lOen vooruit. Vele Boeren kropen door de westelijke hoofd lijn en nog vóórdat de colonnes werkelijk in de linie waren opgerukt voor deze vervol- ging, brak üe Wet, alle gevaar trotseerende, door de iioofdlinie voor dat deze versterkt was. Uit Pietermaritzburg verneemt de Daily Mail" dat een klein Boeren-commando, door eeri der passen van de Drakensbergen heen gebroken, op een hoeve aan de Boven-Toegela gekampeerd heeft, en vervolgens naar Enners- dale is opgerukt. Nataische politie en yeomanry zitten de Boeren achterna. Zoo noodig zullen ook karabiniers uit Ladysmith uitrukken. Reuter meldt uit Heilbron, dat kolonel Byng rnet verlof naar Engeland zal worden gezonden, als straf voor liet laten ontsnappen van de Boeren onder Manie Botha, die zooats wij onlangs beschreven, zijn commando, waarbij De Wet en Steyn heetten te zijn, tegen de Nieuw Zeelanders aanvoerde met het bekende gunstig gevolg voor de Boeren en nadeelig voor dit deel der Engelsche liuie. Kolonel Garrat is in Byng's plaats benoemd. Er gaan weer nieuwe versterkingen uit Engeland naar Zuid-Afrika, in het geheel tusschen de 5000 en 6000 man. Teekenend is de opmerking van de ïDaily Mail", die nadrukkelijk verklaart, dat onder deze batal jons geen kreupelen gevonden worden. Verder maakt het blad er veel ophef van, dat de officieren van deze troepen grooten- deels heusche officieren zijn, en geen geïm- proviseerden. Wanneer men dergelijke op merkingen bij het uitzenden van nieuwe Engelsche versterkingen noodig vindt, kan men goed begrijpen, van welk gehalte dik wijls deze i&Imperial Yeoinanry"' is geweest. In antwoord op een vraag van de afge vaardigden der linkerzijde van de Italiaansche Kamer betreffende een interventie in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, verklaarde minister Prinetti dat er niet de minste hoop bestaat dat de interventie door de Britsche regeeiing wordt aangenomen. De Minister vei klaart zich eensgezind met de afgevaaidigden die een vraag stelden over het eind van deri oorlog, die aan beide zijden zooveel edel en grootmoedig bioed doet vloeien, inaat' hij kan zich niet veroorloven een initiatief te nemen zonder kans van slagen. Deze verklaring is geen bewijs van een verkoeling in de betrekkingen met Engeland het herstel van de goede betrekkingen met Frankrijk heeft ook niet de traditioneele Britsch-Italiaansche vriendschap verstoord. De jongste uitlatingen van den heer Chamber lain, toen hij een voorschrift wijzigde, dat ons gevoel kwetste, bewijzen dat de betrek kingen tusschen Italië en Engeland nooit hartelijker waien. De afgevaardigde Engel spreekt tegenover de jongste edelmoedige daad van de Boeren de hoop uit dat de Italiaansche regeering, op Somaiu VAN IDA BOY—EID. i Ebba boproefde te luistea-en. Het geklikte laar niet. Zo was blijven staan, waar zie stond eon Altenedk stond naast kaar. Een vertea-end verlangen, hom aan te zien, ie uitdrukking van zij,n gelaat te bespieden, bekroop haar Zij draaid-o langzaam haar hoofd om en keek tot hom op. En een zalig gevoel doorstroomde liaar want hij stond daar en zag mot vasten blik orafgebrokon aaar haar, terwijl een glimlach val liefde ®jn ernstig gelaat overboog. Ze iwerd rood en wilde oolk glimlachen, waar kanen schoten haar in de oogcu. Toen dVuikte h5j haar hand, kort en krach tig, als een heilige bolofto of troost. Eu toen wijdde hij, zich schijnbaar vol 'belangstelling aau de muziekvoordrachl. Ebha vöoldo echter, dat zo niet in staat was, zicih to beheerschcn. Zo begreep wat baar zooevon geopenbaard was oindeJijpv en ontwijfelbaar. Zo werd bemind1 door hem, door lionx 'ATefc zachte schreden sloop zo uit do groep toehoorders eu ging de aangrenzonde kamer binnen. i 'Daar zaten een paar hoeren, die zi-dh bij Pidüie Busölim ami's liederen gewoonlijk ver dolden on, onderhielden zieli fluisterend nver de beurs en de dalingen op de markt. V eaxlorIn de derd'e kamer-, do eigenlijke 'Urine huiskamer van tante Louise, waan een hanglamp gezellig over een gladde tafel hing, die reeds voor het kaartspel was inge licht, daar zou ze wel eenzaamheid vinden. En toch niet. In hot halfduistere deel van de kamer, dicht hij het raam, stonden twee „Mijn God Holene Ebha had haar geheel' en al vergeten, in de laatste tien mi nuten vol zalige opwinding. Richard van Kunowsky kwam naar Ebba toe, Helcne bij de hand voerend. „Jieve juffrouw, vanu, die mijn verloofde 't naaste staat, vraag ik den eersten geluk- wonsch", zoide hij met zijn aangename, al tijd ccnigszins gedempte stem. „Ilelene heeft me gelukkig gemaakt door 'liaar antwoord. Ik zal morgen do oor hebben, mij aan uw vader voor te stellen." Ebba viel haar pleegzuster om den hals en brak in tranen uit. Haar eigen gemoeds toestand was oorzaak van deze uitbarsting. Kunowsky zaïg het alleen aan voor ecu tee- ken van innige deelneming, want hij kon niet weten, dat do storm om 'Heieno's verlo ving gisteren reeds uitgewoed had. „J'ïijf Hdcne trouw tor zijde", ze ulo hij zadht. „Ja!" riep Ebha, door zijn toon ontvoerd, „zeker, wat de toekomst haar ook bvenge Helene liet zich do stormachtige kussen en beloften geduldig welgevallen. Op Ebba's lippen brandden echter drin gende vragen. „Wat heb je hom voorgelogen Of hab jo de waarheid .gezegd? Hob je .gezegd, dat je hart k'oud is? dat zijn goud je meer waard is dan 'hijzelf Maai* ze kon deze vragen toch niet doen in tegenwoordigheid van Richard. De dringende behoefte, met Holen» alleen te zijn, deed haai- op een inval komen. de wijze die haar het best dunkt, een woord van verzoening zal spreken. Hij zeide daarbij te hopen dat de rechten der humaniteit spontaan zullen worden erkend door het groote Britsche volk. Nadat de heer Rampolzi hulde bad ge bracht aan de edelmoedigheid en de dapper heid van het Boerenvolk werd het incident gesloten verklaard. De »Echo de Paris" bevat een telegram uit Chicago van Zaterdag, meldende dat de Boeren-gedelegeerden Wessels en Wolmarans uit Philadelphia zijn aangekomen om te confereeren met de locale comités; zij ver klaren zich zeer voldaan over hun reis en over de sympathieke ontvangst door president Roosevelt en de leden der Regeering te Washington. Zij werden overal met groote geestdrift ontvangen. De reis der gedelegeerden moet een zeer gelukkig gevolg hebben voor de overeen stemming en de snmenwerking tusschen de verschillende Amerikaansche comités, met het oog op een mogelijke actie. Uit Chicago wordt aan de »Matin" gemeld dat dr. Claike, het oud-lid van liet Engelsche parlement, verschillende besprekingen had met Wolmarans en Wessels. De Transvaal-liga te Chicago heeft zich tot staatssecretaris Hay gewend met het verzoek om den predikant Thomas en diens echtgenoote paspoorten te geven om de con centratiekampen in Zuid-Afrika te bezoeken, en er de fondsen te verdeelen, die tot dat doel in de Ver. Staten bijeengebracht zijn. Indien Ilay weigert, zal de Liga zich nog eens tot president Roosevelt wenden, en desnoods bij den Engelschen gezant lord Pauncefote aankloppen. De commissie voor buitenlandsche zaken uit het Huis van Af gevaardigden is gunstig gestemd voor het verstrekken der paspoorten. Omtrent Rhodes zijn de volgende telegram men uit Kaapstad gezonden15 Maart 9 uur 's morgens. De toestand van Rhodes is onveranderd. 15 Maart 6.30 's avonds. Rhodes is zeer suf en dommelig. Hg is zwakker en spreekt zeer weinig, zijn krachten worden door middel van oxygeen gaande gehouden. 16 Maart 6.15 u. 's morgens. Rhodes had een zeer rustigen nachthij nam eenig voedsel. Hij is over het geheel veel zwak ker, doch zijn geestvermogen is helder. Gemengde Bcdedcclingea. E n ig e 1 a n d. Men deelt aan de »Birmingham Post" mee, dat koning Edward van keizer Wilhelm een byzonder aardig kroningsgeschenk krijgt: een album, met de hand beschilderd en met de monogrammen van den koning en ko ningin in brillianten dat album zal al de portretten bevatten van de levende afstam melingen van wijlen koningin Victoria, met aanduiding van nationaliteit, verblijfplaats enz. „Gijl wilt toch niet dadelijk aan dit meer nieuwsgierige dan deelnemende .gezelschap uw verloving' bekend malton?" vroeg ze haastig. „Mij dunkt, dat Papa de eerste moet zijn, dio het lioorb." En toen Kunowsky toestemmend boog, ging zo voort „Blijf dan om 's hemels wil niet langer liicr a'llcen. Als mem u mist „Je hebt gelijk prak Holene, „we zullon afzonderlijk weer naar het gezeLschap terug gaan. Ik ga eerst. Gij kimt over een paar minuten met Richard volgen." En tot Ebba's pijnlijke verrassing liet He lene haar alleen met dien man. Wat was dat nu weer? Een blijk v.an on verschilligheid of van vertrouwen Vreesde ze dan niet, dat Ebba haar hart zou uitstor ten en Richard do waarheid zou zeggen Hij stond nu voor haar en zag haar met zijn schelle oogen doordringend aan. Hij zag er ellendig uit, scheen hot haar toe, en een zenuwachtige trek ging van den neus naai de mondhoeken. „Tegen u, de vertrouwde zusterlijke vrien din van Ileleue, kan ik openlijk spreken, niet waar?" „Zeker mompelde Ebba, „zeker." „Hot is voor u zeker igccn geheim, dat HoTeno mijn gevoelens niet beantwoordt. Zo heeft met haar groote openhartigheid mij niet in twijfel daaromtrent gelaten, dat ik haar .wel' is waar aangenamer ben dan ande re mannen, maar dat ze mo echter niet aan genomen zou hebben, als ik niet rijk was." 'Deze gelijkmatige, zachte stem droeg deze verschrikkelijke waarheid voor, alsof daar niets vernederends in was. Ebba stoud versuft. Koning Edward had zijn voornemen te ken nen gegeven om met Paschen eenigen tijd te Cannes te verblijven. Voor de bescherming van z\jn persoon eri om hem daar het leven makkelijk te maken waien door de Fransche regeering uitgebreide maatregelen getroffen, maar nu is plotseling te Parijs bericht ont vangen, dat de koning van de reis afziet. Eenige reden daarvoor werd er niet bij opgegeven. Admiraal lord Charles Beresford heeft in een bijeenkomst, door de Kamer van Koop handel te Londen belegd, eene rede uitge sproken, waarin hij de administratie der Engelsche marine aan een strenge ciitiek onderwierp. Hij heeft voorgesteld aan den Raad van Admiraliteit een lid speciaal voor de afdeeling zee-oorlog toe te voegen, die belast zou zijn met de organisatie der strijd krachten, die verantwoordelijk zou zijn voor de voorstellen, welke aan het Parlement werden gedaan om de weerkracht der natie te verhoogen. Lord Ch. Beresford heeft eveneens het denkbeeld geopperd om aan het hoofd der verschillende diensten, waarover deze ambte naar het beheer zou voeren, de knnpste specialiteiten te stellen. Wat de quaeslie der kolenvoorziening betreft heeft lord Beresford geadviseerd de steenkolenmijnen door den staat te doen aankoopen, zoowel in Engeland als in de koloniën, waardoor het gevaar zou worden vermeden, dat de marine ooit door eene werkstaking gebrek aan kolen zou krijgen. Daarna heeft hij zich uitgesproken ten gunste van het buiten gebruik stellen der oorlogsschepen, die niet meer voor het ge vecht geschikt zijn en die uit een oogpunt van snelheid geen waarde bezitten. Wat de reserve bij de marine aangaat is lord Beresford van opinie, dat men knappe vakmenschen en anderen in het oog moest houden die, in geval van nood, zekere speciale diensten aan boord der oorlogsschepen zouden kunnen verrichten. Aan het slot heeft de lor d geadviseerd zoo spoedig mogelijk de geheele vloot te mobili- seeren ten einde de zwakke punten te kunnen ontdekken. Spanje. De Koningin-Regentes belastte Sagasta met de formatie van het kabinet. De heer Sagasta heeft allereerst geraad pleegd met den heer Vega de Armyo, die wegens zijn hoogen leeftijd geen portefeuille wil aannemen, doch zich bereid heeft ver klaard op te treden als voorzitter van de Kamer. De heer Moret y Prendergast zal dan in het ministerie treden, en waarschijn lijk het departement van buitenlandsche zaken nemen. Sagasta heeft ook geraadpleegd met den gematigden republikein Melquiadts Alva rez, en dezen een portefeuille aangeboden. De heer Aivarpz heeft zich zijn beslissing voorbehouden. 11 alië. De Kamer hervatte Zaterdag de bespre- „En toch En toch 1" stamelde ze. „En toch!" bevestigde bij mot een mat lachje. Toen hij verder sprak, was het Ebba, als of haar een verschrikkelijk geheim geopen baard werd. Zij zag, hoe het in dien stdilen, corrccten man werkte het was, alsof oen diep verborgen vuur langzaam en verterend naar bulten kiwam liet was, alsof er uit bet diepst van zijn ziel' iets omvederstaanbaars aan het licht willde komen misschien om helder en krachtig to worden in het licht van do bekentenis. liet deed zijn stram, sid deren on maakte zijn bleek voorhoofd voch tig. Als do verpersoonlijkte ellende stond hij voor haar. Maar alls do nog beperkte Hon do - beperkt door een fanatieke hoop. „Ik heb Ilelene lief," sprak lliij, „ik lirb haar meer lief dan mijn leven. Ik weet, dat haar hart koud is en dat 'haar zinnen dor sten naar glans on schoonheid en haar wen- schen en verlangens z.iju die van de weelde. Niet do plompe, dio 't gdl'd met z.icli brengt, maar do fijne, geestelijke, hot igeheelo leven doordringend van een wonderbare fantasie Ik kan u niet zeggen, wat zo voor mij is Geheimzinnig komt ze mc voor. Niet alleen als de vrouw, die mijn vrouw zal worden. Neen, de vrouw voor zich. Als een symbool van haar geslacht. Al hot koele is in haar. al het verschrikkelijke, al het ovcrliccr- schende. Maar ook al het schoonc, al heb be schaafde, al het waarachtige. Ik zal om haar liefdo werven, en ik zal zo veroveren. Wat de macht van het goud vermag, zal daarbij mijn helper zijn. Ik hen. niet zoo rijk als men gelooft, maar toch zeer welge steld. Ik kan mijn ondernomingen verdub' kingen omtient de mededeeling van de regee ring. De ministei-president Zanaidelli gaf een overzicht van den parlementairen toe stand, die zoo gunstig was voor het ministerie in December 1901. Nu heeft het ministerie verschillende beschuldigingen te verduren, die Zauaidelli echter alle kan afwijien. Hij zeide dat het ministerie den gewonen loop van zaken in het Parlement hersteld heeften de financieele hervorming heeft doen goedkeuren, die het brood minder duur voor den armen man zal maken. Ook wees hij de beschul diging af, door verschillende redenaars uit gesproken. ais zou hij de sociale wetgeving vertraagd hebben. Hij herinnerde er aan dat in zake de werk staking het ministerie een buitengewoon be- schavenden socialen arbeid heeft verricht door alle conflicten te vermijden. Giavanni beantwoordend, 2eide Zanardelli dat de agitatie van het Vaticaan zich niet tegen de echtscheiding richt maar tegen den Staat. Omtrent de quaestie van het onder de wapens roepen van het spoorwegpersoneel verklaarde de minister-president daldit wettig is geschied en die maatregel niet is toegepast voordat de Regeering de zekerheid had, dat de werkstaking elk oogenblik kon uitbreken. Hij toonde aan, dat deze regeeringsmaat- regel volkomen wettig was en slechts ten doei had de werkstakiog te voorkomen. Hij wees de beschuldiging, als zou hy met het spoorwegpersoneel onderhandeld hebben, af. De oproeping door Sonnino tot de libera len gericht lot heieeniging hunner partij heeft den minister-president gelukkig gemaakt. Hij eindigde zijn rede met de verklaring dat bij de ernstige gebeurtenissen en ver- antwooidelijkheden hij de opdiacht niet heeft kunnen weigeren het heeft hem nooit ont broken aan toewijding voor de vrijheid en de constitutioneele monarchie en hij heeft zjj-i plicht vervuld, zijn land vrede en rust verzekerend. Hij wachtte met een gerust ge weten het votum van de Kamer af. (Lu'de teekenen van bijval en langdurige toejuichin gen van de linke:zijde). Met '250 stemmen tegen 158 nam de Kamer een motie van den lieer Gorio aan waarin vertrouwen in de regeering wordt uitgesproken. Duitschla, nd. De kroonprins zal na Paschen een veer tigtal dagen in Italië gaan doorbrengen in gezelschap van een vrij talrijk gevolg leeraars en officieren. Venetië, Turijn, Milaan, Genua, Florence, Rome, Napels en Sicilië zullen be zocht worden en wellicht zal de prins nog een audiëntie bij den paus aanvragen. De gezondheid van den Rijkskanselier is in den laatsten tijd van dien aard, dat men het noodig heeft geoordeeld, dat hij eenigen rijd rust neemt. Hij zal daarom deze week naar Italië vertrekken, om weer op kracht te komen. Zweden. Bij den Rijksdag is door de regeering een beien, ik kan mijn honderdduizenden rui mer cn i<n wijder kring 'laten eirculeeren, zoo dat zc mililiocnon worden. En alle millioonen zullen niets zijn, dan een hulde aan haar schoonheid. Al mijn werken een bescheiden werven om haar glimlach. En u u die He lena kent, zoo goed als slechts een vrouw cent andero kan 'kennen, u zult hot me zeg gen: bereik iik anijn dod? is het mogelijk? Als zc 7,iot, dat ik geen gedachten koester, dan voor haar, geen wensch, dan de wet van haar will, moet ze mo dan niet, zal zo mo dan niet liefhebben?" Ebba sidderde. Voor haarzelf doemde do groote vraag optliccft dit zeldzame jonge wezen oen hart? Is ze een raadsel of geeft ze er zich in kinderlijke onrijpheid den scliijta. van, er een te zijn? Maar daar zag ze Ilelene plotseling voor zich, zooals zij, zo al zoo honderden malen gezien hadHcleno, die met een liefdevol glimlachje den ouden man verzorgde, dio haar vader geworden was, Ilelene, die mot zusterlijke tiouw haar don jammerlijk klei nen last van haar leven van ontbering lüelp dragen. En zo loog niet. Ze sprak haar eigen hoop volle gedachte uit, toen ze eindelijk uitriep „Aan zoo'n wanne liefde 7,al Helene geen weerstand kunnen bieden. Zeker, ja zeker zal zo u met gelijke liefdo bclooonen Richard dnikte haar hcft'g de hand. Hij scheen te ontroerd, om te kunnen spreken. Zoo stonden zo zwijgend en trachtten zich te herstellen. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1