0, 1 55*" Jaargang. Dinsdag 25 Maart 1902. No. 10811. ;e» De zaaiende hand. ktei Mr. Bericht. Sedei mtan hrecl, BUITENLAND, ui. r g. pio. ren. 49. 405.2 2632 SCHIEDAMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt, d age lp ks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25 Franco per post fl. 1.65. Prijs per wetk: Voor Schiedam en VI aardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BnrcanBotcrstraat 68. llOUlli Zij, illc ilch met hcinlcuwc kwar taal) aanvangende I April a.s., op de „Sclilcdanischc Courant" alton- ncereO) ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. iIN. overe Ultb itenlar ite thai' j pCi, i AL«EMEI5W OVERZlCnT. SCHIEDAM, 24 Maart 1902. %ald- Afrika. Vrede Een interessant telegram tilt Pretoi^n. f Vrede? zoo schrijven wij hierboven, doch alvorens op dat onderwerp zelf te komen een kleine beschouwing over den toestand op liet ooriogsterrein, die met vrede wel samen- vhangt. In de lange tusschenpoozen van stiite, door lord Kitchener in acht genomen, vullen de Engelsche telegraalagentscliappen het ledige aan en seinen noverwinninkjrs" op alle punten van het oorlogsierrein. Reuter b.v. vertelt, dat 6 Boeren in het O. van den Vrijstaat gevangen genomen zijn, «Central News" heeft een lezing van niet G, maar 9 Boeren. Dalziel proclameert, dat in het O. \an Transvaal een commando 5 der zijnen in de handen der Engehchen gelaten heeft. Lnflan, dat niet achter wil blijven, verklaart, dat in de Kaapkolonie bij Smitlifontein aan de Vrichrivier Kolonel Daily slaags geweest is met Bezuidenhout's commando van 150 'Boeren. Hij nam vier Boeren gevangen en 'maakte paarden, zadels en geweren buit.De Wijand trok in oostelijke richting af. Enzoovoorts, enzootoorts, Maar dadelijk na wa'ïdie berichten, ziet men de tijding dat 1100 Lman versterkingen Zaterdag aan boord van Lde Orient Southampton verlaten hebben naar Zuid-Afi Ika of dat de Bright honorable gentleman", afias «'acred liar" Chamberlain nieuwe hulptroepen vraagt aan deze of gene der kolonies. En dat duurt nu al meer dan twee jaar, hoe meer Boeren volgens liet zeggen der waarheidlievende telegraaf,igent- schappen gevangen genompn worden, des te meer verslet kingen krijgt het Engelsche leger, dat ze gevangen neemt. Wanneer men dagelijks in de bladen die ontzaglijke gevangennemingen geplaatst ziet naast de onophoudelijke zendingen van Brit- sche troepen, dan maakt dat een kumischen indruk men zou bijna donken een humorist aan het werk te zien, die een overdreven praliiotisme hekelt; werkelijk Sullivan in Engeland, Offenbach in Frankrijk zouden niets beters hebben kunnen vinden om de hoorders van hun «opéias bouflVs" aan het lachen te krijgen. Ernstiger in den grond, hoewel spot tend gezegd is de boutade van een Engelsch Zondagsblad, dat, na opgemerkt te hebben, dat Guller, Roberts en Kitchener beurtelings .in hun poging om de Boeren te verpletteren, gefaald hebben, aanraadt om als laatste hulpmiddel generaal Booth te zenden. Waar om niet? Het begint immers nu toch eindelijk wel duidelijk te worden, dat niettegenstaande de groote troepenmacht, waarover Kitchener ted- bij 1 uur ten. Paris, Jankle masln Diene i al Act [UCSt itienni Roman VAN IDA BOY—ED. 15) Toen men 's avonds om de tafel zat, was bet reeds, alsof men altijd bij elkaar ge weest was. Andreas was stiller dan anders bet geval was. Hij hield het voor verstan diger, zijn moeder en Ebba altijd weer aan bet woord te laten. «Zijt u veel op reis geweest, moeder?" itzangf vroeg Ebba. »Bij na in het geheel niet. ITet kwam niet voor. Toen Andree een kleine jongen was, bad zijn bestaan mijn voortdurende zorg en toezicht noodig, zijn geestelijke ontwikkeling de uiterst teedere opvoeding. Want hij was een koppige jongen, vol tegenstrijdige eigen schappen. Maar juist daarom was het be langwekkend en met vrucht opvoeden wen wist om zoo te zeggen, waar men hem woest aanpakken. Later werd mijn man zeer j. 2'ek en kon hij mij niet missen. Daarna aRf hadden we een paar jaar te hard te werken, SI fl dan dat we geld voor pleizierreisjes konden uitgeven en de laatste jaren ja nu beeft mijn groote jongen mij zoo nu en dan aardig stukje van de wereld laten zien /\r" Waar toen was mijn ontvankelijkheidsver- ufj wogen wel niet meer voldoende, of ik ben geestelijk en lichamelijk wat achteruit ge- gaangenoeg, ik hen het meest tevreden 'usschen mijn viet muren." OUBAif? beschikt, hij niet in staat is om de verovering een stap verder te brengen, hoewel hij altijd sop het punt" is zich meester te maken van De Wet, Botha en Beijers, of de la Reij en Kemp lot onmacht te brengen. Maat' dit sop het punt zqn", dat niets geen vat heeft op de Boeren, die allen tijd voor zich hebben, is rampzalig \oor Engeland, daar iedere sverloien" dag millioenen ver zwelgt, een nieuwe vermindering van zijn prestige is, het verlamde Britsche rijk bloot stelt aan een omkeer van zaken in Europa, die het zou kunnen noodzaken zich uit Zuitl- Afnka terug te trekken. Wij hebben liet al meer gezegd het is een wondei', dat Engeland met alle belangen conflicten, die tusschen het Britsche rijk en andere groote mogendheden op tien verschil lende punten der wereld bestaan, sedert twee en-een-halfjaar ontsnapt is aan ernstige ver wikkelingen. Maar zulks kan niet blijven voortduren, Hoe meer tijd voorbijgaat, hoe meer het Britsche rijk verzwakt, des te sneller nadert het uur dat een der vreemde stalen, wier vijandigheid het opgewekt heeft, in de verleiding zal komen van zijn zwakheid te profiteeren door moeilijkheden bij de eerste de beste gelegenheid in het leven te roepen, Koning Eduard VII moet zich daar wel degelijk rekenschap van geven, want hoe langer hoe meer vindt de meening ingang, dat lord Wolseley heimelijk door hem belast is met de op tracht het terrein te verkennen voor een mogelijken vrede. Men zal in geval van mislukking zulks loochenen, met hand en tand zal men het «persoonlijk" kniakter van deze reis handhaven. Tot deze beschouwing geeft aanleiding het volgende telegram uit Pretoria d 1. 23 Maart «De leden der Transvaalsclie regeeiing, Schalk Burger, Reitz, Lucas Meijer, Krogh en Van der Velde, kwamen hier van Middel burg aan met een extra-trein onder de witte vlan- Ze zijn aan het station door den directeur van den inlichtingsdienst ontvangen. Na een kort oponthoud zijn Schalk Burger en zijn medereizigers naar het Zuiden, in de richting van den Vrijstaat vertrokken". Het is duidelijk, dat dit bericht betrekking heeft op «pourparlers" tusschen de regeering van Transvaal en het Britsche gouvernement, en dat Schalk Burger en de zijnen vergun ning hebben gekregen om te gaan confereeren met De Wet en Sieyn, waartoe anders hun reis naar den Vrijstaat voort te zetten Het ontbreken van allerlei details zal de Engelschen wel doen veronderstellen, dat eindelijk de Boeren zich zullen overgeven. Maar ook andere mogelijkheden zijn niet buitengesloten. Wij sptaken hierboven van de reis van lord Wolseley. Men herinnert zich met hoe groot lawaai een breuk is gekomen tusschen den ex-opperbevelhebber en de regeering, en nu schijnt het niet onmogelijk, dat de En gelsche regeering, niet ingenomen met de zending van lord Wolseley, zelf onderhande lingen heeft aangeknoopt, om dezen gezant van den koning het gras voor de voeten weg te maaien. Verder herinnere men zich, dat Chamber lain, Kitchener en Milner na de ridderlijke daad van de la Rey, om Methuen los te «Dan hebt u eigenlijk uw heele loven, uw heele persoonlijkheid uw man, uw zoon en uw huis ten offer gebracht I" riep Ebba met een mengeling van bewondering en medelijden. oïen offer gebracht?" vroeg de moeder verbaasd »ten offer gebracht? Alles, wal een vrouw wenschen en hopen kan, was mijn deel: ik werd door eeningoeden man trouw bemind, ik mocht een dierbaren zoon lot een man van buitengewone kracht opvoeden, ik kon me als huisvrouw sparend en werkend voor het herkrijgen van welgesteldheid, ver dienstelijk maken." «En dat is u voldoende geweest riep Ebba uit, terwijl ze achterover in haar stoel leunde en haar schoonmoeder verwonderd aanzag. Zoo" weinig, zoo alledaagsch, zoo erg be grensd was het leven van deze vrouw geweest, die haar van uit de verte als een buiten gewoon verdienstelijke, onbereikbare verscho ning voorgekomen was 1 Maar dat was niets hooger en niets meer, dan wat iedere vrouw Hinz en iedere vrouw Kunz ook kon! Als men het nauwkeurig en goed bekeek, dan kon vrouw Yosz, de werkvrouw van don professor, hetzelfde van zich zeggenzij had ook een goeden man, met wien ze gelukkig leefde, zij had ook een paar brave zonen wier braafheid ze ook trots aan de opvoeding toeschreef, ook zij maakte zich verdienstelijk in den gezonden werkkring van haar huisje, terwijl ze nog extra geld erbij verdiende. Zoo zag dus de vervulling van alle vurig di'oomen eruit? Zoo eindigde de gistende onrust? In zulk een voldane tevredenheid over keukon, kinderkamer en huishoudboek verdeeld laten, gezegd hebben, dat die edelmoedigheid beantwoord zou worden. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat dit antwoord bestaat in eeri mededeeling aan de Boerenleiders, lui dende «Om u te beloonen, zullen wij u de vredes voorwaarden, die wij in het einde van Februari 1901 aanboden, en die wij vei'klaaiden niet meer te zullen herhalen, nogmaals aanbieden". Een dergelijk aanbod zou zeker geweigerd worden, maar de Engelsche regeering zou twee vliegen in Óen klap slaanzij zou ge antwoord hebben op het loslaten van Methuen (goedkoop antwoord, want het kost niets), en zij zou tegelijkertijd alle pogingen van lord Wolseley met onvruchtbaarheid slaan. Doch wij zullen moeten afwachten wat verder geschiedt. ♦e* Tusschen Kroonspruit en Frankfort werd een Brit-eb comooi aangevallen door een afdeeling van vijftig Boeren. De blokhuizen hielden den vijand bezig totdat een afdeeling bereden infanterie aankwam, die de Boeren verdreef. Uit de verliezenlijst blijkt dat negen man den 19en Maart bij Lijdenburg zijn gewond. In de «Morning Leader" valt een Britsch stafofficier de aanvoerders van het Britsche leger in Zuid-Afi ika aan en in het bijzonder lord Kitchener, Deze heeft, zegt hij, in zqn proeftijd van zeventien maanden meer man nen, paarden en kanonnen veiloien dan ge durende den geheeien oorlog, voordat hij het opperbevel aanvaardde. Hij gaat voort met de weinig troostrijke opmerking: «Wij hebben geen menschen meer. Wij kunnen nog slechts jongens van achttien jaar zenden, die geen kans hebben in de jachten achter De Wet, maar veel Kans om «enteric" op te loopen. Als Chamberlain zijn zin blijft krijgen zal de oorlog ons driehonderd mil- lioen pond en een honderdduizend menschen- levens kosten, juist wat Üela Rey voorspelde, voordat de ooilog begon. Wij zitten leelijk in de knel en wij hebben liet alleen aan God te danken dat we de groote mogendheden ook niet op ons dak hebben. «Er is maar een uitweg en deze is mannen bij elkaar te brengen die lijden kunnen met, reserve-paarden, en als dat niet lukt, dan kunnen we wel inpakken." Hongnrj|c. Holoman Tisza. Zooals de telegrammen der laatste dagen deden voorzien, is Koloman Tisz.i, de be roemde IIongaar-che staatsman, overleden. 16 Dec. 1830 le Geszt geboren, was Koloman Tisza aan de bureaux van openbaar onderwijs gekomen, toen in 1848 de revolutie in Hon garije uitbrak. Hij trok zich toen naar zijn bezittingen teiug, en maakte vervolgens reizen in het buitenland. Toen in 1860 een zekere autonomie aan Hongarije teruggegeven werd, vaardigde men hem naar den Rijksdag af en welds a werd hij als het hoofd der liberale partij beschouwd In October 1875 werd hij geroepen om aan het hoofd van een nieuw kabinet te staan, Prijs der Advertentiën: Van 1C regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die z,g innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummersdie Dinsdag- en Zaterdagavond verschenen, worden zoogenaamde etdeertenSiëi» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Snterc. telefoon So. 123. Maar dat kon niet waar zijn Bij haar uitroep vloog er een uitdrukking van schrik over het gelaat van den man Met scherpe blikken beschouwde hij het ge zicht van zijn verloofde. Zijn moeder werd echter een beetje rood. Het scheen alsof ze met een opkomende ergernis te kampen had, En haar toori was niet vrij van opwinding, toen ze antwoordde «Zeker, is me dat voldoende geweest, iederen avond ging ik slapen met het gevoel, dat mijn dag een dag geweest was van liefde en plicht. En de rijke werkzaamheid van mijn zoon, die velen honderden menschen ten goede komt ik mag ze eenigszins als den oogst van mijn zaaisel beschouwen." Ilaar zoon drukte haar over tafel heen de hand en keek haar zoo vertrouwend, zoo rustig in de oogen, dat baar gelaat weer opklaarde. Ebba echter, met de volkomen onbevan genheid van iemand, die geheel met zichzelf bezig is, zag in liet geheel niet, dat haar woorden mishaagden. «Toen u jong waart, waren het ook nog andere tijden. Men leest en hoort het altijd dat er sedert dien aan de vrouw zooveel meer' plichten opgelegd zijn," sprak ze op een toon, als 'wilde ze haar schoonmoeder liefdevol verontschuldigen. «En juist die, die een zeker bestaan hebben, die bij den war men haard zitten, juist die moeten voorgaan in den strijd, om te bewijzen, dat het om hoogore belangen gaat, dan ter wille van het dagelijksch brood. Denk eens aan Andree," vertelde ze levendig, zich tot haar verloofde wendend, die naast haar zat, «ik heb zulke hooge verwachtingen van het leven Het is mij, als waren er duizend krachten waarin hij de portefeuille van binnenlandsche zaken had. Het was een der langste ministeries, die de moderne politiek gekend heeftmet een tusscheripoos van enkele weken ia 1878 en een verwisseling van portefeuilles in 1887, waarbfj hij binnenlandsche zaken met finan ciën verwisselde, bleef hij vijf-en-twintig jaar aan de regeering, in welken tijd hij de materieele en administratieve reorganisatie van zijn land wist te verwezenlijken. Koloman Tisza trad eerst in 1890 af voor de obstructie van de uiterste linkerzijde en het centrum, dat de Kossuth-quaestie opge worpen had. Ilij, de Hongaarsehe Bismarck, zooals men hem wel eens genoemd heeft, bleef echter een der meest invloedrijke rede naars van de Kamer tot do laatste verkie zingen, toen hij in het district Grosswardein gevallen is, 3cnneng<Ie SSerïedeelingcis. Engeland. In de zitting van Vrijdagavond van het Hoogerhuis heeft Lord Wemyrs de vraag gesteld, of in het geval Engeland in oorlog geraakte met dón of meerdere Europeesche mogendheden, liet geheel kan vertrouwen op zijn marine met liet oog op een inval. Lord Selborne, minister van marine ant woordde, dat het onbezonnen was zulk een vrbag te doen. «Naar mijn gevoelen", zeide hij, «zou de dag, waarop men begon de marine te be schouwen ais bet instrument waarmede men met succes een inval kan afweren, een onge luksdag voor Engeland zijn. De plaats van de marine in een ooilog van die soort zou zijn overal waar de vijanden zich bevinden". Vooral de laatste opmerking, dat men daar moet zijn waar de vijand zich bevindt, is zeer ad rem. Overigens blijkt liet, dat ook in Engeland menschen gevonden worden, die beginnen te twijfelen aan de onoverwinne- ijke vloot van Engeland. België. De Kor.ïng, die aan keelpijn lijdt, vertrok Zaterdagavond uit Bmssel naar Bianitz, om ongeveer twee weken weg te blijven. De betooging voor algemeen stemrecht en evenredige vertegenwoordiging trok gister middag door de hoofdstraten van Brussel. De itoet bestond uit ongeveer 300 socialis tische, liberale en chiistelijk-deniociatische vereenigingentalrijke liberale en socialistische gedelegeerden namen er aan deel. Voor het Stadhuis aangekomen, begaf een deputatie zich naar binnen en werd ontvangen door burgemeester De Mot, wien de deputatie een petitie ter hand stélde, met verzoek die aan het Parlement te overhandigen. De bur gemeester vei klaarde dat hij te eerder ge neigd was aan het verzoek te voldoen, daar de betooging van heden kalm en waardig was geweest, en hij drong er b(j de deputatie op aan dat zij haren invloed zou aanwenden opdat de orde niet verstoord werd. Er vielen geen incidenten voor. F r a n k r ij k. De afgevaardigde Gouju hoeft een wets ontwerp ter tafel gebracht om de lot olficier d'aeadómie benoemden, zonder tot het onder wijs te behooren, 100 frs. te laten betalen en 500 frs. als officier d'instruction publique. De ontvangen bedragen worden besteed voor de weduwen en weezen van lieden, die lot de onderwijswereld hebben behoord. Spanje. Volgens de «Liberal" heeft de minister van buitenlandsche zaken in den ministerraad mededeeling gedaan van het gedurig protest van het Vaticaan tegen het decreet omtrent de congregaties, welk decreet het Vaticaan ingetrokken wenscht te zien. De minister van justitie gaf alle inlichtin gen welke de minister van binnenlandsche zaken over de congregaties vraagde en de ministerraad machtigde den minister van buitenlandsche zaken om alle inlichtingen te verzamelen omtrent besluiten door andere regeeriogen ten opzichte van de congregaties genomen. Inlu'schen zal de ministerraad den ver tegenwoordiger van het Vatiknan in de ge legenheid stellen mondelinge mededeelingen te doen omtrent de besluiten te nemen in zake de hervorming van het concordaat. in mij, die ik alle nuttig zou willen gebrui ken en ontwikkelen. Ik heb een verlangen, /.oo groot als je je in 't geheel niet denken kunt, om alios to kennen, alles te weten, wat het leven biedt. Hoogten en laagten, macht en kennis. Ik zou gaarne groot zijn. beroemd misschien. Ik benijd de mannen Kijk, jij hebt over honderden te gebieden, dat is al iets. Je fabriceert dingen en vindt medicamenten uit, die honderdduizenden ten nutte komen. Dat is veel, benijdenswaardig veel. Wal heeft een ander eraan of men al een goede, lieve vrouw is? Daaraan hebben alleen de naaste betrekkingen wat. Maar als ik iets groots volbreng daar dien ik de ge- heele wereld mede. En ik heb er eergisteren nog met Papa over gesproken ik zou willen studeeren Waarschijnlijk aardrijkskunde en natuurwetenschappen leeren, hoe alles ontstond, opdat men begrijpe, hoe alles is Ja, dat zon ik willen. En altijd als ik dacht dacht ik ook, dat ik met jou samen iets zou willen worden 1" Andree legde den arm om haar heen en trok haar naar zich too. «Ik dacht wel, dat het in dit hootdje wat gistte," sprak hij liefdevol, «want die oogen en dat voorhoofd verrieden te veel 1 En ik zou ook niet graag een meisje gehad hebben met een keukenhorizont. Maar dat mijn Ebba zoo'n sterk verlangen had, ver over de grenzen heen, die er voor de vrouw gelrokken zijn, dat had ik niet gedacht." Hij hoorde zijn moeder zwaar zuchten. Eu voor haar, evenals voor Ebba, ging hij voort «Wat je zoo vaag gedrukt heeft, mijn lief kind, dat was het eeuwenoude verlangen der vrouw. Het is gebruikelijk, de geschie- 11 a li De Kamer heeft hel adres vao antwoord op de troonrede met algeineene stemmen aan genomen. Rusland. Het technisch bureau van de marine heeft plaunen ontworpen voor een pantserscbip van 16 duizend tons water vei plaatsing, het grootste oorlogsvaartuig dat tot dusver op stapel is gezel. Bulg&<r ij'ë. De vorst teekende een besluit, waarbij het ministerie als volgt wordt samengesteld Mini-ter-piPsident en buitenlandsche zaken Danew birmenlnnd-che zaken Ludskanow financiën Saraiow; justitie Radewoorlog generaal Paprikow; ondeiwijs Christo Toilo- rowhandel Ab'ackow; openbare werken Nicolas Conslantinow, Alle ministers behoo ren tot do partij van Zankow. T tt i' k ij Een telegram uit Rome aan den uTemps" meldt, dat du Propaganda ter kennis van den Paus hoeft gebracli t dat van de zendelingenjn Macedonië en Albanië vrij oniustbarende be richten zijn ontvangen omtrent ernstige toe bereidselen tot een agitatie. Amerika. De anti-anarchisten «vet, die een uitvloeisel is van den moord op president Mc Kinley, is door den Senaat met groote meerderheid aangenomen. Deze wet stelt zelfs de poging om den president, den vice-president of een lid van het kabinet te vermoorden met den dood strafbaar, bedreigt gevangenisstraf tegen opruiing tot zulk een misdaad en stelt ten behoeve van den president een lijfwacht in. denis van den appel, als de bekoring van het verbodene te willen uitleggen. Neen het was de zucht naar kennis, het verlangen naar het onbekendehetwelk der vrouw sterker ingeboren is, als den man. Door de vrouw werd de eerzucht van den man pas opgewekt, om de grenzen van zijn weten uit te breiden. Het verlangen der vrouw werd de drijvende kracht voor den man. Daarin moeten we een diepe beteekenis zoeken, ook voor ons. Naast jou, zal ik niet stil blijven staan, evenmin als ik dat naast mijn moeder heb gedaan." Ebba keek hem vragend aan. En de moeder, deels om haar zoon bij te staan, deels om te toonen dat haar plotselinge bezorgdheid, haar niet tot onrechtvaardigheid voerde, voegde erbij Ook liet ontstaan en aangroeien der liefde voor Andree heeft je zoo ernstig gemaakt. Je hadt geen moeder, om je te leiden, je te helpen je gedachten te ordenen. Nu zal alles zich oplossen in een heerlijk gevoel van zeker heid, nu hij de uwe is, nu ge hem hebt 1" «Geloof je?" fluisterde Ebba. Hij boog zicli om haar le kussen. Zijn moeder girg zachtjes weg. Andree nam zijn geliefde op zijn schoot, alsof ze een kind was, dat getroost moest worden. Ze legde teeder haar wangen tegen de zijne en luisterde naar al de lieve fluiste rende woordjes, der vurige liefde. Het was zoo gemakkelijk en zoo heerlijk te gelooven, dat alle verlangen ging inslui meren, alle onklare duisternis tot hemelsch licht opgelost werd, als men zoo zat, omsloten door sterke liefdearmen. (Wordt vervolgd)^

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1