!1S \F. 56"° Jaargang. Vrijdag 11 April 1902. Mo. 10824. De zaaiende hand. op Ken nisgcv i n g\ BUITENLAND, Transvaal en Oranje-Vrijstaat. at bij ntora lenen t van Deze courant verschijnt d a g e 1 y k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en "Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post A- 1-65. Prijs per wedt: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan bet bureau bezorgd zijn. Bureau Boter straat ©8. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zg innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde feïefwo opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Sxitere. telefoon Mo. 1S3. 1902 Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier van de Person eele belasting No. 5 dezer gemeente, over het dienstjaar 1902 door den heer directeur der directe be lastingen te Rotterdam op den 8sten April 1902 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der diiecte belastingen ter invorde ring is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenalsmede dat heden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooron te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den löden April 1902, De Burgemeester voornoemd, VERSTEEG. kelin- 1.-. 5.-, 0.75, eigen 0.50. rO.20. it het '2.40, in de F, en pi. in /s leven, 1.- ,t, uit ar des 3aast- 0.75, irwijs. Bt den 0,40, gods- 1.25, •ants" 1,25. 2.50, piupn- 1.75 torna» I.9C Hm» arduin Pro e i/t ure. II.37. naxl' AULCdSMEEM ovërziciiv. SCHIEDAM, 10 April 1902, Zuid-Afrl ha. Uit Londen wordt gemeld Aan de beurs deden allerlei geruchten de ronde omtrent de vredesonderhandelingen, maar het is onmogelijk de juistheid na te gaan, daar de regeering beslist alle inlich tingen weigert. Een der geruchten wil dat de Vrijstaters weigeren te luisteren naar de verzoenende raadgevingen van de Transvalers. Een later telegram meldt In verband met da geruchten dat de vredes onderhandelingen vordeten, verneemt Reu ter's Agentschap dat deze geruchten niet het minste gezag hebben en berusten op louter praatjes. Op het oogenblik heelt de regeering te Londen geen berichten ontvangen omtrent den voortgang van de vredesonderhandelingen. De verlieslost bevat nog een aanvullings lijst over Driekuil, 31 Maart6 dooden, 46 gewonden en een vermisteeen man die dood gewaand werd, is teruggekeerd. Voorts worden vermeldBrussels Siding 6 April, 1 gewonde, Carlo (O. Vr.) 20Makrt 2 vermisten, Strijdplaats 4 April 1 vermiste, Heidelberg 5 April 1 gewonde, Ermelo 5 April 1 gewonde, by Hopstad 2 April 1 gewonde, Welverdiend 4 April 2 gewonden, bij Boshof 2 April 1 gewonde, en dan nog 4 doodeQ en 5 gewonden «bij ongeluk." Steyn lijdt aan een oogziekte, die hem met verües van het gezicht bedreigt. Aldus een telegram uit Pretoria. V De Boerenvertegenwoordiger Pearson heeft aan president Roosevelt geschreven dat hij hem gaarne al ie mogelgke inlichtingen zal verschaffen omtrent Chalmette. Het laden van drie transportschepen te Chalmette wordt vertraagd door een werkstaking van de daarbij betrokken werklieden. Da aandacht van den gouverneur van Mis souri werd gevestigd op een zoogenaamd Britsch oorlogs-voorradenkamp te Lathrop. De gouverneur antwoordde dat hem niets bekend was omtrent Britsche bedryven daar, behalve dat reeds tien jaren lang door par ticulieren daar een markt werd gehouden van paarden en muilen voor de Vereenigde Staten en Groot-Biittannië. Een nieuw Engelsch kamp in de Veree nigde Staten dus! Leve de neutraliteit! V* In verband met het bericht van de «Daily Chronicle", dat er vrees bestaat, dat de bevol king van Nieuw-Orleans het Engelsche con sulaat zal aanvallen, kan nog medegedeeld worden wat de zaak voor Engeland niet beter maakt dat de gouverneur van Loui siana een bekende pro-Boer is; wel heeft de regeering te Washington hem verzocht alle noodige voorzorgsmaatregelen te nemen om een opstand tegen te gaan, maar het eigenaardige van het geval is, dat de Bonds- regeering zich in de onmogelijkheid bevindt eventueel den Engelschen consul bescherming aan te bieden met voorbijgaan van den gou verneur, Van uit Washington zou zelfs geen soldaat mogen gezonden worden als de gou verneur er niet om gevraagd had. De Londensche correspondent van de Matin meldtIk verneem dat de minister van oorlog lord Kitchener heeft verzocht, Kritzinger met de grootste verschooning te behandelen. In de Engelsche officieele kriogen betuigt men groote bewondering voor dezen Boeren-aan- voerder. Het is opmerkelijk, dat koningEduard en koningin Alexandra verscheiden malen naar den toestand van den gekwetsten com mandant gevraagd hebben, die zijdelings een blijk ontvangen heeft van de goede gevoelens welke de Engelsche souvereinen hem toe dragen. Roman VAN IDA BOY—ED. 28) Bleek en met kleurlooze lippen van opge wondenheid liep Ebba het perron op en neer. Haar oude vader, den hoogen hoed achter op het hoofd, terwijl de grijze haren daaronder te voorschijn kwamen, volgde haar, wanneer ze een paar stappen deed, bleef bij haar als ze staan bleef en keek haar voort durend angstig aan. Het was ook zou koud. Na den regen ™n gisteren was een strenge vorst inge treden. Aan den blauwen hemel vertoonde 2ich geen wolkje. Hij zag er zoo zuidelijk uit en onder dat strakke blauw had men he* dubbel koud. De adem bevroor bijna Langs de spoorbaan glinsterde het. De rails kaatsten den kouden zonneschijn terug. In de verte kwamen ze op één punt tezamen f en naderbij komend, liepen ze waaiervormig uit. En heel in de verte kwam het nu aan klein en zwart en groeide aan tot een vree- selijk monster, dat een slangenlijf met zich toee voerde. Een vreeselijk lawaai vervulde twee mi nuten lang de lucht. Deuren werden krakend dichtgeslagen, men hoorde geschreeuw van tticnschenstemmen en voor aan den trein k &t de locomotief sissend witten stoom uit die het geheele perron over vloog, do men schen omhullend en de lucht met vochtigheid vullend. 3> Vaarwel, papa vaarwel, en vergeef me w-l" zeide Ebba sidderend, België. De stemrecht be we ging. Gisteravond heeft zich te Brussel na het uiteengaan van een meeting in het «Maison du Peuple" een groep van 2000 manifestanten gevormd, die de ruiten van het clericale blad de sXXtème Siècle" inwierp en zich vervol gens richtte naar het instituut St. Louis. Daar bevond zich een cordon agenten, waardoor de manifestanten niet konden heen- breken zg trokken daarop naar de «Chaussée de Haeeht". Daar vernielden zij de vensters van het klooster St. Marie, tengevolge waar van een botsing met de politie ontstond, waarbij een agent gewond werd en revolver schoten gehoord werden. De stoet ging nog door verschillende straten been, waarbij telkens botsingen ontstonden. kwam de koning, Volgens een gerucht, dat wij in de «Petit Bleu" vonden, zou een agent door de mani festanten doodgeschoten zijn en zou een huis door hen in brand gestoken zyn. Dit alles geschiedde om het algemeen stem recht te verkrijgen. Men vreesde blijkbaar troebelen, want met het oog op de onlusten die zich zouden kunnen voordoen in België heeft de minister van oorlog gelast de mili ciens van de lichtingen 1898 en 1899 bij 14 regimenten infanterie, van het le en het 2a regiment jagers te voet, die van 1898 bij de regimenten karabiniers en grenadiers onder de wapens te roepen. Do miliciens moeten zich zonder verwijl bij hun korpsen aanmelden. De gendarmen van alle brigades moeten zich voor de eerste oproeping gereed houden. Niet alleen echter in den avond, ook in den loop van den dag was reeds gemanifesteerd voor algemeen kiesrecht. Gistermorgen n!. kregen Spaansche repu blikeinen van den algemeenen veiligheids dienst het bevel om België te verlaten. Des middags om één uur vertrokken zy naar Parijs. Socialistische troepjes, voorafgegaan door het roode vaandel, vergezelden hen tot aan het Gare du Midi, waar zij bij hun ver trek luide werden toegejuicht. Op hetzelde oogenblik terugkeerende van zyn reis uit Biarritz, het station uit. De socialisten begaven zich naar de automobiel van den koning, wuifden met het roode vaandel en riepen luide«Leve het algemeen stemrecht, leve de republiek." De automobiel reed snel daor. Geen enkele arrestatie had plaats. De socialistische afgevaardigde Furnémont zeide in de Kamer over dit punt dat hij niets dan verachting koesterde voor de wetten, daar door de gastvrijheid van de regeeriDg, repu- blikeinsche afgevaardigden uit Spanje ver dreven werden. Alle eerlijke lieden zullen de houding van de regeering afkeuren. Hij bracht den Spaanechen afgevaardigden zijn groet na mens de Belgische democratie en vroeg urgentie voor een interpellatie over dit onderwerp. De Kamer was tegen de urgentieverklaring. Behalve in Brussel hebben ook in andere steden manifeslatiën plaats gehadin Luik, in Gent, waar de katholieke kamerleden by hun aankomst aan het station uitgejouwd en uitgefloten werdenzij werden naar huis gebracht onder escorte van politie. Toen men met steenen naar de politie wierp, trok deze van leer en maakte een charge, waarby ver scheidene personen gekwetst werden22 zijn gearresteerd. De gendarmerie is met een piket lansiers versterkt. Te Haine St. Paul bij La Louvière is een dynamietpatroon in den tuin van de pastorie geworpen. Er werd slechts stoffelijke schade aangericht. Gisteren is er verder een werkstaking uitgebroken in verscheidene mijnen. Te la Louvière staken 1250 man. Te Haine-Saint- Paul telt men 000 werkstakers men vreest, dat de beweging zich over alle mijnen in het midden van België zich zal uitbreiden. ©emengdc SSedcdecIIngen. Engeland.. De behandeling der begrooting is uitgesteld tot Maandag wegens de ongesteldheid van den heer Hicks-Beach. Luxemburg. In de vergadering van de Kamer deelde minister Eyschen mede, dat de Groothertog zich om gezondheidsredenen zeer moet ont zien, doch, daar hij geen stoornis in den loop der staatszaken wil brengen, overeenkomstig de macht hem in de grondwet gegeven den Erfprins tot zijn stadhouder benoemd heeft. De Erfprins neemt deze benoeming aan en verzocht de Kamer een commissie te benoe men om hem den voorgeschreven eed af te nemen. De Kamer ging daarop over tot de benoeming van 7 commissieleden, Duits oih. 1 and. De Daily News" meldt dat na afloop van de tegenwoordige Italiaansche Kamerzitting fe Karlsbad een samenkomst zal plaats hebben tusschen de ministers van buitenlandsche zaken der staten van het Drievoudig Verbond, waar de grondtrekken zullen worden vast gesteld voor een nieuw Drievoudig Verbond. Keizer Wilhelm moet reeds een commissie van 15 leden benoemd hebben voor de toe wijzing der door Rhodes aan Duitschers ge legateerde studiebeurzen. Men zegt dat Rhodes zich verzekerd had van 's keizers goedkeuring, alvorens de testamentaire bepaling te maken. Een telegram aan het Wolff-bureau uit Bonn meldt, dat de Rijkskanselier Graaf v. Büinw daar Dinsdagavond passeerde. Hij nam afscheid van zijn broeder, Ouitsch gezant te Bein, en zette daarna zijn reis voort over Innsbrück naar Weenen, Denemarken. De 84e verjaardag van koning Christiaan is te Kopenhagen zeer feestelijk gevierd. Een groote menigte was 's middags voor het konink lijk paleis saamgestroomilde Koning ver scheen op het balkon met zijn drie dochters: koningin Alexandra, de keizerin-weduwe van Rusland, en de hertogin van Cumberland. Toen de president de Kamer wilde raadplegen over het voorstel om tot stemming over te gaan, bestormden de Duitsche afgevaardigden depresidentale tribuneen maakten zich meester van de schel van den president, Deze schorste daarop de zitting. Turkije. In Yemen heerscht een algeheele anarchie. De inbooilingen vernietigden een regiment bestaande uit keizerlijke troepen, dat een ver kenningstocht deed in de buurt van Mekka. Bedouinen vielen bedevaartgangers aan, waar van er 600 gedood werden. Ibn el Rachad, het voornaamste hoofd van de stammen van Nepjed werd na een aanval door het hoofd van de opstandelingen ge heel verslagen. Afghanistan. De pretendent, die met den zoon van Ma homed Ismael te Smarkand woont, moet tot de Russische regeering het verzoek ge richt hebben hem te helpen om zich van Afghaansch Turkestan meester te maken. De Petersburgsche autoriteiten weigerden toch verwacht men, dat in de lente onlusten zullen uitbreken. B r i t s o h-I n d i Uit Simla wotdt geseind dat een kleine Britsche patrouille van 17 man bij Toi-Khoela door Indiërs is overvallen. Acht man sneuvel den en drie weiden gewond. De aanvallers namen acht geweien weg. China. Het Russische Telegraaf-Agentschap meldt Het bericht van de «Tunes", dat de tekst van de RussischChineesche conventie, be treffende Mandschourije is medegedeeld aan de vertegenwoordigers van Engeland, Japan en Amerika in Peking, verdient geen geloof, te meer niet daar de door de «Times" ge citeerde tekst blijkbaar opzettelijk een on nauwkeurigheid behelst. Men verneemt uit zekere bion, dat het origineel van den tekst binnenkort zal gepubliceerd worden. De oudste zoon van Li-Hung-Tsjang is aan de Brightsche ziekte overleden. »Ik heb niets te vergeven. Ik zou alleen graag gezien hebben ik zou alleen heel gelukkig zijn geweest, als Zijn zachte, bescheiden stem brak hieraf. Ilij durfde niet eerder te gaan. Zijn kind wist echter wel, waaraan hij dacht. Ze omhelsde hem, zij drukte nog eens haar koude wangen tegen de zijne. Toen steeg ze in de coupé. Daar stond ze voor het venster, het voor hoofd tegen het glas drukkend en zag den kleinen, ouden man daar staan. Hij zwaaide niet met zijn hoed of wuifde met zijn zak doek. Als versteend stond hij daar, eenzaam, doelloos, en keek den trein na. Papa, dacht Ebba, o, papa En daar deed zich ook weer een andere aanblik aan haar oog voor. Roode gebouwen, hooge schoorsteenen, wonderlijk achter elkaar uitkomende witte daken doken op, vrij uit komend tegen de wijde vlakte, die geen achtergrond voor hen vormde. Maar de blauwe hemel verhief zich achter hen en luchtig en tot duizelingwekkende hoogte verhief zich de rook uit de schoorsteenen in de lucht. En daar stak de muur van een wit, aangeslagen huis treurig boven alles uit daar stroomde het smalle, zw«rt glinsterende riviertje voorbij, zijn weg tusschen de beide zoekend Ebba wierp zich op de bank neder en weende, weende Het was haar, als hoorde ze een stem, ach, de welluidendste van de wereld, haar in het ook fluisteren «O suche nicht nach Witz Und Weisheit überm Meer, Der Seelen Würdigkeit Kommt nur von Liebe her." Het was een waar genot te kunnen wee- nen, niemand, ook zichzelf niets behoeven wijs te maken. Maar toch gevoelde Ebba hetdeze tranen waren de laatste, die ze storten mocht, Niet weenen, heette het voortaan, maar werken. Half uit echt verlangen, half uit de grap had ze altijd van haar plannen gespro ken. Nu hadden de omstandigheden en haar eigen trots haar op dezen weg gevoerd. Vol trotschen moed wilde ze hem bewandelen. Niemand zou haar lafhartig zien terugdein- zon. Als er nog iets was, wat ze met gloeiend verlangen tegemoet zag, dan was hel, Andree te bewijzen, dat ze iets vermocht. Ze zat daar met gesloten oogen, als een slapende en dacht en dacht, tot haar hoofd gloeide. Uren vlogen er zoo voorbij. Den geheelen nacht, dagen lang had Ebba nog zoo door willen rijden, geheel alleen, en daarbij het gelijkmatige gedruis der rollende wielen, als een sombere, rustelooze hegelei ding van haar kwellende gedachten. Toen men Berlijn naderde en de drie dames, die in de coupé naast Ebba zaten, over haar hoofd heen hun bagage bij elkaar zochten en hun mantels dichtknoopten, was het haar te moede, als iemand, die liever zou blijven liggen en toch moest opstaan. Huiverend stond ze op. Ze keek niet naar haar tante uit, het zou haar veel aangenamer geweest zijn, als Fausta Mclados haar niet afhaalde of haar misliep. Maar daar drong ze zich reeds door de menigte heen. Ebba herkende haar dadelijk. Dat was geen verschijning, die men vergat, De donkere oogen in het bleeke, levendige gelaathet kastanjebruine golvende haar, waarop nu een nieuw-modische hoed rustte, die Ebba zeer opvallend voorkwam, ofschoon hijj geheel zwart was, de geheele deftige, in een nauw kleed omsloten gestalte dat alles werkte samen met het zekere optreden, zoo- N oor weg en- Staatsminister Steen heeft zijn voornemen te kennen gegeven om na afloop van dit zittingjaar van het Storthing zijn portefeuille neer te leggen. De bladen wijzen den tegenwoordigen President van de Noorsche aldeeling van den Staatsraad, Blehr, aan als diens opvolger aan het hoofd van het Kabinet. O o steur ij k. Het voorstel om een Duitsche industrie school te Budweis op te richten, gaf aan leiding lot een hevig rumoer in de Kamer. dat niemand haar voorbijging, zonder een blik op haar te werpen. «Grusz Gott 1" zeide ze en omarmde Ebba, haar hartelijk kussend. Hoe komt het dat mij die eer te beurt valt Uitzet koopen Nu, dat kunt ge later vertellen. Waar is je bagagebiljet Maar meisje wat ben je groot en mooi geworden 1 En je hebt mijn haar 1 Bijna ten minste. Ilm 1 Grappig. Er zijn dus menschen die op sommige punten hun smaak behouden. Hoe gaat het je verloofde? Heeft hij je niet duizend groe ten voor my meegegeven En ze lachte daarbij, terwijl ze Ebba's arm met de hand omspannend, haar met zich mede voerde, haar bijna voor zich uit schoof. «Papa laat u groeten," sprak Ebba, alleen om iets te zeggen. «Zoo, doet hij dat? Werkelijk eens; kom, stap in het rijtuig Dat duurt een eeuwigheid met die bagage aan dat station - Ebba stapte gehoorzaam in, Fausta Mela- dos bleef buiten staan, haar parapluie voor zich op de straat zettend en er met beide handen op steunend. Ebba kon het in het geheel niet begrijpen ze kwam haar zoo jong voor. Fausta was ongeveer vijftien jaar jonger geweest dan Ebba's en Helene's moeder. Maar toch 1 Deed de jeugdige, zeer moderne kleeding het De elegante hoed De sneeu wwitte huid De vurige oogen onder de donkere wenkbrauwen? De prachtige gestalte? «Wat kijk je me voortdurend aan zeide Fausta. sU ziet er zoo jong uit." »Dank je voor die naïeve opmerking. In mijn kring wordt men niet eer oud, voordat men in het geheel niet meer mee kan doen. Als je soms gedacht hadt dat jk bij het De Weensche correspondent van de «N, R. 0." schrijft Dr. Albrecht, de jonge Oostenrïjksche arts, die pas uit Transvaal is teruggekeerd, zeide mij dat de Hoilandsche doctoren Jurriaanse en Oosterhager beiden wel waren. Ilij zag hen beiden kort voor zijn vertrek in het mid den van December in hel hospitaal te Spits- kop bij Reimanshoeve, en verzocht mij tot geruststelling van bloedverwanten en ken nissen dit mede te deelen. koopen (van je uitzet voor moeder kon spe len, dat zou mis gedacht zijn. Want dat zou niemand gelooven. «Er valt geen uitzet te koopen. Mijn enga gement is verbroken," zeide Ebba. Fausta liet haar onverschillige houding varen en keek haar strak aan. Op geheel veranderden toon vroeg ze: «Boor wiens schuld?" «Door de mijne antwoordde Ebba, «door de zijne? dat weet ik niet." Ze begreep op eens, dat de toekomst haar daar alleen een volledig antwoord op kon geven. En deze pletseünge gedachte gaf haar een groote zekeiheid. Het was haar, als was ze rustiger, rijper geworden. «Je zult me alles wel eens precies ver tellen. En waarom kwam je hierheen? Juist bij mij vroeg Fausta en keek Ebba vor- schend in de oogen. «Ik zal u alles vertellen. Het kwam door mijn plan om te willen studeeren. Daarom ben ik ook hier. Ik zou naar Berlijn geko men zijn, ook zonder de hoop, bij u eenigen steun te vinden," zeide Ebba. Ze weet het niet. Waarachtig, hij heeft den moed niet gehad. Dat is duidelijk, dacht Fausta, bij zichzelf glimlachend. «Waarom lacht u?" vroeg Ebba angstig. «Lachte ik? Ach, en jij, arm zottin netje, wilt je hoofd vol wijsheid proppen, terwijl je aan den warmen haard der liefde kondt zitten 1 Weet je, er zijn al genoeg knappe menschen op de wereld. Ik heb echter nog nooit gehoord dat er genoeg gelukkige vrouwen en moeders waren!" «Tante Fausta!" riep het jong meisje ver baasd uit. Iets meer onverwachts had ze niet kunuen zeggen. {Wordt vervolgd.)i baar SCHEDAMSCHE Jt UFiI 1 DeBUROEMEESTER VAN SCHIEDAM, 250. i Lil.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1