L UIT PE PERS- V BEïNENLAm STA3DSHIEUWS. h kend hen tot kalmte aan, doch de menschen zyn overprikkeld. De gendarmen lieten in de huizen alle vensters sluiten, teneinde het werpen met projectielen te voorkomen. Eenige personen werden in hechtenis genomen om dat ze weigerden door te loopen. In den loop van den avond zijn vijl be- toogers gewond in straten in den omtrek van het Volkshuis, onder wie een doodelyk door een bajonetsteek in den rug. In het geheel zyn 16 aanhoudingen gedaan. Na 10 uur is da orde niet meer verstoord. Naar de »Petit Bleu" meldt is er sprake van na Dinsdag aan de militaire overheid de leiding op te dragen van het onderdrukken van de onlusten, als de agitatie dien dag niet heelt opgehouden. Hetzelfde blad meldt dat een derde lichting onder de wapens zal worden geroepen. In de provincie zijn overal betoogingen gehouden, te Charleroi, Bergen, Gent, Luik, Seraing, maar nergens vielen vermeldens waardige incidenten voor. Te Seraing vreest men bij de zware ellende, welke onder de mijnwerkers heerscht ten gevolge van de jongste werkstaking, zeer ernstige gebeurtenissen. V/ -/"V, «v -\-N/*\.^/ V «esncngde SïedtedeeÊSvigen. Engeland.. Volgens de sPal! Mall Gazette" is lord Cadogan, onderkoning van Ierland, die zich eerst verzette tegen dwangmaatregelen, nu van oordeel dat zulke maatregelen genomen moeten worden. Het blad denkt dat het kabinet zich binnen kort met den toestand in Ierland zal bezig houden en acht het waarschijnlijk dat tien bataljons uit Engeland en Schotland in de volgende maand naar Ierland verplaatst zullen worden. België. Drie geneesheeren uit Biussel hebben een consult gehouden naar aanleiding vanjden wan kelenden gezondheidstoestand van de koningin. Spanje. De leider der Catalanisten, dr, Robert, die te Barcelona een feestmaal bijwoonde, zakte midden in een redevoering plotseling dood ineen. Du its chianti. De rijkskanselier graaf Bülow is te Berlijn teruggekeerd. De vierde strafaenaat van het Reichsgericht behandelde de revisie der zaak van de 19 veroordeelden wegens de ongeregeldheden te "VVreschen. Het oordeel luidde tot verwerping der revisie-aanvrage van 18 appellanten. De revisie der zaak van Jonaz Turmaniak uit Wreschen werd gedeeltelijk verworpen, doch zijn straf met een week verminderd. Rusland. Het «Journal de St. Pétersburg" komt op tegen het verwijt in enkele Fransche bladen als zou Rusland zijn vriendschap met Frank- rijk gebruiken om de zakken van de Fransche renteniers stelselmatig te plunderen. Het blad betoogt o. a. sluist het voorbeeldloos slagen van de laatste Russische leening bewijst dat de vriendschap tusschen Rusland en Frankrijk uitstekende betrekkingen met de overige Europeesche mogendheden toelaat en bewijst verder het volstrekte vertrouwen van Europa in de vredelievende rationerie en gestadige staatkunde van Rusland en in den hechten staat van de Russische financiën. Het wel slagen der leeniog behoorde de Fransche dagbladschrijvers volkomen gerust te stellen ten opzichte van de veiligheid van de geld belegging en hun een onwederlegbaar bewjjs te zjjn dat een internationaal verbond niet berust op geldelijke berekeningen of over wegingen." C -h i <n a. De Russische sRegierungsbote" bevat een omvangrijke mededeeling der regeering; na een lange inleiding, waarin de voorgeschiede nis van de Mandschourjjsche Conventie, wordt uiteengezet, volgt de tekst der conventie, zooals die op 8 April te Peking is ondertee kend. De «Regierungsbote" wijst er op, dat men op de verdere ontwikkeling der vriendschap pelijke betrekkingen met China rekenen kan, in het belang der beide landen doch als de Chineesche regeering eenige bepaling der con ventie schendt, dan zal de Russische regee ring zich nóch door de bepalingen der Mand- schourijsche conventie nóch door een der verklaringen in de quaestie afgelegd, gebonden achten en zich genoodzaakt zien de verant woordelijkheid voor alle gevolgen af te wijzen. De taak van een kleinen staat ALS KOLONIALE MOGENDHEID. Onder dit opschrift geeft de «N. R. Ct." twee redenen op van groot belang, zoo dik wijls er sprake is van handhaving en uit breiding van ons gezag tn Indië. Vooreerst was ons optreden in de 17e eeuw niet buiten verhouding tot onze werkelijke macht. Ten tweede het standpunt, waarvan de O. I. Compagnie uitging, het doel dat door haar werd beoogd en het standpunt, waarop de Nederl. staat zich heeft te plaatsen, het doel, dat hij voor oogen behoort te houden. Waar nu de «N. R. C." den tegenzin om zonder dringende redenen ons gezag uit te breiden tot waar het nog niet gevestigd is, begrijpt, evenals de aarzeling, die velen be vangt, waar die dringende redenen althans betwistbaar schijnen, toch erkent zij, dat de verantwoordelijkheid voor hetgeen er gebeurt in een deel der Indische eilanden wereld, waar wij erkend worden gezag uit te oefe nen, den eisch zou kunnen rechtvaardigen, dat van ons behoorlijke vervulling ge vorderd wordt of anders overneming door anderen. «En wie mocht meenen, dat het nog zoo'n groot kwaad niet zou wezen, indien vvy op enkele punten tot die overdracht bereid wer den bevonden, zal wellicht anders oordeelen, wanneer hij bedenkt welk een noodlottige knak daardoor aan ons gezag in geheel Indië zou worden toegebracht, en hoe licht uit dien onwil of die erkenning van onvermogen bij andere gelegenheden op andere punten gevolgtrekkingen gemaakt zouden kunnen worden, waarvan het ongegronde wel door ons met overtuiging gestaafd, maar daarom niet altijd door anderen erkend zou worden." Als er in eenig opzicht eerie eereschuld op ons drukt, dan is het, meent de «N. R. Ct.", buiten kijf deze, dat wij de taak, die in Indië op ons rust, niet uit handen geven, maar toonen haar zelf te kunnen vervullen, Hiertoe moeten wij alle krachten inspan nen, doch ook rekening houden met onze klachten. d Wy zijn nu eenmaal een kleine staat en een klein volk; onze macht is in vergelijking met die van andere mogendheden en in ver band met de in drie eeuwen zeer gewijzigde toestanden, veel geringer dan in den bloeitijd der Compagnie, en daarentegen is onze taak oneindig moeilijker dan die van dat handels lichaam, maar tevens in dezelfde mate edeler en schooner" Wat de mate van onze krachten betreft, hier hangt veel af van onze bestuurders, van de beginselen, waarvan onze hoogere en lagere ambtenaren uitgaan, van de gezindheid, waar mee zij den bruinen broeder tegemoet ko men. «Goed beleid daarenboven, rustend op juiste kennis van land en volk, zal een gele- geuheid om in te grijpen en aan ons mid dellijk of onmiddellijk bestuur de ontbrekende vastheid en billijke grondslagen te verzekeren nooit ongebruikt laten voorbijgaan, maar zich evenmin laten voorwaarts dringen, wanneer de omstandigheden ongunstig zijn, of tus- schenkomst niet onvermijdelijk is. De overtuiging moet algemeen worden, dat de bajonet niet de ware steun is voor het gezag, hetwelk er dan ook niet anders dan bjj volstrekte noodzakelijkheid door gevestigd of gehandhaafd mag wordenen dat een vooruitdringen met gevaar van weer terug te moeten, en zonder aanstonds sporen achter te laten van een of anderen weldadigen invloed, niet de weg is, die veilig is en tot het doel leidt." Terug naar Utopie. De «Nieuwe Courant" schriyft, dat de socialisten zich er op plegen te beroemen, dat zij in hun materialistische geschied- en wereldbeschouwing een stovigen grondslag bezitten ten einde den verderen ontwikke lingsgang der maatschappij met gewisheid te kunnen voorspellen. Met «ideologie" heb ben zij afgedaan, hunner in de wetenschap. Een onzer eerste wetenschappelijke econo misten, rar. N. G. Pierson, spreekt nu tot hen (onlangs in het Socialistisch Leesgezel schap te Amsterdam) over Economische tos standen in een socialistische maatschappij", Hij vraagt hun eenvoudig ditgij wilt dat wij u helpen zullen om, zooals het heet, den ont wikkelingsgang der maatschappij te verhaas ten. Maar de »N. C." vraagt: wat zal die ontwikkeling ons brengen De eisch is niet onbescheiden, dat men iets van het doel afweet, alvorens zijn richting te kiezen. Zoo iets te vragen is echter ketterij 1 In het Handelsblad" is er door den heer Boissevain op gewezen, dat het «onmogelijk en onvruchtbaar is te pogen met de socialisten te debatteeren." «Het Volk" antwoordde hierop o. a. Wjj geven toe, dat met menschen als Pierson en Boissevain, die nog niet eens zoover zijn, dat zij dat weten en nog altijd de sociaal-democraten beschouwen als de utopisten van 1830, onmogelijk te debat teeren is. Maar de schuld ligt bij hen, die niets van de sociaal-democratie weten, niet bij ons. De »N. 0." meent, dat de heer Boissevain er wel geen aanspiaak op zal maken met mr. Pierson in wetenschappelijke kennis op één lijn gesteld te worden, maar, vraagt het blad, sis het niet kortweg zinneloos den heer Pierson, die jarenlang de geschriften der meest verschillende economisten heeft bestudeerd en hun leerstelsels beschreven en hun ten slotte in het Parlement persoonlijk te woord stonddie bovendien merkbaar den ethischen invloed hunner leer onderging en in de zucht om aan zijn tegenstanders zoo wel naar den geest als in het woord recht te laten wedervaren, in Nederland zijn weder ga niet vindt om aan dezen man het oudbakken verwijt te hooren toevoegen, dat hij niets weet van de sociaal-democratie. «Mrjne heeren, gij hebt en het is in zekere mate uw verdienste er wel voor gezorgd, dal wij thans iets weten van de sociaal-democratie. Blijft ons dus nu met dat argument van het lijf, dat zoo oud is als uw leer zelve en dat uw zwakheid verraadt. Gij hebt ons eerst honderdmaal gezegd, dat wij Marx niet hadden gelezen. Nu wij hem ge lezen hebben, zegt gij ons duizendmaal dal wij hem niet begrijpen. Dat komt ten slotte eenvoudig neder op een nieuwe praedesti- natie-leer. «De scharen der uitverkorenen zegt gij zyn voor ons gesloten. Wij zijn voor eeuwig verdoemd. Noch de studie, noch de goede werken kunnen ons redden. «Ja toch, een ding misschienhet geloof. Het geloof in uw theorie, in uw mannen en in uw profetieën. «Maar hiermede maakt gg, die zoo luid ruchtig roemt in uw triomftocht «van utopie tot wetenschap", rechtsomkeert en wystons uit de weienschap, die gij verkregen hebt, terug naar de utopie. Het is ons onbekend zegt ge hoe het zyn zal, maar het gaat vanzelf; helpt maar een handje om het te bespoedigen. «Wij nu willen wèl weten, waarheen gij ons trekken wilt. En wij vragen het u. Het antwoord luidtge begrypt niets van de sociaal-democratie. Ge hebt het geloof niet «Onzienlijke dingen. Utopie!" Ook het «Centrum" zegt over deze quaestie een enkel woord en wel «Inderdaad, de socialisten zullen het aan zichzelf te wijten hebben, wanneer men wei gert zich verder met hen iu debat, dat dik werf reeds van te voren, zonder dat zij nog iets gehoord hebben, aangekondigd wordt, in te laten". Hofberichten. Men schrijft uit Apeldoorn aan de «N. Arnh. Ct."De toestand van H. M. de Koningin moge niet onbevredigend zyn, te ontkennen valt 't niet, dat If. M. er zwak uitziet en in den laatsten tijd spoedig vermoeid is. De wandelingen in het Park zijn dan ook ge woonlijk kortmeestal maakt H. M. rytoeren en slechts zelden vertoont zij zich in Apeldoorn. De Hofarts dr. Pot bezoekt de Koningin dagelijks. "Verder wordt gemeld, dat een Engelsch hoofdofficier op liet Loo verwacht werd. Wegens een lichte verkoudheid moet fl. M. de Koningin dezer dagen Haar appartementen houden. Z. II. H. Prins Hendrik zal zich morgen ochtend van het Loo naar Amsterdam be geven en van daar op de Rykswaterstaat- boot Zuiderzee een tocht maken naar IJmuiden. Aldaar zal de Prins bezichtigen de sluizen, de vissehershaven, de havenhoof den en da ryksvischhallen tijdens den afslag van de visch. Uit IJmuiden vertrekt Z. K. H. tegen 4 uur naar Haarlem ten einde enkele bloem- bollenvelden in den omtrek te bezichtigen. De Prins zal op dit uitstapje vergezeld worden door zijn neef Hertog van Mecklen burg, die sedert jl. Zaterdag ten Paleize Het Loo logeert. Als gevolg gaan vooits mede kapiteia jhr. Van Such telen van de Haare; luit. t'z. 2e kl. jhr. Hooft Graafland, adjudanten en baron Von Engel, thesaurier van Z. K, H. zoomede de adjudant van den Hei tog. Van 's Rijks waterstaat zullen den Prins en zjjn gast op het bezoek te IJmuiden begeleiden tot het geven van inlichtingen de heerenLeemans hoofdinspecteurVan Manen inspecteurKemper, hoofdingeneur zetel in Noord-Holland en VanOordt.arrond.-ingeneur allen van den Waterstaat. Op hel bericht dat H. M. wegens lichte verkoudheid niet kon ontvangen, is vandaag de wekelijksche minister-audientie op het Loo niet doorgegaan. Afjeh. Men seint uit Batavia aan de «N. C." dat de luitenant Winter, die deelneemt aan de Pedir-expeditie, aan den schouder gewond is. Blijkens de naam- en ranglijst der officieren, zijn er by het Indische leger twee luitenants Winter: de le-luitenant der inf. W. R. Winter, en de le-luitenant der art. A. T. H. Winter. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht heeft Ilr. Ms. panterdek- schip Utrecht, onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, 11 dezer Wil lemstad (Curasao) aangedaan. Audiënties. De audiëntie van den Minister van Water staat, Handel en Nyverheid za! morgen niet plaats hebben. Minister Van Asch van IVIJcfe. De Utrechtsche correspondent van de «N. C." schrijft Uit zeer betrouwbare bron verneem ik, dat minister Van Asch van Wijck, hoogst waarschijnlijk omstreeks den 15en dezer maand uit Wiesbaden naar Nederland zal terngkeeren, De toestand van den minister is steeds vooruitgaande. De Minister van Oorlog is in de residentie teruggekeerd. Th. P. Viruly. f Men schrijft ons uit Leiden Onder veler belangstelling werd heden middag op de begraafplaats buiten de Groe- nesteeg ter aarde besteld het stoflf-lyk huls-1 van wijlen den heer Th. P. Viruly, in leven lid van de Eerste Kamer der Stalen-Generaul en oud-wethouder van Gouda. De rouwstoet, hoezeer deftig, voorafgegaan door de boden van de Eerste Kamer, kenmerkte zich overi gens door grooten eenvoud. De lijkbaar werd gedekt door eenige kransen en kostbare bloemstukken, aan de nagedach tenis van den betreurden doode gewyd door familiebetrekkingen, vrienden en dienstper soneel. Onder de op den doodenakker aanwezigen werden o. a. opgemerkt enkele leden van de Eerste en Tweede Kamer en de griffier van de Eerste Kamer, ror. H. Zillesen. Aan de groeve werd, ingevolge den uitdrukkelijk te kennen gegeven wensch van den ontslapene, niet gesproken. De oudste zoon, mr. Viruly, burgemeester van Haastrecht en Viist, dankte ook namens verdere familie voor de laat3te eer den onvergetelijken echtgenoot en vader bewezen. De heer Va» Kol. «Het Volk" ontving Zaterdag een kort schrijven van den heer Ven Kol, waarin hij meedeelt dat hg, na de Padangschs Boven landen en de Omhiliën-kolenmijnen bezocht te hebben, naar Atjeh vertrok en daar dagen lange rijtoeren te paard heeft gedsan door de 3 Sagie's Eerste Kamer. Aanneming door Mr. P. C. 't Hooft, rechter te Arnhem van zyne benoeming tot raads heer in het Gerechtshof aldaar, zal zjjn aftre den als lid van de Eerste Kamer voor Gelder land en dus een verkiezing voor de Staten dier provincie noodig maken. Tweede Kamer. De leden der Tweede Kamer zijn thans opgeroepen tegen Dinsdag 22 dezer, des namiddags te twee uur, In de Tweede Kamervergadering op 22 April zal na het trekken der afdeelingen, een voorstel tot regeling der werkzaamheden worden gedaan. Liberale Unie. De afdeeling Naaldwijk der Vrijzinnige kiesvereeniging in het hoofrlkïesdistrict Loos duinen verklaarde zich voor aansluiting bij de Liberale Unie. K. K. Kiesvereenlglngen. De provinciale bond van r.-k. Kiesvereni gingen in Zuid-IIoiland houdt de a. s. alge- meene jaarvergadering op Zondag 20 April te 's-Gravenlmge. Op de agenda staat o. a. het door de plaat selijke kiesvereeniging te Loosduinen ter be handeling voorgedragen onderwerp: «Het is wenschelyk dat in zooveel mogelyk gemeenten van Zuid-Holland vereeuigingen van jonge lieden worden opgericht, welke de kiesver- eenigingen in hun-werk bijstaan. Vor. voor Yolkssnnatorla voor horstlijdors. Gisteren had te Utrecht onder presidium van dr. Homoet, uit Arnhem, de vierde jaar- lijksche algemeene vergadering plaats van de vereeniging tot oprichting en exploitatie van Volkssanatoria voor borstlyders in Nederland. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, waarna voorlezing werd gedaan van het jaarverslag, waai uit bleek dat het sanatorium te Bellendoorn spoedig in exploitatie zal kunnen worden genomen. Het hoofdgebouw en de directeurswoning zyn reeds gereed. Ook de machinerieën zjjn geplaatst, De aanvoer van materialen heeft aanleiding gegeven tot eenige vertraging. Het eerste verpleegjaar zal aanvangen met 1 Juni e. k. Maatregelen zyn genomen dat de op te nemen patiënten nog in het eerste stadium der ziekte verkeeren. Het onderzoek zal worden opgedragen aan den huisarts, daarna zal de patiënt nogmaals worden onderzocht door den district-arts. Verschillende artsen hebben zich bereid verklaard |deze keuring kosteloos te verrichten. Volgens mededeeling van den penning meester zal na aftrek van alle kosten, onge veer f10,000 overblijven voor de exploitatie in het eerste jaar. Belangrijken steun ondervond de vereeni- hing van den heer mr. S. Vening Meinesz. oud-burgemeester van Amsterdam. Tot adjunct-directrice werd benoemd mej. S. G. Oharbon, tot boekhouder de heer P. van Grieken, en tot machinist de heer J. Ofmans. Uit eene opgemaakte raming van uitgaven ad f32,000, met een ontvangst aan jaarlyk- sche bijdragen van f 10,000, blykt dat het aantal Ijjders, dat kostelooze verpleging zal genieten, afhankelijk zal moeten worden ge steld van het verpleeggeld dat per dag door de betalende zieken wordt gestort. Wordt er door laatstgenoemde patiënten f2.50 per dag betaald, dan kunnen 11 ly' ders kosteloos worden opgenomen, zoo door hen f2 per dag wordt betaald, zullen slechts 7 lijders kosteloos kunnen worden verpleegd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen in de plaats van de heeren baron Mackay, dr. Driessen, prof. Talma, dr. De Boer en dr. Herm. de Jong, welke laatste alleen herkiesbaar was, de heeren prof. Drucker, uit Leiden, dr. Kooy, uit Groninger,, prot. Rosenstein, uit Leiden, dr. Herm. de Jong, uit 's-Gravenhage, en mr. Vanflettinga Tromp, uit Leeuwarden. Hierna kwam aan de orde een voorstel van de sub-commissie «Alphen en Omstreken", om geen gelden der Vereeniging te gebruiken voor de plechtige inwijding van het sanato rium. Over dit voorstel ontspon zich eon leven dige discussie. Ten slotte besloot de verga dering de inwijding van het sanatorium wel op de pleehtigste wijze te doen geschieden maar het hoofdbestuur uit te noodigen de meeste zuinigheid daarbij te betrachten. Vervolgens kwam in behandeling een ander vooistel van genoemde subcommissie, lui dende De algemeene vergadering spreke als hare meening uit, dat de helft van het aantal bedden gereserveerd blijve voor onvermogen- den, en dat de betalende patiënten moeten worden opgenomen tegen den kostenden prijs. Uit de mededeeling van den voorzitter bleek, dat het laatste weskelïjk reeds het geval zal zyn. Na eenige besprekingen werd het voorstel ingetrokken. Besloten werd de plechtige opening van het sanatorium op 22 Mei a.s. te doen plaats vinden. De volgende algemeene vergadering zal weder te Utrecht bijeenkomen. Da heer J. G. Bousquet, m'yninspecteur der Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft voor de benoeming tot technisch adviseur der Guyana Goud Exploratie-Maatschappy Min- drineti bedankt. Adsplrant-lngenienr. Bij den dienst van den Waterstaat en de burgerlijke openbare werken in Nederlandsch- Indië kunnen worden geplaatst zes adspirant- ingenieurs. Zy die voor plaatsing in aanmerking wen- schen te komen, behooren zich vóór 15 Juli 1902 bij gezegeld adres, te wenden tot liet Departement vau Koloniën. Zie verder de »St.-Ct," no. 86. Opzloliter van den Waterstaat, Ter beschikking van den gouverneur-^ ïM ao 1 nan Kfoflonlnn/ïonli Tn.l.'if 1.»G ÖkJ**' zyn ing der raai van Nederlandsch-Indië kunnen „ur(]< gesteld om te worden benoemd tot opzicU,' der 3de klasse bij den waterstaat en 'dj burgerlyke openbare werken in Nederlandse?, Indië twee personen die met voldoenden iM slag hebben afgelegd het examen voor ziehier bij den Rijkswaterstaat in Nederland' Bijzonderheden in no. 86 van de sStaalsct.w, Voor den handel, rte( Het consulaat van Oostenrijk-Hongarije i/tig' Amsterdam verzoekt ons mede te deelen j' 1 het belang van den handel, dat tusschen 'lifter in de Duitsche taal verschijnend blad sUoJjiee risches Handelsmuseum" en liet te Budapri £tu gevestigde handelsmuseum geen de minS'de betrekking bestaat, en dat bedoeld blad gJ - officieel karakter heeft noch in eenig verbal' ihed Rot gee leid ver f IM ;of bra Voi j one dat I al vi tra wit *««a* siaat met het officieel orgaan van het Han delsmuseum, dat in de Hongaarsche wordt uitgegeven. Statistiek. Volgens «De Verzekeringsbode" zyn doo het departement van binnenlandsche zakèi aan de Zuiderzee-visschers ongeveer 4000 mé' behulp der burgemeester in te vullen for, muiieren rondgezonden om een juist oven zicht der ongevallen in de laatste 15jaar bj die visscherij te verkrijgen. Door tussehenkomst der reeders zullen der gelijke statistieken voor de Noordzee-visscherii worden gevraagd, alsook ter berekening der jaarloonen de hoo te 1 na De lichting 1895. Te Groningen is Zaterdagavond een ver gadering gehouden van miliciens van de lick ting 1895 ter bespreking van de middelen om 't voornemen van den minister van oorloglbëti hen opnieuw onder de wapens te roepen,tjfhet keeren. De heer Schaper voerde het woord es stelde een motie voor, waarin op de oprich ting van plaatselijke comité's wordt aange drongen ten einde ïich te organiseeren er in vereeniging met een provinciaal comili alle oirbnre middelen aan te wenden omè regeering van dit voornemen af te brengen Deze motie werd bij Reclamatie aangenomen, Benoemd werd voorts een plaatselijk en eed provinciaal comité. Na afloop der algemeene vergadering heef 't provinciaal comité besloten terstond pa adres den minister van oorlog en binnenland sche zaken met de besluiten van den in kennis te stellen. Christ. Hist, en Yrlj-Antlrevolntlonalren, In eene vergadering der christelyk-histo] rische kiesvereeniging te Hilversum (vrij antirevolutionair) werd de vereeniging me! den Christelijk-Historisehen Kiezersbond be C vee! bet- Z dei in i in. buil van hét E echt H doer vate Schi !i (daar sproken. Daarover was het advies ingewonner van jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman. Dit luidde, dat men zich moest toeleggen op hei vereenigen van de vrjj-antirevolulionairen e/rV°er den Christelijk-Historisehen Kiezersbonil/n°g omdat er nu geen wezenlijk verschil meet^a! is, en het organiseeren van twee partijen, dis onderling niet wezenlyk verschillen, zeei bedenkelijk is. Dit advies zou nog eens dooi de vergadering worden overwogen. zaak Rijnvaart bedrijf. Naar men ons mededeelt, heeft zich hedei (Zaterdag) een commissie geconstitueerd mei de bedoeling een Vereeniging van eigenaars van Rijnschepen te vormen, welke zich zoo wel over Duitschland als Nederland zal uil- strekken, en ten doel heeft verbetering te brengen in den desolaten toestand, waarin het Rijnvaartbediyf zich thans bevirdt. Leden dier commissie zijn de heeren H A. Burgerhout Jr., J. W. van Herwaarden, J. van Herwijnen, II, HoogewerlT, E. H. Lebrei, Karl Schroers en prof, mr, Treub, De heer Ba«sermann, lid van den Duitschei Rijksdag, is uitgenoodigd in de commissie zitting te nemen. (»N. R. Ct.") Financieel Nieuws. Ia de Zaterdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering vat aandeelhouders der «My. tot exploitatie van vaste goederen in de Zuid-Afrikaansche Re publiek", kon het voorstel tot liquidatie niet in behandeling worden genomen, daar hel bij de statuten bepaalde drievierde der aan- deelhouders niet vertegenwoordigd was. De vergadering werd dientengevolge verdaagd tot 3 Mei. 'I is h riole opgi aihii beid wer alhi M heei Holl lius bij i en i Brie Hoe! won da 1 than 3e k In de op 9 dezer gehouden vergadering van stemgerechtigde deelnemers in de Maat schappij van Onderlinge Levensverzekering, gevestigd te Amsterdam, is naar des Verzeke ringsbode" meldt, het voorstel van commis sarissen tot hare ontbinding aangenomen. Ti huis V, Aevr 87, Klos Wj 144, Maa doek In aansluiting van ons bericht van Zater dag kunnen wij melden, dat B. en W., na kennis gegeven te hebben van het Raads besluit van 25 Febr. 1.1., waarbjj aan de Rott, Tramw. Maatsch. tot 1 Juli e, k. concessie was verleend tegen een som van f 500.— van de directie van genoemde maatschapp?, bericht hebben ontvangen, dat zy deze voor waarden niet kan aannemen, en dat de dienst voor zoover betreft het gedeelte gelegen ia de aan de gemeente behoorende bestrating van af 18 dezer gestaakt zal worden. Dooi dit besluit is ook de vergunning tot het gebruiken van de wachtkamers vervallen. Naar het oordeel echter van B. en bestaat er geen bezwaar om den grond, waarop dat gebouwtje gezet is, wederom te verhuren voor den prys van f 52,per jaar en onder voorwaarde dat de overeenkomst wordt aan gegaan voor een jaar, met dien verstande! dat zy na verloop van ieder jaar wordt ge acht telkens weder voor een jaar te zp ingegaan, tenzy daarvan door een der partijen minstens 3 maanden van te voren opzegging is gedaan. M heer 'srij alhie heer üatu Ti 'uga 0i rrier 'erja U jieeij risch Ie A Be Mi 'erbi

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2