1 BINNENLAND. STADSNIEUWS. V TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. Duitsehla, nd. Prins Ge org van Pruisen is gisteravond overleden. Prederik "Wilhelm eGorg Ernst van Prui sen, geboren 12 Februari 1S26, bracht zijn jengd grooteiuleels door aan de oevers van den Rijn. llij reisde veel en deed veel aan knust en litteratuur. In den militairen stand getreden, moest hij om gezondheidsredenen zich hieruit te rug trekken. Hij' heeft verscheiden tooneelstukken in druk doen verschijnen, waarvan enkele met gunstig onthaal werden opgevoerd. De heide vrijzinnige partijen in den Rijks dag hebben besloten, als het wetsontwerp betreffende de bezoldiging van de leden van n tarief-commissie tot stand is gekomen, Tut geld niet aan te nemen, ofschoon som migen hunner, naar wij meenen, het best zouden kunnen gebruiken. De Rijksdag heeft het eerste artikel van liet zoogenaamde tolerantie-voorstel van liot centrum aangenomen, met een amendement van Groeber en Oer tel. inhoudende dat de algemeene politie-voorsohriften in de lands wetten betreffende het recht van vereeni- gïng en vergadering onaangetast blijven. Rusland. Hen meldt- idü Eydtkulmeu, 30 April, aan het Kopexihaagsehe dagblad „Politiken": De werkmanshevolking is in vollen op stand in geheel de streek tusschen Moskou en Wladimir. Talrijke gevechten zijn er ge leverd. Er zijn veel dooden en gekwetsten. Het ulanenregimeut, aangevoerd door kolo nel Moresof, heeft geweigerd tegen do werk lieden op te rukken. V er. Stat en. In verschillende plaatsen zijn den len Mei werkstakingen uitgebroken. Uit do berich ten in de Eugelsehe bladen blijkt niet of de stakingen in eenig verband staan met de vie ring van het Meifeest. De beweging heeft den grootsten omvang te Pittsburg, waar SOOO man den arbeid hebben nedergelegd. Hofberichten. De toestand van H. M. de Koningin HET LOO, 3 Mei, 9 uur voormiddag: H. M. de Koningin bracht den nacht rustig door. De laatste dagen verliepen zonder koorts, en de voedselopname blijft voldoende. De krachten nemen toe. Dr. Roessingh. L, Pot, Arts. Dr. Roessingh is heden naar 's-Graven- hage vertrokken, daar hij tengevolge van de verbetering van den gezondheidstoestand van H. M. de Koningin niet meer geregeld op het Loo behoeft' te verblijven. Een ingezetene van Harlingen heeft een schrijver. tot dr. Ktiyper gericht, waarin hij er op wijit, dat onze ze-dieden bij andeie natiën slecht-* al- matroos op koopvnar.-ch-peri in dienst kunnen kom-n. terwijl op onze handelsvloot tal van vreen,delingen als stuur lieden en zelfs als gezagvoerder zijn aangesteld. Hierom wordt in overweging gegeven om een wet in het leven te roepen, die bepaalt, dat geen vieemdeling op een onzer koop- vaardijscheprn zal mogen dienen, tenzij hij een Nederfandsch diploma als stuurman hebbe verworven. De heer B. te Velde, commies 3e kl. bij de directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen alhier is met ingang van 1 dezer be vorderd tot comies 2e klasse. Het Nut. In de gisteravond gehouden vergadering van het departement Schiedam der Maat schappij tot Nut- van 'het Algemeen werden in de eerste plaats de punten ter beschrij ving van de Algemeene vergadering in dit jaar besproken. 'Het klein aantal leden dat tegenwoordig was, besteedde -ouder leiding van den waar nemend voorzitter den heer P. J". van Harderwijk langen tijd aan eon degelijk on derzoek dier punten. Daar wat betreft- do beslissing -over ver schillende onderwerpen, van belang kan zijn wat op de alg. verg. daarover gezegd zal wor den, werd besloten die beslissing aan de pru dentie van den afgevaardigde over te laten. Deze onderwerpen zijn ,.het> voorstel Rot terdam om het hoofdbestuur uit te noodi- gen aan de vegeering een adres te richten, verzoekende afschaffing van den eed''. Een der motieven tot dit besluit was of een der gelijk verzoek wel op den weg lag der Maat schappij. Verder „het voorstel Amersfoort tot opheffing van het Nutsgebouw te Am sterdam" en „het voorstel van het hoofdbe stuur om te doen bewerken een leiddraad voor volksbibliotheken, met daaraan ver bonden leeszalen, alsmede het voorstel-Nieu we Schans tot opheffing van het jaarboekje. Aan den afgevaardigde werd opgedragen het hoofdbestuur cr op te wijzen, dat de redac tie van de voorwaarden waaronder een de partement een spreker van het hoofdbestuur kan krijgen, in zooverre onduidelijk is, dat door sommigen er uit gelezen kan worden dat het hoofdbestuur een spreker kan zen den die door het departement niet ge wild is. De vergadering verklaarde zich togen de volgende voorstellen Van het hoofdbestuurom f 500 uit te trokken voor bijdragen aan departementen die districtsvergadoringcn willen houden. Van Buren. c. a. om con eigen orgaan aan to schaffen. En van Medemblik om subsidie to geven aan departementen voor het uitzenden van kinderen naar herstelling»- en vaeantie-oor- den. Het departement verklaarde zich hierom tegen du. voorstel omdat het meende dat dit een nieuwen tak van onderstand opent, die buiten de Maatschappij moet blijven. Uit de bespreking van het voorstcl-Dcven- ter om voortdurende controle van het hoofd bestuur op de spaarbanken, ten koste van die spaarbanken zelf, bleek dab dit voorstel onuitvoerbaar is en 't departement wensehl dan ook mede te gaan met het voorstel van het hoofdbestuur om te onderzoeken in hoe verre een controle mogelijk is. Met de overige voorstellen kan het depar tement zich vereenigen. Tot afgevaardigde tor algemeene vergade ring werd benoemd de heer V J. van Har derwijk. De begroeting van het departement werd vervolgeus goedgekeurd tot een bedrag van f 717.63 met een saldo van f 115 en een post onvoorziene uitgaven van f 10-1. Tot bestuurslid werd benoemd de heer N. F. Elzevier Dom. Mcdedceling werd gedaan, dat op een vol gende vergadering ter sprake zal gebracht woiden een nieuwe inrichting van de lees- avonden. liet Volkshuis. Het jaarverslag over 1901 begint met de verklaring, dat er een jaar van beroering voor het Volkshuis voorbij is. liet doelsamenwerking van het geheele volk om de algemeene voorwaarden van zedelijken en geestelijken vooruitgang te scheppenontwikkeling van geest en ge moed, maatschappelijken vrede, is nog de inspanning en geestdrift waard volgeos de ineening van het bestuur en daarom gelooft het niet, dat het Volkshuis nu reeds her vormd moet worden, zich aan de spits der arbeidersbeweging moet stellen, gelijk ge zegd is. Het eerst noodige is het oude doel van op wekken vei helderen, voorbereiden en steunen. Betreurd wordt dat de sociaal-democra tische arbeiderspartij een eigen gebouw heeft gehuurd al komen haar doeleinde en mid delen niet in deze vereeniging tot hun recht en al heeft zij een eigen leven toch kon zij dit in het Volkshuis geleefd hebben en waar het af en toe aan ruimte ontbrak, een der zalen van ondernemers gehuurd hebben nu is het een versnippering van geestelijk leven en finaocieele kraent, die èn het Volkshuis èn de S. D. A. P. schaadt. De behoefte aan een grooter gebouw wordt nu voor de vereeuiging kleiner en de schade maakt de aanschaffing voor de inkomsten moeilijker. Thans zijn er in onze gemeente, naar het verslag opmeikt, 4 huizen: R. K. Volksbond, PaUirnonium, Volkshuis en S. D. A. P., hetgeen lu*t bestuur van het Volkshuis eer treurig dan verblijdend noemt. Ook op hm vorming van de bestuursin richting werd van sociaal-democratische zijde aangediongen, noodzakelijk zou zijn een wij ziging der statuten, verwijdering van den invloed der obiiegatihouders, beperking van de groote macht van het bestuur en verster king van die der ledenvergadering. Op de vergadering van obligatiehouders van 5 Sept., vroeg een hunner, of het niet tijd was, zich terug te trekken en het geld aan de vereeniging te schenken. De overige houders meenden van niet. Hier wordt de vraag gedaan, of die hulp voortdurend hun grooten wetteüjken (statuairen) invloed zede lijk rechtvaardigen kan. In het algemeen is de persoonlijke mede werking van de ineer gegoeden zeer gering; van de leden blijft weinig initiatief uilgaan. Net vreugde wordt geconstateerd, dat de debating en declamatieclub is hervormd in een declamatie-club T. A. V. E. N. U. die ernstig werkt en groote plannen heeft. Een ruimer gebouw behoort nog steeds tot de wenschen de boven omschreven matheid en strijd doen afbreuk aan pogingen om meer kapitaal te verkrijgen en het beschik bare is te klein. Het ledental bedroeg op Maart 1902 403, benevens 30 voor de leeszaal, dus iets minder dan het vorige jaar. Het aantal cursussen is 1 kleiner dan in 1900: door een bijzondere omstandigheid werd die in boekhouden niet gegeven; op het oogenblik is er weder een met een nooit gekend aantal leerlingen. Na April 1901 is de cursus in houtsnijden niet meer voortgezetde leider verliet de gemeente en er is nog geen plaatsvervanger gevonden. Floralia slaaptde heer S. A. Maas kon zjjn krachtige hulp niet langer verleenen en een opvolger ontbrak alsnog. Het tekort is belangrijk minder dan het vorige jaar, hoofdzakelijk een gevolg van de verdubbeling van de huur der Huishoudschool het tekort bedraagt thans f125. Bestuur. In de samenstelling van het bestuur was veel verandering. De beer Bakkes trad uit wegens gebrek aan tijd, de heer v. Waart wegens ver andering van woonplaats. De voorzitter wilde zijn positie niet ontleenen aan den wil van 2 ol 3 obligatie-houders, waar uit de leden zulk een krachtige oppositie, ook tegen zijn beleid, opging hij bedankte, doch werd met bijna algemeene stemmen door de leden her kozen, waarbij de meeste sociaal-democraten zich echter onthielden. Einde 1901 was de samenstelling als volgtde heer M. C. M. de Groot, voor zitter; mevr. MakSmit. secr.'; irmj. M. van Wamelen de heer J. H. van Westen dorp J.Dzn., penniugm.de heeren J. Koo- rengevel en A. F. van Lissa, leeszaal en bibliotheek mej. M. ,T. v. d. Ven de heer G. W. Snel, muziekuitvoeringen, enz.; mej. M. Odé, huishoudelijke zaken. Bij de leeszaal en bibliotheek z(jn behulp zaam mej. v. d. Ven en de gewone leden, de heeren P. van Ruiven en J. van't Zelfde bij de muziekuitvoeringen de gewone leden de heeren II. M. J, Kamman en J. Krab bendam. Ontspanningszaal. Het bezoek was niet druk, de vertering was 1224 tegen f 229 in 1900. De opbrengst van liet biljart nam toe; bijna uitsluitend wordt kaart, domino en biljart gespeeld. Klachten over uithuizigheid werden niet ver nomen. Leestafel en Bibliotheek, Het bezoek der leeszaal blijft ongeveer gelijk, het gemiddeld uit zijnde boeken is iets minder dan het vorige jaar tengevolge van liet voor bet eerst gesloten houden der bibliotheek gedurende Juli en Augustus en door de periode van uitgaan, waarmee de vacantiën en de kermissen alhier en te Rot terdam samenvallen, doch ook door het afvallen van lezers en het viagen van minder lectuur. Bovenbedoelde stilstand van uitgifte is door de uitbreiding en het drukke ge bruik noodzakelijk; liet mooie jaargetijde leent zicli daartoe het best. Vergrooting der bibliotheek blijkt hoog noodig een vierde of een derde der werken is voortdurend uit en wel ongeveer dezelfde boeken, waardoor z(j veel lijden en enkele zelfs geheel op zijn. De leestafel kan niet in belangrijke mate het gemis aan een groote, degelijke bibliotheek vergoeden. Wie boeken wil afstaan geve ze aan het Volkshuis. Een aparte bibliotheekkamer is er nog niet. De commissie zou gaarne een paar personen in haar midden opnemen om de bibliotheek te onderhouden en uit te breiden, om vlug te helpen bij ontvangst en uitgifte der boeken vooral des Zaterdagsavonds om den leeszaallezers minder hinderlijk te zijn. Papier, inkt enz. is altijd in de leeszaal aan wezig en wordt gratis verstrekt. Lezingen. Er werden 3 lezingen gehouden. Mej. Kramers sprak over den Nationalen Vrou wenraad de heeren Goedhart en Wibaut over coöperatie. Het bezoek was slechts gering, doch de aandacht en de gedachtenwisseling opgwekt. Reisclub. De reisclub voerde een 8-tal naar Brussel, waar de bezienswaardigheden werden be zichtigd. De kosten waren slechts f 9,06 per deel nemer. Muziek en lantaarnavondjes. Het bestuur verloor veel door het bedanken als leideres van Mevr. Sander-Tengeler. Der familie Feltzer wordt hulde gebracht vooi baar hulp. Het bestuur heeft het plan den aangenomen leeltyd voor torgang van deze avondjes (12 jaar) wat schei per te handhaven. slechts eenmaal had een lantaarnavond plaats en deze was slecht bezocht, zoodat het bestuur besloot deze avonden voorloopig te staken. Een avond werd voor de kinderen der leden een Kerstsprookje opgevoerd, waarbij ook de tooverlantaarn dienst deed. Een kin dervriend verschafte den ruim 160 opgeko- menen versnaperingen. Stenografie. De heer J. L. Slavenburg gaf een paar cursussen in de stenografie ïGroote". Onge veer alle Schiedammers (30) vei kregen een diploma voor correct slenografeeren. Eenigen zijn thans aan het reporterschrift. Er is sprake van het vormen van een vereeniging tot het zich veider bekwamen door dictaat-schrijven onderlinge correspon dentie, het vormen eener bibliotheek, enz. Ook is er een tentoonsteling gehouden naar aanleiding van dien cursus, waarvoor de heer Koorengeve! eenige tabellen, leer boeken en schrijfgereedschap afstond. Cursus in Gezondheidsleer, enz. Deze cursus werd door dr. Elzevier Dom in November en December 1901 en Januari en Febiuari 1902 gehouden in 14 lessen en door 24 personen gevolgd. Mannen namen geen deel, ook weinig arbeidersvrouwen. Behandeld werden luchtverversching (in richting van huizen, slaapkamers), voedings middelen, ziekenverpleging, eerste hulp bij ongelukken (ook de behandeling van dren kelingen), en ten slotte werden eenige voor- loopige verbanden gelegd en besproken. Declamatie-club T. A. V. E. N. U. De debating- en declamatie-club werd we gens gebrek aan deelneming ontbonden, ter wijl enkele getrouwen een declamatie-club oprichtten onder den naam T. A. V. E. N. U,, (tot aangenaam vermaak en nuttige uit spanning.) Reeds 16 Febr. 1902 kon, nadat statuten ontworpen en door het bestuur van het Volkshuis goedgekeurd waren in de zaal der Officieren-vereeniging den leden van het Volkshuis een uitvoering aangeboden worden, die zeer in den smaak viel. De club zou meerderen steun en belang stelling gewenseht achten z(j zal deelnemen aan den volkstooneelwedstrijd van ïOns Huis" to Amsterdam in 1902/3 en telt 5 leden en een adspirant-lid. Gymnastiek-cursus. De cursus begon op 4 October met 13 leerlingen, welk getal op 17 October reeds tot 28 klom. Tot 31 December werden 14 lessen gegeven, in 't geheel door 302 leer lingen, d. i. pl. m. 22 per les. 7 leerlingen waren voor de 2e, enkele voor de 3e maal ingeschreven. Leider was de heer Ch. Krijger. Tot Dec. was de opkomst goed, daarna kwamen veel verzuimen voor, tengevolge van zeer vroegen arbeid. Met het oog op aanstaande bepalingen betreflende verkorting van diensttijd voor gymnastisch geoefende miliciens, zou deze cursus goede diensten kunnen bevvijz- n. De rekening en verantwoording sluit met een bedrag van f 3310,91/2. Ontvangen werd aan rente f 83,39. aan contributie f 342,20, aan huur f380.20, aan lezingen, enz. f 79,641/g, buffet f 221,86, biljart f 202,32 en boeten f 8,171/3. Uitge geven werd 0. a. voor de leestafel f 93,291/2, de bibliotheek f 12,141/2, huur f 250,20, lezingen f 57,61, buffet f 126,88, biljart f 28,09 en administratie f 43,791/2- De begrooting voor '1902 sluit met een bedrag van f 1440,—. *K* Zondag '11 dezer zal er des namiddags te 7 uur een ledenvergadering plaats hebben, waarin behandeld zullen wordennotulen, verslag en vei kiezing van 2 bestuursleden wegens periodieke aftreding van Mej. van "Warmelen, die bedankt heeft, en den heer G. W. Snel. Burgeravondschool. Blijkens een ju dit nummer opgenomen kennisgeving zal de inschrijving van leer lingen voor den mot September te beginnen cursus van do Burgeravondschool plaats hebben op Maandag 12 011 Dinsdag 13 Mei e. k. des avonds tusschen 6 en 8 uur. Om fco kunnen worden toegelaten moeten do aanstaande leerlingen den leeftijd van 12 jaar li ebben bereikt en een verklaring kun nen overleggen van hot hoofd der lagere school, «waaruit blijlk't dat de leerling deze geheel heeft doorloopen. Volksbadhuls. Blijkens achterstaande advertentie zal het Volksbadhuis weder gedurende nage noeg den geheelen da.g geopend zijn. Uit het onderschrift dier advertentie blijkt dat zeer velen op Zaterdagavond het badhuis bezoeken, waaronder velen die even goed op een anderen dag of een ander uur zouden kunnen komen. Heb wil ons voorkomen dat diegenen, wel- ko op een ander uur kunnen gaan, dit ook moesten doen; niet enkel ten gez'iove van hen die anders niet kunnen, maar ook voor hen zeiven, daar zij, dan minder lang behoeven te wachten en dus minder tijd door hun bezoek verliezen. De Zaterdagmiddag, van 11 tot 3 uur is geheel gereserveerd voor kinderen. Het badhuis wordt meer en meer alge meen gebruikt en de reinheid en gezondheid wordt zeer zeker reeds in zeer véle gezinnen door deze nuttige inrichting bevordei'd. Toch zijn er nog velen die voor de licha melijke reinheid xiiet zóóveel gevoelen dat zij van 'b badhuis gebruik maken."Wij willen ho pen dat heb goede voox'beeld en de herhaal de opmerking ook lien zal doon besluiten voortaan getrouwe bezoekers te worden van heb Volksbadiliuis. Heden herdacht Jbha. vaxi der Heijden den dag waarop zij voor 25 jaren bij' den heer G. Visser Bz. als dienstbode in dienst trad. Reeds vroeg in den morgen ondervond zij dat haar trouwe diensten door allo huisge- nooten zeer op prijs gesteld worden. Ook van andere zijden ontving zij bewij zen van vriendschap en genegenheid. 'Dat zij nog menig jaar haar diensten aan die familie moge wijdon, wenschen ook wij haar toe. Wij verwijzen naar oen in ons nummer van heden opgenomen annonce van de afdce- ling Schiedam van den Ned. Brood-, Koek en Banketbakkersbond, waarin het bestuur ter kennis brengt van het publiek, dat in de vergadering van do afdoeling besloten is op Dondei'dag 8 dezer ('Hemelvaartsdag) geen brood te bakken of te doen bezorgen, en het dus den ingezetenen der gemeente verzoekt in het belang der bakkers geen brood te wil len ontvangen. De feestelijke bijeenkomst van de afdeelmg Schiedam van den Ned. Bond van post en telegraafbeambten x>De Post." is niet Dins dagavond, zooals gister abusievelijk in ons blad vermeld stond, maar Donderdagavond 8 Mei. Hedenmiddag ruim 3 uur vie! Ant. Bijlo, varende op de schuit zijner ouders, in den Noordvestsinge!, doordien de vaarboom uit gleed. Door zijn vader en moeder werd hij weder op de schuit gehaald. Gistermiddag omstreeks 4 uur werd de schippersknecht J. J. Kolenberg, wonendein het Nieuwsticht alhier, komende van Rotter dam op den Nieuwen Binnenweg door een duizeling getroffen, tengevolge waarvan hij tegen den grond sloeg. Blijkbaar is hij op een hard scherp voorwerp met het hoofd terecht gekomen zoodat hij een belangrijke, hevig bloedende wond aan het achterhoofd bekwam, In een café in de nabijheid binnengebracht werd hem daar geneeskundige hulpverleend en kort daarop, nadat hij weer tot bewuslzyn was gekomen, naar zjjn woning gebracht. Ook hier heeft hij zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Door de politie uit Montfoort werd gisteren naar hier gebracht de minderjarige J. M., hier thuis behoorende, die aldaar zwervende was aangetroffen. Hij verklaarde uit Lunteren te zijn weg- geloopen, waar hij boerenarbeid verrichtte. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie Een sdhoen.klompje, een lapje stof met 1 goudfkooid, een sleuteltje aan een touwtje ecu .knoopenhaafcje met 4 sleuteltjes, een deksel van een drinkenshlik, eexi baret 3 witte kousen. b. Terug te bekomen aan de voWl. adressen4 aa Een doos waarin kant en veer biji J, J g Dulfex-, Hoogstraat 113; een boezeroen'te Wod. den Held, Doeldhofjc 27oen gouden oorknop hij J. ATbers, Kortlandstraat 10/15; een hond bijl J". v. d. Gaag, Hoofd, straat 195een balk bij N. Wijzenbroet, Hoofdstraat 47eon portomonnaie met ge!<j bij A. Schulzo, Zijlstraat 26een zweep bi W. J. Voogl, Buitcnhavonweg 168; eeu ff'. K. vragen boekje bij G. v. Zon, Schie 68 een schaax-ketting en een kip biji T. J, d' do Groot, Lange Singelstraab 33; een zil' veren armband bij' A. v. Leeuwen, "Villa- straat 105oen zil vemen vingerhoed aan t kantoor der Gonieonte-Reinigixig. Met ingang van 1 dozer zijn de commie, zon 4e klasse bij, do dix-ecte belastingen, in voorrechten en accijnzen, do heeren P. Mole naar en G. W. Wedding, tijdelijk alhier, bo- vordord tot commiezen 3e klasse. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand April 1902 ingelegd 19870,92 terugbetaald f '14738.37. liet laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3362. Opgaven van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand April aan het post kantoor ter post bezorgd, welke wegens on bekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. M-j. M. v. Roojjen, 's-Gravenliage. Briefkaarten. Mevrouw Spree, 's-Gravenliage. Mej. J. Bakker, Rotterdam. Uit 't buitenland terug ontvangen. C. Reedijk, Barry Dock. Nod, Tooneeïverbond. Gisteravond werd in den Grooten Schouw burg te Rotterdam eene buitengewone voor stelling gegeven, ter gelegenheid van de heden aldaar te houden algemeene vergadering van het Ned, Tooneeïverbond. Hoofdbestuurderen en afdeelingsafgevaar- digden waren tot deze voorstelling uitge- noodigdin het balcon zag men dan ooi gerokte en witgedaste heeren met hunne dames. Opgevoerd werden twee stukken van Hartleben ïde Eischen der Moraal" en de sopvoeding lot het Huwelyk". beide sar castische aanvallen op do hedendaagsche zedelijkheid en beschaving, zooals die door door de z. g. n. fatsoenlijke kringen worden opgevat. In het voorstukje kwam dat sarcasme beter tot zgn recht dan in de Opvoeding, dat veel te mat gespeeld werd door sommigen, Mevr, v. Eysden-Vink vertolkte de concert zangeres op de haar eigen en dus verdienste lijke wijze, daarin goed bijgestaan door den heer Brondgeest. Zooals wij reeds zeiden over de opvoering van het hoofdstuk lag iets mats, het mar cheerde niet, liet bittere sarcasme kwam te weinig uit. Een woord van lof voor haar »los" spel mag aan mevr. de Jong-Wertvvijn niet wor den onthouden het best beviel ons in liet tweede bedrijf, de door mevr. v. Kerckhoven en den heer Morriën gespeelde scène. Het spel van de heeien Tartnud en Pool man liet wel wat te wenschen over. ined tob oing werk ten. hese ai'bc tie waa strip onde rige Tc king tint» perse stak! zich Di per1 Ui Di zal Gem vatte In eenij ,bezoe den tend liervt Ge sanw had gevrt W eenig en n letin He verga laat! Ov eenig voorz be reit bijdrs some voor range 28 te De f895* staan Als werd Doe san Hemp Na :ekozi nr, leden toezie Adria werd lende fonds Do commissie „Tiendrecht" uit het Ned. Landhouwcomité heeft aan een sub-commis sie opgedragen, de juridische bezwaren be treffende deze hoogst moeilijke zaak te on dervangen. Dczo sub-commissie lieeft zich met don voorzitter dier commissie-, mr, J- P. Molteer, van haar taak gekweten en thans met de grondslagen gereed gekomen en binnen een niet al te lang tijdsverloop zal 'het eindverslag mot ontwerp van wet en memorie van toelichting kunnen worden te gemoet gezien. Werkstaking. Op verschillende plaatsen to 's-Gravonha- go vergaderden gisteravond de stakende met selaars en o-pperlieden. Daar het ter oore was gekomen van do politie dat in de verga deringen der stakers besloten -was (hedenoch tend gezamenlijk een wandeling door de stad te maken, oen bezoek aan liet stadhuis te brengen en voorts te -tradhten de vafcgenoc- ten die nog aan don arbc-id waren, over te halen den arbeid neder te leggen, zoo noo dig op luidruchtige wijze, was de .politie he denochtend op do plaats ,van samenkomst. Prinsengracht, in voldoenden getale aanwe zig. De ïxoofclcommissaris, do heer Versteeg, wees heb stakerscomité op gemoedelijke wij ze op het gevaar waaraan zijl zioh blootstel den bij het plegen van wanordelijkheden, daar de politie vastbesloten was alsdan niet kracht op te treden, terwijl de stakers, in dien zij don ordelijken weg bleven betreden, op medewerking van de politie konden te kenen. Dientengevolge schijnt van hot plan van een georgauiseoixlen optoefht to zijn a gezien. Do stakers (verspreidden zicli m groepjes van 4 of 5 door do stad om te trach ten wenkende kameraden tot aansluiting over to halen. Omstreeks 12 uur verzaffie den zij zidk op 'heb Binnenhof, 0111 ecing0 werklieden, -aan de restauratie der GrafehJ ke Zalen werkzaam, die geweigerd hadden LC Kepp N! kom San Domi opsta III tan 1 tan zegt 0 Jen t het t liet i uitga zijn 1 fchot Oo evers 0//Seti 1 MO J:r fi R0' GE] Ab/eer MO JEN AM MO" SPC SPI Kof Suil Tar Rog Rog Knf Suil 10. Kof hart

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 2