G 56"* Jaargang. Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei 1902. No. 10847. Eerste Blad. ,F. De zaaiende hand. lamo oorz, acte DER Bericht. Inschrijving Tan nieuwe leerlingen voor de Burger-Avondschool. BUITENLAND, ure. 1,37. talfiuid. SCHIEDAM IE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam enVlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 4.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags" vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBotcrstraat 68. Donderdagavond verschijnt de „Schledanisclie Courant" wegens den Hemelvaartsdag niet. Zjj die met September a.s. als leeiiingen van de Burger-Avondschool wenschen te wor den toegelaten, kunnen zich laten inschrijven op Naandag 12 en Dinsdag 13 Biel c.k. 's avonds tusscheu 6 en 8 uur. De vereischten om te kunnen worden toe gelaten zijn: lo. het bereikt hebben van den twaalfjarigen leeftijd, 2», het kunnen overleggen van eene ver klaring van het Hoofd der Lagere School, waaruit blijkt dat de leerling deze geheel heeft doorloopen. De Directeur, J. A. HING MAN. 'olks- 121/2, Heine 2 din 4.90. 2.90. eren, 1.25. ibibl. 0.30, idels- 0.75. euwe van 0.60. 1,90. sfl.l 2.50. 5.50. 0,20. ;kind 1.10. 1.50, mks- 2.75. 0.10 0.05. ront- 1.50. den 0, bij 0.25. Een 1,25. AIwiKKJSEK» OVERZICHT. SCHIEDAM, 7 Mei 1902. Kuld-AfrSka, Kitchener seint uit Pretoria, dd. 5dezer: De colonnes melden, dat in de laatste we-k gedood zijn 10 Boeren, 122 werden gevangen genomen, 14 gaven zich over, 106 geweren werden buitgemaakt met 1600 patronen, voorts eenig vee. Kolonel Cooper heeft met versterkingen, naar Port Nolloth gezonden, de Boeren uit Steenkop verdreven de ecnige goede ver sterking op den weg naar Ookiep. Rochfort heeft in de Oranjerivier-Kolonie, samen met de politie, die in de districten Hoopstad en Bloemhof werkt, commando's verstrooid. Bruce Hamilton, van de liuic Heidelberg Standerton zuidwaarts over de Vaal trek kende, heeft bij de Heilbron-lioie 87 gevan genen gemaakt. Colenbrander heeft in het noorden van Transvaal de krijgsverrichtingen hervat tegen Beijers, wiens macht sterk geslonken is. Ten westen van Klerksdorp hebben Ian Hamilton's colonnes het land schoongeveegd, hetgeen de verdere krijgsverrichtingen ge makkelijker maakt. Uit Kaapstad wordt gemeld dd. 6 dezer De colonne, die tot ontzet van Ookiep uit getrokken is, heeft den 27en en 28en April gevochten bij Steenkop, dat krachtig door de Boeren bezet was en nu door de Engel- t. na«c iden in. INA, ct. Rom au VAN IDA BOY—ED. 51) 'Maar dab was gelijk. 'Dat was maar het eiterlijlc. Ebba voelde zich niet deemoedig, zij zeide vrijuit op de (gedachte der an dere i „Het zou er sleclil uitzien, als ik niet ecus V0Qr mijn ouden vader (kon wenken." «Maar zoo noodzakelijk is het toch niet?" ^ceudo juffrouw Mollen, «JawelHet kapitaal mag niet kleiner 'orden. Ik zal Kunowsky vragen, het uit te zetten." t Meer zag juffrouw MöLler haai- zoo won derlijk aan. Zij scheen zidh te bodenkon. Zij kwam een trede ihooger, zoodab zij nog dich terbij Ebba was. «De menschen spreken veel van de weelde 'aar de Kunowsiky's in leven," zeide zij Niot de woorden, de loon maalkte Ebba 'eifdachtig. «Hij heeft er het geld voor. Eerst kort ge- den moot hij zijn vermogen kolossaal ver vorderd kebbeu," zeide zij ijverig. uffrouav Maller bewoog het hoofd van t eenen schoudor naar den anderen en zei- «Als ak «Wat .boteekent da't?" vroeg Ebba scherp. «Sommigen zeggen, dat zijl integendeel Jtoote verliezen geleden hehben, Maar ik schen bezet is. De Engelschen verloien in de twee dagen zes man aan dooden en acht aan gewonden. Het veslies der Boeren was zwaar. Zij vroegen de Engelschen om genees kundige hulp. Verleden week zyn van bier versterkingen gezonden. V De dageljiksehn verlieslost vermeldt een gewonde (kapitein Lytwyche) by Ookiep, 29 April4 dooden en 3 gewonden by Steiukop in Namakvvaland, 28 Aprileen luitenant en een mindere gewond bij Kraailontein in Namakwaland2 gewonden bij Buitfontein drift, 30 April; 2 dooden en 4gewonden bij Grikwastad, 1 Mei. Het regiment Gordon-Hooglanders telt twee bataljons geregelde troepen. Beide bataljons zijn in Zuid-Afrika. Dezer dagen verscheen er in een Schotsch blad een statistiek, waaiin vermeld stond dat de Gordons 3883 mao voor den oorlog hadden geleverd. Zoo kan men nagaan hoe het Boerenvuur onder deze Beigscliotten heeft huisgehouden, dat men in het geheel byna 4000 man heeft moeten uitzenden om de twee bataljons op sterkte te houden. V De »Times"-correspondent te Pretoria zegt Het land is thans in ons bezit. Wij kunnen daarom wel amnestie toedaau aan een paar honderd misleide rebellenmaar een datum waarop de autonomie zal worden ingevoerd kan thans nog niet worden vastgesteld. Het Engelsch moet de officieele taal worden Nederlandsch kan worden toegelaten, maar van gelijkheid der beide talen kan geen sprake zyn. De toekenning van schadeloosstelling voor de veibrande hoeven mag geen strui kelblok zyn voor de regeling, In het Lagerhuis heeft Chambeilain gezegd, dat er voorstellen gedaan en door deEngel- sche regeering goedgekeurd zijn om een deel van het Transvaalsche gebied aan Natal af te staan. Dat stuk land is groot 7000 vier kante Engelsche mijlen (een mijl ruim 1600 M.) met 8000 blanke inwoners, meest van Afrikaander stam. Aan de sNeue Freie Presse" wordt uit Johannesburg, d.d. einde Maait, aangaanden den terugkeer van vluchtelingen geschreven, dat lord Milner met het inwilligen van ver zoeken om te mogen teiugkeeren, met vele moeilijkheden heeft te worstelen. Van de dui zenden verzoekschriften kan slechts een kleiri gedeelte in aanmerking komen, daar de toe stand van den oorlog en vooral hetapprovi- andeeren een terugkeer in masra nog lang niet veroorloven. In de eerste plaats wordt op smettelooze loyaliteit gezien en dan komt de moeilijkheid betreffende de belangen ter sprake, die den verzoeker naar zyn vroegere woonplaats terug roepen. Gunstige relaties en bekendheid met den mijndienst geven de voorkeur, daaren tegen worden allen, die onbekwaam kunnen worden, afgewezen. ïGerman" beteekent zoo veel als 3>illoyaal", dit kunnen de Duitschers niet alleen bjj hunne pogingen om terug te wil niets gezegd hebben, anders krijg ik er nog maar last mee.' „•ICom, dat is onzin 1 Een huis als dat der Kunowsky's wekt natuurlijk jaloezie," sprak Ebba overtuigd. „Dus nu Moed ik mij, aan. Eu als 't u belieft om (half twaalf het drankje. Tien minuten later vea-trok zij welgemoed. Heb waren gewichtige plannen, die zij 'liad. Maar Ebba meende, dat liet Ihaar gelukken moest. Het, was baar, als kon en mocht tiaar niets mislukken. Zij was verlangend naar daden. Hot werk on do plichten wekten haar heelemaal op. Dab was toch iets anders, dan altijd stil lieer te zitten en hard to werken, tol het hoofd haar pijln deed. Ebba gevoelde iets van haar vroegere zor- galoozc wroolijkheid, toen z,e op dien mooien vintermorgon op weg ging. Do sneeuw was, daar zo nu reeds vele dagen lag, eenigszins plat geworden en niet meer zoo luchtig en los. Ook hadden wagenwielen bruine lijnen over den straatweg getrokken. Maar aardig zag heb er toch uit. Den vorigen winter in Berlijn liad Ebba haast niets van de sneeuw gemerkt. Eu hoe heerlijk was hot zoo ver over de vlakte ilieen te kunnen zien Ebba ging een eindje door hot Biirger- park. 'Daar ging het riviertje, dat er zoo ziwart-hlank uitzag, voorbij. En recht voor haar, boven do takken uit, die als filigraan tegen den bleek-blauwcn hemel uitkwamen, verhieven zidh een paar s anke, roodo schoor- s'teenen. Rustig en kaarsrecht steeg do rooit in de ludht op. Ze stond even stil, keek er naar en verschrikte hevig Uit het Bür- keeien. maar overal, waar zij met Engelsche autoriteiten in aanraking komen, voelen. De pogingen om door de bekende protest- meetings den schijn van loyaliteit te wekken, hebben hen slechts belachelijk gemaakt, want zulke comedies doorzien de Engelschen toch. In den grond van hun hart zijn de Duit schers van Zuid-Afrika evenals alle buiten landers, aanhangers van de Boeren. De eer lijken onder hen houden rekening met de omstandigheden en zwijgen over hunne ge voelens; de andeien huichelen loyaliteit ann het Engelsch regime in de hoop, daaruit munt te zullen slaan. De weinige Oosten rijkers verheugen zich in het algemeen over meer welwillendheid van Engelsche zyde, die een goeden steun vinden in hun landge noot Epler, lid van den Johannesburger stads raad, die door zijne goede verstandhouding tot de Engelsche autoriteiten steeds veel gedaan kan krijgen. In de sFortnightly Review" komt een artikel voor, onderteekend door Iwan Muller, die zich een goeden bekende van Cecil Rhodes noemt. In dit artikel worden nadere byzondei- heden medegedeeld omtrent het gesprek, dat in 1890 heeft plaats gehad tusschen keizer Wilhelm II en Cecil Rhodes, naar aanleiding van den aanleg van den Kaapstad-C.iïio-spoor- vveg. Volgens dit artikel, zou de keizer gezegd hebben na afloop: slleden heb ik een man ontmoet." Een passage uit het gesprek luidt verder als volgt: s\Vel, mijnheer Rhodes, de lijn zal dus in deu tijd van twee of die jaar gereed zijn. Indien ik gelegenheid had, zou ik gaarne naar Afrika gaan, om de zaken in oogenscbouw te nemen. Maar in ieder geval zal ik mij bij de inwijding laten veitegenwoordigen." sPardon, Majesteit," antwoordde Rhodes, »de lijn zal dan nog niet gereed zyn. De lijn gaat door uw gebied. I)e Duitschers, zooals zij in Duitschland z.ijn, ken ik niet, maar in Afrika zyn het de minst onderne mende menschea, die ik ken, eo ik ben ervan overtuigd, dat de onderneming, voor zoover zij uw tenein betreft, verscheidene jaren zal eischen om tot voltooiing te komen." Maar nog meer zou Rhodes tegen Wilhelm hebben durven zeggen. Toen hij wegging, zou hij gezegd hebben: Vóórdat ik wegga, moet ik u bedanken voor het telegram, dal gij aan Kruger gezonden hebt. Ik was op dat oogen- blik in een moeilijke positie. Ik was toen verplicht om naar huis te gaan om van grootma een terechtwijzing te ontvangen, zooals men die aan ondeugende jongens geeft. Gij hadt de goedheid u in de zaak te mengen en het telegram in quaestie te zenden, en aldus hebt gy de slagen gekregen, die voor mij bestemd waren." Wilhelm wist niet wat hij antwoorden moest. Aldus het artikel. Het geheele ver haal ziet er anders verdacht uit. «SeBScngiïe WededeeHingeK. Frankrijk, Nadat allo vier do republ'ikeinschc candi- daten to Marseille zicih teruggetrokken had- gerpark, van de fabriok komende, trad een dame naderbij. Ebba herkende haar dadelijk, hoe ver ze ook nog' -weg was, en met sidderende knieën spoedde ze zich een zijweg in, die naar do stad voorde. Dadelijk daarop ergerde ze zich over haar vlucht. Dat moest ze nog loeren, inöt een 'kalm gelaat „zijn moeder" te ont moeten. Ze nam zidh voor, een volgenden keer heel onverschillig eronder te blijven. Maar nu klopte haar hart nog, toen ze op het kerkplein liofc huis van Kunowsky bin nen ging. Boven gekomen, vond zo Helena op de sofa liggen, de .lange, smalle vingers achter het hoofd saamgevouwen, tot den hals toe met een doek toegedekt, op welks valen grond grillige oranjekleurige figuren waren. „Ben je ziek vroeg Ebba. „Neen." „En waarom lig je hier dan zoo, zelfs zon der te lezen V „Waarom zou ik lezen „Nu, om wat te leoren. En men verveelt zich fcocih." „Ik verveel me nooit," zeide Helene mot haar matte stem. E'bha haalde de schouders op. „Ik wilde eigenlijk je man 'graag spreken. Daarvoor moet ik zeker naar beneden gaan js,Willen jullie weer oen effect vorkoo- pen vroeg ITelene. „Laat dat toch, ik zal jc wel geld geven." „D'ank je. Wij nemen van mijnheer Ivu- nowsky geen aalmoezen aan," zeide E'biba droogjes. Helene scheen niet verwonderd, toen zo alles hooide. Het scheen haar onverschillig Prijs der Advertentiën: Van 1—6 regels 11. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine adver-tentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Knterc. Telefoon lïo. 133, den, heeft Brisson definitief de candidatuur aangenomen. lieden houdt do bekende staatsman eon groote redevoering voor zijn nieuwe kiezers. Spanje. Paus Leo XIII heeft naar Madrid kardi naal Vivès gezonden, ten eerstei om hem te vertegenwoordigen bij do feesten voor do kroning on ten tweede om met den heer Sa- gaista do quaestie der congregatie te bestu if oeren. Italië. Er loopt te Rome een gerucht, dat hot be faamde wetsontwerp op do echtscheiding, dat de regoering in deze zitting zou indie nen en dat reeds bij voorbaat tot zooveel be weging aanleiding heeft gegeven, zal wor den ingetrokken. D'e rochtsgeleercl© raadslie den van het ministerie verklaarden er zich tegen. Duitschla nd. Do Rijksdag is gisteren uiteengegaan tot den 3on Juni. Denemarken. Het Landsling heeft rapport uitgebracht over heb wetsontwerp tot afstand der West- Indische eilanden. De meerderheid blijft hij het reeds door het Landsting genomen be sluit, om de beslissing te verdagen totdat de kiezers voor den kolonialen raad der eilan den er over gestemd hebben. De minder heid, bestaande uit alle partijien met uitzon dering van do conservatieven, verceniigde zich met het besluit van hot Folketiug, dat zich vóór don afstand verklaarde, onder voorwaarde dat bij een referendum, onder do bevolking der eilanden te houden, de meerderheid zich voorden afstand verklaart. Oostenrij k-H o n g a r i j e. Do Hongaarseho delegatie heeft J. Ail draft tot voorzitter gekozen. H o n g a r ij De vacante portefeuille van het ministe rie van handel heeft nu een titularis gevon den in Ludwig Lang, afgevaardigde en pro fessor aan de hoogesc-Lcml tv Budapest. Rusland. Er is een keizerlijk besluit verschenen waarbij) de staat van beleg afgekondigd wordt in vijf districten van het gouverne ment Poeltawa. Bulgarije. Prins Ferdinand heeft door zijn minister president Daueff zijn bezodk aan het Russi sche hof laten regelentegen 7 Juni wordt liij verwacht in gezelschap van Daneff en van den Russisdien diplomatiekeu «agent in Sofia. De Prins zal den Czaar een ontwerp te zijn, dat Ebba voortaan voor zichzelf en haar vfider den kost moest verdienen. Zo schelde en beval deu 'bediende aan mijnheer Kunowsky te vragen, of hiji even boven wil de komen. Ze sprak nooit van „mijn man". Richard liet vragen of men een paar mi nuten geduld wilde hebben, daar hij juist bezoek had. Dus wachtten ze. Helene lag onbewogolijk.Ebba zat op 'n verguld stooltje dicht bij haar zusterlijke vriendin. Maar al het „zusterlijke" was als vervlogen, verge ten. Ze wisten niet meer, wat se samen moes ten bespreken. Do zon, die buiten zoo vroolijk scheen kwam niet in dozo kamer. Maar liet was er toch heel licht en heal warm, liaast te warm. Helene kon ongehoord veel warmte verdra gen. Toen E'bha. daar zoo zat en op het fries, dat boven aan den muur was, de pelikanen telde, viel haar ojieens liet gezegde van juf frouw Möllor weer in. Misschien was het haar plicht, Richard ervan te onderrichten, dat er zulke praatjes liepen. Hij kon dan maatregelen nomen tegen die nadee.Iig wer kende leugen. Het was moeilijk om te we ten, wat het meest tactvolle en het beste was. Terwijl ze daar nog over nadacht, trad Richard binnen. „Gaat hot wat beter met je papa!' vroeg hij dadelijk beleefd on zag daarbij dat de doek wat van Helene's voeten afgegleden was. Hij buikte zich, om hem goed te loggen. Toen Ebba uitvoerig alles verteld had over de zieikte en het verloop ervan, voegde ze erbij „Eigenlijk kom ik voor zaken, Richard." toonen voor het te Sofia te verrijzen stand beeld voor den Czaar-bevrijder en tevens deu C!z<aar uitnoodigen tegenwoordig te willen zijn hij do eerstc-stecnlegging. Terwijl prins Ferdinand per rijtuig naai de vergadering der Sokranja reed om de zit ting te openen, schrikte het paard van zijn ordonnancc-officier en sprong met de voor- poolen iu hou rijtuig. Als een tweede Von Münchhaussii gaf de officier zijn paard do sporen, zoodat het een geweldigen sprong deed en over het rijtuig heen sprong. De prins kwam er zonder een schram af en reed, uiterlijk volkomen kalm, naar het Parle mentsgebouw, waar hij met kalme stem do troonrede voorlas. In den middag bracht hij een bezoek aan den adjud.mt, die bij zijn stouten sprong van hot paard was gestort, en zich gewond had, maar toch nog opgc- spongen was om do liand te kussen, die de prins ilicru toestak. Do troonrede, die do prins uitsprak, ver meldt de ordo, die er hij de verkiezingen ge weest is, en somt maatregelen op om de gel delijke moeilijkheden te hoven te komen. Zij dringt aan op bevestiging van de goede betrekkingen met do mogendheden. Kreta. Volgens een telegram uit Athene aan de „Politisühe öorrcspondctiz" heeft prins Geor ge van Griekenland gezegd, dat de inlijving van Kreta hiji Griekenland nog slechts een kwestie van tijd. is en Europa er het geschik te oogcnblilc voor afwacht. Do prins gaat dit jaar opnieuw de Europcescho hoven be zoeken. Turk ij De geestelijke en militaire missie naar Ye men, die dezer dagen op wreg gaat, staat on der leiding van den ulema Hassan Bey, een vertrouweling van den Sultan en divisie-ge neraal. Amerika. Lord Pauncefote, de bekende Eugolsdlie gezant te Washington, die lijdende was aan astihma en een hartziekte, bevindt zicli thans vrij goed. Alleen dwingt con hevige jiclit- aanval lieni nog de kamer te houden. Dominicaanse he Republiek. D'e president der Ropubliek is door de re volutie afgezet. D'e rust is in de hoofdstad teruggekeerd. China. 'Do Britedh-Indisdhe troepen die in het noorden in garnizoen liggen, zullen volgens een 'bericht uit Simla, binnenkort tot 2000 man verminderd worden, do troepen te Skang-liai niet inbegrepen. „Ileh je gold noodig?" vroeg hij 'haastig. „Neen. Vandaag niet en nooit, naar ik hoop. Maar liet beetje wat we nog hebben, wilde ik je in bewaring geven. Wil jc dat? Specnleoron moot je niet met onze arme drie- eu-veertig duizend Mank. Maar jullie ban kiers weet toch beter hoe het geld te beleg gen dan wij." Bij deze .dringende bede glimlachte hij oven. „Men kan alleen op een bijzondere ma nier zijn gold vermeerderen, als men wat waagt. Met zoo'n klein kapitaal speculeert men echter niet." „Neem het toch maar en zet hot wat voov- deeliger nit. Dat kan toch. Zooveel vorstand heb i'k cv ook wel van. Als ave maar vier procent krijgen in plaats van drie en een lialf voor ons arme slokkers boteekent dat al veel," zeide Ebba ijverig. „Het is dus goed, hé van middag breng ik mijn ef- fectentrommeltjo hier. Mag ik?" Richard werd heel bleek. Dat verbeeldde Ebba zich ten minste. Er ging iets in hem om en dat weerspiegelde zijn gelaat onwille keurig. (Maar hij stond nog juist als te voren, met de duimen in de broekzakken, «als iemand, die oen vormelijk gesprek voert, wat liem eigenlijk verveelt. „Natuurlijk", zeide Holeue, „Richard kan jullie kapitaal eenvoudig in de zaak nemen en zooveel rente geven, als gebruikelijk is." „Neen," zeide Richard op zijn z ach ten, af gemeten toon, „ik vind het beter liet geld. te laten waaa- hot is. Het as ten slotte het ze kerste van de wereld." (Wordt vervolgd.I

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1