:n, BI g- ts. 56 Jaargang. Donderdag 8 en Vrijdag 9 Mei 1902. No. 10847. na. Tweede Blad. tF, op acht BINNENLAND. ik mie TEN. 50. Ér Rechtzaken, Kerk en School. Ned. Herv. Kerk., Beroepen te Gorinchem ds. J. J. G. van Toorenenbergen te IJsselalein. Gemengd Nieuws. SiCiHIIEMIMSiiSIHI i COURANT _;en. franco Deze courant y er schijnt dageljjks, met uitzondering van Zon- en Feestdag* Prys per kwartaal: Voor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Frar per post fl. 1.65. Pry's per-yre&kVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur gan het bureau bezorgd agn. More au Boterstraat en ti. Corps diplomatique. De Ftansche gezant bij ons Hof, de heer de Monbel, is Maandagavond in de residentie teruggekeerd. Consuls, De heer J. D, Muir, ingevolge kon. mach tiging benoemd tot vice-consul der Neder landen te Invergurdon, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering eikend. ■De heer J. H, B, Lijnberg, ingevolge kon' maqhtiging bestemd tot vice-consul der Neder landen te Rönne, is in die hoedanigheid door de Deensche regeering erkend. De heer G. J. G. Maisily, bij kou. besluit benoemd tot consul der Nederlanden te San Frqncisco, is in die hoedanighe>d door de regeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. Minister Van Asch van Wijck. De heer Van Kol verklaar de in een onder houd met oen redacteur van de «Java Bode" aangaande minister Van Asch van Wijck, dat hij dezen Christen •aristocraat", als een bekwaam en volkomen eerlijk man be schouwde, voor vvien hij niet alleen de hoogste achting koestert maat' met wien hij zelfs op zeer verlromvelijken voet omgaat. sDo verhouding van den heer Van Kol tot den Minister van Koloniën is daarorn van bijzondere beteeken is, zegt het blad, omdat de eerste beloofd heeft o. m. zijne meening over den toestand in Atjeh onbevooroordeeld 'ie zullen mededeelen en de minister ver klaard heeft in de mededeelingen van den heer Van Kol onbepaald vertiouwen testellen en dat zijne houding ten opzichte van dat gewest in de toekomst voor een goed deel daarvan zou afhangen". Tweede Kanier. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs omtrent het wetsontwerp tot veihooging en wyziging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1902 benoemd deheeren Krap, Goeman Boigesius, Van Asch van Wijck (Amersfoort), Van Wijck en Ferf en tot rapporteurs omtrent het voorstel van wet va» den heer De Savornin Lohman c. s. tot aanvulling van de Militiewet 1901 (vrijstelling der miliciens van de lichtingen 1895 en 1896 van de oproeping voor herhalingsoefeningen) de heeren Van den Berch van Heemstede. Van Dedem, De Ridder, Seret en van G(jn. lam. G. et. usse nden, en [.INI, iet, jure 1.37, it ,n, Tweede Kamer. Schoolverslag 19001901. Vervolg.) Over het niet naleven van de voorschriften van art. 33 der wet werden geen kluchten vernomen. Aan de mededeeling daarvan is door den inspecteur van het L. O. in de tweede in spectie, een aanhaling toegevoegd uit hel verslag van den nieuw opgetreden schoolop ziener in het district 's-Gmvenhage, waarin betoogd wordt dat dit art. 33 nog lang niet tot zijn vollo recht wordt gebracht, en de onderwijzers zich wel beijveren de verstande- ijke vermogens te ontwikkelen, maar aan opleiding tot maatschappelijke deugden wei- of in het geheel niet wordt gedacht. De opvoeding ontbreekt op menige school, ^allereenvoudigste vormen van netheid, tide, beleefdheid, zijn op vele plaatsen van platteland onbekprrd. De Katholieke ®®jesscholen, sommige Christelijke scholen ta Veer enkele openbare scholen maken hierop «a gunstige uitzondering, bi 1900 vermeerderde het aantal scholen P*' 38. Het getal openbare scholen namelijk W .19, en het getal bijzondere scholen 'veneens met 19. Voorts blij kt dat het getal ^meenten, waar herhalingsonderwijs werd g®geven, met 11 vermeerderde, terwijl liet ftajal leerlingen, die van dat onderwijs ge- wuik maakten, met 410 verminderdehet Jfntal.der mannelylee leerlingen nl. vermin- ,met 536,. terwijl dat der,/vrouwelijke jfeger> met 96vermeerderde, Er.werden ,-85 .nieuwe schoollokalen ge- touwd,waaronder 56 voor openbaar onderwijs. 1 15 ■januari '1901 bedroeg het aantal '"deren yan 7 tot .beneden 13 jaar, die W'plonderwijs genoten'603.607, nl. 309.704 ("gens en 293.903'meisjes..Het aantal.kin- Jrensvan,dien leeftijd, die op gpnoemdtyd- jjjP huisonderwijs genoten bedroeg 482, nl. voor* jongens en'310 meisjes. D,.,iv flet aantal dagscholieren, dia tevens de ''ondschool bezochten, nam toe met»12l0 )nSpas en 7,47 meisjes. aantal hdagscholieren, dis .kosteloos "ue^wjjs ontvingen, vermeerderde met 1245; voor de jongens nam het af met 396, voor de meisjes vermeerderde het met 1641. Het aantal leerlingen, die uitsluitend de avondschool bezochten, vermeerderde met 141 jongens en 61 meisjes. l ij de openbare scholen werd aan school geld 155.954,051/2 meer ontvangen dan in 1899. Het aantal onderwijzers bij de openb. scho len, de hoofden medegeteld, vermeerderde met 303 en bij de bijzondere scholen met 187. Het getal kweekelingen verminderde met 142 jongens, terwijl het vermeerderde met 103 meisjes. Het getal hoofden van scholen die zonder bijstand van onderwijzers in scholen met meer dan 40 leerlingen op 1 Januari "1901 werk zaam waren, bedroeg 68 tegen 51 op 1 Jan. 1900. Aan drie der daarbij betrokken scho len was op dat tijdstip eene toevallige vacature. Op 1 Juli 1901 ontbraken bij de openbare lagere scholen 204 onderwijzers, waarvan 36 door toevallige vacature. De uitgaven voor bezoldiging van het onderwijzend personeel bij de gemeentelijke openbare lagere scholen vermeerderde met f 341,102,331/2. Het zuiver bedrag der uitgaven in 1900 door de gemeenten ten behoeve van het lager onderwijs gedaan, beliep f 10,873,795,30, dat is f 843,450,11 meer dan in 1899. Het zuiver bedrag der Rijksuitgaven voor het lager onderwijs was in 1900 f 6 763.199,47 of f151.545,19 meer dan in het vorige jaar. Voor het onderwijs in den godsdienst, werd in 1900 van 1016 schoollokalen in 397 gemeenten gebruik gemaakt krachtens art. 22 der wet. De uitgaven voor het hooger onderwijs hebben bedragenin 1878 door het Rijk f 1,193.725.59, door de provincie Noord-Holl. f10,000, door de gemeenten f 515,711.68% totaal f 1,719,437.271/2, en de inkomsten resp. f158,415, f 196,288.62, totaal f354,703.62; zuiver bedrag der uitgaven f 1,364,733.65% In 1900 bedroegen de uitgaven door den Staat f 2,483,166.92, door de provincie Noord-Holl. f10,000, door de gemeenten f950,059.44, totaal 13,043,226. De inkomsten respeci. f257,241.75; 1344,691.32% f 601,933.07% totaal f 2,441,293.281/2. Het zuiver bedrag der rijksuitgaven voor het middelbaar onderwijs bedroeg in 1900 f 2,000.970,731/2. In 1864 was dat bedrag £139,506,451/2; de ontvangsten van het rijk waren in 1900 f251,923,50, in 1864 f 36,164,14. De uitgaven der gemeenten in 1900 bedroegen f 1,436,262,701/2 en de ont vangsten f882,568,13. Middelbaar onderwqs. Het eindexamen aan de hoogere burgerscholen werd in 1900 afge legd door 614 leeilingen der h. b. s. met 5-jarigen cursusvan dezen verkregen 537 het vex'langde diploma; de overige 77 werden afgewezen. Onder de gediplomeerden waren 19 meisjes. Bovendien is nog door 27jonge lieden die het ooderwijs aan de hoogere burgerschool niet hadden gevolgd, aan het eindexamen deelgenomen. Aan 11 van hen kon het diploma worden uitgereikt, terwijl 16 werden afgewezen. De maatschappelijke bestemming der ge slaagden is de volgendeuniversiteit 50, officier 30, officier van gezondheid 1, art* 80, posteijjen en telegraphie C, handel 42, electro-technicus 2, consul 2, notaris 4, poly technische school te Delft 147, id. te Aken 4, id. te Hannover 1, apotheker 22, werk tuigkundige 7, belastingen 11, registratie 5, handelsschool 5, marine-administratie 7, jour nalist 1, kunstschilder 1, fabriekswezen 15, naar Argentinië 1, mijnen-ingeuieur 1, essay eur gouddelverj in Colorado 1, cüocolade- industrie te Coventy 1, Rjjksveem'tsenijschool 5, chemie 5, ijker 1, gemeente-administratie 2, bierbrouwerij 1, tooneelschool 1, tandarts 2, onderwjjs 13, aannemer 1, Rykslandmeter 15, huissmeden i, landbouwschool 5, middel bare school in Duitschland 1, spoorwegen 13, teekenaar-artiste 1, kantoor 1, toonkunstenaar 1, in dienst bij het reservekader 3, op school gebleven 3, onbekend 26. Vande77niet- geslaagden zijn op school gebleven 30, naar een andere hoogere burgei school gegaan 3. De bestemming der overigen is: handel 4, Italiaansche Lloijd 1, post en telegraphie 4, eindexamen Rolduc 1, officier 4, leeiaar middelbaar onderwijs 1, Staatsspoorwegen 1, scheepsbouwkundige 2, weiktuigkundige 2, belastingen 1, onbekend 23. Aan de Nedeilandsche school voor nijver heid en handel,te Enschede werd het'eind examen afgelegd door 7 leerlingen van de nijvei heidsaldeeling, die allen werden toe gelaten. Het aantal scholen voor middelbaar onder wijs aan meisjes, even als haar aard, bleef gedurende bet verslagjaar onverandeid. De duur van den cursus is overal 5 jaren (alleen te Deventer 4). Het aantal.leerlingen voor volledig onderwijs bedroeg 1647„of 52 meer dan het vorige jaardat voor enkele lessen bedroeg 59 of 46 minder dan een jaar te voren, het aantal leerlingen klom dus met 36. Onderwijs in gymnastiek werd niet gegeven Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In do nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde tsïeitno opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ÏBterc. Telefoon No. 123. aan de openbare school te Amsterdam en aan die te Haarlem. Het getal der uitgereikte eind-diploma's bedroeg 169, waaronder 24 onvolledige voorkomen. Drankwet. V'amvege den Minister van Binnen!. Za ken zijn de volgende vragen aan do gemeen tebesturen ter beantwoording voorgelegd en zulks in veaiband mot een voorgenomen wij ziging der Drankwet 1. Hoeveel rechtspersonen zijn er houders van vergunning voor don verkoop van ster kon drank in het kleiu 2. Aan hocvcicn dezer is do vergunning verleend op .grond van art. 26 le alinea der Drankwet 3. Aan 'hoeveel rechtspersonen en aan hoe veel pliysiöke personen, houders dor vergun ning, is deze verleend op grond van de 3o zinsnede van art. 2 dor Drankwet? Wclko waren de bijzondere govaillen, die tot het verkenen der ver-gunning aanleiding gaven 4. Voor hoeveel lokaliteiten, in welke ster kedrank wordt verkocht met een krachtens art. 26 lo alinea der Drankwet verleende vergunning, bestaan behalve deze vergun ningen nog vergunningen, verkond aan an deren, dio dus in dezo lokaliteiten hot be drijf van 'kleinhandel 111 sterkedrank niet uitoefenen Hoeveel van laatstbedoelde (dus tweede) vergunningen zijn verleend aana. physiekc personen, b. rechtspersonen? Kamcis van Koophandel. Den 3in dezer is te Amsterdam een ver gadering uitgeschreven van de Kamers van Koophandel en Fabrieken, waarin zal worden beraadslaagd over de maatregelen, dje moge- Iyk zijn voor het verkrijgen van een deugde lijke organisatie van de vertegenwoordiging van handel en nijverheid. De commissie van reorganisatie dezer Ka mers meent, dat het de algemeene wensch is, dat zoo spoedig mogelijk worden overge gaan tot een wettelijke regeling, waarbij wordt vei kregen: m. dat de bezwaren legen de bestaande legeling van het kiesrecht wórden wegge nomen »b. dat de Kamers niet enkel adviseerende corporatiën zijn, maar ook door de toekenning van bestuursbevoegdheden in staat worden gesteld zich op het gebied van handel en nijverheid zelfstandig een werkkring te openen; »c, dat de Kamers over ruimer middelen beschikken, waai bij echter op eene verboo ging der gemeentelijke bijdragen niet is te rekenen, doch haar een financieele steun woide verleend door het algemeen bestuur, dat over zaken van algemeen handelsbelang hare adviezen inwint; d, dat de samenwerking der Kamers wordt geregeld, zij het dan ook alleen ter behande ling van daarvoor telkens aan te wijzen onder werpen". Ziekteverz. voor rijks- ea gemeente-ambte naren. Naar men ons mededeelt, heeft zich eene commissie gevormd om het denkbeeld van den heer J. P. Haanschoten te Amersfoort ziekteverzekering voor rijks-, provinciale- en gemeente-ambtenaren, nader'uit te werken. Binnen niet te langen tijd zal deze commissie eene oproeping doen aan alle ambtenaren om zich bij deze nieuwe instelling aan te sluiten. (N. R. Ct.) Voor de Rotterdamsche rechtbank stond gisteren terecht J. S., 22 jaar, reiziger, die zich den 16en December 4901 vervoegd lmd ten huize van den heer A. B. C. te Schiedam, zeggeude in dienst van een Brandnssurantie- Maatschappij te Amsterdam te zijn, waarvan de heer C. agent is. Tot. een der huisgenooten van den heer C. verklaarde bekl. zijne porte- monnaie te Rotteidam verloren te hebben en voor de maatschappij nog naar Zeven bergen te moeten. De som van fl.34 werd bekl. ter hand gesteld tegen een ontvang bewijs. Met .een sommetje van circa 8 gld. dat hij bij zich had ging hij naar Londeu, vanwaar bij weer terugkeerde. Wegens verduistering en desertie heeft bekl. reeds 11/2 jaar gevangenisstraf onder gaan, daartoe door net Hoog Militair gerechts hof veroordeeld, voorts nog 6 maanden we gens verduistering ondergaan te Amsterdam, 3 maanden, opgelegd door een krijgsraad, terwijl hij thans 2 jaar ondergaat wegens oplichting te Amsteidam. Een vertegenwoordiger der assurantie-mij. te Amsterdam verklaarde -dat bekl..3 jaar geleden werkzaam geweest is bij de Mij. doch .weggejaagd, is. Het O. M. requireerde wegens oplichting 9 maanden gevangenisstraf. Het O. M. bij de Rotterdamsche Recht bank eischte gisteren een gevangenisstraf van 6 maanden voor J. M. N. 38 jaar, gistknecht en tapper en J. L.R. 33 jaar, brandersknecht, beiden te Schiedam die op 26 Februari aldaar een hoeveelheid moutwijn hadden ontvreemd uit de branderij van den heer J. de K. Voorts weid 2 maanden geëischt tegen H. F, A. 46 jaar, koopman te Rotterdam die op 14 Maart te Schiedam een aantal Ansicht kaarten zou hebben ontvreemd ten nadeele van den heer J. v. D. te Schiedam, Aangenomen het beroep te Oost- voorue door ds. 0. J. F. Hopster te Ouden hoorn. Hooqer onderwijs. Zeiden, Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na het verdedigen van stellingen, de heer J. G. Huyser, geboren te Blitar (Java). Utrecht. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuuikunde, op proefschrift nCombina- toiische configuraties in meerdimensionale ruimten", de heer J. A. Carp, geboren te Geldrop. Zen Protest antsch klooster? In dc „Hervorming" leest men Dc „Kirdlienzcituug", Stóoker's orgaan, bevat de onderstaande oproeping: „Leerlingen van Jezus, broeders en zus tere hoort I11 ons vaderland zijn, Goddank, vele in- riclhtingcn, waarin voor zieken, weezen, krankzinnigen en voor allerlei lic'hamelijkc ellendigen gezorgd wordt Maar er zijn in ons vaderland weinig ihuizen, waarin men- sohenzielen, die belast en beladen zijn en in onrust of twijfel vcrkcercn, dn stille afzonde ring onder geheiligde leiding en gemeen schappelijk gebed den vrede in Jezus kun nen zoeken en vinden. De behoefte 'hieraan is groot. Hoovelen zijn er 111 het naburige Berlijn alleen, die in do gejaagdheid van hun arbeid, in do opge wondenheid hunner vreugden on zorgen, in wroeging hunner zonden o zoo smachtend verlangen naar een plaats en fcijld van afzon dering voor God doch waarheen zich. te wenden in al dio beslommeringen Wij hebben ons voor God vereenigd, om met Zijn hulp hier, voor de poorten van Ber lijn een „Gnadenheim" te stichten. Een der onzen heeft een bunder geschikt bouwland geschonken. Vier aangrenzende bunders bosdhhmd konden wij kosteloos voor tuin en park beschikbaar stellen. Eenigc duizenden marken hebben wij bijeengebracht. Maar nog ontbreken ons twintig duizend mark om met de stichting aan te vangen. Broeders, zusters, helpt! Monsohenziel, dio zelve, misschien na veie ontdooiingen, den vrede in Christus vondt, lielp anderen den Christus wedervindenMensckenziel, dieidoret naar vrede, laat uw linkerhand niet weten wat de rechter doet. Om Jezus-wil vragen wij geldelijke gaven. Wij vragen ook, voor de eerste jaren, om rcntelooze voorschotten. Wij vragen einde lijk dezen Aufruf in do christelijke bladen op to nemen en onder de Christenen te ver spreiden. Dankeij onzen lieer voor allesHij komt, Zijns is het rijk Hallelujah De bedoeling is misschien zeer eerbied waardig. Maar duidelijk zijm doel en inrich ting dezer stichting een tijdelijk retraite huis voor oude zondaars en ongeloovigen ons nog niet. En we zouden ojg bang zijn voor. den boo- zon geest, die in hot geveegde en versierde huis zeven audore meebrengt. Werkstaking te Oouda. Gistermorgen is aan de Goudsche Glucose- fabriek, directeur de heer J. Breebaart, eene werkstaking uitgebroken De,aanleiding hiertoe bestaat is het feit dat aan die.fabriek als baas werkzaam is een Duitscher, die het den weiklieden zeer lastig maakt, 0. m. door het willekeurig wegjagen van werklieden. De door de werklieden gestelde eischen om bedoelden baas te ontslaan, werden niet. ingewilligd, zoodat zy eenparig verklaarden het werk neder, te leggen. Het gestolen kind. In het „Politieblad" vraagt de officier van justitie te Rotterdam opsporing van den woonwagen van Weiss, ipit is de wagen, die bewaakt ward te Gouda, omdat het kind dat zich daarin bevond, volgens oigen ver halen gestolen zou zijn. Het gezin hestaai, behalve uit genoemd kind, uit een ouden man en vrouw en twee groote zoons. Het gezin vertoont, met uit- zondei'ing van het meisje, een Zigeunertype. Icdei-, die iets omtrent plants of richting, waarin de wagen vertrokken is, weet, zal goed doen hiervan onverwijld den officier van justitie te Rotterdam in kennis te stol len. Verduistering. To Sdbcvcningcn is, zooals vrij gisteren reeds meldden, gearresteerd de 30-jar rigo brievenbesteller D. H., beschuldigd van zich te hebben meester gemaakt van een boi'derel met quitantiün, die quitautiën te hebben geïnd en hot bedrag to zijnen bate te hebben aangewend. Waai'sohijtnlijlk heeft hij in do eerste dagen van de voxlge maand het hoi*doi*ol met de quilantiën op het kan toor weggenomen. Tiet ontvangen van de •erschillendc bedragen was hem zeer gemak kelijk, daar hij speciaal belast was met het innen van postquitanties en do betalcnden niet den minsten argwaan hadden. De man genoot 'het volle vertrouwen van den directeur cn do andere ambtenaren. Vier dagen geleden huwde hij, en een groot gedeelte van 't verduisterde geld schijnt bij gebruikt te bobben om zich te installeoren. Ben som van vierhonderd gulden werd nog in zijn bezit gevonden. Hen nieuw circus. Een GcMcr&eh edelman, verbazend paar denliefhebber, maai-, zouden wij baast zeg gen, even groot zonderling, is op het idee gekomen zijn stallen op zijh landgoed hij do Steeg uit te breiden tot een circus met alles wat daar bij behoort. Jhr. Branlsen van Rederoord treedt zellf als directeur op en in de Vrijdagavond gegeven eexste voorstclliug vertoonde hij zich tot tweemaal toe als paar- dcndressecrdci*. Hij plaatste zich mot de lan ge zweep in het midden van dc arena, en deed wat een doodgewoon piqueur doet. „Dynamo", vroeger behooroudc tot de stoe terij Wickevoort-Crommelin, maakte op do maat der muziek zijn passen en walsen, ging mot dc vooi'pooten op de barrière staan, boog galant voor de dames en eerbiedig voor de pers, knielde, ging Jiggcu, draaide in de as van bet cii-cus om eeu 'kuip rond, en de directeur nam, wat spijtig over een kop pigheid die het paard getoond bad, maar overigens lachend en buigend als een gewo ne piqueur, het applaus in ontvangst. Tot besluit van den avond kwam. de di recteur in de arena anet het vuurp 11:11'tl Liar 11e, dat bij behendig door brandende hoepels liet springen. Verder traden er verschillende piqueurs ou clowns, ook een August met een ezel op, terwijl een ballet en een polo-spel, door vier ruiters gereden, dc vertooning complect maakton.Er waren tal van bezoekers,dio zicb aan het buffet konden vex-frisschen. De opbrengst der uitvoeringen komt ten cocde aan de slachtoffers van den Zuid-Afri- kaansahen oorlog. In de „Zutpbcnscüie Couraut" lezen wij nu een advertentie van den volgenden in houd De Steeg. Circus Dc Boecop. Nog slechts vier avondvoorstellingen op 7, 8, 9 en 10 'Mei, aanvang 74 uur, einde 10 uur en twee kindervoorstellingen, Donderdag en Zaterdag, aanvang 24 uur; teil voordeele der Zuid-AJTikaanscho Republieken. Doodslag. In het gehucht de Bruuk, gemeente Groes- beek, nubjj de Duitscbe grens, heeft een ernstig ongeval plaats gehad met doodelijken afloop. In een bekend bedelaareiogement kreeg een Duïiscber by een vechtpartij met de steel van een bijl een slag op het hoofd. Den volgenden ochtend om vijf uur werd hij hij gevonden in een sloot in de buurt, nog levend, maar terwijl men bezig was, hem andere kleeren aan te doen stierf hij. Reeds zijn twee vei'dachten gearresteerd, lei wijl maatregelen zijn genomen, om zes andere logeergasten op te sporen. Uitbarsting. Op Martinique heeft de vuurspuwende berg Pelée, die sedert 1851 niet meer werkte, plotseling in den nacht van 3 op 4 Mei een uitbarsting gehad. De bewoners van de omliggende plaatsen moesten hals over kop vluchten voor den zwaren aschregen. "Volgens een telegram van St. Thomas van gisteren duurt de uitbarsting voort. De lava heeft de faktorijen van Guerin, ongeveei

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 5