56'"" Jaargang. Dinsdag 13 Mei 1902. ■no. 10850. De zaaiende hand. li BUITENLAND. V V «©JiMSCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco „er post fl. 1.65. Prijs per weck: Voor Schiedam en V1 a ft t- d e 10 (Wn afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën vr.or het eerstvolgend nummer moeten des middags vóóv een uur san het bureau bezorgd zijn. BureauRotersrtraat 6®. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zg innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde ttïeitse mdeeviGtaSiët» opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. luiere. Telefoon lo. 123. B9BUBJI Ali«E«IBI5W OVERZICHT. SCHIEDAM, 12 Mei 1902. Zuid-Afrik a. Aan een schrijven van Router's correspon dent te Pretoria van 19 April is het volgen de ontleend Allo Boeren-gedelegeerden schenen in goe de gezondheid to verkeeren, uitgezonderd Steyn die behalve aan een oogziekte, lijden- do is aan langzame verlamming en er uiterst slecht aan toe schijnt te zijn. De eerste con ferentie 'had 12 April plaats. De gedelegeer den stelden als grondslag voor do onderhan delingen don eisch van onafhankelijkheid; daarvoor waren ziji bereid aan de Ui tl anders een ruim kiesrecht to verleenen en de forten te slechteu. Toen deze eisch werd geweigerd door de Britscke regeormg, kwamen de ge delegeerden voor den dag met een reeks voorwaarden, waarop zijl den burgers wilden aanraden, op dit punt toe te geven. Lord Jülner kwam en was met Lord Kitchener tegenwoordig hij, alle conferenties. De eisch om de wapens te behouden, werd dadelijk afgeslagon, maar de regeoring betoonde zich vrijgevig op het punt van schadeloosstelling en het opnieuw van vee voorzien der boer- derijon. De regeering wierp geen moeilijkhe den op wat betreft do amnestie voor do Kaapsche rebellen. De gedelegeerden gaven toe dat oenige straf kon opgelegd worden voor rebellie, maar 'hoopten dat men den rebellen alleen het kiesrecht zou ontnemen Deze quaestie bood geen onoverkomelijke moeilijkheden aan. Do Britsche regeering weigerde een datum te bepalen voor de in voering van een vertegenwoordigende regee- ring. D'it punt was het meest besprokene van de heele onderhandelingen. Hot bleek uit de onderhandelingen, dat het fanatisme van Steyn nog geenszins ge matigd is. De heele zaak hokte op het laat ste oogenblik, omdat Steyn en Schalk Bur ger verklaarden, dat zij geen volle bevoegd heid bezaten. Hun is tot 13 Mei tijd gege ven om met de burgers te raadplegen. Het is dus volstrekt niet zeker dat de Boerenleiders van plan zijn toe te geven. Gister-en begon do 32o maand van den Zuid-Afrikaanschcn oorlog. In Engeland vertrouwt men, dat het nu de laatste maand zal zijn, en dat de veelbesproken conferen tie to Verceniging stellig tot den vrede zal leiden. Zelfs wordt al do juste datum van de proclamatie van den vrede genoemdnl. 20 dezer. Deze datum wordt uit de meest vertrouw bare bron aan de Engclscke bladen geseind. Haar het bericht komt uit Dolagoa-baai via Roman VAN EDA BOY—ED. 54) In zijn uiterlijk leven veranderde hij niets. Hij was nooit veel in gezelschap ge gaan, gaf ook nu gehoor aan uitnoodigingen, die niet goed afgeslagen konden worden, zelfs aan dio van de Ivunovsky's, en ver meed slechts den omgang met mevrouw Hel lingen. Haar Woensdagavondjes kon hij vermijden, haar zelf natuurlijk niet, want zij werd overal in Liüistedt ontvangen. Mevrouw Altencck had het .uitgehouden een jaar lang te zwijgen. Er werd in huis ge daan, alsof de zoon nooit verloofd was ge weest. Ebba's portretten verdwenen uit de kamer en van zijn schrijflessenaar. Maar mevrouw Alteneck geloofde zeker, dat haar zoon in zijn brieventasdh nog een portret van Ebba had. In don zomer hoorde ze 'toen, dat Ebba haar examon als onderwijzeres met glans ge daan had. Hoe ver Ebba ook geweest was, het was toch altijd nog een ïhcolc taak en Ebba had daarom in Berlijn er niet zooveel tijd voor amusementen af .kunnen nemen. 'Mevrouw Alteneok verbeold'do zich, dat iemand dat aan haar zoon gezegd had. Hij scheen minder stil en somber. Maar iederen.dag zag ze liet duidelijker, dat hij Ebba nog altijd liefhad. Haar hart Werd steeds bezorgder. Ze probeerde hem te verstrooien en gebruikte haar eigen behoef ten als voorwendsel. Ze zeide, dat zo zich Diet good gevoelde en meende, dat do berg lucht haar goed zou doen. Dadelijk verklaar- Lissabon, dus is verdere commentaar over bodig. Uit Vrijheid wordt dd. 6 Mei gemeld: Gisteravond trokken de Kaffers, wier kraals onlangs door do Boeren waren ver brand, uit naar Sclieepersnek in het Noor den om het door de Boeren gestolen vee te rug te halen. Zijl kwamen onverwacht aan een Boerenlagcr en vielen dit aan, dertig man, de meerderheid van het commando, doodende. Drie gevangenen werden inge bracht en aan do plaatselijke overheid uitge leverd. De Kaffers hernamen ook hun vee. Lord Kitchener heeft geseind van het spoorwegongeluk 'bij Daspoort op de lijn PretoriaPietersburg en van liet onderzoek dat ingesteld zou worden. Het is wellicht niet ondienstig reeds vóór het bekend wor den van den uitslag van het onderzoek, wat mogelijk wat lang kon duren, er op to wijr zen, dat deze spoorlijn in de richting loopt van het gebied waar Colenbranders colonnes tegen Beyer's commando's opereeren. Een „ongeluk" in deze omstandigheden zou dus wel eens een Boerenstreek geweest kunnen zijn om versterkingen voor Colenbrander af te snijden. Soortgelijke „spoorwegongeluk ken", waarbij de resultaten van een nader onderzoek ook niet gepubliceerd werden, kwamen 30 Maart en 13 April op de Preto riaDelagoa-lijn voor, en kostten toen even eens aan vele Engelsolie soldaten bet leven. Het moet vervelend voor lord Kitchener zijn, dat nu zijn blokhuizen de spoonveglij- nen zoo veilig maken, de machinisten zoo slordig gaan rij'den. Franbr j|k. Be herstemmingen. Dö verkiezingen hebben in volkomen kalmte plaats gehad. De Parijzenuars profi teerden van den vrij mooien avond en vul den de boulevards, waar zijl manifesteerden voor de dagbladbureau's. Daar de resultaten gunstig waren voor het ministerie, heerschle cr onder de nationalisten niet veel opge wektheid. Tegen middernacht keerde ieder een huiswaarts. Het resultaat der verkiezingen in do hoofdstad is, dat gekozen zijn: in het 12e arrondissement 'Millerand, in het 3e Puech, aftredend lid, in het 18c do socialist Gerdet, in het le de nationalist Archdeacon. Bij' de 28 herstemmingen zijn gekozen 19 ministeri- celen en 9 anti-minislcrieeleii; de laatsten winnen 3 zotels. Terwijl wiji dit schrijven, zijn van do 174 herstemmingen or 130 gekend. Daarvan wa ren gekozen 13 nationalisten, 2 conservatie ven, 8 anti-ministericelo republikeinen, 27 republikeinen, 36 radicaal 'Risten, 24 so- do hij. zioli bereid, met zijn moeder naar Zwitserland te gaan. Het was een heel saaie reis. Later verklaarde zijl zich eenzaam te ge voelen, to verlangen naar wat jeugdig gezel schap en sloeg voor, een nichtje van haar overleden man uit te noodigen, een meisje, dat voor mooi en rijtk doorging en op den huiwbaren leeftij'd was. Ditmaal zag hij' zijn moedor glimlachend aan. „Wat u 'hoopt, zal toch niet gebeuren," zeide. hij, „als u Lena Altenedk echter toch uitnoodigon wilt, is het mij natuurlijk goed." Toon liet mevrouw Altencck haar plan varen. Met Kerstmis brak er in Liinstodt een influenza-epidemie uit, die vele geval len van longontsteking met zich sleepfe. Twee oude menschen stierven eraan en daar de fantasie nu hevig werkte, heette het ieder oogenblik dat dezo of gene op sterven lag. Ook professor Herringen werd dadelijk voor dood verklaard. D'at deed mevrouw Alteneok 'toch erg aan. Ze had den kinderlijken, ouden man met 't reine hart zeer lief gekregen. Zo wist ook, hoeveel Ebba van haar vader hield. Als hij 'heenging, stond ze in werkelijkheid heel al- loon, want aan Helens Kunowsky zou „e wel niet voel steun hebben. D'o angstige spannig waarin ze verkeerde, liet haar geen rust. Zc ging naar juffrouw Moller en liet. zich op de hoogte brengen van den toestand van den ouden man. Ze hoorde dat er wel gevaar was, maar dat er toch nog hoop was en dat Ebba dien avond nog thuis zou komen. Een heel jaar lang was het voortdurend zwijgen voor mevrouw Alteneck geen moelij'ke taak ■geweest. Maar van nu af aan werd het een kwelling. cialisten, 20 radicalen, to zanten 107 minis- tcrieelen tegen 23 oppositienianncn. Tob do gekozenen belmoren do beide mi nisters Leygues en Millerand, vervolgens do ministerieeion Brisson, Rouanet, Buissou en do Pressensé; de oppositieleden Auffray, Bougon en Lepelletier. Niet gekozen zijn de ministerieelen Vivia- ni, PJaissièrcs, burgemeester van Marseille, do oppositieleden Humbert, Sabran, Daus- sot en Laguerro. 'Do conservatief Lorbhiois, die te Rijssei gekozen is, bleef dood toen hij' zijn succes vernam. Heb ministerie heeft een besliste overwin ning behaald. Bultschland. De dlctatuur-paragraapli. Onder do telegrammen van Zaterdag avond was het besluit opgenomen, waarin keizer Wilhelm den Stadhouder van Elzas- Lotharingon machtigde om met den Rijks kanselier in onderhandelingen te treden om trent de opheffing van de beruchte dicta- tuurparagraaph. Een zeer belangrijke be slissing, die bewijst, dat Wilhelm II, hoe dikwijls men ook zijn autoritaire gevoelens moet betreuren, ook bewijzen weet te geven van politioken zin en zich weet te richten naar den raad, hem door zijn ministers ge geven. Dezo paragraapli machtigde den Oberpriisident der Rijkslanden, „bij gevaar voor do openbare veiligheid onverwijld alle maatregelen te nemen, die hij! tot afwending van het gevaar noodig acht". Door de wet van 4 Juli 1879 averd deze bevoegdheid over- gedragon op den stadhouder. Zij veroorloof de aan de regeering des lands, bij haar maat regelen „in het belang van de openbare vei ligheid" een erg rekbaar begrip zich niet te bekommeren om de bestaande wet ten bijtv. inwonors des lands konden over de grenzen worden gezet, couranten verbo den en vereonigingen ontbonden worden. Gedurende 31 jaar hebben de bewoners dor Rijkstanden de behandelingen onder gaan, die de overwonnene van een overwin naar to verdragen hooft. Altijd heeft men zo uit vrees voor oen omwenteling, als verdach ten beschouwd. Men hooft getracht in hen dat gevoelen van trouw aan Frankrijk te ver stikken, waai van men op den een of ande ren dag een gewelddadige uiting vreesde. Dio vrees was ij delwant Elzas-Lothavingen heeft zich sedert jaren in zijn lot geschikt on do annexatie aan Duitschland aanvaard. Slechts de Fransclie nationalisten spraken nog wel eens do hoop op revanche uit en zij onderhielden in Frankrijk de gevaarlijke .il lusie, dat de bevolking der geannexeerde provinciën Frankrijk krachtdadig zon bij staan, wanneer een nieuw Franscli-Duitsch conflict zou uitbarsten. De autoriteiten van Door Ebba's terugkomst in de ouderlijke woning werd de geschiedenis weer opnieuw opgerakeld, en de opwinding daarover weer gaando gemaakt. Misschien slechts, omdat nu eerst alle pijnlijke, kleine gevolgeu voel baar werden, zooals de mogelijkheid van ont moeting, do onwillekeurige controle, die de con over hot leven van don ander kon uit oefenen. Do groote veranderingen, die een smartelijke gebeurtenis teweeg brengt, ver draagt men mot stille waardigheid. De klei ne gevolgen maken 'liet dagelijlksch leven on- genoegclijk, ■Maar toch bedwong mevrouw Alteneok zich cn zcido er niets van, dat zo Ebba in het Bürgerpark gezien had, dat ze door juf frouw Moller, als zijl ze op straat togon kwam, nauwkeurig op do hoogte gehouden werd van alles water bij'de Herlingens voor viel. De advertentie in het morgcnblad hrak echter haar volhardingsvermogen. „Heb je het gelezen?" vroeg ze haar zoon. En bijl logdo het gesloten glazen buisje, dat hij zoo in gedachten bekeken had, op tafel en zeide„Ik 'hoop, dat het haar gelukken zalZe zal haar best moeten doen, om geld te verdienen." Goddank! eindelijk een woord! Dat gaf eenig vooruitzicht, dat er voortaan gesprek ken over Ebba mogelijk waren. Het was als een ontheffing van een onnatuurlijker) dwang. Een paar dagen later had mevrouw Alte neck reeds den moed van een ontmoeting te spreken. liet was vochtig weer, maar het regende niet. In een grauwen nevel werd do sneeuw gehuld, zoodat men geen vijftig sölireden voor zich uit kon zien. De breede wegen in het Bürgerpark waren doorweekt, dus 'koos mevrouw Alteneok een smaller pad, dat de Rijkstanden hebben echter de overtuiging dat do inwoners, wat men noemt, loyaal zijn en dio overtuiging berust op goede gvouden. Een veertion dagen geleden, toen de quaes tie van de afschaffing der dictatuur voor do tiende maal in den Rijksdag ter sprako kwam, heeft de Staatssecretaris voor Elzas- Lotliaringen verklaard, dat er geen princi pieel bezwaar tegen een dergel ij ken maat regel' bestond en dat het zelfs zeer wonsche- lij'k zou zijn, dozen door te voeren. Do Rijks dag heeft verscheidene malen bdwijaen van golijko mcening te zijn, maar steeds stuitte men op de oppositie van den Bondsraad. Wilhelm II, die pas cenigen tijd in Elzas- Lotharingon verblijf heeft gehouden, zal zieli er rekenschap van hebben gegeven, dat wat de bevolking der geannexeerde provin ciën vroeg, zeer billijk was en dat de ophef fing der dictatuur den Rij'kslanden de noo- digo rust zou geven. Toen moest de Bonds raad natuurlijk toegeven; nog slechts do formeele beslissing, die binnen enkoio dagen kan plaats hebben, behoeft uitgesproken te worden en voor de bevolking der Rijkslan- den zal het systeem, waaronder zij geduren de 30 jaren veel te lijden heeft gehad, tot het verleden behooren. De correspondent van de „N. R. Ct." sein de Zaterdag Voor zoover zo reeds hun oordeel uitspre ken over hot Keizerlijk besluit, laten zich de Berlijnsdhe avondbladen van heden uit in dien geest, dat dit een openlijk blijik van vertrouwen is iu do bevolking van Elzas-Lo- tharingeu -en dat dit de populariteit des Keizers aldaar nog verhoogen zal. De „Ber liner Neuesto Naolirichten" geeft echter zonder omwegen te kennen de hooghartige daad des Keizers is volstrekt niet onbeden kelijk, Fransche invloeden en Fransche nei gingen hebben in het Rijksland nog niet op gehouden te werken en pas in tijden van ge vaar, als revolutie en oorlog dreigen,zal men kunnen nagaan of dezo afschaffing gerecht vaardigd was. Ook de „Tagliclio Rund schau" spreekt de hoop uit, dat de Keizer zich met deze beslissing niet mag hebben vergist. Overigens düikt nu, ondanks de tot beden gegeven officieele tegenspraak, opnieuw he t gerucht op, dat de jonge Deutsche kroon prins toch waarschijnlijk wel bestemd zal zijiti, later als stadhouder van het Rijksland te residecren in Straatsburg; voorlojpig pleit de jeugdige leeftijd van den prins niet voor dc waarschijnlijkheid van dit verbaal. j y cv y* y j\y -> •SesJCBgdc MedcdeeHnKcra. men, tegen 3796 die werden uitgebracht op den liberaal-unionist Lawson. Toülmin vervangt den conservatief Ken- yon die is afgetreden. Portugal. Het Hoogerhuis heeft bij de laatste lezing het wetsontwerp tot conversie dor buiten- landscho schuld aangenomen met 49 tegen 35 stemmen. De Cortez zullen Maandag a. s gesloten worden en eerst 2 Januari, den bij de grond wet bepaalden datum, heropend worden. Engeland. Bij' de parlementsverkiezing te Bury werd de liberaal Toulmin gekozen mot 4213 stcm- langs tuinen liep, dio aan liet park grens den. Dezo weg liep ook langs den tuin van juffrouw Drews' schoolgebouw. En toen me vrouw Alteneok daar voorbijl kwam, bracht juist een (kinderschaar haar vrij uurtje in den tuin door, niettegenstaande den opko menden mist. Zeer dicht bij het afsluitend hekwerk stond Ebba een boterham te eten, lachte en was omringd van een troepje kin deren. „Niet eens oen hoed had ze op hij dit vochtige weer. En ze scheen heel opgewekt met do 'kinderen," besloot ze haar bericht. „Ze was altijd lioel gezond en vroolijik van natuur," zeide hij zacht. „Je moet niet meer aan haar denken," smookte zijn moeder innig, „ze heeft jo ver geten of is het toch geheel te boven. Dat is zeker. Ik spreek juffrouw Moller dikwijls. Dio zegt, dat Ebba don gokeelen dag door vroolijk is, ofschoon ze het waarlijk niet ge makkelijk heeft. Vrouw Vosz komt nog slechts twee uur in den morgen voor hot ■grove werk. Al het andere doet ze zelf, als zo uit school komt. En met dien cursus is ze ook al begonnen. Zes jonge meisjes 'heb ben zich aangemeld, tweemaal in de week zal het zijn en overmorgen is het de eerste 'keer." „Ik vrees, dat de toekomst haai- nog veel leed zal brengen," sprak liijV „Hoe gaat het met Kunowsky?" vroeg mevrouw Alteneok, het gesprek op een an der onderwerp leidend, „geloof je dat het daar op een catastrophe zal uitloopen?" Andree knikte. „liet is alsof die man het lioofd verloren 'heoft. Hij' springt met honderdduizenden om, alsof het fiches zijn'het verlangen om snel een millionair te worden heeft hem tot waagstukken verleid, die eerst flink waren en gelukten, toen nog dragelijk mislukten en Spanje. Allo bladen melden dat Canalejas onher roepelijk is afgetreden wegens de circulaire van den nuntius, waarin deze zegt, dat de staat ondergeschikt is aan de kerk, en dat de staat verplicht is de religieuso genoot schappen te erkennen. Italië. Ilct gerucht is verspreid dat op den ko ning te Turijn een aanslag zou zijn ge pleegd; het wordt echter door de bladen be slist tegengesproken. Zweden. De Tweede Kamer beeft IIcdin's voorstel' verworpen, waarbij de regeering werd uitge- noodigd slappen te doen om Zweden en Noorwegen onzijdig te verklaren. De minister van buitenlandsdhe zaken zeide, vastbesloten te zijn, den Koning el- ken stap in dio richting te ontraden. Overi gens was cell ter de rogeoring vast voorne mens, een volstrekte onzijdigheid in acht to nemen, cn zich te onthouden van elke in menging in geschillen welke zich tussühen vreemde mogendheden mochten voordoen. Rusland. 21 Mei zal een groote troepenrevue to Tsarskoe-Selo worden gehouden ter eerc van president Loubet. Er zullen 56 bataljons in fanterie, 36 eskadrons cavalerie, twaalf af deel ingon kozakkon plus 606 kanonnen aan dit militaire schouwspel deelnemen. Do „Times" ontvangt nit Petersburg liet bericht, dat do onlusten in het district Mos kon slechts voorioopers zijn van grootcr on lusten. Bul gar ij Een correspondent van de „Neucste Naeh- richten" te Miinohen seint uit Sofia, dat hot Macedonisch comité aan zijn leden bevel zou hebben gegeven den Scrviselien bisschop, mgr. Firmilian, te vermoorden op den dag waarop hij zijn intrede te Ustüb zal doen. Do agenten van het comité zijn er in ge slaagd in Macedonië uit Servië een groote daarop zoo onzinnig worden, dat men van eigen schuld kan spreken." „]Dat is Helena's schuld," zei zijn moeder. „Neen, moeder, zij n schuld. Slechts den zwakken man kan de vrouw ten verdervo leiden." „En voor den sterken kan zc het leven •bederven," riep mevrouw Alteneck verbit terd. „Moeder!" riep hij waarschuwend en voegde er na een kleine pauze rustiger aan toe „Ik weet het al langik hen niet vrij' van schuld; ik lieb haar karakter niet goed be grepen. Maar nu geloof ik dat ik 'tgoed begin te begrijpen." „Nu 'het onnoodig is. "Want ik 'herhaal het je, zo is zoo vroolijk, zo ziet er niet uit als iemand die ongelukkig is; hot is onmo gelijk dat ze nog van jo houdt." „Misschien haat ze me wei," sprak hij en dacht aan dien vlammendcn blik, waarmede zo hem ibij Helene's portret aangezien had. Zijn moeder ging naar haar kamer en weende. Zo zag 'het welzijm leven was be dorven. Hij zou nooit weer liefhebben, nooit trouwen. En midden in baar tranen viel het haar in, dat ze verzuimd had, 'het gesprek over de Kunowsky's voort te zotten. Haar zoon zou daar toöh geen 'groote sommen gedepo neerd hebben? Adk neon, hij was zoo voor zichtig. En dan kon men heb zich in het go- heel niet voorstellen, dat het zoo zou afloo- pen. Er werd gefluisterd en gepraat maar velen zeiden toch ook, dab het onzin was, want dat een vermogen als dat van Kunow sky, niet zoo snol opgemaakt kon worden. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1