56'" Jaargang. Woensdag 14 Mei 1902. No. 10851. De zaaiende hand. BUITENLAND. loiiif ntes 0.50 IS HIIE IMSQNE COURANT, Deze courant verschijnt dagelqks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prgs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.55. Prjjs per wetk: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóó<- een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Beerstraat 08, Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedere rege) meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zi) innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden. Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wofden zoogenaamde feleiso» tadvvrriemltiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. ïelefooa Mo. 113. AiAiKJIEËiV' OVERZICHT. SCHIEDAM, 13 Mei 1902. üuSd.Afrika. De „Telegraaf" heeft een onderhoud ge had met een dame, die in het begin van April uit Pretoria vertrokken is. Zij was be reid een en ander over den toestand in Zu'd- Afrika, voor zoover zij daarover kon oordeo- Jen, te vertellen. „De Engelschen zijn, volgens haar, voor den vrede gestemd. Dit moge ons vreemd voorkomen, omdat hun berichten voortdu rend melding maken van troepen gevangen genomen Boeren, maar deze "berichten zijn zeer overdreven. De Engelschen zien er vol strekt niet tegen op liet aantal gevangenen t;en keer te groot voor te stellen. In don laatstcn tijd maken de Engolsehen veel gebruik in don oorlog van gewapende Kaffers. Toen generaal Maxwell, als opvol ger van lord Methuen, gouverneur Van Pre toria word, trok hij ook met een aanzienlij ke maclit gewapende 'Kaffers togen de Boe ren op, maar zijn gelieele leger werd door De la Rey vernietigd en biji zelf werd doo- delij'k gewond. De Boeren hebben gezegd, dat zij alle gewapende Kaffers, die hun in handen vallen, dood zullen schieten. Hierop hebben de Kaffer-kapitcihs don Engolsehen verzocht, de Kaffers naar Maolioda en Ma- pochland torug te zendon. Bevreesd voor een. opstand van do Kaffers, hebben de Engelschen hen daarop naar hun kraals teruggezonden. Op onze vraag, hoe de toestand in Preto- ..ria was, Werd ons medegedeeld, dat daar een streng militair bewind heersoht. Er wordt scherp gelet op allerhande uitingen. Na de nederlaag, die lord 'Methuen door D© la Roy werd toegebracht, mocht men zelfs niet vertellen, dat de eerste gewond is. Dit hangt samen mot de omstandigheid, dat de Engelschen nog allesbehalve meester van het land zijn. Zelfs dicht biji Pretoria wordt door de Boeren gestroopt en halen zij paarden en vee weg. Ook worden in de buurt van Pretoria nog veelvuldig gevechten gele verd, zoodat men in de stad' het schieten 'kan liooren. Voorts schijnen sommige Boeren nog al tijd middelen te vinden, om in de stad door te dringen en het is voorgekomen, dat zij daar uit de stallen de paarden weghaalden. Op do vraag, hoo sterk do Boeren te volde nog waren, word geantwoord dat de Boeren zoggen dat zijl nog 25000 man tellen. De Engelschen lijdon nog aanzienlijke verliezen, honderden gewonden worden in de stad ge- braoht. 'Hebt u lord Kitchener in den laatsten tijd wol eens gezien? vroegen wij. Meer dan eens, hij' ziot er terneergeslagen en lusteloos uit. Hij1 gevoelt zich zoo weinig veilig, dat hij, als hij naar de kerk gaat, wachten om de kerk laat plaatsen. SER, n. ;r voor Roman VAN IDA BOY—ED. 55) Helens von Kunowsky had geen vermoe den van al het fluisteren over de verliezen van haar man. De schrik, die Ebba's woor den haar aangejaagd hadden, was uilge- wisaht. Haar man had haar met gloeiende woorden bezworen, dat de verliezen, die hij geleden had, hem niet beletten haar mot die vorstelijke luxe te "blijven omgeven. Iïelene haatte het woord „luxe". Zij noemde liet schoonheid. Nu loefde ze liaar traag droomleven weer verder. Als Ebba haar smeekte, ten minste kaar krachten te gebruiken, dan zeide zo „Ik kan niet werken. Ik ben zoo zwak en werken met zwoegende .borst is zoo leelijk arbeid is dan slechts schoon om aan te zien, als krachtige mensohen dien uitoefenen. En ze zag niet, dat haar echtgenoot ook een van diegenen was, die met zwoegende borst arbeidden. Koortshitte lag er dikwijls °P zijn wangen en zijn zenuwen kwamen biet meer tot rust. Uren lang, halve nacli- ten kon hij op zijn prive-kantoor zitten, dat achter de andore lokalen aan de som bere binnenplaats lag. Hij. rokende en rekende on wist toeb, dat 'bij altijd weer dezelfde vreeselijke waarheid tof uitkomst kreeg. Wij vroegen, wat haar bekend was van do vredesonderhandelingen. Voor die onderhandelingen is geen enkele van de Boerengeneraals in Pretoria geweest. Wol kwamen daar Schalk Burger, Reitz, Ja- pie de Klerk en Lucas Meyer, om de onder handelingen te voeren. Zij werden er als lords ontvangen. Kitchener was zelf aan het station om hen met een rijtuig af te halen en bracht kon naar het Grand-Hotel. Kitchener bood aan, nullioenon ponden aan do Boeren uit te keeron, als zij hun hoe ven weer wilden ophouwen. De Engolsehen zouden zich dan tevreden stellen, als de Boe ren maar voorloopig de Engelsche vlag mij den laten waaien. Na twee jaar zou die dan weer door de Transvaalsclie vierkleur ver vangen worden. De Engelschen zouden dan den scbijjn aan nemen, dat zij, het land vrijwillig terugge ven. D'o generaals van de commando's wilden van deze voorwaarden niets weten. Zij zei den, dat zij' niet voor de hoeven vechten, maar voor het land; dat zij1 de hoeven zul len opbouwen na den oorlog en dat zijl geen geld van de Engelschen wilden kobben. Bo tha zegt, dat de oorlog nog wel drie jaar 'kan duren; zoolang do Engelschen nog ammuni tie en Ocost aanvoeren, kunnen zij den oorlog volhouden. Ook werd ons medegedeeld dat Kitchener da Boeren, die den eed van getrouwheid aan het Engelsche gouvernement hebben afge legd en die togen de commando's strijden, de zoogenaamde kkalri-Booron, zoozeer wan trouwt, dat hij velen van ben naar do En gelsche koloniën heoft gezonden. Men weet, .dat do Engelsehen in Zuid- Af rika, o. a. op den spoorweg van Pretoria naar Pietersburg', Boeren en zelfs zij die. den eed van onzijdigheid hebben afgelegd, ge dwongen hebben op treinen mee te reizen om aldus do Boeren te velde van een aanval daarop af te houden. De „N, R. Ct." heeft 't oorspronkelijke (gedrukte en waar noodig in schrift aangevulde) bevelschrift gezien, waarin iemand aldus last kreeg met zijn lijf de Engelsche soldaten te dok'ken. Het luidt: Pretoria, 1901. Mijnheer, Ik heb de eer u mede te doelen, dat cle militaire overheid, gevolg gevende aan een bevel van den opperbevelhebber, uw dien sten noodig beeft om heen en weer te reizen tussclion Pretoria en Pietersburg op treinen clio reizigers vervoeren» Het zal u op den trein zoo geriefelijk mo gelijk gemaakt worden (de opgecommandecr- de word tussclion 'kliakies in een beestcwa- gen gepakt) en gij kunt meenemen wat gij op reis noodig hebt. Te Pretoria zal men u, desverkiezende, rantsoen voor de reis meegeven. Giji zult u den avond, waarop uw diensten bepaaldelijk verlangd worden, bij den offi cier van den spoorwegdienst te Pretoria moeten melden. Voor dien avend zal men u voorzien van slaap gelegenheid in ecu tent, Zijh huis stond nog. Zijn eer was nog on bevlekt. Hij had slechts den moed noodig, om voor ITelene te verschijnen cn haar te zeggenlaat ons een paar jaar eenvoudig leven, laten we een paar kostbare kunstwer ken die je bezit, weer te gelde maken, mijn kapitaal is zoo geslonken, dat honderddui zend mark mij reeds oen welkome verlich ting voor 'het verder voeren der zaken zou den zijn 'Maar dezen moed "bezat hij niet. Zijn hart beefde voor het feit, dat zich dan zou open baren. Dan zou hij' het in haar oogen lezen, of ze hem liefhad of haatte. Als bijl or haat in las Neen, liever hoopvolle onzekerheid ver dragen, dan deze doodendo openbaring bele ven Een groot waagstuk kon hem, wanneer het liem gelukte, opeens zeer veel terugge ven. 'Hij was van con dwepend geloof be- ziold, dat het 'hem geluklcen moest. Hij. liet zich in met een termijnzaak van halsbrciken- den omvang. D'e 1ste April kon hem hon derdduizenden in den schoot werpen. De speculatie ging a la hausse. Wanneer een da ling der waarde plaats vond, dan moest hij' een verschil betalen, dat hij' niet betalen kon. 'Do tijd was bijna ten einde, En toen men over de helft van Maart was, zag het geoefend oog van don bankier, dat een algemeene depressio de geldmarkt noodlottig bedreigde. Maar de mensch wilde niet gelooven wat de zakenman zag. Er moest nog oon wonder gebeuren, de koers moest stijgen. En toen hij begreep, dat zulk een wonder bepaaldelijk voor dat doel ingericht, tot gij op den trein moet gaan. Do reis, waartoe gij bepaaldelijk verplicht zijn, begint hedenavond den Gij moet u dus hedenavond den om 6 uur bij den officier van den spoorwegdienst melden met de bagage die gij voor de reis noodig hebt. Ik heb de eer te zijn, ■Mijnheer, Uw dionstw. dienaar, (w. g.) P. M i c h a e 1 P e t e r s, kapt.-commissaris van politie. Aan F r a n I< r y U. He herstemmingen. Het resultaat der herstemmingen in Frankrijk is een bittere tcleuistelling voor de nationalisten geweest, want aan al hun verwachtingen is de bodem ingeslagen. Zelfs te Parijs bobben de roactionnairen niet zoo getriompheerd als 'bij de eerste verkiezin gen. De groote wereldstad heoft zich natuur lijk niet dadelijk kunnen ontdoen van den nationalistisehen invloed en het échec van sommige leiders als Viviani Allemane, Del- ville is zeer te betreuren, maar Millerand is met 300 stemmen meerderheid herkozen, niettegenstaande alle schandelijke manoeu vres der reactie. De verkiezing van Mille rand was het brandpunt van don strijd te Parijs en liet succes van den minister van handel is een onbetwistbare i-epublikeinscho overwinning. 'Be provincie (alles wat buiten Parijs ligt, wordt met souvereine minachting „provin cie" genoemd), heeft der republikeinsche partij een besliste overwinning bezorgd. Brisson is te Marseille gekozen, de Presstn- sé te Lyon, Fournier te Nïmes, Maret te Santerre. Dit waren de candidate!!, die dooi de nationalistisch-clericale coalitie het hef tigst bestreden werden. Elders hebben do candidaten der linkerzijde zich uit do stem bus zien komen, zoodat de anti-ministerieo- len biji de herstemming slechts 29 zetels heb ben veroverd. Volgens do opgave van het ministerie van binnenlandsche zaken zijn er 133 republikeinen tegen 29 rcaetionnairen gekozen. Dezo cijfers optellende bij die, ver kregen bij do eerste stemming, vindt men, dat cle nieuwe Kamer zal samengesteld zijn uit 380 ministericelen en 210 reactionnai- ren. De meerderheid van Waldeck-Rousseau is dus zoor versterkt en een aanval der reac tie op dc Republiek is voorloopig niet meer te vreezen. Blijft de vraag, op welke wijze Waldeck- Rousseau van plan is zich van de meerder heid te bedienen. Nu dc verkiezingen achter den rug zijn, mag men hopen, dat de pre mier zijta plannen spoedig kenbaar zal mak ken en dat men zal weten wat te denken van do geruchten, die omtrent zijn ontslag aanvrage goloopen hebben. D'it is op dit oogenblik het belangrijkste punt. De resul taten bowijfcon, dat de socialisten in de pro vincie groote vorderingen hebben gemaakt, niet geschieden zou, klampte hij zich aan de 'hoop vast, dat de papieren binnen acht da gen het nog zoo ver zouden ophalen, dat hij er met een blauw oog afkwam, dat hij zicli staande zou kunnen houden en een nieuwe gelegenheid afwachten om zijn geluk te be proeven. .Zeldzaam wonderlijke gedachten gingen er door zijn hoofd. Iliji speelde zoo te zeg gen ikonfcdie met zijn gedachten een vree selijke komedie, die vermetel knipoogde tegen den dood. Als het eens tot het uiterste kwam? Als hij zijn geliefde bekennen moest: ik ben ge rumoerd' Had ze een ziel? Misschien niet! Hij wist het nog altijd niet. Maar ze was toch een vrouwZe had me delijden. Hij had haar eens zien verbleeken, toen een paard onderweg zwaar verwond werd en stervend nederlag. „Het anno dier!" had ze gemompeld. Zou zc dan geon medelijden met hem heb ben, die haar alles en alles geofferd had Zou zc liem hot wapen niet uit de hand ruk ken en roepen Leef En als zij, zag, dat hij om harentwil bereid was, den dood in te gaan, zou dan niet einde lijk, eindelijk de vlam der liefde in haar hart opflikkeren Of als hij werkelijk stierf? Zou ze hom beweenen Of meer hot verlies van al die sehoone zaken, die haar omgaven 1 Een verterend verlangen, om dat te we ten, beving hem. Maai* er zijn dingen', die men nooit te we ten komt. 'Daar neerliggen, dood zijn on toch zien, er. dat overal waar een reactionnair door een ministerieel vervangen is, de zetel in handen is gekomen van den socialist. Te Parijs zelf hebben do socialisten den aanval der reactie beter kunnen weerstaan dan do republikein- sclie partij. Is dat niet een bewijs van ecu geest, waartegen men zich niet to veel moet verzetten? Indien, zooals men beweert, de republikeinschc coalitie in de nieuwe Kamer samengesteld moot worden zonder de socia listen, dan zal het Kabinet, dat "Waldeok- Ronsseau moet opvolgen, in een veel ongun stiger toestand verkeeren. Het zal den steun krijgen van 72 republikeinen, die als anti- ministericelon gelrozen zijn, hl. do volgelin gen van Méline, Barthou en Ribot, maar 't zal den steun verliezen van 76 socialistische cn 83 radicaal-socialistische afgevaardigden, met andere woorden een verlies lijden van 87 stemmen, zonder rekening te houden met de radicalen, die liever Brisson dan Bour geois volgen en die „links steunen" volgens 't wachtwoord dor „D'éfcnse Répubücaiiio". Een combinatie Bourgeois-Bartliou, waar over in de laatste dagen gesproken is, zou dus rechts door een groep van 130, links door een van minstens 160 afgevaardigden worden bestreden, wat slechts een meerder heid van 12 stemmen zou geven. En gelooft men, dat het in do tegenwoordige omstan digheden mogolijk is, met zulk een meerder heid in Frankrijk te regeeren Wij meenen van niet en wij zijn overtuigd dat. do meer derheid van hot volk zich openlijk uitgespro ken heeft voor do „Defense Républicaiiie" en in de richting van repub'likcinsche con centratie, in 't hevigst dor Dreyfus-erisis tot stand gekomen, moeten do regecringsperso- nen van morgen, wie dat ook mogen rijn, voortgaan met een energie even groot, als die getoond door Waldeck-Rousseau in zijn steeds gedenkwaardigen strijd tegen dc reac tie. Er is natuurlijk ruzie geweest op den dag der herstemmingen. Te Bóziers o. a. kwam liet tot handtastelijkheden in het stembu reau, toen een groep kiezers zich van de stembus wilde mééster maken. De burge meester en zijn bijzitter worden gewond. Uit Privas in Ardochc komen berichten van gevechten tusschen protestanten en ka tholieken, die een ernstig karakter aanna men. De laatsten waren do aanvallers en on der het geroep van „dood aan dc protestan ten" werd 'betoogd. De protestanten moestsn do wijk in hun woningen zoeken. Do gendar merie herstelde dc orde en stelde oen onder zoek in, waaruit naar do „Ind. Beige" meldt bleek, dat de geestelijkheid er wel een beetje achter zat. ««mengde Mededeel Sn gen. hierdoor ontstaan, zou kunnen worden aan gevuld. Harcoui't stelde een amondemont voor, met de bedoeling, dat het lluis do rechten op graan en andere eerste volksle- vensbehoeften niet zou aannemen. Volgons de m-mistericole bladen is de over winning der (liberale partij te Bury zuiver plaatselijk en het gevolg van een voorbij gaande politieke gevoeligheiddo liberale bladen gelooven echter dat de -graanrechten en de onderwijswet de oorzaak er van zijn. Zij halen verder 'Disraeli's woord aan Wat Lancashire vandaag zegt, zegt Enge land morgen. Engeland. In het Lagerhuis zeide Hicks Beaeli bij de tweede lezing van de begroeting, dat hij af wilde zien van do bijzondere rechten op cheques en wilde overwegen, hoe 'het tekort, wat de dood uitwerkt op diegene, die men lief heefteen pij,nlijike, onuitvoerbare wensch En werkelijk sterven Terwijl zij bleef le ven, snel getroost misschien? Misschien spoedig omgeven door mannen, die milli- oonen aan baar voeten legden? Ilct portret, dat wonderlijke portret had haar schoonheid in geheel D'uitsclriand en Engeland bekend gemaakt, Amerikaanscho nabobs hadden gepoogd het te koopen.Als het be kend word, dat de vrouw, die op die schilde rij afgebeeld was, weduwe was De ijver zucht maakte hem bijna razend. Neen, hij moest leven en met ijzeren hand die vrouw vasthouden. Hij zag den göladen revolver, dien hij' dik wijls uit de lade van zijn schrijftafel nam, met een bijna 'houendeu lach aan. Zoo, als wilde hij tot het kleine wapen zoggen Ver beeld jc niet, dat jc voor mij iets ernstigs be- tce'kent. Er kwamen ook uren, waarin hij vast en zeker tot zichzelf zoidoIk moet sterven Zij zal mij, haten omdat ik haar tot armoede gebracht heb. Ik kan 'baar haat niet ver dragen. En daarbij leefde diep verborgen in hem, de vurige hoop, dat ziji zijn dood zou verhinderen, dat zij met wanne, eindelijk ontwaakte liefde hem zou helpen, zijn huis op nieuw op te bouwen. Hij schroef een soort van testament, waar in hij' precies zeide, lioo zijn nalatenschap geordend moest worden. Er moest door zijn dood geen paniek ontstaan. Hij wilde een brief op zijn schrijftafel neerleggen, waarin stond, -dat de hem toevertrouwde gelden niet Spanje. De studenten te Madrid hebben Zaterdag weder opstootjes veroorzaakt; de politie moest hen uiteenjagen en ondcrscheidencu zijn gearresteerd. Italië. Men meldt uit Rome, dat de luit.-gene- raal Ottoleiiglii, commandant van het leger korps van Genua, tot minister van ooriog zal worden benoemd. Hij is de eerste Israë liet die het in Italië tot den generaalsrmg gebracht lieeft on waarschijnlijk ook de eer ste Joodsche- minister van ooriog in Europa. O o s t -e n r ij 'k -H o n g, a r iji Zaterdag duurde de vergadering van hot Oostenrijkse!© Kabinet, waarin naar ver luidde definitieve beslissingen genomen zou den worden betrekkelijk Oostenrijks hou ding in don strijd over den Ausglcich met Ilongarij'e, meer dan anderhalf uur. liet besluit werd door den Minister-Presi dent Vou ICörber onmiddellijk den Keizer meegedeeld'. Men verzekert van buiten-af, dat nog geen beslissing gevallen is over liet wederopne- men der onderhandelingen. Rusland. Men bespreekt niet zonder verwondering het vertrek van Pobiedonostsof, den procu reur-generaal der Uoilige Synode. (Hij is gisteren te Wiesbaden aangekomen.) Men brengt dit vertrek in verband met het aan staand bezoek van president Loubet, die of niet in aanraking met den Russischen regoe- ringsdespoot wilde komen of wiens gezel schap Pobiedonostsof wcnschte te vermijden. Men gelooft dat do Czaar het doodvonnis, tegen den moordenaar van Sipuaguine uit gesproken, in dwangarbeid zal veranderen, vooral ook omdat Balmasjof's gezondheids toestand van dien aard is, dat hij vermoede lijk nog Slechts korten tijd to leven heeft. Turk ij Do „Polit. Oom.1meldt uit Saloniki, dat troepen onder bevel van Risa. Bey in. bot sing zijn -gokomen met een bende Montene- grijnon, die een Turicsoh officier haddon vermoord. aangeroord waren. Hij had niet met vreemd geld gespeculeerd. Niemand kwam erbij te kort. Hij bleef een man van eer. Als na zijn dood de gelieelo kostbare inrichting, alle schilderijen, in de eerste plaats dab van Iïe lene, alle kunstwerken, 'het huis, do paarden verkocht werden, dan bleef ook de naam van de firma rein. Hij schreef en schreef, liet koude zweet stond hem op het voorhoofd en terwijl lacht hijHet is alles onzinEr zullen wol oude handelsvrienden zijn, die zijn huis niet zou den laten vallen De hcolo wereld zou het Helmie aanreke nen Haar behoefte aan schoonheid zouden ze als verkwisting uitleggen. Haar afzonde ring voor strafbaren hoogmoed aanzien. - - En triomfeeron zouden ze over do gerechtig heid, die tusschehbcidb gekomen was Richard zou ze hebben willen doodslaan, allen dio zich zoo ovor zijn vrouw zouden uit laten. De gefolterde man, heen en weer geslin gerd door angstige gedachten, wist dikwijls niet meer wat hij dadht. En de dagen gingen voorbij en de tele grammen die 's middags van do Beriijnsclie en Ilamburgsohe beurs kwamen, brachten geen verrassingen, maar berichtten slechts de geleidelijke, langzame daling der papie ren. (Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1902 | | pagina 1